PDA

Zobacz pełną wersję : szyby zespolone - jak sprawdzić obecność argonu?



inwestor007
13-06-2008, 13:19
Witam,
Producent oszklenia "pomylił" się w opisie ramek. Na części z nich jest U=2,8 a na innych brak informacji o U. Przedstawiciel producenta przyjechał na budowę i przy pomocy przyrządu Merlin Lazer firmy Bohle wykazał mi że:
- pakiet szybowy ma budowę 4/16/4 i jest warstwa napylonego metalu.
Pokazał też jakieś papiery z produkcji w których napisane było w treści Ar i mimo to opis ramki z U=2,8. Twierdził, że opisy na ramce wprowadza obsługa maszyny "tworząc dyskietkę" i nie mają nic wspólnego z rzeczywistymi materiałami. Na tej podstawie wystawiono deklarację zgodności z opisem U=1,0. Wszystko wygląda b. wiarygodnie, ale mnie nurtuje pytanie: Jak w prosty sposób sprawdzić obecność argonu w pakiecie szybowym bez zepsucia okna?? Please help.
Pozdrawiam,

adam_mk
13-06-2008, 14:21
Prędkość dźwięku w argonie jest inna niż w powietrzu. W szkle jest znana.
Małe laboratorium i bez tłuczenia, specjalnym sonarem....
:lol:
Adam M.

Uwierzyć, lub nie, bo robienie laboratorium jest trudne...

inwestor007
13-06-2008, 14:28
Adam,
A znasz może producenta i typ takiego sonaru.
Z laboratorium jest problem, bo badanie oficjalne kosztuje ponoć 10tys..
Pozdrawiam,

adam_mk
13-06-2008, 14:39
Nie, ale wiem jak to zrobić, bo ja fizyk jestem... :lol:
Ze 2 lata i jest! :lol:
Tylko po co?
Odpuść. Uwierz lub nie.
Gdzieś to produkują... Niech Ci pokażą jak to robią...
Adam M.

inwestor007
13-06-2008, 14:43
>>>>Gdzieś to produkują... Niech Ci pokażą jak to robią...
To całkiem niezły pomysł...

pierwek
13-06-2008, 22:36
Gdzieś to produkują... Niech Ci pokażą jak to robią...


chyba robili... bo jak teraz robią to przecież nie jest istotne...

Myślisz że mają nagrane jak robili okna inwestora007? I na taśmie będzie widać jak ten argon wpuszczają w te okna? :o

jareko
14-06-2008, 05:52
szyba 2,8 nie dosc ze nie ma argonu to tez nie ma warstwy niskoemisyjnej. Zapal swieczke - patrz na jej odbicie w szybie - jeden z czterech plomykow jak bedzie mial on inna barwe (badz odcien) oznacza to ze jest warstwa niskoemisyjna - tym samym na 99,99% takze bedzie miala argon a nalepki....nalepki wyrzuc i nie mysl wiecej o nich :lol:

jareko
14-06-2008, 10:48
mpoplaw - ale musisz mieć skale porównawcza - dwie szyby dość blisko siebie byś wrażeń organoleptycznych nie zapomniał ;)

retrofood
14-06-2008, 10:55
a jakby tak... wywiercić dziurkę i ... spróbować na nos???

jareko
14-06-2008, 10:56
cholera ale on nie ma zapachu - niestety (albo stety :) ) to nie siarkowodór :lol:

retrofood
14-06-2008, 17:46
cholera ale on nie ma zapachu - niestety (albo stety :) ) to nie siarkowodór :lol:
to może na zapalniczkę??? :D

coulignon
14-06-2008, 20:09
mpoplaw - ale musisz mieć skale porównawcza - dwie szyby dość blisko siebie byś wrażeń organoleptycznych nie zapomniał ;)
przecież o tym piszę obok siebie postawić badana szybę oraz taka co do której mamy pewność że jest np 2,8 albo 1,0 po wałczeniu źródła ciepła od razu będzie wiadomo czy badana jest taka sama czy inna

Można nabyc jakies badziewne małe okienko z Castoramy a po próbie oddać. I żarówkę "kwokę". I laboratorium gotowe. :D

jareko
15-06-2008, 10:59
cholera ale on nie ma zapachu - niestety (albo stety :) ) to nie siarkowodór :lol:
to może na zapalniczkę??? :D
i wielkie BUUUUUUUM !!!!!!!! :lol: :lol: :lol: jeśli okaże sie ze jednak pachniało nieprzyjemnie ;)

jareko
16-06-2008, 11:44
a za młodu nie bawiłeś sie z zapalniczka w ciemnościach? :lol:
mówimy ciągle o siarkowodorze :lol:

foks
24-10-2014, 09:11
czy ktoś próbował uzupełnić argonem stary wkład szybowy ? w warunkach domowych pocenie szyb w 12letnich oknach z firmy panorama 2000 mam już dosyć lec strugami woda chce sam wpuścić otworkiem z dołu i wypierać powietrze otworkiem od góry powietrze uzupełniając argon i zaślepić co myślicie w domu mam wentylacje wietrze itd. Nic nie daje zakupiłem osuszacz pomieszczeń faktycznie z noc wyłapie sporo woda następnej nocy znów para na oknach i leje się z parapetów jakaś masakra od kilu lata te okna nie mają na ramkach żadnego oznaczenia model Panorama 2000 chyba firma Norma - lub oknoplast sam niewiem

sir_mendez
20-01-2018, 01:59
Witam,
Producent oszklenia "pomylił" się w opisie ramek. Na części z nich jest U=2,8 a na innych brak informacji o U. Przedstawiciel producenta przyjechał na budowę i przy pomocy przyrządu Merlin Lazer firmy Bohle wykazał mi że:
- pakiet szybowy ma budowę 4/16/4 i jest warstwa napylonego metalu.
Pokazał też jakieś papiery z produkcji w których napisane było w treści Ar i mimo to opis ramki z U=2,8. Twierdził, że opisy na ramce wprowadza obsługa maszyny "tworząc dyskietkę" i nie mają nic wspólnego z rzeczywistymi materiałami. Na tej podstawie wystawiono deklarację zgodności z opisem U=1,0. Wszystko wygląda b. wiarygodnie, ale mnie nurtuje pytanie: Jak w prosty sposób sprawdzić obecność argonu w pakiecie szybowym bez zepsucia okna?? Please help.
Pozdrawiam,

Witam...

Potrzebujesz kamery ciepłoczułej IR.
Robisz zdjęcie okna w nocy (gdy na zewn. jest chłodniej - w domu ciepło). W widmie IR okno powinno mieć zawsze jednolity kolor - bez żadnej gradacji. Nie pamiętam czy argon opada czy wznosi się ale to jest widoczne gdy gazu jest za mało bo nie miesza się z tlenem.

pchelek
20-01-2018, 20:56
To stary opis sprzed 20tu lat