PDA

Zobacz pełną wersję : szeroko?? drogi



20-09-2003, 17:11
Witam

Mam problem, przy próbie podzielenia działki budowlanej ta nowo
wydzielona będzie położona przy drodze gminnej o szerokości 3 m. Gmina
warunkuje wydanie pozwolenia na taki podział działki jeżeli zgodzę się
(muszę) oddać nieodpłatnie 40 cm z dłogości mojej działki na Gminę bo ona chce poszerzyć drogę do minimum 4 m, (od sąsiada chcą wykupić 50 cm).
Moje pytanie, czy Gmina może mnie zmusić do poszerzania drogi? Czy w
przypadku odmownej decyzji Gminy warto się odwoływać wyżej?
Znalazłem n/w rozporządzeniu, że wystarcza droga 3 m.

ROZPORZĄDZENIE MINISTRA INFRASTRUKTURY
z dnia 12 kwietnia 2002 r.
w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich
usytuowanie.
(Dz. U. Nr 75, poz. 690)

Rozdział 2

Dojścia i dojazdy

§ 14. 1. Do działek budowlanych oraz do budynków i urządzeń z nimi
związanych należy zapewnić dojście i dojazd umożliwiający dostęp do drogi
publicznej, odpowiednie do przeznaczenia i sposobu ich użytkowania oraz
wymagań dotyczących ochrony przeciwpożarowej, określonych w przepisach
odrębnych. Szerokość jezdni nie może być mniejsza niż 3 m.


Pozdrawiam, i czekam na opinie
B_Rocki

23-09-2003, 01:21
wydaje mi się że gmina nie ma prawa uzależniać wydania pozwolenia od Twojej dobrowolnej darowizny. Powinna od Ciebie wykupić. Przejdź się może do urzędu i sprawdź co na ten temat mówi miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego. Jeżeli w planie zapisana jest droga 4m, to gmina może ci kawalek dzialki zabrać i bez Twojej zgody, ale należy ci się odszkodowanie. A dlaczego od sąsiada chcą wykupić a od Ciebie za friko?

Gienio
23-09-2003, 20:09
Szerokosc drogi powinna byc zgodna z szerokoscia zawarta w planie zagospodarowania. Gmina bedzie dazyc do tego, by w miejscach gdzie fizyczny przebieg drogi rozni sie od planowanego pozyskac w rozny sposob grunt na doprowadzenia do zgodnosci - bo za 20 :D lat zrobia asfalt. Generalnie powinni wykupic od razu, ale jesli doprowadza do tego, ze podczas podzialu uwzglednisz droge to ten kawalek gruntu nadal bedzie Twoj ale za 20 lat nie bedziesz mial problemu z przestawianiem plotu i pojazdami ocierajacymi sie o parapet. A tak na marginesie to warto miec dojad do dzialki pow. 4m - czasami moze sie przydac - straz ma coraz to szersze wozy.

krzyss
23-09-2003, 20:29
Zastanów się także, czy te 40 cm jest Ci potrzebne. Jeżeli działka jest odpowiednio duża, aby dom się zmieścił ( mam na myśli 3 i 4 m od granic), to przecież od strony drogi (oczywiście kwestia gustu) to najgorszy fragment działki. Jakie to ma znaczenie, po której stronie płotu będzie trawnik lub kostka? Innym problemem jest linia zbudowy, którą się mierzy od linii rozgraniczenia - jak masz mało miejsca, to poszerzenie drogi może uniemożliwić budowę. Osobiście wolę zgodę z "gminą" niż wojnę z zyskiem "miernej" kasy.

Shadock
23-09-2003, 20:46
Przerabiałem ten problem.
Jeśli w planie zagospodarowania przestreznnego zaplanowana jest droga gminna to miesci sie ona w pasie drogowym.
I jeżeli rzeczywiście jest taka sytuacja i gmina będzie chciała poszerzyc drogę to niestety nie masz nic do gadania. Obecna ustawa pozwala "wykupić" oc Ciebie ten kawałek.
Poza tym jesli jest droga - bedziesz sie musiał odsunąć od drogi, tak jak ustali gmina... dokładnych odległości juz nie pamiętam, pisałem o tym w innych postach.
Poza tym nie warto walczyc z gminą :roll:

24-09-2003, 08:57
Ja patrzę z przerażeniem na sąsiadów którzy mają drogę 4,5m (droga 250m i 6 domów). Jest tragedia jak ktoś do nich przyjedzie, zaparkuje na drodze i trzeba się minąć - walka na lusterka. Ja myślałem, że teraz droga musi mieć 6m a w szczególnych przypadkach min 5m. Wg. mnie ma to sens bo na 5m drodze w miarę wygodnie się jeszcze miniesz przy prędkości 10-20km/h. Jak masz na tyle działki odstąp to we włsnym interesie.

Cezarr
24-09-2003, 09:14
moja działka także graniczy z drogą (droga tylko na planie zagospod), w związku z tym jaka powinna być odległość zabudowy oraz ogrodzenia od granicy drogi?Czy droga to pas 6metrowy wraz z poboczem?Dodam, jest to droga chyba oznaczana jako gminna.
pozdrawiam