PDA

Zobacz pełną wersję : gorąco i zimno na poddaszu



nely
11-06-2008, 12:02
o właśnie!
z jakiego mat. lepiej budowac, gdy na poddaszu przewiduje się osobne mieszkanie? (4 okna dachowe, 4 szczytowe)
Czyli całodobowe korzystanie z poddasza - problemowe pory roku - lato zima
Ponoć ytong najlepszy? tez tak sądzicie?

czajnik
11-06-2008, 12:06
Ponoć ytong najlepszy? tez tak sądzicie?

Niektórzy tak sądzą. Ja dla odmiany w ogóle nie uznaję tego materiału, jako budowlanego.

nely
11-06-2008, 12:11
Ja dla odmiany w ogóle nie uznaję tego materiału, jako budowlanego.

dlaczego?
ponoć wystarczy 36 i bez tynków i ocieplania jest ciepło i odchodzi koszt z tym związany..

Cypek
11-06-2008, 12:17
To co nie zamierzasz tynkować, ocieplać ?

nely
11-06-2008, 12:23
na zewnątrz - bez styropianu (odchodzi koszt mat. robocizny i czasu)
wewnątrz - szpachel sam bez tynku (jw)

pierwek
11-06-2008, 12:30
poczytaj choć trochę a potem dopiero pisz.... bo wychodzą Ci jak na razie głupoty...

nely
11-06-2008, 12:45
taką informację otrzymałam od Pana z ytonga
czyli kłamał?

jajmar
11-06-2008, 12:49
ponoć wystarczy 36 i bez tynków i ocieplania jest ciepło i odchodzi koszt z tym związany..

proponuje jeszcze bez zaprawy/kleju w środek toż to strata czasu i kasy.

Prawidłowa izolacja cieplna poddasza to podstawa aby dało sie tam mieszać ale ytong 36cm tego nie załtawi nawet jak wybudujesz zgodnie z technologią a co dopiero jak to wykonasz jak opisujesz.

Trociu
11-06-2008, 12:54
taką informację otrzymałam od Pana z ytonga
czyli kłamał?
to się nazywa "hłyt marketingowy" (chwyt dla niepismiennych po polsko-chińsku)

nely
11-06-2008, 12:55
to dotyczyło scian bocznych

poddasze - ocieplone wełną 15 i folia i płyta regipsowa
ściany gładz szpachlowa

pierwek
11-06-2008, 12:55
taką informację otrzymałam od Pana z ytonga

no po prostu witki opadają....

jajmar
11-06-2008, 12:57
to dotyczyło scian bocznych

poddasze - ocieplone wełną 15 i folia i płyta regipsowa
ściany gładz szpachlowa

za mało ocieplenia , bedzie zimno gorąco. Dołóż z 10cm wełny

bladyy78
11-06-2008, 15:24
Jaki materiał na ściany nie ma kompletnego znaczenia, bierz co tańsze w twoim regionie i z tego buduj, najważniejsze jest późniejsze dokładnie ocieplenie ścian i poddasza i to min 25cm wełny na poddaszu żeby było na nim znośnie. A jak dom jest bardzo nasłoneczniony to i 25cm będzie za mało żeby na poddaszu było chłodno.

sSiwy12
11-06-2008, 15:33
A jak dom jest bardzo nasłoneczniony to i 25cm będzie za mało żeby na poddaszu było chłodno.
To prawda - zwłaszcza przy takiej ilości okien, no ale tych nie da sie ocieplić wełną. :lol:

androzek
11-06-2008, 17:42
Przede wszystkim dobrze zaizolowany dach oraz zewnętrzne rolety na okna dachowe - latem zapewniją komfort - nia ma ukropu.

Atomic
11-06-2008, 19:08
dlaczego?
ponoć wystarczy 36 i bez tynków i ocieplania jest ciepło i odchodzi koszt z tym związany..
Ta widziałem już takich co Ytong 36 ocieplali styropianem 10cm.
... im też pan powiedział, że będzie cieplutko.

Magośka
11-06-2008, 21:32
Ponieważ padło tu hasło o ochronie okien przed nagrzewaniem zapytam na tym wątku czy ktoś ma lub zbiera ł informacje o zewnętrznych markizach do okien fakro?
Mam okna dachowe od południa i jest gorąco- ja chciałabym kupić markizy zewnętrzne - bo wydaje mi się, że to, co podali w informacjach o redukcji promieniowania cieplnego jest wiarygodne - mój mąż jest jednak sceptykiem i twierdzi, ze to niewiele więcej da niż zwykłe rolety wewnętrzne - zagonił mnie do szukania argumentów na "tak" poza serwisami producenta - więc zaglądam na dawno nieodwiedzane forum - może ktoś się wypowie w tej kwestii, ewentualnie napisze też o wadach tychże markiz
Pozdrawiam Gośka

jacekot
12-06-2008, 09:18
Ponieważ padło tu hasło o ochronie okien przed nagrzewaniem zapytam na tym wątku czy ktoś ma lub zbiera ł informacje o zewnętrznych markizach do okien fakro?
Mam okna dachowe od południa i jest gorąco- ja chciałabym kupić markizy zewnętrzne - bo wydaje mi się, że to, co podali w informacjach o redukcji promieniowania cieplnego jest wiarygodne - mój mąż jest jednak sceptykiem i twierdzi, ze to niewiele więcej da niż zwykłe rolety wewnętrzne - zagonił mnie do szukania argumentów na "tak" poza serwisami producenta - więc zaglądam na dawno nieodwiedzane forum - może ktoś się wypowie w tej kwestii, ewentualnie napisze też o wadach tychże markiz
Pozdrawiam Gośka

Wiesz co włsnie jestem na tym samym etapie poszukiwania osłon do tych badziewnych okien dachowych . Fakt ze najwięcej ciepła w dni słoneczne przedostaje się własnie przez te okna . Poszukuje informacji i zbieram doświadczenia co mogłyby najlepiej skutkować w ochronie przed nagrzewaniem pokoju przez słońce . Wg danych któremi się udało do tej pory zebarać , najlepsze byłyby rolety zewnętrzne , ale są najdroższe . Właśnie przyglądam się markizą , które są jaką alternatywą dla rolet i są dużo tańsze ( czytaj sześciokrotnie) koszt takiej zwykłej markizy to coś około 200 złotych . Wg danych technicznych mogą zatrzymać/odbić około 90% promieni słonecznych , nawej jak zrobią to w 75 % ( boproducenci lubią wyolbrzymiać) to różnica może być kolosalna do stany obecnego , a przytym w porównaniu z roletami zewnetrznymi przepuszczają więcej swiatła . Producent przy zastosowaniu markiz na okna dachowe dla leprzego efektu ochrony przed słońcem poleca dodanie jeszcze rolet wewnętrznych . Ja myśłe ze najpierw zakupie ze dwie te markizy i przetestuje ich urzyteczność jeśli się sprwadzą założe na kolejne .
pozdr
Jacek

toy
12-06-2008, 09:32
Markizy Fakro przetestowałem. Są bardzo dobre. Łatwe w montażu. Jedyny problem to pamiętać o zwijaniu, gdy mocno wieje lub pada. Polecam.

jacekot
12-06-2008, 10:11
Markizy Fakro przetestowałem. Są bardzo dobre. Łatwe w montażu. Jedyny problem to pamiętać o zwijaniu, gdy mocno wieje lub pada. Polecam.

i właśnie takie opinie z własnego doświadczenia są dla mnie najlepszą rekomendacją

zezo
12-06-2008, 10:35
już widzę ten domek
ściana z ytonga 36 cm bez ocieplenia, w dachu wełna 15 cm, super będzie
:D :D
ale tak ma być wszak latem jest gorąco a zimą zimno, a wy się dziwicie biednej nely a jej taki miły Pan z ytonga powiedział a nawet zapewniał że będzie OK. :wink: :wink:


nely opamiętaj się,
http://forum.muratordom.pl/post2447104.htm?highlight=#2447104

jacekp71
12-06-2008, 22:33
zejdzcie z nely ;-)

przeciez pyta na forum, a nie tylko u pana ytonga ....

el-ka
13-06-2008, 00:04
Ytong 36,5 bez ocieplenia naprawdę wystarczy !
Pewnie w rozliczenaich jak dla domów pasynwych róznica wyjdzie, ale żeby było kokretnie upał, albo zimnica od tej grubości Ytonga, to bzdura.
W perspektywie wielu lat i to zakładając sztuczne warunki do obliczeń (bez otwierania częstego okien, wychodzenia na dymka i wypuszczania pieska lub kotka kilka razy dziennie otwierając drzwi czy balkon) w okresie 10-15 lat może i to ocieplenie dodatkowe się zwróci, ale różnice typu tu upał (lodówa), duszno (nie duszno) - trzeba między bajki włożyć.
Mówię z praktyki - kończymy budować drugi dom z Ytonga 36.5, bez problemów z utrzymaniem temepratury, ale w pierwszym, tam gdzie okna dachowe było latem gorąco mimo markiz i rolet. No i izolacja dachu byla jak na owe czasy zalecana 15. Więc teraz mamy dach dwuspadowy w L i jedyne okno dachowe w łazience, a izolację grubszą - 30 w dwoch warstwach.
Nie mieszkamy jeszcze, ale na poddaszu jet minimalnie cieplej ,ale nadal chłodno.
Ale na poddaszu 15 cm to zdecydowanie za mało - 20, a nawet 30. No i okna trzeba przemyśleć. Może nie wszędzie dachowe są potrzebne, jeśli dach dwuspadowy.

Trociu
13-06-2008, 09:16
No i okna trzeba przemyśleć. Może nie wszędzie dachowe są potrzebne, jeśli dach dwuspadowy.
Hmmm
No to żem poszalał. W sumie 7 okien dachowych z czego 4 od strony południowo-wschodniej ;) I tak się ograniczyłem bo w projekcie z każdej strony było po 6 ;)
No ale miało być fajnie jasno.
No i forum wtedy nie czytałem...

daggulka
13-06-2008, 09:37
Ja też mam okna dachowe ...w sumie 6 .... i też -gdybym drugi raz budowała to zrobiłabym większe okna ścienne a zrezygnowałabym z dachowych. Powody zostały wymieniowe powyżej.

Dom w technice ściany jednowarstwowej z bk36. Wełny mam 20cm w dwóch warstwach (15cm i 5 cm) .
Wnioski ...jeszcze nie mieszkam, ale jestem tam codziennie po kilka godzin. Parter spox ... teraz w upalne dni miły chłodek , zauwazyłam że długo trzyma temperaturę , np. kiedy przyjdzie duże ocieplenie to w domu jeszcze kilka dni jest chłodno ...analogicznie zimą - wolniej sie wychładzał.... zaznaczę, iż jeszcze nie grzejemy. Nie mam porównania do domu ze ścianą dwówarstwową, więc nie mogę się wypowiedzieć co do róznic.

Na poddaszu jest zdecydowanie "duszniej" i cieplej w upały niż na parterze .
Ale to przeciez normalne ...dach się nagrzewa , okna "puszczają" ciepło do domu, i dodatkowo ciepło z parteru idzie "do góry" wedle praw fizyki :wink: .

Tak, że jeśli ktoś chce całkowicie uniknąć efektu sauny na poddaszu to musiałby całkowicie zrezygnowac z okien dachowych , dać z 25-30cm wełny na dach ... a i tak nie wiem, czy to da 100% pewnośc że na poddaszu bedzie chłodek :roll: .

el-ka
13-06-2008, 22:49
No - u mnie tak jest ! :D 30 cm wełny, bez okien dachowych, tylko w szczytach i jedno w łazience.
Jest ok. 1-1.5 st. więcej niż na dole, ściany Ytong 1W 36.5. Duszno raczej nie jest i brak odczucia, że za gorąco, mimo, ze jeszcze spora wilgotność.
Z tym, że jeszcze nie mieszkamy i przed nocą wychodząc zamykamy okna, myślę, że przy wietrzeniu wieczorem może być chłodniej. Aha i na wentylację mechaniczną nam nie starczyło. :cry: :evil: