PDA

Zobacz pełną wersję : Szczelina pomiędzy ociepleniem a nadbitką



piterazim
26-06-2008, 11:58
Witam

Gdzieś znalazłem informację, iż pomiędzy ociepleniem zewnętrznym a nadbitką powinna być szczelina

i teraz kilka pytań

1- czy tak ma być ?
jeśli tak to

1 - jaka duża?
2 - czym ją zabezpieczyć przed żyjątkami

Pozdrawiam
Piotrek

Trociu
26-06-2008, 12:49
Gdzieś znalazłem informację, iż pomiędzy ociepleniem zewnętrznym a nadbitką powinna być szczelina

A pamiętasz może w jakim celu ma być ta szczelina? To może mieć znaczenie

Trociu
26-06-2008, 12:50
Strzelam, że masz pełne deskowanie. Wtedy pewnie ta przestrzeń to wlot powietrza do wentylowania przestrzeni pod dachem.

Dla podbitek są albo specjalne elementy z dziurkami, albo zostawia się szczeliny w podbitce.

W przypadku nadbitki wszystko zależy jak i czym chcesz wykańczać tą przestrzeń pionową pomiędzy krokwiami a nadbitką a murem

piterazim
26-06-2008, 13:29
Tak mam pełne deskowanie

tak dla pewności zamieszczam rysunek poglądowy

http://images27.fotosik.pl/236/9787ce24ebd26180m.jpg (http://www.fotosik.pl/showFullSize.php?id=9787ce24ebd26180)

planuje zostawić 1cm przerwy

tylko pytanie jak to zabezpieczyć np przed myszami, osami?

Myślałem żeby przeciwko owadom - taką jaką mi dali dekarze pod dachówkę - tylko trochę sztywne to i nie mam pomysłu jak do nadbitki przymocować

skorpio
26-06-2008, 13:30
W przypadku nadbitki wszystko zależy jak i czym chcesz wykańczać tą przestrzeń pionową pomiędzy krokwiami a nadbitką a murem

Jeśli między krokwiami będzie wełna mineralna w płytach (cieńsza o 3 cm od krokwi), na ścianie również wełna mineralna?

Slav
26-06-2008, 14:18
No wlasnie

Ja rowniez mam nadbitke ale nie mam deskowania.
Zastanawiam sie jak polaczyc welne na poddaszu ze styro na scianie zwenetrznej. Czy pod nadbitka musi byc szczelina dajaca nawiew pomiedzy dachowka a folia ?

Pozdro
S

Malobert
27-06-2008, 07:31
na rysunku połać za blisko ściany, tak to napewno nie wygląda w rzeczywistości - chyba, że ta nadbitka to coś takiego przybitego od spodu krokwi... wtedy problem.... u mnie pomiedzy murłatą a połacią jest szerokość krokwi - 18cm, wiec wystarcza na połączenie ociepleń i tak to powinno być zrobione wg tego co wcześniej czytałem (mostki termiczne). Powyżej warstwy ocieplenia zostawić miejsce na wentylowanie. U mnie szerokość wentylowania jest 3cm dlatego też taka szparka powinna być pozostawiona. Co do ochrony przed owadami - nad tym się nie zastanawiałem i nie wiem czy potrzebne, być może jakaś siatka metalowa - profil ?

majkii
27-06-2008, 13:03
No wlasnie

Ja rowniez mam nadbitke ale nie mam deskowania.
Zastanawiam sie jak polaczyc welne na poddaszu ze styro na scianie zwenetrznej. Czy pod nadbitka musi byc szczelina dajaca nawiew pomiedzy dachowka a folia ?

Pozdro
S

Ocieplenie ma przylegac szczelnie do nadbitki. Powietrze bedzie przeplywac ponad nadbitka i dalej ponad folia

Slav
27-06-2008, 16:22
No wlasnie

Ja rowniez mam nadbitke ale nie mam deskowania.
Zastanawiam sie jak polaczyc welne na poddaszu ze styro na scianie zwenetrznej. Czy pod nadbitka musi byc szczelina dajaca nawiew pomiedzy dachowka a folia ?

Pozdro
S

Ocieplenie ma przylegac szczelnie do nadbitki. Powietrze bedzie przeplywac ponad nadbitka i dalej ponad folia


No wlasnie tez tak mysle, bo chyba nie musi sie nic wentylowac pomiedzy folia a welna jezeli nie ma deskowania.


Pozdro
S

majkii
27-06-2008, 19:34
tylko upewnij sie ze membrana jest wysoko paroprzepuszczalna

Slav
27-06-2008, 20:53
tylko upewnij sie ze membrana jest wysoko paroprzepuszczalna

Folia to AquaTec 115T ... mam nadzieje ze jest OK ....

ewadora
05-06-2009, 08:09
To jak to jest z tą szczelina pomiędzy styropianem a nadbitką?
U mnie musi być bo jest papa i pełne deskowanie. Ja myslałam coby dać duży zakład siatki do dociepleń- od strony sciany przyklejona oczywiście do styropianu ( jako kontynuacja tej pod tynkiem), następnie wsunąć pod dach i nad wełną pozaczepiać do desek- czy tak moze być?
A może ktos ma inne lepsze rozwiązanie?
ewentualnie z siatką przeciw owadom?
pozdrawiam

FlashBack
05-06-2009, 08:35
To jak to jest z tą szczelina pomiędzy styropianem a nadbitką?
U mnie musi być bo jest papa i pełne deskowanie. Ja myslałam coby dać duży zakład siatki do dociepleń- od strony sciany przyklejona oczywiście do styropianu ( jako kontynuacja tej pod tynkiem), następnie wsunąć pod dach i nad wełną pozaczepiać do desek- czy tak moze być?
A może ktos ma inne lepsze rozwiązanie?
ewentualnie z siatką przeciw owadom?
pozdrawiam

hmm te cale zabawy z siatkami zabezpieczeniami super.

po pierwsze nie sugeruj sie rys w pierwszych postach bo ma babaola. welna w polaci ma byc polaczona z izolacja elewacji (a nie jak na rys. opierac sie o wieniec - przerwa- i izolacja elewacji).
wloty powietrza wykonuje sie za rynna.

Duży Boban
05-06-2009, 09:23
Ja mam nabitkę ma wystających krokwiach a potem tylko membranę poropprzepuszczalną. Nie mam żadnej szczeliny i nie wiem po co miałaby być

ewadora
05-06-2009, 14:48
Ja mam nabitkę ma wystających krokwiach a potem tylko membranę poropprzepuszczalną. Nie mam żadnej szczeliny i nie wiem po co miałaby być
bo masz membranę paroprzepuszczalną - więc nie musisz mieć szczeliny wentylacyjnej pod tą membraną.Ja mam pełne deskowanie i pape - więc musze wentylować pod deskowaniem( pomiędzy wełną a deskami musze zostawić 2 cm przestrzeni - i do tej przestrzeni musi napłynąc powietrze a potem wyleciec "dziurą" w kalenicy.Coby tam sie robactwo nie zagnieździło powinnam to zabezpieczyc siatka od owadów. Szczerze powiem nie widziałam takiej siatki więc nie bardzo jestem w stanie wyobrazić sobie jak to przymocować od styropianu do desek

ewadora
05-06-2009, 14:51
hmm te cale zabawy z siatkami zabezpieczeniami super.

po pierwsze nie sugeruj sie rys w pierwszych postach bo ma babaola. welna w polaci ma byc polaczona z izolacja elewacji (a nie jak na rys. opierac sie o wieniec - przerwa- i izolacja elewacji).
wloty powietrza wykonuje sie za rynna.
Ja wiem ,że te ocieplenia mają stanowić ciągłosc co nie zmienia faktu ,że nad nimi powinna pozostac przestrzeń wysokości 2 cm - którą muszę zabezpieczyć od owadów

docent56
05-06-2009, 18:47
Ja twierdzę że w tym miejscu nie musi być szczeliny wentylacyjnej.

ewadora
05-06-2009, 19:31
Tylko co?
Styropian ma przylegać do nadbitki?
A co z wentylacja połaci dachowej pod deskami?

docent56
06-06-2009, 17:13
Tynk na styropianie ma przylegać na "ostrze noża" do podbitki.Miedzy ociepleniem a deskowaniem musi być szczelina 2 do3 cm otwarta do przestrzeni nad stropem poddasza.Wentylację należy zapewnić ,ale tej przestrzeni.

ewadora
06-06-2009, 19:44
No własnie o tym piszę. Aby ta szczelinę wentylować musze zostawić przestrzeń między NADBITKĄ ( bo o tym cały czas piszemy) a styropianem po stronie elewacji stąd powietrze leci sobie w góre wyżej wymienioną szczelinę i wylatuje na zewnąrtz nad dach w szczelinie pod kalenicą ( a na pewno nie do środka domu).
Może przy podbitce jest inaczej. NIe wiem , nie studiowałam tematu .

docent56
06-06-2009, 20:10
A ja piszę że tej szczeliny "wentylacyjnej" nie musi być.

Świerzak
06-06-2009, 21:00
przyłacze sie do watku bo tez będe miał podobny problem podczas ocieplania..
docent... powiedz mi co spowduje ruch powietrza pomiędzy deskami a wełną...w tej przestrzeni 2cm?
zgadzam sie z ewadora... i też chce zostawić 1cm co by nie za dużo.. bo nie chodzi nam o wyziębianie poddasza tylko wentylacje.Jak to wykończe jeszcze nie wiem .

mattdl
07-06-2009, 00:32
A ja piszę że tej szczeliny "wentylacyjnej" nie musi być.
to powiedz jak masz pełne deskowanie i papę to jak chcesz zapewnić wentylowanie wełny na poddaszu, wloty i wyloty powietrza wszak muszą być...
podziel sie swą wiedzą

ewadora
07-06-2009, 07:45
No właśnie -docent podziel sie swoja wiedza w tym temacie.Mile widziane jakies rysunki ,przekroje

docent56
07-06-2009, 12:37
Nie czytacie tego co napisałem dokładnie. Szczelina 2 do 3 cm między wełną a deskowaniem służy jedynie do wyrównania prężności pary wodnej nad wełną a przestrzenią nad jętkami.Więc nie musi mieć wlotu i wylotu.

FlashBack
07-06-2009, 13:02
hmm te cale zabawy z siatkami zabezpieczeniami super.

po pierwsze nie sugeruj sie rys w pierwszych postach bo ma babaola. welna w polaci ma byc polaczona z izolacja elewacji (a nie jak na rys. opierac sie o wieniec - przerwa- i izolacja elewacji).
wloty powietrza wykonuje sie za rynna.
Ja wiem ,że te ocieplenia mają stanowić ciągłosc co nie zmienia faktu ,że nad nimi powinna pozostac przestrzeń wysokości 2 cm - którą muszę zabezpieczyć od owadów
teraz pytanie skad pomysl na szczeline o wysokosci 2cm?

Andrzej Wilhelmi
07-06-2009, 19:28
... Szczelina 2 do 3 cm między wełną a deskowaniem służy jedynie do wyrównania prężności pary wodnej nad wełną a przestrzenią nad jętkami...

Z całym szacunkiem dla Twojej wiedzy, ale czy możesz te rewelacyjne stwierdzenie poprzeć merytorycznie?
Wyrównanie prężności pary wodnej następuje w wełnie gdyż nie stanowi ona dla pary wodnej (gazu) żadnej przeszkody! Szczelina jest po to aby usunąć nadmiar pary wodnej. Wykonanie tego zadania jest możliwe tylko wówczas gdy szczelina jest drożna czyli ma wlot i wylot!
Pomiędzy nadbitką a ociepleniem (elewacją) powinna pozostać więc szczelina o wysokości 2 cm i powinna być zabezpieczona siatką przeciw owadom. Siatka od dociepleń ma za duże oczka. Pozdrawiam.

docent56
07-06-2009, 19:44
Andrzeju ,czy para wodna(jak piszesz -gaz) w pewnej przestrzeni otwartej szczeliną np. 2cm*80cm na pewno musi mieć jeszcze drugą szczelinę by z tej przestrzeni mogła być usunięta ?

Andrzej Wilhelmi
07-06-2009, 19:55
Oczywiście! Gdyż jej stężenie będzie rosło aż do stanu nasycenia, w którym nastąpi wykroplenie kondensatu w najchłodniejszych miejscach np. na papie w szczelinach pomiędzy deskami lub na wystających gwoździach i kapanie na wełnę. Te skropliny przejdą przez wełnę i jak nie zdążą odparować to po folii paroizolacyjnej spłyną do ścianki kolankowej. Pozdrawiam.

ewadora
07-06-2009, 20:24
Panie Andrzeju - czy to o taką siatkę chodzi?
http://images45.fotosik.pl/140/153a75d156465845m.jpg (http://www.fotosik.pl/showFullSize.php?id=153a75d156465845)
Jak ją montować?
W którym miejscu?
A moze to coś takiego z tkaniny jak stosuje sie do moskitier w oknach?

Andrzej Wilhelmi
07-06-2009, 20:32
To jest taśma do okapu. Radziłbym zastosować moskitierę (do nabycia w marketach budowlanych). Można ją zrolować i włożyć pomiędzy styropian i deski a siatkę do elewacji dociągnąć do desek oczywiście w tej przestrzeni jej nie zaciągać klejem i nie tynkować. Takie rozwiązanie zapobiegnie wysunięciu się moskitiery lub ewentualnemu wyciągnięciu jej przez ptaki. Pozdrawiam.

ewadora
07-06-2009, 21:50
http://images49.fotosik.pl/139/3efbae93b6de421em.jpg (http://www.fotosik.pl/showFullSize.php?id=3efbae93b6de421e)
CZy chodzi o coś takiego?
Rozumiem,że siatkę do dociepleń montujemy zszywkami do desek-choc to nie będzie proste -bo styropian ma 15 cm więc od strony poddasza zszywacz sie nie zmieści -chyba ,ze tak jak chciałam pierwotnie siatka pod skosem od strony zewnętrznej zostanie doprowadzona poza wewnętrzną płaszczyznę styropianu.
Siatkę zas przeciw owadom prowadzimy podobnie-od dołu podklejając ja pomiędzy siatke do dociepleń a styropian ,następnie tak jak Pan pisał - zrolowac i wyprowadzić na poddasze - i tu ponownie przyczepic zszywkami do desek ? - czy jest jakiś sprytniejszy sposób?

Andrzej Wilhelmi
09-06-2009, 20:40
Zwinięty parokrotnie rulonik siatki przeciw owadom wkładamy pomiędzy deski a styropian. On się rozpręży i nie potrzeba go niczym mocować. Siatka do dociepleń jest sztywna kończymy ją równo z deskami beż żadnego mocowania do desek. Ona zapobiegnie wypadnięciu bądź wyciągnięciu siatki przeciw owadom. Pozdrawiam.

ewadora
09-06-2009, 22:24
Bardzo dziękuje za wyjaśnienia- juz rozumiem
pozdrawiam

profus
10-06-2009, 07:08
Ja to rozwiązałem inaczej. Opisałem to tutaj:http://forum.muratordom.pl/post3292054.htm?highlight=#3292054

netcom
13-06-2012, 17:20
Wyciągam ten stary temat bo jestem ciekaw czy na rynku pojawiły się jakieś gotowe rozwiązania tego problemu albo jakieś lepsze pomysły?

TINEK
14-06-2012, 17:45
rok temu szukałem, nic gotowego nie znalazłem
poradziłem sobie sam, fotki tutaj (http://forum.muratordom.pl/showthread.php?98113-Witam-!-troch%C4%99-si%C4%99-pochwal%C4%99-Marysia-TINKA/page8) post #307

netcom
15-06-2012, 09:22
rok temu szukałem, nic gotowego nie znalazłem
poradziłem sobie sam, fotki tutaj (http://forum.muratordom.pl/showthread.php?98113-Witam-!-troch%C4%99-si%C4%99-pochwal%C4%99-Marysia-TINKA/page8) post #307
Genialne, dziękuje.

Domson
12-07-2017, 22:59
Pomiędzy nadbitką a ociepleniem (elewacją) powinna pozostać więc szczelina o wysokości 2 cm i powinna być zabezpieczona siatką przeciw owadom. Siatka od dociepleń ma za duże oczka. Pozdrawiam.

Pani Andrzeju, rozumiem że to dotyczy tylko sytuacji kiedy mamy pełne deskowanie + papę. A co jeśli na nadbitce jest tylko membrana paroprzepuszczalna? Też musi być ta szczelina czy nie?

chomik-00
14-07-2020, 18:30
A czy w 2020 zmieniło się coś pod tym względem? Szukam dobrą chwilę czegoś jak wykończyć tę szczelinę i nie mogę znaleźć. Wykonawca elewacji upiera się, że szczelina nie jest mi potrzebna a ja upieram się, że przy pełnym deskowaniu i wełnie jest mi potrzebna. Powiedział, że nigdy tego nie robił i muszę znaleźć jak to powinno być wykończone. Czy są jakieś nowe sposoby, czy dalej zrolowanie siatki na owady i dociągnięcie sitaki od kleju pod deskowanie? Dzięki

Jolka Bobek
14-07-2020, 21:17
A jak rozwiązać ten problem w sytuacji ocieplenia nakrokwiowego z płyt PIR? Wówczas taka szczelina jest całkowicie niepożądana bo wieje przez nią no i stanowi dodatkowy mostek. O ile oczywiście świadomie zrezygnuje się z wycinania deskowania w miejscu styku styropianu z PIR-em nad czym cały czas usilnie się zastanawiam (pomimo świadomości mostka)..

Regius
14-07-2020, 23:15
A czy w 2020 zmieniło się coś pod tym względem? Szukam dobrą chwilę czegoś jak wykończyć tę szczelinę i nie mogę znaleźć. Wykonawca elewacji upiera się, że szczelina nie jest mi potrzebna a ja upieram się, że przy pełnym deskowaniu i wełnie jest mi potrzebna. Powiedział, że nigdy tego nie robił i muszę znaleźć jak to powinno być wykończone. Czy są jakieś nowe sposoby, czy dalej zrolowanie siatki na owady i dociągnięcie sitaki od kleju pod deskowanie? Dzięki

Z tego co wiem są gotowe listwy, które wyglądają tak:
https://www.protektor.com/pl/produkty/db/?no_cache=1&intProductGroup=2&intProduct=52
https://www.protektor.com/kcmf_media/img/product/52.jpg

U siebie zrobiłem troszkę inaczej metodą bardziej "chałupniczą" (może nie jest idealnie, ale tak wymyśliłem):
https://i.imgur.com/YoN42iY.jpg

chomik-00
15-07-2020, 07:42
Niestety u siebie od środka już nic nie zrobię, wszystko jest przykryte. Postaram się poszukać tych listew protektor plaster stop, ale jakoś nie mogę znaleźć.. Wiecie może gdzie można kupić takie rzeczy?