PDA

Zobacz pełną wersję : Kilka pytań hydraulicznych



dzabij
09-06-2008, 10:09
Witam. Zabieram się właśnie za wykonanie kilku prac hydraulicznych i mam następujące pytania (Wiem wiem, na większość pytań nie można udzielić precyzyjnej odpowiedzi bez projektu, policzonych oporów, spadków ciśnień itd, ale większość hydraulików stosuje swoje "best practices" i całość działa). Dom jednorodzinny parter + poddasze urzytkowe:

- rurą jakiej średnicy należy zasilać rozdzielacz do CO (9 obwodów, w tym dwa to podłogówka na zaworach RTL) ? Chcę to zrobić rurą PEX fi 25, czyli "efektywna" średnica to 20 mm. Czy taki przekrój nie będzie za mały ? Ewentualnie rura fi 32, z tym że nie każdy producent oferuje taką rurę w zwojach a chciałbym uniknąć łączeń w podłodze.

- od rozdzielacza do grzejników PEX fi 16 - czy tak jest ok ?

- który rozdzielacz jest zasilający a który powrotny ? W materiałach Uponor rozdzielacz dolny jest zasilający a górny powrotny, w materiałach Wavin jest odwrotnie - górny zasilający a dolny powrotny. Czy ma to jakiekolwiek znaczenie ?

- jakimi średnicami robic podejścia kanalizacyjne ? Do zlewu w kuchni planuję fi 50, do umywalek fi 32, prysznic i wanna fi 50, miski ustępowe fi 110, pralka fi 50. Czy tak jest OK ?

Będę wdzięczny z każdą odpowiedź.

Pozdrawiam

Dawid

pawelurb
09-06-2008, 12:29
średnice podejść mogą być , ja u siebie dałem wszedzie 50 do pralki, zmywarki, umywalek, wanny , ale moze tez byc 32 , rozdzielacz który góreny a który dolny, chyba nie ma znaczenia , ważne żeby dobrze połączyć dalej, i jakby było jakieś urządzenie mieszające np. do podłogówki, to też trzeba zwrócić uwagę na to żeby podłączyć prawidłowo, co do pionów między rozdzielaczami to mam zrobione od kotła do rozdzielaczy w miedzi , fi 25 , reszta od rozdzielaczy na pex-al-pexie fi 15

Bigbeat
09-06-2008, 12:30
- jakimi średnicami robic podejścia kanalizacyjne ? Do zlewu w kuchni planuję fi 50, do umywalek fi 32, prysznic i wanna fi 50, miski ustępowe fi 110, pralka fi 50. Czy tak jest OK ?

Z tego, co pamiętam, to zgodnie ze sztuką w instalacji nie powinno stosować się mniejszych przekrojów niż fi 50 - także pod umywalki. Daj fi 50, a fi 32 z syfonu wpuść przez redukcję.

I nie zapomnij o odpowietrzeniu/napowietrzeniu pionów.

dzabij
09-06-2008, 13:47
Właśnie, kolejne pytanie, czy każdy pion kanalizacyjny musi być wentylowany czy wystarczy wypuscić przez dach wentylację jednego z pionów (będą w sumie 3 piony, wentylowany byłby tan najbardziej oddalony od "szamba") ? Napowietrzenie dam dla każdego pionu.

Bigbeat
09-06-2008, 16:26
Dokładnie tak, jak napisałeś: odpowietrzenie (wentylacja) najdalszy pion, pozostałe napowietrzane.

majkel76
09-06-2008, 18:04
Średnice podejść kanalizacyjnych - poza umywalką ok.Tu sugerowałbym min. fi 40 (standardowa rura i kształtki w każdym z systemów). fi 32 to za mało.Średnica PEX od rozdzielacza do grzejników-fi 16 jest ok (nawet przy dużych grzejnikach).Czy fi 25 wystarczy na zasilenie rozdzielacza?-powinno.Zasilenie rodzielaczy mieszkaniowych często jest fi 18np. 9 obwodów nas fi 25 powinno być ok (chyba,ze jest naprawde duże obciążenie cieplne).

dzabij
09-06-2008, 22:34
Dzięki za odpowiedzi. Wolę ciut przewymiarować i dam zasilanie rozdzielacza fi 32, Uponor sprzedaje taką rurę w zwojach 50m więc nie będę miał problemu z łączeniem.