PDA

Zobacz pełną wersję : przewód zasiljący



arturromarr
24-06-2008, 13:48
Jestem na etapie robienia wylewek i mam pytanie:
Czy jest sens przeciągać teraz kabel podobnie jak kanalizację przed wylwkami ?
Prądu jeszcze przy działce nie ma mają niebawem podłączyć.
Sąsiad obok się buduje i na razie tylko kanalizację rozprowadził w piasku, ale przecież ten kabel wchodzi do budynku pod gruntem to potem przewiercać się trzeba będzie przez wszystko.

Jaki macie rodzaj kabla 5x16, czy 5x10? Ja będę miał przyłącze 12 KW

Proszę o podpowiedzi.

Trociu
24-06-2008, 14:57
Z Twojej wypowiedzi wnioskować można, że raczej robisz chudziaka a nie finalną wylewkę. Jeżeli mam rację, to nie musisz teraz kłaść kabla zasilającego. Wyprowadzisz go sobie potem po fundamencie do ziemi. Kanalizację warto kłaść (a może nawet i trzeba), bo musi ona mieć odpowiednie spadki, których mając już chudziaka trudno będzie zachować.

pierwek
24-06-2008, 16:59
możesz położyć sobie peszla z pilotem którym wciągniesz sobie później kabel - ja położyłem sobie rurę drenarską fi 80mm (bez dziurek) od miejsca skąd miał dochodzić kabel do budynku pod miejsce gdzie miała być szafka - wciągnięcie kabla (5x10mm2) sprzed ganku do domu trwało 5 minut...

partner
24-06-2008, 17:26
ułóż sobie nawet zwykłą rurę kanalizacyjną - później wciągniesz w nią kabel zasilający i inne obwody zewnętrzne ( sterowanie bramy, domofon, światło)
co do kabla to wystarczy ci 5x10 lub może nawet 4x10 - zależy co masz w warunkach z energetyki

Bigbeat
24-06-2008, 17:36
Kabel od domofonu obok kabla zasilającego to wyjątkowo zły pomysł. Będzie brzęczało w domofonie na bank.
A, zgodnie ze sztuką, powinno się wsadzić specjaną niebieską rurę karbowaną do ziemi (rura arota - do nabycia w każdej hurtowni elektrycznej). 1mb takiej rury o fi=50mm kosztuje coś niecałe 3zł - a więc jest chyba tańsza od kanalizacyjnej, a przy tym elastyczna i - co ważnie - gładka w środku, dzięki czemu rzeczywiście bez problemu da się przeciągnąć, a nawet wcisnąć w nią kabel (w odróżnieniu od zwykłego peszla, w którego wcisnąć się nie da, a przeciągnąc zwykle też nie).

arturromarr
25-06-2008, 08:29
Dzięki za wypowiedzi
Tak myślałem, że 5x10 wystarczy, zwłaszcza, że nie mam ogrzewania elektrycznego, ani dużo pomieszczeń do oświetlenia.
Chyba rzeczywiście rozejrzę, się póki co za jakąś rurką w hurtowni elektrycznej.
Całkowicie zapomniałem o domofonie!

Jeszce jedno pytanie?
Skrzynkę bezpiecznikową mam mieć zaraz przy wejściu do domu w przedsionku.
Czy dopuszczalne jest zrobienie jej w garażu (jest połączony z domem), bo by lepiej pasowało funkcjonalnie i z kablami ciągnąć, czy są jakieś przepisy które o tym traktują?

pierwek
25-06-2008, 08:36
rura arota w cenie 3zł /mb fi 50? chciałbym mieć takie ceny - mi krzynęli 10zł/mb i mam wziąć minimum 50m - wymiękłem dlatego zrobiłem jak zrobiłem - ale rura arota byłaby oczywiście lepsza bo jest w środku gładka

Trociu
25-06-2008, 09:38
Skrzynkę bezpiecznikową mam mieć zaraz przy wejściu do domu w przedsionku.
Czy dopuszczalne jest zrobienie jej w garażu (jest połączony z domem), bo by lepiej pasowało funkcjonalnie i z kablami ciągnąć, czy są jakieś przepisy które o tym traktują?
U mnie jest taka zmiana zrobiona.

arturromarr
25-06-2008, 10:43
Ale czy mógłby się ktoś czepiać mp. przy odbiorze, albo jak będą podłączać prą, czy są jakieś przepisy do tego?

AWIk
25-06-2008, 11:09
Rozdzielnicę z zabezpieczeniami lepiej zamontuj tak jak masz w projekcie - w przedsionku.
Przecież jak w nocy zadziała jakieś zabezpieczenie to nie będziesz leciał do garażu żeby sprawdzić co jest nie tak. No chyba że masz przejście z domu do garażu.

Trociu
25-06-2008, 11:14
Rozdzielnicę z zabezpieczeniami lepiej zamontuj tak jak masz w projekcie - w przedsionku.
Przecież jak w nocy zadziała jakieś zabezpieczenie to nie będziesz leciał do garażu żeby sprawdzić co jest nie tak. No chyba że masz przejście z domu do garażu.
A co to za różnica czy w przedsionku czy w garażu. I tak trzeba będzie się tam dostać. A pewnie przedsionek jest mały i tam gdzie planowana jest rozdzielnia planowana jest też szafa na jakieś kurtki. A arturromarr jasno pisał, ze garaż połączony z domem. Więc i tak najpierw będzie musiał znaleźć latarkę lub iść po omacku. To mu będzie wszystko jedno, czy ma iść do przedsionka czy garażu

Bigbeat
25-06-2008, 11:20
Nie. Jedynym istotnym wymaganiem jest to, że rozdzielnica musi być umieszczona w miejscu, umożliwiającym łatwy i swobodny dostęp do niej (czyli nie może być np. zasłonięta lodówką ;) ) no i jest jeszcze jakieś ograniczenie dot. najbliższej ściany naprzeciwko rozdzielnicy - chodzi o to, żeby człowiek robiący coś w niej mógł się odsunąć do tyłu na bezpieczną odległość. Dotyczy to raczej rozdzielnic umieszczonych w korytarzach - bodaj odległość od ściany na przeciwko miała być nie mniejsza niż 1.5m, ale dokładnie nie pamiętam, bo u mnie tego przypadku nie było. Jeśli chcesz dać rozdzielnicę w garażu, to u Ciebie też nie będzie raczej z tym problemu.

arturromarr
25-06-2008, 11:22
Dokładnie jest przejście do garażu, a w przedsionku w miejscu na rozdzielnie przydała by się szafa.
Więc czy są jeszcze jakieś przeciwwskazania, np odległość od licznika wody bo jest w garażu?

Bigbeat
25-06-2008, 11:54
U mnie jedna z rozdzielnic jest za szafą - tyle że w plecach szafy jest wycięty prostokątny otwór i do rozdzielnicy jest dostęp (w szafie wiszą zimowe kurtki na wieszakach).