PDA

Zobacz pełną wersję : Uziom fundamentowy - jak to wygl?da?



wg
24-09-2003, 09:37
Witam. Wyczytałem, że przy robieniu ław fundamentowych trzeba by zrobić uziom fundamentowy. Czy ktoś mógłby mi opisać w miarę szczegółowo jak to ma wyglądać? Bednarka dookoła fundamentów czy bednarka przymocowana do zbrojenia? Jeśli bednarka do zbrojenia to czy trzeba wypuścić jakiś wąs od tego zbrojenia do gruntu? Ile wyprowadzeń do góry trzeba zrobić i w jakich miejscach? Czy oprócz tego uziomu trzeba robić jeszcze jakieś inne? Sprawa w miarę pilna, niedługo zalewają mi ławy.
Z góry dziękuję za pomoc.
Włodek

GRom
24-09-2003, 11:12
Tez miałem taki problem. Myślałem jak i sobie odpuściłem :lol: po dyskusji z elektrykiem.
Bednarka powinna być zakopana jak najniżej i im dłuższa tym ten uziom lepszy. Głbokość ma znaczenie ze względu na wilgotność ziemi, a wyprowadzenie na zewnątrz wystarczy jedno, tam gdzie będziesz miał rozdzielnię.

NIe wiedziałem na etapie fundamentów gdzie umieszczę skrzynkę, po za tym koszt takiego uziemiania jest spory, jak duży ? nie wiem ile metr bednarki kosztuje.
Elektryk namówił mnie na takie rozwiązanie:
Są specjalne pręty, które się wbija w ziemie, im głebiej tym lepiej.
Nakłada się jeden na drugi (jak wędka bambusowa) i wbija po kawałku w pomieszczeniu pod skrzynką rozdzielczą.
Ponoć równie skuteczne :P

Szadam
24-09-2003, 12:13
Polecema następujące rozwiązanie: dospawanie do zbrojenia ławy kilku wąsów z bednarki. W tym w miejscach charakterytycznych np. tam gdzie ma być kotłownia. Rozwiązanie takie jest taniutkie, a wspaniale zapewnia wyrównanie potencjałów w budynku.

wg
24-09-2003, 12:48
Dzięki za radę. Miejsce gdzie jest kotłownia ok, ale gdzie jeszcze? Czy mógłbyś podać przykłady?
Włodek

Szaruś
24-09-2003, 12:54
Trochę przyziemnie: co to jest bednarka? :roll:

Arsen
24-09-2003, 13:09
To taka taśma metalowa, chyba aluminiowa, dosyc gruba

GRom
24-09-2003, 13:11
Stalowa ocynkowana, przy każdym słupie na ulicy ją można spotkać :)

magmi
24-09-2003, 13:14
Szaruś, mój amatorski opis bednarki jest taki:
To taki płaskownik metalowy, z którego wykonuje się jakby opaskę naokoło domu (ale nie przy samym domu), wkopaną głęboko w ziemię w charakterze uziemienia instalacji ogromowej. I wypuscza końce do góry, żeby do nich podłączyć druty (zwody) z dachu.

majo
24-09-2003, 13:18
witam

rozumiem ,że jeżeli ktoś nie ma instalacji odgromowej nie potrzebuje uziomu ?

Szaruś
24-09-2003, 13:21
Teraz to mniej więcej jasne. Tylko nie rozumiem dlaczego ma to byc aż takie drogie (ktoś wcześniej napisał, że to drogie rozwiązanie). Te 50 m ocynkowanej taśmy stalowej to takie drogie?

Wladek
24-09-2003, 15:20
Nic bardziej mylnego. Każda nowa instalacja w budynku (dla własnego bezpieczeństwa i przepisy tego wymagają) musi być zabezpieczona wyłącznikiem różnicowo-prądowym, a do jego prawidłowego działania powinien (a nawet musi) być uziom.

majo
24-09-2003, 15:31
pytanie do Wladek

wobec braku uziomu cz polaczenie przewodu ochronnego z przewodem zerowym przed wyłącznikiem różnicowo-prądowym (patrząc od strony slupa :)) jest bledem ?

ZbyszekW
24-09-2003, 15:32
A jak głęboko powinna być zakopana bednarka i jak daleko od domu ?

Wladek
24-09-2003, 16:05
Połączenie takie nie jest błędem i tak się robi, ale skuteczność WRP działania zależy od rezystancji uziomu, a ta jak w każdym przewodzie(prad płynie przez ziemię i można tą ziemię przyjąć jako przewód) zależy do odległości.

Co do głębokości i liości bednarki. Ogólnie to zależy od podłoża. Jak ktoś mieszka na bagnach to se szpilkę w ziemię wbije i ma odpowiednio małą rezystancję uziemienia a jak ktoś na piaskach l(tak jak ja) to dałem jakieś 20m na głębokości 1,6m i działa. Co prawda nie mierzyłem rezystancji bo nie mam takiego miernika ani uprawnień, ale sprawdzałem na sobie :-)

24-09-2003, 17:44
Pewnie, że zależy od podłoża! U mnie - też na piaseczku - jest położone 35 m uziomu otokowego z bednarki 2,5 m pod ziemią, a do tego w trzech narożnikach domu szpilki po 4 m każda. Pomiary wykazały ok. 15 ohm rezystancji, czyli OK.

(lukabuka)

Szadam
25-09-2003, 09:11
Dzięki za radę. Miejsce gdzie jest kotłownia ok, ale gdzie jeszcze? Czy mógłbyś podać przykłady?
Włodek
Te inne miejsca to: rogi budynku, bo może kiedyś zrobisz odrgom,
przewidywane miejsce wprowadzenia zasilania.
Uziemienia nigdy dość. Faktem jest że połączone przed różnicówką przewody neutralny z ochronnym mają gorsze parametry niż wykonany mój uziom fundamentowy. A razem połączone są rewelacyjne.

Grzegorz63
25-09-2003, 18:33
Przy budowie mojego domu elektryk wpuścił bednarkę pomiędzy zbrojenie ław fundamentowych, mało tego- przyspawał ją do zbrojenia. Na górę wypuścił 4 wąsy pod instalację odgromową i 1 wąs w kotłowni pod uziemienie. Ponoć w ten sposób mam mieć minimalny opór uziemienia (ułamek Ohma) i w/g niego jest to najlepszy sposób uzyskania skutecznego uziemienia. Dodam tylko, że dom mam podpiwniczony a ławy fundamentowe znajdują się 3 metry pod ziemią.

Szadam
26-09-2003, 11:05
Grzegorz - z tego co czytam to ta sama szkoła. Tak trzymać.

ZbyszekW
26-09-2003, 13:16
dzięki, ja mieszkam na bagnach :roll: to chyba nie będzie za głęboko

pozdrawiam

26-09-2003, 15:45
Nad wszystkimi przewodami elektrycznymi, którymi ZE dostarcza prąd do skrzynki w granicy posesji jest kładziona bednarka. Jej długość jest wystarczająca, a prawidłowość funkcjonowania sprawdzona przez ekipy ZE.
Kawałek bednarki od domu do skrzynki można połączyć z bednarką kładzioną przez ZE i mamy pewność iż uziemienie jest prawidłowe. Nie wiem czy jest to w jakiś sposób zabronione.

26-09-2003, 16:24
Witam. Wyczytałem, że przy robieniu ław fundamentowych trzeba by zrobić uziom fundamentowy. Czy ktoś mógłby mi opisać w miarę szczegółowo jak to ma wyglądać? Bednarka dookoła fundamentów czy bednarka przymocowana do zbrojenia? Jeśli bednarka do zbrojenia to czy trzeba wypuścić jakiś wąs od tego zbrojenia do gruntu? Ile wyprowadzeń do góry trzeba zrobić i w jakich miejscach? Czy oprócz tego uziomu trzeba robić jeszcze jakieś inne? Sprawa w miarę pilna, niedługo zalewają mi ławy.
Z góry dziękuję za pomoc.
Włodek

Uziemienie fundamentowe jest to najlepsze i najtansze z uziemien. Mozna do tego wykozystac zbrojenie lub polozyc bednarke (o ile dobrze pamietam 100mm2. Przy kladzeniu wazne aby byla ona oblana co najmniej 5cm betonu(zeby nie rdzewiala) aby ja sztukowac robic rozgalezienia mozna ja pospawac, uzyc zaciski srubowe, lub zaciski klinowe (kupisz w hurtowniach elektr). Wyprowadzic ponad powierzchnie posadzki ok 30 cm w srodku w poblizu tab. bezp. Powinna wystawac z sciany rowniez okolo 30cm. Pozniej ta bednarke podlocza sie do szyny wyrownawczej, do ktorej podlacza sie tez szyne PE na tab bezp. i ine obwody wyrownawcze gaz co cwu i innne urzadzenia ktore potrzebuja uziemienia. Jezeli przewidujesz instalacje odgromowa wyprowadzic nad powierzchnie ziemi niekoniecznie w kazdym narozniku (zalezy od wielkosci domu). Jedyne przeciwwskazanie to dom budowany na terenie mokrym dla ktorego robi sie cos w rodzaju wanny dobrze zaizolowanej. Inaczej mowiac uziemienie nie bedzie mialo polaczenia z ziemia.
Jak tego nie zrobisz to badz pewien, ze przyjdzie elektryk narobi tobie wykopow na dzialce albo bedzie wbijal prety robil dzury w scianach zeby sie dostac do srodka, zebys po kilkunasu latach stwierdzil ze tych uziemien w ogole nie ma (rdza).

Pozdrowienia Karol N

15-03-2005, 09:10
przepraszam za mpze glupie pytanie- miedzy czym a czym mam zmierzyc ten opor?

Patos
15-03-2005, 09:41
Między sądą, uziomem i uziomem pomocniczym, ale do tego pomiaru potrzebny jest specjalny miernik.

Wojty
17-03-2005, 12:35
Mam zamiar wykonać na etapie wylewania fundamentów uziom fundamentowy
z bednarki przyspawanej do zbrojenia fundamentowego. Uziom ten chcę żeby służył
tylko wyrównaniu potencjałów w budynku (nie zamierzam robić instalacji odgromowej)
Wyprowadzenie bednarki planuję w okolicy głównej tab. elektrycznej w budynku i w okolicy kotła gazowego
(czyli z fundamentu chcę wyprowadzić dwie bednarki)

Mam pytanie juz czysto techniczne :) - oczywiście w kontekście wykonania uziomu fundamentowego

1. Jak łączyliście pręty zbrojenia w ławie: tylko związywaliście razem czy może je dodatkowo spawaliście
(bo samą bednarkę to rozumiem że spawaliście do prętów)
czy to ma jakieś znaczenie w kontekscie poprawienia parametrów takiego uziomu
- a jeśli spawaliście pręty uzbrojenia to czy braliście stal do spawania np BST-500s czy normalnie 34GS
2. Czy bednarka była u was wyprowadzana jeszcze w głąb ziemi (np na długość 10-15cm)
3. Jak rozwiązaliście sprawę przejscia bednarki poprzez izolację na poziomie ława fundamentowa-ściana fundamentowa
- czy bednarka "przerywała" papę będącą izolacją poziomą.
4. Rozumiem że potem bednarka była prowadzona pionowo wzdłuż ściany fund. po jej wewnętrznej stronie,
jakoś ją mocowaliście do ściany, czy tylko była położona obok ściany
5. Jak potem wyglądała sprawa izolacji na poziomie chudziaka na podłodze w miejscu wyprowadzenia bednarki
ponad poziom podłogi na gruncie (nie mam piwnicy)
6. zabezpieczaliście bednarkę jakąś farbą/itp przed korozją?

--
Wojty

17-03-2005, 12:50
patos a dlaczego specjalny miernik
przeciez opor to sie mierzy chyba normalnym omomierzem nie?

20-06-2005, 12:17
odnawaim temat bo za tydzien bede to mial chyba na tapecie
ponawiam w szczegolnosci pytanie
co z tym miernikiem
i jak to mierzyc

wbrat
20-06-2005, 13:27
Po przeczytaniu nasunęło mi sie jedno pytanie:

Ktoś (gosc) napisał, że bednarka musi być w betonie, żeby nie rdzewiała (i że pręty nie są skuteczne, bo rdzewieją). To ja się zastanawiam - jak mam wyprowadzić bednarkę z ławy do góry, żeby mi nie zardzewiała? Przecież nie będę jej betonował ani izolował?? Myślałem, ze ją poprostu wyprowadzę poziomo na wysokości ław, a potem zegnę i wzdłuż ściany fundamentowej w górę (na zewnątrz budynku x4 plus wewnątrz x1 lub x2).

piotrek i agusia
01-06-2006, 11:47
Mam podobne wątpliwości co wojty. czy ktoś może podpowiedzieć jak poprowadzić bednarkę w ławach. ile wypustów?
chcę zrobić instalację odgromową.

P.S. jeśli będą 3 budynki murowane a tylko dom będzie miał gromochron to będzie to źle dla pozostałych???
:-?

pawelurb
01-06-2006, 13:23
a ja mam uziom podłączony do rury od studni wierconej, bez bednarki, do rury jest doprowadzony w ziemi drut ocynkowany fi 6 mm i przymocowany specjalną opaską. Uziom jest dobry , rura jest 9 metró w ziemi , z czego 3 metry we wodzie. Rozwiązanie tanie i niejako "przy okazji" bo studnia była , a o uziomie przy fundamentach nie pomyślałem jak je robiłem.

Wojty
02-06-2006, 10:40
Mam podobne wątpliwości co wojty. czy ktoś może podpowiedzieć jak poprowadzić bednarkę w ławach. ile wypustów?
chcę zrobić instalację odgromową.
No to ja napisze jak w koncu zrobiłem (po dlugich konwersacjach na tym forum)

1. Po ułożeniu zbrojenia w wykopie wybrałem jeden obwód prętów (ten od wewnątrz z góry) i połączyłem
takimi łącznikami prętów skręcanymi dwoma nakrętkami (kupiłem o jeden wymiar większe: pręty fi12,
łącznik jak do prętów fi14, lepiej się skręca, jak pręty nie są zbyt równoległe do siebie)
Dodatkowo i tak pręty były połączone dośc mocno drutem wiązałkowym i tworzyły obwód zamknięty)

2. jedną bednarkę zespawałem z kawałkiem rury o grubych sciankach, długości ok 1,7m i całość spawu i rury
pomalowałem. Ta bednarka została umieszczona w okolicy planowanej tablicy rozdzielczej.

3. bednarkę połączyłem ze zbrojeniem, nacinając bednarkę w dwóch miejscach i skręcając ze zbrojeniem
(tymi samymi łącznikami)

4. do góry bednarka wystawała na wysokość: ściany fundm. + chudziak + podłoga + 0,5m
tzn taki odcinek leżał sobie wewnątrz wykopu

5. druga część bednarki (ta z przyspawaną rurą na końcu) zostanie wbita w ziemię
(poniżej posadowienia ław na ok 2m w dół). Wbiłem/wkopałem ją wewnątrz wykopu (czyli pod domem)

6. Dałem jeszcze jedną bednarkę (ale juz bez rury na końcu) w miejscu gdzie będzie komin i kocioł gazowy.

7. zalano ławy i jak zastygły to dopiero wbiłem tę rurę niżej w głąb ziemi. Wcześniej nie bardzo było jak to zrobić,
bo bednarka jest sztywna i jak manipuluje się rurą to przestawiała zbrojenie, z którym była połączona.

8. jak zasypywano i ubijano ziemię to bednarki "postawiono" wzdłuż scian pionowo i tak się
trzymały aż zalano chudziakiem i wtedy one przechodzą przez chudziak (tuż przy ścianie fundamentowej)

U mnie bednarki mają spełniać rolę wyrównania potencjałow (nie mam instalacji odgromowej)
Właśnie jestem na etapie elektryki i zobaczymy czy spełniają warunki pomiarów.
Nie miałem czasu na spawanie zbrojeń ze sobą (murarze ułożyli zbrojenia w wykopie i po godzinie przyjechał beton)

PS. Każdy elektryk się dziwił (w pozytywnym sensie) że mam to zrobione 8)

Wojty

MiSiOr
19-06-2009, 19:50
A ja robię inaczej.
Tzn.

Zbrojenie mam spawane (sam robię) i przed włożeniem do wykopu zamierzam wbić kilkanaście sond - kawałków pręta 12 który mi został - i dospawać je do zbrojenia.

To jest dół.

Od góry dospawam w kotłowni kawałki bednarki (do tablicy elektrycznej i kotła) i na zewnątrz - w rogach do odgromienia.
Powinno być ok.

Mam żwir, a woda jest na 2,5 - 2,7 m pod terenem, czyli sondy będą sięgać jakieś 0,5 m nad statyczny poziom wód podskórnych.

retrofood
19-06-2009, 19:58
A ja robię inaczej.
Tzn.


najlepiej jest nie odkrywać Ameryki i się nie mądrzyć. beton zabezpiecza stal przed korozją. z Twoich prętów po 10 latach i śladu nie zostanie.
zostanie ci tylko dobre samopoczucie.

i nie zapomnij, że brak punktów pomiaru dyskwalifikuje całość ustrojstwa.

robertsz
19-06-2009, 21:27
najlepiej jest nie odkrywać Ameryki i się nie mądrzyć...
ZOSTAW W SPOKOJU!

Gość zrobił "po swojemu" i ma w kieszeni nn-tysięcy PLN w kieszeni zaoszczędzone :lol:

Nie warto edukować, To JEGO DOM, JEGO DZIECI, JEGO ZDROWIE i ŻYCIE...

MiSiOr
19-06-2009, 21:45
najlepiej jest nie odkrywać Ameryki i się nie mądrzyć...
ZOSTAW W SPOKOJU!

Gość zrobił "po swojemu" i ma w kieszeni nn-tysięcy PLN w kieszeni zaoszczędzone :lol:

Nie warto edukować, To JEGO DOM, JEGO DZIECI, JEGO ZDROWIE i ŻYCIE...

Aleś doradził, normalnie masz u mnie piwo. Wiesz wszystko i jesteś super gość, idol i debeściak w jednymm chylę czoła. Ja głupi odważyłem się rzucić na forum pomysł, który jak widać okazał się zły.

retrofood - dzięki za uwagę, modyfikuję pomysł, jak dam nierdzewkę to powinno być chyba ok ??

A o punktach pomiarowych celowo nie pisałem, żeby nie zaciemniać.

robertsz
19-06-2009, 21:53
Ja głupi odważyłem się rzucić na forum pomysł, który jak widać okazał się zły.
No właśnie o to chodzi, podajesz głupie pomysły i ktoś nieświadomy je powieli.
Nie do końca czujesz problematyke i piszesz bzdury.

Problemów jest więcej niż tylko przegnicie uziomu, rozstaw szpilek bądź dobór materiałów.

Zastanów się co się stanie, gdy w Twój odgrom na dachu przywali piorun, a potem udzielaj głupich rad.

retrofood
19-06-2009, 22:48
najlepiej jest nie odkrywać Ameryki i się nie mądrzyć...
ZOSTAW W SPOKOJU!

Gość zrobił "po swojemu" i ma w kieszeni nn-tysięcy PLN w kieszeni zaoszczędzone :lol:

Nie warto edukować, To JEGO DOM, JEGO DZIECI, JEGO ZDROWIE i ŻYCIE...

Aleś doradził, normalnie masz u mnie piwo. Wiesz wszystko i jesteś super gość, idol i debeściak w jednymm chylę czoła. Ja głupi odważyłem się rzucić na forum pomysł, który jak widać okazał się zły.

retrofood - dzięki za uwagę, modyfikuję pomysł, jak dam nierdzewkę to powinno być chyba ok ??

A o punktach pomiarowych celowo nie pisałem, żeby nie zaciemniać.

Nie powinieneś się dziwić takim reakcjom, bo mnie ręce też opadają. Człowiek pisze o tym dziesiatki razy, a to i tak nie dociera. Ja już nawet nie wiem jak czytam niektóre posty czy śmiać się czy płakać. Bo u 90% piszących to kolor kafelków jest najwazniejszy i obrazek w przedpokoju, a to co pod nimi, to moze być i słoma. Niekoniecznie to Ciebie dotyczy, ale uwierz, czasem juz mi sie nie chce pisać. poczytam, wzruszę ramionami i lecę dalej. Bo jak napiszę, to i tak bywa dziesięciu madrzejszych, którzy mi udowadniają, że u babci chodziło na jednym bezpieczniku to u nich tez będzie.

robertsz
21-06-2009, 23:03
Taki mały przykład co dzisiaj zobaczyłem na własne gałki oczne, a w opis bym nigdy nie uwierzył.

Gość kupił swoim dzieciom dom, niezamieszkały od 20 lat. Generalnie syf, kiła i mogiła. Lepiej mógł im wybudować nowy dom niż ten stary kupić do remontu. Ale nie o tym mowa.

Po nabyciu nieruchomości stwierdzili, że między innymi do "małej poprawy" jest instalacja elektryczna.
Wszystko 2-przewodowe w domu, no ale lokalny Zdzisiek (hydraulik-elektryk-płytkarz-ślusarz-murarz-tynkarz) powiedział im, że "teraz to się robi uziemienia bo tak trzeba. A te kable miedziane 2x1,5mm2 to przeżyją ich i ich dzieci, nie trzeba wymieniać."

Zrobili to uziemienie i przypadkowo chłopaki przy piwku pochwalili się swoją robotą. Pojechałem do nich zobaczyć to ich dzieło. Co widzę?
Chłopaki z ojcem wykopali w ziemi rowek o szerokości szpadla, głębokości 10cm i długości 40m (od domu do ogrodzenia). W to wrzucili bednarkę i jeden koniec dospawali do słupka ogrodzenia.

Oczywiście ich wyśmiałem i zadałem im kilka pytań, ale dwa pierwsze położyły ich na łopatki - "Po co Wam to uziemienie?", "Do czego podepniecie drugi koniec bednarki?".

Zobaczyłem TO COŚ na własne oczy i przyrzekłem sobie, że pozbywam się swojej wysłużonej Nokii 6310 na rzecz telefonu z aparatem, bo bez obrazka nikt mi nie uwierzy jak można coś nieświadomie spieprzyć przy zabawie z prądem.

Takie jest właśnie życie w Polandzie, co drugi Zdzisiek na wsi to elektryk złota-rączka.

Zdjęcia dla potomnych postaram się zrobić i wrzucić na forum po najbliższej wizycie w tym budynku.
Aha, złapałem kolejne zlecenie, na całkowitą wymianę instalacji w tym budynku :wink:

edi1977
22-06-2009, 09:54
Polecam strone www.galmar.pl Ja zakupilem u nich wszystkie elementy systemu odgromowego. Na stronie powinny byc rysunki/zdjecia pogladowe.