PDA

Zobacz pełną wersję : Ko?kowa? steropian do Maxa ?



vucko
21-09-2003, 06:39
Mam Maxa i właśnie jestem w trakcie ocieplania steropianem 12 cm. Dom z użytkowym poddaszem - ściany ok.5m wys. Moi fachowcy radzą nie kołkować. A co wy mi radzicie ?

GRom
22-09-2003, 07:49
Kołkuj, tylko zakup kołki z rdzeniem metalowym, trochę droższe ale brak odrzutów i większy komfort pracy.

Feft
22-09-2003, 08:51
Ja również zaczynam kleić styropian na maxa (też 12 cm). Kołokował będę (tak dla bezpieczeństwa, bo piszą w różnych poradnikach, że nie trzeba) - kołki mam plastikowe (ciekawe, jak pójdzie).
Nie wiem tylko, czy trzeba zagruntować ściany z maxa przed klejeniem?
Proszę o pilną odpowiedź, bo robota właśnie się zaczyna.
W sobotę zacząłem i niestety w niedzielę zauważyłem drobne szpary w pionie (ok. 1 mm) - tak jakby styropian się skurczył. Możecie coś poradzić?

Wowka
22-09-2003, 08:58
Vucko Normy mówią, że w budownictwie do wysokości bodajże 4 kondygnacji kołkowanie nie jest wymagane. Niemniej, podobnie jak przedmówcy radzę kołkować. Twoi fachowcy odradzaja gdyż jak sądzę już ustaliliście cenę a "kołkowanie to dla nich dodatkowa praca"
Także mam Maxa i 12 cm styropianu na kołkach z rdzeniem metalowym. Dla mnie była to sprawa bezdyskusyjna.

Feft - być może masz niesezonowany styropian. Niestety ale taki potrafi sie skurczyć.

Feft
22-09-2003, 09:02
Wowka - dzięki za odpowiedź. Poradź jeszcze co robić? Składać reklamację? Zauważyłem, że na bloku, w którym obecnie mieszkam, też mają szpary (dużo większe i chyba nie z powodu skurczu) i nic z tym nie robią - kleją od razu siatkę.

Wowka
22-09-2003, 09:11
Feft - to co robią na bloku (spółdzielczym, komunalnym?) to inna bajka. Dlaczego nikt z odpowiedzialnych nie zwraca na to uwagi? Pomilczmy.
Niemniej jako inwestor nie możesz dopuścić do tego by w Twoim ociepleniu pojawiły się mostki termiczne. Wydaje mi się konieczna wizyta na Twojej budowie przedstawiciela producenta styropianu.
P.s kiedy chcesz dawać tynk na ocieplenie?

Feft
22-09-2003, 10:02
W planach jest tynk na wiosnę, a przez zimę musi wystarczyć siatka z klejem (braknie mi czasu na zrobienie całości).

Wowka
22-09-2003, 10:35
Czyli masz czas na dochodzenie przyczyny tych szczelin. A co na to Twoi wykonawcy?

GRom
22-09-2003, 11:03
Żadna reklamacja nie pomoże, jest to proces technologiczny, styropian po wyprodukowaniu powinien byc sezonowany 3-4 miesiące. A że firmy robia raczej pod zamówienie a na składach tez nie mają gdzie go trzymać to przważnie ludzie ocieplają niesezonowanym. Nic złego nie powinno się stać, jesli masz styropian na felc lub na zakładkę, potrzeszczy trochę w zimie i już :lol:

Wowka
22-09-2003, 11:12
GRom - nie do końca masz rację. klient winien być uprzedzony, że styropian jest niesezonowany. Ostatecznie kupuje się towar za konkretne pieniądze wierząc, że w chwili zakupu jest on pełnowartościowy.
Nawet jeśli styropian ma tzw. felc to i tak powstaną mostki termiczne (co prawda zdecydowanie mniejsze)

Feft
22-09-2003, 11:14
Niestety, styropian jest gładki. :(
Na pewno przed klejeniem siatki będę zaklejał te szpary pianką, ale tej roboty będzie dużo więcej niż się spodziewałem.

Feft
23-09-2003, 08:42
Mam jeszcze jedno pytanie - czy powinienem gruntować ściany przed klejeniem styropianu?

docieplenia
23-09-2003, 19:42
Mam jeszcze jedno pytanie - czy powinienem gruntować ściany przed klejeniem styropianu?
jesli tynk jest cementowo wapienny to TAK
poniewaz dla kleju do styropianu (podobnie jest przy kleju do glazury) BARDZO wazna jest odpowiednia ilosc wody w masie zarobowej i jak sciana za bardzo pije to wtedy wiazanie jakie powstaje jest slabsze.

Co do kolkow to dobre plastikowe w zupelnosci wystarcza plastikowe, z trzpieniem metalowym sa wymagane do welny ze wzgledu m.in. na wage plyty welny (lameli nie trzeba kolkowac przy domkach jednorodzinnych) tak aby kolek ja utrzymal a i pewnie przepisy ppoz. Oczywiscie jak ktos chce to moze - jednak takiego rozwiazania sie po prostu nie poleca. Na pewno nie zaszkodzi jak ktos tak ma ;)

Handluje od 6 lat styropianem Organiki i NIGDY nie mialem problemu z tym ze styropian byl nie wysezonowany i sie odksztalcal potem na scianach - chodz wiem ze u mniejszych producentow moze sie to zdarzac.

Co do odksztalcenia plyt styropianowych na scianach moga sie pojawic wygiecia plyt nie wynikajace z braku wysezonowani gdy np. plyty styropianowe byly klejone na zembatke i dobry klej (czyt.: mocny) poprostu sciagnac plyty.

Feft
24-09-2003, 09:48
Dzięki za odpowiedź.
Ściany mam z maxa i nie wiem, czy mam je gruntować, czy nie.
Wczoraj kołkowałem (plastikowe) i nie wszystkie trzpienie wchodzą do końca. Możecie coś poradzić?
A styropian mam z Austrothermu (Oświęcim) - o ile wiem, to nie jest mała wytwórnia.

docieplenia
24-09-2003, 15:03
Dzięki za odpowiedź.
Ściany mam z maxa i nie wiem, czy mam je gruntować, czy nie.
Wczoraj kołkowałem (plastikowe) i nie wszystkie trzpienie wchodzą do końca. Możecie coś poradzić?
A styropian mam z Austrothermu (Oświęcim) - o ile wiem, to nie jest mała wytwórnia.
generalnie ceramiki nie trzeba gruntowac bo nie "pije tak wody" chodz nie zaszkodzi zrobic tego szczegolnie jak jest sloneczny dzien i sciana jest nagrzana - mozna spokojnie uzyc grunut rozcienczonego 1:2 z woda.

Co do trzpieni wystajacych to rada jest prosta - obciac nozem tak zeby nie wystawaly - jesli w kolku widac na koncu w rozcieciu ktore sie rozchyla taki nadlany kawalek plastiku to kolki oddac i wymienic na inne - jesli nie to nalezy troche rozwiercac otwor w scianie
a to co jest nalezy obciac za to kolek z talerzykiem dobrze jest dobic tak zeby byl wcisniety w stryopian na jakies 2-4mm tak ze po zaszpachlowaniu klejem zeby nic nie wystawalo ;)

Austrotherm to wg mnie oprocz ORGANIKI najlepszy producent styropianu w POLSCE ;) - swoja droga po ile kupil Pan styropian i jaki rozmiar oraz rodzaj?

Feft
25-09-2003, 08:04
Dziękuję za kolejną porcję wiadomośći. :)
Styropian 12 cm, FS 15 po 134 zł brutto (chyba - nie mam przy sobie rachunku).
Mam kolejne pytanie: jak dobiję te kołki, to najpierw zaklejać je klejem (tak żeby na ścianie były takie placki po klejeniu kołków) czy od razu kleić siatkę? Widziałem obie szkoły i nie mogę się zdecydować, która lepsza.

docieplenia
25-09-2003, 08:30
Dziękuję za kolejną porcję wiadomośći. :)
Styropian 12 cm, FS 15 po 134 zł brutto (chyba - nie mam przy sobie rachunku).
Mam kolejne pytanie: jak dobiję te kołki, to najpierw zaklejać je klejem (tak żeby na ścianie były takie placki po klejeniu kołków) czy od razu kleić siatkę? Widziałem obie szkoły i nie mogę się zdecydować, która lepsza.
jesli kolki sa wbite glebiej to lepiej zaszpachlowac najpierw bo wtedy unika się sytuacji ze nad kolkiem jest grubsza warstwa kleju ktora DLUZEJ schnie co przy szybkim polozeniu tynku moze powodowac ze przez jakis czas po polozeniu tynku w tym miejscu bedzie widac cien otworu do czasu wyschniecia kleju wlasnie nad kolkiem

jesli sa wbite "na rowno" ze styropianem to odrazu

jaki producent no i rozumiem ze to cena za zwykly czy frez?

Feft
25-09-2003, 08:42
Styropian zwykły Austrotherm.
Czyli jak mam wbite kołki na równo, to mogę od razu siatkę?
Zamierzam zostawić na zimę ściany na kleju (bez gruntu i tynku), bo zabraknie mi czasu na ten etap więc chyba bez znaczenia czy zrobię te placki na kołkach, czy nie?

docieplenia
25-09-2003, 20:05
Styropian zwykły Austrotherm.
Czyli jak mam wbite kołki na równo, to mogę od razu siatkę?
Zamierzam zostawić na zimę ściany na kleju (bez gruntu i tynku), bo zabraknie mi czasu na ten etap więc chyba bez znaczenia czy zrobię te placki na kołkach, czy nie?
tak mozesz spokojnie od razu bo tak jak pisalem chodzi o wysychanie ktore tutaj nie ma znaczenia

krzyss
26-09-2003, 09:58
Jak poznać, że styropian był sezonowany? Data produkcji? Jakieś "sztuczki" ?

docieplenia
26-09-2003, 11:54
Jak poznać, że styropian był sezonowany? Data produkcji? Jakieś "sztuczki" ?
markowy jest sezonowany a nie markowy moze byc ale nie musi

tak na pierwszy rzut oka to nie da sie poznac - data nie ma prawie nic do tego bo sezonowanie styropianu odbywa sie przed cieciem a nie po

tyle wiem moze sa jakies metody ale ich nie znam - jak ktos zna to niech sie podzieli ;)

izat
29-09-2003, 15:14
Jestem laikiem w sprawach budownictwa, więc mam pytanko apropos ocieplania wełną, bo tak owy materiał mam u siebie w projekcie. Czy kotwy metalowe nie powodują mostków termicznych? Czy jest jakiś inny sposób przytwierdzenia wełny?

docieplenia
30-09-2003, 01:54
Jestem laikiem w sprawach budownictwa, więc mam pytanko apropos ocieplania wełną, bo tak owy materiał mam u siebie w projekcie. Czy kotwy metalowe nie powodują mostków termicznych? Czy jest jakiś inny sposób przytwierdzenia wełny?
powoduja jednak na tyle maly ze sa uzywane poniewaz trzpien metalowy jest w stanie utrzymac ciezka welne (rowniez w przypadku pozaru [odpukac] - oczywiscie przez jakis tam czas)
plastikowe sa zaslabe - za to nie ma sensu kolkowac kolkami z trzpieniem metalowym styropianu