PDA

Zobacz pełną wersję : Strop Teriva



KasiaS
24-09-2003, 13:05
Witam,

mam problem. Mój głowny majster pojechał na weekend do domu ipo prostu nie wrócił. Nie ma go od poniedziałku. mam zastępczego majstra takiego na dolotkę w piątek mam mieć na stałe. POmocnicy się ostali i on teraz układają mi strop (cholera) bez jakiegoś specjalnego nadzoru. POwiedzcie mi w takim razie czy belki stropowe powinny być ułożone od razu na pustaku (suporexie) czy powinna być jakaś podmurówka z cegły pełnej. Tamten murarz coś mówił że da 6 suporeksu i cegłe pełną a ci pod nadzorem tego z dolotki nie dają nic. Więc nie wiem. Wogóle to ma przyjechać mój inspektor ale dopiero w piątek a oni są już na etapie układania pustaków stropowych. nIe iwem jak ze zbrojeniem, nie iwem jak z ociepleniem. Jestesmy trochę podłamani. POwiedzcie jakpowinin być ułożony taki strop ? Czy oni robią to prawidłowo ??

dzieki
kasia

mieczotronix
24-09-2003, 13:13
z tego co się dowiedziałem, jak robili u mnie beleczek nie można kłaść na pustakach bezpośrednio, bo się pokruszą. Można albo zrobić tzw. wieniec opuszczony, ale to wymaga dokładnego i skomplikowanego szalowania, albo podmurować jedną warstwę z cegłyu pełnej - i tak właśnie u mnie zrobili.
Nie jestem pewien tylko czy obowiązuje to jedynie przy większych rozpiętościach stropu. No i w moim przypadku chodziło o pustaki ceramiczne.
Jeszcze jedną sprawą jest to, że na tej cegle pełnej (jak jest u mnie) beleczek też nie kładzie się bezpośrednio, tylko na paćce zaprawy cement+piasek pół na pół o grubości ok 2 cm.

24-09-2003, 14:11
Witam,
przyłączam się do opini mieczotronixa, ja również kładłem strop Teriva. Wg mojego inspektora oraz zaprzyjaźnionego dostawcy stropu absolutnie nie można układać belek stropowych bezpośrednio na żadnym pustaku, na wszystkie materiały należy podłożyć warstwę ok. 2cm zaprawy pod belkę, aby podczas zalewania stropu belka była oblana od spodu. Ponadto suporex jest na tyle miękkim materiałem, że poza warsywą podkładową 2cm. należy obmurować ścianę conajmniej jedną warstwą cegły pełnej (6cm) lub wylać niski wieniec pod belki. To pierwsze rozwiązanie jest tańsze, łatwiejsze i szybsze. Jeśli chodzi o zbrojenie powinno być wykonane zgodnie z projektem, ktoś w końcu liczył wytrzymałość stropu. Natomiast należy pamiętać, że Twój inspektor nadzoru jest odpowiedzialny za sprawy konstrukcyjne, to On powinien sprawdzić i zweryfikować jakość prac, ja absolutnie nie zdecydował bym się na ocenę jakości zbrojenia i zalanie stropu.

Powodzenia.
:wink:

Honorata
24-09-2003, 17:10
czekaj na inspektora, w koncu to b. wazny etap konstukcji twojego domu, a ten majster ktorego nie ma, to twoj kierownik?
taki z prawdziwego zdarzenia bezwzglednie powinien przy tym byc!

KasiaS
24-09-2003, 17:50
Honorato, ten majster to nie mój kierownik tylko główny murarz :( Nikt nie wie co sięz nim stało i dlaczego nie przyjechał po weekendzie na budowę. Nie mam z nim żadnego kontaktu. PO prostu pomocnicy murarza układają teraz ten strop pod nadzorem innego ale tylko takiego co przyjedzie na 15 minut popatrzy i pojedzie, W piątek mam mieć nowego głównego murarza. Ale mam pecha, chłody idą a ten mnie wystawił. chyba się popłaczę

pzodrawiam

24-09-2003, 21:08
Kasiu spokojnie - chłody jeszcze nie ida (podobno do 15.10 ma byc bardzo ladna pogoda). Ja dopiero kończe sciany działowe, a strop dopiero beda mi układać w przyszłą srodę. Masz parę dni czasu i BEZWZGLEDNIE poczekaj na swojego inspektora nadzoru. Ponieważ Mieczotronix ma rację - przerwij niepotrzebna prace pomocnikow murarzy.

Jarecky
24-09-2003, 21:38
Hey :)
Belki stropu terriwa nie powinny leżeć bezpośrednio na bloczkach gazobetonowych. Opiera się je na ścianach za pośrednictwem wieńca żelbetowego (kotwi się je w tym wieńcu). Minimalna warstwa betonu pod belką to 4cm.
Pozdrawiam

GRom
25-09-2003, 06:26
Jeżeli masz ściany z BK to najprościej jest zrobić tak;
Od wewnątrz ścian przybijasz dookoła deski wystawiając je 4-5 cm ponad krawędź ostatniej warstwy pustaka, i można tak jak radzili podlać betonu pod każdą belkę.
Na zewnątrz to zależy jaką ścianę mieć będziesz, 1, 2,3- warstwową.

Arek99
25-09-2003, 09:06
po pierwsze sposób położenia belek powinien być w projekcie, a po drugie strop Terriva robi sie na wieńcu opuszczonym - podmurówka z cegły nie daje dobrego efektu bo belka nie jest oblana od dołu.

kaltam
26-09-2003, 11:13
Można belki ułożyć bezpośrednio na pustakach ale jest lepiej podnieść je o 2 - 4 cm ponad. Oba rozwiązania są poprawne. Ważne jest równe ułożenie pustaków na belkach bez luzów (chodzi o przyszłe tynkowanie stropu niższej kondygnacji) i wzmocnienie zbrojenia zgodnie z projektem. Dodatkowo można położyć siatkę stalową na całej powierzchni robionego stropu. Rzeczą najważniejszą jest dobry jakościowo beton (B20) i wibrowanie po wylaniu.