PDA

Zobacz pełną wersję : Kotłownia gazowa kontra elektryka



Karolek
22-09-2003, 07:37
Mam pytanie czy w pomieszczeniu gospodarczym z piecem gazowym może być zamontowana "wewnetrzna" tablica elektryczna?
Bieżący numer murataora 10/03 duzo pisze o wymaganiach dotyczacych pomieszczeń na kotłownie ale nic nie wspomina o prądzie.
I jeszce jedno pytanie: Czy zewnętrzą tablicę elektryczną ( na elewacji budynku) musze umieszczać na "przedniej ścianie budynku. O wiele wygodniej (i o 50% taniej) było by mi ją umieścić na ściane bocznej, osobna sprawą jest to czy musza rzeczywiście umieszczać zewnętrzą szafkę gdy prąd jest doprowadzany z szafki na granicy działki (ok. 40 m od budynku) - ZE twierdzi że tak.

Zbigniew Rudnicki
22-09-2003, 08:17
A gdzie jest licznik ?
Przypuszczalnie w szafce na elewacji domu i dlatego zakład energetyczny chce ją mieć na widoku, aby nie pobierać energii sprzed licznika.

Karolek
22-09-2003, 08:31
Licznik jest w szafce na granicy działki

YEYO
22-09-2003, 09:20
Jeżeli licznik jest w ogrodzeniu to rozdzielnica budynku może być w budynku i tak byłoby najlepiej.

pirat
22-09-2003, 10:53
Jak licznik na granicy to szafle robisz tam gdzie wygodniej ... Ja swoją zamontowałem w piwnicy i z niej wszytskie rozgałęzienia

22-09-2003, 22:07
u mnie rozdzielnica ( ta domowa z "S"-ami ) jest w pomieszczeniu razem z piecem c.o. i ani gazownia ani ZE nie mieli żadnych ale...

Ale odbiorty dopiero przede mną !
Raczej jestem spokojny, gdyż robią to ludzie z tych zakładów.

Na świecie przyjęło się włoskie określenie takich układów, ale cóż można z tym bezskutecznie walczyć lub przyjąć za normę i skończyć budowę w miarę w terminie przed zimą !

CZ.

22-09-2003, 22:10
P.S.

wydaje mi się, że nic nie stoi na przeszkodzie aby rozdzielnica była razem z piecem c.o. w jednym pomieszczeniu pod warunkiem spełnienia pozostałych warunków ( wentylacja, kubatura, odległości itp. ).

A dygresja dotyczy konieczności korzystania z usług wyłącznie określonych osób !

CZ.

Karolek
23-09-2003, 09:04
Dzieki za podpowiedzi - nastrojony optymistycznie ruszam na ZE. :lol: