PDA

Zobacz pełną wersję : ogrodzenie



araman
26-03-2002, 21:38
Wiem że ten temat był juz poruszany.
Planuje wykonanie ogrodzenia z siatki na podmurówce betonowej ale nie wiem jaka powinna być grubość i wysokośc oraz ile powinna być w ziemi. Będe wdzięczny rady.

Agnicha1704
27-03-2002, 08:32
To kwestia indywidualna - zależy jak chcesz. My robiliśmy podmurówkę na szerokość 20 - 26 cm i wydokość 40 cm. Zaledwie 10 cm jest w ziemi, a w niektórych miejscach widać podmurówkę od dołu. To dlatego, że dopiero będziemy wyrównywać teren i dosypywać ziemi. Jak do tej pory podmurówka przetrwała zimę i nigdzie nie wybrzyszyła się ani nie popękała. Generalnie podmurówki nie trzeba wpuszczać w ziemię. Inną sprawą są natomiast słupki. Te robiliśmy na samym początku i wkopaiśmy na około 80 cm - 1 m wziemię (poniżej poziomu przemarzania) i zalaliśmy betonem. Później na tym robiliśmy podmurówkę.
Jedna rada - nie wylewać za wysoko betonu przy zalewaniu słupków. My tak zrobiliśmy w przypadku kilku słupków na początku i skończyło się mozolnym odbijaniem betonu ponieważ był za wysoko i za szeroko wylany przez co nie mogliśmy zamontować szalunków na podmurówkę.
pozdrowienia :smile:
Agnicha

kodi_gdynia
27-03-2002, 09:08
Tak jak mówi Agnicha czyli najpierw słupki, a w późniejszym okresie czasu podmurówka to robiłem u matki na działce letniskowej. Wszystko trzyma się bez zarzutów, choć wystąpiły lekkie pęknięcia przy słupkach. Problem był w tym, iż beton mieszałem w taczce ręcznie a i proporcje składników były mocno orientacyjne.
Tak jak mówi Agnicha jeśli zdecydujesz się na taką kolejność prac to zalewając słupki - nie zalewaj do powierchni gruntu, lecz np. na 2/3 wysokości. Potem wykonując podmurówkę, unikniesz kucia a i słupki lepiej zwiążą się z podmurówką.

Ja aby uniknąć pewnych błędów będę robił od razu wszystko. W deskowaniu zainstaluję słupki pod które wykopie głębsze otwory i wszystko zaleję betonem - na szczęście juz z betoniarki. Taka kolejność gwarantuje stabilna i pewną konstrukcję.
Pozdrawiam

27-03-2002, 11:02
Ja robilem cokół pod siatkę szer 12cm,wpuszczony w ziemię 30-40cm.Poradniki zalecaja aby zaglebiac ponizej strefy przemarz.,jezeli gr nie jest przepuszczalny.Nikt tego nie robi ze względu na koszty.Wykonując taki cokoł kierowalem sie jego trwalością,a także obawą przed "plantacją"perzu na sąsiedniej dzialce.Nie wzorowalbym sie na cokole Agnichy,Powinien przeciez stać na ziemi a nie trzymać się fund.slupków.

Agnicha1704
27-03-2002, 14:48
Ależ Anonimowy :smile: moja podmurówka stoi na ziemi - przecież to napisałam, ale jak każda podmurówka ma w sobie słupki, a że odobno betonowałam słupki a dopiero później robiłam podmurówkę to przez brak pomyślunku miałam kłopoty. Kodi_gdynia mnie zrozumiał bardzo dobrze.
A swoją drogą - oczywiście, że nie należy brać mojej podmurówki za przykład - proszono o opinię to jej udzieliłam :smile: a czy autor skorzysta z moich doświadczeń to już jego decyzja.
pozdrowienia
Agnicha

27-03-2002, 15:15
Agnicha
Napisalaś,że Twoj cokół jest "zaledwie 10cm w ziemi".Uwazam,że nie powinien stać na warstwie ziemi urodzajnej,ktora zwykle wynosi 20-25cm.

Agnicha1704
27-03-2002, 15:30
Ach o to Ci chodzi!!! To prawda moja podmurówka stoi na humusie - może to i faktycznie nieprawidłowo http://www.muller-godschalk.com/msnimages/-1.gif , ale do sposobu budowy dochodziłam sama. Najważniejsze, że ogrodzenie i podmurówka po mroźnej zimie mają się świetnie. Nic nie pęka i nic nie wysadziło. Co oczywiście wcale nie znaczy, że uważam, że to jest prawidłowy sposób wykonania. W moim wypadku świetnie się sprawdził - u sąsiada też. Może jednak przy podmurówce nie ma takiego znaczenia czy leży ona na humusie czy na piasku?
pozdrawiam :smile:
Agnicha

<font size=-1>[ Ta Wiadomość była edytowana przez: Agnicha1704 dnia 2002-03-27 15:35 ]</font>

Majka
27-03-2002, 15:33
Agnieszko, nie jestem pewna, czy Twoja podmurówka wytrzyma kolejną :razz: zimę. Ale jestem pełna podziwu, że wykonaliście ją sami. Pozdr.

Agnicha1704
27-03-2002, 15:38
Maja - jasne, że wytrzyma, robiliśmy samodzielnie beton w betoniarce. Może to tu tkwi tajemnica. Zrobiliśmy dobry beton!!!
:smile: Inna rzecz jak męcząca jest ta praca... ale cóż ... teraz zwaliłam ją w całości na męża - ja tylko maluję słupki hammeritem.
pozdrowionka
Agnicha

kodi_gdynia
27-03-2002, 15:44
a co do "hammera", ja osobiscie nie byłem zadowolony z tego preparatu. Nie dość że drogi to na samochodzie sie nie sprawdził. Wybrałem tradycyjne choć czasochłone rozwiązanie.
Słupki nowe oszlifowane do gołej blaszki, 2 razy podkład do metalu i 2 razy farba wierzchnia.
Pozdrawiam

Majka
27-03-2002, 16:45
Beton robiony "własnemi rekoma" jest najlepszy - to fakt stwierdzony. Mnie udało sie kiedyś zrobić tak "dobry" beton na taczkach, że momentalnie skamieniał :razz: Taczki zostały przeznaczone na ewentualne obciążenie niewygodnego nieboszczyka
:mad: przed wrzuceniem do jeziora.

Rafter
27-03-2002, 17:18
Słupki dawaj co 2 - 2,20 metra. Wtedy siatka jest sztywniejsza między słupkami. Gdybyś chciał dawać co 3 metry to za duży odstęp, a oszczędność słupków żadna (2-3 słupki na długości).
Podmurówka jeżeli jest płytka musi być zbrojona, bo inaczej popęka jak ją wysadzi mróz.
Nie rób też za mocnego betonu (max. B-10) ani nie wrzucaj gruzu w zaprawę bo to osłabia konstrukcję podmurówki.

27-03-2002, 17:29
Agnicho!
Fakt,ze to Twoja podmurowka.Kazdy moze sobie robić jak mu sie podoba.Ale chodzi rowniez o to zeby nie poiwielać błędow.Humus zwykle osiada, a beton niestety ma zero elastyczności.

krzysztofj
27-03-2002, 18:10
Że podmurówka pęka przy niektórych słupkach to jej zbójeckie prawo, zwłaszcza że podmurówka i słupki na różnych głębokościach. Powinno sie robić dylatacje co jakiś czas. A tak to dylatacje się same zrobiły. Spotkałem się z takim patentem: słupki najpierw, potem podmurówka między nimi (na innej głębokości), a żeby się nie rosłaziło na boki to fundament pod słupki nie kwadratowy | | tylko < < albo < > i fundament pod każde przęsło oddylatowany i w pionie moze sobie hulać ile chce.

araman
27-03-2002, 20:24
Dzięki za dużo opini.Ja planuję zrobić 20 cm szerokości i 40 cm w ziemi + 20 do góry w sumie 60-70 aby nie wysadziło w zimie tak zaleca mój majster słupki zalane razem z podmurówką. Wychodzi sporo betonu ale chcę zrobić raz na lata i póżniej nie poprawiać

RafaelS
27-03-2002, 21:20
On 2002-03-27 18:10, krzysztofj wrote:
fundament pod słupki nie kwadratowy | | tylko < < albo < >

Znaczy sie ostrzem w grunt?


i fundament pod każde przęsło oddylatowany i w pionie moze sobie hulać ile chce.

Znaczy sie kazdy slupek i kazdy murek w gruncie oddzielnie, a dopiero nad ziemia ewentualnie polaczone sztachetami czy metaloplastyka?

krzysztofj
27-03-2002, 21:55
Bez rysunku trudno to wyjasnić. Przyjmijmy że patrząc na fundament słupka z góry widzimy kwadrat lub prostokąt. Jego lewy i prawy bok symbolizują dwie kreski | | Jeśli te boki nie są proste tylko < lub > to fundament przęsła wylewany później może się przemieszczać w pionie ale nie na boki <sł>>przęsło<<sł>>przęsło itd
Widziałem na własne oczy - trzyma się kupy. I ew. wysadzenie jednego elementu nie powoduje poruszenia sąsiednich.

krzysztofj
27-03-2002, 22:01
I w rzeczy samej: między słupkami siatka lub sztachety - trzymają się tylko słupków. podmurówka pod siatką jest tylko po to by siatka nie grzęzła w chaszczach i nie rdzewiała. A ten betonik pod siatką nie musi być ze słupkami związany na stałe. A nawet lepiej gdy nie jest. Tylko słupki muszą być posadowione poniżej strefy przemarzania

krzysztofj
27-03-2002, 22:19
I jeszcze raz
Jeśli stawiamy mur, to ciągły fundament poniżej przemarzania konieczny i dylatacje w murze (nie w fundamencie) max co 10m . Pod siatkę, sztachety czy metaloplastykę szkoda roboty o kasie nie wspominając. Warunek: głeboko posadowione słupki pracują oddzielnie od płytko posadowionych między nimi podmurówek, przęseł, czy jak im tam.

krzysztofj
27-03-2002, 22:23
i jescze raz bo sie zagalopowałem - jasne że dylatacja w fundamencie też. Inaczej bez sensu

kodi_gdynia
28-03-2002, 07:21
No jestem pełen podziwu dla poprzednika. Myslałem, że taki murek to prosta sprawa, a tutaj kolejność robót, dylatacje, zagłębienia, profile fundamentów - strach pomyśleć co spotka mnie przy ławach - a to już niedługo.
Pozdrawiam :grin:

krzysztofj
28-03-2002, 08:02
Nie pękaj, ostatecznie stawia się dzikie mury - polne kamienie bez zaprawy na gruncie jaki jest i tez się trzymają. Ogrodzenie na głowę się nie zawali, najwyżej za jakiś czas będzie trochę krzywe. A co do fundamentów - radzę wszystkim badania gruntu -3,4 otwory na głębokość 3-4 m i wszystko wiemy. Zwłaszcza jeśli działka ze spadkiem, albo woda wysoko.

RafaelS
28-03-2002, 17:13
Na wypadek gdyby jednak ogrodzenie mialo sie skoslawic postaram sie o troszku gliny i dam ja miejscowo przy zasypywaniu stop fundamentowych niektorych slupkow i zasadze bluszcz lub inne pnacze. Niech zarosnie zdrowo to wykoslawien nie uwidzisz.

krzysztofj
28-03-2002, 18:18
Tak jest.
I do kodiego
Kolejność nie wynika z technologii
Po prostu: 1. fundamenty pod słupki - docelowe. Zatapamy w nich kawałek ruty, kątownika lub tp. Do żelastwa przykręcamy słupki (drewniane, stalowe lub tp). Rozpinamy siatkę i plac budowy ogrodzony. 2. Docelowo - odcinamy żelastwo, murujemy, wylewamy słupki i przęsła z betonu, kamienia, klinkieru lub tp. instalujemy metaloplastykę, sztachety -co kto chce. 3. Rzecz w tym by murek między słupkami, jeśli mu przyjdzie ochota się poruszyć (a może - bo zagłębiony na 20cm np) ruszył się do góry i w dół a nie w bok.

jj
11-08-2007, 00:42
Odświeżam bo uważam, że Krzysztofj bardzo ładnie tu temat opisał chociaż z kreskami nie do końca do mnie dotarło.
Od siebie mam pytanie - czym wypełnić szczeliny dylatacyjne między słupkami i podmurówką?
jj

Webster
28-08-2007, 11:59
a jaka macie siatke mi powiedzcie?

DaroR
02-08-2009, 13:38
podnoszę, bo jet to ciekawy wątek

sacha
02-08-2009, 14:48
Że podmurówka pęka przy niektórych słupkach to jej zbójeckie prawo, zwłaszcza że podmurówka i słupki na różnych głębokościach. Powinno sie robić dylatacje co jakiś czas. A tak to dylatacje się same zrobiły. Spotkałem się z takim patentem: słupki najpierw, potem podmurówka między nimi (na innej głębokości), a żeby się nie rosłaziło na boki to fundament pod słupki nie kwadratowy | | tylko < < albo < > i fundament pod każde przęsło oddylatowany i w pionie moze sobie hulać ile chce.

To jest prawidłowe z dylatacją na każdym słupku.

krisak
02-08-2009, 22:29
Ja chce, najpierw posadowic słupki w ziemi,(bede wiercił wiertnicą otwory)potem zaleje te otwory betonem
Dopiero pózniej szalował i zalewał fundament,ale mam spadek terenu 40 cm na samym koncu działki(około 3 słupków)
Czy tam musze miec dłuzsze słupki,czy moge do tych 2 metrowych dospawac
jakiś płaskownik lub kątownik powiedzmy i potem szalunek w tym miejscu to zakryje.

bekaert
03-08-2009, 07:25
można dospawać byle spaw był w fundamencie i chociaż lekko zabezpieczony

andrzej100
03-08-2009, 12:01
Ja chce, najpierw posadowic słupki w ziemi,(bede wiercił wiertnicą otwory)potem zaleje te otwory betonem
Dopiero pózniej szalował i zalewał fundament,ale mam spadek terenu 40 cm na samym koncu działki(około 3 słupków)
Czy tam musze miec dłuzsze słupki,czy moge do tych 2 metrowych dospawac
jakiś płaskownik lub kątownik powiedzmy i potem szalunek w tym miejscu to zakryje.
A nie lepiej zrobic taki stopien, bo jak pospawasz slupki, to siatke tez musisz przedluzyc (no, chyba ze na zamowienie te kilka metrow)

bekaert
03-08-2009, 12:39
Na terenach skośnych nie ma potrzeby robienia dłuższej siatki ogrodzenie stawia się skośnie. Proponuję poszukać instrukcji do konkretnego ogrodzenia są tam rozwiązania jak montować w różnym terenie. Są w sieci.

krisak
04-08-2009, 22:02
Ja chce, najpierw posadowic słupki w ziemi,(bede wiercił wiertnicą otwory)potem zaleje te otwory betonem
Dopiero pózniej szalował i zalewał fundament,ale mam spadek terenu 40 cm na samym koncu działki(około 3 słupków)
Czy tam musze miec dłuzsze słupki,czy moge do tych 2 metrowych dospawac
jakiś płaskownik lub kątownik powiedzmy i potem szalunek w tym miejscu to zakryje.
A nie lepiej zrobic taki stopien, bo jak pospawasz slupki, to siatke tez musisz przedluzyc (no, chyba ze na zamowienie te kilka metrow)

Nie rozumiemy się,będe wylewał w tym miejscu wysoki fundament na 40 cm,potem nawioze w to miejsce ziemi i teren będe miał równy,siatka też ma byc prosto.
chodziło mi tylko o to że najpierw chce posadowic same słupki,a fundement pozniej zalewac

andrzej100
05-08-2009, 23:13
AAA to nie ma zadnych przeciwskazan do spawania slupkow.