PDA

Zobacz pełną wersję : S?upy no?ne - po ilu dniach mo?na rozszalowa??



avzi
24-09-2003, 08:43
Wczoraj zalali mi słupy nośne betonem B20. Po jakim czasie można je rozszalować? I po ilu dniach od wylania można na nich wylać podciąg?

avzi
24-09-2003, 10:26
Odgrzebuję wątek, bo moim murarzom juz ręce świerzbią, aby te słupy rozszalować. Bardzo proszę o Wasze opinie, to dla mnie sprawa polityczna. :wink:

Alanta
24-09-2003, 11:03
jeśli masz je czym owinąc, to możesz rozszalować po 4, 5 dniach. Przy słupach problemem jest pielęgnacja, bardzo szybko wysychają, w szalunku mogłyby spokojnie sobie dojrzewać, a rozszalowane trzeba bezwzglęnie owinąć, najlepiej takimi specjalnymi matami z materiału i lać, lać, lać...

Podciąg można szalować po tygodniu uwazając, zeby nie uszkodzić świeżych słupów.

avzi
24-09-2003, 11:06
Alanta, możesz coś więcej dodać o tych matach? Jakie to maty? Czy mam po prostu pytać o "maty do owijania słupów"? :lol:

Alanta
24-09-2003, 11:12
nie mam pojęcia jak sie nazywają :wink: , czasem można je wypożyczyć w dużych firmach budowlanych. Ja wypożyczyłam z firmy, która dużo leje z betonu, to taki dosyć gruby i mocny niebieski (przynajmniej u mnie był niebieski :wink:) materiał, dobrze trzyma wodę i powoli wysycha...

A nie mozesz ich potrzymać w deskowaniu, to dużo bezpieczniejszy sposób... słup to istotny element konstrukcyjny, szkoda go spie...

avzi
24-09-2003, 11:17
Ok, popytam o te maty. Po prostu nie chciałem wyjść na idiotę, bo i tak często patrzą na mnie w hurtowniach jak na jakiegoś kosmitę. :lol: Ostatnim razem nie wiedzieli o czym mówię, jak ich pytałem o podkładki dystansowe pod zbrojenie. Sam juz nie wiem kto tu jest kosmitą: ja czy oni.
A propos tych mat, to jak długo mniej więcej trzeba je trzymać na tych słupach?

Alanta
24-09-2003, 11:19
28 dni...
Nie dziwię im się, podkładki dystansowe rozprowadzają właściwie tylko firmy wypożyczajace deskowania, typu PERI, DOKA, Hunebeck...

24-09-2003, 19:46
Tak naprawdę na większości "dużych" budów słupy rozszalowuje się na drugi dzień po zalaniu, jeśli poczekasz dzień dłużej na pewno będzie OK. Zamiast mat wystarczy folia, chodzi o zatrzymanie ubytku wody. A z podkładkami jest rzeczywiście ciężko.
Podciąg możesz lać po paru dniach (akurat zdążą wyszalować) i tak większość obciążeń przejmuje podparcie podciągu.
Uwaga o rozszalowaniu na następny dzień nie dotyczy oczywiście warunków zimowych!
Pozdrawiam.
Błażej

Alanta
25-09-2003, 08:14
Zamiast mat wystarczy folia, chodzi o zatrzymanie ubytku wody.
folia nie jest za rewelacyjna w przypadku słupów, woda która odparuje leje się po niej i góra słupa czasem wysycha, a dół "stoi" w wodzie


większość obciążeń przejmuje podparcie podciągu
nie chodzi o obciążenia, ale o to, że świeży słup jest dosyć kruchy i łatwo mu coś odrąbać np. szalunkiem, Jeśli masz zaufanie do murarzy, to możesz szalować podciąg od razu

Bartt
25-09-2003, 16:11
Nie wiem, czy dobrze rozumiem - sugerujecie, że zalewanie słupa powinno nastąpić przed zalaniem odciągu? - A nie można zalewać słupa i podciągu równocześnie :-?

Alanta
26-09-2003, 08:21
oczywiscie, ze można, ale trzeba zrobić ciut inaczej deskowanie :D