PDA

Zobacz pełną wersję : Izolacje fundamentów



03-09-2001, 10:58
Buduję dom (na razie fundamenty) i mam pytanie dotyczące ich docieplenia - od wewnątrz czy z zewnątrz?
Może ukazał się jakiś artykół o tym w Muratorze?

zugajm
15-11-2001, 10:58
Najlepiej z zewnątrz

zugajm
15-11-2001, 11:06
Jaką izolacje przeciw wilgociową zastosować przy ścianie fundamentowej z bloczków betonowych. Ściane tą chciałbym ocieplić styropianem z zewnątrz. Czym zqabezpieczyć takie ocieplenie.

Dave
15-11-2001, 12:14
Fundamenty powinno sie ocieplic od wewnatrz styropianem - bo jest to niewielki koszt a tego typu ocieplenie jest praktycznie niezniszczalne i nie jest mozliwe do wykonania w przyszlosci. Mozna dodatkowo ocieplic z zewnatrz (ja tak zrobilem) ale nalezy wowczas stosowac twardy styropian (najlepiej ekstrudowany) co podraza znacznie koszt inwestycji i dodatkowo trzeba go zabezpieczac siatka i profilami przed zniszczeniem. Jest tez narazony na uszkodzenia przez korzenie, szkodniki czy mrowki. Jako izolacje pionowa przeciw wilgoci proponuje Dysperbit.

15-11-2001, 16:26
Wszystko zależy od tego jaka ściana będzie ustawiona na takim fundamencie.
Najłatwiej dopasować do siebie ściany trójwarstwowe - ściana nośna stoi wówczas na nośnej ścianie fundamentowej (najczęściej z bloczków ok. 25cm grubości) potem przychodzi docieplenie (styropian, a ostatnio coraz częsciej polistyren ekstrudowany) dociśnięty od zewnątrz tzw. ścianką dociskową z bloczków betonowych ok. 12cm grubości.
Zalet takiego układu jest wiele: ciągłość izolacji termicznej (docieplenie w fundamencie i ścianie zewn. nie są względem siebie przesunięte), możliwość zrobienia cokołu z cegły klinkierowej powyżej poziomu gruntu (jest na czym go ustawić), brak konieczności pokrywania styropianu klejem na siatce (dysperbitem smaruje się bloczki betonowe od zewnątrz).
Przy ścianie dwuwarstwowej najprościej jest zrobić dwuwarstwowy fundament w taki sposób jak opisał poprzednik.
Ale tu już kłopot z cokołem - pozostaje tynk mozaikowy lub klejenie płytek na styropian na siatce, a to nie jest idealne rozwiazanie.
Polecam lekture bodajże lutowego (2001) Muratora - pokazano tam rozwiazania ścian fundametowych dla 4 domów modelowych - warto popatrzeć.
pozdrawiam - Alek

baba
15-11-2001, 19:10
akurat zakończyłam ten etap;fundament z bloczków, styropian na zewnątrz,na to membrana wytłaczana.baba

adamski
21-07-2003, 08:21
Wlasnie jestem na etapie fundamentow - bloczki betonowe 24 cm
Mój kierownik zaproponował ocieplenie styropianem od wewnatrz i dysperbit od zewnatrz. Takie rozwiązanie opisał wcześniej Dave. Jak myslicie to wystarczy? Czy ktoś stosował takie rozwiązanie?
Pozdrawiam
Adamski

EDZIA
21-07-2003, 08:40
Adamski
Mam identycznie i wydaje mi się to rozwiązanie najbardziej logiczne.
Na zewn. zawsze można w razie potrzeby wykonać izolację a od wew. chyba trudniej :wink:
pozdrawiam

Bartt
21-07-2003, 08:42
od zewnątrz - inaczej powstaje mostek cieplny na połączeniu ścianki fund., podłogi i sciany :)

KrzysiekMarusza
21-07-2003, 11:06
Ja tez od zewnatrz - polistyren ekstrudowany

Krzysiek

adamski
21-07-2003, 12:17
Bartt - mostek cieplny? A jak ocieple sciane fundamentowa od wewnatrz i podlogi (na gruncie) styropianem oraz dysperbitem na zewnatrz to bedzie mostek cieplny?
Edzia - dlaczego "logiczniej"? To ze pozniej bedzie mozna zaizolowac nie wydaje mi sie najszczesliwszym argumentem - wolalbym zrobic wszystko prawidlowo na poczatku i nie wracac pozniej do problemow przy fundamentach.
Zawsze wydawalo mi sie ze nalezy fundamenty izolowac na zewnatrz, no i teraz kierownik zabil mi klinika.

redek
21-07-2003, 15:36
U mnie kierownik (ktory jest jednoczesnie projektantem domu) zadecydowal tak: pod domem beton pomalowany dysperbitem (na zewnatrz i od wewnatrz), na to folia czarna 3 mm (na zewnatrz i od wewnatrz), a na zewnatrz styrohart (taki zielony, twardy) 5 cm. Dom bez piwnic, podsypany ziemia. Natomiast pod tarasem i gankiem dodatkowo styropian od wewnatrz. Nie wiem tylko, czy nie zawalilem, bo nie zabezpieczalem styrohartu zadna membrana. Zostal podsypany ziemia, a to co wystaje bedzie oklejone plytkami. Jak na razie zauwazylem jedna dziurke wydrazona przez jakies zwierzatko (choc mysle, ze i membrana by go nie powstrzymala).

KrzysiekMarusza
21-07-2003, 19:10
Adamski - rozrysuj sobie uklad wartstw w poziomie i w pionie i zobaczysz, czy przypadkiem nie
wystepuje mostek: np. jak jest podloga na gruncie z chudym betonem na poziomie górnej pow.
scian fundamentowych, a na to styropian i szlichta, to bedzie mostek, jesli z zewnatrz nie
ocieplisz

hej

Krzysiek