PDA

Zobacz pełną wersję : strop - {betonowy (wylewany), terriva, akerman} czy {drewno?



bonart1
05-06-2008, 10:07
witam,
bylem wczoraj u swojego arch od adaptacji proj, - dom parterowy, chcialem zmienic strop z betonowego (w projekcie jest akerman) na drewniany.

- arch odradza z nastepujacych powodow:

- bezpieczenstwo (jak sie zapali to zostana mi tylko mury... a tak jeszcze zdazy siie zawsze wiecej uratowac...

- halas

- izolacyjnosc

- zerowy(!!!) zysk na koscie (bo przeprojektowany dach = grubsze belki, wiecej tego drewna, itd, ciesla tez wezmie wiecej wtedy

- podbie mi cene za adaptacje o 400zl

- brak mozliwosci zaadaptowania poddasza na mieszkalny (tzn wiem ze na drewnianym tez mozna ale bylem na takim stropie i chodzilem i traca mi to totalnym bublem)


- ja sie napalilem na drewniany z nastepujacego powodu:

- po pierwsze myslalem ze bedzie taniej !
- po drugie, moge sobie rozprowadzic tam latwo rury od DGP, rekuperacje itd
- po trzecie nie zalezy mi na poddaszu bo juz mam dom w blizniaku pietrowy i wcale nie uwazam pietrowek za super rozwiazanie (nie chce sie chodzic z gory na dol, rodzina sie lozlazi / izoluje itd) wiec i po co mi na sile betonowy
- po czwarte ciezar takiego stropu, po co oslabiac mury, przesilac fundamenty niepotrzebnym obciazeniem - po co mi to jak i tak nie potrzebuje gory mieszkalnej



Jaka jest wasza opinia. Powiem szczerze - podstawowym argumentem to koszt - ale niby jestem totalnie w bledzie wg arch-adaptatora.


powierzchnia stropu - wg projektu: 195m2
ilosc drewna na dach wg projektu: 11.32m3

jajmar
05-06-2008, 10:38
powierzchnia stropu - wg projektu: 195m2
ilosc drewna na dach wg projektu: 11.32m3

A ty chcesz mieć stro i wieżbe czy może myslisz o drewninych dźwigarach kratowych?

Ja mam dźwigar kratowy pow. domu 169+zadaszony taras ~30m2=200m2 dachu w rzucie -poszło na to 7,7m3 drewna do tego osobno łaty.
Czy sie to opłaci ? wg mnie tak. Jak widzisz na strop i dach zużyłem mniej drewna niż masz na sam dach.
Jeżeli chodzi o wady zalety to minusem jest pękanie płyt g-k ale to wina złego wykonania sufitu podwieszanego a nie konstrukcji dachu.

bonart1
05-06-2008, 11:05
dzieki za komentarz...

ta wartosc jaka podalem co do ilosci drewna to aktualna ilosc drewna dla niezmienionego projektu - czyli strop jest betonowy i na sam dach pojdzie tyle drewna

nie, nie musze miec z tego drewna rzeczywistego stropu. Nikt po tym nie bedzie chodzil, nie mam zamiaru robic mieszkalnego poddasza.

PL-PROJEKT
05-06-2008, 14:21
wybierz drewno - nie będziesz żałował
nie ma nic piękniejszego niż drewniany strop

Trociu
05-06-2008, 15:52
- ja sie napalilem na drewniany z nastepujacego powodu:

- po drugie, moge sobie rozprowadzic tam latwo rury od DGP, rekuperacje itd


Ale to już byś musiał na etapie projektowania planować. Bo jak Ci projektant da belki wpoprzek to przez nie rury od DGP nie pójdą ;)

Trociu
05-06-2008, 15:53
- arch odradza z nastepujacych powodow:

- bezpieczenstwo (jak sie zapali to zostana mi tylko mury... a tak jeszcze zdazy siie zawsze wiecej uratowac...

Jeżeli nie planujesz wykorzystywać tego poddasza, to za dużo na nim nie stracisz. No bo co może spłąnąć razem z tym stropem drewnianym? stare pudła i świerszczyki?

Trociu
05-06-2008, 15:56
Ja u siebie będę miał strop drewniany. I już czekam aż zacznie delikatnie skrzypieć. Do będzie dopiero klimat ;)

A poza tym koszty może i są takie same, jak Ci wszystko robią fachowcy. Jeżeli sam zamierzasz wykańczać, to wyjdzie Ci taniej bo:
- wełnę międzylegary włożysz sam
- OSB na górę nabijesz sam - nie masz wylewki
- sufit od spodu wyłożysz rigipsami i pomalujesz sam - nie masz tynkowania

enickman
05-06-2008, 16:53
podejrzewam, że architektowi nie chce się. Woli skasować swoje za minimalną ilość roboty
zastanów się nad stropem i więźbą dachową "prefabrykowaną" - możesz dać do wyliczenia firmie, która się tym zajmuje i porównać z tym co masz w projekcie

P.S. Ja będę miał strop monolit, ale i tak myślę czy w salonie nie wykończyć go od spodu deskami

PL-PROJEKT
05-06-2008, 18:13
- sufit od spodu wyłożysz rigipsami i pomalujesz sam - nie masz tynkowania

Nie rób tego!

Masz szansę mieć piękny drewniany strop!

alpejczyk
06-06-2008, 08:12
wybierz drewno - nie będziesz żałował
nie ma nic piękniejszego niż drewniany strop
Widziałem cos piekniejszego.Np.Everest. :lol:

enickman
06-06-2008, 10:35
wybierz drewno - nie będziesz żałował
nie ma nic piękniejszego niż drewniany strop
Widziałem cos piekniejszego.Np.Everest. :lol:

moja żona też jest piękniejsza :-)

piotrulex
06-06-2008, 11:06
my mamy 3 poziomy i 2 stropy teriva

uwazamy to za dobre, szybkie, praktyczne i tanie rozwiazanie

enickman
06-06-2008, 11:12
ta wypowiedź jest tu trochę nie na temat

to tak jakby napisać:
a w katedrach są sklepienia krzyżowe i są estytyczne i na lata

piotrulex
06-06-2008, 11:17
wybierz drewno - nie będziesz żałował
nie ma nic piękniejszego niż drewniany strop
Widziałem cos piekniejszego.Np.Everest. :lol:

moja żona też jest piękniejsza :-)

podobnie jak ta choc oczywiscie wierze koledze :wink:

to tak jakby kociol przyganial garnkowi choc w sumie chyba moja wypowiedz jest jednak bardziej w temacie niz Twoja, patrzac zwlaszcza na temat posta

pisac jest latwo - myslec juz nie zawsze :wink:

enickman
06-06-2008, 11:23
tyle, że z mojej wypowiedzi nie można wyciągnąć złych wniosków odnośnie najlepszego rodzaju stropu w domu parterowym bez poddasza użytkowego

Twoja nieuważnego czytelnika może wprowadzić w błąd

pisac jest latwo - myslec juz nie zawsze

akapap
06-06-2008, 11:33
- sufit od spodu wyłożysz rigipsami i pomalujesz sam - nie masz tynkowania

Nie rób tego!

Masz szansę mieć piękny drewniany strop!

Nie do końca rozumiem Pana rozwiązania. Wedle powyższego rozwiązania belki stropowe mają być widoczne? Co w takim wypadku z ociepleniem itp.

Pozdrawiam.

piotrulex
06-06-2008, 11:37
tyle, że z mojej wypowiedzi nie można wyciągnąć złych wniosków odnośnie najlepszego rodzaju stropu w domu parterowym bez poddasza użytkowego

Twoja nieuważnego czytelnika może wprowadzić w błąd

pisac jest latwo - myslec juz nie zawsze

widze ze kolega lubi miec ostatnie zdanie i dorabiac filozofie do wypowiedzianych zdan

z mojej wypowiedzi mozna wywnioskowac to co jest wyraznie napisane, nie trzeba nawet myslec. wystarczy przeczytac ze zrozumieniem a slowa zawarte sa raczej proste i wykladnia jezykowa nie ma najmniejszego sensu :wink: . nie ma tu takze zwrotow semantycznie niedookreslonych czy innych ktore prosza o glebsza analize znaczeniowa

zakladam, ze ludzie ktorzy tu pisza/czytaja maja chocby przecietny IQ, sa w zasadzie normalni i z uwaga czytaja tematy, ktore ich interesuja

EOT czyli spadam z tematu :wink:

Trociu
06-06-2008, 11:41
- sufit od spodu wyłożysz rigipsami i pomalujesz sam - nie masz tynkowania

Nie rób tego!

Masz szansę mieć piękny drewniany strop!

Nie do końca rozumiem Pana rozwiązania. Wedle powyższego rozwiązania belki stropowe mają być widoczne? Co w takim wypadku z ociepleniem itp.

Pozdrawiam.

Masz dwie możliwości.
Tak jak moja propozycja - wtedy władasz ocieplenie między krokwie i zamykasz wszystko od dołu rigipsami
Zostawić odkryte belki - zrobić drewnianą zabudowę na nich tak aby całe belki były widoczne od spodu i dopiero na tej zabudowie dać ocieplenie. W szczególności, że piszesz iż nie chcesz mieć użytkowego poddasza.

akapap
09-06-2008, 13:28
Co do istotnych powodów, które wymieniłeś (twórca wątku) to:

1. hałas - drewno mniej przenosi dźwięki niż beton

2. izolacyjność - tutaj drewniany wygrywa prostotą i naturalnością ocieplenia (ułożone belki są przygotowane do ocieplenia)

3. kasa; drewniany jest tańszy, przeliczenia tylko i wyłączenie bloczków jest słabe, należy również pomyśleć o stali, betonie itp.

4. adaptacyjność - jest drewniany to poddasze nieużytkowe - strych

5. wentylacja/dgp - będzie łatwiej

6. ciężar - zgadza się, lepiej nie przeciążać niepotrzebnie konstrukcji zwłaszcza kiedy masz pod fundamentami np. glinę

Poza tym jeśli zrezygnujesz z stropu ,,betonowego'' to możesz ściany konstrukcyjne na parterze zamienić na nośne.

Pozdrawiam.

labas1
09-06-2008, 14:05
to możesz ściany konstrukcyjne na parterze zamienić na nośne.

Pozdrawiam.

A jakaż to różnica między tymi ścianami ?

akapap
09-06-2008, 14:10
to możesz ściany konstrukcyjne na parterze zamienić na nośne.

Pozdrawiam.

A jakaż to różnica między tymi ścianami ?

Oj, przepraszam. Miałem na myśli ściany _działowe_ (nośne->działowe).

Pozdrawiam.

Trociu
10-06-2008, 09:42
4. adaptacyjność - jest drewniany to poddasze nieużytkowe - strychA skąd taki wniosek? U mnie strop drewniany jest pomiędzy parterem a poddaszem użytkowym.Potem finalnie będzie też pomiędzy poddaszem użytkowym a strychem w pół użytkowym.

akapap
10-06-2008, 14:31
4. adaptacyjność - jest drewniany to poddasze nieużytkowe - strychA skąd taki wniosek? U mnie strop drewniany jest pomiędzy parterem a poddaszem użytkowym.Potem finalnie będzie też pomiędzy poddaszem użytkowym a strychem w pół użytkowym.

Klasyczny strop drewniany (w budownictwie _tradycyjnym_), z reguły, przewiduje obciążenie w granicach 80 kg/m2. Użytkowość wymaga 200kg/m2.

Pozdrawiam.

Aedifico
10-06-2008, 14:32
4. adaptacyjność - jest drewniany to poddasze nieużytkowe - strychA skąd taki wniosek? U mnie strop drewniany jest pomiędzy parterem a poddaszem użytkowym.Potem finalnie będzie też pomiędzy poddaszem użytkowym a strychem w pół użytkowym.

Klasyczny strop drewniany (w budownictwie _tradycyjnym_), z reguły, przewiduje obciążenie w granicach 80 kg/m2. Użytkowość wymaga 200kg/m2.

Pozdrawiam.

?

Dane skąd? :D

akapap
11-06-2008, 11:42
4. adaptacyjność - jest drewniany to poddasze nieużytkowe - strychA skąd taki wniosek? U mnie strop drewniany jest pomiędzy parterem a poddaszem użytkowym.Potem finalnie będzie też pomiędzy poddaszem użytkowym a strychem w pół użytkowym.

Klasyczny strop drewniany (w budownictwie _tradycyjnym_), z reguły, przewiduje obciążenie w granicach 80 kg/m2. Użytkowość wymaga 200kg/m2.

Pozdrawiam.

?

Dane skąd? :D

Tutaj podpierałem się wypowiedzią swojego architekta.

Pozdrawiam.

Aedifico
11-06-2008, 11:48
4. adaptacyjność - jest drewniany to poddasze nieużytkowe - strychA skąd taki wniosek? U mnie strop drewniany jest pomiędzy parterem a poddaszem użytkowym.Potem finalnie będzie też pomiędzy poddaszem użytkowym a strychem w pół użytkowym.

Klasyczny strop drewniany (w budownictwie _tradycyjnym_), z reguły, przewiduje obciążenie w granicach 80 kg/m2. Użytkowość wymaga 200kg/m2.

Pozdrawiam.

?

Dane skąd? :D

Tutaj podpierałem się wypowiedzią swojego architekta.

Pozdrawiam.

To się chłopak chyba musi pouczyć jeszcze.

akapap
11-06-2008, 13:32
To się chłopak chyba musi pouczyć jeszcze.

Dlaczego tam myślisz?

Pozdrawiam.

Aedifico
11-06-2008, 13:35
To się chłopak chyba musi pouczyć jeszcze.

Dlaczego tam myślisz?

Pozdrawiam.

Nie bardzo rozumiem przesłania postu wyżej ale obciążenie użytkowe stropów w budynkach mieszkalnych to min. 1,5 kN/m2.

piotr-jg
15-06-2008, 11:56
Witam,

w projekcie c126/a nie mozna zrobic stropu drewnianego bo konstrukcja dachu opiera się na 8 słupach, które przenoszą obciążenie na strop. Popatrz w projekcie i zobaczysz, że inaczej nie można. Ja zamiast Ackermanna wykorzystam Terrivę bo taniej.

Robisz wentylację z rekuperacją?

PL-PROJEKT
15-06-2008, 12:54
obciążenie użytkowe stropów w budynkach mieszkalnych to min. 1,5 kN/m2.
słusznie gdy możliwy jest poprzeczny rozdział obciążeń, albo 2,0 gdy nie

Witam,
w projekcie c126/a nie mozna zrobic stropu drewnianego bo konstrukcja dachu opiera się na 8 słupach, które przenoszą obciążenie na strop. Popatrz w projekcie i zobaczysz, że inaczej nie można. ...?
a niby dlaczego nie?

Ciekawe, że uczestnicy tego forum podpierają się w swojej argumentacji opiniami ludzi, którzy z konstrukcją budynki nie mają wiele wspólnego:
- opinią architekta odpowiedzialnego zasadniczo za projektowanie funkcji i wyglądu obiektu (wspaniałe. wystarczy popatrzeć na stare i nowe projekty :cry: ) , czy
- opinią inwestora.

Ale do sprawy bonart1:
- jeżeli bonart1 ma ochotę na strop drewniany niezochydzony przymocowanymi doń płytami gipsowo-kartonowymi, to niech to zrobi jako oryginał , a nie jako imitację.

Bonart1, nie martw się o obciążenia i słupy, to jest sprawa inżyniera, a nie architekta.

I nie szukaj wiążącej i odpowiedzialnej wypowiedzi na tym forum, gdyż niestety nie jest to odpowiednie miejsce, chociażby z powodu anonimowości większości tzw. doradców.

NJerzy
15-06-2008, 23:50
Ja tam zrobiłem drewniany, w cenie szalunku pod jakiś beton mam strop :-) a robocizny o ile mniej :P
A będzie on i zarazem betonowy - bo na deski pójdzie styropian i wylewka kilka cm betonu (a w betonie rurki ogrzewania).
Strop jeszcze bez betonu do obejrzenia w moim dzienniku.

_Robert_K
16-06-2008, 08:21
Mieliśmy taki sam dylemat co bonart1 - strop drewniany, betonowy, a może teriva ? A strych w projekcie nieużytkowy - "graciarnia". Strop 3 poziomowy nieco skomplikowany
Stanęło na żelbecie z deskowaniem koszt za 180m.kw. 35 tyś. ( materiał z robocizną ) . Czy żałujemy ? ABSOLUNIE NIE

Trociu
16-06-2008, 09:37
Przed wyborem stropu drewnianego trzeba pamiętać, że jest on trochę głośniejszy niż betonowy. U mnie jeszcze cała konstrukcja nie jest skończona (brakuje stelaża i zabudowy od dołu) i trochę dudni jak się na górze chodzi. Mam nadzieję, że będzie trochę ciszej, jak się położy rigipsy od spodu i zagospodaruje poddasze. Inaczej ciężkawo będzie -trzeba będzie się przyzwyczaić do odgłosów chodzenia na poddaszu.

bonart1
02-09-2008, 14:18
Dzieki za odpowiedzii...

Nie domknalem sprawy adaptacji projektu, na wakacje cale dalem sobie spokoj w tym temacie. Dzis temat wrocil...

Zdecydowalem sie na zelbetonowy (wylewany - tradycyjny) bo zalatwilem w miedzyczasie pret zbrojeniowy za bardzo dobra cene. Przymierzam sie do adaptacji - i planowalem isc do mojego adaptatora i zgodzic sie na to co proponowal sam... Jednak dzis rano podjechalem na jakas budowe zagadac murarzy czy by przyszli do mnie budowac, i powiedzialem o moim pomysle z zelbetonowym.

Ci poinformowali ze tradycyjny zelbetonowy strop to najdrozszy strop ze wszystkich mozliwych, nawet jesli mam juz prety zbrojeniowe i moglem je miec niemal za darmo.

Na pyt dlaczego odpowiedzieli:

- ze w takim przypadku trzeba jeszcze dac dwuteowniki co X cm (a tego nie mam i wiem ze to ogromny koszt),
- zdziwilem sie, nie zakladalem wiecej metalu na stropie niz tylko kratownica z preta. Sciany wewnetrzne - przeprojektowac na nosne/mocniejsze jesli trzeba i powinny wystarczyc. W oryginale projekt ma akermana.

Kto ma racje - MURARZE czy JA. Wszystko wplywa na moj kosztorys, a on mi sie zmienia co chwile...

Moze ktos wtajemniczony w te tematy odpowie...

enickman
02-09-2008, 16:55
Wszystko zależy od projektu - rozpiętości stropu

Oglądali chociaż Twój projekt? Bo jak nie to nie brałbym takich majstrów, co to od razu się asekurują, bo pewnie innego stropu niż Teriva to nigdy nie kładli

Takie rzeczy to może powiedzieć jedynie projektant. Uderz najlepiej do architekta z uprawnieniami, który ew. będzie projekt adaptował

marekas5
02-09-2008, 21:05
My mamy belki drewniane 26/24 solidne i ładne, w niektorych pomieszczeniach wypełnione wybejcowanymi dechami, a w niektorych płyta GK zaciagnieta na biało. Wyglada super! Nasz dom oparlismy na zasadzie ZERO sztucznego w domu !

Mis Uszatek
02-09-2008, 21:53
Moim zdaniem (ale to tylko osobisty bzik) do rozdzielenia dwóch osobników gat. Homo Sapiens, tupiących na sąsiednich kondygnacjach nadaje się wyłącznie żelbet gr. 20 cm, nawet gdy należą do tej samej rodziny.

O zbrojeniach i teownikach(?) nie gadaj w ogóle z majstrami, tylko z architektem, a raczej - konstruktorem. Zmiany mogą być spore.

PS. Weź również pod uwagę koszt drewna na szalunek i dostępność gotowego betonu z pompą ... i możliwość dojazdu dla pompy.

piotr-jg
26-08-2009, 22:40
ja zrobiłem terrivę, koszt na ten projekt to 12k bloczki + belki, 4k beton+ stal ale już nie pamiętam ile. rury od reku położysz wierzchem. Nie daję steropianu jak w projekcie tylko wełnę 18 w krokwie. Mój znajomy ma c126 i bez styropianu i przy -20'C miał +12'c na poddaszu. Za 2 dni będę miał projekt rekuperatora do c126a więc może porozmawiamy. Jak ktoś chce drewno na stropie niech je ma, każdy ma wybór