PDA

Zobacz pełną wersję : komin na zewn?trznej ?cianie i kot?ownia w gara?u



eska-j
20-09-2003, 12:38
W projekcie, którym się poważnie interesuję niepokoi mnie usytuowanie komina, do którego będzie podłączony kocioł CO. Kotłownia jest w garażu, który jest "doklejony" do budynku, ale nie całej powierzchni ściany szczytowej. Wyląda to tak:
http://www.archigraph.pl/new/archigraph/obrazki/228/228parter_maxi.jpg (rzut parteru)
http://www.archigraph.pl/new/archigraph/obrazki/228/228przekroj02_maxi.jpg (przekrój)
W rezultacie komin w niewielkiej (ale jednak) części znajduje się na zewnętrznej ścianie budynku.
Nie znam się na tym, ale coś mi mówi, że to nie do końca jest idealny układ. Moje obawy dotyczą rożnicy temperatur spalin w kominie i powietrza na zewnątrz i jej wpływu na ciąg bądź skraplanie się spalin itp.

Druga rzecz to kotłownia w garażu. Czy kotłownia nie musi być ogrzewana? Jeśli tak, to czy ogrzewanie małego pomieszczenia, wydzielonego z dużego, nieogrzewanego garażu nie wiąże się z dużymi stratami ciepła?

Być może to wszystko są wydumane dyrdymały, w końcu ktoś z uprawnieniami stworzył ten projekt. Ja jednak proszę Was o opowiedź, wolałabym przyjąć ten projekt świadomie, niż potem pluć sobie w brodę.
Gdybyście mieli uwagi na temat niedogodności jakie niesie w/w rozwiązanie - chętnie je poczytam.

21-09-2003, 10:50
Dyrdymały.

krispl
21-09-2003, 12:12
Słuszna uwaga że w kominie biegnącym na zewnątrz będzie się skraplać więcej pary niż w kominie biegnącym wewnątrz budynku. Dlatego kominy zewnętrzne mają np. podwójne ścianki. To czy pomieszczenie na kotłownię
będzie się wyziębiać bardziej czy mniej zależy od rodzaju pieca jaki zastosujesz. Piec z otwartą komorą spalania musi mieć wlot powiertrza do kotłowni o powierzchni jak dobrze pamiętam 200 cm kw. Jeśli natomiast zastosujesz kocioł z zamkniętą komorą spalania to wtedy nie jest potrzebny w/w wlot a pomieszczenie musi mieć tylko kratkę wylotową dla bezpieczeństwa umieszczoną pod sufitem.

kominiarz
21-09-2003, 18:47
Warto taki zewnętrzny komin porządnie ocieplić, nie będzie wówczas
żadnych problemów ze skroplinami ani ciągiem kominowym.
Pozdrawiam kominiarz.

eska-j
21-09-2003, 21:08
KRISPL i KOMINIARZ - dzięki za cenne uwagi.

KRISPL - na 100% zamknięta komora. Z tą stratą ciepła w kotłowni chodziło mi również o to, że powierzchnia całego garażu na parterze wynosi 43m2 i z tego została wydzielona zwykłymi ściankami działowymi kotłownia o powierzchni 6.2m2. Czyli małe ogrzewane pomieszczenie w dużym nieogrzewanym. I teraz - czy w zimie ciepło nie będzie uciekało z kotłowni przez te cieńkie sciany? Być może jest tak, że różnica temperatur w nieogrzewanym garażu i ogrzewanej kotłowni (nie wiem jaka jest wymagana min. temp dla takich pomieszczeń) jest nieznaczna i właściwie straty ciepła są pomijalne. Ale tego właśnie nie wiem, więc może cos jeszcze podpowiesz.

KOMINIARZ -jak ociepla się kominy?

Pozdrawiam :)

Acha i jeszcze jedno.
GOŚĆ - na Twojej odpowiedzi mi nie zależy skoro brak Ci cywilnej odwagi, żeby podpisać się pod swoim komentarzem. Odpuść sobie więc odpowiedzi w takiej formie, bo szkoda mojego cennego czasu na Twoje posty. Nie pozdrawiam.