PDA

Zobacz pełną wersję : Okna PCV - dziwna wentylacja



Ines
22-09-2003, 11:11
Niedługo odbieram mieszkanie. Przyjrzałam się oknom i oto co zobaczyłam: uszczelki kończą się ok 30 cm od dolnej krawędzi, a ościeżnice są przewiercone WIERTARKĄ (2 otwory na skrzydle). Wykonawca twierdzi, że to wentylacja. Ja dziękuję bardzo za takie okna. Tylko co teraz robić? Szukałam w normach, ale nie potrafię ich "przełożyć" mój konkretny przypadek. Może pomoże mi jakiś prawdziwy fachowiec? Z góry dziekuję.

pchelek
22-09-2003, 12:58
To nie wentylacja, ale prawdopodobnie infiltracja.
Ale bardzo dziwna. Do infiltracji właśnie wycina się część uszczelek na górze i wstawia w to miejsce uszczelki płaskie. Ale te otwory to zupełnie nie wiem co to jest. Dziury w ościeżnicy to odwodnienie [jak są na dole] i odpowietrzenie [jak są na górze].
Podaj jaki system okien masz - dowiedz się w spółdzielni. Przy okazji zażądaj certyfikatu zgodności z aprobatą. TO WAŻNE!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
Do wentylacji stosowane są zupełnie inne urządzenia.

pchelek
22-09-2003, 13:01
P.S. Zrób zdjęcia jak możesz - zwykłe [+ skaner] lub cyfrowe i wyślij na moją pocztę do "pchelek". Moja poczta służbowa jest w trakcie zmiany - chyba, że Ci podam inną - ale to później.

Ines
22-09-2003, 20:59
Postaram się zrobić zdjęcia, ale nie wiem czy to będzie widoczne. Średnica otworów to ok 4-5mm (w górnej części okna)

pchelek
23-09-2003, 08:06
:D Coś jest sknocone z tym rozszczelnieniem. Podaj jaki to typ okien z PVC. Wydaje mi się, że czeka Cię przeprawa z producentem. Ile jest tych otworów.

Ines
23-09-2003, 10:28
Obawiam się, że "Fachowiec" ze spółdzielni wie niewiele. podał mi, że okna są typu LECH, ale potem stwierdził, że to raczej chyba chodzi o producenta (w Bydgoszczy). Szyby - wsp. przenikania 1,1. Z dokumentacji wyczytałam jeszcze nast.symbole: O32s/J/S/D; OB6/J/S/D; O37s/J/S/D - nie mam pojęcia czy to są jakieś istotne informacje.
Nad każdym skrzydłem są po 2 otwory (obok siebie) nawiercane od spodu, czyli równolegle do ściany.
Niestety nie mam aparatu cyfrowego, znajomi jakoś też "analogowi", ale postaram się jak najszybciej sfotografować.

tom soyer
23-09-2003, 10:32
wentylacji nie robi sie przez dziury w oknach - to bzura.

pchelek
23-09-2003, 11:56
Czy to są okna kolorowe? Jeśli tak to są to otwory odprężające - i powiny być. Nie ma to nic wspólnego w infiltracją i z wentylacją.
Mogą to być też otwory odpowietrzające - niektórzy producenci tak je robią.
LECH produkuje okna TROCAL 900 i TROCAL Confort

Ines
23-09-2003, 13:19
Okna są białe. Otwory nie są "fabryczne" tylko wyraźnie wiercone po zamontowaniu okien. Przyjrzałam się pozostałym oknom w bloku. W jednym mieszkaniu dostrzegłam nawiewniki, bez tych nieszczęsnych dziur (widziałam dobrze bo to mieszkanie na parterze).

tom soyer
23-09-2003, 16:25
Czy to są okna kolorowe? Jeśli tak to są to otwory odprężające - i powiny być. Nie ma to nic wspólnego w infiltracją i z wentylacją.
Mogą to być też otwory odpowietrzające - niektórzy producenci tak je robią.
LECH produkuje okna TROCAL 900 i TROCAL Confort
pchelek
ale takie otwory robi sie chyba tylko w dolnej czesci oscieznicy? i to raczej nie wiertara

pchelek
24-09-2003, 07:40
Robi je się fabrycznie - frezarką - na dole i na górze. W oknach kolorowych oczywiście.
Te otwory o których sobie dyskutujemy na tym wątku to bardzo dziwna sprawa, nawet nie potrafię sobie do końca zlokalizować ich położenia. Mniej więcej wiem o co chodzi - gdzie są. Ale w są całkiem niepotrzebne.

Ines
24-09-2003, 09:39
Te otwory pojawiły się dopiero PO zamontowaniu okien w budynku i miały wyraźnie "postrzępione" brzegi (rak jak sie to zwykle dzieje w przypadku wiercenia). Właśnie dlatego zwróciłam na nie uwagę - zupełnie nie sprawiają wrażenia "fabrycznych". No i zastanawia mnie fakt, że w 1 mieszkaniu jednak tych dziur nie zrobiono (jak pisałam wyżej).
Zdjęcia jeszcze niestety nie mam. Dzisiaj po raz kolejny będę rozmawiać ze "spółdzielnią" . Zobaczymy jak to wyjaśnią. Potem dam znać.
Pozdrawiam