PDA

Zobacz pełną wersję : Budowa domu - pytania początkujących



Strony : 1 [2]

Jarek.P
30-08-2012, 12:12
Czy stan zero naprawdę zajmuje miesiąc? Szykuję się do rozpoczęcia prac i ekipa na którą mam oko stan zero robiła w tydzień.

Napisałem "poniżej miesiąca". Zrobienie wykopu, wyszalowanie, zazbrojenie ław, wylanie ław, położenie izolacji poziomej, wymurowanie ścian fundamentowych - to wszystko w tydzień się zrobi spokojnie, ale wykonanie zasypu i chudziaka w kilkudniowym fundamencie... to już zależy, jaki to był fundament i jak robiony.

Nie, nie napiszę, że na pewno jest źle, bo wszystko zależy od tego, co oni konkretnie robili, ale z takim pośpiechem uważałbym. CZasowo im to może tyle zająć, nie ma problemu, ale może to oznaczać stawianie ścian na niewystarczająco związanym fundamencie na przykład, czy budowanie poddasza na stropie zalewanym tydzień wcześniej. Pytaj kierbuda, to on na twojej budowie rządzi i niech on decyduje.

J.

Kwitko
30-08-2012, 12:19
chainsaw jeżeli głównym kryterium wyboru jest cena a nie wielkość to może zerknij na Zosię. Kiedyś ktoś polecał na wątku za 200 tys. Bardzo mały ale pojemny, nawet jeżeli pojawią się nowi członkowie rodziny.
Nie patrz że brzydki, wystarczy przestawić jedno okno na elewację frontową i już będzie ładny ;)

http://www.mgprojekt.com.pl/zosia

Jarek.P
30-08-2012, 12:31
@migotka - odnośnie przepustu nie wypowiem się, niestety nie wiem, ile taka rura wytrzymuje, może ktoś bardziej zorientowany podpowie?

Materiały organizowane przez ekipę... chyba bym się nie odważył, kroić was będą na tym aż miło (bo chyba nie liczysz na to, że rabaty, które oni mają, będą zostawiały kasę w waszej kieszeni?), a docelowo nie będziecie mieć żadnej gwarancji, z czego tak właściwie ten dom jest zbudowany, ile jest cementu w zaprawie choćby. Organizowanie materiałów samemu pozwala po pierwsze na kontrolowanie całości budowy, po drugie pozwala oszczędzić kupę forsy. Niestety wymaga czasu... Jeśli go brak, zdajcie sie na jakąś lokalną hurtownię, przedstawcie jakieś wstępne zapotrzebowanie materiałów na całą budowę, złóżcie duuuże zamówienie, pogadajcie o rabacie za to zamówienie i może się okazać, że jest to najlepszy złoty środek: wszystko będzie z jednego źródła, z dobrym rabatem, niewykluczone, że nie mniejszym, niż ten, który miałby wykonawca.

J.

.:migotka:.
30-08-2012, 13:02
Czyli miałam dobre przeczucie odnośnie tych materiałów :)


Czy możesz mi jeszcze wyjaśnić łopatologicznie kwestię przyłącza wodnego?

Rozumiem, że mam się udać do Miejskiego Przedsiębiorstwa Wodociągów i Kanalizacji i tam załatwić formalności, zapłacić za zrobienie dokumentacji, potem znaleźć ekipę do wykonania przyłącza. Samo przyłącze to chyba dopiero po wymurowaniu parteru, prawda? W internecie widziałam, że koniec tego przyłącza jest już w budynku - czyli nie ma szans na wykonanie tego wcześniej?
Czy do wykonania takiego przyłącza to musi być jakaś "specjalna" ekipa, czy moim budowlańcy mogą być? A może robi to już zakład wod-kan, a inwestor tylko płaci?

Jarek.P
30-08-2012, 13:12
Przyłącze można spokojnie wybudować jeszcze przed budową domu, w trakcie, potem - jak się uda dogadać z wodociągami. Przyłącze wykonane przed budową po prostu trzeba chronić przed uszkodzeniem, nie jest to problem, za to kwestia wody na budowie jest elegancko rozwiązana.

Do wykonania przyłącza raczej specjalna ekipa jest potrzebna, budowlańcy nie zrobią wcinki w wodociąg, bo raz, że im nie wolno się do niego dotknąć, dwa że nie mają zielonego pojęcia (zapewne), jak to zrobić, o niezbędnych specjalistycznych narzędziach nie wspominając. Wszystkiego powinnaś się dowiedzieć w wodociągach, ewentualnie skontaktuj się (choćby tu przez forum) z innymi budującymi z twojego rejonu, niech ktoś ci podpowie nazwę lokalnej firmy, która zwykle robi tego typu instalacje dla wodociągów i dalej rozmawiaj już bezpośrednio z nimi, to najlepsza opcja, gwarantuje i sprawną realizację i dobrą cenę.

J.

e-dytek
31-08-2012, 20:17
Fundamenty były wzmacniane i ulany dodatkowo wieniec.Mają 70cm szer i 1,2m głębokie,dom był stary ,ale okazało się że są w niezłym stanie.Jeszcze nie robiliśmy ocieplenia,ale napewno będzie.Nasz domek jest w centrum miasta dodatkowo przy jednej z głównych ulic w odległości zaledwie 3m, czyli dzieli go tylko chodnik,musimy miec zgodnę na rozebrania chodnika by zrobić drenaż i ocieplenie.Mieliśmy ekipę i to dosyć tanią,za fundamenty wzieli 2600zł a dalej od kondygnacji 2 x 7000tys bez dachu bo to już inna ekipa też niedroga bo koszt to zaledwie 4,500tys zł.Jeśli chodzi o materiały to trzeba szukac po hurtowniach dobrych cen i negocjować,bo rozbierznośc jest naprawde duża,my niektóre rzeczy braliśmy bez fakturki np.porotherm25 za 4,20zł a na 28 paletach to niemała różnica.Dużo mogą podpowiedzieć znajomi ,którzy się niedawno wybudowali i są obyci w tym temacie,gdzie co i za ile najlepiej kupić.
czyli w sumie ile kosztował Cię koszt robocizny? a ile koszt całkowity z materialami?

dusiaka
01-09-2012, 18:54
a może ktoś z was poleciłby mi projekty inny niż z12. Też tani w budowie i utrzymaniu ???

chainsaw jeżeli głównym kryterium wyboru jest cena a nie wielkość to może zerknij na Zosię. Kiedyś ktoś polecał na wątku za 200 tys. Bardzo mały ale pojemny, nawet jeżeli pojawią się nowi członkowie rodziny.
Nie patrz że brzydki, wystarczy przestawić jedno okno na elewację frontową i już będzie ładny ;)
http://www.mgprojekt.com.pl/zosia
chainsaw - bigkris zbudował Zosię, pod takim nickiem jest na FM. Ma swojego bloga http://www.bigkris.mojabudowa.pl/
Jeśli dobrze pamiętam na innym wątku kiedyś napisał, że planuje się wprowadzić do Zosi w połowie września.

_Zygfryd_
04-09-2012, 22:00
Witam,

Jestem nowy na forum i powoli zaczynam się wczytywać i zapoznawać z przeogromną ilością informacji na forum :)

W niedalekiej perspektywie planuje wybudowanie domu.
Mam działkę ze starym domem. Dom jest baaardzo stary, bo drewniany - ale podmurowany. Kryty jeszcze eternitem falistym (chyba z lat 50-tych)
Do domu podpięty jest doprowadzony prąd. Woda i gaz przebiega bardzo blisko.

Dom jest długi i wąski: 17m x 7m.

Pytanie moje jest takie:
Czy warto rozważać remont tego domu na zasadzie wymiany całości materii?
Słyszałem, że można zaoszczędzić trochę czasu i pieniędzy na załatwianie papierków.

Jeśli bym sie decydował na remont, to czy mozna wprowadzać w takim domu pewne poprawki w ustawieniu? Chodzi mi np. o cofnięcie go albo poszerzenie, a na pewno podniesienie go i zrobienie poddasza użytkowego.

Warto takie coś rozważać czy lepiej od razu myśleć od normalnej budowie od samego początku?

Jarek.P
04-09-2012, 22:16
Projekt, geodezja, przyłącza - to wszystko tak czy tak Cię nie ominie, w przypadku przebudowy będzie to projekt robiony indywidualnie i na podstawie ekspertyz i obmiarów, więc tym droższy. Tak więc suma sumarum nie zaoszczędzisz ani czasu ani pieniędzy, a możesz się wrobić w caaaałe mnóóóóóóstwo kłopotów ze starym domem, na starych fundamentach.

Uwierz, o wiele prościej, taniej i korzystniej będzie toto zburzyć w cholerę i na tym miejscu postawić od zera coś nowego.

J.

chainsaw
05-09-2012, 15:27
a mam takie pytanie dysponując działką i kwotą 50 000 co za to mógłbym zrobić w projekcie z 12 ???

NieJan
05-09-2012, 20:04
chainsaw - bigkris zbudował Zosię, pod takim nickiem jest na FM. Ma swojego bloga http://www.bigkris.mojabudowa.pl/
Jeśli dobrze pamiętam na innym wątku kiedyś napisał, że planuje się wprowadzić do Zosi w połowie września.
Blog bigkrisa jest bardzo demotywujący- jest tam fotka reklamy działek budowlanych uzbrojonych, w cenie 29pln za metr. Gdy to widzę, to zawsze mnie ściska- ja musiałem za nieuzbrojoną zapłacić dziesięciokrotnie więcej na metrze, i jak sobie wyobrażam, co mógłbym za te prawie 200 tys. różnicy zrobić, to jakoś mi ciężko... ;)

e-dytek
05-09-2012, 22:03
Witam,

Jestem nowy na forum i powoli zaczynam się wczytywać i zapoznawać z przeogromną ilością informacji na forum :)

W niedalekiej perspektywie planuje wybudowanie domu.
Mam działkę ze starym domem. Dom jest baaardzo stary, bo drewniany - ale podmurowany. Kryty jeszcze eternitem falistym (chyba z lat 50-tych)
Do domu podpięty jest doprowadzony prąd. Woda i gaz przebiega bardzo blisko.

Dom jest długi i wąski: 17m x 7m.

Pytanie moje jest takie:
Czy warto rozważać remont tego domu na zasadzie wymiany całości materii?
Słyszałem, że można zaoszczędzić trochę czasu i pieniędzy na załatwianie papierków.

Jeśli bym sie decydował na remont, to czy mozna wprowadzać w takim domu pewne poprawki w ustawieniu? Chodzi mi np. o cofnięcie go albo poszerzenie, a na pewno podniesienie go i zrobienie poddasza użytkowego.

Warto takie coś rozważać czy lepiej od razu myśleć od normalnej budowie od samego początku?

słyszałam że niektórzy tak wlaśnie robią - obmurowuja stary drewniany dom, potem ten w środku rozbieraja i jest niby ten sam a jednak nie ten sam :) tak można obejść przepisy jesli jednak chcesz cos zmieniać -podnieść, zrobić użytkowe poddasze itd to musisz miec wszystkie projekty i pozwolenie na budowe -nic nie zaoszczędzisz na "papierkach" a nawet koszt moze byc wiekszy bo potzrebne ekspertyzy itd czy mozesz go zmieniać... masakrycznie dużo problemów,jeśli chcesz mieć większy dom to chyba raczej rozebrać i wybudować od nowa bo nic nie zyskujesz finansowo i czasowo

andrzejwwa
08-09-2012, 19:10
Mnie osobiście takie super generalne remonty przerażają. Znacznie prostsze wydaje mi się wyburzenie całości i postawienie nowego domu. Dlaczego?
Ponieważ masz czystą kartkę papieru, nie musisz się ograniczać starymi elementami, niepotrzebnie kombinować.

Sierko
13-09-2012, 12:43
Witam wszystkich forumowiczów.
Na wstępie chcę prosić o wyrozumiałość a za ewentualne błędy przeprosić.

Zaczynamy razem z żoną myśleć o budowie własnego domu. Działkę praktycznie mamy (będzie od teściów :)) Działka jest dość duża 32m na ok 200m.
Chcemy dom parterowym z poddaszem użytkowym, to wiemy na pewno. Ale dalej zaczynają się dylematy:
- dom z piwnicą czy bez, ewentualnie tylko pod częścią domu - teren jest gliniasty i z jednej strony obawiamy się, że będzie podchodzić woda, oczywiście są technologie ale to pewnie zwiększy koszty budowy, z drugiej natomiast jeszcze nie wiemy jakie będzie ogrzewanie (nie ma sieci gazowej więc zwykły piec i tutaj piwnica by się przydała albo coś z energią odnawialną),

- garaż wbudowany w bryłę domu czy osobno - z jednej strony jeżeli garaż jest w bryle budynku to wygoda, a z drugiej obawiam się nieprzyjemnych zapachów z garażu, które mogą przedostawać się do domu i chciałbym mieć taki swój warsztat, w którym będę mógł pomajsterkować wtedy gdyby garaż był budynkiem wolnostojącym razem z nim miałbym warsztat a za tym idą mniejsze koszty,

- wspomniane wcześniej ogrzewanie - czy bawic się w piec np. na groszek, węgiel czy coś w tym stylu też potrzebuję pomieszczenia na składowanie opału i jak to się ma do budynku podpiwniczonego i niepodpiwniczonego.

Na 99% zamontuję kolektory słoneczne to chociaż będę miał podgrzaną wodę za darmo ale co Wy o tym myślicie, może ktoś może się podzielić swoimi doświadczeniami, i podpowiedzieć na co zwracać uwagę, czym się kierować. Sam myślę, że czasami lepiej więcej zapłacić i mieć pewną sprawdzona rzecz niż zaoszczędzić i potem żałować

Za wszystkie porady i odpowiedzi z góry dziękuję

Pozdrawiam

KK2012
13-09-2012, 13:51
1. Bez piwnicy (ze względu na znaczne koszty i dyskusyjną przydatność)
2. Garaż w bryle (ze względu na komfort)
3. Ogrzewanie inne aniżeli ekogroszek (j.w. ze względu na komfort oraz konieczność wydzielenia pomieszczenia)

marchew
13-09-2012, 13:55
4. solary - to nie jest ciepła woda za darmo
(koszt inwestycyjny jest spory. opłaca się o ile masz bardzo duże zużycie ciepłej wody lub jest jakieś mega dofinansowanie)

i czytaj to forum - to jest kopalnia wiedzy (i zabobonów) na wszystkie tematy i dylematy - także te, o których piszesz

KrzysztofLis2
13-09-2012, 14:34
Pozbądź się stereotypów o domu, które powstawały 30 lat temu (piwnica na węgiel, itd.), będzie Ci się lepiej myślało.

heine84
13-09-2012, 15:11
:wave:

6mastroiani
13-09-2012, 15:25
bez piwnicy rekomenduje!!!

TOMI1975
13-09-2012, 16:35
Jeśli miałbym dodac coś od siebie to:

1.Nie robiłbym piwnicy, zamiast tego lepiej tą samą kasę wydac na nieco większy dom i w ramach dodatkowej powierzchni pomyślałbym o funkcji gospodarczo-hobby-pomocniczej. Piwnica to duże koszta zwłaszcza jak masz niepewne warunki geotechniczne. Przy okazji zrób sobie badania geotechniczne jak tylko mniej więcej umiejscowisz dom na działce.
2.Może gaz ze zbiornika? Masz spora działkę więc z zachowaniem odległości nie będzie problemu.
3.Pomyśl o maksymalnie prostej bryle. Takie sa tańsze w realizacji i ładniejsze.
4.Garaż chyba wygodniej w bryle domu ale z drugiej strony wolnostojący możesz połączyć jakimś zadaszonym łącznikiem będącym np. jednocześnie drewutnią czy taka szopą. Na głowę padac nie będzie.
5.Olej "dobre rady" rodziny, znajomych, cioć, itp. To Twój dom i ty decydujesz jak ma wyglądac i funkcjonować. Zobaczysz jak wiele osób będzie Ci doradzać, krytykowac, wtrącac się. Rób swoje i się nie daj. Słuchaj rad osób, które sa dla ciebie autorytetem jeżeli chodzi o budownictwo, no i Muratora :)
6. Nie przesadzaj z wielkościa domu. jeżeli dom będzie za duży zabija cię rachunki za ogrzewanie, koszt wykończeniówki ale i stanu surowego.
7.Nie bój się zrobić jakiegos jednego extrasa np. dużego okna, jakiegos otwarcia elewacji, może w niedużej ilości lepszego materiału wewnątrz lub na elewacji. Dom może byc bardzo prosty, z normalnymi rozwiązaniami ale taki jeden "fajniejszy" element umili Ci potem mieszkanie w nim a nie wygeneruje olbrzymich kosztów.

Pewnie inni coś jeszcze wymyślą ;)

pozdrawiam,
TC

Sierko
14-09-2012, 19:05
Dziękuję za podpowiedzi.
Co do spadku terenu to praktycznie go nie ma.
Planujemy dom o pow. do max 160 m2.
Na parterze chcielibyśmy wiatrołap, salon, kuchnię + jadalnie, jakaś mała spiżarka, mała łazienka z prysznicem, gabinet. Raczej żeby była wolna przestrzeń nie poprzedzielana drzwiami i ściankami.
A na poddaszu duża łazienka (wanna, prysznic), sypialnia, garderoba, 2-3 pokoje i nie wiemy gdzie lepiej suszarnie (gdyby była piwnica to w piwnicy a jeżeli nie to sami nie wiemy gdzie lepiej na parterze czy na poddaszu)?
Jak myślicie jaki byłby koszt budowy takiego domu stan surowy z instalacjami i pokrytym dachem (papa)?

Campeche
15-09-2012, 16:38
Podbijam temat.
W planie zagospodarowanie mam zapis: Maksymalnie dwie kondygnacje w tym poddasze użytkowe.
Przy jakiej wysokości ścianki kolankowej, poddasze użytkowe, staje się kolejną kondygnacją? Oczywiście zakładam że przestrzeń która powstanie powyżej będzie nieużytkowa.
Czy dwie pełne kondygnacje oraz nieużytkowe poddasze ponad nimi spełniają warunek zawarty w planie zagospodarowania? Posiada ktoś jakieś doświadczenia w tej sprawie?

marchew
16-09-2012, 15:33
Sierko
są na tym forum wątki: Dom za 200 tys sens marzyć?
i podobny z kwotą 300 tysięcy.
Poczytaj. Zobaczysz od czego zależy koszt budowy. Jakie elementy go podrażają.
Z grubsza, przy wielkim uśrednieniu, średnim standardzie, na potrzeby kredytowe, bardzo mniej więcej, to metr powierzchni użytkowej wykończonej to jest 2500 złotych. SSO to jakieś 45%, SSZ to jakieś 60% tej kwoty. Można mniej, można dużo więcej.
Garaż to jakieś 1200 za m2 (piwnica pewnie podobnie).
Musisz czytać!

bluenet
17-09-2012, 07:00
Sierko
są na tym forum wątki: Dom za 200 tys sens marzyć?
i podobny z kwotą 300 tysięcy.
Poczytaj. Zobaczysz od czego zależy koszt budowy. Jakie elementy go podrażają.
Z grubsza, przy wielkim uśrednieniu, średnim standardzie, na potrzeby kredytowe, bardzo mniej więcej, to metr powierzchni użytkowej wykończonej to jest 2500 złotych. SSO to jakieś 45%, SSZ to jakieś 60% tej kwoty. Można mniej, można dużo więcej.
Garaż to jakieś 1200 za m2 (piwnica pewnie podobnie).
Musisz czytać!

Z moich ostatnich informacji wynika, że bank przy liczeniu kredytu na dom jednorodzinny uśrednia koszt 1m2 do 2000 zł.

bowess
17-09-2012, 08:03
A ja spotkałam się z "bankową" kwotą 2300 zł za m2.

Sierko, wszystko tak naprawdę zależy od detali i konkretych rozwiązań. Prosty budynek tej wielkości, z tanim pokryciem dachu i bez fajerwerków jakichś konstrukcyjno - instalacyjnych powinien spokojnie zmieścić się w 2000 zł/m2. Czyli 320 tysięcy to taka kwota "bazowa". Wiadomo, że przy budowie sky is the limit, więc wszystko tak naprawdę zależy od oczekiwań inwestora co do materiałów i przede wszystkim wykończeń, bo tu jest największy rozrzut cen - metr podłogi można obłożyć czymś za 20 złotych, a można i za 200 i za 1000. :)

Sierko
17-09-2012, 15:19
Dzięki :)
To zabieram się do czytania.

.:migotka:.
17-09-2012, 15:40
Czy w 2013r będzie można jeszcze korzystać ze zwrotów różnicy w VAT na materiały budowlane?

bluenet
17-09-2012, 17:07
Czy w 2013r będzie można jeszcze korzystać ze zwrotów różnicy w VAT na materiały budowlane?

na chwilę obecną tak

.:migotka:.
17-09-2012, 18:22
??
A to ostatni rok tych odpisów?

bluenet
19-09-2012, 11:13
Ja też byłam początkująca i dalej niewiele wiem na ten temat ;P Ale miałam super firmę, która się wszystkim zajęła. Możesz sobie poszukać www.oj-bud.pl (http://forum.muratordom.pl/redirector.php?url=http%3A%2F%2Fwww.oj-bud.pl).
Pozdrawiam ;)

link nie działa

powinno być: www.ojbud.pl

cytryna60
19-09-2012, 12:16
witam!

zwracam się do Was z ogromną prośbą pomocy

niedawno wyszłam zamąż, zamierzenie mieliśmy proste po ślube bierzemy się za "marzenie o własnym domie", oboje stwierdziliśmy że mieszkania w bloku mamy dosyć i naszego małego mieszkanka nie będziemy zamieniać na większe tylko wybudujemy dom

działki nie mamy ani pieniędzy tzn oszczędności ok 25 tyś
całą budowę + zakup działki zfinalizowalibyśmy z kredytu

wybraliśmy projekt muratora vis a vis o pow użytkowej 117m2

jesteśmy na etapie poszukiwania działki

ale póki co dookoła wszyscy ale to wszyscy są przeciwko nam a raczej mnie ponieważ mój mąż powoli również stoii po drugiej stronie, która twierdzi że po co to się zabieramy, że z domem jest tyle roboty a ile roboty koło domu, kupcie sobie wieksze mieszkanie i spokój - i to mówią ludzie którzy są w trakcie budowy (pytam po co oni to kończą niech sprzedadzą w pizdu i się nie męczą skoro tak mi radzą) ale rowniez moi rodzice ktorzy wybrali życie w bloku aby podróżować a nie "bawić się w budowę"

i szlag mnie trafia ze z rzadnej strony wsparcia i zrozumienia drogi która
(do tej pory oboje chcieliśmy iść a teraz już chyba tylko ja)

sluchajcie w muratorze koszt budowy wybranego przez nas domy to ok 270tyś netto (bez wnętrz) czy naprawdę nie można tego domu wybodować taniej? czy naprawdę na budowę domu stać bogaczy srających pieniędzmi

kredyty przyznanego dostane 280tyś z tego musialabym kupic dzialke i wybudowac dom ale zamierzalam wziasc mniejszy kredyt bo przy 280tys nie mam z czego go splacac - myslicie ze udaloby sie kupic dzialke i wybudowac dom za 200tys?

bluenet
19-09-2012, 13:08
witam!

zwracam się do Was z ogromną prośbą pomocy

niedawno wyszłam zamąż, zamierzenie mieliśmy proste po ślube bierzemy się za "marzenie o własnym domie", oboje stwierdziliśmy że mieszkania w bloku mamy dosyć i naszego małego mieszkanka nie będziemy zamieniać na większe tylko wybudujemy dom

działki nie mamy ani pieniędzy tzn oszczędności ok 25 tyś
całą budowę + zakup działki zfinalizowalibyśmy z kredytu

wybraliśmy projekt muratora vis a vis o pow użytkowej 117m2

jesteśmy na etapie poszukiwania działki

ale póki co dookoła wszyscy ale to wszyscy są przeciwko nam a raczej mnie ponieważ mój mąż powoli również stoii po drugiej stronie, która twierdzi że po co to się zabieramy, że z domem jest tyle roboty a ile roboty koło domu, kupcie sobie wieksze mieszkanie i spokój - i to mówią ludzie którzy są w trakcie budowy (pytam po co oni to kończą niech sprzedadzą w pizdu i się nie męczą skoro tak mi radzą) ale rowniez moi rodzice ktorzy wybrali życie w bloku aby podróżować a nie "bawić się w budowę"

i szlag mnie trafia ze z rzadnej strony wsparcia i zrozumienia drogi która
(do tej pory oboje chcieliśmy iść a teraz już chyba tylko ja)

sluchajcie w muratorze koszt budowy wybranego przez nas domy to ok 270tyś netto (bez wnętrz) czy naprawdę nie można tego domu wybodować taniej? czy naprawdę na budowę domu stać bogaczy srających pieniędzmi

kredyty przyznanego dostane 280tyś z tego musialabym kupic dzialke i wybudowac dom ale zamierzalam wziasc mniejszy kredyt bo przy 280tys nie mam z czego go splacac - myslicie ze udaloby sie kupic dzialke i wybudowac dom za 200tys?

jest o tym kilka wątków:

http://forum.muratordom.pl/showthread.php?204682-dom-na-miar%C4%99&p=5541362#post5541362
lub
http://forum.muratordom.pl/showthread.php?171092-Dom-do-ok-200-tys-jest-sens-marzy%C4%87&p=5540768#post5540768

bluenet
25-09-2012, 10:28
Jak podaje portal Dom.pl za "Rzeczpospolitą", koszt materiałów budowlanych (na chwilę obecną) niezbędnych do wybudowania domu o pow. 150 m2 to ok. 141tyś. zł.
Zastanawiam mnie czy wartość dotyczy sso, ssz czy kompletnego domu. Proszę o opinię.

Źródło: http://www.dom.pl/jaki-dom-jest-tani-w-budowie-gdzie-szukac-oszczednosci.html (http://forum.muratordom.pl/redirector.php?url=http%3A%2F%2Fwww.dom.pl%2Fjaki-dom-jest-tani-w-budowie-gdzie-szukac-oszczednosci.html)

http://www.ekonomia24.pl/artykul/709844,934045-Ile-za-materialy-na-dom.html (http://forum.muratordom.pl/redirector.php?url=http%3A%2F%2Fwww.ekonomia24.pl% 2Fartykul%2F709844%2C934045-Ile-za-materialy-na-dom.html)

chainsaw
26-09-2012, 08:34
Witam wasz wszystkich!
Mam do was pytanko małe. Przeglądałem wiele projektów i wybrałem dwa projekty problem polega na tym , że nie wiem który dom w budowie będzie tańszy podsyłam linki
1:http://www.z500.pl/projekt/z12.html#project-costs
2:http://www.z500.pl/projekt/Z78.html?lustro=0#project-costs
przy czym w tym pierwszym poddasza przez długi czas nie zrealizuje i nie wiem co lepsze i tańsze w budowie może ktoś coś poradzi ??
znalazłem jeszcze takie trzy projekty :
1:http://projekty.lipinscy.pl/Frankfurt_IV/
2 http://projekty.lipinscy.pl/Aspen_III/
3 http://projekty.lipinscy.pl/Lille/

i czy te trzy domy będą droższe w budowie niż z12 czy ta sama cenna bo bardziej wpadł mi w oko lille

bowess
26-09-2012, 09:06
Będą droższe. Szacunkowe kalkulacje netto też na to wskazują. Powierzchnię mieszkalną parteru wszystkie mają znacznie większą niż z12, a i powierzchnia garażu dochodzi. Więcej mb fundamentów, większa powierzchnia dachów. Dachy mają już łamania, więc kalenice i kosze dojdą. Popatrz też na rozmieszczenie punktów poboru wody w projektach. Rozciągnięcie instalacji wpływa na jej koszt i późniejsze koszty użytkowania. Dla przykładu - ile litrów wody trzeba będzie spuścić w kuchni Lille, zanim zacznie lecieć ciepła. Alternatywa to wykonanie cyrkulacji ciepłej wody, a to również są pewne koszty użytkowania.

No ale jeżeli ma być kocioł na paliwo stałe, to może taka peryferyjna kotłownia byłaby wygodniejsza? Tu mam na myśli projekt Lille, bo pozostałe nie mają połączenia kotłowni z wnętrzem domu, a to trochę kiepsko - w zimie wychodzić z domu, żeby rozpalić, czy dołożyć opału.

kubaar
27-09-2012, 13:31
Witam Was serdecznie,

Przygladam sie i czytam forum juz pare miesiecy, nadszedl czas na pytania. Podoba mi sie projekt http://www.archipelag.pl/projekty-domow/liv-3-g2/ , problem z tym ze jest to nowy projekt i nikt mi nie powie jak jego zalozenia sprawdzaja sie w rzeczywistosci, prawdopodobnie zmienie kilka rzeczy w nim ale zalozenie mi sie podoba. Na co powinienem zwrocic szczegolna uwage przy tym projekcie, mam poprostu do Was prosbę o wypunktowanie wszystkich rzeczy ktore Wam sie nie podobaja ze wzgledow praktyczno/ekonomicznych(wizualnie mi sie podoba wiec mnie nie interesuje Wasze zdanie :P ). Projekt zaklada dosc duza energochlonnosc budynku, zakladam ze glownie przez przeszklenia z ktorych nie chcialbym rezygnowac w jakims znaczacym stopniu(moze 1 gora 2 duze okna zmniejsze na "normalny rozmiar"), czy uzycie dobrego ocieplenia scian(mysle o budowie bk24 +20styro+10/12 w podlogi i 15welny w gore) poproawi wlasciwosci tego budynku czy duzo nie zmieni? Czy opinia ze stosowanie welny i styropianu w jednym budynku zle sie sprawdza to calkowity mit?) i czy zastosowanie wentylacji mechanicznej z odzyskiem ciepla ma rzeczywiste uzasadnienie ekonomiczne (wg. Was)? Proszę o Wasze opinie.

Pozdrawiam
Kuba

chainsaw
28-09-2012, 17:00
klamka zapadła wygrał projekt z12 ph+ jest to projekt z poddaszem wie ktoś może ile będzie droższy niż zwykły z12 ? na razie poddasza nie zrobię bo nie będzie funduszy na to natomiast planuje założyć solary i może rekuperacje warto ??

.:migotka:.
28-09-2012, 17:23
planuje założyć solary i może rekuperacje warto ??
Solary IMHO się nie zwrócą - jeśli rozważamy tu kategorie czysto finansowe. Zwłaszcza przy niewielkiej rodzinie (ile osób u was jest?). Reku - tu też zależy, czy piszesz o względach finansowych? Z tego, co czytałam, to się nie "zwróci" - natomiast ja w domu będę robić ze względu na komfort i brak przeciągów zimą.

cytryna60
29-09-2012, 08:07
witam ponownie!

jak to wyglada bo mam do kupienia fajna dzialke za swietna cene z pozwoleniem na budowe (mzna zaczac chocby jutro) i z projektem ktory wogole mi nie odpowiada a podobno zagospodarowanie przestrzenne tego obszaru było i sprzedajacy powiedzial ze tego juz nie zmienie tzn ze nie bede mogla wybudowac na tej dzialce innego domu - czy to fakt? czy naprawde ktokolwiek kupi ta dzialke musi tam wybudowac ten smutny dom na ktory zostalo wydane pozwolenie?

Jarek.P
29-09-2012, 09:13
Oczywiście, że nie. Pozwolenie na budowę można sobie wsadzić w buty i starać się o nowe, inne.
Tyle, że wtedy całą procedurę, wszystkie formalności zaczynasz od początku. I szczerze mówiąc od tego radziłbym zacząć, od dowiedzenia się, co na tej działce można wybudować i czy w ogóle można. Dopiero potem kupować.

J.

chainsaw
29-09-2012, 11:40
Solary IMHO się nie zwrócą - jeśli rozważamy tu kategorie czysto finansowe. Zwłaszcza przy niewielkiej rodzinie (ile osób u was jest?). Reku - tu też zależy, czy piszesz o względach finansowych? Z tego, co czytałam, to się nie "zwróci" - natomiast ja w domu będę robić ze względu na komfort i brak przeciągów zimą.

nasza rodzina liczy 2+1 chce ze swoich pieniedzy wybudować do stanu ssz a na resztę kredyt tylko sie zastanawiam nad kosztem poddasza czy dużo zdrożeje od normalnej wersji z 12. czyli nie warto inwestować w solary i rekuperacje

.:migotka:.
29-09-2012, 12:40
Przy trzyosobowej rodzinie solary ci się nie zwrócą - no chyba, że masz w gminie jakieś niezłe dofinansowania (czasem to nawet 60% kosztów inwestycji może być) - wtedy raczej na tak.
Reku - tak, jak pisałam: przeliczając na złotówki pewnie się nie zwróci, ale reku to też większy komfort - a tu już sam musi sobie odpowiedzieć, czy wolisz:
a) zaduch w zimie i być może grzyb na ścianie, bo okna szczelnie zamknięte, żeby nie wiało
b) świeże powietrze - ale godzisz się na na ciągnięcie zimna po podłodze od rozszczelnionych okien (i większe rachunki za ogrzewanie)
c) instalowanie WM z reku - finansowo koszt trochę większy, ale masz stale świeże powietrze w domu i brak przeciągów
Ja wybrałam opcję trzecią i mam nadzieję, że słusznie - budowa jeszcze przede mną :)

chainsaw
29-09-2012, 19:57
dzięki za info. Reku można zainstalować w każdym momencie czy jest określony etap budowy ??

.:migotka:.
29-09-2012, 21:18
Można w dowolnym momencie, ale wiąże się to zawsze z większym bądź mniejszym rozpierdzielem w urządzonym już domku. Poza tym, jak zaplanujesz went mech i reku przed budową, to prawdopodobnie będziesz mógł zrezygnować z murowania niektórych kominów i na tym przyoszczędzić

Luving
30-09-2012, 20:34
Czy ktoś już zakończył budowę i może się pochwalić efektem końcowym?

Elfir
01-10-2012, 22:33
mnóstwo osób zakończyło budowy - starczy poczytać dzienniki i obejrzeć galerie
:confused:

cyprinus
03-10-2012, 19:45
Można w dowolnym momencie, ale wiąże się to zawsze z większym bądź mniejszym rozpierdzielem w urządzonym już domku. Poza tym, jak zaplanujesz went mech i reku przed budową, to prawdopodobnie będziesz mógł zrezygnować z murowania niektórych kominów i na tym przyoszczędzić

Tak zrobiłem, dodatkowo będzie glikolowy GWC. Ludzie na fm twierdzą, że mając WM z reku później zaczynają grzać i wcześniej kończą. Więc coś jest na rzeczy.
A jeśli chodzi o koszty, postawiłem parterową Jaskółkę II (230 m2 pow.całk) z poddaszem nieużytkowym - stan surowy otwarty około 210.000.

Elfir
03-10-2012, 22:20
Założliście wątek i zadajecie pytania w złym dziale. Tutaj proponuje się tematy do papierowego wydania czasopisma "Murator".
Przenosze do innego działu.

Teraz odpowiedź - dom z poddaszem to taki, co ma parter + poddasze uzytkowe (z pomieszczeniami mieszkalnymi), a nie dwie kondygnacje nadziemne i poddasze. Wysokośc ścianki kolankowej nie ma znaczenia.

Campeche - możesz wybudowac albo dom z poddaszem użytkowym albo dom piętrowy bez poddasza uzytkowego (czyli z płaskim stropodachem lub z poddaszem nieuzykowym).
Skoro napisane jest poddasze użytkowe, to oznacza takie, które będzie wykorzystywane. Jesli na poddasze nie ma normalnie wejścia to jest to poddasze nieużytkowe.

chainsaw
04-10-2012, 10:50
witam jeszcze raz ja z tymi projektami bo mamy z żoną spór i nie wiem jaki będzie tańszy. Dwa projekty są już z poddaszem 1 http://www.z500.pl/projekt/Z210_v1,Wersja-projektu-Z210-z-powiekszona-kotlownia.html#project-general-info: 2 mój faworyt http://www.z500.pl/projekt/Z12,Dom-z-dachem-dwuspadowym-i-opcja-zagospodarowania-poddasza-latwy-w-budowie.html#project-variants i 3 http://www.z500.pl/projekt/Z256,Maly-tani-w-wykonaniu-parterowy-dom-z-dwiema-wygodnymi-sypialniami.html#project-comments tylko tutaj chcemy doprojektować poddasze . Szukam projektu ogólnie taniego w budowie i wpadły mi trzy projekty i teraz pytanie który dom będzie tańszy czy z12 ph+ czy z210 v1 czy koszt z210 będzie taki sam jak w przypadku z12 ph+ czy tańszy . generalnie poddasze nie chce wykańczać od razu i trzeci projekt to z256 i pytanie czy dobudowanie poddasza wyjdzie drożej niż pozostałe dwa czy koszt jednakowy z góry dziękuje za odpowiedz. Mam tak na mieszane w głowie ze potrzebuje waszej opinij bo zwariuje :)

Elfir
06-10-2012, 22:52
w dziale projekty domów poszukaj tematów o tych projektach i podpytaj ludzi ile kosztowała budowa.

Z 256 ma drogie pokrycie dachu i niepotrzebne słupy, które podrażają inwestycję
W Z 12 nie podoba mi się umiejscowienie schodów. Salon ma niby 30 m2 a mało ustawny jest w sumie.
Z 210 mikroskopijna kuchnia, dziwacznie i niewygodnie umiejscowiony kominek.

Dwa z tych projektów mają po dwie sypialnie na parterze, a Z210 tylko jedną.
Jak w zasadzie macie potrzeby?

chainsaw
07-10-2012, 13:48
potrzeby nasze są nie wielkie: kuchnia , łazienka , salon plus pokój dla nas i dla 1 dziecka i to starczy. jestem na etapie kupna projektu i już nie wiem sam co kupić parterówka czy z poddaszem użytkowym głównym moim kryterium jest kwota ma być łatwy i tani w budowie. szukam pomocy na forach umnie w rodzinnie nikt nie ma swojego domu wiec pomoc mam znikomą może tu na forum ktoś życzliwy pomoże


jeszcze biorę pod uwagę ten projekt: www.z500.pl/res/kosztorysy/Z261_szacunkowy.pdf

marynata
07-10-2012, 13:53
potrzeby nasze są nie wielkie: kuchnia , łazienka , salon plus pokój dla nas i dla 1 dziecka i to starczy. jestem na etapie kupna projektu i już nie wiem sam co kupić parterówka czy z poddaszem użytkowym głównym moim kryterium jest kwota ma być łatwy i tani w budowie. szukam pomocy na forach umnie w rodzinnie nikt nie ma swojego domu wiec pomoc mam znikomą może tu na forum ktoś życzliwy pomoże
Po pierwsze co masz narzucone przez miejscowy plan zagospodarowania odnośnie budynku?Jakie warunki musi spełniać?
Od tego rozpoczyna się poszukiwanie projektu.
Często jest tak że dyskusja trwa tygodniami,inwestor z pomocą forumowiczów wybierze projekt,a potem jest lipa :rolleyes:

Puchacz000
07-10-2012, 19:38
Witam

Chciałbym zapytać bo nie znam się na tym kompletnie czy posiadając działkę mogę postawić domek do 200 tyś.? Chodzi mi o taką ofertę np. http://www.danwood.pl/promocyjne/243.htm czy warto? jakie są haczyki? czego brakuje? proszę o pomoc, najlepiej osoby co już miała z tym styczność.

fotohobby
07-10-2012, 21:51
Musisz mieć działkę z wykonanymi fundamentami, bo wykonawca tego nie robi.
Fundamenty i wylany chudy beton między nimi.
Czyli jakie 16-20tyś pod taki dom.

Później oczywiście wykończeniówka - płytki, panele, malowanie, armatura, glazura.
Kolejne 30-60tyś.
Robiąc dom tej wielkości w technologii tradycyjnej, w systemie zleconym,
wybierając korzystne cenowo oferty robociznyi polując na okazyjne ceny materiałów, stan, który oni określają na deweloperski (lecz już z fundamentem) mozesz zamknąć na 160-180tyś zł...

bowess
08-10-2012, 08:48
chainsaw rozumiem rozterki, bo dotyczą one większości młodych, "rozwojowych" rodzin. W zasadzie dobrze byłoby budować dom na teraz, ale to teraz w ciągu 9 miesięcy może się radykalnie zmienić. Z drugiej strony budowanie na przyszłość też potrafi się mocno zemścić, gdy na przykład plany były na 2+2 w krótkim czasie, a okazuje się, że bardzo długo trzeba się starać o jedno.
Sami szukaliśmy projektu, który można w razie czego etapować z dwóch względów. Po pierwsze budowaliśmy za gotówkę i chcieliśmy mieć możliwość "zrobienia oddechu" przed wykończeniem poddasza, gdyby z jakichś niezależnych od nas względów zmniejszyły się nam dochody. Po drugie zaczynaliśmy jeszcze bez dzieci i w zasadzie nie wiedzieliśmy, kiedy rodzina zwiększy liczebność, choć plany mieliśmy w miarę konkretne.
Pod uwagę braliśmy z12, z34, Kokosza, Kokosza Eko i pm18 z Bauherra. W końcu zdecydowaliśmy, że odpadają te z 1 sypialnią na parterze (choć w nich można było zamknąć klatkę schodową), a później to już detale zdecydowały.

Puchaczu000 osoba z mojej najbliższej rodziny z racji braku czasu rozważała takie rozwiązanie. Jest to dość ciekawa propozycja, zwłaszcza, gdy chodzi o dom pod klucz. Jednak wciąż jest to raczej drogi system. Całkowicie zgadzam się z fotohobby. Zdobywając pewną podstawową wiedzę w temacie budowy (a żadne cuda to nie są), można za taką kwotę zbudować dom z fundamentami i ładnie (może nawet z paroma rzeczami takimi ekstra :) ) wykończony. A czas? Dobierając technologie i zgrywając w czasie ekipy można zamieszkać w 6 miesięcy od wbicia pierwszej łopaty, więc spokojnie jeden sezon wystarcza.

inż.Trix
08-10-2012, 12:15
Według projektu budować trzeba i basta. Inną rzeczą są zmiany w projekcie uznawane za nieistotne. Dlatego nikt Ci nic nie zrobi jeśli zamiast 12 cm docieplenia dasz 25 jeśli zmienisz kolor elewacji dobudujesz kominek czy dołożysz podłogówkę zamiast grzejników. Problem będzie jeśli zmienisz układ konstrukcyjny budynku zwiększysz rozpiętości konstrukcyjne odchudzisz stropy itp. Jeśli znajdziesz kierownika budowy który będzie na to patrzył i nic nie powie to powodzenia.
P.S. budynek bez komina? Bzdura!!! już niejednemu takie nowinki tyłem wyszły Ale powodzenia :) Aż przykro niektóre wątki czytać

chainsaw
08-10-2012, 14:59
Dzięki bowess za porady. Działkę uzbrojoną już mam teraz tylko projekt i do ostrej pracy obecnie wraz z żoną coraz bardziej stawiamy na ten projekt http://www.z500.pl/projekt/Z261.html teraz tylko musimy odnieść się do kosztów czy jest tani w budowie jak z 12 czy dużo droższy jeśli cenna zbliżona to już rozterka rozwiązana będzie. Warunki do zabudowy mamy dobre: duża działka blisko do szosy od sąsiada jednego i drugiego odległość w miarę. Chcemy ze swoich środków doprowadzić do SSZ a reszte kredyt i jeśli za 70.000 parę projekt z261 uda się chociaż doprowadzić do SSO to będzie ok. da rade czy nie da rady za tyle ?? pozdrawiam

chainsaw
10-10-2012, 21:50
Witam. mam małe pytanko jak obliczyć koszt fundamentów ??? dla projekty z261 dziś był u mnie geodeta i teraz tylko projekt i na wiosnę ruszamy. mamy już działkę papiery już prawie zrobione własne środki 70.000 i czy z tym zrobię SSO ??? i jeszcze jedno pytanie jaki strop byłby najlepszy dla tego domu ?? teriva czy wiązary co lepsze ? mam nadzieje że ktoś pomoże na stronie pracowni z500 koszt SSZ to ok 84 tyś chyba mało co ??

pawko_
10-10-2012, 23:05
Dzięki bowess za porady. Działkę uzbrojoną już mam teraz tylko projekt i do ostrej pracy obecnie wraz z żoną coraz bardziej stawiamy na ten projekt http://www.z500.pl/projekt/Z261.html teraz tylko musimy odnieść się do kosztów czy jest tani w budowie jak z 12 czy dużo droższy jeśli cenna zbliżona to już rozterka rozwiązana będzie. Warunki do zabudowy mamy dobre: duża działka blisko do szosy od sąsiada jednego i drugiego odległość w miarę. Chcemy ze swoich środków doprowadzić do SSZ a reszte kredyt i jeśli za 70.000 parę projekt z261 uda się chociaż doprowadzić do SSO to będzie ok. da rade czy nie da rady za tyle ?? pozdrawiam
Warunki do zabudowy to musisz kolego wyciągnąć z gminy, a nie pisać, że są dobre :) przykładowo kupisz projekt z dachem wielospadowym , a w warunkach będzie możliwość wybudowania tylko dwuspadowego itd. Tym sposobem zakupisz odpowiedni projekt do obowiązujących warunków.
Pozdrawiam.

Elfir
11-10-2012, 00:10
Witam. mam małe pytanko jak obliczyć koszt fundamentów ??? dla projekty z261 dziś był u mnie geodeta i teraz tylko projekt i na wiosnę ruszamy. mamy już działkę papiery już prawie zrobione własne środki 70.000 i czy z tym zrobię SSO ??? i jeszcze jedno pytanie jaki strop byłby najlepszy dla tego domu ?? teriva czy wiązary co lepsze ? mam nadzieje że ktoś pomoże na stronie pracowni z500 koszt SSZ to ok 84 tyś chyba mało co ??


Obejrzyj mój dom.
fundament kosztował 30 tyś
90 tyś kosztował SSO

chainsaw
11-10-2012, 09:06
Warunki do zabudowy to musisz kolego wyciągnąć z gminy, a nie pisać, że są dobre :) przykładowo kupisz projekt z dachem wielospadowym , a w warunkach będzie możliwość wybudowania tylko dwuspadowego itd. Tym sposobem zakupisz odpowiedni projekt do obowiązujących warunków.
Pozdrawiam.

warunki do zabudowy mam ok mogę wybudować dom z każdym dachem dwu czy czterospadowym nie mogę tylko wybudować piwnicy a tak wszystko ok w końcu działka 45 ar

Przemek_80
11-10-2012, 12:35
Mam pytanie: po zakupie projektu, adaptację robi architekt np. z lokalnego biura projektowego. Rozumiem, że po zrobieniu adaptacji zlecam fachowcom zrobienie instalacji np. DGP, wentylacji mechanicznej, odkurzacza centralnego? Czy w jakiejś konkretnej kolejności? Czy może to wszystko już robi biuro w ramach adaptacji? Pozdrawiam

Elfir
11-10-2012, 16:58
robienie projektu np. odkurzacza centralnego jest bez sensu. Husky robi projekt za darmo - bez żadnych zobowiązań.

motylek0503
13-10-2012, 13:01
Ja zaczynam własnie fundamenty koszty obliczyłam sobie w ten sposób że zrobiłam zestawienie i jezdziłam po hurtowniach w okolicznych miastach i trochę allegro. Jestem chyba z twoich okolic więc mogę dać ci namiary pozdro

bąbelkowo
14-10-2012, 11:03
Witam serdecznie, z początkiem roku chcemy ruszyć z budową praktycznie projekt mamy już wybrany i tu zaczynają się wątpliwości ..... czy podany kosztorys jest faktycznym czy nie da się usiać tych kosztów bo niestety ale całkiem pokaźna kwota jest tam podana .. Projekt to http://www.dompasja.pl/project/372 Laredo czy da się zmniejszyć te koszty ?


141933
141932

Elfir
14-10-2012, 19:32
Witam serdecznie, z początkiem roku chcemy ruszyć z budową praktycznie projekt mamy już wybrany i tu zaczynają się wątpliwości ..... czy podany kosztorys jest faktycznym czy nie da się usiać tych kosztów bo niestety ale całkiem pokaźna kwota jest tam podana .. Projekt to http://www.dompasja.pl/project/372 Laredo czy da się zmniejszyć te koszty ?


Kosztorys mniej więcej może odpowiadac prawdzie, pewnie uwzględnia minimalną wymaganą grubośc styropianu a na dachu najtańsze pokrycie.

chainsaw
19-10-2012, 10:24
pytanie odnośnie studia archipelag ostanie mam już dylemat odrzuciłem pracownie z500 z pewnych względów szukałem dalej i trafiłem na dom tori III economy http://www.archipelag.pl/projekty-domow/tori-iii-economic-wersja-b/?Kind=1&Name=tori&SearchForm=1 i nie wiem czy wierzyć w ich kosztorys może ktoś wie czy kosztorys tego studia jest w miarę rzetelny ??

bowess
19-10-2012, 11:41
Zaznaczone jest przy pomocy (2), że jest to kosztorys liczony ze współczynników. Pod klucz dom powinien się zmieścić w jakichś 180 tysiącach.
Z doświadczenia własnego mogę powiedzieć, że sprawdził się u nas kosztorys Archetonu, ale też napisał mi ich architekt, że nasz dom to jedna z najwierniejszych realizacji projektu tego biura. Zwykle inwestorzy bardzo dużo zmieniają - materiały, technologie, często wymiary, otwory. Dlatego kosztorysy podane na stronach (mam na myśli te policzone z zestawienia materiałów, a nie te szacunkowe, które mają być niskie i zachęcające do kupna projektu) rozmijają się z faktycznymi kosztami budów.

Moni_
19-10-2012, 15:43
Czy aby uzyskać decyzję o Warunkach Zabudowy trzeba wcześniej uzyskać warunki techniczne przyłączenia od gestorów sieci? Na jakiej podstawie?

Złożyłam wniosek o wydanie Decyzji o WZ załączyłam na mapce narysowane gabaryty planowanych budynków, określiłam we wniosku zapotrzebowanie na media: wodę, prąd itd. i dostałam postanowienie w którym żadano uzupełnienia m. innymi o cytuję: "określenie zapotrzebowania na wodę, energię" więc dzwonię, że przecież zapotzrebowanie określiłam we wniosku, a pani: "A warunki pani ma? Albo chociaż zapewnienie dostawy wody i prądu?". No jeszcze nie mam, bo co będę występować o warunki dla danej inwestycji skoro jeszcze nie wiem czy w ogóle będę mogła ją realizować...

Ponadto gmina żąda rysunków planowanych budynków, ja na tym etapie jeszcze nie zaczęłam projektować, znam mniej więcej gabaryty zewn. budynków, dł, szerokość, wysokość, ich pow. użytkowe, pow. zabudowy, ilość kondygnacji (co dokładnie opisałam we wniosku), ich rozmieszczenie na działce ale co ma już rysować elewacje ? do wniosku? Myślałam, ze wytyczne określone w decyzji o WZ będą podstawą do projektowania, że tam określą dozwolone kąty dachu, wysokości, inne wytyczne, nie rozumiem, dlaczego na etapie występowania o WZ oni chcą już rysunków dot. budynków?

Elfir
19-10-2012, 16:47
Faktem jest, że coś za dużo żadają. Poproś o przepisy na podstawie których tego od ciebie wymagają.
Bo ja o warunki przyłączenia występowałam przy składaniu wniosku o pozwolenie na budowę. Przeciez możesz mieć wodę ze studni głębinowej i POŚ.

bąbelkowo
19-10-2012, 18:27
pytanie odnośnie studia archipelag ostanie mam już dylemat odrzuciłem pracownie z500 z pewnych względów szukałem dalej i trafiłem na dom tori III economy http://www.archipelag.pl/projekty-domow/tori-iii-economic-wersja-b/?Kind=1&Name=tori&SearchForm=1 i nie wiem czy wierzyć w ich kosztorys może ktoś wie czy kosztorys tego studia jest w miarę rzetelny ??

odnośnie pracowni z500 dlaczego ją odrzuciłeś ? jakieś konkretne powody ? pytam ponieważ wpadł mi w oko projekt właśnie tej pracowni ....

chainsaw
19-10-2012, 22:21
odnośnie pracowni z500 dlaczego ją odrzuciłeś ? jakieś konkretne powody ? pytam ponieważ wpadł mi w oko projekt właśnie tej pracowni ....

Dlaczego z wielu przyczyn tu przykład projektu z12 ich kosztorys to sciema jaki mało z12 pod klucz jak byś chciał to koszt 250 tyś bez działki, ich kosztorys to tylko zachęcenie inwestora na zakup projektu dwa; projekt zawiera mnóstwo błędów po zakupie projektu z12 zaniosłem do lokalnego architekta i pokazał mi pewne rzeczy od razu odesłałem projekt. To są moje odczucia wiec wybór należy do ciebie ogólnie pewne projekty mają dużo realizacji w kraju z tego co wiem to chyba z71 jest w miarę dobrze opracowany. w razie pytań pisz na priv ;)

Moni_
20-10-2012, 08:22
Faktem jest, że coś za dużo żadają. Poproś o przepisy na podstawie których tego od ciebie wymagają.
Bo ja o warunki przyłączenia występowałam przy składaniu wniosku o pozwolenie na budowę. Przeciez możesz mieć wodę ze studni głębinowej i POŚ.

To jest na wsi, ks tam nie ma, Przydomowa Oczyszczalnia Ścieków to na pewno (napisałam to we wniosku), wodociąg jest blisko, sąsiadujące z moją działką gospodarstwo ma wodę z wodociągu, czy istnieje możliwość przyłączenia mojego planowanego domu do tego wodociągu - nie wiem, dopiero w przyszłym tyg. złożę wniosek o zapewnienie dostawy wody - zobaczymy co odpiszą, ale we wniosku o WZ napisałam: Zapotzrebowanie na wodę 0,7m3/d - wodociąg lub własna studnia głębinowa.
Jakoś dziwnie podchodzą w tej gminie do Decyzji o WZ, mówię pani, ze nawet jesli włączenie do wodociągu nie będzie możliwe to będziemy robić studnię, a pani: "no ale wie pani, ze do tego jest potzrebne pozwolenie wodno-prawne?", no ok, może jest (ale wiem, ze też nie zawsze, wiem, ze zależy to od ilości pobieranej wody, głębokości studni) ale to na etapie projektowania, teraz jesteśmy na etapie wydawania decyzji o warunkach zabudowy...., pani powoływała się na jakies przepisy, ale już nie zarejestrowałam na jakie, nie chcę się w sumie za dużo wykłócać, co by sprawę sprawnie załatwić, ale jak zwykle co gmine, co miasto to wszystko się załatwia inaczej, a przepisy mamy niby jedne, cóz Polska.
No nic składam w pon. do Energi wniosek o warunki, i tak prędzej czy później będzie mi to potrzebne choć nie rozumiem dlaczego już do wniosku o WZ.

A rysunki dot budynków? W postanoweniu o uzupełnienie było napisane: " przedstawic w formie opisowej i graficznej charakterystykę planowanej zabudowy i zagospodarowania terenu, w tym przeznaczenia i gabarytów projektowanych obiektów budowlanych" , narysowanie budynków jako prostokąciki na mapce o zwymiarowanych gabarytach, opisanie we wniosku " dom jednorodzinny, mieszkalny, parter + poddasze, o pow. użytkowej około 160m2, o pow. zabudowy około 130m2; garaz wolnostojący o wymiarach 6 x 6m, o pow. uzytkowej 40m2" było niewystarczające, żadają rysunków pokazujących charakter planowanej zabudowy...

Elfir
20-10-2012, 19:53
Zdecydowanie przekraczają uprawnienia urzędnika.

ewa00
28-10-2012, 12:53
czy to nie jest przypadkiem tak, że projekt powinno się wybierać dopiero po uzyskaniu WZ?
Ja jestem dopiero na etapie kupowania działki i poradzono mi żebym złożyła wniosek o WZ przed kupnem działki. Czy to faktycznie dobra kolejność???

Elfir
28-10-2012, 13:55
Jeśli marzysz o domu np. z dachem płaskim i pod tym kątem szukasz działki to bardzo dobry pomysł.

Zwykle nie trzeba występować o WZ, ale po prostu dokładnie sprawdzić MPZP - tam będzie to samo co w WZ.

ewa00
28-10-2012, 14:17
a czemu akurat z płaskim dachem???

Elfir
28-10-2012, 15:04
Bo bardzo mało MPZP pozwala na płaski dach. Zwykle dozwolony jest domek z poddaszem użytkowym o nachyleniu dachu ok 40 stopni.
Tak więc, jeśli masz jakieś specjalne wymagania co do przyszłego kształtu domu lub jego powierzchni większej niż średnia (a który odbiega znacząco od domów w okolicy) to warto zajrzeć do zapisów, bo moze sie okazac, że na wymarzonej działce wymarzonego domu nie postawisz.

ewa00
28-10-2012, 18:47
A, to dobrze, bo nie mam żadnych wielkich wymagań. Dom raczej typowy i nieduży.
Ale troszkę mnie nastraszono tymi warunkami zabudowy. To jeden problem z głowy.
Ale niedługo zaczną sie następne z kolejnymi papierkami. Na razie dopiero zaczynam się orientować co, gdzie i kiedy i troszkę mnie to przeraża. Ale mam nadzieję, że znajdą się dobrzy ludzie, którzy juz przez to przebrnęli i posłużą bezinteresowna rada;)

EZS
28-10-2012, 18:54
A, to dobrze, bo nie mam żadnych wielkich wymagań. Dom raczej typowy i nieduży.
Ale troszkę mnie nastraszono tymi warunkami zabudowy. To jeden problem z głowy.
Ale niedługo zaczną sie następne z kolejnymi papierkami. Na razie dopiero zaczynam się orientować co, gdzie i kiedy i troszkę mnie to przeraża. Ale mam nadzieję, że znajdą się dobrzy ludzie, którzy juz przez to przebrnęli i posłużą bezinteresowna rada;)

Wystapienie o WZ (jeżeli nie ma planu zagospodarowania) ma jeszcze jedną dobrą stronę - będziesz pewna, że na danej działce możesz COKOLWIEK wybudować. Bo czasem okazuje się, że działka super ale nie spełnia warunków. Np z braku sąsiada, linii zabudowy i różnych cudów, o których już na szczęście zdążyłam zapomnieć.

Elfir
28-10-2012, 19:16
Chyba starczy przejrzeć MPZP czy dopuszcza dana działkę pod zabudowę.

EZS
28-10-2012, 20:35
Chyba starczy przejrzeć MPZP czy dopuszcza dana działkę pod zabudowę.

jeżeli jest takowy
Ale ewa00 pisała o WZ, więc zapewne planu niet, bo by pisała o wypisie z planu ;)

ewa00
29-10-2012, 14:23
No i właśnie tu jest pies pogrzebany;)!
Bo ja jako totalny lajkonik;) poszłam do urzędu pytać o warunki zabudowy, a tam pani (też mało zorientowana, bo na zastępstwie) mówi coś do mnie o wypisie i wyrysie. Czyli jak będzie wypis i wyrys to też będzie dobrze?

Elfir
29-10-2012, 18:18
Jak nie ma MPZP to rzeczywiście przez zakupem trzeba wystąpić o WZ, bo może się okazać, że nie dostanie się zgody na budowę.

EZS
29-10-2012, 19:31
No i właśnie tu jest pies pogrzebany;)!
Bo ja jako totalny lajkonik;) poszłam do urzędu pytać o warunki zabudowy, a tam pani (też mało zorientowana, bo na zastępstwie) mówi coś do mnie o wypisie i wyrysie. Czyli jak będzie wypis i wyrys to też będzie dobrze?wypis i wyrys dostaje sie z planu. Czyli znaczy, że plan jest (jeżeli pani miała rację). Wiec możesz go sobie obejrzeć przed zakupem i zobaczyć, co na tym planie możesz na swojej działce. Plan jest jawny i do wglądu. Ale z wypisem poczekaj, bo to już lepiej brać na właściciela. Jeżeli jednak pani się myliła i nie ma planu, to WZ lepiej wziąć przed zakupem działki..bo one są dla konkretnej działki przygotowane przez urzędników i lepiej mieć pewność, ze nie wymyślą jakiś cudów w rodzaju "nawiązanie do linii zabudowy sąsiada, którego... nie ma " :)

ewa00
03-11-2012, 16:35
już mam wypis i wyrys!
Na szczęście nie ma tam jakiś wielkich ograqniczeń i mam nadzieję, że dom postawię tam gdzie chcę.

sława05
06-11-2012, 08:23
wypis i wyrys dostaje sie z planu. Czyli znaczy, że plan jest (jeżeli pani miała rację). Wiec możesz go sobie obejrzeć przed zakupem i zobaczyć, co na tym planie możesz na swojej działce. Plan jest jawny i do wglądu. Ale z wypisem poczekaj, bo to już lepiej brać na właściciela. Jeżeli jednak pani się myliła i nie ma planu, to WZ lepiej wziąć przed zakupem działki..bo one są dla konkretnej działki przygotowane przez urzędników i lepiej mieć pewność, ze nie wymyślą jakiś cudów w rodzaju "nawiązanie do linii zabudowy sąsiada, którego... nie ma " :)

Witam,

jestem na tym samym etapie co ewa00. Swoim wpisem powyżej troche mnie przeraziłaś...
My mamy upatrzoną działkę rolną, byliśmy w urzędzie, pokazano nam mapki itd. Na tamten teren nie ma MPZP, dlatego teraz wypisałam wnioski do energetyki i wodociągów o zapewnienie dostawy pradu i wody. Poczekamy. Panowie z urzędu poinformowali mnie jednak, że nie bede miala najmniejszych problemow z uzyskaniem WZ. Po twoim wpisie jednak sie troszke nastraszylam, ze moga mi w pozniejszym czasie powymyslac jakies takie fanaberie?! Tam sąsiad najbliższy jest jakieś 500 m od "naszej" działki... Jest to w dodatku gospodarstwo, które znajduje sie po drugiej stronie "ulicy" Może to być punkt odnośny dla urzędu?

Dziękuje i pozdrawiam,

bluenet
06-11-2012, 16:53
My mamy upatrzoną działkę rolną,



Ja bym się na Twoim miejscu na początek zainteresował odrolnieniem działki...Sprawdzałaś zapisy w ewidencji gruntow? No chyba, że działka jest w granicach miasta...

EZS
06-11-2012, 20:53
to też
a poza tym o WZ moze wystąpić każdy, nie tylko właściciel i zanim te warunki dostaniesz to i wz też. Ja miałam plan więc nie przerabiałam tego, ale tu pisywali, że występowali przed zakupem działki.

sława05
08-11-2012, 05:33
Już się interesowaliśmy otrzymaniem WZ. Wnioski o wode i prad złożone i już nawet jedna odpowiedz mamy. W urzedzie rownież bylismy i na szczescie nie bedzie problemow z otrzymaniem wz.

pozdrawiam

ewa00
09-11-2012, 15:57
Słuchajcie jak Waszym zdaniem lepiej załatwiać formalności? Zlecić projektantowi, czy jednak samemu biegać po urzędach?

bluenet
09-11-2012, 16:15
Jeżeli projektant zrobi to charytatywnie....

ewa00
10-11-2012, 21:03
może nie charytatywnie, ale szybciej. Zależy mi , żeby na wiosnę zacząć.

EZS
11-11-2012, 17:17
zależy od projektanta. Jak ma tzw wejscia i mu się chce, to będzie szybciej. Jeżeli nie ma, to samemu przepcha się szybciej, bo się będzie pilnować.

bluenet
11-11-2012, 20:44
może nie charytatywnie, ale szybciej. Zależy mi , żeby na wiosnę zacząć.

zależy również od tego, czego wymaga Urząd zatwierdzający projekt.

Crisiano
11-11-2012, 20:55
Jak masz czas, cierpliwość i chęci to rób sama. Ja nie miałem i zleciłem. Jestem zadowolony z tego wyboru.

Nefer
11-11-2012, 20:56
Ja nie zleciłam i się kopałam z koniem. Dziś nie popełniłabym tego błedu - szkoda zdrowia.

ewa00
12-11-2012, 15:56
czyli podjęłam słuszna decyzję;)

6mastroiani
13-11-2012, 10:58
Słuszna decyzja jak najbardziej Pani Ewo:)

Drimeth
13-11-2012, 12:02
Witam,
U mnie zbieranie papierów + adaptacja zajęło od marca do końca lipca tego roku. Wniosek o pozwolenie złożyłam 31 lipca, pozytywna decyzja 18 październik. Otrzymanie decyzji wiazało się z kilkoma dodatkowymi wizytami w Starostwie. Ale plus taki, że miałam wszystko pod kontrola. Także to zależy jak kto lubi.
Pozdrawiam.

michalo-okowawy
15-11-2012, 22:49
Już się interesowaliśmy otrzymaniem WZ. Wnioski o wode i prad złożone i już nawet jedna odpowiedz mamy. W urzedzie rownież bylismy i na szczescie nie bedzie problemow z otrzymaniem wz.

pozdrawiam
Wnioski o wodę i prąd czy tylko "zapewnienie o możliwości dostarczenia do działki poszczególnych mediów od poszczególnych gestorów"
Kto powiedział, że nie będzie problemów z WZ? Pracownica z działu wydającego WZ czy może ktoś wyżej? naczelnik wydziału rozwoju gospodarczego czy Prezydent Twojego Miasta. Jeśli ta pierwsza osoba to nie wierzyłbym ale życzę aby tak się stało.

Granice wybranej przez Ciebie działki stanowią: sąsiedzi, prywatna droga wewnętrzna, droga gminna - powiatowa a może jeden bok graniczy z rowem melioracyjnym, strumykiem, rzeczką? Piszesz o sąsiedzie za drogą - jaka to droga? wewnętrzna, prywatna czy gminna, czy wyjazd z działki będzie bezpośrednio na drogę publiczną - gminną. Czy działka nie mieści się w granicach Obszaru Krajobrazu Chronionego, otuliny Parku itp.

Jaki jest teren dookoła, nie ma w okolicy skrzypów bagiennych? Przed kupnem warto wykonać 3 odwierty geologiczne pod miejscem przeznaczonym na dom plus 1-2 jeśli ma być przydomowa oczyszczalnia. Koszt 700-900 zł, niewiele w stosunku do całej inwestycji a wiesz co jest pod ziemią. Może woda gruntowa jest 0,5 m pod powierzchnią a może był torf, a może było bagienko i jest zasypane? Geolog określi średni poziom i max oraz min, poda zawartość i przekroje gruntu. Czasem ludzie, którzy chcą sprzedać jakiś teren będą bardzo sprytnie ukrywać jego wady a agencje nieruchomości to już zupełne sku....stwo, zawsze cię tak omotają, zapewnią, niedopowiedzą, ukryją wady działki, że TY chętnie kupisz ją prawie w ciemno.

Zależy jakie są "granice działki" i czy jest droga wewnętrzna. Pamiętaj, że najpierw dostaniesz wszczęcie postępowania, 7 dni dostaną sąsiedzi na zapoznanie się ale mogą odebrać zwrotki czternastego dnia. Potem (do kilku miesięcy) będzie decyzja i znowu sąsiedzi dostaną listy, mogą odebrać 14 dnia plus 14 dni na wniesienie sprzeciwu. Jeśli nie wniosą sprzeciwu (są normalni) to po 32-35 dniach od otrzymania decyzji o WZ udajesz się do urzędu gminy / miasta musisz otrzymać czerwoną pieczęć o "nie wniesieniu sprzeciwu i uprawomocnieniu warunków". DOPIERO WTEDY KUPUJ DZIAŁKĘ. Nie wiem jak jest z rolnymi, lepiej dobrze dopytaj! o klasę ziemi (bodajże od I do III czy IV nie odralnia się, niższe tak oraz jak się przeprowadza procedurę odralniania).

Dopiero wtedy możesz myśleć o poszukiwaniu architekta. Oczywiście możesz w miedzyczasie szukać swojego wymarzonego domku, najlepiej mieć kilka wstępnych projektów. Czy jak pytałaś Panią z Urzędu o WZ to zapytałaś też o: jaka ma być pow. biologicznie czynna (jak działka rolna to chyba jest dość duża, powyżej 1500 m2), jaka kalenica, jaka szerokość elewacji frontowej, wysokość gzymsu, kąt nachylenia połaci dachowych i ilu sąsiadów dostanie zawiadomienie o wszczęciu postępowania. Tyle z tej ciemnej strony WZ ale nie stresuj się, śpij spokojnie może wszystko pójdzie jak z płatka.

Ja też nie zleciłem , jestem pokopany okrutnie, dostałem potężną lekcję pokory ale absolutnie nie żałuję.

michalo-okowawy
15-11-2012, 23:04
już mam wypis i wyrys!
Na szczęście nie ma tam jakiś wielkich ograqniczeń i mam nadzieję, że dom postawię tam gdzie chcę.

Tam gdzie chcesz ale z zachowaniem i poszanowaniem prawa budowlanego czyli nie tam gdzie chcesz: dom 4 m od granicy ze ścianą z oknami, 3 m z pełną ścianą, poza tym jeszcze trzeba spełnić przepisy przeciwpożarowe, te są mocno pokręcone. Jeśli dom sąsiada był postawiony ze 20 lat temu i stoi 1 m od granicy lub w granicy działki to musisz się odsunąć od niego 6 do 8 m lub też czasem więcej bo do 16 m w zależności od użytych materiałów na obydwa domy: sąsiada i Twój nowy (dobry architekt wyciągnie przepisy prawa przeciwpożarowego i pokaże ci tę skomplikowaną tabelę).

sława05
16-11-2012, 10:00
Wnioski o wodę i prąd czy tylko "zapewnienie o możliwości dostarczenia do działki poszczególnych mediów od poszczególnych gestorów"
Kto powiedział, że nie będzie problemów z WZ? Pracownica z działu wydającego WZ czy może ktoś wyżej? naczelnik wydziału rozwoju gospodarczego czy Prezydent Twojego Miasta. Jeśli ta pierwsza osoba to nie wierzyłbym ale życzę aby tak się stało.

Granice wybranej przez Ciebie działki stanowią: sąsiedzi, prywatna droga wewnętrzna, droga gminna - powiatowa a może jeden bok graniczy z rowem melioracyjnym, strumykiem, rzeczką? Piszesz o sąsiedzie za drogą - jaka to droga? wewnętrzna, prywatna czy gminna, czy wyjazd z działki będzie bezpośrednio na drogę publiczną - gminną. Czy działka nie mieści się w granicach Obszaru Krajobrazu Chronionego, otuliny Parku itp.

Jaki jest teren dookoła, nie ma w okolicy skrzypów bagiennych? Przed kupnem warto wykonać 3 odwierty geologiczne pod miejscem przeznaczonym na dom plus 1-2 jeśli ma być przydomowa oczyszczalnia. Koszt 700-900 zł, niewiele w stosunku do całej inwestycji a wiesz co jest pod ziemią. Może woda gruntowa jest 0,5 m pod powierzchnią a może był torf, a może było bagienko i jest zasypane? Geolog określi średni poziom i max oraz min, poda zawartość i przekroje gruntu. Czasem ludzie, którzy chcą sprzedać jakiś teren będą bardzo sprytnie ukrywać jego wady a agencje nieruchomości to już zupełne sku....stwo, zawsze cię tak omotają, zapewnią, niedopowiedzą, ukryją wady działki, że TY chętnie kupisz ją prawie w ciemno.

Zależy jakie są "granice działki" i czy jest droga wewnętrzna. Pamiętaj, że najpierw dostaniesz wszczęcie postępowania, 7 dni dostaną sąsiedzi na zapoznanie się ale mogą odebrać zwrotki czternastego dnia. Potem (do kilku miesięcy) będzie decyzja i znowu sąsiedzi dostaną listy, mogą odebrać 14 dnia plus 14 dni na wniesienie sprzeciwu. Jeśli nie wniosą sprzeciwu (są normalni) to po 32-35 dniach od otrzymania decyzji o WZ udajesz się do urzędu gminy / miasta musisz otrzymać czerwoną pieczęć o "nie wniesieniu sprzeciwu i uprawomocnieniu warunków". DOPIERO WTEDY KUPUJ DZIAŁKĘ. Nie wiem jak jest z rolnymi, lepiej dobrze dopytaj! o klasę ziemi (bodajże od I do III czy IV nie odralnia się, niższe tak oraz jak się przeprowadza procedurę odralniania).

Dopiero wtedy możesz myśleć o poszukiwaniu architekta. Oczywiście możesz w miedzyczasie szukać swojego wymarzonego domku, najlepiej mieć kilka wstępnych projektów. Czy jak pytałaś Panią z Urzędu o WZ to zapytałaś też o: jaka ma być pow. biologicznie czynna (jak działka rolna to chyba jest dość duża, powyżej 1500 m2), jaka kalenica, jaka szerokość elewacji frontowej, wysokość gzymsu, kąt nachylenia połaci dachowych i ilu sąsiadów dostanie zawiadomienie o wszczęciu postępowania. Tyle z tej ciemnej strony WZ ale nie stresuj się, śpij spokojnie może wszystko pójdzie jak z płatka.

Ja też nie zleciłem , jestem pokopany okrutnie, dostałem potężną lekcję pokory ale absolutnie nie żałuję.


Dzięki za porady:)

Rozmawiałam z miłym panem z urzędu. Na szczęcie jest on naszym znajomym :) W tym roku przerabiał ten temat z działką rolną w sasiedztwie, wtedy nie było problemów, także wnioskujemy, że w tym przypadku będzie podobnie. Przynajmniej tej nadziei się trzymamy;)

Granice...
- ziemia sasiada - rolna
- droga wewnetrzna
- działka właścicielki
- reszta ziemi rolnej, ktora w przyszłości ma zostać odrolniona

Znajomy geolog sprawdził nam tą ziemie, na szczęcie nie mamy się czego obawiać. Ziemia klasy VI.

Co do WZ... Jak narazie muszę złożyć wniosek, a jak to na wniosku bywa, musze wpisać tam swoją listę życzeń. Zobaczymy ;)

pozdrawiam,
Sławka

michalo-okowawy
16-11-2012, 17:49
Dzięki za porady:)
Rozmawiałam z miłym panem z urzędu.
...
pozdrawiam,
Sławka

Tnij cytaty, droga wewnętrzna to bardzo niedobrze. Zanim kupicie działkę koniecznie uzyskaj prawomocne !!! warunki zabudowy ponieważ wg teorii i praktyki służą one do określenia maksymalnych możliwości dla budynku ale warunki zabudowy spełniają jeszcze jedna bardzo ważną rolę, sprawdzają czy Sąsiedzi są normalni i czy pozwolą Wam tam cokolwiek zrobić. Tak, tak w WZ sąsiedzi rządzą na waszej działce, pomimo iż Wy ją kupiliście, zapłaciliście, podpisaliście akt notarialny. Takie niestety prawo w tym kraju nad Wisłą, dlatego w rankingach światowych znajdujemy się na "stopięćdziesiątymktórymś" miejscu jeśli chodzi w pozwolenia na budowę. Dobrze, że masz znajomka w Urzędzie to duży plus.

mycha.:)
18-11-2012, 20:47
. Jeśli dom sąsiada był postawiony ze 20 lat temu i stoi 1 m od granicy lub w granicy działki to musisz się odsunąć od niego 6 do 8 m lub też czasem więcej bo do 16 m ).

Bez sensu, przecież przeważnie każdy ma działkę z 20 metrów szeroką ;)

A ja mam pytanie, okazało się, że działkę mamy węższą niż myśleliśmy i teraz okazuje się, że dom się nie mieści, gdzie się trzeba udać po pozwolenie, abyśmy mogli mieć dom postawiony bliżej sąsiada płotu? póki co po obu stronach żaden dom nie stoi, są to ogrody.

bler
25-11-2012, 16:33
Zgoda sąsiada może się przydać najpierw.

Może można zrezygnować z okien od strony sąsiada? Zawsze pozwoli to przysunąć bliżej.

EZS
25-11-2012, 17:39
Bez sensu, przecież przeważnie każdy ma działkę z 20 metrów szeroką ;)

A ja mam pytanie, okazało się, że działkę mamy węższą niż myśleliśmy i teraz okazuje się, że dom się nie mieści, gdzie się trzeba udać po pozwolenie, abyśmy mogli mieć dom postawiony bliżej sąsiada płotu? póki co po obu stronach żaden dom nie stoi, są to ogrody. zwęzić dom, lub zamiast okien dać luksfery lub ... kiedyś się pisało do ministra ale nie jestem pewna, czy ta droga jeszcze istnieje. W zasadzie opcja - dom z oknami bliżej niż 4 m od płota nie istnieje. łatwiej już w granicy postawić.

bluenet
25-11-2012, 17:46
Rozporządzenie Ministra Infrastruktury w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie z dnia 12 kwietnia 2002 r. (Dz.U. Nr 75, poz. 690)

W myśl § 12 tego rozporządzenia zasadniczo odległość zabudowy od granicy działki budowlanej powinna wynosić co najmniej:
4 m – gdy ściana budynku od strony granicy posiada okna,
3 m –w przypadku ściany bez okien.

Okapy, gzymsy, balkony, daszki nad wejściem, galerie, tarasy, schody zewnętrzne, pochylnie lub rampy nie mogą znajdować się w odległości mniejszej niż 1,5 m od granicy z sąsiednią działką, a okna w dachu lub w połaci dachowej muszą być oddalone od granicy sąsiedniej działki o min. 4 m.
Istnieje również możliwość usytuowania budynku bezpośrednio przy granicy lub w odległości nie mniejszej niż 1,5 m:
jeżeli wynikać to będzie z miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego lub w przypadku jego braku z ustaleń decyzji o warunkach zabudowy i zagospodarowania terenu, a przylegająca ściana nie będzie posiadała otworów drzwiowych lub okiennych;
bądź w przypadku zabudowy jednorodzinnej:
jeżeli działka ma szerokość mniejszą niż 16 m; lub
jeżeli budynek jednorodzinny przylegał będzie całą powierzchnią swojej ściany do ściany budynku już istniejącego na sąsiedniej działce lub tam projektowanego, dla którego istnieje ostateczna decyzja o pozwoleniu na budowę.

bluenet
25-11-2012, 17:56
Bez sensu, przecież przeważnie każdy ma działkę z 20 metrów szeroką

Pogadaj z Burym_Kocurem

http://forum.muratordom.pl/showthread.php?204682-dom-na-miar%C4%99&p=5644397#post5644397

mycha.:)
25-11-2012, 21:19
Pogadaj z Burym_Kocurem

http://forum.muratordom.pl/showthread.php?204682-dom-na-miar%C4%99&p=5644397#post5644397

już mi odpowiedziała w temacie jaki założyłam w tym dziale :)

Sołtyska
26-11-2012, 11:33
Jestem w trakcie planowania z partnerem budowania domu i troche jestem przerazona, pamietam jak moi rodzice budowlai dom, zajelo im to duzo czasu bo robili wszystko powoli. Po 8 latach wprowadzili sie do wymarzonego domu, ale tyle nerwow ich to kosztowało!
Nie wiem ... Nie chce kupować domu, bo chce miec ten wymarzony, ale te koszty - przerazona jestm

bowess
26-11-2012, 13:08
Kiedy budowali nasi rodzice, to jednak było trochę inaczej - najczęściej to nie kasa była problemem (choć też bywała), ale zaopatrzenie budowy. Teraz wszystkiego po kokardę - do wyboru do koloru. :) Moi rodzice na przykład sami robili pustaki na dom. Kupno cementu to już był spory sukces. :)

Przede wszystkim odpowiedz sobie na pytanie, dlaczego tak bardzo przeraża Cię budowa. Moim zdaniem marzenia trzeba po prostu zestawić z realnymi możliwościami i potrzebami. Budując bez kredytu i wiedząc, jaką kwotą wolnych środków rocznie dysponujecie, łatwo policzyć ile lat powinna zająć budowa domu. Z kredytem budowa w ogóle pójdzie szybko - na pewno nie będzie problemu rozciągnięcia w czasie.

Jeżeli koszty są przerażające, to czy aby na pewno wybrany dom będzie spełnieniem marzeń? W trakcie budowy będzie wiele stresów, może zabraknąć na różne rzeczy funduszy. Na forum można znaleźć dużo przykładów z życia, kiedy to ludzie mają dość budowy, dom już nie cieszy. Może lepiej wybrać tańszy w budowie projekt (na przykład 10-15m2 mniejszy, albo bez jakiegoś kosztownego detalu), a mieć rezerwę kasy - takie koło ratunkowe w razie W.

michalo-okowawy
26-11-2012, 22:57
Przepraszam Ciebie bardzo ale w innych postach piszesz, że jeden dom pobudowaliście ale się Wam coś nie podoba i będziecie budować drugi. Przy takim doświadczeniu i ponad 600 postach chyba nie powinnaś zadawać takiego pytania. Co oznacza zdanie "działkę mamy węższą niż myśleliśmy". Ja tu nowicjusz ale chyba powinno się na dwa sposoby szukać szczęścia, może się mylę:
1. albo szukasz działki, która Ci się podoba i z różnych względów jest dla Ciebie najukochańsza i do niej dopasowujesz projekt
2. albo jak masz wymarzony projekt domu (drugiego domu - jak tu piszą forowicze dopiero ten trzeci....) to znasz wymiary domu i do niego szukasz działki.

Czy nie możesz domu trochę zmodyfikować: wywalić wykusz w salonie, zrezygnować z okien od strony garażu, może się wtedy zmieści. Najlepiej pytać w Twoim starostwie, są dwie szkoły albo mówią Ci, że przepisy budowlane i 3 - 4 m (to wszyscy wiedzą) albo starostwo zgadza się na akt notarialny, w którym to sąsiad pozwala Ci budować bliżej.

Ada73
27-11-2012, 18:31
Fidiasz to bardzo fajny projekt. Ja z mężem zastanawiamy się nad nim, nad podwójnym garazem i jeszcze nad dwoma innymi projektami. Podobno nie budowano wg. tego Fidiasza jeszcze. Zrobilismy jednak wywiad, ze pracowania ma juz dużo projektów na rynku i mozna zaufać.

mycha.:)
27-11-2012, 21:38
Przepraszam Ciebie bardzo ale w innych postach piszesz, że jeden dom pobudowaliście ale się Wam coś nie podoba i będziecie budować drugi. Przy takim doświadczeniu i ponad 600 postach chyba nie powinnaś zadawać takiego pytania. Co oznacza zdanie "działkę mamy węższą niż myśleliśmy". Ja tu nowicjusz ale chyba powinno się na dwa sposoby szukać szczęścia, może się mylę:
1. albo szukasz działki, która Ci się podoba i z różnych względów jest dla Ciebie najukochańsza i do niej dopasowujesz projekt
2. albo jak masz wymarzony projekt domu (drugiego domu - jak tu piszą forowicze dopiero ten trzeci....) to znasz wymiary domu i do niego szukasz działki.

Czy nie możesz domu trochę zmodyfikować: wywalić wykusz w salonie, zrezygnować z okien od strony garażu, może się wtedy zmieści. Najlepiej pytać w Twoim starostwie, są dwie szkoły albo mówią Ci, że przepisy budowlane i 3 - 4 m (to wszyscy wiedzą) albo starostwo zgadza się na akt notarialny, w którym to sąsiad pozwala Ci budować bliżej.
Działkę kupiliśmy obok, bardzo tanio, mierząc mapkę wychodziło ponad 20 m, później liczyliśmy szerokość od płotu do słupka granicznego, a co się okazuje, że słupek graniczny jest tylko tak sobie tam, granicznikiem jest wielkie drzewo, a sąsiad ma płot na swoją niekorzyść przesunięty gdzieś około 30cm, więc człowiek się pomylić mógł. A garażu i wykuszu nie mogę zlikwidować, bo w moim projekcie tych rzeczy po prostu nie ma ;)
Ale rozwiązanie już znaleźliśmy i działamy dalej :)

Moni_
28-11-2012, 15:22
No nic składam w pon. do Energi wniosek o warunki, i tak prędzej czy później będzie mi to potrzebne choć nie rozumiem dlaczego już do wniosku o WZ.
.

Złożyłam do Energii wniosek o wydanie warunków przyłączenia, i zgadnijcie co mi odpisali? - że proszą o uzupełnienie wniosku o Decyzję o Warunkach Zabudowy w ciągu 14dni !
No ale pani w gminie już się w końcu dała przekonać i wszczęła postępowanie w sprawie decyzji o warunkach zabudowy bez dostarczenia warunków od gestorów sieci - 22.10 (miesiąc od złożenia wniosku), dzwoniłam wczoraj i pani mówi, że jest szansa, że jeszcze w tym roku decyzja będzie, zobaczymy.

Poza tym mam problem z wodociągiem, nie ma go na mapach, i teraz pani w gminie nie wie czy ja będę mogła, czy nie będę mogła się do niego przyłączyć. Chce abym do wniosku o zapewnienie dostawy wody załączyła mapkę z tym wodociągiem, a to jest wodociąg gminny...

lukasz69karolina
29-11-2012, 15:48
witajcie... a może mi ktoś powiedzieć od czego zaczyna się budowę??
jak już jest pozwolenie... to co się robi najpierw??
przekopuje się działkę wzdłuż i wszerz by dociągnąć wodę na działkę z drogi, prąd ??? czy robi się to potem??
czy pierwszy geodeta co wytyczy gdzie ma dom stać??

jakby mógł ktoś łaskawy laikowi odpisać :) :)

EZS
29-11-2012, 17:57
masz pozwolenie..
media to swoją drogą. Musi być przynajmniej prąd budowlany - skrzynka w płocie. Na dziełce nie potrzeba od razu. Woda- jeżeli masz w ulicy, to wcinkę i studzienkę na działce. Z wodomierzem. Od studzienki da się, na upartego, samemu jak już dom będzie stał. W każdym razie muszą być liczniki, żeby móc płacić, niestety. same przyłącza na działce to poootem.
Geodeta - musi wytyczyć dom. Jeżeli mało skomplikowany - to narozniki, jeżeli bardziej - to więcej punktów. Potem przychodzi ekipa i nabija te wymiary na łaty (czyli rozciąga sznurki i wyciąga wymiary poza teren budowy, żeby potem można było kopać, mam to w dzienniku opisane, bo to akurat sami robiliśmy) A potem ekipa kopie albo koparka kopie czyli zdejmuje humus i z całej powierzchni i kopie ławy. No i zaczyna się budowa :)

P.S.O.
04-12-2012, 17:26
I wstaw jeszcze tablicę informacyjną :-)

Sjanek
13-12-2012, 00:20
Witajcie,

Wszystko na to wskazuje, iż przyszły rok to rok, w którym zacznę budowę domu. Mam już dosyć płacenia odsępnego za wynajem mieszkania. Jestem zupełnym laikiem w temacie budowy i pierwszą osobą, która zdecydowała się na taki krok w mojej rodzinie. Dom chcę budować bez udziału developera i oczywiście z funduszy z kredytu.

Czy ktoś może mi powiedzieć gdzie znajdę "receptę" i informacje na temat tego jak krok po kroku wygląda budowa domu??? :)


Głęboko zastanowiłbym się na Twoim miejscu nad domem z bali drewnianych, niesamowity efekt, do tego całoroczny parterowy dom 106 metrów wybyudjesz za 180.000 zł, każdy bank da Ci kredyt na taką budowę.

Łukasz789
27-12-2012, 20:34
Tnij cytaty, droga wewnętrzna to bardzo niedobrze. .
Czemu niedobrze. Miasto chce mnie robić taką drogę , opisałem sprawę w innym wątku i właśnie się nad tym zastanawiam.więc chce wiedzieć czemu niedobrze?

sława05
03-01-2013, 08:51
Witajcie,

Czy jak warunki są wydane dla "domu patrerowego z poddaszem użytkowym", to czy ja to poddasze MUSZĘ mieć użytkowe? :confused:
Kąt nachylenia dachu nie mniejszy niz 35 stopni...
Chcemy mieć domek parterowy z nieużytkowym poddaszem i teraz nie wiemy czy chcieć to móc:rolleyes:

pozdrawiam

lukasz69karolina
04-01-2013, 12:15
wg mnie nie musisz mieć użytkowego, może to być po prostu zwykły strych/rupieciarnia... ale kąt dachu taki musisz mieć

dring
04-01-2013, 14:11
Mam pytanie: niedawno kupiłem sobie kawałek ziemi w górach i chciałem postawić tam coś, co miałoby ściany i dach, a jednocześnie nie trzeba by było zdobywać pozwolenia na budowę. Czy jak postawię tam altankę z drewna, to trzeba mieć jakieś pozwolenia? Bo dochodzą do mnie w tej kwestii sprzeczne sygnały

Elfir
04-01-2013, 16:19
Przyczepa kempingowa.


Poza tym na bazie samego zgłoszenia mozna postawić wiatę ze ścianami, o pow. nie większej niż 25 m2 długości max 5 i wysokości chyba 4 m przy dachu skośnym i 3 przy płaskim

gieniastus
05-01-2013, 15:22
domek w górach, moje marzenie. :)

magdalenagwizdowska
06-01-2013, 19:41
Witam, to mój pierwszy post na forum. Czy mógłby mi ktoś polecić dobrą firmę budowlaną z bydgoszczy do budowy jednorodzinnego domu? Niestety nie znam nikogo z tego miasta poniewaz sie dopiero przeprowadzamy ze słowacji. bede wdzieczna za pomoc moj mail to [email protected]
Posdrawiam serdecznie

Elfir
06-01-2013, 20:16
Polecane firmy są we wątku "Biała lista wykonawców" 9można wyszukiwac wg województw)
Natomiast ogłoszenia o szukaniu firm prosze zamieścić w dziale Ogłoszenia drobne.

Kamil69
10-01-2013, 18:48
grunt to porządna firma

artek76
18-01-2013, 15:56
Kontener, na rynku jest coraz więcej naprawdę fajnych , wyszukiwarka Google

aguska864
20-01-2013, 17:33
Witam;)
Geodeta był u nas na działce i wyznaczył nam punkt zero... I moje pytanie. Czy ten punkt zero wyznaczony liczony jest z posadzkami czy do wysokości wymurowanych bloczków??? Męczy mnie to bo nasz budowlaniec według mnie coś kręci...

Elfir
20-01-2013, 19:14
z posadzką.

ary_zet
25-01-2013, 12:50
:no:-stanąć to może- ale bezprawnie -
A czy dom nie posiadający fundamentów, tylko stojący na solidnych cegłach lub czymś podobnym, mógłby stanąć bez pozwolenia?

qwerty0714
30-01-2013, 11:00
Witam, forumowiczów :) pochwalcie się co budujecie :) zakładajcie dzienniki budowy tak jak ja i wrzucajcie zdjecia :) bardzo to pomaga przy fantazjowaniu w budowie :P ja buduje TYMEK wersja D PS :)

marzenka i mariusz g
30-01-2013, 13:49
Tylko jak te zdjęcia wstawiać? Może udzielisz kilka rad?

Jomo
31-01-2013, 10:20
Mam pytanie: niedawno kupiłem sobie kawałek ziemi w górach i chciałem postawić tam coś, co miałoby ściany i dach, a jednocześnie nie trzeba by było zdobywać pozwolenia na budowę.

Tu jest odpowiedź co można postawić bez pozwolenia na budowę: http://muratordom.pl/eksperci/pytania/Czy-mozna-postawic-dom-letni-bez-pozwolenia/25653/

marzenka i mariusz g
31-01-2013, 16:45
Już wszystko wiem na temat wklejania zdjęć.
Instrukcja pod adresem http://forum.muratordom.pl/showthrea...99cie-na-forum
Wielkie dięki Elfir:p

kamaar
03-02-2013, 13:56
czy mogę postawić na działce garaż blaszany, tymczasowo przed uzyskaniem pozwolenia na budowę i czy muszę to zgłosić?

Ostap
03-02-2013, 16:20
możesz go stawiać bez zgłaszania

Kwitko
03-02-2013, 21:28
Przed uzyskaniem nie możesz stawiać, obiekty na potrzeby budowy można stawiać po uzyskaniu pozwolenia.

kamaar
04-02-2013, 10:00
to trochę bez sensu, bo mi na razie ten garaż nie będzie potrzebny tylko na cele budowlane, chciałabym jakoś obrządzić tą działkę, bo jest cała porośnięta chwastami, a nie chce mi się wozić ciągle jakiś szpadli, czy innych pierdół. Zostanie mi to po prostu zgłosić.

mycha.:)
04-02-2013, 18:48
A czy dom nie posiadający fundamentów, tylko stojący na solidnych cegłach lub czymś podobnym, mógłby stanąć bez pozwolenia?

może chodzi Ci na przykład o budowanie domu na starych fundamentach? czyli wyburzony stary dom i na te same fundamenty dom. Nie wiem jak teraz, ale kiedyś nie trzeba było pozwolenia chyba.

Amiska
11-02-2013, 09:49
ja podpytuję się*znajomych którzy już mieszkają, co by zmieli w swoim domu. Cennne tez są fora.
Czasopism nie kupuję - kilka katalogów lezy z projetkami tylko.

jfilemonowicz
11-02-2013, 13:29
A czy dom nie posiadający fundamentów, tylko stojący na solidnych cegłach lub czymś podobnym, mógłby stanąć bez pozwolenia?

a po co ma stawać bez pozwolenia? ewentualna legalizacja to dość kosztowna sprawa (legalizacja budynku jednorodzinnego to 50tys ;) )... a w przypadku braku możliwości legalizacji... rozbiórka boli jeszcze bardziej ;)

jfilemonowicz
15-02-2013, 12:55
co to za miejsce? może trzeba poszukać w archiwach, czy nie było tam kiedyś zabudowy... wtedy można się pokusić o remont /przebudowę ...

Elfir
15-02-2013, 17:38
Dom musi mieć pozwolenie na budowę. Nie ma znaczenia rodzaj (lub brak) fundamentów.

Obiekty zwolnione z wymogu pozwolenia na budowę stanowią zamknięty katalog: Art 29.1 Ustawy Prawo Budowlane i nijak nie podciągniesz domu pod definicję wiaty, altany, obiektu gospodarczego związanego z produkcją rolną czy "tymczasowych obiektów budowlanych, niepołączonych trwale z gruntem i przewidzianych do rozbiórki lub przeniesienia w inne miejsce w terminie określonym w zgłoszeniu, o którym mowa w art. 30 ust. 1, ale nie później niż przed upływem 120 dni od dnia rozpoczęcia budowy określonego w zgłoszeniu"

Tancereczka
26-02-2013, 00:07
Mpzp to ważna sprawa ! Potem jak u moich znajomych może okazać się , że obszar objęty jest programem natura 2000

jerz100
26-02-2013, 19:04
Decydując się na budowę domu warto zastanowić się nad budowa budynku pasywnego w systemie szkieletu drewnianego tzw. "kanadyjskiego". Zajmuję się projektowaniem takich budynków. Koszt realizacji powinien sie miescic w kosztach wiekszych od tradycyjnego budynku o 9 do 12% w polskich warónkach. Na etapie kupna działki należy skonsultowac sie z projektantem żeby ocenił czy działka nadaje się pod budynek pasywny. Należy pamiętac że koszty realizacji (budowy) są wydatkiem jednorazaowym a koszty eksploatacyjne są kosztem stałym i wielotetnim, koszty eksploatacyjne świadczą o tym czy budynek jest tani czy drogi.
jerz100

Elfir
27-02-2013, 18:11
bez reklam!

bednarz11
01-03-2013, 17:17
Witam firma zaproponowała mi ze wybuduje mi dom bez dachu za 29 tys czy to dużo czy mało

http://www.extradom.pl/projekt-domu-...A1170?lustro=1

a z dachem około 40 tys zastanawiam się czy to cena jest ok

twaro
01-03-2013, 17:27
bez reklam!


... i błędów ortograficznych;).

Elfir
01-03-2013, 17:29
Witam firma zaproponowała mi ze wybuduje mi dom bez dachu za 29 tys czy to dużo czy mało

http://www.extradom.pl/projekt-domu-...A1170?lustro=1

a z dachem około 40 tys zastanawiam się czy to cena jest ok

Na forum jest specjalny wątek - płace wykonawców. radze tam poszukać odpowiedzi.

pinacolada88
03-03-2013, 15:02
witajcie, jestem na forum nowa. Planujemy z mężem budowę domu, działkę już mamy. W tym roku chcielibyśmy załatwić wszystkie formalności, pozwolenia itp. oraz zalać fundamenty. Chcemy domek parterowy podobają nam się te dwa projekty:
http://projekty.muratordom.pl/projekt_dom-z-dusza-wariant-i,2421,0,0.htm
http://dom.projektoskop.pl/projekt-67635.htm

bardziej podoba nam się domek muratora z dachem wielospadowym, ale obawiamy się, że będzie dużo droższy... a budujemy bez kredytu i zależy nam na jak najmniejszych kosztach... oczywiście jesteśmy zieloni, jeśli chodzi o budowę domu. Czy możecie doradzić nam, podpowiedzieć, który z tych domków jest waszym zdaniem lepszy, ma korzystniejszy rozkład pomieszczeń i czy duża byłaby różnica w ich budowie? interesuje nas dom parterowy, ponieważ mamy niepełnosprawnego synka, i chcemy dostosować go głównie pod niego. Z góry dziękuję za rady i opinie.

irenakreft
04-03-2013, 10:30
Szukam dobrej firmy wykonawczej , dom ma być bardzo nowoczesny i energooszczędny , kogo mozecie polecić , chetnie bym też zobaczyła jak wykonali pracę osobiście .

sawanna
04-03-2013, 13:21
Witam, mam pytanie do tych bardziej doświadczonych ode mnie:-)

Potencjalny wykonawca mojego domu powiedział mi, że cena robocizny za wykonanie mojego dachu z nadbitką wynosić będzie 19 tys. zł. Gdy zapytałam, ile będzie wynosić cena robocizny za dach bez nadbitki, to powiedział mi, że tyle samo, bo musi okleić dom pod dachem dookoła styropianem. Do tego oczywiście dojdzie później dodatkowo robocizna za wykonanie podbitki.

Ok, może jestem jeszcze zielona w temacie, ale czy rzeczywiście tak jest, jak mówi wykonawca?

gosiakmala
04-03-2013, 13:23
Witam firma zaproponowała mi ze wybuduje mi dom bez dachu za 29 tys czy to dużo czy mało

http://www.extradom.pl/projekt-domu-...A1170?lustro=1

a z dachem około 40 tys zastanawiam się czy to cena jest ok

wg mnie tanio. my płacimy 33 tys. za sso.
a widziałeś wykonanie tych fachowców?

sawanna
04-03-2013, 13:36
Witam firma zaproponowała mi ze wybuduje mi dom bez dachu za 29 tys czy to dużo czy mało

http://www.extradom.pl/projekt-domu-...A1170?lustro=1

a z dachem około 40 tys zastanawiam się czy to cena jest ok

ja dostałam ofertę na SSO 31 tys. zł, dach z nadbitką 19 tys. zł, więc masz o wiele taniej ode mnie.

Elfir
04-03-2013, 13:55
Szukam dobrej firmy wykonawczej , dom ma być bardzo nowoczesny i energooszczędny , kogo mozecie polecić , chetnie bym też zobaczyła jak wykonali pracę osobiście .

Może byś tak napisała skąd jeseteś? Chyba, że chcesz sciągać ekipy z drugiego krańca Polski?

Poza tym uzyj wyszukiwarki. W dziale "Wymiana doświadczeń" sa wątki z serii "biała lista", gdzie z podziałem na województwa ludzie polecają sobie wykonawców. Poza tym zajdzyj do "grup budujących" (też na forum), gdzie zrzeszają się budujący w danej okolicy i wymieniają doświadczenia.

irenakreft
05-03-2013, 10:44
Dzieki za info buduję pomiędzy Toruniem a Bydgoszczą w Złej Wsi , planuję zacząć jak najszybciej

Elfir
05-03-2013, 20:51
to trochę póżno szukasz ekipy. Wiekszośc dobrych ekip została już zakontraktowana na wiosnę.

fajna kobieta
01-04-2013, 18:58
Cena wydaje sie ok

hesperius
05-04-2013, 13:23
Witajcie! :)
Mam do Was pytanie, odnosnie pozwolenia na podciagniecie wody (a takze gazu, ale to kwestie wody traktujemy priorytetowo). Otoz, gmina dwukrotnie nie zgodzila sie na przeprowadzenie (obu) instalacji w pasie dzialki gminnej (jest to pas, ktory w przyszlosci bedzie droga, jesli gmina zdecyduje sie na jej poszerzenie). Zaproponowano, zeby rury biegly wzdluz dzialki sasiadow (sa dwie opcje - dwoch sasiadow). Jeden sie nie zgodzil. Co sie stanie, jesli drugi rowniez nie wyrazi zgody? Jak sie to ma do ustawy o dostepie do mediow? Bierzemy pod uwage studnie, ale nie wiemy, czy na dzialce jest woda, ani czy jest zdatna. (Dla gazu jest wiecej alternatyw).
Sprawa jest o tyle skomplikowana, ze dzialka nie jest jeszcze w naszym posiadaniu (czekamy na reszte dokumentow, zeby podpisac umowe). Media przeprowadzaja nasi przyszli sasiedzi, z ktorymi chcemy sie podzielic kosztami...
Nie wiem, czy tafilam na wlasciwy watek - na forum nie udalo mi sie znalezc problemu, ktory przedstawilam. Jesli macie jakies pomsyly, gdzie szukac informacji na temat przepisow i rozwiazan, piszcie :)

izabelle
22-04-2013, 21:19
witam,czy w trakcie budowy trzeba mieć jakąś umowę na wywóz śmieci z budowy?

Elfir
24-04-2013, 18:40
Nie. Zamawia się wywózki indywidualnie.

izabelle
28-04-2013, 21:12
cześć,muszę zgłębić temat systemowych przepustów wodno-kanalizacyjnych w fundamencie,napiszcie czy warto je stosować,jakie wybierać, etc.dzieki

Elfir
28-04-2013, 21:34
nie stosowałam żadnych systemowych przepustów

proget
28-05-2013, 17:16
Nie ma konieczności stosowania żadnych przepustów jeżeli chodzi o przejście przez fundamenty, wystarczy rura osłonowa PVC o dymencję większa. Natomiast jak ma się dom z piwnicą i instalację przechodzą przez ścianę - należy stosować przejście np Integro.

KarolaTom
08-07-2013, 14:53
My również rezygnujemy z przepustów wodno-kanalizacyjnych w ścianie, tak doradziła nam ekipa budowlana

macius36
21-09-2013, 16:54
Ja mam podobne założenia co ty - i bez bańki nie podchodź, chyba że będziesz sporo sam robił.
Co do dachu - ja robię z gontu bitumicznego. Dachówka za droga, i i nieodporna na grad. Też zastanawiam się nad blachodachówką, ale podobno jak jest dach złożony to blachy sięmniej opłaca.

Misterhajt
10-12-2013, 08:48
To mój pierwszy post na forum, WITAM SERDECZNIE!
Planuję kupić działkę na osiedlu domków jednorodzinnych. Na działce znajduje się stary drewniany dom do wyburzenia oraz pomieszczenie gospodarcze z pustaków do wyburzenia. Do domu podłączony jest prąd oraz woda.
I teraz mam pytanie, jak się do tego zabrać? Podejrzewam, że zamiar rozbiórki trzeba zgłosić do odpowiednich organów, ale co z prądem i wodą? To też trzeba zgłosić do wodociągów i zakładu energetycznego? Trzeba mieć jakieś mapki? Muszą przyjechać i odłączyć te media przed wyburzeniem domu?

Druga sprawa to taka, że na działce jest stara studnia i szambo. Czym to najlepiej zasypać? Gruzem z rozbiórki, piaskiem, czy można tym i tym? Oczywiście w tym miejscu nie będzie w przyszłości stał żaden budynek.
Rozumiem, że tego już nie muszę nigdzie zgłaszać?

Będę wdzięczny za każdą odpowiedź.

luntrusk
10-12-2013, 11:53
Szambo to się najpierw odkaża - najlepiej chyba wynająć do tego firmę by mieć pewność, że sam sobie nie zanieczyścisz ogrodu... Ludzie to zasypują najczęściej czym się da... Ja bym sprawdziła ile kosztuje wynajęcie sprzętu do "wyciągnięcia" szamba i studni. Bo jeśli koszt jest rzędu np 3 tyś zł to pozbyłabym się tego wszystkiego nawet droższym kosztem.... oczywiście w ramach rozsądku...

Rozbiórkę domu musisz zgłosić. Co do wody i prądu to nie wiem. Ale na wszelki wypadek ja bym to zgłosiła - niech oni sami decydują.

Dobrze, że ten dom jest drewniany a nie murowany ;) Choć i takie domy mają często fundamenty ;) Czeka Cię dużo pracy - powodzenia :D

EZS
10-12-2013, 12:15
Na rozbiórkę domu to musisz mieć pozwolenie i to jest dość kosztowna sprawa. Może ktoś poda przepisy, bo ja nie pamiętam. Fundamenty za to można wykorzystać i zgłosić rozbudowę a nie budowę. Wtedy jeżeli są problemy prawne z lokalizacją domu na działce, to można je przeskoczyć.
Generalnie, zanik kupisz zabudowaną działkę, to radzę duuuzo poczytać, bo może się okazać, że koszty dodatkowe duże i nie opłaca się...

Elfir
10-12-2013, 20:01
drewniany dom - skontaktuj się z firmą odzyskującą stare drewno - może rozbierze za darmo?
Też stawiałabym na projekt przebudowy a nie osobny projekt rozbiórki i osobny projekt nowego domu.

Media - jak teraz rozwiążęsz umowy i pollikwidujesz przyłącza, będziesz musiał znów płacić za wykonanie nowych przyłączy - więc czy to ma sens?

Misterhajt
11-12-2013, 09:50
Dziękuję za odpowiedzi.

Znaczy się sugerujecie, że na tych starych fundamentach po przeróbkach da się postawić całkiem nowy dom bez tych wszystkich pozwoleń na budowę i innych cyrków?
Gdzie muszę się udać, aby zasięgnąć informacji, czy tak da się zrobić? Do jakiegoś architekta?

A co do rozbiórki to musi być jakiś specjalny projekt, nie wystarczy samo zgłoszenie + buldożer i jazda? Jaki może być w przybliżeniu koszt uzyskania pozwolenia na rozbiórkę razem z planem?
edit: Dom ma mniej niż 8m wysokości i stoi co najmniej 4m. od granic działki.

Myślałem, że wystarczy kupić działkę ze starą chałupą, zrównać to z ziemią i postawić nowy dom, a tu od samego początku same problemy, ech...

Co do mediów to nie chodziło mi o likwidację przyłączy, ale o jakieś zabezpieczenie tego, gdyby w czasie prac strzeliła jakaś rura, czy też stało się coś z prądem. Dlatego zapytałem, czy trzeba zgłosić coś takiego do nich.

EZS
11-12-2013, 11:43
Dziękuję za odpowiedzi.

Znaczy się sugerujecie, że na tych starych fundamentach po przeróbkach da się postawić całkiem nowy dom bez tych wszystkich pozwoleń na budowę i innych cyrków?
.
w realu czy na planie???
W realu broń cie boziu, no może częściowo, na papierze oczywiście.
Chodzi głównie o to, że bardzo często są problemy z pozwoleniami na budowę. Trzeba mieć projekt rozbiórki. Jaki - poszukaj lub zapytaj w poradach prawnych no i u siebie w urzędzie. Coś mi się kołacze po głowie, że trzeba mieć co zrobić z pozostałościami. Potem projekt budowlany. Mając rozbudowę załatwiasz to na raz, a nikogo nie obchodzi, że z poprzedniego budynku pozostała raczej dziura w ziemi. Byle w papierach zostało więcej;)
Przyłącza są cenne, bo nie musisz o nie występować. Nic z nimi nie robisz, szczególnie z prądem uważaj, jak masz taryfę mieszkalną a przełączą ci na budowlaną, to zapłacisz drożej. Znacznie. A przy rozbudowie to masz i już, nikt się nie czepi. Jaka rura ma ci strzelić??? :o Przecież nie zostawisz wody luzem na działce, ze studzienki kranik na czas budowy wyprowadzisz a jak sobie do domu pociągniesz potem, to odkręcisz dalej. Ważne, żeby był wodomierz. No i teraz przepisy też są bardziej wredne, prąd na płocie i inne, mając rozbudowę możesz zignorować niewygodne szczegóły, zdaje mi się, (ale trzeba się dowiedzieć) że nie ma ponownego odbioru instalacji?

Misterhajt
11-12-2013, 12:08
Dzięki EZS, trochę mi rozjaśniłeś.
A teraz po kolei:
1) Wysokość domu nie przekracza 8m. i nie stoi on od granic działki bliżej niż 4m. Czyli nie muszę mieć pozwolenia na rozbiórkę? Zgadza się?
2) Składam do właściwego urzędu wniosek o rozbudowę domu wraz z projektem, jak będzie on wyglądał po rozbudowie i czekam na zatwierdzenie. W projekcie może być uwzględnione poszerzenie domu poza obecne fundamenty, z zachowaniem jednego narożnika domu na starych? To jeszcze podlega pod rozbudowę?
3) Dostaję zgodę na rozbudowę wg nowego projektu i nie wnikając w szczegóły, i nie pytając nikogo o nic, rozpierdzielam stary dom, a w jego miejsce stawiam nowy wg projektu od samych podstaw.
4) Odnośnie wody i prądu nic nikomu nie zgłaszam, aby nie robić zbędnego szumu, tylko sam we własnym zakresie zabezpieczam te przyłącza? Czyli teoretycznie zakładam zawór PRZED wejściem rury z wodą do starego domu. A jak zabezpieczyć licznik prądu?

Jeżeli to tak wygląda, jak wyżej, to chyba nawet lepiej, że na tej działce jest ta stara chałupa :-)
Ależ mam zmienne nastroje z godziny na godzinę. Po napisaniu poprzedniego posta odechciało mi się zakupu tej działki, a teraz znowu dostrzegłem światełko w tunelu. I to jakie! :D

luntrusk
11-12-2013, 12:57
Jeśli jeszcze nie kupiłeś tej działki to radzę mocno negocjować cenę ;) albo poszukać dobrej i bezproblemowej działki :D

A teraz na poważnie: skoro rzeczywiście są tam betonowe fundamenty i chcesz rozbudowywać ten dom to skontaktowałabym się z osobą, która kupiła stary dom i go rozbudowała - najlepszy jest praktyk bo teoretyk nie ma doświadczenia :D
Zapytaj tu:
http://forum.muratordom.pl/blog.php?82366-Basi-i-Tomka-krakowska-przebudowa-%29

Oni ze starego domu zrobili na prawdę perełkę w samym Krakowie ;).

Ja uważam, że stery dom do rozbudowy lub rozbiórki warto kupić tylko w bardzo dobrej lokalizacji po zaniżonej cenie ;).

Misterhajt
11-12-2013, 13:24
Ten dom Basi i Tomka to całkiem inny kaliber!
Natomiast ten "mój" to stara chata. Ile może kosztować rozbiórka - kilka tysięcy?
A z tego co napisał EZS wywnioskowałem, że przy rozbudowie będzie mniej papierologii, a tym samym nieco taniej. No chyba, że znowu coś źle rozumuję... :eek:

luntrusk
11-12-2013, 14:09
Ich dom jest z dużym rozmachem budowany ;) ale Ty możesz swój malutki domek budować :) Chodzi o to tylko byś zbadał jak taka rozbudowa domu wygląda: jakie papiery, jaki koszt?

Powiedz jakie wymiary mają fundamenty. Najlepiej wrzuć zdjęcia. Ja ze swojego przykładu powiem, ze kupiłam działkę, która wyglądała na trochę kłopotliwą ;) Oczywiście nie dla mnie :D ale zapłaciłam za nią prawie o połowę mniej niż ludzie, którzy kupili swoje działki w boomie... Czasem warto kupić taką działkę - ale trzeba ją bardzo dobrze sprawdzić.

Ja na swojej działce miałam fundamenty 2 m x 2 m - wyglądało to tak jakby miały być pod WC. Na działce miałam tez pozakopywane śmietniki. Wyrzucony gruz. I cała była porośnięta czym się da... Bardziej odstraszyła gdy się na nią weszło niż przyciągała ;). Ale miała dla mnie ogromny plus - leży bardzo blisko lasu mokrzańskiego i w otulinie drzew "pod ochroną". Więc jest bardzo zielono i cicho.

Ale uporządkowanie działki zajęło nam całą wiosnę, lato, jesień. Do fundamentów wynajęliśmy osobę, która rozwaliła nam je w jeden dzień za 350 zł :). Więc znikomy koszt - choć początkowo wyglądały mi na straszny wydatek ;). Dużo więcej zapłaciliśmy za wywożenie gruzu, śmieci, itd...

Elfir
11-12-2013, 15:06
1) Wysokość domu nie przekracza 8m. i nie stoi on od granic działki bliżej niż 4m. Czyli nie muszę mieć pozwolenia na rozbiórkę? Zgadza się?

http://www.muratorplus.pl/biznes/prawo/pozwolenie-na-rozbiorke-budynku_59508.html - masz opisane co wymaga pozwolenia a co nie.


2) Składam do właściwego urzędu wniosek o rozbudowę domu wraz z projektem, jak będzie on wyglądał po rozbudowie i czekam na zatwierdzenie. W projekcie może być uwzględnione poszerzenie domu poza obecne fundamenty, z zachowaniem jednego narożnika domu na starych? To jeszcze podlega pod rozbudowę?

Tak, można poszerzyć poza fundamenty



3) Dostaję zgodę na rozbudowę wg nowego projektu i nie wnikając w szczegóły, i nie pytając nikogo o nic, rozpierdzielam stary dom, a w jego miejsce stawiam nowy wg projektu od samych podstaw.

Prawdopodobnie trzeba zgłosić do starostwa zamiar rozbiórki. Nie jest to pozwolenie, ale zgloszenie. bezpłatne



4) Odnośnie wody i prądu nic nikomu nie zgłaszam, aby nie robić zbędnego szumu, tylko sam we własnym zakresie zabezpieczam te przyłącza? Czyli teoretycznie zakładam zawór PRZED wejściem rury z wodą do starego domu. A jak zabezpieczyć licznik prądu?

A gdzie konkretnie licznik wisi? Jak w burzonym domu, to trzeba poprzez energetykę wnioskować o zmianę lokalizacji licznika. Licznik jest własnością dostawcy prądu i musi być do niego dostęp dla inkasenta.


projekt budowlany "przebudowy" i tak musisz zrobić - wiec koszt zwiększy sę o koniecznośc wykonania projektu indywidualnego, a nie zakupienie gotowca.

luntrusk
11-12-2013, 16:41
Sprawdź czy ta działka z domem drewnianym nie ma wpisu: "dom do rozbiórki....". Wiele starych domów ma takie wpisy. Możesz się "wkopać"... ;)

Sprawdź też czy ten domek nie jest samowolą budowlaną.

Misterhajt
11-12-2013, 17:00
Dziękuję Wam za odpowiedzi.
Cena "mojej" działki nie jest niska, ale za to lokalizacja bardzo odpowiada żonie, a w pobliżu nie ma żadnych innych działek do sprzedania.
Teraz przynajmniej mam pojęcie, na czym mniej więcej stoję. Fajnie, że są ludzie na tym forum, którzy potrafią coś człowiekowi doradzić i rozjaśnić obraz sytuacji. Wcześniej w życiu bym nie pomyślał, że mogę ubiegać się o rozbudowę.
Aby nie zadręczać Was dalszymi pytaniami, postaram się dowiedzieć nieco więcej na ten temat w odpowiednich instytucjach. Po zasięgnięciu bardziej szczegółowych informacji, założę ewentualnie oddzielny wątek w dziale przebudowy i rozbudowy.
Jeszcze raz WIELKIE DZIĘKI!

EDIT: za domem jest budynek gospodarczy z pustaków.

Elfir
11-12-2013, 19:19
te iglaki (niekonieczne wszytskie)chyba będziesz musiał ściąć z powodów chociażby logistycznych - czy wjedzie na działkę ciezki sprzęt przez te drzewa?
za tym domem widze coś murowanego. Co to jest?

luntrusk
11-12-2013, 19:46
Ta działka jest ładnie położona (dobra lokalizacja) i widzę na mapie, że ma ponad 700 m2 - to daje Tobie już dość dobre warunki zabudowy. Na tej działce jest też garaż/pom. gosp., które możesz dostosować do swoich potrzeb. Negocjuj cenę - teraz jest bardzo dobry czas na negocjacje :D

Tam spokojnie możesz sobie ten domek rozbudowywać.

EZS
11-12-2013, 21:04
Ten dom wygląda na mieszkalny. Faktycznie trzeba sprawdzić, czy nie był samowolą....
Istnienie domu na działce zwalnia cię z dbania o odległości od granic (w obrębie istniejących fundamentów) i minimalną wielkość działki pod zabudowę. U mnie jest to np 700m, ale już 3 km dalej wymagają 1000m2. Żeby dać pozwolenie. Jak jest dom, to nie ma problemu wielkości. Teraz sama przebudowa. Mój wujo przebudowywał stary domek na nowy. Rzeczywiście projekt musi być indywidualny. Na papierze ściany domku były wykorzystane w nowym (został powiększony i ma poddasze użytkowe), w realu okazało się, że trzeba było prawie wszystkie ściany zburzyć, bo zaprawa się wypłukała (tynku nie było) i nawet jako sciany wewnętrzne się nie nadały. Ze starego domku został kawałek jednej ściany. I przyłącza. Fundamenty dolewali.
Co do prądu idziesz grzecznie do dostawcy i pytasz, ze masz rozbudowę malutką domku ale licznik ci na ścianie przeszkadza i czy możesz sobie go sam przewiesić na płot czy oni to zrobią? Licznik wewnętrzny jest twój, w starych domach wcale nie wiszą na płocie, to wymóg dla nowych domów, moze się okazać, że ich to wcale nie obchodzi... pewnie ci powiedzą co musisz a co możesz

Elfir
11-12-2013, 21:22
Licznik jest zawsze własnością dostawcy. Nie można go sobie ot tak przenosić. W Enea kara to kilkaset złotych.

Misterhajt
13-12-2013, 10:12
Jeszcze raz dziękuję za zainteresowanie i podpowiedzi. Powoli wszystko mi się klaruje :yes:

Misterhajt
16-12-2013, 09:46
To znowu ja.
Z tego, co twierdzi właściciel działki, chałupa została postawiona w 1948r. Rozumiem, że po takim czasie nie obowiązuje przepis o samowoli budowlanej? A jak w takim przypadku wygląda kwestia rozbudowy domu?
I jeszcze gdybyście mogli mi napisać, jakich dokumentów żądać PRZED zakupem, na co zwrócić uwagę w tych dokumentach (mając na uwadze, że dom wybudowany w 1948), czy tam powinny być naniesione plany tego domu? Które dokumenty skserować i gdzie się z nimi udać przed zakupem: np. do architekta, żeby zobaczył co da się z tego zrobić, czy do jakiegoś urzędu, żeby dowiedzieć się jak wygląda sprawa tego domu :confused:
Dla mnie sprawy papierkowo-urzędowe to czarna magia, a to przecież dopiero początek... pfffff.....

inż.maliniak
16-12-2013, 10:40
To znowu ja.
Z tego, co twierdzi właściciel działki, chałupa została postawiona w 1948r. Rozumiem, że po takim czasie nie obowiązuje przepis o samowoli budowlanej? A jak w takim przypadku wygląda kwestia rozbudowy domu?
I jeszcze gdybyście mogli mi napisać, jakich dokumentów żądać PRZED zakupem, na co zwrócić uwagę w tych dokumentach (mając na uwadze, że dom wybudowany w 1948), czy tam powinny być naniesione plany tego domu? Które dokumenty skserować i gdzie się z nimi udać przed zakupem: np. do architekta, żeby zobaczył co da się z tego zrobić, czy do jakiegoś urzędu, żeby dowiedzieć się jak wygląda sprawa tego domu :confused:
Dla mnie sprawy papierkowo-urzędowe to czarna magia, a to przecież dopiero początek... pfffff.....

Pierwsze kroki skieruj do Wydziału Geodezji i Kartografii, tam zamów
• mapę do celów opiniodawczych,
• wypis i wyrys z rejestru gruntów,
• wypis z kartoteki lokali.

Udaj się do Wydziału Ksiąg Wieczystych, bądź wejdź na KW online i pobierz wypis z KW, przy okazji zweryfikujesz czy działka nie ma jakiś obciążeń hipotecznych, służebności itp.

Udaj się z tymi papierami do Urzędu Gminy i zweryfikuj czy są zapłacone podatki od nieruchomości, czy nie ma zaległości.

Jeśli działka ma MPZP to złóż wniosek o wypis, jeśli nie ma to dla rozbudowy będziesz potrzebować Decyzję o Warunkach Zabudowy, z wnioskiem o takie warunki możesz wystąpić nie będąc właścicielem. Do wniosku będą potrzebne szczegółowe dane dotyczące przyszłej zabudowy więc warto zgłosić się do jakiegoś lokalnego urbanisty i zlecić mu przygotowanie wniosku (ewentualnie architekt).

Do większości powyższych czynności potrzebne jest Pełnomocnictwo od właściciela poza KW i wnioskiem o WZ.

Misterhajt
16-12-2013, 11:58
Tak też uczynię. Dzięki!

ar_chitekt
23-04-2014, 21:51
Najdłużej zajmuje wybór odpowiedniego projektu, ogląda się ich tysiące, dobrze, że na niektórych stronach są kategorie jakiego domu szukamy: małe, parterowe, z poddaszem, szeregowe, nowoczesne, z piecem na paliwo stałe, eko. Jest w czym wybierać.

aneta_doa
24-04-2014, 09:51
Dokładnie tak! Mi jako kobiecie jest niesamowicie ciężko zdecydować się na konkretny projekt! W każdym jest coś ciekawego :)

bowess
24-04-2014, 12:09
Dokładnie tak! Mi jako kobiecie jest niesamowicie ciężko zdecydować się na konkretny projekt! W każdym jest coś ciekawego :)

Polecam dwie wyszukiwarki:
http://pracownia-projekty.dom.pl/ z prawej strony klikamy "wyszukiwanie zaawansowane" i jest wiele opcji, od podstawowych jak metraż, szerokość działki, kondygnacje, garaż, po bardziej szczegółowe jak układ parteru i liczba pokoi, styl, wjazd od południa, zadaszony taras, wykusz jadalny, szacunkowy koszt budowy, wielkość kotłowni.
http://tooba.pl/ również wiele opcji do zaznaczenia, choć nieco mniej niż w powyższej, bardzo duża baza dodanych projektów.

Wybór projektu niewątpliwie uławia pójście drogą eliminacji. A dokonywać eliminowania najłatwiej mając warunki zabudowy, ustalony budżet i sposób ogrzewania domu. Ogromna liczba projektów gotowych powoduje, że bez tych naturalnych ograniczników inwestor jest jak osiołek, którem w żłoby dano - i to pachnie i to nęci. :)

Busters
10-07-2014, 11:07
Witam, ktos moze potrafi oszacowac koszty parterowki

Planuje projekt indywidualny dość mocno zblizony do domu w kampanilach
135m2+35m2 garaż
bez piwnic, bez uzytkowego poddasza (drewniany strop),silikat 18cm+styro, dachowka cementowa, okolice Krakowa

Myslicie, ze 200tys za ssz i 350tys za calosc (bez dzialki) jest realne?

bowess
10-07-2014, 14:12
Za 350 deweloperski czy pod klucz? Z własną robocizną, czy wszystko zlecone?
Patrząc na Dom w kampanulach widzę dużo metrów ścian - zarówno zewnętrznych jak i wewnętrznych (dużo małych pomieszczeń = dużo ścianek działowych + dużo drzwi wewnętrznych), duże przeszklenia. Kształt dachu to dwie połączone koperty. Też wyjdą Ci trzy kominy? Detale projektowe mogą dość znacznie wpłynąć na koszty (dodatkowe elementy zbrojone, duże przekroje belek stropowych i krokwi, wysokość dużych szkleń, liczba punktów instalacji wodnej i elektrycznej), więc trudno szacować dokładnie. Można co nawyjżej tak z grubsza, średnio.
Deweloperski może się udać przy wyborze najkorzystniejszych cenowo materiałów i kosztach robocizny utrzymanych w okolicach średnich. Pod klucz i ekipami sądzę, że potrzebny jest budżet rzędu 450-500k.

Busters
10-07-2014, 17:32
Dzieki za odpowiedz. Myslalem o stanie "pod klucz" przy zakresie własnych robót na poziomie ~15-20% (powiedzmy bez ogrodzenia i ogrodu)
Kominow chcialem 1 (kominek+okap polaczony) i do tego ogrzewanie klimatyzatorami (jestem w trakcie zaglebiania sie w tym temacie)
Scian dzialowych bedzie troche mniej niz w projekcie - w miejscu kotlowni i pralni myslalem zeby zrobic wiekszy garaz i cala prawe strone przebudowac.
Powierzchni scian jest faktycznie sporo i przeszklen rowniez no i dach nie nalezy do najprostszych

bowess
10-07-2014, 18:23
To są pewne potanienia w stosunku do kampanuli. A jakie fundamenty? Klasyczne czy płyta?
Jednakże nadal metraż jest spory, bryła ma swoje rozbudowania. W moim regionie bez większego nakładu "samoróbstwa" za 350 by nie dało rady, ale pisują tu ludzie, którzy twierdzą, że w niektórych miejscach robocizna jest znacznie tańsza i budowali tanio ekipami.

Busters
10-07-2014, 21:39
Myslalem o klasycznych no, ale to na razie tak bardzo wstepnie.
Na razie jestem na etapie WZki, probuje zdobyc jaka kolwiek wiedze, a im wiecej sie czyta tym wiekszy metlik w glowie jest niestety.
Kolejna sprawa to to ze daje sobie na inwestycje spokojnie te 2-3lata, a moze nawet dluzej wiec to tez na pewno jakis obnizy koszty.

martaku
05-09-2014, 11:23
Witam też właśnie zaczynam budowę domu. Planujemy dom o powierzchni ok 100 m2. Jak myślicie zaczynać teraz przed zimą? Czy to bez sensu?

dawiddur
16-10-2014, 21:23
Co powiecie o tym projekcie? http://projekty.muratordom.pl/projekt_jesienna-zaduma-wariant-ii,2690,0,0.htm?kdg=1&sd_0=&sd_1=&knd_1=&pz_1=&pz_0=&pc_0=&pc_1=&k_1=&k_0=&gd_0=&gd_1=&web_0=&web_1=&knd_0=&v=2&wsk_1=&wsk_0=&p_0=85&p_1=115&a=&c=&wk_1=&wk_0=&o=-usable_area_sum&q=&wef_0=&wef_1=&so=1&so=2&t=1&wo_1=&wo_0=
Z jakim kosztem budowy do stanu surowego zamkniętego należy się liczyć?

EZS
17-10-2014, 00:07
Co powiecie o tym projekcie? http://projekty.muratordom.pl/projekt_jesienna-zaduma-wariant-ii,2690,0,0.htm?kdg=1&sd_0=&sd_1=&knd_1=&pz_1=&pz_0=&pc_0=&pc_1=&k_1=&k_0=&gd_0=&gd_1=&web_0=&web_1=&knd_0=&v=2&wsk_1=&wsk_0=&p_0=85&p_1=115&a=&c=&wk_1=&wk_0=&o=-usable_area_sum&q=&wef_0=&wef_1=&so=1&so=2&t=1&wo_1=&wo_0= (http://forum.muratordom.pl/redirector.php?url=http%3A%2F%2Fprojekty.muratordo m.pl%2Fprojekt_jesienna-zaduma-wariant-ii%2C2690%2C0%2C0.htm%3Fkdg%3D1%26sd_0%3D%26sd_1%3 D%26knd_1%3D%26pz_1%3D%26pz_0%3D%26pc_0%3D%26pc_1% 3D%26k_1%3D%26k_0%3D%26gd_0%3D%26gd_1%3D%26web_0%3 D%26web_1%3D%26knd_0%3D%26v%3D2%26wsk_1%3D%26wsk_0 %3D%26p_0%3D85%26p_1%3D115%26a%3D%26c%3D%26wk_1%3D %26wk_0%3D%26o%3D-usable_area_sum%26q%3D%26wef_0%3D%26wef_1%3D%26so% 3D1%26so%3D2%26t%3D1%26wo_1%3D%26wo_0%3D)
Z jakim kosztem budowy do stanu surowego zamkniętego należy się liczyć?

a potrzebujesz strop? Bo bez stropu masz ponad 20 tyś taniej. No i bez wydatków na strych... Ten "występ" nad gankiem to też tysiąc a może więcej, bo nie wiem, po ile gąsiory będą. Jeżeli blacha to obróbki dodatkowe też kosztują. A komin będziesz stawiał? Fundament czy płyta? Tak mały dom ogrzejesz nawet prądem ;) I tak można pytać i pytać...A od tego zależy cena. A ile zrobisz sam?
W sumie fajny projekt. Mnie za podobną powierzchnię wyszło 320 tyś ale z poddaszem. Jak sam zrobisz sporo przy wykończeniu i popatrzysz, na czym oszczędzić, to na pewno wyjdzie taniej.

dawiddur
17-10-2014, 17:56
- Strop jest zbędny, ponad wszelką wątpliwość większa powierzchnia jest mi nie potrzebna.
- Z "występu" nie zrezygnuje bo estetyka też się liczy.
- Ani blacha, ani dachówka. Na pewno gont bitumiczny.
- raczej fundament tradycyjny (wciąż rozważam płytę)
- ogrzewanie tradycyjne, kocioł na ekogroszek
- wykończeniówka w własnym zakresie
- jeden komin (nie potrzebuje kominka)
- ceny robocizny zdecydowanie niskie. Kwoty jakie tu się pojawiają mają się nijak do rzeczywistości w mojej okolicy, tzn. są niższe.

agusia59
09-01-2015, 10:22
Jestem w trakcie oczekiwania na WZ i przegladam projekty. Chciałam zapytać Was drodzy forumowicze który projekt lepiej wybrać, bo mam metlik w głowie. Biore pod uwage Eliana na paliwo stałe i Sielanke 100 MDM. Linki do projektów: http://www.domenadom.pl/produkty/193/elian-ps.html i http://www.horyzont.com/projekty/994-sielanka-100-mdm-wersja-a-z-pojedynczym-garazem.html#.VK-pa3vSm9M. Chodzi mi o projekt tańszy w wykonaniu,a chciałabym uzyskac dom, który na parterze ma 2 sypialnie, kuchnia ma spiżarnię, jest wyjscie na poddasze, które w późniejszym etapie w razie potrzeby mogłoby byc zaadaptowane. W sielance zlikwidowałabym toalete przy kuchni i z dwóch pokoi zrobiła jeden z garderobą. Nie podoba mi sie to, że łuki nad wejsciem i tarasem sa z betonu. Zamiast 2 okien w salonie i kuchni zrobiłabym jedno na srodku. W elianie podobaja mi sie wykonania wejsc do budynku i nad tarasem, bo sa lzejsze z drewna. Podoba mi sie wciecie drzwi głownym mimo zmniejszenia wiatrołapu i to ze pokoje sa bardziej kwadratowe. Mysle natomiast o zmianie schodów na dwubiegowe ze spoczynkiem w miejscu pokoju przy salonie, a pod schodami byłaby garderoba do drugiego pokoju. Czyli tez 2 pokoje na parterze. Tylko nie wiem czy to dobre rozwiazanie ze schodami, bo jak ich wezme z korytarza to bede miec własnie duzy przedpokój i niewykorzystana powierzchnie. Na poddaszu z jednej strony byłoby okno w szczycie i dachowe ze 2 w miejscu przyszłej łazienki i drygiego pokoju. Jak myslicie, który dom bedzie tanszy w budowie i które zmiany beda tansze w adaptacji? Dodam, ze strop bedzie monolityczny w obu przypadkach.

Natalia90
15-01-2015, 16:56
Czy zaczyna ktos na wiosne budowe numeriusza?

DO**KN
24-02-2015, 13:02
Jestem w trakcie oczekiwania na WZ i przegladam projekty. Chciałam zapytać Was drodzy forumowicze który projekt lepiej wybrać, bo mam metlik w głowie. Biore pod uwage Eliana na paliwo stałe i Sielanke 100 MDM. Linki do projektów: http://www.domenadom.pl/produkty/193/elian-ps.html i http://www.horyzont.com/projekty/994-sielanka-100-mdm-wersja-a-z-pojedynczym-garazem.html#.VK-pa3vSm9M. Chodzi mi o projekt tańszy w wykonaniu,a chciałabym uzyskac dom, który na parterze ma 2 sypialnie, kuchnia ma spiżarnię, jest wyjscie na poddasze, które w późniejszym etapie w razie potrzeby mogłoby byc zaadaptowane. W sielance zlikwidowałabym toalete przy kuchni i z dwóch pokoi zrobiła jeden z garderobą. Nie podoba mi sie to, że łuki nad wejsciem i tarasem sa z betonu. Zamiast 2 okien w salonie i kuchni zrobiłabym jedno na srodku. W elianie podobaja mi sie wykonania wejsc do budynku i nad tarasem, bo sa lzejsze z drewna. Podoba mi sie wciecie drzwi głownym mimo zmniejszenia wiatrołapu i to ze pokoje sa bardziej kwadratowe. Mysle natomiast o zmianie schodów na dwubiegowe ze spoczynkiem w miejscu pokoju przy salonie, a pod schodami byłaby garderoba do drugiego pokoju. Czyli tez 2 pokoje na parterze. Tylko nie wiem czy to dobre rozwiazanie ze schodami, bo jak ich wezme z korytarza to bede miec własnie duzy przedpokój i niewykorzystana powierzchnie. Na poddaszu z jednej strony byłoby okno w szczycie i dachowe ze 2 w miejscu przyszłej łazienki i drygiego pokoju. Jak myslicie, który dom bedzie tanszy w budowie i które zmiany beda tansze w adaptacji? Dodam, ze strop bedzie monolityczny w obu przypadkach.

Aby poznać dokładne koszty budowy domu zapraszam do wykonania dokładnego kosztorysu. Często wykonujemy wyceny bardzo wydawało się podobnych do siebie projektów natomiast różnice w budowie są znaczne. Należy jeszcze pamiętać oprócz kosztów projektu dochodzą jeszcze koszty adaptacji do działki oraz wszelkie zmiany w projekcie. Czasami więc taniej jest wykonanie projektu indywidualnego, który spełnia wszystkie potrzeby i marzenia Inwestora. Jeżeli chciałaby Pani wybudować dom wg jednego z powyższych projektów w wersji energooszczędnej zapraszam.

tomgot
01-04-2015, 12:50
Wybór projektu niewątpliwie uławia pójście drogą eliminacji.

Masz racje, na początku musisz sobie zadać najważniejsze pytania: budżet? warunki zabudowy? wymiary? rodzaj parterowy czy z poddaszem?

Mi spodobało się wydawnictwo "domy i garaze.pl", przede wszystkim konkurencyjne ceny, zmiany wymagające zgody autora są darmowe, budynki mieszkalne mają bardzo wiele rozwiązań projektowych i są tanie w budowaniu.

tomgot
01-04-2015, 12:57
CZy ktoś może mi powiedzieć czy znajdę gdzieś jeszcze projekt za 1200zł ( dom parterowy, jednorodzinny, 100m2, technologia tradycyjna, ławy i ściany fundamentowe betonowe, ściany murowane z pustaków z betonu komórkowego. Dach dwuspadowy o konstrukcji drewnianej wiązarowej

tomgot
01-04-2015, 13:02
siostra się uparła na mały ekonomiczny domek, ciężko taki znaleźć w dobrej cenie

Nefer
01-04-2015, 13:50
CZy ktoś może mi powiedzieć czy znajdę gdzieś jeszcze projekt za 1200zł ( dom parterowy, jednorodzinny, 100m2, technologia tradycyjna, ławy i ściany fundamentowe betonowe, ściany murowane z pustaków z betonu komórkowego. Dach dwuspadowy o konstrukcji drewnianej wiązarowej
Koszt projektu to promil kosztów budowy. Nie sugerowałabym się jego ceną.

bowess
01-04-2015, 14:15
Z tego co wiem, w większości biur zgodę na zmiany dostaniesz nieodpłatnie.

Za 1199 zł widzę tam jeden projekt, około 78m2 powierzchni podłóg.

Też jestem zdania, że oszczędność rzędu 800-1000zł na tym etapie to nie jest gra warta świeczki. I tak jeszcze dojdą koszty adaptacji, geodety i różne warunki, projekty przyłączy.

Jeżeli jednak głównym kryterium ma być taniość gotowca, to Archeton ma w ofercie projekty Kruszyna, Jaśmin, Głaz i jeszcze kilka za 1025zł. Są z kategorii "archiwalne" i w ramach adaptacji trzeba uwzględnić aktualne przepisy. Rozbija się to o aktualne normy energooszczędności, a więc dostosowanie grubości dociepleń, parametrów okien, ewentualne zastosowanie wentylacji mechanicznej. Siostra musiałaby poszukać kogoś, kto adaptowałby jej taki gotowiec i popytać o ewentualny koszt takich zmian.

Nefer
01-04-2015, 18:57
Jeśli umiesz sam zrobić to zaoszczędzisz dużo kasy. Jeśli się na tym nie znasz - to się raczej nie nauczysz tak od ręki każdej dziedziny.

EZS
01-04-2015, 21:49
Nefer, toż to reklama. wyżej Tomgot mam wrażenie, że też ;)
Schodzi na psy to forum

Nefer
02-04-2015, 09:20
Nefer, toż to reklama. wyżej Tomgot mam wrażenie, że też ;)
Schodzi na psy to forum
Nie da się ukryć :(

albertM
09-04-2015, 10:25
No racja. Fajnie jeśli potrafimy sami dużo zrobić przy swoim domu. Możemy dużo zaoszczędzić.

tomgot
09-04-2015, 14:04
jednak wszystkie koszty się składają, jak to się mówi "grosz do grosza.."

tomgot
09-04-2015, 14:06
rzeczywiście dobrze jest, jeśli można ograniczyć koszty poprzez zdecydowanie się na "zrób to sam" :)

marus1980
09-04-2015, 15:32
Witam, jestem na etapie załatwiania mapek. Jeśli uda się nam to jeszcze w tym roku zrobimy fundamenty. Będziemy budować ze ścian trójwarstwowych-cegły klinkierowej, zastanawialiśmy się nad płytkami zamiast cegły, a wg co byłoby lepsze?Raczej nie będzie to metoda gospodarcza chociaż będziemy wybierać ekipy tanie ale z polecenia i obejrzenia już wybudowanego domu. Budowa domu nie będzie na kredyt bo jakoś boimy się takich dużych kredytów.

albertM
10-04-2015, 13:22
Ja wybrałbym cegłę.

marus1980
10-04-2015, 20:04
Cegła na pewno wyczymalsza. Chociaż architekt uważał, że szkoda się pchać w dom trójwarstwowy bo duże koszty budowy. A co wy sądzicie o tym? Ci co już wybudowali i mieszkają napewno mogą już coś powiedzieć na ten temat.

marus1980
16-04-2015, 20:08
Słyszałem, że jest połówka cegły klinkierowej. Właśnie się zastanawiam nad nią bo troszkę byłoby
taniej tylko czy to dobre rozwiązanie? I czy też dobrze tłumiła by hałas z zewnątrz? Stosował ktoś taką połówkę jako elewację.