PDA

Zobacz pełną wersję : Elektro-narzędzia do prac z drewnem



Malobert
25-06-2008, 10:27
Planuję zakup kilku elektro-narzędzi pomocnych przy budowie, wiele urządzeń można zakupić za bardzo małe pieniądze (Allegro), zapewne jakość wykonania i żywotność jest marna, z drugiej strony nie zamierzam prowadzić biznesu i nie potrzebuję urządzeń heavy-duty, chcę wykonać kilkaset cięć, około tysiąca nawierceń itp. Markowe urządzenie są wielokrotnie droższe, jakie marki i urządzenia polecacie, co odradzacie ?

Planuję zakup:

1.)
Pilarka tarczowa, potrzebna przy deskowaniu boazerią ścian szczytowych - będę przycinał deski i łaty na długości i pod kątem 45 stopni przy połaci dachowej

2.)
Szlifierka taśmowa (szlifowanie wzdłuż włókien) będę szlifować jętki przed położeniem lakieru

3.)
Wkrętarka z akumulatorem - przykręcanie boazerii do rusztu na elewacji

4.)
Zszywacz elektryczny - alternatywa dla wkrętarki

5.)
Wiertarka i wiertła - nawiercanie otworów w ścianach z suporeksu i żelbetu pod kołki rozporowe - montaż rusztu pod boazerię elewacyjną

zbigmor
25-06-2008, 10:56
Z elektronarzędziami jest z reguły tak, że jakość i trwałość jest proporcjonalna do ceny. Ponieważ trwałość (jak wynika z Twojego postu) Cie nie interesuje to polecam skupić sie na jakości. Tanie urządzenia mają problem z istotnymi szczegułami takimi jak prowadzenie narzędzia. Nie da się przy użyciu taniej, ręcznej piły tarczowej odciąć równo pasek materiału. To jako przykład problemów, które występują przy tanich elektronarzędziach. Każdy typ ma swoje minusy i trudno coś doradzać bo nie wiadomo co jest istotne dla kupującego. Często on sam nie wie przed pierwszym użyciem.

KrzysiekWoj
25-06-2008, 11:09
Polecam patrzyć na producenta, a nie na 'markę" urządzenia. Proponuję ominąć TOYA (sprzedawana pod marką: Peasus, Toya, Power itd).
Dość pozytywne opinie były o "Einhell" np.

piterazim
25-06-2008, 11:13
Jeśli chodzi o tanie / nie psujące się przy pierwszym użyciu narzędzia to pomyślał bym o Einhellu

@KrzysiekWoj Co do wynalazków TOYA to popieram

miwol
25-06-2008, 11:28
Do boazerii i precyzyjnego jej przycinania, ale tez ogólnego zastosowania (cięcie łat, itp) sugerowałbym nie taką zwykłą pilarkę a ukośnicę, typu:

http://www.allegro.pl/show_item.php?item=388451149

Ewentualnie z delikatniejszą tarczą (więcej drobniejszych zębów), by nie szarpała drewna.

AWIk
25-06-2008, 11:33
Ja wszystkie elektonarzędza mam Black&Decker. Część nowych, część używanych kupionych na Allegro. Działają bez zarzutu.

Poczytaj jeszcze:
http://forum.muratordom.pl/elektronarzedzia,t5311.htm?highlight=elektronarzę dzia
http://forum.muratordom.pl/narzedzia-i-elektronarzedzia,t113702.htm?highlight=elektronarz ędzia
http://forum.muratordom.pl/elektronarzedzia-majsterkowanie,t85266.htm?highlight=elektronarzęd zia
http://forum.muratordom.pl/elektronarzedzia-majsterkowanie,t85266.htm?highlight=elektronarzęd zia
http://forum.muratordom.pl/jakie-narzedzie-i-wyposazenie-niezbedne-w-warsztacie-majster,t3364.htm?highlight=elektronarzędzia

j-j
25-06-2008, 11:36
Tanie mięso psy jedzą!
Buduję (po raz pierwszy i chyba ostatni) i kupuję ponad przeciętne lub dobre urządzenia i jestem zadowolony.
Kupiłem jedno "ścierwo"- wkrętarkę akumulatorową i szybko kupiłem lepszą choć i tak żałuję z czasem że nie kupiłem jeszcze lepszej.

pzdr

pierwek
25-06-2008, 11:41
ja chciałem kupić sobie jakąś piłę łańcuchową do drewna kominkowego - używana będzie koło domu więc raczej elektryczną - oglądałem ostatnio w LM jakieś piły fmy "Partner" - nie wiem czy ten badziew jest godny uwagi -

a może macie jakieś sprawdzone badziewie do takich celów? Żeby było tanie i nie zepsuło się od razu...
Ochotę miałbym na piłę Makity o długości miecza (o ile się to tak nazywa) 400mm i mocy 2000W ale ta cena 700zł :-?

j-j
25-06-2008, 11:54
Ochotę miałbym na piłę Makity o długości miecza (o ile się to tak nazywa) 400mm i mocy 2000W ale ta cena 700zł :-?

makita wg mnie warta swojej ceny!

czmirek
25-06-2008, 12:05
Ochotę miałbym na piłę Makity o długości miecza (o ile się to tak nazywa) 400mm i mocy 2000W ale ta cena 700zł :-?

makita wg mnie warta swojej ceny!
na cholere Ci makita- przciez to sprzet dla profesionalistow
kup sobie bosch " zielonego" i bedziesz mial spokoj na wiele lat a jesli masz wiecej pieniedzy to z "niebieskiej" lini.

j-j
25-06-2008, 12:14
Ochotę miałbym na piłę Makity o długości miecza (o ile się to tak nazywa) 400mm i mocy 2000W ale ta cena 700zł :-?

makita wg mnie warta swojej ceny!
na cholere Ci makita- przciez to sprzet dla profesionalistow
kup sobie bosch " zielonego" i bedziesz mial spokoj na wiele lat a jesli masz wiecej pieniedzy to z "niebieskiej" lini.

Naisał że miałby na makitę ochotę a ja mu napisałem, że jest warta swojej ceny a nie żeby kupił!!!

zbigmor
25-06-2008, 12:23
Ochotę miałbym na piłę Makity o długości miecza (o ile się to tak nazywa) 400mm i mocy 2000W ale ta cena 700zł :-?

makita wg mnie warta swojej ceny!
na cholere Ci makita- przciez to sprzet dla profesionalistow
kup sobie bosch " zielonego" i bedziesz mial spokoj na wiele lat a jesli masz wiecej pieniedzy to z "niebieskiej" lini.

A te z niebieskiej to przypadkiem nie dla profesjonalistów :D

pierwek
25-06-2008, 12:42
wiem że dla profesjonalistów bo mam wiertarkę makity i niebieskiego bosha szlifierkę i jest to sprzęt godny polecenia... używałem i używam ich dużo i
nie żałuję tamtych wydanych pieniędzy ale tej piły będę używał rzadziej i trochę szkoda kasy na taki sprzęt -

piły użyję pewnie parę razy w roku i chciałbym kupić coś co podziała parę lat a nie zepsuje się po 2 latach jak już minie gwarancja

mk669
25-06-2008, 12:51
Pilarki stołowej nie polecam,te tanie są słabe (600-800wat),lepiej kup ręczną pilarkę tarczową min.1400wat,z łatwością dorobisz do niej stół,i już masz urządzenie wielofunkcyjne.Co do innych narzędzi,polecam
Black&Decker .Pracuje nimi blisko 20lat i zapewniam że wiem co mówię.
Natomiast omijaj narzędzia promocyjne.

Malobert
25-06-2008, 12:59
Do boazerii i precyzyjnego jej przycinania, ale tez ogólnego zastosowania (cięcie łat, itp) sugerowałbym nie taką zwykłą pilarkę a ukośnicę, typu:
http://www.allegro.pl/show_item.php?item=388451149
Ewentualnie z delikatniejszą tarczą (więcej drobniejszych zębów), by nie szarpała drewna.

może wprowadziłem w błąd, ale tam raczej nie będzie potrzebna ukośnica, owszem będą cięcia pod kątem 45 stopni, ale prostopadłe przez grubość materiału

robinoc
25-06-2008, 22:26
Narzędzia zawsze się przydają przy domu więc powinny posłużyć wiele lat, co do jakości i ceny jednak bym nie przesadzał, średnia półka powinna wystarczyć. Co do spraw praktycznych o które pytasz:
1.szlifirka taśmowa jest świetna, ale pamiętaj że tasmy dosyć szybko się "tępią" i trzeba je często wymieniać ,przy większej robocie jaką planujesz to będzie spora suma. Sprawdź koniecznie jaki wymiar taśmy jest najpopularniejszy i najtanszy w handlu, ja mam np problem z kupnem tasmy do B&D sprzed kilku lat i sprzęcik sobie leży.Polecam za to do szlifowania drewna szlifierki kątowe z tarczą na rzep, ale nie kupuj gotowych krążków są bardzo słabe i drogie. Lepiej w markecie kupić taśmę z metra o szerokości 115 lub 125 mm i samemu wycinać krążki, przy odrobinie wprawy pięknie zbiera i gładzi drewno, dużo szybciej i efektywniej od taśmówki. Moja szlifireka kątowa za 30 złotych zużywa już drugi komplet szczotek i ma 5 lat, jak się nie przegrzewa, czyli używa z wyczuciem ( co moim zdaniem dotyczy wszelkich narzędzi :D ) też może posłużyć wiele lat, a w razie czego bez żalu wyrzucisz.
2.Polecam pistolet do zszywek, w cenie ok 100 złotych są już niezłe, jest tylko mały problem ze zszywkami, wszedzie dostaniesz takie z drutu 0.7 mm a one są do ręcznych pistoletów, niestety sprzedawcy o tym nie wiedzą i wciskają za cienkie. Trzeba szukać takich o grubości 1.2 mm, wtedy robota idzie migiem. Do takiej pracy jaka przewidujesz, czyli mocowanie (chyba nie boazeri , bo na elewacji to szalówka),na zewnątrz drewna absolutnie odradzam, zszywki amatorskie są za krótkie, rdzewieją a pistolet za słaby. Chyba, że chcesz kupić profesjonalny.
3. Co do wiertarki mam teraz taką za 60 złotych z marketu, wierciłem dużo w ceglanej ścianie fundamentowej o grubości 60 cm (przedwojenna cegła) i szło jak burza,w betonie idzie średnio, mam ją juz kilka lat i nie narzekam mimo, że używam sporo ( chyba trafił sie niezły model :wink: ).

raffran
25-06-2008, 22:46
Mialem troche zabudow z drewna do samodzielnego wykonania i w zwiazku z tym nosilem sie z kupnem pilarki stolowej.Ale tak jak pisal mk669 nie sa one najlepsze(jesli chodzi o te tansze).Kupilem wiec pilarke tarczowa Boscha-zielonego i do tego w Castoramie stol za niecale piec stowek i uwazam,ze to byl jeden z lepszych,jak nie najlepszy moj zakup w czasie budowy.Tak na marginesie to do stolu mozna podczepic rowniez wyrzynarke,jak i strug,a sam stol ma pare dodatkowych bajerow,ktore potrafia ulatwic prace.
A tak w ogole to uzywam sprzet Boscha w kolorze zielonym.Jak dla mnie jako amatora jest wystarczajacy i sluzy mi dlugie lata.

pierwek
26-06-2008, 06:22
ten stół jest specjalny do bosha czy uniwersalny?

ila66
26-06-2008, 06:51
polecam , pracuje na niej od ok. 10 lat http://www.toolsnob.com/pictures/festool_trion-thumb.jpg

NJerzy
26-06-2008, 09:58
Elektronarzędzia warto kupować albo najtańsze, na przykład 3 piły tarczowe po 78 zł zamiast jednej za 780 zł, albo najdroższe - ale tych nie znajdziecie w supermarkecie.
Przelicznik wygląda tak: pilarka noname z 2 tarczami fi 180 kosztuje 78 zł, jedna dobra tarcza Globus kosztuje 90 zł a stępi się w czasie w jakim tamte 2 się zużyją, a pilarka do niej ile kosztuje? Nie opłaca się ,kombinować z ostzreniem dobrych tarcz :-(
Supermarketowe Makity czy Boshe z profesjonalnymi narzędziami mają niewiele wspólnego.
Używam elektronarzędzie dużo, zawodowo głównie, trochę na budowie - w praktyce bardziej opłacają się 2 szlifierki kątowe Blaucraft od jednego prawdziwego Bosha Pro - po prostu każde narzędzie wykończy dość szybko pył i typowa obsługa, a jak kupowałem Bosha to wierzyłem że jest nie do zajechania.
Akurat narzędzia do drewna mają szansę dłużej pożyć, pył drewniany mniej niszczy, ale nic na przykład pilarce nie pomoże jak ktoś bedzie kroił deski mając w niej stępioną tarczę.
Moim zdaniem to albo Festool, Hilti, Metabo albo tanizna.
Średnia półka cenowa stwarza największe ryzyko.

Monti2008
26-06-2008, 09:59
W zależności od ilości pieniędzy to: Bosh, Makita. Żywotność i tak zalezy od tego jak często i do jakich prac się używa. U mnie na budowie(budownictwo przemysłowe) to pracownikom i drogie Bosh'e padały po 1,5 miesiąca.
ps.
Kolega używa Pegasusa i co miesiąc wymienia na nową w hipermarkecie, gdyż dłużej nie wytrzymują, teraz ma chyba 3 z kolei :D Ale tej metody nie polecam, a wręcz odradzam :)

pozdrawiam

Malobert
26-06-2008, 12:49
Czy macie jakieś typy odnośnie wkrętarek akumulatorowych ? w jakie minimalne napięcie warto zainwestować ?

zbigmor
26-06-2008, 12:59
Czy macie jakieś typy odnośnie wkrętarek akumulatorowych ? w jakie minimalne napięcie warto zainwestować ?

W zależności od zastosowania. Ja używałem 12 i 14,4V i 12 okazywało się za słabe. Przy większych obciążeniach nie wytrzymywała za długo.
Obecnie kupiłem wkrętarkę sieciową i dopiero jestem zadowolony (oczywiście tamte mają inne zalety).

Malobert
26-06-2008, 13:07
Czy macie jakieś typy odnośnie wkrętarek akumulatorowych ? w jakie minimalne napięcie warto zainwestować ?

W zależności od zastosowania. Ja używałem 12 i 14,4V i 12 okazywało się za słabe. Przy większych obciążeniach nie wytrzymywała za długo.
Obecnie kupiłem wkrętarkę sieciową i dopiero jestem zadowolony (oczywiście tamte mają inne zalety).

też zastanawiam się nad taką opcją, kwestia rozciągnięcia kabla to jest na minus, skolei urządzenie bez akumulatora jest lżejsze i tu jest na plus dla sieciowej. Jakie urządzenie kupiłeś, co byś poleciił ?

edde
26-06-2008, 18:17
Czy macie jakieś typy odnośnie wkrętarek akumulatorowych ? w jakie minimalne napięcie warto zainwestować ?

wkrętarki udarowe, w porównaniu z wiertarko-wkrętarkami to nieba a ziemia, no ale cena też niska nie jest, ja kupiłem boscha używanego ale w stanie prawie nówki za 400zł, niebieski GDR 14,4v z 2 bateriami HD, przed nią używałem wiertarko wkrętarek boscha GSB i GSR 14,4, są ok, tyle że cięższe, szybciej bateria pada i udar w GDR robi swoje, do wkręcania wkrętarki udarowe są bezkonkurencyjne

Malobert
26-06-2008, 18:45
1.szlifirka taśmowa jest świetna, ale pamiętaj że tasmy dosyć szybko się "tępią" i trzeba je często wymieniać ,przy większej robocie jaką planujesz to będzie spora suma. Sprawdź koniecznie jaki wymiar taśmy jest najpopularniejszy i najtanszy w handlu, ja mam np problem z kupnem tasmy do B&D sprzed kilku lat i sprzęcik sobie leży.

W moim przypadku nic nie zastapi taśmówki. No i właśnie pytanie do innych użytjkowników taśmówek, jakie rozmiary taśm są "standardowe" i z którymi nie powinno być kłopotu ? ja spotkałem na Allegro 2 typy długości, szerokość natomiast wszystkie miały 75mm.

Malobert
26-06-2008, 18:50
Czy macie jakieś typy odnośnie wkrętarek akumulatorowych ? w jakie minimalne napięcie warto zainwestować ?
wkrętarki udarowe, w porównaniu z wiertarko-wkrętarkami to nieba a ziemia, no ale cena też niska nie jest, ja kupiłem boscha używanego ale w stanie prawie nówki za 400zł, niebieski GDR 14,4v z 2 bateriami HD, przed nią używałem wiertarko wkrętarek boscha GSB i GSR 14,4, są ok, tyle że cięższe, szybciej bateria pada i udar w GDR robi swoje, do wkręcania wkrętarki udarowe są bezkonkurencyjne
Z założenia wyszedłem, że ma to być osobna wkrętarka a nie wkretarko-wiertarka. Natomiast funkcja udaru we wkrętarce nie bardzo wiem do czego... ? Chcę pracować w drewnie, no może wykonam 4 otwory w profilu PCV tam wewnątrz jest profil metalowy, ale czy nawet tu ten udar się przyda ?

raffran
26-06-2008, 19:00
ten stół jest specjalny do bosha czy uniwersalny?

Stol jest uniwersalny,ale jest ograniczenie jesli chodzi o srednice tarczy.
Znalazlem link dokladnie do tego stolu.

http://www.wolfcraft.co.uk/jcatalog_generated/en/products/product_groups/14750_product.html

robinoc
26-06-2008, 19:01
Udar we wkrętarkach akumulatorowych NIE służy do wiercenia tylko do odkręcania mocno zakręconych śrub, zapieczonych itd. Coś jak grzechotka do odkręcania śrub przy kołach samochodowych.

adam_mk
26-06-2008, 19:21
Wpisz w szukaczkę na Allegro FalonTech.
Oceń.
Nie wiem, czy ja tak dobrze trafiłem, czy naprawdę są dobre w tej klasie cenowej...

Adam M.

edde
26-06-2008, 20:59
Czy macie jakieś typy odnośnie wkrętarek akumulatorowych ? w jakie minimalne napięcie warto zainwestować ?
wkrętarki udarowe, w porównaniu z wiertarko-wkrętarkami to nieba a ziemia, no ale cena też niska nie jest, ja kupiłem boscha używanego ale w stanie prawie nówki za 400zł, niebieski GDR 14,4v z 2 bateriami HD, przed nią używałem wiertarko wkrętarek boscha GSB i GSR 14,4, są ok, tyle że cięższe, szybciej bateria pada i udar w GDR robi swoje, do wkręcania wkrętarki udarowe są bezkonkurencyjne
Z założenia wyszedłem, że ma to być osobna wkrętarka a nie wkretarko-wiertarka. Natomiast funkcja udaru we wkrętarce nie bardzo wiem do czego... ? Chcę pracować w drewnie, no może wykonam 4 otwory w profilu PCV tam wewnątrz jest profil metalowy, ale czy nawet tu ten udar się przyda ?

udar znacznie zwiększa siłę , moment wkręcania, przy tym dzięki udarowi jest mniejszy pobór mocy c wydłuża czas pracy baterii, na baterii prawie rozladowanej udarówką kręcę jeszcze garść wkrętów podczas gdy wkrętarka bez udaru już nie da rady, staje, udarówka jest znacznie mniejsza i lżejsza, poreczniejsza, ekstra dociąga elementy, co np. obcnie sobie cenię szalując nadproża, słupy i strop, naprawdę zupełnie inny sprzęt, z tym że oczywiście udarówka to wkrętarka czyli nie ma wrzeciona (główki, uchwytu) zaciskowego, ma uchwyt sześciokątny, założysz tam tylko takie narzedzia
dla pewności: mowa o takim sprzęcie: http://plptocs.bosch-pt.com/boptocs-pl/Product.jsp;jsessionid=B60AC712AD27EFC3B1A471A3EFE 33DB0?division=gw&prod_id=8978&ccat_id=81950

Malobert
26-06-2008, 21:16
Cena: ZL 1399,00

edde
26-06-2008, 22:34
no tak jak pisałem wcześniej to nie jest tani sprzęt, ja kupiłem prawie nowy za 400zł (w komplecie z dwoma bateriami HD, bodajże 2,4 i ladowarką), naprawdę nie żałuję, wcześniej miałem w ręku takie same udarówki dewalta, hitachi i makity, sprzęty porównywalne, polowałem chyba 3 miechy na allegro i udało się

zbigmor
27-06-2008, 10:51
Czy macie jakieś typy odnośnie wkrętarek akumulatorowych ? w jakie minimalne napięcie warto zainwestować ?

W zależności od zastosowania. Ja używałem 12 i 14,4V i 12 okazywało się za słabe. Przy większych obciążeniach nie wytrzymywała za długo.
Obecnie kupiłem wkrętarkę sieciową i dopiero jestem zadowolony (oczywiście tamte mają inne zalety).

też zastanawiam się nad taką opcją, kwestia rozciągnięcia kabla to jest na minus, skolei urządzenie bez akumulatora jest lżejsze i tu jest na plus dla sieciowej. Jakie urządzenie kupiłeś, co byś poleciił ?

Kupiłem taką: http://www.allegro.pl/item382473551_najtaniej_wkretarka_sieciowa_einhell _btbs_710.html
Nie będę jej trwałości oceniać bo nie używam jej dużo, ale jeśli chodzi o parametry to jest dużo mocniejsza od akumulatorowych, które mam i ma ogranicznik wkręcania co się przydaje jeśli wkręcamy przynajmniej kilka wkrętów (uciążliwa regulacja). Ogólnie jestem zadowolony.