PDA

Zobacz pełną wersję : Ogrodzenie - podmurówka/fundament



23-09-2003, 22:24
Przejrzałem forum, ale nie znalazłem odpowiedzi na moje wątpliwości stąd pytanie do Was:

jak prawidłowo wykonać podmurówkę pod ogrodzenie z siatki, a konkretnie chodzi mi o to, czy szalować i wylewać od razu pełną wysokość podmurówki (40 cm w ziemi+ 40 nad ziemią - teren będzie podwyższany) czy też najpierw zalać to co w ziemi (40cm x 25cm) a dopiero potem szalować i zalewac część nad ziemią (40cm x 20cm) ? Czy przy dwóch zalewaniach warstwy odpowiednio zwiążą się ze sobą, czy tylko słupki i ciężar własny będą utrzymywały górną część na miejscu?

Słupki oczywiście będą osadzone w gniazdach nieco głębiej i zalane lekko betonem przed wylewaniem reszty

I jeszcze jedno, planuję dać lekkie zbrojenie-wzmocnienie (drut fi8 po obydwu stronach słupka) - jak je puścić - dołem, górą, czy może ukośnie-naprzemiennie z obu stron ?

Olmiś
23-09-2003, 22:26
Ten post wyżej to ja Olmiś, tylko nie wiem jak i kiedy mnie wylogowało...

tojato
01-07-2008, 15:35
Podnosze ten temat,gdyz jestem zainteresowany tym tematem.
U mnie podmurowka bedzie pełniła funkcje murka oporowego ok.70cm.
Za odpowiedzi z góry dziękuje i pozdrawiam.

Havena
01-07-2008, 15:56
chodzi mi o to, czy szalować i wylewać od razu pełną wysokość podmurówki (40 cm w ziemi+ 40 nad ziemią - teren będzie podwyższany)
Słupki oczywiście będą osadzone w gniazdach nieco głębiej i zalane lekko betonem przed wylewaniem reszty


My robilsmy dokladnie tak, jak napisales wyzej, jedynie czesc nad ziemia jest nieco nizsza. Slupki byly zalewane ok. tygodnia wczesniej.

tojato
01-07-2008, 16:23
Ale co jeśli ta podmurówka musi wytrzymać nacisk ziemi ?

retrofood
01-07-2008, 17:11
co to za wylewka, która nie sięga poziomu przemarzania gruntu. co roku bedzie huśtać się w górę i w dół. A jak słupki betonowane są głębiej, to ich połączenie z wylewką popęka już pierwszej wiosny. A po parunastu latach ziemia wypluje taki fundamencik jak kot zlizaną sierść.
Ale może teraz artyzm na tym polega...

jacekp71
01-07-2008, 18:34
widzialem ławy wykonane pod ogrodzenie z cegly o glebokosci 40, 45cm ponizej poziomu gruntu, podloze to sam piasek, dobrze przepuszczalne,
i wszystko jest OK od kilku juz dobrych latek .... nic nie buja, nie przekrzywia i nie wylazi na wierzch ....

choc przyznaje, ze swoje pociagne do przynajmniej 50cm w dół ....

revalidon
12-09-2008, 16:18
co to za wylewka, która nie sięga poziomu przemarzania gruntu. co roku bedzie huśtać się w górę i w dół. A jak słupki betonowane są głębiej, to ich połączenie z wylewką popęka już pierwszej wiosny. A po parunastu latach ziemia wypluje taki fundamencik jak kot zlizaną sierść.
Ale może teraz artyzm na tym polega...

no tak, ale jakie to koszty... biorąc szerokość podmurówki 20 cm i głebokość 120 to dla 100 metrów ogrodzenia wychodzi 24 metry sz. betonu... trzy cztery gruszki, pompa i juz jakieś 6-7 tys. w plecy...

Zukow
12-09-2008, 19:26
Piszecie, że ziemia zamarza nawet do 1 metra i to może powodować wysadzanie przechylanie ścian fundamentu pod ogrodzenie.

Mam pytanie

Mam 2 rodzaje gruntu na działce

1. piach przepuszcza wodę jak diabli ;-) więc co k..cze ma wysadzać fundament suchy piach raczej nie zwiększy objętości

2. super torfik albo coś podobnego bo wilgotno jest nawet w czasie długotrwałych upałów - przy kładzeniu wodociągów powiedzieli, że w tej ziemi góra 40 przemarznie jak będzie długa i surowa zima - wodociąg położyli tylko na 80 cm.

Więc w jakim celu mam dawać "fundament" pod ogrodzenie na 1 metr - pod dom to rozumiem ale pod płot ?