PDA

Zobacz pełną wersję : ?awa fundamentowa - P?KA



mariusz r
23-09-2003, 11:09
Wczoraj wylewalem lawy fund. beton B-20(z dobrej firmy),zbrojenie ok,szalunki ok,zageszcznie terenu ok,slonce grzalo, same plusy
To o co chodzi zauwazylem dzis rano pekniecia pojedyncze wzdluz i poprzek cienkie i pajeczykowate na niektorych el.lawy .W jednym miejscu mam pekniecie lawy na cala szerokosc bardzo cieniutkie.Dzis jest pochmurno i czasami pada.ale wydaje mi sie ze o pogode nie chodzi,moze za szybko woda odparowala wczoraj nie wiem !!!!!!!!!!!?!!!!
Moze poprostu zkomentujcie to :-?

Wowka
23-09-2003, 11:14
Sam piszesz, że słońce grzało. A czy beton podlewałeś obficie wodą?
Prawdopodobnie to było przyczyną. Dobry beton z dodatkami komponentów zastyga szybko i niezbędna jest właściwa jego "pielęgnacja"
Podczas podobnych upałów wylewałm płytę. Wiadro wody z "sykiem" potrafiło odparować w kilkanaście sekund.
Trzeba pamiętać, że podczas tzw wiązania betonu zachodza reakcje chemiczne których pochodną jest zwiększona temperatura betonu.

avzi
23-09-2003, 11:16
Przede wszystkim zachowaj spokój. Pęknięć trudno jest uniknąć. Sam miałem pęknięcia w kilku miejscach wzdłuż zbrojenia na długości ok. 50 cm każde. Gorzej jest z pęknięciami poprzecznymi (jak u Ciebie), ale nie panikuj, tylko sprowadź pilnie inspektora. Wątpię, żeby ktoś inny Ci udzielił właściwej porady nie zobaczywszy tego na własne oczy.
Powodzenia! :wink:

avzi
23-09-2003, 11:19
Dodam, że ja też zalewałem ławy z B20 w upalny dzień, zero deszczu kilka dni przed i po. Podlewałem 2-3 razy dziennie, chodziłem na paluszkach, a mimo to pęknięcia się pojawiły. Czasem na beton nie ma mocnych :) .

mariusz r
23-09-2003, 11:46
TAK WIEM ZE WODE TRZEBA LAC OBFICIE ale
konsystyencja betonu byla rzadka i to moze jest przyczyna oslabien lawy co objawia sie w ten sposob,a wode chcialem lac i przykryc folia,ale powstrzymano mnie bo niby jest dobrze, jutro mam odwiedziny experta wtedy cos napisze ale teraz piszcie wy DZIEKI

Wowka
23-09-2003, 12:13
...... a wode chcialem lac i przykryc folia,ale powstrzymano mnie bo niby jest dobrze, ...........

Być może już odpowiedziałeś sobie na swoje pytanie.

mariusz r
24-09-2003, 20:40
odpowiadam po konsultacji przy mej lawie stwierdzono ze jest ok :D
niwielkie pajeczowate pekniecia sa dopuszczalne (tak stwierdzono)
wzdluzne-jak wlosek cienkie,wykonawca nie zawinil bo beton mial wystarczajaca ilosc wody w sobie(tylko ztwardnial jakos szybko)
dzis rozebrano szalunki .pekniecia moga byc tez przyczyna niedokladnej
proporcji betonu.jutro pojade do producenta i postaram sie to wyjasnic :wink: do jutra

mariusz r
27-09-2003, 20:09
Po rozmowie z producentem stwierdzam ze wszystko jest ok!
Niewielkie wzdluzne pekniecia moga wystapic ale nie grubsze niz 1mm.,
nie dluzsze niz 400mm i tylko na powierzchni lawy.
A wody nie musialem lac na lawy fund. bo slonce oddzialywalo przez 4godz. do wieczora.Na drugi dzien padal deszcz. I tyle na ten T.
Mala rada wybierac renomowanych producentow.
Sposob w jaki ze mna przeprowadzono rozmowe swiadczy o pelnym profesjonalizmie dystrybutora betonu.Osobiscie bylem mile zaskoczony.
CIAO BY BY