PDA

Zobacz pełną wersję : Problem -Podstawa ogrodzenia.........



d5620s
07-06-2008, 22:20
Po raz kolejny licze na wasza pomoc.Z przyczyn finansowych muszę wykonać ogrodzenie SAM :o do pomocy szwagier :roll: Generalnie nigdy tego nie robiliśmy ale liczę, że mi sie uda. Póki co wsród moich znajomych głosy sa podzielone: jedni każą mi wylewać podstawe ogrodzenia -inni kupić gotowe elementy. A Wy co mi doradzicie? Jak to wyglada cenowo, czy gotowe elementy sa trwałe. Ja sie skłaniam ku gotowym elementom ale moze jestem w błedzie? :roll:

jajmar
07-06-2008, 23:15
a ja zadam głupie pytanie
Co rozumiesz przez podstawe ogrodzenia?

Wg mnie podstawa to fundament a ten prefabykowny raczej nie będzie..........
wyjaśnij co to ?

08-06-2008, 00:11
wydaje mi sie ze "podstawa" (wg autora) = cokolik

d5620s
08-06-2008, 17:07
dolny murek ogrodzeniowy-może być i cokół a może i fundament-ja prosty informatyk jestem -jest możliwośc wykonania go z prefabrykatów i dlatego mam zagwozdkę

bekaert
08-06-2008, 17:40
Z doświadczenia powiem, iż wystarczy zabetonować słupy w otworze 20x20x60cm. Jeżeli ktoś posiada psa/y to albo kojec dla nich, albo obrzeże trawnikowe, albo prefabrykowane podmurówki. Jeżeli lana podmurówka to sugeruję policzyć wg zaleceń budowlanych wys nad ziemią ok 20cm, szerokość 20-30cm, a w ziemi poniżej strefy przemarzania od 80-120cm (chociaż przy aktualnych zimach nie ma co przesadzać), oczywiście dylatacja, zbrojenie itd (jeżeli już robić to pożądnie). Wystarczy policzyć iż średni koszt materiału ogrodzenia 150cm z siatki powlekanej to 28zl + VAT i ciągle rośnie, siatki zgrzewanej powlekanej ok 34 + VAT, a panele powlekane od 80zł w góre, nie wspominając o dekoracyjnych ogrodzeniach gdzie koszty zaczynają się od 120/m2 w wersji tylko ocynkowanej ogniowo.
Osobiście wybrałbym:
1. siatke zwykla lub zgrzewana z betonowanymi slupkami, ewentualnie z obrzeżem trawnikowym
2. panele j.w. + prefabrykowana podmurówka
3. dekoracyjne albo ze słupami stalowymi min 80x80 albo betonowe słupy (klinkierowe, lub z łubków, kamieni itd w zależności od wizualizacji domku)

Zamiast ładować w podmurówki przeznaczyłbym środki na lepszą bramę od dobrego producenta z zabezpieczeniem antykorozyjnym min. ocynk ogniowy oraz porządne siłowniki. Jestem dość wygodny i jeżeli już mam coś kupić to coś porządnego z gwarancją, a nie mam zamiaru co roku biegać z pendzlem i smarem wokół ogrodzenia.

Cypek
08-06-2008, 17:41
Ja Ci powiem jak prosty kosztorysant.
Wykop dziury, zalej w nich betonem gotowe betonowe słupki i wstaw w nie gotowe prefabrykowane elementy. Ot i jest najprościej.

Aluland
08-06-2008, 17:49
Ja Ci powiem jak prosty kosztorysant.
Wykop dziury, zalej w nich betonem gotowe betonowe słupki i wstaw w nie gotowe prefabrykowane elementy. Ot i jest najprościej.
najprościej i najszybciej.;-)

mynia_pynia
08-06-2008, 21:29
Z tym fundamentem na 80 - 120 cm to lekka przesada. No chyba, że ktoś robi mur na 2.2 m z kamienia ;).

Niektórzy takich fundamentów nie mają w domu ;).

Ja robie takie na 40 -50 w ziemię, na to warstwa kostki brukowej i siatka na słupkach rozciągnięta.

bekaert
09-06-2008, 08:44
Z tym fundamentem na 80 - 120 cm to lekka przesada. No chyba, że ktoś robi mur na 2.2 m z kamienia ;).

Niektórzy takich fundamentów nie mają w domu ;).

Ja robie takie na 40 -50 w ziemię, na to warstwa kostki brukowej i siatka na słupkach rozciągnięta.

Wszystko zależy od rodzaju gruntu, wód gruntowych, różnicy wysokości między działkami itp. Dlatego takie wysokości. Wiem, że to przesada ale wszystko trzeba robić z głową.