PDA

Zobacz pełną wersję : koszt instalacji elektrycznej



cannon
04-06-2008, 14:31
Jestem w szoku :o
Po zrobionym kosztorysie przez elektryka nie wiem co myśleć.
I tak materiał 22 tys. ( kable- sama elektryka ,bez TV ,bez alarmu, mniej więcej 147 punktów) skrzynie Legranda 2 szt.przełączniki bistabilne (albo coś takiego),uzbrojenie skrzyni 5 tys.+11 200 za 147 punktów.
Dobrzy ludzie poradzcie co o tym myśleć .
Cena to normalna czy z księżyca .Nie mam żadnego porównania .
Jak się teraz kształtują ceny za instalację.

skrzypp
04-06-2008, 14:34
Niezle się szokowałem , twoją ceną, tez mam robić elektryke i napewno tyle nie mam na to. a ile mam metrow powieszchni domu ?

tres34
04-06-2008, 14:48
Na szczescie jestem elektrykiem z wyksztalcenia (m.in.) i swoje 7km kabli polozylem za 0 PLN. Do tego mam wszystko gdzie chce i ile chce. Na material wydalem jakies 3,5tys. PLN. Nie zazdroszcze ludziom, ktorzy sami nic nie potrafia zrobic i za kazda duperele musza bulic burakowi, ktoremu sie wydaje ze jest fachowcem.

dzabij
04-06-2008, 15:06
Jestem świeżo po instalacji el. zapłaciłem 7050 PLN za instalację prądową materiał+robocizna (bez uzbrojenia rozdzielni, to po tynkach). Instalację sygnałową robiłem sam, rozciągnołem 1km kabla (TV, alarm, internet itp.), kable kosztowały ok. 1100 PLN

mario1976
04-06-2008, 15:34
Cena to normalna czy z księżyca .Nie mam żadnego porównania .
.

Jakaś kosmiczna wycena (moim zdaniem tego nawet nie ma co negocjować). :o nie bardzo nawet wiem ile w sumie Ci to wyjdzie bo 22 koła za materiał :o + 5 za uzbrojenie skrzynki + jeszcze 11 tysi czyli 38 tysięcy. powiedz, że coś nie zakumałem.

Robocizna u mnie za 140 punktów to 4900 (35 pln/punkt)
Uzbrojenie tablicy 1000.
Za wszystkie bebechy (materiały nie w najniższych cenach z supermarketu) koło chyba 5-6 (w tym bednarka i kilkanaście metrów kabla kupionego na zapas do instalacji w pomieszczeniu na kosiarke i doprowadzenie prądu do grilla). W skład tego co napisałem wchodzi także instalacja antenowa, komp. w kazdym pokoju + domofon. Słowem komplecik elektryki + TV + komp.
Całość z kablami czekającymi na wkopanie w przyszłości wyszła 12 000.

ps
Ten elektryk chce 76 pln za samą robociznę za punkt ??!!!!

beton44
04-06-2008, 15:47
wałek /100metrów/ kabla YDYp 3x2,5mm kosztuje ok. 250 zł

3x1,5mm jakieś 150 zł...

za 22 tysiące zł to można kupić z 15 kilometrów tych kabli /tak uśredniłem cenę/...

a duży masz pałac??? jak tak z 1000 metrów ma to pewnie tyle i potrzeba...

Bigbeat
04-06-2008, 16:18
Część instalacji - jakieś 60% robiła u mnie ekipa elektryków od dewelopera (resztę robiłem sam).
Poszło na to jakieś 700mb kabla. Jest ok. 120 punktów. Robili też jedną rozdzielnicę (tablicę). Żadnych gniazd, łączników, opraw oświetleniowych nie montowali. Robili jeszcze doprowadzenie energii do domu od skrzynki w ogrodzeniu (jakieś 30mb). No i ochronniki przeciwprzepięciowe B+C. Razem bodaj 22.000 - rok temu.
Szczegółów teraz nie podam (ile za co), bo nie pamiętam, ale jak weryfikowałem te ceny rok temu to wyszły przeciętnie - na poziomie średnich cen rynkowych.

alpejczyk
04-06-2008, 16:22
Cena z kosmosu!! :roll:

Bigbeat
04-06-2008, 17:03
Zapomniałem napisać, że rozdzielnica, którą robili, była duża (96 pól). Robili w/g mojego projektu: wykorzystali 80 pól - w tym założyli główny wyłącznik, kontrolki obecności napięcia (1 moduł z trzema diodkami), 18 różnicówek, bodaj 25 nadprądówek, wspomniane wcześniej ochronniki, trzy przekaźniki bistabilne, jeden stycznik do zmierzchówki. Nad tą tablicą najbystrzejszy z nich siedział chyba 3 albo 4 dni.
Dobrze, że nie robili reszty (jeszcze 3 rozdzielnice, kupa okablowania i cała automatyka), bo napewno bym poszedł z torbami.

cannon
04-06-2008, 17:50
Mój dom ma 220 m2 i nie ma w nim nic nadzwyczajnego ,a żeby było śmieszniej to ten elektryk nie jest taki całkiem obcy :evil: .
Ale czekam na Wasze opinie aby sobie z nim podyskutować nie tylko o jego wycenie.

partner
04-06-2008, 18:37
jeżeli nie wymyśliłeś żadnych cudów na kiju to koszt instalacji (kabelki + zwyczajowe wyposażenie rozdzielni z połączeniem jej) może zamknąć się w granicy 12000 pln - to i tak dużo. w większości przypadków wychodzi dużo taniej

Garcia27
04-06-2008, 19:02
Dom 220m, instalacja dobrze zrobiona, w średnim standarcie, dobrze rozłożone punkty i dobry matreiał... można liczyć że 15000 (netto) - robocizna i materiał, z kablami ziemnymi, i skrzynią - rozdzielnią, powinno wystarczyć. VAT oczywiście 7% 8) Chyba że jakieś cuda są... :o

krys1
04-06-2008, 19:03
Mój dom ma 220 m2 i nie ma w nim nic nadzwyczajnego ,a żeby było śmieszniej to ten elektryk nie jest taki całkiem obcy :evil: .
Ale czekam na Wasze opinie aby sobie z nim podyskutować nie tylko o jego wycenie.

Mój dom ma 204 m2. Mamy rozprowadzone wszystkie kable: elektryka, tv, alarm, jest już zainstalowana rozdzielnia. Wliczone mamy też koszty bednarki. Do tej pory z robocizną wydaliśmy 9500. Twoje koszty trochę jakieś za duże.

edde
04-06-2008, 19:06
Na szczescie jestem elektrykiem z wyksztalcenia (m.in.) i swoje 7km kabli polozylem za 0 PLN. Do tego mam wszystko gdzie chce i ile chce. Na material wydalem jakies 3,5tys. PLN. Nie zazdroszcze ludziom, ktorzy sami nic nie potrafia zrobic i za kazda duperele musza bulic burakowi, ktoremu sie wydaje ze jest fachowcem.

ja w sumie zrobić dużo umiem, ale tak się zastanawiam czy jeżeli chodzi o instalacje elektryczną (wewnętrzną, odbiorczą czyli poza licznikami i rozdzielniami ZE) to czy nie mając uprawnień moge ją sam zrobić? czy nie muszę potem mieć dla ZE lub do zakończenia budowy jakiś papierów, protokołów, pomiarów? bo jeśli tak to co z tego że sam zrobię jak mi fachowiec za pieczątke potem i tak swoje skasuje...

Bazhyl
04-06-2008, 19:13
Jak dla mnie cena z kosmosu. Przy domu 160m2 płaciłem 1400zł za robociznę i około 2000zł za materiał.

Garcia27
04-06-2008, 19:34
2000 za materiał?? Chyba tylko kable, i to bez ziemnego zasilającego.
Możesz rozpisać co mieści się w materiale za 2000 zł - najlepiej podaj ilość i producentów.

Tedii
04-06-2008, 19:43
Mi się wydaje że cena jest niska, zważywszy na fakt,że kable są srebrzone a końcówki złocone. :wink:
Jak czytam ile musieliście zapłacić elektrykom .....
Osłabłem. :wink:

Bazhyl
04-06-2008, 19:47
2000 za materiał?? Chyba tylko kable, i to bez ziemnego zasilającego.
Możesz rozpisać co mieści się w materiale za 2000 zł - najlepiej podaj ilość i producentów.

Dokładnie nie liczyłem zakładam, że zmieściłem się w 2000-2500zł. Kable wszelkiej maści kosztowały mnie nie więcej niż 1000zł. Ziemny oczywiście nie jest ujęty. Wyposażenie rozdzielki w granicach 500zł. Dodatkowo wliczam tutaj wszelkie puszki, złączki, uchwyty etc.

partner
04-06-2008, 20:00
2000 za materiał?? Chyba tylko kable, i to bez ziemnego zasilającego.
Możesz rozpisać co mieści się w materiale za 2000 zł - najlepiej podaj ilość i producentów.

Dokładnie nie liczyłem zakładam, że zmieściłem się w 2000-2500zł. Kable wszelkiej maści kosztowały mnie nie więcej niż 1000zł. Ziemny oczywiście nie jest ujęty. Wyposażenie rozdzielki w granicach 500zł. Dodatkowo wliczam tutaj wszelkie puszki, złączki, uchwyty etc.

rozdzielnia za 500 - to co w niej jest a raczej czego w niej nie ma?

frykow
04-06-2008, 20:15
Wyposażenie rozdzielki w granicach 500zł. Dodatkowo wliczam tutaj wszelkie puszki, złączki, uchwyty etc.

rozdzielnia za 500 - to co w niej jest a raczej czego w niej nie ma?
Napisał "wyposażenie rozdzielni", a nie "rozdzielnia". Skoro jedna różnicówka kosztuje kilkadziesiąt złotych, byle programator czasowy też, to 500zł nie poraża. A jak do tego dojdą np. przekaźniki bistabilne to już można spokojnie zebrać dużo większą kwotę.

Oo, ja wydałem 450zł na wyposażenie:

http://lh5.google.pl/jajozaza/R9MJumqToaI/AAAAAAAAByo/GcIwSF28HaU/s800/DSCF3144.JPG

Bazhyl
04-06-2008, 20:41
2000 za materiał?? Chyba tylko kable, i to bez ziemnego zasilającego.
Możesz rozpisać co mieści się w materiale za 2000 zł - najlepiej podaj ilość i producentów.

Dokładnie nie liczyłem zakładam, że zmieściłem się w 2000-2500zł. Kable wszelkiej maści kosztowały mnie nie więcej niż 1000zł. Ziemny oczywiście nie jest ujęty. Wyposażenie rozdzielki w granicach 500zł. Dodatkowo wliczam tutaj wszelkie puszki, złączki, uchwyty etc.

rozdzielnia za 500 - to co w niej jest a raczej czego w niej nie ma?

Zapewne niema w niej zbędnego w moim mniemaniu wyposażenia, są w niej wszystkie elementy, które umożliwiają zrealizowanie i zabezpiecznie obwodów gniazd oraz oświetlenia + jednego gniazda 3-fazowego.

odaro
04-06-2008, 20:56
Mój dom ma 220 m2 i nie ma w nim nic nadzwyczajnego ,a żeby było śmieszniej to ten elektryk nie jest taki całkiem obcy :evil: .
Ale czekam na Wasze opinie aby sobie z nim podyskutować nie tylko o jego wycenie.

A może ten twój nie całkiem obcy elektryk zaproponował Ci instalację elektryczną dla inteligentnego domu :lol: a Ty nawet o tym nie wiesz.

domek.2010
04-06-2008, 21:57
Cena bardzo wygórowana, nawet gdybyś mieszkał w W-wa, Punkty też można policzyć bardzo różnie, ale na moje max 12.000zł CAŁOŚĆ z FV 7% Chyba ze rozdzielnica ma być bardzo rozbudowana to troszkę dojdzie.

gorgyus
04-06-2008, 22:55
witam
czytam i czytam i jakos nie moge uwierzyc ze moj elektryk wziol 3800 za :
140 punktow
podlaczenie rozdzielni
instalcja TV
domofon
i wszytskie moje wydziwnienia
material kupowalem sukcesywnie ,wiekszosc na allego ale tylko kable telefoniki
poszlo okolo 1200 metrow 3x1,5
500 metrow 3x2,5
250 metrow koncentryka (po dwie zyly w puszce)
100 metrow telefonicznego
50 metrow ziemnego domofonowego
50 metrow zimenego do zasilania bramy
250 metrow peszla
za caly material zaplacilem suma sumarum chyba cos okolo 3000 zl
do tego wyposazenie rozdzielni
roznicowka legranda
przepieciowka mollera
30 bezpiecznikow mollera
dwa trzy fazowe tez mollera
za wyposazenie szkrzynki z skrzynka 670 zloty
wiec moja suma za calosc to cos okoolo 7500 zlotych
Twoja wycena dosc sporo odbiega od realiow
odkresle ze ja mam dom Markach pod Warszawa wiec ceny mam raczej zblizone do warszawskich
25 zloty punkt bez matarialu plus do tego sporo gratisow
jak wyprowadzenie linii telefonicznej i podlaczenie skrzynki do stycy na budynku
elektryk jest mi obcy ,to nie moj ani wujek ani brat ani nik podobny
rada:
zmien elektryka

kowalio
05-06-2008, 01:47
płaciłem 50 zł za punkt z materiałami brutto, rozdzielnia, ogrzewanie podjazdów, schodów, 200 punktów, internet, tv w każdym pokoju, ogród, basen, rolety, instalacja alarmowa, dymowa, monitoring, kamery, sterowania oświetlenia, gniazda Gazela w całym domu, wyszło na moich 270m2 koło 40k zł ze skrzynką wewnątrz/na zewnątrz podwójna + sklep, magazyn. Ceny poleciały w górę (robocizna) ale chyba przesadzone, chociaż kto teraz wie, może elektrycy się wypowiedzą ile biorą.

retrofood
05-06-2008, 05:24
płaciłem 50 zł za punkt z materiałami brutto, rozdzielnia, ogrzewanie podjazdów, schodów, 200 punktów, internet, tv w każdym pokoju, ogród, basen, rolety, instalacja alarmowa, dymowa, monitoring, kamery, sterowania oświetlenia, gniazda Gazela w całym domu, wyszło na moich 270m2 koło 40k zł ze skrzynką wewnątrz/na zewnątrz podwójna + sklep, magazyn. Ceny poleciały w górę (robocizna) ale chyba przesadzone, chociaż kto teraz wie, może elektrycy się wypowiedzą ile biorą.

Ile się da...

marcin714
05-06-2008, 07:18
Nie ma to jak robić dla forumowicza. Reszta potem dyskutuje a nawet nie wie oczym.
Niech inwestor wypowie się konkretnie co zamówił to potem będziecie mogli porównywać z waszymi instalacjami za 3000. Ludzie porządna pusta rozdzielnica kosztuje więcej niż 500 zł a tu ktoś się chwali że jego z wyposażeniem i montażem kosztuje mniej.

A najlepsze było to

Na szczescie jestem elektrykiem z wyksztalcenia (m.in.) i swoje 7km kabli polozylem za 0 PLN. Do tego mam wszystko gdzie chce i ile chce. Na material wydalem jakies 3,5tys. PLN. Nie zazdroszcze ludziom, ktorzy sami nic nie potrafia zrobic i za kazda duperele musza bulic burakowi, ktoremu sie wydaje ze jest fachowcem.
Dajcie człowiekowi te 3500 i niech zapierdala. Wszak nie jest burakiem.

Wam cały czas pasuje tylko dziadostwo co to aby najtaniej wyszło.Biedni ci fachowcy coby porządnie chcięli coś zrobić oj biedni.

tres34
05-06-2008, 09:05
I na to mam sposob. Ale pozostawie to na wlasny uzytek.




Na szczescie jestem elektrykiem z wyksztalcenia (m.in.) i swoje 7km kabli polozylem za 0 PLN. Do tego mam wszystko gdzie chce i ile chce. Na material wydalem jakies 3,5tys. PLN. Nie zazdroszcze ludziom, ktorzy sami nic nie potrafia zrobic i za kazda duperele musza bulic burakowi, ktoremu sie wydaje ze jest fachowcem.

ja w sumie zrobić dużo umiem, ale tak się zastanawiam czy jeżeli chodzi o instalacje elektryczną (wewnętrzną, odbiorczą czyli poza licznikami i rozdzielniami ZE) to czy nie mając uprawnień moge ją sam zrobić? czy nie muszę potem mieć dla ZE lub do zakończenia budowy jakiś papierów, protokołów, pomiarów? bo jeśli tak to co z tego że sam zrobię jak mi fachowiec za pieczątke potem i tak swoje skasuje...

mario1976
05-06-2008, 10:47
,a żeby było śmieszniej to ten elektryk nie jest taki całkiem obcy :evil: .
.

Daj sobie z nim spokój - cena to taki kosmos, ze jak zejdzie 50% to będzie jeszcze drogo.

Ja też miałem zamówionego elektryka bliskiego znajomego. Po pierwsze po wielkich zniżkach i znajomosci chciał 38pln za punkt (ceny rynkowe i bez łachy to 35 jak robiłem kosztorys). Później przekładał mi terminy. Obcego możesz zje!@# lub pogonić. A znajomy - rodzina to tak delikatnie trzeba. Później stwierdził, że zrobiło się zimno i do kładzenia kabla musi mieć +15 :o . Potem zaczął mi opowiadać jak komuś gryzmolił w dzienniku budowy. Pytałem czy nie słyszał, że elektryk nie gryzmoli w dzienniku.

Reasumując przez tego ćwoka zamiast mieć elektrykę zrobioną przez super elektryka naszego forumowicza na marginesie (polecam wszystkim budującym w okolicach wawy :wink: ), który robił mi wycenę we wrzesniu 2007, elektryke zrobił mi ten sam forumowicz w kwietniu 2008 (ćwoka - znajomego w końcu pogoniłem) - po kilku podwyżkach kabli i innego badziewia. Pomijając podwyżki kabli to przez znajomka przed zimą nie zrobiłem tynków, wylewki + kominka z DGP - co pozwoliłobymi na rzeźbienie np z K-G w zimie.

Nauczka - na mojej budowie zero znajomych i rodziny. Tylko polecani obcy fachowcy.

mrokomoro
05-06-2008, 12:27
jestem elektrykiemz wykształcenia z uprawnieniami seposkimi do 1kw. chce sopbie samemu polozyć elektryke w chacie. jakie potem musze poniesc koszty ewentualnego zatwierdzenia roboty, podbicia pieczątki czy co tam innego musze potem zrobic.???

Szymon_J
05-06-2008, 12:42
jestem elektrykiemz wykształcenia z uprawnieniami seposkimi do 1kw.

Az sie boje o ta instalacje, skoro masz uprawienia do 1kw... ;)

stuk
05-06-2008, 13:22
jestem elektrykiemz wykształcenia z uprawnieniami seposkimi do 1kw. chce sopbie samemu polozyć elektryke w chacie. jakie potem musze poniesc koszty ewentualnego zatwierdzenia roboty, podbicia pieczątki czy co tam innego musze potem zrobic.???
LOL :lol:

Malobert
05-06-2008, 13:48
u mnie pierwsza konkretna oferta:
- 4 tyś robocizna
- 5,5 tyś materiały
- 2 tyś za jakąś skrzynkę, jakieś drogie bezpieczniki, wiecej nie pamiętam...

W sumie alles zussamen 11,5 tyś zł, nie wiem czy to dobra cena...
tyle pamiętam, ale muszę się z nim spotkać i osobiście ustalić co ma być

P.S.
był też jakiś burak, 3 tyś za robocizne chciał, a materiały to kupowałbym z nim, on nie był w stanie powiedzieć ile będą kosztować (dostał wcześniej projekt) i to było dla mnie czerwone światełko, wyglądało jakby nie był na czasie, albo dawno nie robił w temacie

kaśka maciej
05-06-2008, 15:00
Witam,
U mnie całość elektryki kosztowała dokładnie 11.471zł, w tym:
robocizna: 111 punktów po 35 zł = 3885 zł
materiał =4012zł (kable, wyposażenie skrzynek, itp z 15% rabatem)
w energetyce zapłaciliśmy:
podłączenie prądu na okres budowy=1400zł
podłączenie prądu do domu, kabel w ziemi = 2174zł

Do tej kwoty dojdą jeszcze oczywiście wszelkie przełączniki, gniazdka, no ale tu rozpiętość cenowa jest dość duża.

cannon
05-06-2008, 19:56
Jak się wczytuję w Wasze posty to wiem ,ze gość chce ze mnie po prostu zedrzeć skórę .
I przyznaję rację mario1976 -nie ma nic gorszego niż znajomi na budowie .
Szkoda ,że przy tej okazji nasza znajomość została wystawiona na próbę .

Dzięki za Wasze posty. :(

kakaowy
05-06-2008, 20:59
Sluchaj, zanim go calkowicie skreslisz, to wypytaj dokladnie co i jak a potem tu napisz - bo jestem cholernie ciekaw tego materialu za 22 tysiace...

tres34
06-06-2008, 10:30
"Piekne" pytanie. Jak masz uprawnienia SEP to sam se przybijasz pieczatke jesli ci potrzebna. Ludzie, wy nic nie kumacie a sie za budowe bierzecie.




jestem elektrykiemz wykształcenia z uprawnieniami seposkimi do 1kw. chce sopbie samemu polozyć elektryke w chacie. jakie potem musze poniesc koszty ewentualnego zatwierdzenia roboty, podbicia pieczątki czy co tam innego musze potem zrobic.???

kakaowy
06-06-2008, 10:47
"Piekne" pytanie. Jak masz uprawnienia SEP to sam se przybijasz pieczatke jesli ci potrzebna. Ludzie, wy nic nie kumacie a sie za budowe bierzecie.
Ty tez nie kumasz jak widac - bo uprawnienia mozna miec "D", a mozna miec "E", itp. itd. - i nie zawsze da sie ta pieczatke przybic.

patusia
14-06-2008, 11:59
witam. ja mam takie pytanko. ponieważ nie budujemy nowego domu, tylko remontujemy stary mamy już instalacje elektryczną w domu i płacimy rachunki za prąd. jednak nasza instalacja wewnętrzna jest dość stara, i chcemy ją wymienić. może zrobić to mój brat z zawodu i zamiłowania elektryk (ale bez uprawnień). teraz moje pytania
- czy potrzebuję pozwolenia od energetyki
- czy można zrobić to samemu, a póżniej dać do odbioru komuś z uprawnieniami
- co stanie się jeżeli poprostu wymienimy kable nie zgłaszając tego nikomu ?
będę wdzięczna za pomoc :D

kakaowy
14-06-2008, 12:58
- czy potrzebuję pozwolenia od energetyki
- czy można zrobić to samemu, a póżniej dać do odbioru komuś z uprawnieniami
- co stanie się jeżeli poprostu wymienimy kable nie zgłaszając tego nikomu ?
1. Tak. Mozecie sie dotykac do wszystkiego co znajduje sie za licznikiem.

2. Mozna samemu, nie trzeba miec uprawnien.

3. Nic.

patusia
14-06-2008, 18:54
dzięki za odpowiedż :D

pati25
06-07-2008, 15:33
hmm
dzis tam wstępnie rozmawiłam z elektrykiem
powidził mi koło 10 tyś za prad z weszelkimi dodatkami typu +tv+alarmy+3 siły itd itd .Oczywiscie cena z materiałem
Piwniac+parter+poddasze
czy to dobra cena ?

kakaowy
06-07-2008, 15:40
Podalas tyle danych, ze nikt nie jest w stanie ocenic czy to dobra czy zla cena.