PDA

Zobacz pełną wersję : Na co zwrócić uwagę przy zakupie działki



mrunia
16-06-2008, 10:55
Witam,
Zamierzam kupić działkę rolno-budowlaną z myślą o budowie domu i jako, że robię to pierwszy raz (i mam nadzieję, ostatni :)) mam pytanie do Was. Na co zwrócić szczególna uwagę? Chodzi mi o stan prawny działki, aby potem nie było kłopotów, że np. jest zadłużona (jeśli to możliwe), albo nie zostanie wydana decyzja o warunkach zabudowy...

Będę wdzięczny za porady.

Pozdrawiam,
Dawid.

TMK
16-06-2008, 21:05
Zacznij czytanie od muratora:
http://www.muratordom.pl/budowa-i-remont/przed-budowa/dzialke-trzeba-sprawdzic,6320_2679.htm

W necie jest bardzo dużo materiałów na ten temat. Na początek czeka Ci wizyta w gminie, w sądzie (księgi wieczyste), telefony/wizyty w energetyce, wodociągach, gaz, tpsa itd.
Porozmawiaj także z sąsiadami, czasami więcej wiedzą od urzędników :D

MałaKropka
17-06-2008, 11:23
A ja napiszę tak.
Żebyś nie wiadomo jak się starał, to moim zdaniem, kupowanie działki to jak kupowanie "kota w worku". Oczywiście wiele rzeczy możesz sprawdzić ale nie jesteś w stanie przewidzieć wszystkiego. Przekonałam się o tym sama.
Moja działka jest prawie idealna, PRAWIE ROBI WIELKĄ RÓŻNICĘ, wjazd na działkę od strony północnej, z działki piękne widoki, wszystkie media w działce i obowiązujący plan zagospodarowania przestrzennego.
Kiedy kupowałam działkę, działka obok była pusta, a na dwóch kolejnych budowane były domy blisko drogi na nieprzekraczalnej linii rozgraniczającej.
W swojej naiwności sądziłam więc, że dom na tej pustej działce zostanie również wybudowany blisko drogi - no bo kto chciałby budować dom w innym miejscu pozbawiając się ogrodu.
Nic bardziej błędnego ! Właściciel działki obok dom chce budować na końcu działki, 6 m od południowej granicy, a na linii rozgraniczającej chce postawić garaż wolnostojący dwustanowiskowy o wys. 6.45 m choć wolno tylko 6 m.
Jest jeszcze parę niezgodności z PZP ale nie będę o nich pisała.
W łeb wzięło więc moje marzenie o pięknych widokach i prywatności w ogrodzie.
Wiem, że dostał pozwolenie na budowę czyli, że Starostwo ma w nosie jakieś tam plany zagospodarowania, że właściwie dla mnie lepiej by było gdyby tych planów nie było !
Pewnie będę się odwoływała od tej decyzji - ale ile nerwów stracę. I na dodatek wcale nie mam pewności czy sprawę wygram.

grregg
18-06-2008, 00:17
Warto też zwrócić uwagę na drogę dojazdową. Mam znajomych którzy mieszkają przy drodze gminnej szutrowej. Gmina nie chce utwardzić tej drogi bo planowana jest kanalizacja. Na kanalizację znajomi czekają już ponad 5lat i dalej nie ma wyznaczonego żadnego terminu... Gmina raz na rok, albo dwa przejeżdża tą drogę równiarką. Ale to nic nie daje, bo po deszczu wszystko wraca do "normy" (koleiny, kałuże itp). Na wiosnę często na początku ich ulicy stoi kilka samochodów;) - problemy z przejechaniem tej "drogi". Mieszkańcy widząc, że gmina nie chce wyłożyć ani grosza na tą drogę zaproponowali, że oni sami o nią zadbają. Niestety gmina nie pozwala wysypać tam czegokolwiek. Argumentują to tym, że jakiekolwiek działanie naprawcze tej drogi podniesie późniejsze koszty przy budowie kanalizacji!!! Pani wójt od razu ostrzegła ich, że będzie miała na tą drogę oko i jak tylko coś na niej zobaczy to mogą mieć problemy. Na pocieszenie zaproponowała im, że w tym roku wyśle im dwa razy równiarkę;)
Ogólnie z doświadczenia kupującego mogę powiedzieć, że teraz jest najgorszy okres na zakup działki - gorzej widać skazy;) Wszystko jest takie suche, zielone, ładne...

bullhorn
18-06-2008, 19:27
Warto też zwrócić uwagę na drogę dojazdową.
Zgadzam się w 100%. Po kilku wizytach u znajomych, do których prowadziła "prawie równa" droga (i urwaniu tłumika), wiem jakie to ma znaczenie. Oczywiście pouczające też były ich opowieści o dojazdach po deszczu...