PDA

Zobacz pełną wersję : Schiedel Rondo czy Rondo Plus?



avzi
23-09-2003, 10:06
Wiem, że o systemach Schiedla było już sporo mówione, ale mam dość specyficzne pytanie, na które w poruszanych już wątkach nie znalazłem odpowiedzi.

Zamawiam 3 kominy: Rondo Plus 14mm na kanał spalinowy oraz 2 x Rondo 20mm do kominka wewnętrznego i zewnętrznego. Przedstawiciel Schiedla oczywiście proponował mi wszędzie Rondo Plus i jeszcze pustaki wentylacyjne, na szczęście trafiłem na bardzo fajnego gościa z hurtowni, który poradził mi, abym do kominków wziął Rondo, a rury dodatkowo ocieplił 5cm wełny. Pokazywał mi te pustaki zapewniając, że jest tam jeszcze wystarczające miejsce na wełnę, a problem wentylacji (który rozwiązuje Rondo Plus) nie ma odniesienia do paliw stałych (a takimi będę palić w kominkach).

Dodam, że oba kanały będą ustawione na zewnątrz budynku przy ścianie zewnętrznej. Ściany będą 2-warstwowe, więc chciałbym na wiosnę ocieplić także przewody kominowe, aby nie tworzyły się mostki (podobno można, ale potwierdź, proszę czy pustaki nie nagrzewają się zbyt bardzo, aby położyć na nie styropian).

Moje pytanie: czy wg Was można zastosować to rozwiązanie z Rondo czy raczej powinien być Rondo Plus do kominków (dlaczego?).

Będę wdzięczny za szybkie podpowiedzi, bo jutro mają mi je przywieźć na budowę.
Pozdrawiam!

Dave
23-09-2003, 11:02
Teoretycznie Rondo wystarczy ale jesli jest na scianie zewnetrznej to dalbym Rondo Plus. Wowczas nie bedzie sie tak chlodzil i nie bedziesz zbieral wiaderek wody z wyczystki podczas pierwszych tygodni palenia i pozniej. Chyba ze od razu go ocieplisz - chyba nic nie powinno sie stac.

D.

sebo
23-09-2003, 12:02
Tylko Rondo Plus !!!!!!
Ja wziąłem do kominka Rondo i bardzo żałuję. Przy Rondzie musisz palić tylko bardzo suchym drewnem. Ja paliłem trochę wilgotnym i skropliny przeszły w postaci czarnej mazi przez kamionkę. Przedstawiciel Schiedel
powiedział, że ten typ komina jest przeznaczony wyłącznie do palenia suchym drewnem. Dziwił się, że przy zakupie nikt mi tego nie powiedział.

Gienio
23-09-2003, 19:48
O k.. mi tez :evil:

art63
23-09-2003, 21:33
A leier ma tylko jeden model , to czy jest on odpowiednikiem rondo czy rondo plus

khartoum
24-09-2003, 08:34
od schiedla i leiera jakieś 30% tańsze są czeskie kominy sprzedawane przez PIANEX Kraków

Dave
24-09-2003, 15:02
Z doswiadczenia powiem ze Rondo poci sie i splywa w pierwszych tygodniach. Pozniej wysycha i nawet mokre drzewo mu nie przeszkadza. Ale na scianie zewnetrznej jednak lepiej Rondo Plus.

D.