PDA

Zobacz pełną wersję : dekarz celowo rozcina papę - ma racje?



konmak
14-06-2008, 18:06
witam

dekarz celowo rozcina papę (mam pełne deskowanie) podobno pod katem lepszej wentylacji pod dachówką. jednym słowem papa nie będzie już stanowiła ochrony przed deszczem. Od tego ponoć jest tylko dachówka.
mam jednak pytanie co zrobić aby zabezpieczyć wełnę mineralną przed wilgocią, czy między wełnę a deskowanie z 3 cm odstępem od deskowania nie położyć jakiej folii aby sie całkowicie zabezpieczyć przed wilgocią z dachu

adwalk
14-06-2008, 19:25
Gdzie rozcina ?
- jeżeli w kalenicy to poprawnie - tam wydostaje się powietrze wentylujące przestrzeń pomiędzy deskami a wełną.
Trzeba zadbać by ta przestrzeń była ciągła - od nawiewu w okapie do kalenicy.
Folia pod deskami to przesada.

Robak
14-06-2008, 20:32
u mnie elektryk kładąc kable antenowe naciął tez papę aby dostać się pod dachówkę
to zgodne ze sztuką budowlaną ?

grzegorz1
14-06-2008, 21:35
to jest dupa nie dekarz

arturpawel
15-06-2008, 05:48
mam jednak pytanie co zrobić aby zabezpieczyć wełnę mineralną przed wilgocią, czy między wełnę a deskowanie z 3 cm odstępem od deskowania nie położyć jakiej folii aby sie całkowicie zabezpieczyć przed wilgocią z dachu - tego nie rób - jeżeli masz papę i pełne deskowanie ( a przepraszam - jeżeli ta papa ma byc rozcieta to po co ją kładziesz ? ) , ponieważ zablokujesz odpływ pary wodnej z pomieszczenia i wełna zawilgotnieje bardzo szybko - te 3cm wentylacji są od tego , żeby nie dopuścić do takiej sytuacji ...

15-06-2008, 08:41
witam

dekarz celowo rozcina papę (mam pełne deskowanie) podobno pod katem lepszej wentylacji pod dachówką ...
poradź dekarzowi aby całkiem zrzucił pape z dachu i będzie jeszcze lepsza wentylacja ...

TOMASZQS
15-06-2008, 19:03
Jak zwykle najwięcej mają do powiedzenia Ci, co się najlepiej na tym znają... nie chce mi się rozpisywać na ten temat, ale trafiłeś na dobrego fachowca, rozcięcie trzeba zabezpieczyć membraną paroprzepuszczalną

Cypek
15-06-2008, 19:13
Mój dekarz nic nie przecinał.
Wentylacja wełny na poddaszu została załatwiona dystansem od deskowania w postaci pasków styropianu 3 cm i kominków wentylacyjnych. Inna sprawa, że strych nie użytkowany i wełna na wierzchu od spodu.

TOMASZQS
15-06-2008, 19:21
Mój dekarz nic nie przecinał.
Wentylacja wełny na poddaszu została załatwiona dystansem od deskowania w postaci pasków styropianu 3 cm i kominków wentylacyjnych. Inna sprawa, że strych nie użytkowany i wełna na wierzchu od spodu.

Mam rozumieć , że w każdym polu międzykrokwiowym masz wstawiony kominek wentylacyjny ?

Cypek
15-06-2008, 19:45
Nie, mam 5 kominków. Wełna od wewnątrz goła, więc sie wentyluje.

TOMASZQS
15-06-2008, 19:52
Nie, mam 5 kominków. Wełna od wewnątrz goła, więc sie wentyluje.

W przypadku zakrytej wełny takie rozwiązanie się nie sprawdzi...

hydrol
15-06-2008, 21:33
papę rozcina się w kalenicy w przypadku gdy przestrzeń pomiędzy wełną a deskami jest niewentylowana właśnie w celu jej zwentylowania. Działanie dekarza jest prawidłowe i zgodne ze sztuką budowlaną.
Jeśli poddasze jest nieużytkowe ( czyli dość duży strych tylko z deskowaniem) wystarczy zwentylować np mocując kratkę wentylacyjną w każdym szczycie .

Andrzej Wilhelmi
15-06-2008, 21:42
Z przedstawionego opisu nic nie wynika. Rozcinanie papy i wycinanie desek nie jest błędem pod warunkiem, że zostanie zachowana szczelność krycia wstępnego gdyż to ono odpowiada za szczelność dachu! Dachówka czy inne pokrycie jest w zasadzie elewacją odbierającą dużą część opadów atmosferycznych ale nie daje 100% szczelności. Pozdrawiam.

konmak
16-06-2008, 11:29
Z przedstawionego opisu nic nie wynika. Rozcinanie papy i wycinanie desek nie jest błędem pod warunkiem, że zostanie zachowana szczelność krycia wstępnego gdyż to ono odpowiada za szczelność dachu! Dachówka czy inne pokrycie jest w zasadzie elewacją odbierającą dużą część opadów atmosferycznych ale nie daje 100% szczelności. Pozdrawiam.

a co jeżeli nie mam pewności, czy papa rzeczywiście jest szczelna? Jak uchronić wełnę przed przedostawaniem się wody z góry? Czy muszę zastosować folię aby ją zabezpieczyć przed wilgocią z góry?

16-06-2008, 14:00
a co jeżeli nie mam pewności, czy papa rzeczywiście jest szczelna? ? ...

to moze zatrudnij kogoś kto sie na tym zna ...
moze KB ?


czy chcesz diagnoze na odległośc ?

konmak
16-06-2008, 16:18
na odległość proszę jedynie o radę :)
, czy mogę użyć folii aby zabezpieczyć wełnę przed wilgocią z góry, jeżeli papa okaże sie nieszczelna. I jak to ma byc rodzaj folii.

Bigbeat
16-06-2008, 16:27
Wentylacja wełny na poddaszu została załatwiona dystansem od deskowania w postaci pasków styropianu 3 cm i kominków wentylacyjnych.
Styropian po pewnym czasie zanika w miejscu styku z papą :(

arturromarr
18-06-2008, 10:31
Jakby miał nacinać papę to bym jej porostu nie kładł.
Z tego co niektórzy piszą tradycyjny dach kryty samą papą nie mieści się w sztuce budowlanej, bo nie jest ponacinana.
Wentylacja jest konieczna ale można ją zrobić w kalenicy i przy podbitce na dole dachu wtedy zkażda z przestrzeni między krokwiowych będzie wentylowana.

konmak
18-06-2008, 10:40
i tak właśnie będzie, nacięcia tylko w kalenicy pod kątem wentylowania, wszelkie inne otwory zostaną przykryte nową warstwą papy.

dzięki za pomoc i zainteresowanie

pozdr.
Konrad

odaro
18-06-2008, 21:45
Jakby miał nacinać papę to bym jej porostu nie kładł.
Z tego co niektórzy piszą tradycyjny dach kryty samą papą nie mieści się w sztuce budowlanej, bo nie jest ponacinana.
Wentylacja jest konieczna ale można ją zrobić w kalenicy i przy podbitce na dole dachu wtedy zkażda z przestrzeni między krokwiowych będzie wentylowana.

Jak jesteś taki pewien to jeszcze napisz jak zwentylować dach kopertowy

19-06-2008, 08:20
http://www.dachy.org/artykuly,1196_1,O_wentylacji_zrozumiale_cz_2.html