PDA

Zobacz pełną wersję : czy rozdeskowywa? ?awy?



mTom
22-09-2003, 07:45
Mam problem dotyczący szalunku. Całość funadmantów, łącznie z ławami, była deskowana i zalewana betonem towarowym. Zamierzałem rozdeskować tylko ścianę (łatwy dostęp), natomiast deski z ławy poświęcić i zostawić. Natrafiłem jednak na opinię, że pozostawione deski mogą być przyczyną powstawania grzyba lub innego świństwa. Jakie jest wasze zdanie na ten temat?

22-09-2003, 07:52
A jak chcesz je (ławy) zaizolować np.abizolem :( .Nie zostawiałbym desek w ziemi, napewno zgniją.To znowu nie tak duzo roboty, a będziesz miał spokojną głowę. :D

Arsen
22-09-2003, 12:32
drewna nie powinno sie zostawiać w ziemi, deski mogą spróchnieć i grunt będzie osiadał - nieznacznie, ale może pękać np. opaska wokół budynku...

mTom
23-09-2003, 07:57
Dzięki za odpowiedzi.
Co do izolowania ław, nie do końca wydaje mi się to problemem. Ławy bardzo często leje się bezpośrednio w grunt, a więc ich izolacja jest wtedy niemożliwa. Cały czas zastanawiam się nad tym czy zostawienie deskowania ławy nie spowoduje jednak jakiś niekorzystnych zmian w betonie. Czy ktoś może miał tego typu doświadczenia?

krzyss
23-09-2003, 22:57
Przepraszam za porównanie, ale widziałeś jak niektóre groby się zapadają, gdy nie są murowane, a trumny są drewniane - jeszcze raz przepraszam za porównanie.

mTom
24-09-2003, 07:19
Porównanie rzeczywiście dosyć nietypowe. :D
Niemniej chciałem zauważyć, że ławy deskowane są po bokach, nie pod spodem, do wysokości ok. 50 cm. Czy naprawdę może być tego taki efekt? Cholera, chyba zacznę szukać jakiegoś miejscowego, żeby mi to zrobił.