PDA

Zobacz pełną wersję : Szambo dwukomorowe



bazgrus
19-06-2008, 23:19
Ze względu na wysoki poziom wód gruntowych muszę kupić szambo dwukomorowe. Pytanie czy wystarczy jeden wyłaz do szamba, czy muszę mieć osobno do każdej z komór?

Czy mogę umieścić szambo w granicy działki?
Wiem, że wyłaz musi być oddalony 2m od drogi i od sąsiada.
Najprościej byłoby umieścić go pod lub obok miejsca na śmietnik.

emart
19-06-2008, 23:53
Witam.
Nie rozumiem co ma wysoki poziom wody do szamba 2-KOMOROWEGO. Jeśli nie betonowe to trzeba odpowiednio zakotwiczyć lub obciążyć. Włazy raczej powinny być po jednym do każdej z komór, bo jeśli coś, kiedyś to jak dostaniesz się do środka?
Co do odległości to jak sam piszesz jest przepis, więc co jeśli nie prawidłowe umiejscowienie ktoś zakwestionuje?
Pozdrawiam
Artur Kowalski

Sp5es
20-06-2008, 00:38
Mnie się kojarzy odległośc 4 m od granicy, ale przepisu nie znam.

bazgrus
20-06-2008, 08:27
Witam.
Nie rozumiem co ma wysoki poziom wody do szamba 2-KOMOROWEGO. Jeśli nie betonowe to trzeba odpowiednio zakotwiczyć lub obciążyć.
To, że jednokomorowe o tej samej pojemności ma 3m a dwukomorowe 1,5m wysokości.
Do tego jeszcze 0,5-1m pod poziom ziemi - razem daje 4m a ja na 2m już mam wodę gruntową. Jak sobie wyobrażasz kopanie pod wodą?
Nigdy nie montowałem szamba, więc może to nie jest problem?

W jaki sposób zakotwiczyć lub obciążyć szambo?

ewaks
20-06-2008, 08:44
Tez mam wysoko poziom wod gruntowych, i z tego powodu zdecydowalismy sie na szambo dwukomorowe - jest po prostu ciezsze. Ma dwa wlazy, ale dlaczego i czy moglby byc jeden to nie wiem. Otwor pod szambo musial buc glebszuy niz poziom wody, wiec przy tym miejscu zrobilismy studnie i woda byla odpompowywana cala noc przed kopaniem. Na sam koniec spierdzielila sie pompa i woda zaczela walic jak szalona, trzeba bylo po prostu walnac to szambo do srodka i szybko zalac do 1/3 pojemnosci. Jesli wode masz na prawde wysoko to koniecznie zrob studnie i odpompuj...

bazgrus
20-06-2008, 19:26
Otwor pod szambo musial być głębszuy niż poziom wody, wiec przy tym miejscu zrobilismy studnie
Studnia z kręgów czy rurowa?


trzeba bylo po prostu walnąć to szambo do srodka i szybko zalac do 1/3 pojemnosci.
Dobrze, że zdążyłeś podłączyć rury zanim woda zalała.

Czy odpływ kanalizacyjny montowałeś na sztywno, czy jakoś elastycznie gdyby woda gruntowa nieco podniosła szambo.
Czy montowałeś jakieś dodatkowe odpowietrzenie?
Czy montowałeś rurę do szybkozłączki aby szambiarka nie musiała wjeżdżać na posesję?

emart
20-06-2008, 20:54
Bazgrus masz racje, o tym nie pomyślałem (może dlatego że ja nie miałem takiego problemu, za to miałem inny - grunt sam piach, szambo na głębokość 3m i cały czas się obsypywało). Ja odpowietrzenia nie montowałem, będzie pion w domu wyprowadzony na dach, poza tym kierbud powiedział, że to wystarczy, a swoją drogą to rzadko się widzi, żeby ktoś miał wystawioną półmetrową rurę odpowietrzającą na podwórku. Rurę do szybko złączki wstawiłem przez pokrywę i w śrudku jest przymocowana obejmami do ściany(o ile dobrze pamiętam fi 110 grubościenna do wody) pod kątem 35-40 stopni żeby nie robić po drodze żadnych kolan 90stopni.
Pozdrawiam
Artur

bazgrus
21-06-2008, 14:18
Ja odpowietrzenia nie montowałem, będzie pion w domu wyprowadzony na dach, poza tym kierbud powiedział, że to wystarczy, a swoją drogą to rzadko się widzi, żeby ktoś miał wystawioną półmetrową rurę odpowietrzającą na podwórku.
W pobliżu będę miał śmietnik, więc pomyślałem, że rurę mógłbym ukryć przy śmietniku. Czy ktoś testował takie rozwiązanie?

ewaks
23-06-2008, 10:51
Otwor pod szambo musial być głębszuy niż poziom wody, wiec przy tym miejscu zrobilismy studnie
Studnia z kręgów czy rurowa?


trzeba bylo po prostu walnąć to szambo do srodka i szybko zalac do 1/3 pojemnosci.
Dobrze, że zdążyłeś podłączyć rury zanim woda zalała.

Czy odpływ kanalizacyjny montowałeś na sztywno, czy jakoś elastycznie gdyby woda gruntowa nieco podniosła szambo.
Czy montowałeś jakieś dodatkowe odpowietrzenie?
Czy montowałeś rurę do szybkozłączki aby szambiarka nie musiała wjeżdżać na posesję?


Po pierwsze jestem kobietą :)

Studnia jest rurowa, srednica rury jakies 25-30 cm.
Szambo jest osadznone, ale nie jest jeszcze podlaczone. Dziura do podlaczenia jest na tyle wysoko ze nie powinno byc problemu. Rura bedzie elastyczna na wszelki wypadek. A odpowietrzenie bedzie doprowadzine do przewody wentylacyjnego przez garaz. Co do szybkozlaczki to nie wiem co ta za cudo :oops: ale nie sadze zeby szambiara musiala wjezdzac na posesje, szambo jest maksymalnie blisko plotu, a oni te rury maja dos dlugie.

margarytka
06-07-2008, 10:44
http://probud.pl/szodlegl.htm tu znajdziesz wszystkie odległości .
Każda komora powinna mieć swój niezależny właz . Połączenie komór powinno być wykonane na sztywno i szczelnie, a woda nie ma prawa "unieść" komory . bo to może doprowadzić do rozszczelnienia. W przypadku gdybyś miał kłopot z posadowieniem , pojawi się woda już na głębokości na jakiej będziesz wykonywał chudziak, należy ustawić tymczasowe studzienki i wodę odpompować na czas wykonania robót. Jeśli poziom wody jest powyżej głębokości posadowienia to może się okazać ,że potrzebna będzie płyta dociskająca, gdyż parcie wody może wypchnąć zbiorniki .
Rura odpowietrzająca zapobiega cofaniiu się gazów gromadzących się w komorach do pomieszczeń z których odprowadzane są ścieki .

Vafel
27-11-2009, 13:04
Odświeżę trochę temat z następującym pytaniem:

mam szambo dwukomorowe szczelne. Do każdej komory mam właz. W żadnej nie ma odpowietrzenia. Czy należy wykonać takie odpowietrzenie, a jeśli tak, to w której komorze (pierwszej czy drugiej)? A może w obu?

Oczywiście odpowietrzenie kanalizacji w domu też mam - wyprowadzone rurą fi110 do plastikowego kominka na dachu.

Z góry dzięki za odpowiedź.

maly789
27-11-2009, 17:28
powinien byc trójnik na rurze która wchodzi do szamba(blisko szamba) i do niego rurka , daszek ,(można daszek wypuścić w innnym miejscu,skryć go w jakichś krzaczkach, przedłużyć rure i gotowe)

Vafel
27-11-2009, 17:36
Trójnik na rurze? :o

A ja całe życie myślałem, że to odpowietrzenie ma być we włazie (ja mam właz betonowy i myślałem, że zrobię w nim dziurę i wypuszczę pionową rurkę na wys. około 0,5 m)...

dareks
27-11-2009, 22:14
Nie tak prosto (chodzi o ten trójnik ), nie będzie przepływu powietrza pomiedzy komorami. Ma być "przeciąg" aby smrodek wywiało nad dach.
Wszystkie rury mają być umiejscowione względem siebie jak poniżej.

http://img22.imageshack.us/img22/8448/szambo.th.jpg (http://img22.imageshack.us/i/szambo.jpg/)


Trochę małe ale taki mam program.
Patrząc od lewej strony : rura napowietrzająca, komora I, właz, rura napowietrzająca łącząca komory, poniżej przelew, komora II, właz, rura dopływowa z budynku.

Vafel
27-11-2009, 22:56
A ta rura napowietrzająca nie może iść pionowo w górę z komory? Musi iść w bok? I czy konieczna jest ta dodatkowa cienka rurka pomiędzy komorami?

dareks
27-11-2009, 23:08
Może iść, ja ją mam tak odprowadzoną i wylot ukryty w krzakach.
Ta cienka rurka służy do swobodnego przepływu powietrza od rury napowietrzającej do wylotu nad dach. Zauważ, że gdyby jej nie było to po zapełnieniu komór szamba ponad przelew nie będzie "przeciągu" i zapachy wydostawać się będa przy szambie.