PDA

Zobacz pełną wersję : Isomur - likwidacja mostka cieplnego. Tańszy zamiennik?



Strony : 1 [2] 3

j-j
22-02-2010, 08:58
u mnie wysokość ścian z silki 24 to max 2,70 m +wieniec (strop drewniany )- tak więc nisko i lekko :) - ściany szczytowe nad wieńcem nie murowane tylko "kombinowane" OSB + styro coś jak w szkieletowcu .
solbet 400 ma jakieś 2,0 MPa - ale to chyba temat dla konstruktora by przeliczył :/
co do walorów termo - to z tego co znalazłem w necie to solbet 400 współczynnik λ 0,110 W/mk a np novomur light λ pozioma 0,189 W/(mk),a poziomy 0,083 W/(mk)

i teraz pytanie laika czemu jedni podają W/mk a inni W/(mk) ? (przykład ze strony solbetu i pdf od schock'a)

To to samo, po prostu nie dali nawiasu.
A BK300 ma nawet 0,08 :).
A to 0,189 to ma tylko taki plus że trzyma te wlaściwości w stanie nawet wilgotnym a BK niestety nie ale jak pisałem zacząć dom wyżej i od razu od BK300 lub 400 z dobrą izolacją przeciwwilgociową i będzie dobrez.

pzdr

kibito
22-02-2010, 09:11
nie wiem czy dobrze odczytałem ale skoro solbet 400 ma wytrzymałość na ściskanie 2MPa to ten novomur light jest jeszcze słabszy bo w tabeli podają 1,2 N/mm2 - natomiast Isomur podają klasę wytrzymałości jak w bloczkach bet. czyli 20.

J-J'a z tym komórkowym jestem na tak byle dobrze się przyłożyć do wyizolowania hydro ( z wodą nie mam problemów bo nawet w okresach wiosennych jest jej tyle co kot napłakał - ogólnie to teren z "pieprzu" sucho na 2m w głąb) ale co z tymi miejscami szczególnie narażonymi na nacisk - u mnie sporo okien 235 wys od samej podłogi - czy te miejsca nie będą zbyt narażone ?

j-j
22-02-2010, 10:32
nie wiem czy dobrze odczytałem ale skoro solbet 400 ma wytrzymałość na ściskanie 2MPa to ten novomur light jest jeszcze słabszy bo w tabeli podają 1,2 N/mm2 - natomiast Isomur podają klasę wytrzymałości jak w bloczkach bet. czyli 20.

J-J'a z tym komórkowym jestem na tak byle dobrze się przyłożyć do wyizolowania hydro ( z wodą nie mam problemów bo nawet w okresach wiosennych jest jej tyle co kot napłakał - ogólnie to teren z "pieprzu" sucho na 2m w głąb) ale co z tymi miejscami szczególnie narażonymi na nacisk - u mnie sporo okien 235 wys od samej podłogi - czy te miejsca nie będą zbyt narażone ?

Narażone to będą te fragmenty ściany między oknami.
Osobiście nie sądzę aby w domu jedorodzinnym BK400 czy 300 nie wytrzymał.
ja u siebie liczyłęm i w najbardziej niekorzystnym miejscu wyszedł mi nacisk zaledwie coś koło 3,5 kg/cm2.

pzdr

kibito
22-02-2010, 19:09
wyliczenia łopatologicznie na pieszo czy jest do tego jakiś programik?
z ciekawości policzyłbym dla swojego klocka :)

desmear
22-02-2010, 20:20
a bloczki optiroc ?
stosował ktoś ?

ja14
23-02-2010, 03:38
wyliczenia łopatologicznie na pieszo czy jest do tego jakiś programik?
z ciekawości policzyłbym dla swojego klocka :)
Na stronie www.betonkomorkowy.com.pl jest do pobrania poradnik dla projektantow, gdzie sa przyklady wyliczen opisane na tyle prosto, ze nawet laik zrozumie.
Pozdrawiam.

kibito
23-02-2010, 21:44
dzięki wielkie - jako laik postaram się przez to przebrnąć :D
dzis przysłali mi wycenę za isomur - ~65 zł za 1 mb ! za te pieniądze to zrobię pewnie taką hydroizolacje dla gazobetonu że w wodzie będzie pewnie mógł stać :D
a tak serio to wałczę dalej by coś w końcu wybrać - sensownego

ThomasJ
03-03-2010, 13:08
Witam serdecznie, przeczytałem całe to forum odnośnie ISOMURU bo mam ten produkt w projekcie.

Wahałem się czy jest sens go stosować ale z tego co rozmawiałem z fachowcami to warto.

Uzyskałem również pomocne informacje u dystrybutora pustaków Isomur.

kibito chyba pytałeś się w innej firmie niż ja bo ja mam inną cenę za pustak Isomur?
W firmie Stahlton Polska dostałem ofertę za isomur 61zł/mb.

Klasa wytrzymałości 20MPa oraz niska nasiąkliwość w stosunku do innych materiałów jak silikat i beton komórkowy to jego zalety, które mi przedstawiono.

13Euro za sztukę Novomuru o niższej klasie wytrzymałości to znacznie więcej niż Isomur.
Do tego nie posiadają dopuszczenia do obrotu.

Pozdrawiam wszystkich budujących domy energooszczędne.

7tonik
03-03-2010, 13:43
Są dwa produkty isomur i isomur-light. Dla jednorodzinnych wystarcza light. Z tego co pamiętam ma lepszą izolacyjność, a mniejszą wytrzymałość. Ceną też się pewnie różnią.

kibito
04-03-2010, 14:36
Ja miałem wycenę na isomur light
ale na chwile obecną kreśli się projekt z gazobetonem odmiana 400 jako bariera z poziomą izolacją wilgociową pod i nad nim - później wysyłam to do konstruktora dla uspokojenia własnego sumienia i żony :)
isomur zastosuje jako ostateczność - albo nic nie dam bo i tak fundamenty będą izolowane z obu stron - z zewnątrz 15 w środku 10 lub 5 jeszcze nie wiem ( oczywiście jakiś hydro styro)
pozdrawiam

piotr-kaczor
07-03-2010, 16:59
Witam, przeczytałem ten wątek od początku i napiszę szczerze że się zacząłem gubić z teoriami. Zastanawiam się nad perlitem w pierwszej warstwie nad bloczkami fundamentowymi która będzie stykać się ze styropianem na chudziaku. Główny problem jaki dostrzegłem w postach to był problem zawilgocenia tego perlitu, i tak myślełem że pod tym pustakiem z perlitem jest hydroizloacja (papa, membran pvc itp), a czy dobrym pomysłem będzie położenie na tym pustaku kolejnej warstwy hydroizolacji, wówczas ochroni ona przed wnikaniem wilgoci w ten perlit ??

Czyli można przyjąć że pustak ceramiczny wypełniony perlitem to zawsze jakieś mniejsze uciekanie ciepła w fundament ?


Piotr

adi10
09-03-2010, 08:48
Ja się pytałem o ISOMUR w firmie J&P i Stahlton Polska. W tej pierwszej cena za pustaki była znacznie wyższa, do tego laska nie ma zielonego pojęcia na temat tych pustaków. Warto jednak się chyba pytać u producenta. Niestety nie mają w ofercie pustaków ISOMUR Light więc wezmę ISOMUR Plus.

ThomasJ
09-03-2010, 08:57
jestem podobnego zdania. wszelkie informacje można znaleźć na stronce www.stahlton.com.pl

nowypalacz
09-03-2010, 09:22
mpoplaw, sugerujesz że za BK lub porotermem zlikwiduje mostek cieplny na styku sciana fundament?

Trzeba dać styropian. BK może troszkę zmniejszy przy kontakcie ale nieznacznie.

7tonik
09-03-2010, 10:38
Ten wątek jest o tym, jak skutecznie pozbyć się mostka pionowego. Tradycyjne ocieplenie fundamentu raczej nie jest wystarczającym sposobem.

wilmax
10-03-2010, 12:09
Witajcie,też zamierzam budować z silikatu 18cm,myślałem nad płytą ale 170m.kw to koszt ok.50tys.zł także odpada.
Isomur to ok.6tys.zł,Novomur to ok.5tys.zl też sporo,w sumie na pewno taniej niż płyta ale jednak.
Z tego co czytam jako izolacja pionowa w grę wchodzi BK400 lub 600.
Pytanie,czy ktoś już tak wybudował pod silikatem ? Ja mam parterówkę z drewnianym dachem także nie jest to ciężki temat.
Ktoś wcześniej podjął tematu bloczków keramzytowych Optirocka jako górną warstwę ściany fundamentowej ?
http://optirocblok.pl/images/galerie/sciany/pustak-termo-optiroc-24.pdf
Jak się na to zapatrujecie ?
Wg mnie na pewno lepiej niż bloczek/silikat i pewniej niż BK/silikat.

wilmax
10-03-2010, 21:16
ja mam BK-600 na fundamencie, ale dalej mam już U-220 wiec nie wiem czy to ci coś pomoże
Kolejna kombinacja ;) Dzięki
Jako,że keramzyt pod silikat dalej mnie nurtuje,znalazłem ciekawe rozwiązanie z bloczkami szalunkowym z keramzytu jako górna warstwa ściany fundamentowej.Z tego co piszą ściana fundamentowa nie musi być ocieplana w takim przypadku :-?
http://www.termat.pl/index.php?content=3&lang=pl&id=1

7tonik
11-03-2010, 07:24
Myślę, że akurat w tym temacie opinie inwestorów, którzy zastosowali jakieś rozwiązanie nie za dużo wnoszą. Bo jak to sprawdzić, z jaką skutecznością? Ja zastosowałem Isomur. I co mogę powiedzieć, że mam i tyle. A ile to dało nie wiem. Mogę mieć dobre samopoczucie na podstawie danych producenta o przeprowadzonych badaniach.

wilmax
11-03-2010, 08:55
Myślę, że akurat w tym temacie opinie inwestorów, którzy zastosowali jakieś rozwiązanie nie za dużo wnoszą. Bo jak to sprawdzić, z jaką skutecznością?
Co do zasadności takiego rozwiązania to fakt,tutaj bazujemy na swoim widzimisie lub lekturze ale opnie na temat BK czy innych kruchych materiałów pod silikatem jak najbardziej,chodzi oto czy domek stoi czy nic nie pęka itp ;)

Teves
11-03-2010, 11:18
Myślę, że akurat w tym temacie opinie inwestorów, którzy zastosowali jakieś rozwiązanie nie za dużo wnoszą. Bo jak to sprawdzić, z jaką skutecznością? Ja zastosowałem Isomur. I co mogę powiedzieć, że mam i tyle. A ile to dało nie wiem. Mogę mieć dobre samopoczucie na podstawie danych producenta o przeprowadzonych badaniach.

Na tej samej zasadzie mogę powiedzieć: " co murarz wie o budowaniu domów?" buduje robi wianek i idzie budować następny- jedyne co wie to, że ten pierwszy się nie przewrócił. Też mam isomur :) i dobrze mi z tym.

ThomasJ
11-03-2010, 16:45
Witam, zastanawiam się skąd niektórzy Was biorą ceny za ISOMUR. Ja wiem że nie jest to tak wysoko jak niektórzy podają. Pytałem sie również o Novomur także wyszedł drożej niż Isomur. Do tego co się orientowałem to pustaki Novomur nie posiadają dopuszczenia do sprzedaży na rynku polskim i mają gorszy współczynnik przewodności cieplnej Lambda.

Co do BK 400 czy 600 czy firma przedstawiia dane kiedy materiał nie jest badany w stanie laboratoryjnym suchym. Zapytałem się przedstawiciela pewnej firmy i nie był mi w stanie odpoweidzieć jaka jest naprawdę Lambda.

Patrząc na dom Państwa Lipińskich tam była stosowana tylko jedna warstwa BK a na niej stał Isomur.

Powstaje kolejna inwestycja pod Wrocławiem Archipelagu i tam również stosują Isomur chociaż ściany są wykonane z BK.

Czyżby nie znali zalet BK??

Pozdrawiam wszystkich budujących.

7tonik
11-03-2010, 18:08
Utrata właściwości izolacyjnych BK przy zawilgoceniu jest powszechnie znana. Stąd zreszta problem mostka pionowegi, który wystepuje m.in. przy ścianie z BK. I nie zmieni tego cieplejsza odmiana. Zaletą isomuru jest brak nasiąkliwości i duża wytrzymałość na ściskanie. Można go stosować nawet przy silikatach grubości 18


Niestety nie mają w ofercie pustaków ISOMUR Light więc wezmę ISOMUR Plus.
Proponuję zaczekać na light. Ma znacznie lepszy współczynnik pionowy, nie mówiąc już o poziomym.

desmear
11-03-2010, 20:43
Witam, zastanawiam się skąd niektórzy Was biorą ceny za ISOMUR. Ja wiem że nie jest to tak wysoko jak niektórzy podają.

Pozdrawiam wszystkich budujących.

czy możesz w takim razie podać tę cenę ?
Dzisiaj dzwoniłem chyba do W-wy i na Novomur dostałem cenę 16 Euro z kawałkiem za metr bieżący (szerokość 24cm).
nawet dla małego domku wychodzi przynajmniej 4000 zł.
Trochę drogo, nie jestem pewny, czy ewentualne oszczędności kiedykolwiek się zwrócą. oczywiście świadomość dobrej izolacji jest bezcenna.

Jak nie chcesz podawać tutaj, to proszę o cenę na priva

dzięki

Jaro69
11-03-2010, 21:43
Ja też proszę o cenę i ew. nr. tel.

desmear
12-03-2010, 09:10
zapomnij, właśnie dostałem ofertę 69 zł/ metr bieżący . cena netto

Isomur pllus
grubość 24cm

Jaro69
12-03-2010, 09:42
Ja otrzymałem po 73 Brutto

7tonik
12-03-2010, 09:52
Ale oprócz ceny podawajcie jaka odmiana i jaka grubość oraz czy cena dotyczy mb, czy sztuki i czy transport w cenie.

Jaro69
12-03-2010, 11:19
To była cena brutto za mb bez transportu Isomur Plus 24

ThomasJ
12-03-2010, 11:39
Ja miałem cenę za ISOMUR Plus 20-24 15Euro/mb + koszty transportu.

wszelkie informacje znajdziecie na www.stahlton.com.pl

i telefon 71 / 317-79-22

Za Novomur 6-24 15Euro porażka, niższa klasa nośności i ten współczynnik przewodności cieplnej 0,266, gdzie dla Isomuru 0,190 W/mK.

No i oczywiście jak się zapytałem o aprobatę to cisza.

Pozdrawiam.

Jaro69
12-03-2010, 13:48
Ja miałem cenę za ISOMUR Plus 20-24 15Euro/mb + koszty transportu.

Ale netto czy brutto?

piotr-kaczor
14-03-2010, 20:38
Stosując isomur plus nie ma potrzeby osieplać fundamentu poniżej poziomu gruntu, wg załacznika :

http://www.stahlton.com.pl/images/stories/isomur-detale_konstrukcyjne/2.1.2.pdf

Ciekawe rozwiązanie ?

Piotr.

am76
14-03-2010, 21:14
Stosując isomur plus nie ma potrzeby osieplać fundamentu poniżej poziomu gruntu, wg załacznika :

http://www.stahlton.com.pl/images/stories/isomur-detale_konstrukcyjne/2.1.2.pdf

Ciekawe rozwiązanie ?

Piotr.
Przecież taki bloczek to mniej więcej tyle co 2 - 3 cm styropianu. Myślisz że to to samo co 15 cm styropianu od zewnąterz?

piotr-kaczor
14-03-2010, 22:14
Z tego co wyczytałem tam jest polistyren więc jest on cieplejszy niz styropian. Właśnie jestem na etapie w którym "warto" coś zastosować aby zminimalizować "mostek termiczny" więc zastanawiam się nad tym produktem.

Piotr

am76
14-03-2010, 23:33
Z tego co wyczytałem tam jest polistyren więc jest on cieplejszy niz styropian. Właśnie jestem na etapie w którym "warto" coś zastosować aby zminimalizować "mostek termiczny" więc zastanawiam się nad tym produktem.
Piotr
To zależy od jakiego stryropianu. A poza tym ścianę fundamentową zazwyczaj ociepla się również "polistyrenem". Jeśli planujesz grzanie prądem to na pewno warto zminimalizować ...

Rzecz w tym, że zazwyczaj jeśli się interesujesz ograniczaniem tego sławnego mostka to powinieneś zrobić izolację zarówno poziomą i pionową.

HenoK
15-03-2010, 06:41
Stosując isomur plus nie ma potrzeby osieplać fundamentu poniżej poziomu gruntu, wg załacznika :

http://www.stahlton.com.pl/images/stories/isomur-detale_konstrukcyjne/2.1.2.pdf

Ciekawe rozwiązanie ?To zależy jaki efekt chcesz uzyskać.
Jeżeli zadowala Cię izolacyjność ścian na poziomie 0,3W/(m2K) i posadzki 0,45W/(m2K), to rzeczywiście możesz z takiej izolacji zrezygnować.
Natomiast w przypadku budowy domu nisko energetycznego lub pasywnego izolacja pionowa ściany fundamentowej jest jak najbardziej pożądana.

adam_mk
15-03-2010, 07:39
"tam jest polistyren więc jest on cieplejszy niz styropian"

Styropian = piana ze styrenu polimeryzowanego (zestalonego)
Polistyren = styren zestalony metodą polimeryzacji.

O czym tu piszesz?
Nie kumam... :roll:
Jaki polistyren jest "cieplejszy" od polistyrenu?

Adam M.

7tonik
15-03-2010, 09:48
Należy jednak zauważyć, że walczymy tutaj o ograniczenie mostka pionowego. Bloczek ISOMUR ma "domknąć" izolację pionową ściany, z izolacją posadzki. Przy takim układzie ocieplenie pionowe fundamentu nie przekłada się wprost na wzrost izolacyjności tego elementu (czytaj: opór cieplny (pionowy) nie wzrasta o wartość dla ocieplenia fundamentu).
Ocieplenie fundamentu zabezpiecza jedynie przed zamarzaniem powierzchni "pod domem" utrzymując tam wyższą temperaturę. Tak więc wystarczy zastosować minimalną grubość tego ocieplenia (ja zastosowałem 5 cm). Nie wydaje mi się, aby wzrost tej grubości powodował wyraźnie wyższą temperaturę fundamentu.

piotr-kaczor
15-03-2010, 19:09
7tonik czy Ty zastosowałeś właśnie Isomur? Jeśli można wiedzieć gdzie kupiłeś i w jakiej cenie ???

Piotr

7tonik
16-03-2010, 06:24
Ja kupowałem w 2007 roku w JORDAHL&PFEIFER w cenie 61,60 zł/mb brutto z dostawą (szer. 24). Nie był niestety wtedy dostępny Isomur Light ani Isomur Plus. U mnie wyszło 70 mb.

phans
16-03-2010, 08:40
A co sądzicie aby zamiast klasycznego bloczka betonowego fundamentowego zastosować bloczki keramzytobetonowe (producent ze Mszczonowa)
http://img26.imageshack.us/img26/403/bloczekkeramzytowymszcz.jpg

Wiem, że jest kiepski w porównaniu z isomur ale jest lepszy (może jednak nie?) od zwykłego bloczka betonowego. Zaznaczam, że nie buduję domu pasywnego czy super energooszczędnego. A cena jest porównywalna ze zwykłym betonowym.

compi
05-04-2010, 19:52
Również prosiłbym o odpowiedź na powyższe pytanie. Isomur w moim przypadku odpada. Dom parterowy 160m2 generowałby w tym zakresie spore koszty.

piotr-kaczor
08-04-2010, 22:39
Wracając do likwidacji mostków cieplnych, to mam teraz pytanie jak zlikwidować mostek cieplny który wystepuje przy schodach żelbetnowych, ponieważ dolną część konstrukcji włącznie ze zbrojeniem trzeba wypuścić z gruntu, więc w tym miejscu schody będą "podciągały" zimno z gruntu ??


Piotr

rpilski
12-04-2010, 11:01
Wracając do likwidacji mostków cieplnych, to mam teraz pytanie jak zlikwidować mostek cieplny który wystepuje przy schodach żelbetnowych, ponieważ dolną część konstrukcji włącznie ze zbrojeniem trzeba wypuścić z gruntu, więc w tym miejscu schody będą "podciągały" zimno z gruntu ??

Nie tylko "zimno", ale i wilgoć - o czym czasem się zapomina.

tofik22
12-04-2010, 15:27
Nie tylko "zimno", ale i wilgoć - o czym czasem się zapomina.

zgadza się. mam kolegę, który zastosował Isomur na Ytongu pod ścianami zewnętrznymi (pod wewnętrznymi już nie). nie zdążył zrobić zadaszenia przed zimą i padało do środka całą zimę. efekt jest taki: ściany stojące na Isomurze są w idealnym stanie, te które stoją bezpośrednio na chudziaku są na dole poważnie popękane. Ytong naciąga wodę jak gąbka i przy mrozie rozsadziło kamienie. inne cegły nie są wiele lepsze w tej kwestii czytałem gdzieś w Muratorze, że Isomur nie podciąga wody.
dlatego odradzam eksperymentów z jakimiś wynalazkami jak keramzytobeton w cokole budynku. warto wydać trochę więcej pieniędzy ale zrobić coś dobrze.
latem zaczynam też budowę i myślę, że zastosuję Isomur. szczególnie jak widziałem co może się stać. jak kogoś to interesuje to mogę podesłać zdjęcia z popękanym Ytongiem.

bdan
16-06-2010, 12:25
Czy isomur dajecie na ściany fundamentowe wszystkie, czy tylko zewnetrzne. U mnie parterówka generowałaby bardzo duże koszty, gdyby wszystkie ściany "objechać" isomurem. Czy danie ismuru tylko na ścianach zewnętrznych , bez nosnych miałoby sens.

rpilski
17-06-2010, 17:14
Czy danie ismuru tylko na ścianach zewnętrznych , bez nosnych miałoby sens. To może być sensowne. Najniższe temperatury gruntu (i ścian fundamentowych) są przy ścianach zewnętrznych.

7tonik
18-06-2010, 12:06
według mnie gdy ocieplamy ściany fundamentowe, to warunki dla ścian zewnętrznych sa porównywalne z wewnetrznymi i tutaj isomur tylko dla zewnętrznych traci troche sens. Gdy jednak nie ma ocieplenia fundamentu, to jak najbardziej największy efekt będzie dla ścian zewnętrznych.

bdan
18-06-2010, 12:32
a wewnetrzne - zasypać pierwszą warstwę perlitem (ma sens)?

ziuta62
01-05-2011, 16:17
Witam! Temat umarł śmiercią naturalną. Czy nikt nie decyduje się na bloczki cokołowe?

surgi22
01-05-2011, 21:42
Nie umarł. Zastosowałem isomur zarówno na scianch nosnych (stojących na findamencie ) jak i zastosuję na działowych ( stojących na chudziaku)
Pozdrawia

ziuta62
02-05-2011, 06:27
Witam! Będę miała 50m po obwodzie . Działowych jeszcze nie liczyłam. Czy można wiedziec jaka jest cena za metr bieżący w tym sezonie, bo coś nie bardzo mi idzie szukanie przez google. A może by tak jakiś adresik na skład w Małopolsce? Serdeczne dzięki!

surgi22
03-05-2011, 13:45
bo tak tez powinno byc pod i nad tylko, dobrze jest jednak mimo wszystko wykonac izolacje fundamentu od wew.
Fundament jest zaizolowany od zewnątrz 20 cm styroduru, od środka ( tylko pod zarysie zewnętrznym 10 cm styroduru ) a chiudziak zdylatowany od fundamentów 2 cm stroduru.
Pozdrawiam. surgi

bitter
07-05-2011, 21:26
Trafiłem tutaj z tematem czym odizolować termicznie ścianki działowe z silikatów i nic konkretnego nie znalazłem. Ktoś proponował postawienie pierwszej warstwy z gazobetonu ale nikt nie podał wytrzymałości takiego rozwiązania.

Jani_63
08-05-2011, 01:28
Niemożliwe.
Każdy producent ma obowiązek umieszczenia takich danych w karcie technicznej.

surgi22
15-05-2011, 11:14
to teraz pozostaje nie spartolic izolacji poziomej nad dylatacjami.

A co tu można spartolić ?

qubic
03-08-2011, 22:03
buduję z silikatów i jako pierwsza warstwa daję Isomur 24cm - 62zł/mb i 17,5cm - 52zł/mb

surgi22
03-08-2011, 22:35
I dobrze robisz , tak trzymać :rolleyes:

Raźny
08-08-2011, 10:13
surgi22 a co sadzisz o położeniu maty z aerożelu na fundament pod silikaty ?

Wyjdzie kilkanaście m2 jako pierwsza warstwa. Ile warstw wypadałoby położyć?

http://www.aerogels.pl/pl/oferta/porogel-minus-cryogel

Cena 165zł za 1m2.

e_tomi
09-08-2011, 18:29
Isomur murowaliście na zwykłej zaprawie murarskiej czy jakieś specjalnej? I gdzie w Szczecinie można dostać Isomur, albo skąd mi go dowiozą?

desmear
09-08-2011, 19:11
u mnie szło na zwykłej zaprawie murarskiej, przesyłali spedycją .
Generalnie w PL handlują tym dwie firmy stahlton oraz JORDAHL & PFEIFER.
jedna chyba należy do drugiej, ale w PL sieci dystrybucji mają oddzielne.
wrzucisz w google i Ci znajdzie
pozdrawiam

e_tomi
09-08-2011, 20:06
Znalazłem w okolicy hutrownie materiałów budowlanych, która na swoich stronach pisze, że jest składem fabrycznym producentów m.in. STAHLTON. Jutro będę dzwonił i zobaczę po ile mają w hurtowni, a po ile bezpośrednio od producenta. Pod Silkę pewnie się nadaję bo widzę, że nośność ma 20MPa. Czy pod ściany działowe 12 i 18 dawaliście Isomur 11,5 i 17,5?

desmear
10-08-2011, 09:14
nie, dawałem tylko na nośne 24 cm. ponieważ isomur ma ok 11 cm wysokości (silka ponad 20) moja ekipa chcąc zrównać wiersze ścian nośnych i działówek, pod działówki docięła beton komórkowy.

e_tomi
10-08-2011, 09:38
nie, dawałem tylko na nośne 24 cm. ponieważ isomur ma ok 11 cm wysokości (silka ponad 20) moja ekipa chcąc zrównać wiersze ścian nośnych i działówek, pod działówki docięła beton komórkowy.

To nie rozumiem gdzie tu równać jak pod działówki i nośne będzie ta sama wysokość Isomuru 11 cm?

Aleksandryta
10-08-2011, 10:05
Isomur murowaliście na zwykłej zaprawie murarskiej czy jakieś specjalnej? I gdzie w Szczecinie można dostać Isomur, albo skąd mi go dowiozą?
http://www.stahlton.com.pl/index.php?option=com_content&view=article&id=83&Itemid=223

desmear
10-08-2011, 10:26
To nie rozumiem gdzie tu równać jak pod działówki i nośne będzie ta sama wysokość Isomuru 11 cm?

pod działówki nie dawałem isomuru. uważam że to byłoby przegięcie. ale jak ktoś ma kasę, to czemu nie

Raźny
10-08-2011, 15:44
Witam.

Gdyby ktoś chciał sobie policzyć opłacalność inwestycji w pustaki izolacyjne. Jest to wartość podana w przybliżeniu. Ale myślę, że warto sobie policzyć.

Bo do tej pory nikt nie podał cyferek.

Wzór na obliczenia dostałem od Firewall. A wyszło mi tak.

Powierzchnia ściany fundamentowej to u mnie 14m2.

Czas sezonu grzewczego(np.150dnix24x3600s)*współczynik*śred nia różnica temp. między fundamentem a ścianą(i tu jest problem)*powierzchnia styku ściany z fundamentem/3600000) Z grubsza oszacujesz w ten sposób straty w kWh. Autor Firewall. Jeszcze raz dzięki Fire za ten wzór!

Czyli liczymy tak:

współczynnik dla pełnej cegły silikatowej pion, poziom jest pewnie podobny zakładam 0,81W/mK
różnica temp. między fundamentem a ścianą(i tu jest problem) Zakładam, że ściany przez całe 150 dni sezonu grzewczego będą miały 21*C a ocieplona do ławy ściana fundamentowa będzie miała 8*C
21-8=13 Zakładam różnicę 13*C przez cały sezon grzewczy.
powierzchnia styku ściany z fundamentem 14m2
Czas mostka zakładam 50lat
Cena gazu = 0,24zł.

150x24x3600x0,81x13x14/3600000=530,712kWh
530,712x0,24=127,3708zł - za sezon zimowy.

127,3708x50 lat = 6368,544zł

Około 6368,544zł może mi uciec przez ten mostek.
Jeżeli ocieplę tylko ścianę fundamentową do ławy. Idąc za grafikami str 4. http://www.stahlton.com.pl/index.php...=82&Itemid=222

Z tej kwoty zatrzymam do 45% czyli 2865,8448 zł

Jeżeli zastosuję Iisomur zatrzymam do 70% czyli 4457,9808zł
Różnica to 1592,136zł.

Tyle, że to tylko moje dywagacje.

Sumując inwestycja w Isomura jest ekonomicznie wątpliwa.
Większy sens to termoizolacja ścian fundamentowych przed przemarzaniem. Bo i tak przy okazji zmniejszamy mostek do około 45%.

Cyferek długo szukałem. Mam nadzieję, że komuś się przyda do szacowania.

Pozdrawiam
Raźny.

HenoK
04-12-2011, 21:40
Wzór na obliczenia dostałem od Firewall. A wyszło mi tak.

Powierzchnia ściany fundamentowej to u mnie 14m2.

Czas sezonu grzewczego(np.150dnix24x3600s)*współczynik*śred nia różnica temp. między fundamentem a ścianą(i tu jest problem)*powierzchnia styku ściany z fundamentem/3600000) Z grubsza oszacujesz w ten sposób straty w kWh. Autor Firewall. Jeszcze raz dzięki Fire za ten wzór!

Czyli liczymy tak:

współczynnik dla pełnej cegły silikatowej pion, poziom jest pewnie podobny zakładam 0,81W/mK
różnica temp. między fundamentem a ścianą(i tu jest problem) Zakładam, że ściany przez całe 150 dni sezonu grzewczego będą miały 21*C a ocieplona do ławy ściana fundamentowa będzie miała 8*C
21-8=13 Zakładam różnicę 13*C przez cały sezon grzewczy.
powierzchnia styku ściany z fundamentem 14m2
Czas mostka zakładam 50lat
Cena gazu = 0,24zł.

150x24x3600x0,81x13x14/3600000=530,712kWh
530,712x0,24=127,3708zł - za sezon zimowy.

W wzorze jest niestety błąd. Brakuje grubości warstwy, przez którą przechodzi ciepło.
Dla przykładu z rys. 4 ze strony : http://www.stahlton.com.pl/index.php?option=com_content&view=article&id=82&Itemid=222 grubość tej warstwy jest nie większa niż 0,5m, więc Twój wynik zwiększy się dwukrotnie.
Zresztą właśnie dlatego warto dać izolację od wewnętrznej strony ściany fundamentowej - wydłuża się wtedy droga, którą musi pokonać ciepło. Np. przy długości tej drogi 1,0m wynik będzie taki jak policzyłeś.
Zaniżyłeś też długość sezonu grzewczego, co oczywiście również zaniża wynik końcowy.

firewall
05-12-2011, 15:54
Gwoli wyjaśnienia dla Henoka, we wzorze nie ma błędu bo "współczynnik" to nie lambda tylko współczynnik przenikania ciepła który jest odwrotnością współczynnika oporu cieplnego( a tenże uwzględnia grubość izolacji). Jak można przeczytać przy długości sezonu znajduje się "np." - co oznacza przykładową długość sezonu, a nie obowiązującą w każdym regionie kraju. U mnie jest ten czas OK. Dla innych wg. życzenia dowolnie długi.

HenoK
05-12-2011, 18:47
Gwoli wyjaśnienia dla Henoka, we wzorze nie ma błędu bo "współczynnik" to nie lambda tylko współczynnik przenikania ciepła który jest odwrotnością współczynnika oporu cieplnego( a tenże uwzględnia grubość izolacji). Jak można przeczytać przy długości sezonu znajduje się "np." - co oznacza przykładową długość sezonu, a nie obowiązującą w każdym regionie kraju. U mnie jest ten czas OK. Dla innych wg. życzenia dowolnie długi.
Współczynnik przenikania ciepła ma jednostkę W/(m2*K), Ty podałeś jednostkę W/(m*K), która określa współczynnik przewodzenia ciepła materiału, czyli lambdę.
Dla ściany z cegły silikatowej lambda wynosi od 0,46 do 0,90W/(m*K) w zależności od jej rodzaju cegły (bloczków) i rodzaju zaprawy, nadal więc uważam, że mam rację :).

firewall
06-12-2011, 14:05
Masz rację Henok, napisałem szybciej niż pomyślałem.Teraz siadłem i "współczynnik" po analizie wzoru jest lambdą. A wzór jest OK. Bo nie chodzi tu o przewodnictwo w całej ścianie tylko na styku fundament - ściana. Oczywiście nie jest to dokładny wzór uwzględniający przepływ w fundamencie a jedynie pobieżny do wyrobienia sobie orientacji w stratach na granicy fundament-ściana.

Raźny
08-12-2011, 17:28
No to fajnie wzór idzie ku doskonałości :) i dobrze.

Di.Di
02-05-2012, 09:46
A ja mam takie pytanko...

Planujemy budowę z BK (dom w zamierzeniach energooszczędny) i zamiast Isomuru planujemy opisany tu pas pustaków wypełnionych perlitem. Podczas rozrysowywania warstw napotkałam na problem z wymiarami i pewnie dacie radę go rozwiązać.

Wychodząc z zaizolowanej poziomo warstwy przyziemia wychodzi mi, ze jedna warstwa pustaka nie wytarczy. Posadzka na przyziemiu - sam styropian to 20cm, na to rurki do ogrzewania podłogowego zalane ok.8cm wartwą wylewki plus jakieś wykończenie zakładam około 1,5cm - to daje ok.30cm. Teraz ściany zewnętrzne - pustak to 24cm i brakuje mi jakichś 6cm. Teoretycznie można by już jechać pustakami, ale wtedy nie wyjdę na planowaną wysokość kondygnacji (to jeszcze nie dramat). Dodatkowo mam w projektcie na parterze prawie same okna do połogi, więc jedna warstwa BK to już za dużo, można go ciąć, ale kolega nas ostrzega przed stawianiem okien na BK, u niego jakiś problem z zaciąganiem wilgoci wystąpił.

I pytanie czy można zrobić ten fragment z pełnej cegły? Ona ma akurat 6,5cm, więc idealnie by pasowała. Pytanie jednak o energooszczędność przy takich kombinacjach. A może same okna zrobić na przedłużeniach z profili?

I jeszcze jedno pytanie, które mi się nasunęło, czy zamiast perlitu może być styropian granulowany?

autorus
12-05-2012, 22:15
przewertowałem całą dyskusje i na razie jestem zdecydowany na isomur plus. Musze jeszcze rozważyć ten light, nie wiecie jakie sa różnice w cenie?

awt
23-05-2012, 10:15
Miałem różne pomysły na likwidację mostka, BK400, pustaki keramzytobetonowe, ocieplenie z dwóch stron. Byłem zdecydowany na keramzyt- niestety koszt transportu powala, coś co wydaje się, że jest tanie- jest oczywiście tanie ale jak się mieszka 10km od fabryki, jak 130km to już nie bardzo :-(.
Buduję z piwnicą, więc zastosuję BK700 (Ytong pp5/0,7), który ma dopuszczenie do zastosowania na mury piwniczne. Od ławy fundamentowej będę miał 1,5m bloczka betonowego a 1m do stropu to BK. Lambda oczywiście gorsze od BK400 czy Isomur, ale będę miał tego metr!, więc sumarycznie wyjdzie lepiej niż isomur i dodatkowo taniej, a i szybciej się będzie murarzom murowało niż z bloczka betonowego.
Adam

szkuner
24-08-2012, 07:33
Witam!
Też przymieżam się do zastosowania isomuru lub novomuru.
Czy przy zastosowaniu ww. rozwiązań jest sens ocieplac fundamenty?
Wyszło mi, że koszty dobrego ocieplenia fundamentu są wyższe niż zakup isomuru.
Reasmując fundamenty zabezpieczyłbym przeciwwilgotnościowo i ich nie ocieplał. Ocieplenie podłogi na gruncie(jakies 20-25 cm) w połączeniu z isomurem dałoby podobny efekt do płyty fundamentowej.
Wartwa bloczków isomuru/novomuru byłaby wmurowana jako pierwsza z ścian nośnych i działowych.
Pozdrawiam!

autorus
24-08-2012, 08:17
JA ocieplałem. Musisz co najmniej ocieplić do bloczków, aby była ciągłość izolacji. Ja ociepliłem do ław fundamentowych.

szkuner
24-08-2012, 08:51
To może inaczej.
Czy jest koniecznoś ocieplania ścian fundamentowych - niezależnie od stosowania lub nie ismuru/novomuru?
Bo jeżeli:
ocieplnie ścian fundamentowych JEST konieczne np. ze względów wysadzinowych to nie ma sensu stosowa isomur/novomur bo ocieplenie fundamentów daje zbliżony efekt do zastosowania warstwy odcinającej z ww. materiałów

ocieplenie ścian fundamentowych NIE jest konieczne to zastosowanie isomur/novomur jest w pełni uzasadnione bo kosztowo równoważy ocieplenie fundamentów, bądź nawet jest tańsze (wtępna kalkulacja dla eps 200 po 10 cm z dwóch stron ścian fundamentowych).

Buduje dom parterowy o powierzchni 107m2 plus garaż w bryle o powierzchni 45 m2
Pozdrawiam!

autorus
24-08-2012, 09:12
Musi być ciągłość izolacji, sam isomur mało da. Zajrzyj do mojego dziennika, chyba nie widziałeś jak to się kładzie.

szkuner
24-08-2012, 10:42
Przejżałem Twój dziennik budowy w poszukiwaniu zdjęc z realizacji - kilka znalazłem.
Wiem, że można zrobiwszystko, aby było cieplej.
Przeczytałem sporo wątków na temat co się opłaca a co nie i jakie są przewidywane oszczędności lub straty.
Pewnie nie tylko ja staram się wypośrodkowac korzyści z kosztami budując dom jak najbardziej energooszczędny (energia potrzebna na ogrzanie domu), ale nie chcę popaśc w paranoję. Jeżeli jedno z zaproponowanych przeze mnie rozwiązań jest merytorycznie uzasadnione to po co łączy dwa rozwiązania nie dające w sumie podwojonych korzyści a tylko generujących podwójne koszty.
WIem, że można i położyc isomur i ociepliśc ścianę fundamentową i będzie bardo dobrze, ale czytając ten wątek śmiem wątpic w ekonomiczny sens takiego rozwiązania. Można by było z pewnością pozosta przy BK 600 (z takiego powstaną moje ściany), bo ma podobne parametry do isomuru, ale isomur zabezpiecza mnie przed potencjalną wilgocią.
Więc jak uważacie, czy może jaka jest sztuka budowlana - cy należy ociepla s\ścianęfundamentową?

compi
24-08-2012, 15:31
Też się nad tym zastanawiałem i decyzję o ociepleniu fundamentów podjąłem po innej decyzji, dotyczącej montażu GWC pod domem. Inaczej być może kleiłbym ciepłe bloczki systemowe.

head67
25-08-2012, 03:13
jak dajesz isomura to wystarczy 5 cm na ściany fundamentowe nie musisz wtedy dawać już 12-15 jak normalnie

DENT
26-08-2012, 10:53
Witam Szanowne Forum
3 września,z nowym rokiem zaczynamy kopać dziurę.Dom marzeń jest dosyć spory.Parter z użytkowym poddaszem.
Pow.zabudowy to 360 m2.Chciałbym grzać go pompą ciepła,więc chcę go dobrze zaizolować.
Dom będzie z silki (dzięki koledze Adamowi:D).Pytanie.
Czy naprawdę warto inwestować w isomur??
Jeśli już tak ,to czy wystarczy po obwodzie (ok.140 m),czy wszystkie ściany fundamentowe (dobre 75 mb więcej)
W tym roku planujemy tylko fundamenty-izolacja 10 cm styrodur,dom niepodpiwniczony).
Rozumiem że nie będę ich jeszcze musiał kupować w tym roku(mają się łączyć z izolacją poziomą)
POZDRAWIAM
Dent

autorus
26-08-2012, 15:30
Nie wystarczy po obwodzie , należy także dać pod ściany działowe, niestety :(

malux20
26-08-2012, 17:42
warto też pomyslec o podstawie kominka

autorus
26-08-2012, 17:45
o czym?

malux20
26-08-2012, 17:55
no żeby 300-500 kg nie stalo na styrop.

szkuner
28-08-2012, 13:05
Trochę podbiję mój temat.

Ja chcę wogóle zrezygnować z ocieplenia ściany fundamentowej po zastosowaniu bloczków isomur.
Szczerze mówiąc to nie widzę sensu ocieplenia ściany fundamentowej w inny sposób niż dwustronnie i jeszcze najlepiej od dołu - przecież ziemia wchłonie każdą ilość ciepła wolniej lub szybcie.
Ja chcę uzyskać efekt płyty fundamentowej i szukam poparcia lub zaprzeczenia mojej tezy.

Pozdrawiam!

Raźny
29-08-2012, 08:40
To zanim to zrobisz... to poczytaj o uziomie fundamentowym.

Dodam żelbetowe schody.

autorus
29-08-2012, 08:49
ja osobiście nie widzę sensu ocieplania ścian fundamentowych dwustronnie, chyba nie czytałem jeszcze o takim patencie na forum :) o ile ocieplenie z zewnątrz ma sens to klejenie od wewnątrz już jest wątpliwe.

Zadaniem bloczków isomur jest ograniczenie wypływu ciepła z domu. Dla tego powinny być także na ścianach działowych.

Oczywiście każdy ma prawo zrobić jak chce, w końcu to jego kasa.

surgi22
02-09-2012, 14:30
ja osobiście nie widzę sensu ocieplania ścian fundamentowych dwustronnie, chyba nie czytałem jeszcze o takim patencie na forum :) o ile ocieplenie z zewnątrz ma sens to klejenie od wewnątrz już jest wątpliwe.

Zadaniem bloczków isomur jest ograniczenie wypływu ciepła z domu. Dla tego powinny być także na ścianach działowych.

Oczywiście każdy ma prawo zrobić jak chce, w końcu to jego kasa.
Stosowanie ocieplenia fundamentu od środka ma taki sam sens i cel jak zastosowanie isomuru na ścianach działowych tj. cytuję Ciebie ,,ograniczenie wypływu ciepła z domu ''.

autorus
02-09-2012, 14:38
Wcale nie ogranicz bo niby jak? Ciepło z domu idzie w ściany fundamentowe, które będą się nagrzewały a to kupa betonu, najczęściej do głębokości 1,2-1,4m. Oczywiście można grzać tez ławy ale po co tego nie wiem.

Aby być konsekwentnym w kładzeniu styropianu należy dać także styropian od spodu. Widziałem takie szalunki. Ale już wolałbym zrobić płytę fundamentową.

surgi22
02-09-2012, 14:43
A czym według ciebie różni się utrata ciepła przez nieocieplony od srodka mur fundamentowy do nieograniczonego odbiornika ciepła jakim jest grunt od utraty ciepła przy braku isomuru pod ścianami działowymi - w twoim postepowaniu brak konsekwencji.
Bo albo nie przejmujesz się utratą ciepła do gruntu w obebie budynku i niestosujesz isomuru na działówki i nie ocieplasz ściany fundamentowej od środka, albo jesteś konsekwenny i stosujesz jedno i drugie.

firewall
02-09-2012, 14:44
isomur pod ściankami działowymi to przerost formy nad treścią. Dajcie jedną warstwę BK 600( a nawet słabszy) a uzyskacie lepszą izolacyjność cieplną. BK utrzyma bez problemu ściankę działową(z cegły, silikatu czy co tam jeszcze chcecie) bo ta nie przenosi obciążeń konstrukcyjnych

surgi22
02-09-2012, 14:49
isomur pod ściankami działowymi to przerost formy nad treścią. Dajcie jedną warstwę BK 600( a nawet słabszy) a uzyskacie lepszą izolacyjność cieplną. BK utrzyma bez problemu ściankę działową(z cegły, silikatu czy co tam jeszcze chcecie) bo ta nie przenosi obciążeń konstrukcyjnych
Ale isomur to nie tylko termo ale i hydroizolacja. A jak biadomo BK nie jest najlepszym hydroizolatorem.

autorus
02-09-2012, 14:53
A może my się nie rozumiem w kwestii ocieplenia fundamentów , i na tym polega niezrozumienie. Ja ocieplam fundament z zewnątrz na głębokość ok 60cm, natomiast z wewnątrz wysypuję proszek pur który tez jest ociepleniem na głębokość ok 55cm.

Jednak moje ocieplenie od wewnątrz nie nazywam ociepleniem fundamentów ale podłogi.

I konsekwentnie pomiędzy jednym ociepleniem a drugim wstawiam isomur jako łącznik.

surgi22
02-09-2012, 15:02
OK teraz to ma sens. Ja zastosowałem ocieplenie styrodurem z zewnątrz 20cm na głębokość ok. 80 cm i od środka 10 cm , oraz isomur ( pod działówki również ) i 20cm styro pod podłogę.

firewall
02-09-2012, 15:14
Surgi, a skąd weżmiesz wodę pod ściankami działowymi?

compi
02-09-2012, 16:13
Styrodur 20cm na ściany fundamentowe? Ile to kosztowało? Liczył ktoś zyski z takiej inwestycji?

surgi22
02-09-2012, 20:43
Z tego samego miejsca skąd może być pod scianami nośnymi . isomur stanowi poza termoizalacją dodatkowe zabezpieczenie hydroizoalcyjne ( w przypadku gdyby folia czy papa były nieszczelne ).

surgi22
02-09-2012, 20:45
Styrodur 20cm na ściany fundamentowe? Ile to kosztowało? Liczył ktoś zyski z takiej inwestycji?
Jeżeli budujesz dom w standarcie niskoenergetycznym a nie zastosowałeś płyty fundamentowej to 20 cm nie jest przesadą.

firewall
02-09-2012, 20:46
Ściany zewnętrzne mają więcej możliwości pozyskania wody. Przy działówkach praktycznie nie ma szans.

surgi22
02-09-2012, 20:57
A niby dlaczego ?

firewall
02-09-2012, 21:04
A bo deszcz, a bo woda podchodząca pod mury np. z rynien etc., etc.

compi
02-09-2012, 21:09
Jeżeli budujesz dom w standarcie niskoenergetycznym a nie zastosowałeś płyty fundamentowej to 20 cm nie jest przesadą.

No podejrzewam że to dla superenergo domu, ale czy ktoś liczył zyski z kilkutysięcznej inwestycji? Jestem po prostu ciekaw ile zyskujemy na tych kilku stopniach więcej pod i tak bardzo dobrze ocieploną podłogą? Jednym s łowem czy ma to sens? Nie dyskutuję z inwestycjami w podłogę i ściany zewnętrzne powyżej gruntu.

surgi22
02-09-2012, 21:28
A co w/g ciebie zatrzyma tę wilgoć (wodę) przed wniknięciem w obręb fundamentów np przy niekorzystnych warunkach wodno-gruntowych?? ( np wysoki poziom wód fgurntowych, gliniaste podłoże ) nie każdy buduje na piaskach.

compi
02-09-2012, 21:33
Nie wiem czy to odpowiedź do mnie, ale styrodur raczej nie jest hydroizolacją. To zapewniają już masy, jakieś bitumy itp. Styro ma zapewnić nieprzenikanie niskiej temp. do wnętrza/obrysu domu. edit, a właściwie ucieczki ciepła na zewnątrz

surgi22
02-09-2012, 21:35
Oczywiście ze to odpowiedź nie do Ciebie tylko do kolegi firewalla.

firewall
03-09-2012, 13:13
Zazwyczaj te wody o których pisałem przejmuje drenaż budynku. A każdy pod ścianki działowe też daje izolację poziomą( np. papa). Stąd stwierdzenie że pod działówkami trudno o wodę.
No cóż tak nam się toczy dyskusja z surgim co któryś post.
A propos, czy Ty aby nie dawałeś u siebie całego systemu ochrony fundamentu Icopala?

szkuner
03-09-2012, 15:06
No właśnie. Dyskusja zmierza we właściwą stronę.
Ci którzy stosują ISOMUR również ocieplają ściany fundamentowe - i to jeszcze XPS. Chociaż merytorycznie poprawnie (chodzi o zastosowanie XPS a nie zwykłego styro), to już sens finansowy stosowanie ISOMUR-a i ocieplania ścian fundamentowych chyba się rozmywa.
Z pewnością lepiej zastosować i ISOMUR i ocieplenie ścian fundamentowych jeżeli patrzymy pod kątem energoszczędności, ale ja szukam odpowiedzi, czy warto pod względem ekonomicznym?

firewall
03-09-2012, 17:46
Energooszczędność to tak naprawdę ekonomia. Więcej włożysz teraz, mniej wydasz później. Część ludzi uważa, że warto wydać więcej teraz jak mają jeszcze pieniądze, bo to pozwoli im wygodnie żyć, nawet jak w przyszłości będą ich mieć znacznie mniej.

miro79
03-09-2012, 18:06
Z pewnością lepiej zastosować i ISOMUR i ocieplenie ścian fundamentowych jeżeli patrzymy pod kątem energoszczędności, ale ja szukam odpowiedzi, czy warto pod względem ekonomicznym?

Na 17 stronie masz wyliczenia Raźnego - moze wzór nie jest doskonały ale da Ci podpowedź.


Energooszczędność to tak naprawdę ekonomia. Więcej włożysz teraz, mniej wydasz później

tyle tylko że wg mnie należy przyjąć jakiś rozsądny zakres zwrotu "inwestycji" bo do tego "później" można nie doczekać....

oczywiście wszystkie wyliczenia bazują na aktualnych cenach, któren napewno nie będą tanieć ale z drugiej strony kto wie jak będzie pozyskiwana energia za 50 lat ???

firewall
03-09-2012, 18:15
Czy ktoś przewidział, że po 22 latach węgiel zdrożeje z 20$ do 250$ /tonę w naszym kraju?

miro79
03-09-2012, 18:26
czyli ze za kolejne 20 lat to będzie 2500$ a za 40lat tona węgla to 25.000$ :cool: - to chyba będe musiał przeprowadzić sie do Hiszpani, Francji itp bo nawet z isomurem nie przetrwam zimy

firewall
03-09-2012, 18:30
Ale zwróć uwagę że zarobki też zmieniły się. Prognozowanie cen energii to wróżenie z fusów.

miro79
03-09-2012, 18:43
Dokładnie. No i nie zapominajmy, że mogą pojawić się nowe rozwiazania, będą udoskonalane istniejące technologie itp. Może nie będzie tak żle ;)

surgi22
03-09-2012, 21:51
Zastosowałem system icopala, a obrócz tego xps i isomur gdyż planuje przez 40-50 lat nic nie ruszać w obrębie fundamentów. A odnośnie cen nośników energii to obawiam się iż wkrótce nastąpi wyrównanie energii w Polsce z tymi na zachodzie europy ( vide ceny benzyny, disala ) i wtedy porozmawiamy o opłacalności moich rozwiązań. Zgadzam się że rozpatrując to w perspektywie 10 lat może wydawać się to niepłacalne, ale już w perspektywie lat 30-40 zupełnie inna bajka.

firewall
04-09-2012, 07:05
Ale ja wcale nie krytykuję systemu Icopala bo sam zamierzam go mieć. A to ze drogi. Trudno. Fundament to najgłupsze miejsce na oszczędności ( jeśli chodzi o jakość i trwałość materiałów - a te niestety kosztują).

autorus
04-09-2012, 08:02
Tez wyszedłem z tego samego założenia, tzn ze "fundament to najgłupsze miejsce na oszczędności" i wylałem wodoodporne ławy, koszt dodatku to 10zł za m3.

byggmol
09-09-2012, 21:07
Witam, niedługo zaczynamy fundamenty, i mam pytanie właśnie o mostek cieplny. Fundament będzie izolowany z zewnątrz 15 cm styrodurem, od środka 5 cm wodnego styro. Przeglądam forum i nie mogę znaleźć odpowiedzi na nurtujący mnie problem.
Czy warto stosować na pierwsza warstwę ściany z BK 600 izomur, ceramikę z perlitem czy w ogóle się nie bawić w to bo w stosunku do BK izomur i pustak zasypany perlitem, nie poprawią wiele, albo nic. Mam mętlik w głowie.Dodam, że chodzi mi tylko o mostek cieplny, nie o wilgoć/

pozdrawiam
Bart

firewall
09-09-2012, 21:15
nie warto dawać isomura w takim wypadku

szkuner
22-09-2012, 22:11
Potwierdzam słowa firewall-a.
Na pewno by to nie zaszkodziło - budynkowi. Zaszkodziło- budżetowi.
Dawniej budowano domy bez podejścia energooszczędności, bo media były sporo tańsze. (w USA produkowano samochody z silnikami o pojemności 5000cm3 i więcej - bo paliwo było tanie jak woda).
Dziś media są droższe, ale i materiały budowlane nie są tanie. Rachunek prosty - wybrać racjonalne rozwiązanie porównując koszty i zyski.

Andrzej.K
27-02-2013, 16:58
http://www.perlit-polska.pl/?re=2&sk=1&me=4&ka=3&pk=1

okojan
27-02-2013, 17:13
Mam wylany chudziak w garażu ( w bryle budynku).Czy warto na całej długosci przyszłej bramy wjazdowej ułożyć bloczki Isomur ? Jest papa i na to mysle dać bloczek. Chodzi mi głównie o małą nasiąkliwość bloczka, ponieważ jak bedzie wylewka betonowa i na tym płytki to beton bedzie podciągał wilgoć z zewnątrz ( zza bramy). A tak to na szerkość ścian dałbym bloczki. I tak bede zamawiał bloczki Isomur pod drzwi tarasowe, wiec transport bedzie jeden.
Co sądzicie? Warto?

Andrzej.K
27-02-2013, 20:52
przecież perlit expadowany nie jest nasiąkliwy. Ja zamiast izomura wolę ceramike z perlitem.

okojan
04-03-2013, 17:03
Ja nie pytałem, czy Perlit jest nasiąkliwy czy nie :)
Ja pytam o Isomur, bo tego materiału temat ten dotyczy :)

Przemysław_
25-03-2013, 12:10
Witam, szanowne grono, ktoś ostatnio kupował bloczki isomuru bądź rozwiązania alternatywne?
Chciałbym poznać ceny tych cudów oraz czas oczekiwania na realizację zamówienia.
Pozdrawiam

okojan
25-03-2013, 13:02
Mam zamówione. Czas oczekiwania 3- 5 dni. Cena za jaką kupuje bloczek grubosci 20 cm to 45 zł brutto.

head67
25-03-2013, 21:02
tez zastanawiam sie nad perlitem jest ktos co zastosował juz takie rozwiązanie moze jakis dziennik

Przemysław_
26-03-2013, 07:57
Ja rozważam jeszcze pustaki z keramzytu wypełnione izolacją
Zastanawia mnie jeszcze wytrzymałość takich połączeń...

autorus
26-03-2013, 08:05
A ja mam isomur z tematu. Pytanie, czy zrobiłbym to drugi raz na razie zostawię bez odpowiedzi. Jak zamieszkam i będę wiedział jak to "zamieszkanie" kosztowo wygląda to napiszę :)

Di.Di
26-03-2013, 11:42
tez zastanawiam sie nad perlitem jest ktos co zastosował juz takie rozwiązanie moze jakis dziennik

Dziennika nie ma, zdjęć w trakcie też nie, ale budowlańcy zbudowali na nasze życzenie pierwszą warstwę z pustaka ceramicznego z perlitem w środku. Czy będzie działać, nie wiem, po pierwsze jestem na etapie SSZ, po drugie nie mam porównania ;-), na pewno wyszło dużo tańsze niż isomur i komfort psychiczny jest.

head67
26-03-2013, 12:22
DiDi a z czego masz szciany i jakiego pustaka użyłeś z ceramiki , ile tego brałes tzw wiesz może ile potrzeba na 1m ściany albo ile wchodzi w pustaka

Di.Di
27-03-2013, 06:58
Ściany mamy z bloczka komórkowego 24cm, ceramikę braliśmy jaka była na stanie hurtowni, patrząc na wzorki dziurek to chyba Porotherm (jestem kobietą, więc nie wymagaj za wiele ;-) )
Z tego co pamiętam to perlitu zamawialiśmy paletę, z zapasem bo i tak transport był najdroższą częścią zabawy. Worków na palecie było chyba 10, dwa zostały. Dom mamy 14,5 na 10, w środku dwie ściany konstrukcyjne, jedna na całą szerokość czyli 10, druga chyba 5, działówki sobie odpuściliśmy.

Tu widać co nieco, niestety bardziej szczegółowych zdjęć nie mam: http://www.fotosik.pl/pokaz_obrazek/851fedb5dd044cb2.html

head67
27-03-2013, 20:43
dzieki za info

Jarek-Krakow
27-03-2013, 21:15
Kolego, head w sprawie perlitu możesz się skontaktować z kolegą "adam_mk" bo coś o tym wie.
Ja widziałem i dotykałem kiedyś kawałka 3cm grubości podgrzewanego palnikiem przez kilka minut, z drugiej strony był zimniuteńki !
Też zamierzam ceramikę z perlitem a potem silka 24, ale będę to robił w czerwcu, wtedy jak dla Ciebie nie za późno, będę robił fotki, a nawet zaprasza do Krk ;)

Przemysław_
28-03-2013, 07:26
Ciekawe połączenie na dole mniej wytrzymała ceramika u góry silka mocniejsza a co za tym idzie cięższa.
Jarku z Krakowa napisz coś o swoim projekcie. Dom parterowy, z poddaszem, podpiwniczony jakie i ile stropów, jakie pokrycie dachowe, rodzaj więźby dachowej ( może rozporowa? )

head67
28-03-2013, 07:59
o wytrzymałość sie nie mart nawet BK odmiana 400 wytrzyma na silce tylko pustak ceramiczny z perlitem będzie miał lepsze parametry i ma jeszcze kilku krotne lepsza nośność

jarek skąd bierzesz perlit

Przemysław_
28-03-2013, 09:59
Połączenie Silki (20Mpa) z BK 400 (2MP) wydaje mi się nieracjonalne. Lepiej zastosować Leiera(15MP) i spać spokojnie.
Ciekawe jaka jest lambda takiego zasypanego pustaka?

Andrzej.K
28-03-2013, 12:40
Ja myślałem brać z http://perlit-polska.pl/?re=2&sk=1&me=7 izolator jak styropian. i nie chłonie wilgoci.

Andrzej.K
28-03-2013, 12:47
może dać tak jeszcze na podłogę za miast styropianu mocniejsze i łatwiejsze w ułożeniu

Jarek-Krakow
28-03-2013, 13:22
Ja zamierzam dawać perlit do pierwszego rzędu pustaka ceramicznego oraz na podłogę albo zamiast styro (wtedy 20cm), albo 5 cm styro, następnie 10cm perlitu (tak, by rury były w perlicie) i na wierch znowu styro 5cm.
Sorki że teoretycznie zaśmiecam wątek, ale długo byłem nastawiony na Isomur, aż odkryłem że są lepsze technologie.


Kolego "Przemysław_", nie mam jeszcze dziennika budowy a nie chcę tu śmiecić, jak chcesz mogę Ci na priva napisać, co cię konkretnie interesuje.
Domek fajny w kształcie L, projekt indywidualny 55 pom techniczne i 160m2 mieszkalne, poddasze użytkowe na 2/3 a nad salono-kuchnią antresola, dom na granicy energooszczędnego i pasywnego z kominkiem i kondensacyjnym, podłogówka wszędzie, silka24+20styro graf, dach ceramiczna Creaton i 30 wełny, okna dachowe Roto, okna w ścianach drewn-alum, WM z GWC – glikol, docelowo w przyszłości dojdzie Reku.
To tak z grubsza.

Jarek-Krakow
28-03-2013, 14:37
Kolego, trochę mnie zmobilizowałeś i dziennik budowy już sobie założyłem i tam opisałem trochę więcej.

asolt
28-03-2013, 18:41
Domek fajny w kształcie L, projekt indywidualny 55 pom techniczne i 160m2 mieszkalne, poddasze użytkowe na 2/3 a nad salono-kuchnią antresola, dom na granicy energooszczędnego i pasywnego z kominkiem i kondensacyjnym, podłogówka wszędzie, silka24+20styro graf, dach ceramiczna Creaton i 30 wełny, okna dachowe Roto, okna w ścianach drewn-alum, WM z GWC – glikol, docelowo w przyszłości dojdzie Reku.
To tak z grubsza.

Nie ma najmniejszych szans aby przy takim ociepleniu był to dom na granicy energooszczędnego i pasywnego. Ja szacuję go jako energooszczędny, ale raczej w górnej granicy zakresu.

Jarek-Krakow
29-03-2013, 04:25
Kolego, a co twoim zdaniem powinienem zrobić, by jeszcze polepszyć jego parametry?
Oczywiście kierunki świata, bryła, okna itd muszą zostać, ale w kwestii ocieplenia.

okojan
29-03-2013, 07:27
Panowie,
Mam prosbe. Zalózcie sobie osobny wątek. Szukam informacji o Isomurze, a tu znajduję Wasze dysputy nie dot. tego tematu:):)

malux20
29-03-2013, 07:34
ja z własnego doświadczenia polecam isomura
wiadomo koszt
ale czytając hece np z płytą henoka to isomury polecam
szczeg pod balkonami

Przemysław_
29-03-2013, 08:08
Po co isomur pod balkonami?
Do balkonów są inne wkładki np. takie
http://www.schock.pl/pl/produkty-pl/-elbet-elbet-120-mm-107#kxt
Jarek napisz do asolta na priva, poczytaj o ozc, dużo Ci się wyjaśni.

head67
29-03-2013, 10:28
Pustak z perlitem lub BK 400 ma lepsze właściwości niż isomur
andrzej chodzi o ten Perlit ekspandowany EP-150H hydrofobizowany

ps ktos widział pustak ceramiczny wysokosc 20 wszystki 23.8 cm

Andrzej.K
30-03-2013, 13:04
mają również hydrofobizowany

sewi
05-04-2013, 10:01
Rozważam ograniczenie mostka cieplnego w przypadku ścian z silikatów 18cm. Isomur trochę za drogi. Tańszy bloczek ceramiczny typu max z perlitem jako pierwszy wiersz, jednak z punktu logistycznego trzeba zamawiać i silikaty, ceramikę i perlit. Potem dodatkowo ekipa murarska ma więcej roboty bo w zasadzie na ceramice znowu musi wyrównywać pierwszą warstwę silikatów. W związku z tym wpadłem na pomysł, że może zostać tylko przy silikatach, ale zastosować na te 2-3cm zaprawę perlitową pod pierwszy wiersz silikatów
np. taką: http://www.perlit-polska.pl/?re=2&sk=1&me=3&ka=2&pk=2&pp=2
Taka zaprawa ma lambdę ok. 5 razy niższą niż zwykła zaprawa.

Co o tym myślicie?

adam_mk
05-04-2013, 10:31
Ja myślę, ze najprościej jest zlecić i zapłacić.
Nic nie trzeba zamawiać, bo "samo się zrobi"
Nie za darmo, oczywiście...
Ale...
Jak chcesz budować, to sam nie wiesz ile kiedy i czego się nazamawiasz, naszukasz - bo potrzebne.
Ta logistyka nie jest straszna...

Jedna warstwa, i to cieniutka, zaprawy ciepłochronnej to średnio śmieszny pomysł, jak uważam.

Adam M.

BrodowskiG
06-04-2013, 09:46
a pustaki typu ALFA z allegro wypełnione pianką montażową albo styropianem? perlit tez byłoby wygodnie wsypać, ewentualnie wymieszac z zaprawa perlitowa

adam_mk
06-04-2013, 11:57
Pytanie do konstruktora, bo warto by wytrzymałość konstrukcji sprawdzić.
Chlewik stawiałbym na żywioł z tego.
Przy chałupie - wskazana chwila namysłu.

Adam M.

BrodowskiG
06-04-2013, 13:05
keramzytowe 2,5 Mpa, więc troche słabe, betonowe pewnie dużo mocniejsze ale beton sam w sobie robi mostki, wiec dodatkowa zabawa w odpowiednie zaprawy

head67
08-04-2013, 10:25
jaki najlepiej dac ten perlit chodzi o odmiane

adam_mk
08-04-2013, 11:14
EP150 lub EP180 są optymalne.
Z F100 jest sporo babrania i mocno pyli.

Adam M.

head67
08-04-2013, 11:29
warto isc w ten hydrofobizowany

a.no
08-04-2013, 11:49
Czy ktoś mógłby mnie oświecic i powiedziec jak perlit może poprawic izolację wszelkiego typu pustaków w kieruku pionowym?
Przecież tam są pionowe, proste, grube warstwy ceramiki która b. dobrze przewodzi ciepło - kierunku pionowym.
Takie pustaki sa projektowane żeby izolowac w kierunku poziomym.
Moim zdaniem sypanie tam perlitu da sladową poprawę izolacyjności.
Ale moze sie myle... i błędnie "zamiaruje" budowe z BK.
pozdrawiam, Artur

adam_mk
08-04-2013, 21:04
Chcesz w "prostych i żołnierskich słowach"?

Przestań pieprzyć (mniemać) i zapoznaj się z osiągnięciami "braci Czechów".
Są policzone i odbadane na sto sposobów.
Lubisz budować z gąbki - to buduj.

Adam M.

a.no
08-04-2013, 21:16
poprosze o link, bo nie mam w rodzinie Czechów.
Chetnie się zapoznam.
Artur

adam_mk
08-04-2013, 21:24
Zakładasz, ze ja mam?
Czasem pętam się po sieci i co ciekawego poczytam...
Bajcik jest od tego "co gdzie jest"
- Jego podręcz, bo pewnie wie!
"Nowość" już kilka latek ma...

Adam M.

head67
20-04-2013, 22:31
jak ajest lambda ceramiki z perlitem w kierunku pionowym

Andrzej.K
21-04-2013, 18:29
http://perlit-polska.pl/?re=2&sk=1&me=4&ka=3&pk=1

Warto przejżeć czasem całą stronę a nie tylko cennik :cool:

Barth3z
23-04-2013, 13:48
Pooglądałem czechów i coś znalazłem :)

Chodzi o to "coś" zamiast isomura.
http://www.pasivnidomy.cz/detail/mvk-111-001-obvodova-stena-u-zakladu-reseni-s-tvarovkou-iso-kimmstein-v-pate-zdiva.html. Zastosowanie tego czegoś skutecznie eliminuje mostek:
http://www.pasivnidomy.cz/detail/mvk-111-001-obvodova-stena-u-zakladu-reseni-s-tvarovkou-iso-kimmstein-v-pate-zdiva.html?chapter=stavebni-fyzika

Porównując rozkład temp. do wersji z:
- isomurem - http://www.pasivnidomy.cz/detail/mvk-111-004-obvodova-stena-u-zakladu-reseni-s-tvarovkou-schock-novomur-v-pate-zdiva.html?chapter=stavebni-fyzika
- szkłem piankowym - http://www.pasivnidomy.cz/detail/mvk-111-002-obvodova-stena-u-zakladu-reseni-s-penosklem-v-pate-zdiva.html
- bloczka z betonu komórkowego - http://www.pasivnidomy.cz/detail/mvk-111-003-obvodova-stena-u-zakladu-reseni-s-porobetonovou-tvarnici-v-pate-zdiva.html?chapter=stavebni-fyzika

Tylko co to jest te "ISO Kimmstein" ???

Znalazłem ten produkt w silce, ale niemieckiej:
http://forum.muratordom.pl/redirector.php?url=http%3A%2F%2Fwww.ytong-silka.de%2Fde%2Fdocs%2FGesamtpreisliste_2013_web_N EU.pdf

rodii
05-05-2013, 19:46
Witam,
tak se czytam o Isomurze, o ceramice zasypywanej perlitem i po przebrnieciu przez caly watek juz zglupialem.
Dom bede mial stawiany z betonu komorkowego odmiany 600, nie podpiwniczony, sciany fundamentowe beda najprawdopodobnie zaizolowane 8cm XPS-a. Wylewki i ocieplenie w srodku chce zrobic na poziomie wlasnie pierwszego pustaka. Czy myslicie ze warto isc w ceramike i zasypywanie perlitem? A moze beton komorkowy juz sam w sobie wystarczy jako lacznik miedzy izolacja wewnetrzna i zewnetrzna?

Pozdrawiam
Rafal

mnocon
08-05-2013, 10:18
u mnie wg projektu
Ściany fundamentowe:
Ściany zewnętrzne i wewnętrzne nośne stawiane na płycie żelbetowej, izolowanej od ścian fundamentowych z bloczków betonowych, warstwą cokołowych pustaków izolacyjnych Isomur „Jordahl&Pfeifer”.
dom energooszczedny bez piwnic
zostac na tym czy mozna zrobic naprawde czyms lepszym ?
ogrzewanie podlogowe + gaz
wiecej info
http://projekty.lipinscy.pl/Sapporo_II/technologie_koszty.html

im wiecej czytam tym mniej wiem :)
budowe chcemy rozpoaczac w lipcu, narazie papierkologia

kogut5
12-05-2013, 10:02
u mnie wg projektu
Ściany fundamentowe:
Ściany zewnętrzne i wewnętrzne nośne stawiane na płycie żelbetowej, izolowanej od ścian fundamentowych z bloczków betonowych, warstwą cokołowych pustaków izolacyjnych Isomur „Jordahl&Pfeifer”.
dom energooszczedny bez piwnic
zostac na tym czy mozna zrobic naprawde czyms lepszym ?
ogrzewanie podlogowe + gaz
wiecej info
http://projekty.lipinscy.pl/Sapporo_II/technologie_koszty.html

im wiecej czytam tym mniej wiem :)
budowe chcemy rozpoaczac w lipcu, narazie papierkologia

Witam
ja tez buduję projekt z pracowni Lipinscy, Essen
wykonalem fundamenty z bloczkow betonowych, na to polozylem warstwe Isomur na całym obwodzie, w tym pod kominami i sciankami dzialowymi.
i w tym tygodniu zatrzymalem sie z zasypywaniem piasku (izolacje wewnetrzne potrojna pionowa ale bez styropianu;
w projekcie jest teraz polozenie 20 cm stryopianu i zalanie plytą fundamentową 10 cm zbrojoną siatką, z tym że plyta ma byc zalana na bloczku Ismoru (do zewnętrznej krawedzi scian);
na tym, wg projektu jest 5,5 cm warstwa wylewki betonowej i na to 1,5 cm na panele lub plytki.
Czy ktos moze mi powiedziec, w jaki sposob zrobic w warstwie 5,5 cm instalacje ?
grzejniki kanałowe odpadają na pewno, krzyzowanie sięrur z wodą, gazem, i prąd to prawie science fiction.
odkrzuracz centralny odpada na peno a kuciew w scianie silka to maskarka, nie mowiac o tym, ze jak przyjdzie minac mi jakies krzyzujace sie rury to w 18 cm silki wkuje sie do polowy jej grubosci (18) albo na wylot;

Czy Pan w tym projekcie ma tez taka plytę czy raczej stosuje inne rozwiazanie ? Na stronie Stahlton Polska oni zupelnie inaczej rozwiazuja kwestie Isomuru. Kladka warstwe betonou, na nim styropian w ktorym mozna nawet podlogowke uyłożyc jak ktoś chce, wszystkie instalacje i to zalewa betonem.
TO skutecznie powinno załatwic tema ucieczki ciepła przy podłodze w dół (isomur ma to zatrzymac skutecznie); tylko wg teorii projektantow domow energooszczędnych plyta na ismurze nie nasiaknie w ogole wilgoci (jesli jest pod nia odpowiedni styropian 20 cm grubosci), z tym ze nie wiem jak w 5,5 cm zrobic instalacje. Troche nie przemyslane chyba.

kwestia izolacji;
Stahlton twierdzi ze nie trzeba do ław aż prowadzic izolacji. Ale moim zdniaem to zalezy od warunkow gruntowych. Jak jest wysoki poziom wod gruntowych to trzeba sie zastanowic lepiej nad izolacja przeciwwilgociową ciezka bo idealnie szczelnie styropianu i tak sie nie da
U mnei w projekcie jest 20 cm styropian na sciany zeww (buduje wg projektu z Silki 18) i 17 cm styropian na zewnatrz scian fundamentowych.
Dom jest w standardzie tzw, niskoenergetycznym.

Pozdrawiam wszystkich budujacych.

kogut

gandw
31-05-2013, 22:17
Poczytaj: http://forum.muratordom.pl/showthread.php?182626-Najlepsze-ocieplenie-pod%C5%82ogi-na-gruncie&highlight=najlepsze+ocieplenie+pod%C5%82ogi+grunci e

Andrzej.K
01-06-2013, 19:40
Witam,
tak se czytam o Isomurze, o ceramice zasypywanej perlitem i po przebrnieciu przez caly watek juz zglupialem.
Dom bede mial stawiany z betonu komorkowego odmiany 600, nie podpiwniczony, sciany fundamentowe beda najprawdopodobnie zaizolowane 8cm XPS-a. Wylewki i ocieplenie w srodku chce zrobic na poziomie wlasnie pierwszego pustaka. Czy myslicie ze warto isc w ceramike i zasypywanie perlitem? A moze beton komorkowy juz sam w sobie wystarczy jako lacznik miedzy izolacja wewnetrzna i zewnetrzna?

Pozdrawiam

Rafal
BK 600 ma U 0,65w/m2xK podejrzewam że w każdym kierunku . A ceramika zasypana perlitem ma pionowo 0,15 dla porównania isomur ma 0,2. Ja buduję z BK 700 i zamierzam zastosować Ceramikę z perlitem a poziomo to o to zadba styropian. Tak samo zamiast kłaść styropian na podłogę i się męczyć w wycinanie lepszy będzie perlito gips o którym pisał adam mk

head67
13-10-2013, 19:41
No i zasypałem 2,5 h roboty narazie niema tanszej alternatywy na ten mostek choc wyszło stosunkowo tanio

autorus
14-10-2013, 06:57
zrobiłem drzwi w warstwie ocieplenia. Szerokość 3,5m. Kotwy. Mam isomur i zacząłem się obawiać ze bloczki mogą nie wytrzymać i np popękać. Ale jest ok. Wkręty poszły 15 i gdzieniegdzie 18cm.
tam gdzie isomur leżał długo wmurowany zauważyłem zjawisko , że styropian jakby się skurczył o kilka milimetrów i chodziło się po elementach betonowych w bloczku isomurowym. Nie wiem czym to jest podyktowane. Mam jeszcze kilka bloczków isomur leżących luzem i przykrytych plandeką i nic takiego tam nie zauważyłem. Ot takie spostrzeżenia.

czuwoj
20-02-2014, 11:24
Witam, mam pytanie do osób budujących projekt z pracowni Lipińscy. Czy wykonaliście zgodnie z projektem tą płytę podłogową 10 cm, zbrojona, zachodząca na isomur? Co w sytuacji gdy 20cm styropianu siądzie pod spodem płyty? Nie będzie to pękać?

lukasza
20-02-2014, 13:04
Witam,
tak se czytam o Isomurze, o ceramice zasypywanej perlitem i po przebrnieciu przez caly watek juz zglupialem.
Dom bede mial stawiany z betonu komorkowego odmiany 600, nie podpiwniczony, sciany fundamentowe beda najprawdopodobnie zaizolowane 8cm XPS-a. Wylewki i ocieplenie w srodku chce zrobic na poziomie wlasnie pierwszego pustaka. Czy myslicie ze warto isc w ceramike i zasypywanie perlitem? A moze beton komorkowy juz sam w sobie wystarczy jako lacznik miedzy izolacja wewnetrzna i zewnetrzna?

Pozdrawiam
Rafal

a czy ten BK 600 będzie gruby na 24 cm i tak samo grube masz fundamenty?

Bo jeśli TAK, a na fundament dajesz 8 cm XPS to czy na ścianę z BK dasz z 5 maks 6-7 cm "dla oka" cokołu, czyli 13-15 cm styropianu? Bo jeśli znowu TAK to OLEJ zabawy w mostki i zakupy isomura tylko dokładaj PLN w cm na ścianę, posadzkę, fundamenty. Wystarczy jak otrzymasz odpowiedź iż między BK 600 można wylać posadzkę, a pod nią daj grupo czegoś np: styro i olej ten mały mostek w porównaniu do potencjalnie MIZERNEJ izolacji ścian.

Chyba że jakoś inaczej "godzisz" długość czy jak tam zwał cokołu i styro będzie więcej na ścianie.

mnocon
11-05-2014, 19:06
Obecnie mam plyte, pozniej scianki, i wieniec, teraz na to dam isomur i dopiera na to silka, na chudziak pojdzie 20cm styro, czyli isomur polaczy sie styro i na dopiero podlogowka. Mysle ze bedzie dobrze izolowac :) fundament ocieplony xpsem 10 na glebokosc ok 1 m.

Andrzej.K
13-05-2014, 15:50
Obecnie mam plyte, pozniej scianki, i wieniec, teraz na to dam isomur i dopiera na to silka, na chudziak pojdzie 20cm styro, czyli isomur polaczy sie styro i na dopiero podlogowka. Mysle ze bedzie dobrze izolowac :) fundament ocieplony xpsem 10 na glebokosc ok 1 m.

Rozważałeś Ceramikę zasypać perlitem. http://www.perlit-polska.pl/?re=2&sk=1&me=4&ka=3&pk=1

hektor80
16-05-2014, 11:14
Panowie, jak wygląda sytuacja z zasypywaniem pustaka ceramicznego perlitem a punktem rosy? Nie wypada on przypadkiem w zasypywanym pustaku? Nie jest to chyba najlepsze dla perlitu? Nie powinien on mieć styczności z wilgocią... Mam na myśli oczywiście styk pustaka z fundamentem..

adam_mk
16-05-2014, 12:22
Wejdź w Google i wpisz "Heluz"
Tam jest wszystko na temat.

Rozumiem, ze SZKLANE butelki też za wszelką cenę chronisz przed wilgocią...
Perlit to szkło.
Wulkaniczne.

Adam M.

hektor80
16-05-2014, 13:03
Patrze i co widze??? Nie ma już perlitu. Pustaki wypełniają granulatem styropianowym....(Heluz Family 2in1)
Wydaje mi się że kiedyś robili to perlitem...Popadł w niełaskę?
Może jednak bezpieczniej wypełnić to granulatem styropianowym...

mnocon
27-05-2014, 13:33
Andrzej.K
tyle ze ja buduje z silki :)

autorus
27-05-2014, 15:40
W sumie w silce tez są dwie dziury :) można zasypać.

Andrzej.K
30-05-2014, 22:43
W sumie w silce tez są dwie dziury :) można zasypać.
e w tak duże japy to wełnę:stirthepot::) wepchnie

head67
02-06-2014, 18:03
została mi paleta perlitu hydro jak ktoś szuka w dobrej cenie miało isc na inna budowę ale koleś narazie stoi kontakt pw

Greg_81
21-12-2014, 17:23
Trochę odkopie temat, co w przypadku gdy ściany będą z cegły silikatowej gr 24 drążonej czy jest sens zasypywac perlit w otwory w silce, czy tez lepiej dac pierwszy wiersz z ceramiki - tu mnie powstrzymuje inna szerokość i wytrzymalosc ?
Doradzcie jak ugryźć temat w takim przypadku?

מרכבה
21-12-2014, 20:30
Jak ugryźć ? imo płyta fu. tylko pewnie już po obiad po musztardzie.
Na taką zmianę musi zgodzić się projektant konstrukcji, imo ja bym nie dawał "ciepłych" pustaczków, ponieważ to jest placebo, to co zyska się na pustaku, traci się na łączeniach. http://cieplej.pl/imgturysta/file/doe/DOE2010-wyklady/panel_doradcow/11-Dusza_K-Wybrane_zagadnienia_przenikania_ciepla_i_pary_wodn ej.pdf tu jest jasno pokazane co warte są takie "pustaki" daleko im do wartości 0,5 W/m2K.. a gdzie niby to co chwalą 0,2 ? :lol2: w snach chyba ..

Andrzej.K
30-12-2014, 05:15
Ja dałem ceramikę na 1 wiersz , w środku nośne i działówki to silka zewnętrzne siporeks , Spokojnie można kłaść silke na ceramikę. łączenia też zasypuj .
Perlit daje rade. A dla uwiecznienia tak se pomyślałem że zrobię sobie opaskę z perlitobetonu . i będzie cacy.
Nie wiem czy mam jakieś mostki . Ale chyba wszystkie te zabiegi maja sens jeżeli -10 za oknem a ja do 16 nie muszę myśleć o rozpalaniu Kominka z PW
I stwierdzam że izolować jak się da wszystko ma sens.... po 16 nie będę miał ciepłej wody ;)

Greg_81
02-01-2015, 01:22
W moim przypadku pojawia sie jeszcze różnica grubości silka ma 24cm niestety.

Andrzej.K
03-01-2015, 22:15
jaka rużnica ceramika również daj pod silke poromura i zasyp go perlitem.
Ja wew nacz mam silke ze względu na akumulacje czy nośna czy działowa, , ostatni wieniec stoji na 2 warstwach ceramiki lecz zasypanych granulatem styropianowym, brak ryzyka wody.

p.s. proponuje eksperyment z palnikiem gazowym z ceramiką zasypaną perlitem i bez :D przekona każdego, no i silka z palnikiem równierz przekona co do akumulacji :stirthepot:


http://forum.muratordom.pl/showthread.php?194102-Dziennik-budowy-blockhause-inaczej-kostka-gierkowska-%29-Andrzeja-i-Olgi/page3

Andrzej.K
03-01-2015, 22:26
p.s. co do perlitu to jest on Mega pod każdym względem.
perlit wode zatrzymuje ale nie pije jak wymieszasz go z cementem zamiast piasku to ten cement wypije 3 razy tyle wody, jak wylejesz wode na beton i zasypiesz ja perlitem to nie wyparuje . Najlepiej to perlit dawać pod chudziaka jeżeli chodzi o ocieplenice na gruncie i tak jak go ubijesz noga to tyle samo go zgniecie kupka betonu z miksokreta wysokości 2,5 metra, krata z folia likwiduje problem sypkości tego h:cool:lerstwa

Greg_81
06-01-2015, 09:47
Właśnie dotarło do mnie ze na rynku sa tez pustaki ceramiczne grubosci 24 cm :-) , wiec tez bede sie skłaniał do tej metody zasypywania perlitem pierwszego wierszu a później Silka.
Czy jak dajecie perlit pod chudziak to czy styropian rowniez, gdyż wczesniej planowalem położyć 16cm w dwóch warstwach ???

MWM
13-01-2015, 10:33
Uffff, przeczytałem cały wątek.
No cóż odpowiedzi jak krowie na rowie i uniwersalnego dla wszystkich zastosowania człowiek nie znajdzie ale naprowadza to na pewne tory.
Zrozumiałem tyle, że chcąc zastąpić ISOMUR mogę pierwszą warstwę postawić z ceramiki i ją wypełnić perlitem.
Czy ktoś znalazł dobrą do zastosowania w tym celu ceramikę na naszym rynku o dużej powierzchni otwartej ale o grubości pustaka 24cm?
Coś takiego jak te z HELUZ:http://www.heluz.pl/uploads/images/pdf/prospekty/family-pl.pdf
Nad pierwszą warstwą będę miał BK600 o gr 24cm na ścianach zewnętrznych a na działowych SILKĘ.
Czy ktoś stawiał taką konfigurację?

Andrzej.K
13-01-2015, 21:26
tak dokładnie ja tak zrobiłem A pod działówki dałem ceramikę 11,5 a na to silke 12 ;)

Andrzej.K
13-01-2015, 21:34
ceramika to ceramika nie ma co sie spuszczać im większe komory tym prostsza praca z perlitem ja mam mieszankę troszkę poromura z Castoramy :) troszke robena i kilka porotherm ważne by nie była poobijana bo będa wycieki perlitu. gdy zauważysz po wmurowaniu ze perlit znalazł ujście pianka poliuretanowa dobrze go uszczelni :wiggle:

MWM
13-01-2015, 21:39
ceramika to ceramika nie ma co sie spuszczać im większe komory tym prostsza praca z perlitem ja mam mieszankę troszkę poromura z Castoramy :) troszke robena i kilka porotherm ważne by nie była poobijana bo będa wycieki perlitu. gdy zauważysz po wmurowaniu ze perlit znalazł ujście pianka poliuretanowa dobrze go uszczelni :wiggle:

Zastanawiałem się jak to zrobić aby zastosować ceramikę o szerokości 24cm tak jak BK ale przeciez to nie będzie miało znaczenia. Jak dam 20 cm ocieplenia potem podłogówa 6cm to i tak zakryję cały pustak. Andrzej - robiłeś może podłogówkę?
jeżeli przez przypadek tak, to jak u ciebie wygląda przekrój w tym miejscu?

Andrzej.K
18-01-2015, 09:30
Nie nie mam ogrzewania . Jak robisz ciepły domek to warto rozważyć czy jest sens ładować kasę,
Ja zaryzykowałem i może zainwestuje w jakiś termowentylator za 30 zł przy ostrej zimie na pokój 20 m2 wystarcza 40 cali LCD
Obecnie299563299564

JacZenio
19-01-2015, 10:36
Panowie, Panie,

Przeczytałem ten wątek w całości i nie mogę zrozumieć, jaki jest zamysł stosowania pustaka typu IsoMur lub Novomur, skoro:
- Współczynnik przewodności cieplnej dla Isomuru Plus: λpion=0,33 W/m*K, λpoz=0,14 W/m*K

Dla przykładu BK np. Ytong Energo, gr. 24cm we wszystkich kierunkach ma:
- λ=0,095 W/m*K

Proszę nie odbierać tego "personalnie", ale skoro temat jest o mostku termicznym, to może powinniśmy iść w kierunku, jak likwidować mostek w pustakch IsoMur?
Nadmieniam, iż wartość które tutaj zamieściłem, podane są z deklaracji właściwości użytkowych producentów, wystawianych przez nich do danych wyrobów.

asolt
19-01-2015, 11:17
Panowie, Panie,

Przeczytałem ten wątek w całości i nie mogę zrozumieć, jaki jest zamysł stosowania pustaka typu IsoMur lub Novomur, skoro:
- Współczynnik przewodności cieplnej dla Isomuru Plus: λpion=0,33 W/m*K, λpoz=0,14 W/m*K

Dla przykładu BK np. Ytong Energo, gr. 24cm we wszystkich kierunkach ma:
- λ=0,095 W/m*K

Proszę nie odbierać tego "personalnie", ale skoro temat jest o mostku termicznym, to może powinniśmy iść w kierunku, jak likwidować mostek w pustakch IsoMur?
Nadmieniam, iż wartość które tutaj zamieściłem, podane są z deklaracji właściwości użytkowych producentów, wystawianych przez nich do danych wyrobów.

Prosze podac jeszcze wytrzymałosc na sciskanie Isomuru, Ytonga (BK350), oraz poothermu zasypanego perlitem. Zyczę owocnego murownia silką na pierwszej warstwie u ytonga energo, zapewne zgodzi sie na to kazdy konstruktor i kierownik budowy.

JacZenio
19-01-2015, 11:54
Prosze podac jeszcze wytrzymałosc na sciskanie Isomuru, Ytonga (BK350), oraz poothermu zasypanego perlitem. Zyczę owocnego murownia silką na pierwszej warstwie u ytonga energo, zapewne zgodzi sie na to kazdy konstruktor i kierownik budowy.

Witam Panie Andrzeju,

Przepraszam, a czy temat jest "wytrzymałość na ściskanie muru w pierwszej warstwie" ? :offtopic:

Każdy zainteresowany odczyta sobie z poziomów ścian fundamentowych, lub ław fundamentowych siłę działająca na mur o danej grubości.

Ale oczywiście, spieszę udzielić odpowiedzi.

Fakt.
- isomur - 20MPa,
- bloczek beton komórkowy, gęstość ~500kg/m3 = 3MPa

Tak, isomur ma 6,5 razy większą wytrzymałość niż w/w BK.



Czy jest aby tyle potrzebne?

Przykład (konkretny ode mnie z projektu).
- obciążenie na ławę: 69kN (~6,9Tony)
- grubość muru z BK: 24cm
- wobec powyższego: 69kN / (24 x 24) = 0,120kN/cm2
- deklarowana wytrzymałość na ściskanie BK 500kg/m3: 3MPa=0,3kN/cm2

Wynik: 0,120kN/cm2 < 0,3kN/cm2 , czyli 2,5 razy zapasu.
Nie wspomnę o tym, iż wartość z projektu: 69kN jest ze wsp. bezpieczeństwa (co najmniej kolejne 20% zapasu)


Ale temat jest o mostku termicznym.


Fakt, na ścianach ze Silikatów, może być problem z BK , jeżeli piszę o wytrzymałości na ściskanie (każdy indywidualnie może sobie to sprawdzić).
Na pewno Isomur w pierwszej warstwie ściany ze silikatów będzie lepszy pod względem izolacji termicznej, iż sama-cała ściana ze silikatu.


Proszę czytać ze zrozumieniem. Nie neguję IsoMuru etc., jestem przekonany iż to dobry materiał, ale porównując wartość λ [W/m*K], wcale nie jest to hitem ;), w szczególności cenowym (~74zł/mb brutto, dla muru gr. 24cm)

maxus79
19-01-2015, 12:33
w dodatku isomur nie wciaga tyle wilgoci co bk i to jest jego glowna cecha bo co nam po izolacji jesli przesiaknie wilgocia wtedy traci swoje wlasciwosci izolacyjne

a co sadzicie o bloczku keramzytowym zamiast ceramiki zasypanej perlitem bo ceramika wciaga wilgoc bardziej od keramzytu
lub pustak keramzytowy i zasypac go perlitem ?

znalazlem takie bloczki w internecie
299797

asolt
19-01-2015, 12:38
W
Proszę czytać ze zrozumieniem. Nie neguję IsoMuru etc., jestem przekonany iż to dobry materiał, ale porównując wartość λ [W/m*K], wcale nie jest to hitem ;), w szczególności cenowym (~74zł/mb brutto, dla muru gr. 24cm)

Zgadzam sie z tym w całej rozciągłosci. Ale nie uwazam ze isomur to dobry materiał głownie ze wzgledu na lambdę.

JacZenio
19-01-2015, 12:46
w dodatku isomur nie wciaga tyle wilgoci co bk i to jest jego glowna cecha bo co nam po izolacji jesli przesiaknie wilgocia wtedy traci swoje wlasciwosci izolacyjne

a co sadzicie o bloczku keramzytowym zamiast ceramiki zasypanej perlitem bo ceramika wciaga wilgoc bardziej od keramzytu
lub pustak keramzytowy i zasypac go perlitem ?

znalazlem takie bloczki w internecie
299797

Rzeczywiście, ta zaleta jest dobra, patrząc na to że będziemy mieć niepoprawnie wykonaną izolację przeciwwilgociową lub przeciwwodną. Przecież nikt z nas tego nie chce.
Jak przyjedzie powódź, to czy BK czy SILIKAT, czy inny....nic nie pomoże ;)

Jeszcze trzeba dodać, iż BK ma dobrą zdolną do wciągania wody, jednakże w zupełności dobrze i szybko oddaje tą wilgoć. Ale ciul, po tym jak i tak zamoknie.:D

Podsumowując: ISOMUR nie będzie wciagał wilgoci, tak bardzo jak BK.

Ps. A czytałem tutaj na forum, iż polistyren ekspandowany (EPS) jest "fee" na ściany fundamentowe, bo chłonie wilgoć.
To teraz polecam wejść na stronę producenta np. Isomur`u i poczytać z czego zbudowany jest ten pustak :offtopic:


Mazux 79, możesz podesłać link do strony z danymi tego bloczka z keramzytu? Gdzie tu wsypiesz Perlit?


Zgadzam sie z tym w całej rozciągłosci. Ale nie uwazam ze isomur to dobry materiał głownie ze wzgledu na lambdę.
:yes:

maxus79
19-01-2015, 13:12
to jest bloczek pelny fundamentowy z keramzytu ale sa pustaki keramzytowe z duzymi komorami w srodku sa nawet jakies z wypelnieniem link ponizej
i w te komory fajnie by sie perlit wsypywalo chyba lepiej niz w pustak ceramiczny

https://www.google.pl/search?q=pustak+keramzytowy&espv=2&biw=1680&bih=906&tbm=isch&tbo=u&source=univ&sa=X&ei=bwK9VKa-E8O8UbeNgPgH&ved=0CCUQsAQ

a zobaczcie taki ciekawy test z youtube na to jak dane pustaki chlona wilgoc i jak ja szybko oddaja

https://www.youtube.com/watch?v=cBKcVw--mJk

z tego testu wynika ze najmniej wciaga wilgoci keramzyt i najszybciej odparowywuje wilgoc z keramzytu

JacZenio
19-01-2015, 13:41
Fajny, bardzo obrazowy test.
Picie wody, to nie to samo co przesiąkliwość np. pod ciśnieniem lub grawitacyjnie.

Dla kermazytu gr. 24cm λ=0,205 [W/m*K].
Z 1m2, wychodzi mniej więcej taki sam koszt jak BK gr. 24cm, z tym że musimy dać +2cm więcej na λ=0,031 [W/m*K], aby uzyskać U mniej więcej takie samo.

Czy ktoś z Was, robił testy, pustaka keramzytowego, zasypanego perlitem? Chodzi mi o λ w kierunkach, X, Y, Z ?

Andrzej.K
23-01-2015, 22:03
keramzyt ma gorsza nośność dlatego jednak zaufałem ceramice... a w murowaniu to BK + silka wychodzi najtaniej i najszybciej. do tego nie tylko nośność a prace takie jak elektryka wieszanie rzeczy na ścianie .BK jest super w obróbce, pije wodę ale szybko schnie . BK jest lżejszy od wody :P

maxus79
23-01-2015, 23:01
a co powiesz o tych pelnych bloczkach keramzytowych ?
przeciez one maja duza nosnosc bo to bloczki fundamentowe

Andrzej.K
24-01-2015, 20:19
ceramika ma 15 MPA a Keramzyt bodajże 7 czy 8 wystarczająco pod dom ale ja wolałem mocniejszy materiał na spód domu

sylwekr
24-01-2015, 21:33
Ja zacząłem zastanawiać sie nad postawieniem scian fundamentowych z bloczków keramzytowych, mniejsza nośność niż betonowych nie przeraża mnie bo na fundamencie będzie stała parterówka z betonu komórkowego. Wysłałem do producenta bloczków zapytanie o cenę z transportem (na stronie maja cennik sprzed paru lat nie wiem czy uległ zmianie) i zobaczymy jak to wyjdzie....

maxus79
24-01-2015, 21:41
no daj znac jak bedziesz cos wiedzial

MikeB
25-01-2015, 23:24
Gdzieś na tym forum ktoś wrzucił wzór na obliczenie rocznych strat przez mostek ściana nośna/ściana fundamentowa. Wyszło mi z niego, że isomur zwracałby mi się około 20 lat. Uznałem, że w takim razie nie ma sensu go kupować. Dałem porządną papę, a pierwsza warstwa silki poszła na zaprawę ciepłochronną.

maxus79
26-01-2015, 06:14
no tak i dlatego szukamy tanszego zamiennika

tomekfan82
30-01-2015, 19:50
Witam
Też zastanawiam się nad likwidacją mostka ściana-fundament. Nad tym czy warto likwidować mostki termiczne nie ma się co zastanawiać. Pozostaje tylko zawsze pytanie jakim kosztem.
Ktoś pytał ile ciepła ucieka przez ten mostek rocznie? Ano sporo. W moim przypadku Isomur lub cokolwiek podobnego byłoby wskazane, bo ściana z silikatów ;)
Myślę, że spróbuję rozwiać wątpliwości niektórych przez poniższe dane. Wiadomo że najważniejszym branym pod uwagę współczynnikiem dla przegród jest końcowe U [W/m2*K] czyli współczynnik przenikania ciepła.

Kilka przykładów:
Ściana grubości 24 cm.

- beton komórkowy odmiany 600 - U = 0,58 [W/m2*K]
- pustak ceramiczny - U = 0,74 [W/m2*K]
- silikat N-24 - U = 1,88 [W/m2*K]
- żelbet - U = 2,85 [W/m2*K]

Producent Isomuru nie podaje nigdzie U, tylko λ [λpion=0,33 W/m*K, λpoz=0,14 W/m*K], a pustak ma tylko 11 cm wysokości czyli współczynnik przewodzenia materiału U wyjdzie na poziomie 0,95 [W/m2*K]. Gdyby policzyć z uwzględnieniem λpion to U=1,75 [W/m2K]. Wtedy wyjdzie tragicznie ;)
Producent skuteczność Isomuru szacuje na około 70% rozwiązania teoretycznego czyli pełnej izolacji od dołu materiałem izolacyjnym. Taką 100% skuteczność zapewnia oczywiście izolowana płyta fundamentowa.

Pozwoliłem sobie policzyć U takiej płyty o podobnych założeniach czyli płyta żelbetowa grubości 25 cm izolowana od spodu 10 cm XPS o λ=0,035 W/m*K. Współczynnik U = 0,31 [W/m2*K].
Teraz najlepsze ;) Porównajmy U płyty i U Isomuru. Isomur ma ponad 3-krotnie gorszy współczynnik więc gdzie jest te 70% skuteczności? Powinien mieć U na poziomie 0,5 a ma prawie dwa razy tyle.

Isomur to marketingowa ściema za duże pieniądze.

W moim przypadku jesli chodzi o roczne straty ciepła przez ten mostek (13,6 m2) to około 1970 kWh rocznie, a obliczenia są przyblizone. Koszt energi niech każdy policzy sobie sam, ale wyjdzie ponad 200 m3 gazu. Gdyby zastosować Isomur straty zmniejszą się do około 866 kWh rocznie czyli gazu pójdzie 122 m3 mniej.
Gdybym zrobił płytę dla powyższych założeń to straty wyniosłyby tylko 276 kWh.

Czy warto stosować Isomur odpowiedzcie sobie sami ;)

JacZenio
05-02-2015, 20:59
Dzisiaj nawet są już dostępne cegły perlitowe, z który można wykonać pierwszą warstwę ściany.

http://www.cjblok.com.pl/pl/9,81,144/0/76/0/cegla-perlitowa-elewacyjna-cpe65-cj-bloksupsup-.html

MWM
08-02-2015, 16:20
Co myślicie o takim przekroju mostka?
303315
Zastanawiam się jeszcze czy ma sens pociągnięcie ogrzewania wewnątrz fundamentu. Taki dodatkowy pas poniżej tego styropianu/perlitogipsu na głębokość np 30 cm zabezpieczył by dodatkowo przed przenikaniem ciepła do gruntu.

MWM
10-02-2015, 17:59
Co myślicie o takim przekroju mostka?
303315
Zastanawiam się jeszcze czy ma sens pociągnięcie ogrzewania wewnątrz fundamentu. Taki dodatkowy pas poniżej tego styropianu/perlitogipsu na głębokość np 30 cm zabezpieczył by dodatkowo przed przenikaniem ciepła do gruntu.

Nikt nic nie napisze :( ??

Beskidziak
10-02-2015, 18:18
Wydaje mi się że zrównanie chudziaka ze ścianą fundamentową było by lepsze.

MWM
10-02-2015, 19:00
Wydaje mi się że zrównanie chudziaka ze ścianą fundamentową było by lepsze.

Lepsze, ale nie mam gdzie wtedy tyle ocieplenia zmieścić.
Mam już zamówione duże przeszklenia i nie za bardzo mam teraz jak zmienić wysokość pomieszczeń. Przynajmniej tak mi się wydaje.

Beskidziak
10-02-2015, 19:27
Zobacz rozwiązanie fundamentów u Artix1 tylko on miał "lekkie" działówki. Ocieplił również ścianę fundamentową od wewnątrz,

MWM
12-02-2015, 07:08
Zobacz rozwiązanie fundamentów u Artix1 tylko on miał "lekkie" działówki. Ocieplił również ścianę fundamentową od wewnątrz,

Tam widzę, że zastosowane jedynie 10cm ocieplenia w podłodze.
Moim zdaniem minimum to 20cm a najlepiej 30

Beskidziak
12-02-2015, 18:33
Chodziło mi o sposób rozwiązania, on ma 10 cm pod chudziakiem i 10 na. Jeżeli ocieplisz ściany fundamentowe wewnątrz to ograniczysz mostek na "styku"fundament -chudziak i możesz zejść z ociepleniem tak jak planowałeś niżej.

maxus79
12-02-2015, 19:28
mam pytanie czy ten styropian pod chudziakiem na paisku niebedzie wilgotny a co za tym idzie straci wlasciwosci termiczne ?
poniewaz izolacja jest wtedy skuteczna kiedy jest sucha

MWM
12-02-2015, 19:39
mam pytanie czy ten styropian pod chudziakiem na paisku niebedzie wilgotny a co za tym idzie straci wlasciwosci termiczne ?
poniewaz izolacja jest wtedy skuteczna kiedy jest sucha

Zależy to od poziomu wód gruntowych i generalnie rodzaju gruntu. rzeczywiście jednak jak styropian jest wystawiony na wilgoć to powoli nasiąka i traci właściwości termoizolacyjne przez wodę transportującą ciepło. Podobnie jest ze styropianem na chudziaku. Choćbyś dał najlepszą izolację bitumiczną to jeżeli położysz styropian w lecie to odcinając ciepło od chudziaka spowodujesz kondensację wody pod styropianem i utratę jego właściwości termoizolacyjnych. Dlatego niektórzy stosują perlit z domieszką np. gipsu aby tą wodę związać. Inaczej zostanie tam na wieki.

maxus79
12-02-2015, 20:52
no to ja juz sam niewiem jak to ocieplac ta podloge

Slyder
13-02-2015, 08:35
Zależy to od poziomu wód gruntowych i generalnie rodzaju gruntu. rzeczywiście jednak jak styropian jest wystawiony na wilgoć to powoli nasiąka i traci właściwości termoizolacyjne przez wodę transportującą ciepło. Podobnie jest ze styropianem na chudziaku. Choćbyś dał najlepszą izolację bitumiczną to jeżeli położysz styropian w lecie to odcinając ciepło od chudziaka spowodujesz kondensację wody pod styropianem i utratę jego właściwości termoizolacyjnych. Dlatego niektórzy stosują perlit z domieszką np. gipsu aby tą wodę związać. Inaczej zostanie tam na wieki.

powiedz to tym co robią płyty fundamentowe. W ławach każdy walczy z wilgocią a płyciarze kładą styropian na ziemi i się w ogóle tym nie przejmują. Nie robienie izolacji pod styropianem naraża go na podciąganie wody ale umożliwia też pozbycie się jej. Zresztą nie da rady odciąć szczelnie, więc punkt rosy przy grubościach jakie się daje i tak wypadnie w styropianie.

maxus79
13-02-2015, 10:23
czyli wychodzi na to ze lepiej dac na ubitym piasku styropian niz na chudym ?

Slyder
13-02-2015, 10:31
powiem tak spotkałem sie z sytuacjami ze niektórzy w ogóle nie dawali chudziaka.

MWM
13-02-2015, 17:53
powiedz to tym co robią płyty fundamentowe. W ławach każdy walczy z wilgocią a płyciarze kładą styropian na ziemi i się w ogóle tym nie przejmują. Nie robienie izolacji pod styropianem naraża go na podciąganie wody ale umożliwia też pozbycie się jej. Zresztą nie da rady odciąć szczelnie, więc punkt rosy przy grubościach jakie się daje i tak wypadnie w styropianie.

W ogóle się tym nie przejmują, ale nikt nie mierzy faktu, że traci właściwości izolacyjne. Pod płytą nie jest to jeszcze takie straszne bo po prostu ten styropian trochę mniej izoluje. Natomiast wilgoć na chudziaku czyli pod posadzką w domu to już troszkę gorszy problem.....

Gos**c
14-02-2015, 08:25
Styropian nie podciąga kapilarnie i umieszczony pod płytą będzie miał taką samą wilgotność jak ten na ścianie.

Gizmoak
24-04-2015, 13:22
Witam wszystkich. Od dłuższego czasu myślę jak zlikwidować mostek pionowy w ścianie fundamentowej domu podpiwniczonego. chciałbym używać piwnice dlatego ma być sucha i w miarę ciepła, jest kilka produktów na rynku aczkolwiek tylko w pewnym stopniu ograniczają one mostek w ścianie fundamentowej. Żadna z firm na moje pytanie ile dokładnie energii mogę zaoszczędzić Niechciała odpowiedzieć. Co prawda dostałem kilka ofert z wycena produktu ale ciężko doszukać się wiarygodnych danych w sieci na temat jakie wartości energii tracimy przez ściany fundamentowe pionowo do ziemi.
Pokusiłem się na proste obliczenia na ile mi moja wiedza pozwoliła bez uwzględnień stref brzegowych mostków linowych tylko prosty sposób jak dla podłogi. Bylem ogromnym zwolennikiem użycie Novomuru lecz po tych wszystkich obliczeniach mam wątpliwości co do sensu użycia tego typu produktów.
Proszę was o uwagi i pokazanie błędów w moich obliczeniach

grend
24-04-2015, 15:24
fajna tabelka tylko nie wiadomo jakiej wielkości dotyczy.....

Jakbym budowal ściany z bkw domu parterowym to warstwę odcinajaca od podłoza bym zrobił na XPS i to by był najlepszy materiał - prosty i dostępny. Zalety wytrzymałość, nie nasiąka, przenikalnością cieplną bije na głowę wszystkie wynalazki, cena. Inna sprawą jest kb....

Gizmoak
24-04-2015, 19:32
W zupełności się z tobą zgadzam ``grend`` trzeba do każdego projektu podejść indywidualnie bo w grę wchodzą różne ściany a co zatem idzie i obciążenia. Jak bym budował dom parterowy to na pewno na płycie fundamentowej, trzeba pamiętać ze płyta fundamentowa to nie tylko styro i płyta betonu niestety często się pomija koszty związane z przygotowaniem wszystkiego przed a w szczególności gdy poziom wody gruntowej jest wysoki.
Ja ze względu na uksztaltowanie terenu buduje dom podpiwniczony, ponieważ z powodu wzniesienia na działce z lawami trzeba zejść dość nisko to postanowiłem wykorzystać ta przestrzeń jako piwnice. Niestety poziom wód jest dość wysoki i trochę będę musiał zainwestować w drenaż.
Jeżeli chodzi o tabele to dla przybliżenia wkleję wycinek metody obliczeń .

grend
24-04-2015, 20:12
te obliczenie - nie masz podane m2 powierzchni ani mb sciany - do czego to można porównać ? dla domu 500m2 czy 80 m2

XPS nie jako płyta fundamentowa tylko fundament bloczek XPS i bk

Andrzej.K
25-04-2015, 09:59
ceramika zasypana perlitem sprawdza się znakomicie.

Gizmoak
25-04-2015, 16:31
Jeżeli chodzi o powierzchnie ``grend`` to jest podana i jest to 24m2 sciany fundamentowa piwnicy to około 100mb z bloczka betonowego.
Jeżeli chodzi o ceramikę ``Andrzej.K`` to raczej obawiał bym się zastosować w gruncie mimo dobrej izolacji przeciw wodnej.
Jak już wspomniałem dom będzie podpiwniczony a piwnice chce używać i dlatego ma być ciepło około 18stC, różnica temperatur pomiędzy ścianą piwnicy a lawa będzie większa niżeli pomiędzy ścianą parteru a ścianą fundamentowa. Poza tym w ścianie parteru to można pomyśleć o zastosowaniu warstwy BK jako odcięcia pionowego mostka pomiędzy parterem a piwnica.

Zdun Darek B
26-04-2015, 08:28
ceramika zasypana perlitem sprawdza się znakomicie.

Czy materiały sprasowane nie są czasem lepszym izolatorem od tych zasypywanych ?

adam_mk
26-04-2015, 15:48
Zwykle - nie.
Problem gęstości...
Mniej powietrza w cm3 takiej substancji.

Adam M.

mejmirem
29-09-2015, 00:54
w dodatku isomur nie wciaga tyle wilgoci co bk i to jest jego glowna cecha bo co nam po izolacji jesli przesiaknie wilgocia wtedy traci swoje wlasciwosci izolacyjne

a co sadzicie o bloczku keramzytowym zamiast ceramiki zasypanej perlitem bo ceramika wciaga wilgoc bardziej od keramzytu
lub pustak keramzytowy i zasypac go perlitem ?

znalazlem takie bloczki w internecie
299797

Podbijam pytanie kolegi. Czy zastąpienie Isomuru keramzytowym bloczkiem fundamentowym ma sens. U mnie cd z silikaty 24 cm

מרכבה
29-09-2015, 20:33
To już trzeba Koledzy liczyć, liczyć i liczyć.
Bez wyliczeń, a teraz są od tego komputery i MES'em sobie spokojnie można policzyć na tyle dokładnie, że
można być pewnym wyniku. Zważywszy - że przy standardzie pasywnym, jeden mostek przez fundament -
może osiągnąć stratę równą połowie strat reszty budynku. Im gorzej gacony dom- tym ta wartość się gubi, aż prawie jej nie ma przy domu
bez izolacji.

Andrzej.K
11-10-2015, 11:37
Czy materiały sprasowane nie są czasem lepszym izolatorem od tych zasypywanych ?
Porównując produkty nie tylko porównuję jego właściwości ale również cenę do jakości. Perlit na zasypanie ok 60 mb fundamentu to wydatek ok 200 zł .
mam tak zrobione i nie narzekam.
A przy płaskim dachu zrobiłem taki sam myk przed górnym wieńcem . tylko tam zasypałem granulatem styropianowym ale dwa rzędy. Wychodząc z założenia że więcej powietrza lepiej izoluje, niż materiał izolacyjny bo on ma za zadanie utrzymać powietrze w bezruchu.

Slyder
18-11-2015, 09:42
czy naprawdę nie ma żadnych przeciwwskazań aby pod ścianę z silki 24cm jako pierwszą warstwę dawać ceramikę. Trochę mi się to kłóci aby na samym dole dawać materiał o niższej wytrzymałości od tego co będzie na nim. Do tego ciężar silki jest na tyle duży że ja mam poważne obiekcie czy w drodze do zaoszczędzenia 10zł rocznie nie zaburzamy solidności ściany:/

kabzin82
20-01-2017, 06:23
Odkopuję temat :)
Orientowałem się w cenach Isomur i jak dla mnie to za drogo wychodzi, zatem albo zastosuję ceramikę na 1 warstwę albo wcale (chyba że w międzyczasie coś nowego się pojawiło).
Chociaż stawianie wszystkiego na silikacie trochę kłóci mi się z późniejszym dążeniem do dobrej izolacji. Co z tego że dam dobry styro na ściany, dobre okna i dobrze ocieplone poddasze jak będzie spory mostek na styku fundamentu ze ścianą.
Jak sobie radziliście z różnicą grubości bloczka z ceramiki a silikatu? Wiem że jest ceramika 24cm ale podejrzewam że trudnodostępna

marcin_5
20-01-2017, 17:27
Ceramika 24cm trudno dostępna? W dobrej hurtowni spokojnie dostaniesz taką od ręki i to jeszcze w klasie 15.

fukujin
23-02-2017, 10:11
Chociaż stawianie wszystkiego na silikacie trochę kłóci mi się z późniejszym dążeniem do dobrej izolacji. Co z tego że dam dobry styro na ściany, dobre okna i dobrze ocieplone poddasze jak będzie spory mostek na styku fundamentu ze ścianą.

Podłączam się na etapie projektu, wstępnie na 99% też rozważam silikat plus tradycyjna ława i ściana fundamentowa, dwa pełne piętra, dwa stropy monolityczne, dach dwuspadowy, brak podpiwniczenia.

Cena izomuru 600/240/113 z pierwszej strony jaka mi wyskoczyła to 51zł brutto - zakładam wstępnie 50mb fundamentu to daje w zaokrągleniu 4200zł. Wytrzymałość na ściskanie 20MPa lambda 0,33

Patrzę teraz na bloczki keramzytowe pełne 380/240/250 cena za sztukę też na pierwszej znalezione stronie 11zł brutto to daje w zaokrągleniu 1400zł Wytrzymałość na ściskanie 10Mpa lambda 0,22 - na korzyść keramzytu bo nie dosyć, że lepszy współczynnik to jeszcze dwa razy większa grubość przy trzy razy mniejszej cenie.

Zastanawiam się jak będzie pracować silka o wytrzymałości większej niż 15Mpa z takim bloczkiem 10Mpa. Z drugiej strony zakładając taką izolację czy naprawdę można zrezygnować z izolacji fundamentów w domu energooszczędnym bo to już niewiele da? Jest jeszcze trzecia sprawa - jak odciąć stopy fundamentowe od słupów? Czy ktoś odważy się postawić na takim bloczku izomuru słup? Gdyby był zaprojektowany z betonu C20/25 to w teorii ma zbliżoną wytrzymałość na ściskanie.

fukujin
24-02-2017, 10:11
Jeszcze w ramach rozmowy Porotherm zasypany perlitem. Porotherm klasy 20 ma lambdę 0,313 . Lambda perlitu EP200 0,043. Tylko że, teraz trzeba by wyliczyć uśrednioną wartość biorąc pod uwagę stosunek "ilości cegły w cegle do ilości powietrza (perlitu) w cegle". Ktoś się pokusił o sprawdzenie ile jest tam pustki - 50%? Wydaje mi się że jest więcej - może 60? Czy można to tak prosto przeliczyć - 60% lambda 0,043 a 40% lambda 0,313?

adam_mk
24-02-2017, 15:06
Po co się trudzisz?
Pogoogluj HELUZ
Czesi to policzyli, obadali i pomierzyli.

Adam M.

surgi22
24-02-2017, 19:11
Podłączam się na etapie projektu, wstępnie na 99% też rozważam silikat plus tradycyjna ława i ściana fundamentowa, dwa pełne piętra, dwa stropy monolityczne, dach dwuspadowy, brak podpiwniczenia.

Cena izomuru 600/240/113 z pierwszej strony jaka mi wyskoczyła to 51zł brutto - zakładam wstępnie 50mb fundamentu to daje w zaokrągleniu 4200zł. Wytrzymałość na ściskanie 20MPa lambda 0,33

Patrzę teraz na bloczki keramzytowe pełne 380/240/250 cena za sztukę też na pierwszej znalezione stronie 11zł brutto to daje w zaokrągleniu 1400zł Wytrzymałość na ściskanie 10Mpa lambda 0,22 - na korzyść keramzytu bo nie dosyć, że lepszy współczynnik to jeszcze dwa razy większa grubość przy trzy razy mniejszej cenie.

Zastanawiam się jak będzie pracować silka o wytrzymałości większej niż 15Mpa z takim bloczkiem 10Mpa. Z drugiej strony zakładając taką izolację czy naprawdę można zrezygnować z izolacji fundamentów w domu energooszczędnym bo to już niewiele da? Jest jeszcze trzecia sprawa - jak odciąć stopy fundamentowe od słupów? Czy ktoś odważy się postawić na takim bloczku izomuru słup? Gdyby był zaprojektowany z betonu C20/25 to w teorii ma zbliżoną wytrzymałość na ściskanie.
Isomur dodatkowo zabezpiecza przed zaciąganiem wody z fundamentów ( czego o porothermie i keramzycie nie możesz powiedzieć ), chociaż faktycznie jest droższym rozwiązaniem.

fukujin
27-02-2017, 13:27
Po co się trudzisz?
Pogoogluj HELUZ
Czesi to policzyli, obadali i pomierzyli.

Adam M.

To jak rozumiem ceramika wypełniona wełną? Czy może są takie wypełnione styropianem? Można prosić o jakieś dokładniejsze nakierowanie na te obliczenia? Ta wełna mnie trochę nie przekonuje, dom będę budował dosyć długo - optymistycznie liczę 3 lata do wykonania ocieplenia zewnętrznego. Co się stanie z wełną z takiego pustaka po trzech mokrych latach? Czy to jest to samo co Porotherm z wełną? (koszt transportu z Czech do Warszawy może być zabójczy)


Isomur dodatkowo zabezpiecza przed zaciąganiem wody z fundamentów ( czego o porothermie i keramzycie nie możesz powiedzieć ), chociaż faktycznie jest droższym rozwiązaniem.

To zaciąganie wody i wytrzymałość to dwa główne plusy, jednak pod tym przemurowaniem z keramzytu, porothermu czy innego heluza i tak by leżała papa zapobiegająca podciąganiu wody, wydaje mi się że budując na wiek nawet można się pokusić o podwójną warstwę papy i problem podciągania załatwiony.
Bardziej obawiam się tego co napisałem wyżej, czyli lania się wody na ten materiał przez trzy cztery lata. Perlitowi raczej woda nie przeszkadza, tak samo porothermowi czy keramzytowi. Jak wyschną to będzie ok.

Wprawdzie wodę gruntową mam na około 2-1,5m a okresowo podejrzewam że może dochodzić do 1m, ławę mam zamiar zrobić z betonu W8, być może ściankę fundamentową również z W8 laną. Poziom posadowienia i tak prawdopodobnie będzie podniesiony do jakiegoś -0,8 grunt piaszczysty niewysadzinowy a nośny.

adam_mk
27-02-2017, 16:53
Pisałem o pustakach zasypywanych perlitem.
Ten HELUZ.
Było. zachwalali i pomierzyli.
Teraz też jakieś gotowce ze styropianem oferują, zdaje się...

Adam M.

fukujin
28-02-2017, 20:07
Przemyślę temat, jeszcze poszukując informacji znalazłem dwa produkty - novomur ale ceny jeszcze nie sprawdzałem bo wytrzymałość 6MPa. Na stronach naszych sąsiadów znalazłem coś takiego http://bungalow333.eu/fotoblog/2013/05/29/pata_muriva.html (http://forum.muratordom.pl/redirector.php?url=http%3A%2F%2Fbungalow333.eu%2Ff otoblog%2F2013%2F05%2F29%2Fpata_muriva.html) pustaki ze szkła spienionego PERINSUL ale ceny również nie sprawdzałem bo wytrzymałość 2,9MPa. Może jednak przyda się taka wiedza komuś budującemu parterówkę. Nie wiem co tam jest na zdjęciach, niby pełno opakowań z silką ale zdecydowanie na pierwszą warstwę nad szkło piankowe układają ytonga. Dalej wydaje się że już idzie silka? Dobrze widzę? Dziwne to dla mnie ze względów wytrzymałościowych.

czorekopole
04-03-2017, 11:55
Jak można to ja się jeszcze podpytam w projekcie mam ścianę z silikatu 18cm.
Patrzyłem na cegły Heluz i nie znalazłem tych docieplanych o grubości zbliżonej do 18cm.
A chyba nie da się użyć cegły 25 czy 30 przy takim projekcie ściany.
Jak źle szukałem to proszę o podesłanie namiarów.

382864

kabzin82
22-03-2017, 17:11
Zasypałem perlitem pierwszą warstwę pustaków. Zrobiłem podobną rynienkę jaką ktoś kiedyś pokazywał na forum, sprawdza się w sam raz. Zastosowałem EP-180, przedstawiciel od producenta perlitu mówił że można zastosować też EP-150 jednakże moim zdaniem jest zbyt drobny i przy wietrznej pogodzie w czasie zasypywania połowa by mogła odlecieć ;)
Przy pustakach Cerpolu 250/375/238 worek 125L wchodzi w 10 pustaków.
384830384831

e_gregor
23-03-2017, 06:45
A czy taki pustak zasypany perlitem bedzie miał lepszą izolacyjność niż ten gazobeton na zdjeciu w tle? No chyba, że to silikat...