PDA

Zobacz pełną wersję : Rekuperator - jak samemu złożyć instalację wentylacji mech.



walimar
29-06-2008, 13:12
Witam wszystkich.

Od paru miesięcy przeglądam posty dotyczące instalacji wentylacyjnej z rekuperacją. Jest tam sporo informacji mogących pomóc w jej zrobieniu. Mam jednak wrażenie, że brakuje tematu przedstawiającego zwięźle jak złożyć samemu instalację przy użyciu istniejących już na rynku gotowych części i urządzeń. Zakładam, że osoby zainteresowane tym tematem posiadają średnią ogólną wiedzę techniczną, umieją w ręku trzymać wiertarkę, itp. urządzenia oraz mają już projekt instalacji lub w miarę szczegółową jej koncepcję.

Dokładnie chodzi mi o to, aby kupić (ale gdzie) poszczególne części, złożyć je samemu (ale jak), tak żeby zaoszczędzić (spore pieniądze) na robociźnie, a żeby cały system sprawnie chodził. Nie bardzo wiem na ile to jest możliwe i jaki zakres specjalistycznej wiedzy trzeba posiadać. Myślę jednak, że przy udziale bardziej doświadczonych forumowiczów, może to być ciekawy wątek. Od razu zakładam, że w wątku tym, kupujemy gotowy rekuperator (a nie składamy go sami - to już było), dokupujemy rury, złączki, opaski, anemostaty i składamy to jakoś w całość, później regulujemy, uruchamiamy i cieszymy się, że zrobiliśmy coś sami za mniejsze pieniądze.

Moim zdaniem, aby ten temat rozpocząć trzeba odpowiedzieć na kilka pytań:

- jaki rekuperator kupić i gdzie (jakieś adresy sklepów, hurtowni może wysyłkowych) ?

- jakie rury, kolanka i złączki do tego dokupić i znowu gdzie )może jakieś adresy) ?

- jakie elementy są jeszcze do tego potrzebne (pewnie jakieś taśmy, opaski, uszczelnienia, wieszaki) ?

- co jest jeszcze potrzebne z urządzeń lub elementów dodatkowych aby taka instalacja prawidłowo została złożona ?

- jak dobrać wielkość poszczególnych elementów do tych "nieszczęsnych" przepływów, oporów, sprężów.

- w jaki sposób później to zmontować, na co w szczególności zwrócić uwagę, którędy najlepiej przeprowadzić rury, gdzie założyć anemostaty.

- no i najważniejsze jak to wszystko wyregulować, żeby sprawnie chodziło ?.

Wiem, że to nie jest takie łatwe, ale chyba spróbować warto.

Aha, jeszcze jedno - proszę aby życiowi malkontenci nie zaśmiecali tematu sformułowaniami - nie można, nie warto, tego się nie da zrobić. Jak się chce to praktycznie wszystko można.

Pozdrawiam i czekam na pomoc forumowiczów z doświadczeniami w tym zakresie.

Mice
30-06-2008, 14:03
Od paru miesięcy przeglądam posty dotyczące instalacji wentylacyjnej z rekuperacją.
Znaczy kiepsko, dokładnie na każde pytanie w sumie chyba 3 wątkach znajdziesz odpowiedzi ... nie wiem czy komukolwiek będzie się chciało taki elaborat pisać :roll:
Jest wątek o liczeniu całej wentylacji, sa posty o kanałach spiro/flex/płaskich i ich prowadzeniu, są "dywagacje" o regulacji i jej braku oraz o centralach, tylko czytać i zapisywać ...

adam_mk
30-06-2008, 15:46
Sama prawda! :lol:
Jest wszystko! Nawet jak reku samemu zrobić....
Tylko czytać i.... robić!

Nawet fotki są...
Adam M.

Teves
30-06-2008, 16:08
Sama prawda! :lol:
Jest wszystko! Nawet jak reku samemu zrobić....
Tylko czytać i.... robić!

Nawet fotki są...
Adam M.

Gdyby jeszcze szukaczka pozwalła coś z tym zrobić :( przeczytałem wieksza częśc z wymienionych watków i jesli nie jesteś na bierzaco to wyszukanie czegos konkretnego zajmuje godziny ..... ale "faktem jest ze jest"
Teves

adam_mk
30-06-2008, 16:13
Jest tu gdzieś opisany mechanizm jak kazać googlowi szukać po tym forum...
Znacznie skuteczniejsze niż lokalna szukaczka...
Adam M.

Mice
30-06-2008, 17:32
a chocby tak :
w oknie wyszukiwania wpisz "flex spiro kanał site:forum.muratordom.pl" bez czudzysłowu, wyskoczy wynik, klikasz, szukając w postach ctrl+f w przeglądarce wpisujesz flex i masz pierwszego posta na ten temat.
Mam nadzieję, że jasno :wink:

Depi
30-06-2008, 17:39
Ja już w którymś ze wspomninych wątków rzuciłem taką koncepcję, co by to zebrać do kupy, odcedzić i nawet wydać w formie papierowej. Bo informacji, w tym genialnych i przekraczających fachowością o lata świetlne cokolwiek innego, dostępnego na rynku, jest tu mnóstwo, ale dotarcie do nich jest, mimo wyszukiwarek itp. utrudnione i przede wszystkim bardzo pracochłonne.

Ja bym chętnie przeczytał taki wątek, najlepiej napisany przez adama_mk :)

Mice
30-06-2008, 17:48
Ja bym chętnie przeczytał taki wątek, najlepiej napisany przez adama_mk :)
Adamie, oddaję Tobie pole :lol: bez Ciebie to nic się już nie da 8)

Depi
30-06-2008, 17:56
Nasz guru, sensei i Ojciec Dyrektor! :)

adam_mk
30-06-2008, 18:40
Można by to gdzieś "przylepić" - tylko jak się to robi? :roll:
Życiorys, trzy zdjęcia, numer buta i ?....

W końcu, wentylacja to sprawa ważna...
Przez jej brak można każdy piękny dom zapchlić...

Postarać się zebrać do kupy wiadomości na temat?

Adam M.

futrzak 61
30-06-2008, 19:30
Można by to gdzieś "przylepić" - tylko jak się to robi? :roll:
Życiorys, trzy zdjęcia, numer buta i ?....

W końcu, wentylacja to sprawa ważna...
Przez jej brak można każdy piękny dom zapchlić...

Postarać się zebrać do kupy wiadomości na temat?

Adam M. Tak!Tak!Tak! Zrób to! Prosimy!!!

Mice
30-06-2008, 20:05
Można by to gdzieś "przylepić" - tylko jak się to robi? :roll:
Życiorys, trzy zdjęcia, numer buta i ?....

trza napisać do moderatora ...



W końcu, wentylacja to sprawa ważna...
Przez jej brak można każdy piękny dom zapchlić...

Postarać się zebrać do kupy wiadomości na temat?

Adam M.
Zebrać jak najbardziej ale obstawiam, że nawet mimo przyklejenia w najczęściej zadawanych pytaniach i tak za tydzień ktoś zapyta o to samo :roll:
Tacy Polacy :wink:

edde
30-06-2008, 21:15
Można by to gdzieś "przylepić" - tylko jak się to robi? :roll:
Życiorys, trzy zdjęcia, numer buta i ?....

W końcu, wentylacja to sprawa ważna...
Przez jej brak można każdy piękny dom zapchlić...

Postarać się zebrać do kupy wiadomości na temat?

Adam M.

Ojcze Dyrektorze Radia Wentylacja!
wierzymy w Ciebie!
ufamy i nadzieje pokładamy!
8)

ps. tylko poprosimy w możliwie najbardziej łopatologiczny sposób w jaki się da

walimar
30-06-2008, 22:15
Witam jeszcze raz wszystkich i dziękuję za zainteresowanie moim postem.

Na początek małe wyjaśnienie takiego maluczkiego człowieczka jak ja (w temacie wentylacji mechanicznej). W większości przypadków w opcji "szukaj" co ja mogę wpisać "rekuperator", "wentylacja mechaniczna" itp. I co po tym wyskakuje - co najmniej kilkadziesiąt jak nie kilkaset tematów zawierających po naście lub dziesiąt stron, gdzie w środku jest może kilka informacji na ten temat. Dla takiego szaraczka jak ja, wyłowienie ich jest praktycznie niemożliwe. Jeżeli ja mogę przed kompem spędzić 1-2 godziny dzienne (max) samo przeczytanie staje się barierą nie do przebycia. Możliwe że jeżeli się wpisze w opcji "szukaj" jakieś bardziej specjalistyczne określenia to coś tam wyskoczy, ale trzeba je po prostu znać.

Jestem pełen podziwu za zaangażowanie na forum dla wielkiego guru "adama_mk" i wielu innych, ale panowie Wy macie to w małym palcu, a większość z nas (a na pewno ja) jestem laikiem. Zbyt poważne rozważania naukowe mnie i tym podobnym osobom niewiele pomogą. Przypuszczam, że ja mógłbym wam pomóc np. w temacie prawa, ale gdybym operował samymi paragrafami co byście z tego zrozumieli.

Tyle moich wyjaśnień co do sensu założenia tego tematu. Wentylacja mechaniczna z odzyskiem ciepła staje się coraz bardziej popularna, a za rok może dwa przypuszczam, że zacznie stawać się standardem. Może bardziej "ludzkie" wyjaśnienie tematu wielu takim osobo jak ja pomoże.

Jeszcze raz chciałem nadmienić, że jakąś podstawową wiedzę techniczną i praktyczną posiadam. Mam również projekt wentylacji w budowanym domu. Gdzie zamówić rekuperator i jakiej marki i typu, to ,jeszcze pół biedy. Problem np. gdzie kupić rury, jakieś kształtki i elementy pomocnicze (na co należy zwrócić uwagę). Poproszę o adresy sklepów, które zajmują się sprzedażą takich rzeczy.

Szanowni Koledzy może i koleżanki, nie musicie powtarzać swoich opisów, wystarczą jakieś odnośniki lub linki do tych tematów, a na pewno będzie prościej. Chodzi o to, żeby z jednego miejsca w miarę prosto dostać się do informacji rozrzuconych po tysiącach stron. Jeszcze raz proszę o zrozumienie, że nie dla wszystkich to wszystko jest takie proste. Ja i chyba wielu innych nie chcę budować rekuperatora, konstruować sterowników, czujników itp. Chcę się nauczyć tylko złożyć to w kupę, żeby chodziło.

Możliwe, że w takim stanie rzeczy, przy zbyt małej wiedzy specjalistycznej, jest to nie możliwe. I to jest również ważna informacja, że tacy jak ja, za to nie powinni się brać, a zapłacić co najmniej parę tysięcy złotych np. fachowcom z www.rekuperatory.pl lub itp.

Na początek, żeby ruszyć ten temat zamieszczam projekt mojej wentylacji.
http://picasaweb.google.pl/walimar64/WentylacjaMechanicznaRekuperator

Proszę o opinię czy jest to w porządku, czy może coś tam radzicie zmienić. Mówiąc szczerze nie bardzo wiem o co jeszcze zapytać. A, ha co oznaczają te drugie liczby przy symbolach np. 3N - 50, 6W- 30. Jasne, że N-nawiew, W - wywiew, ale te liczby 50 lub 30 to co oznaczają ilość m3 powietrza jaka musi przez nie przejść, symbol anemstatów czy co.

Myślę, że temat wzbudzi jakieś zainteresowanie, a z pytaniami to nie wszystko na raz.

Pozdrawiam.

Emer
30-06-2008, 22:21
Można by to gdzieś "przylepić" - tylko jak się to robi? :roll:
W końcu, wentylacja to sprawa ważna...
Przez jej brak można każdy piękny dom zapchlić...

Postarać się zebrać do kupy wiadomości na temat?

Pewnie! Dobra wiedza nigdy nie jest zła - a Ty potrafisz ją przekazać. Jeżeli można - to i ja dołączam się do prośby.
Niby na forum wszystko jest, ale jak trzeba szybko podjąć decyzję, to nie da rady przeczytać takiej masy tekstu. I można sobie coś ...zepsuć.

OT:
A jeżeli starczy Ci czasu, to zajrzyj jeszcze tu: http://forum.muratordom.pl/isomur-likwidacja-mostka-cieplnego,t134191.htm
bo tam się już obu stronom amunicja wyczerpała i porady fizyka trza...

adam_mk
30-06-2008, 23:44
Zajrzę.
Postukałem trochę i zacząłem temat od początku.
Będzie i gdzie i co kupować. Co lepsze a co gorsze...I - Jak to klecić "tymi recami'...
Wytrwajcie trochę!
Adam M.

Teves
01-07-2008, 06:50
Niestety forum z samej zasady słabo nadaje się do dyskutowania rozległych tematów, charakter liniowy powoduje ze dyskusja nie mozen np. podzielic się na dwa wątki. Gdyby zebrac dzieła adma_mk w takiej formie jak wikipedia pozwoliłoby to na sensowne śledzenie interesujacych kwesti dyskutowania zmian czy pomysłow, dodawanie linków etc. Ale potrzebny jest.... fachowiec od strony informatycznej tego przedsiewziecia. Inaczej mówiąc wiedza na tym forum jest potęzna ale jej rozdrobnienie powoduje ze trudna w analizie i zastosowaniu.

adam_mk
01-07-2008, 07:00
Potrzebny ktoś typu bibliotekarz-informatyk?
:lol:
Gdzie go szukać?
Na bibliotekarstwie uczyli jak gromadzić w spójny sposób wiedzę (porządkować ją, aby była dostępna).
Adam M.

Mice
01-07-2008, 10:33
powyżej napisałem jak szukać informacje na forum, szybko i prosto.
Informatyk nic tu nie pomoże, podobnie gość od układania książek bo to jest forum a nie system CRM czy biblioteka.(apropos biblioteki, rozumiem, że idąc do niej prosicie Panią/Pana z obsługi, żeby wskazał w konkretnej książce, konkretną stronę z cytatem którego szukacie) ?
Tak długo jak istnieje w Polsce Internet tak długo przeglądam zasoby i niestety zasada jest ta sama, trzeba poszukać. Nawet wikipedia i inne tego typu cuda nie pomogą jak się komuś nie chce* lub nie ma czasu poszukać.

* nie chcę tutaj nikogo obrazić :wink:

Teves
01-07-2008, 12:17
To nie w tym rzecz - siedzę na kilku innych forach zwiazanych z moim zawodem jestem z nim na bierząco i czasem jak przyjdzie wyszukać coś z przed kliku lat.... to wszyscy szukają razem z autorem :)
Forum ma taką formę jaką ma i nic z tym nie zrobimy, ale nam się marzy MANUAL jak zrobić to czy tamto :) reku, GWC, bufor etc.
A jeden z kolegów włoży tutaj tyle roboty ze powstałby z tego całkiem gruba książka.

HenoK
02-07-2008, 17:43
To nie w tym rzecz - siedzę na kilku innych forach zwiazanych z moim zawodem jestem z nim na bierząco i czasem jak przyjdzie wyszukać coś z przed kliku lat.... to wszyscy szukają razem z autorem :)
Forum ma taką formę jaką ma i nic z tym nie zrobimy, ale nam się marzy MANUAL jak zrobić to czy tamto :) reku, GWC, bufor etc.
A jeden z kolegów włoży tutaj tyle roboty ze powstałby z tego całkiem gruba książka.
W tym wątku : http://forum.muratordom.pl/post2510832.htm#2510832
zaproponowano skorzystanie z mechanizmu podobnego do Wikipedii:
http://pasywne.wikidot.com/
Można się do niego dołączyć i stworzyć taki MANUAL :).
Początek został już zrobiony : http://pasywne.wikidot.com/instalacje
Teraz tylko potrzebni chętni do podzielenia się swoją wiedzą.

adam_mk
07-07-2008, 09:06
Witam
Tworzę powoli o tej wentylacji.
Jest to powieszone gdzieś w najczęściej zadawanych pytaniach.
Dziwne, ale i tu jest na N-tej stronie...

Bywacie tam?
http://forum.muratordom.pl/viewtopic.php?p=2602560#2602560

Adam M.

Mice
07-07-2008, 09:23
bywamy 8)
tam jest tylko jedna strona więc daleko nie odjedzie, zawsze można szybko znaleźć.

Wgregor
07-07-2008, 09:24
http://picasaweb.google.pl/walimar64/WentylacjaMechanicznaRekuperator

W dospelu eksperymentalnie założono na 20 m kanału 160mm sześć trójników, przy 100m3 /h na ostatnim "wychodziło" 105m3/h a na pierwszym powietrze było zasysane. Jak ktoś powie, że wyreguluje anemostatami, to jest w błędzie. Ruszenie jednego anemostatu zmienia układ na wszystkich, poza tym anemostat nie zmieni kierunku .
Dlatego by uniknąć takich historii wentylację nawiewową realizuje się na skrzynkach rozprężnych (jak na zdjęciu) http://www.nie-co.pl/okno.php?foto=recuvent_d.jpg a nie na trójnikach.

adam_mk
07-07-2008, 09:39
Poczekaj.
poczytasz a może i zrozumiesz.

Postaraj się nigdy nie mówić nigdy. łatwo o pomyłkę...
Nie ma OBOWIĄZKU robienia tego na trójnikach tak, jak opisujesz!!!
Adam M.

Wgregor
07-07-2008, 10:21
Ale się robi... mało tego wszystkie programy , nakładki itp mają w biblitece trójniki, więc jak ktoś zrobi projekt wentylacji to zrobi go źle.

am76
07-07-2008, 11:02
Dlatego by uniknąć takich historii wentylację nawiewową realizuje się na skrzynkach rozprężnych (jak na zdjęciu) http://www.nie-co.pl/okno.php?foto=recuvent_d.jpg a nie na trójnikach.
Na tym obrazku to które to jest skrzynka rozprężna? To czarne czy to białe? Na czym polega jej wykrzystanie? Można prosić o jakiś przykładowy obrazek, a może jakiś szkic projektu?

Wgregor
23-09-2008, 13:47
Na centrali jest (żółte) zbiorcza skrzynka a ta biała z niebieskimi króćcami 8x60mm rozdzielcza świeżego powietrza . Kanały są 60mm by powietrze przepływało laminarnie (nie dudniło) to centrala na dom 150-250m2 . Ja takiej nie mam.

http://www.bursa.pl/wentylacja_old/str-14-recuvent/KATALOG2.pdf

walimar
01-10-2008, 22:28
Czas najwyższy zacząć składać wentylację.

W przerwie pomiędzy elektryką, kanalizacją, dachówką znalazłem czas aby poszperać w ofertach sklepowych dotyczących wentylacji. Moje zdziwienie wzbudziły oferty cenowe sklepów internetowych dotyczące np. przewodów termofleks fi 200/5mb

http://sklep.pgi.com.pl/rura-izolowana-temp-250%C3%82%C2%B0c-termofleks-p-6299.html

http://www.ozzone.com.pl/index.php?p516,termofleks-200mm-5mb-250c

http://www.wentylacja.istore.pl/sklep,2053,,,03,,pl-pln,267062,0.html

Może mi ktoś wytłumaczy czym (oprócz ceny) różnią się poszczególne przewody. Ta sama średnica, długość i chyba wytwórca, a ceny 86 zł, 186 zł, 252 zł. Jestem laikiem, może diabeł tkwi w szczegółach - ale gdzie one są. Nie wiem czy te droższe są lepsze, czy po prostu to zdzierstwo ze strony sklepu (hurtowni).

Jeszcze jedno no może dwa pytania do bardziej zorientowanych kolegów. Czy tłumiki akustyczne stosuje się tylko na wyjściu nawiewowym z rekuperatora czy też można (trzeba) stosować je na wyjściu wywiewowym. Jakie są zasady ich montażu.

Czy skrzynkę rozprężną stosuje się tylko do nawiewu, czy można (trzeba) ją zastosować również na wyciągu.
Pzdr.

Wgregor
03-10-2008, 09:57
Te ceny kanałów to przegięcie.
Tłumików przy prawidłowo wykonanaj instalacji się nie stosuje. Tłumik "pomaga" gdy "dudni" w kanałach, a więc gdy powietrze nie idzie laminarnie a turbulentnie. Czyli tłumiki mogą by potrzbne gdy dasz zbyt grube kanały. Ja mam na kanałach 60mm zalecenych przez producenta centrali) i nic nie słychac

j-j
03-10-2008, 12:30
Tłumików przy prawidłowo wykonanaj instalacji się nie stosuje. Tłumik "pomaga" gdy "dudni" w kanałach, a więc gdy powietrze nie idzie laminarnie a turbulentnie. Czyli tłumiki mogą by potrzbne gdy dasz zbyt grube kanały. Ja mam na kanałach 60mm zalecenych przez producenta centrali) i nic nie słychac

Z tego wynika, że im grubsze kanały tym ruch bardziej turbulenty co jest nie do końca prawdą, bo akurat w przypadku danego przepływu im większa średnica tym ruch jest bardziej laminarny.
Puść np. 50 m3/h przez fi60 i przez fi 160 i policz sobie jaki będzie ruch.

theodolit
03-10-2008, 12:37
Pojawiło sie tez troche głupot odnosnie regulacji, trójników etc- proponuje patrzec na to z przymróżeniem oka.

Jak zwykle mozna robic na pare sposobów, grunt, zeby było przemyślane i spójne!

pozdrawiam
Piotrek

Wgregor
03-10-2008, 13:22
Tłumików przy prawidłowo wykonanaj instalacji się nie stosuje. Tłumik "pomaga" gdy "dudni" w kanałach, a więc gdy powietrze nie idzie laminarnie a turbulentnie. Czyli tłumiki mogą by potrzbne gdy dasz zbyt grube kanały. Ja mam na kanałach 60mm zalecenych przez producenta centrali) i nic nie słychac

Z tego wynika, że im grubsze kanały tym ruch bardziej turbulenty co jest nie do końca prawdą, bo akurat w przypadku danego przepływu im większa średnica tym ruch jest bardziej laminarny.
Puść np. 50 m3/h przez fi60 i przez fi 160 i policz sobie jaki będzie ruch.
. a jednak w praktyce są cichsze, dlatego ci co mają doświadczenie takie stosują np www.bursa.pl czy www.nie-co.pl to chyba najstarsze w temacie firmy.

manieq82
03-10-2008, 13:32
czizes

theodolit
03-10-2008, 14:03
czizes

No co jak kanał za duży to słychać jak powietrze przestępuje z nogi na noge ;) - a jak kanały 1200x200 sie użyje to i klekotać może ;) jak sie 'kupsików' nie wstawi ;)


pozdrawiam
Piotrek

manieq82
03-10-2008, 14:14
ja nie o twoim tylko apropo linków nad moim poprzednim postem

maql
03-10-2008, 15:22
Dla podgrzania atmosfery (i dopingowania tych co moga nam dac madre rozwiazania taniej) podaje, ze wyceny jakie uzyskalem na reku dla domu o kubaturze okolo 800m3, powierchni okolo 290m2 to przedział od 17 tys (+7% VAT) do przeszło 28 tysięcy zł (+ 7%). Ceny zawierają (imho) średniej klasy rekuperatory, instalację, ROBOCIZNĘ.

Jak widać jest o co sie bic, tym bardziej ze cena samej centrali to mniej niż połowa (a czasem 1/3) wyceny!

Marek

theodolit
03-10-2008, 15:33
ja nie o twoim tylko apropo linków nad moim poprzednim postem
wiem wiem zazartowałem tylko z tych głośnych kanałów ;D

manieq82
03-10-2008, 19:29
ech nie przeczytałem dokładnie twojego posta

;)

skąd to się bierze :roll: :o

piter69
03-10-2008, 21:14
Witam
Jestem użytkownikiem reku z dwoma wymiennikami krzyżowymi od 3lat.
Projekt i wykonanie przez firmę z Warszawy.
Żona zadowolona z pracy rekuperatora szczególnie w okresie jesień-zima-wiosna.
Jeżeli chodzi o szybkie przewietrzenie (np. kiedy silnie wieje, jest zimno i mokro, w celu szybkiego pozbycia się wilgoci itp) jest OK
W zimie bez podgrzewania powietrza nawiewanego do domu jest NOK (wieje zimnym, mroźnym powietrzem). W zimie utykam anemostaty watą zostawiając około 5cm szczelinę (wymiana powietrza musi być), zatykam anemostaty ponieważ przy wyłączonym reku wieje z nich zimnym powietrzem-powietrze w instalacji hula po swojemu nie całkiem zgodnie z założeniami :).
Z moich doświadczeń wynika, że reku dobrze sprawuje się (przy braku nagrzewnicy powietrza za rekuperatorem) do ok.-6-8°C, poniżej -10-12°C zaczyna zamarzać wymiennik(osadzająca się para wodna).
Rekuperator jest umieszczony na nieogrzewanym poddaszu (nie ociepliłem centrali, a izolacja w samej centrali jest "mizerna"). Wlot powietrza w ścianie szczytowej od południowej strony, wylot od północnej (może to być przyczyną hulania wiatru w instalacji-różnica ciśnienia).
Na parterze z anemostatów nie wydobywa się żaden dźwięk, na poddaszu słychać lekki gwizd (ale dotkliwy przy dłuższym przebywaniu szczególnie osobom wrażliwym na dźwięki, u mnie tylko żona). Jakie były dane rury? Nazwy nie podam ale spróbuję je Wam opisać; dostarczane w pudełkach od razu z izolacją, po jego otwarciu wyskakiwały jak diabeł z pudełka :), czyli rozciągały się x2 (dlatego ten gwizd). Dzięki temu, że są giętkie łatwo jest je ułożyć. Nie wiem co Wy na to by ostatnie 2-3m ułożyć z gładkiej rury (aby nie gwizdało).
Część kanałów ułożone w posadzce (zalane później betonem). wszystkie połączenia uszczelnione taśmą samoprzylepną "aluminiową"(powietrze ma płynąć do anemostatów a nie na boki - inaczej będzie b.trudno wyregulować instalację, w jednym miejscu będzie wiało, że mało głowy nie urwie a w innym ledwo co dmuchało).
Moje odczucia co do rekuperacji są trochę mieszane, bardziej na nie niż na tak (nie jest to złe, ale chyba trochę przereklamowane jeżeli chodzi o odzyskiwanie ciepła-sprawność ~60% przy stratach przez wentylację ~14%). Mały zysk więcej strat, ze swojej instalacji nie jestem do końca zadowolony (za mało wiedziałem o aspektach praktycznych użytkowania reku i wersja zubożona-szkieletowa instalacji). Teraz widzę, że lepiej te pieniądze było by zainwestować w panele solarne. Może izolacja centrali znacząco poprawiła by jej funkcjonowanie
Nie Chcę nikogo zniechęcać do rekuperacji, piszę o swoich odczuciach.
Pozdrawiam
Piotr
p.s.
W przypadku jakichś pytań jestem do dyspozycji.

theodolit
03-10-2008, 21:24
wizd bierze sie pewnie z próby podregulowania wydatków na anemostatach. Anemostaty mają talerzyk który można dokręcić zmniejszając (lub zwiekszając szczeline) mozna tak lekko podregulowac - ale mozna przesadzic i swiszcze. trzeba by zastosować troche przepustnic regulacyjnych w strategicznych miejscach.

To co opisałeś to przewody elastyczne izolowane - są ok o ile nie generują za duzych oporów, z rególy w małych domach nie powinni byc problemów. O ile przewód nie jest uszkodzowny to nie powinien emitowac hałasu. Wręcz przeciwnie przewód izolowany czesto stosuje przed elementami kończoncymi dla dodatkowej ochrony akustycznej (zwykle izolowane lub kanały w wersji 'wyciszającej' z nieco inna izolacja).

Wniosek, ze w takiej instalacji tak czy smak potrzea:

1. regulacji wydajnosci - np zeby na zime zejsc z iloscia - lub odwrotnie miec mozliwosc wzmozonej wentylacji okresowo
2. tak czy inaczej nagrzewnica musi byc ...

pozdrawiam
Piotrek

manieq82
03-10-2008, 21:29
Sypnij Panie Piotrze jakimiś danymi:
- kto robił (firma)
- jaka centrala - nazwa, moc wentylatorów
- jak z odczuciami typu wilgoć itp.
- może mały szkic, ops domu, wielkość, kubatura

GWC - zakładam nie posiada hę?

Wirecki
04-10-2008, 21:42
bardzo jasno. dzięki


a chocby tak :
w oknie wyszukiwania wpisz "flex spiro kanał site:forum.muratordom.pl" bez czudzysłowu, wyskoczy wynik, klikasz, szukając w postach ctrl+f w przeglądarce wpisujesz flex i masz pierwszego posta na ten temat.
Mam nadzieję, że jasno :wink:

piter69
18-10-2008, 21:59
Witam
Kto robił? www.rekuperatory.pl
w-wa ul.rostafińskich 4
kontakt dobry, montażyści przyjechali, zamontowali, wyregulowali wstępnie na "oko", następnie przepływomierzem skorygowali, a potem
po sobie posprzątali (akurat ta ekipa).
Zainstalowana centrala wentylacyjna to MISTRAL 400 duo
tu jest opis reku
http://www.pro-vent.pl/rekuperator-mistral-400duo.php?go=mistral

Oczywiście gruntowego wymiennika nie mam. Po pierwsze pomysł zainstalowania rekuperatora powstał już w trakcie budowy-za późno na zmiany, poza tym centrala umieszczona nad poddaszem.
wstawiłbym skany mojego domu z "rozrysowaną" instalacją, ale ... muszę poczytać jak się to robi :)

pozdrawiam
Piotr
p.s.
taka mała uwaga dla wszystkich budujących róbcie w trakcie budowy własną dokumentację fotograficzną kolejnych etapów budowy. Dzięki temu znalazłem zatynkowane puszki elektryczne, wiem którędy biegną przewody itp

piter69
26-10-2008, 20:44
Zdjęć nie wstawię.:(
powierzchnia parter + poddasze użytkowe =180m2,
wymiary budynku po zewnątrz11x10,5m
co do odczuć typu wilgoć to już opisywałem.
Nie wiem jak się spisuje gruntowy wymiennik w zimie, oczywiście chodzi o odczucia mieszkańców? Może któryś z użytkowników forum ma jakieś doświadczenia.

Elfir
11-02-2013, 23:28
Podniosę temat.

Mam projekt instalacji zrobiony przez instalatora. Określone są średnice rur, przebieg, typ anemostatów i ilość wyciąganego i nawiewanego powietrza. Centrala znajduje się w kotłowni (jest tam też pralka).

http://images40.fotosik.pl/1944/a33143d6f337cfe9.jpg
http://images49.fotosik.pl/1796/a6d65adcb387316c.jpg

Mogę zlecić wykonanie instalacji instalatorowi, ale wówczas stać mnie będzie na tańszy rekuperator (w projekcie mam Bartosza Vena 3, ale chyba zrezygnowałabym na rzecz innej firmy) albo kupić lepszy (myślę o Nikol), ale wówczas musiałabym rury ułożyć samej, żeby przynajmniej zaoszczędzić na robociźnie 2000 zł.

Na pierwszy rzut oka projekt jest prosty jak drut - ot, idzie sobie rura pod sufitem, ma trójniki rozgałęźne które zakończone są anemostatami.
Ale jak was czytam, co tam sobie montujecie - o jakiś przepustnicach, skrzynkach rozpręznych - tego w projekcie nie mam :(
Czy to znaczy, że projekt jest uproszczony czy nie jest to konieczne?

Wyceny z roku 2011 na montaż instalacji z rekuperatorem Jan-gaz 350 i Renowent 300 wynoszą 12 500 zł (na rurach spiro).

kangaxx
12-02-2013, 10:09
podrożało od tej pory nieco, jak w projekcie nie ma przepustnic to widać przewidział kręcenie czapkami na anemostatach, inna rzecz że jakiś skromny ten projekt, o niczym nie zapomniał gość?

Elfir
12-02-2013, 10:43
nie wiem? A o czym miałby zapomnieć? Każde pomieszczenie jest wentylowane.
nawiew 240 m3/h wywiew 230 m3/h żeby było nadciśnienie.

NieJan
12-02-2013, 13:59
Czy plany i wizje z pierwszej strony tego wątku, mówiące o przygotowaniu swego rodzaju instrukcji składania instalaji WM, zostały zrealizowane?

gentoonx
12-02-2013, 14:08
przez kogo?

NieJan
12-02-2013, 14:19
Przez tych, którzy wyrażali chęć ;)

kangaxx
12-02-2013, 14:19
sorki elfir to ja nie dopatrzyłem bo mało czytelny ten projekt, chcesz złożyć to sama?

Elfir
12-02-2013, 14:41
właśnie się pytam czy montaż rur i anemostatów to taka filozofia?
Instalacja jest zwarta, bo dom mały.
Jak miałby wyglądać bardziej czytelny projekt?

Spodobał mi się Nikol i jego opcje w sterowniku. Ale jest za drogi bym się zmieściła w 15 tyś. z instalacją, gdyby układał fachowiec.

kangaxx
12-02-2013, 14:52
ja trochę nie trybię tego projektu, ale domek masz prosty to i wm nie będzie trudna, montaż nie jest trudny, trudniejsze jest wymyślenie, samej będzie ciężko ale razem ze współspaczem dacie radę

firewall
12-02-2013, 14:57
właśnie się pytam czy montaż rur i anemostatów to taka filozofia?
Instalacja jest zwarta, bo dom mały.
.

taka sama jak posadzenie 10 drzewek owocowych, ale nie tak skomplikowana jak prawidłowe prowadzenie drzewka:)

Elfir
12-02-2013, 17:46
ja trochę nie trybię tego projektu, ale domek masz prosty to i wm nie będzie trudna, montaż nie jest trudny, trudniejsze jest wymyślenie, samej będzie ciężko ale razem ze współspaczem dacie radę

A co tam mam wymyśleć?

kangaxx
12-02-2013, 22:23
jeśli wsio masz porysowane i wiesz gdzie co to nic nie musisz bo wymyślił instalator, ja zrobiłbym inaczej ale to inna bajka, jakie materiały przewidział?

Elfir
13-02-2013, 00:52
inaczej - w sensie na flexach ze wspólnej skrzynki?
Materiały mam wpisane w projekcie kanały typu Sono Dec. Ale kazdy instalator w wycenie podawał "spiro".
Nawiewniki i wywiewniki mam do rur o średnicy fi 125.

kerado28
13-02-2013, 21:37
Kanały typu spiro układa się dużo trudniej jak systemy PE.
Dodatkowo nie obliczysz dokładnej ilości kolan, nypli itp. Musisz także pamiętać, że np. kolano 90 stopni fi 200 z uszczelką kosztuje katalogowo ok. 120,00 zł., więc jeśli pomylisz się w obliczeniach o 15 kolan.... to robią się wtedy już dość pokaźne kwoty :-)
Na allegro (i nie tylko) są zestawy do samodzielnego montażu na systemach PE - dużo łatwiej się wtedy to układa oraz można dokładniej wyliczyć ilość potrzebnego materiału.
A projekt jak pisał kangaxx dość "ubogi"

kangaxx
13-02-2013, 21:58
elfir zrób na skrzynkach trudniej spieprzyć i lepiej chodzi

Elfir
13-02-2013, 22:40
tylko nie mam projektu na skrzynkach, nie wiem jak to obliczyć :(. termofleksy mają mniejsze średnice niż te z projektu.

Zwykłe rury zwymiaruję sobie z rysunku. Nawet kolanka nie jest trudno policzyć, bo tam niemal same kąty proste.

Piszecie, że projekt ubogi - a co miałby mieć? Wydawało mi się, że instalacja to rekuperator + rura + nawiew/wywiew.

gentoonx
13-02-2013, 22:43
elfir zrób na skrzynkach trudniej spieprzyć i lepiej chodzi

jak chodzi to kijowo, lepiej jak dziala

Dobrze kangaxx pisze, jak chcesz sama robic na skrzynkach będzie łatwiej i jednocześnie trudniej coś spieprzyc

kerado28
14-02-2013, 05:22
Efir zadzwoń do mnie ok. 12.
Ktoś kto będzie pod telefonem wytłumaczy Ci pewne zagadnienia ( za free :-).
Jeśli jesteś blisko to zapraszam do firmy.
Mamy tutaj ekspozycję, więc jeśli masz trochę wyobraźni, to sobie poradzisz.

marcin&bazia
05-12-2013, 08:59
Od długiego czasu śledzę wątek wentylacji mechanicznej i planuję ją wykonać u siebie samemu. Niestety brak doświadczenia w danej branży nasuwa pewne wątpliwości co do poprawności obliczeń i doboru kanałów. Ze względu na ułatwienie wykonania zdecydowałem się na system Pe-Flexa. Dom jest parterowy z nieużytkowym poddaszem. Planowane ocieplenie min 20cm styropianu na stropie - w późniejszym czasie planuję jeszcze docieplić miedzy krokwiami poddasze. Rekuperator chcę aby znalazł się na poddaszu a kanały planuję wpuścić pod warstwą styropianu. Na etapie budowy stropu zostały wykonane otwory pod anemostaty - w załączeniu rzut - bądźcie łaskaw zerknąć co do prawidłowości ich rozplanowania. Wczoraj również na podstawie forum obliczyłem sobie ilość kanałów i przepływy do danych anemostatów niestety nie mam pojęcia czy jest to wykonane prawidłowo - również załączam plik exel. Nie mam pojęcia jaką centralę dobrać do tych obliczeń, Nie wiem również jak i czy konieczne jest liczenie spadków ciścnień. Będę niezmiernie wdzięczny za uwagi.

Pole przekroju dla rury 70(wew 63 ) 0,0031 nr.pom m2 kubatura [m3] h=2,68 Nawiew [m3] Wywiew [m3] ilość kanałów prędkość przepływu
01 sień 3,02 8,0936 30 1 2,67
ilość przewodów 1 02 holl 5,62 15,0616
03 wc 2,34 6,2712 30 1 2,67
wydajność 30 m3/h 04 spiżarnia 3,89 10,4252 15 1 1,34
prędkość przepływu dla rur 63mm 2,67 m/s 05 kuchnia 12,87 34,4916 70
kuchnia prawy 35 2 1,56
kuchnia lwy 35 2 1,56
06 salon 40,8 109,344 120
salon balkon 1 50 2 2,23
salon balkon 2 50 2 2,23
jadalnia 20 1 1,78
07 kotłownia 11,15 29,882 50 2 2,23
07 kotłownia 50 2 2,23
08 garderoba 3,98 10,6664 15 1 1,34
09 sypialnia 11,28 30,2304 30 1 2,67
10 łazienka 7,99 21,4132 50 2 2,23
11 pokój II 12,94 34,6792 30 1 2,67
12 pokój III 12,94 34,6792 30 1 2,67
128,82 345,2376 260 260
0,75


Niestety chciałbym załączyć rzut ale nie wiem jak to zrobić, dane z exela również obawiam się że się rozsypią jak wyślę wiadomość. Jeżeli ktoś jest chętny pomóc mi i podzielić się doświadczeniem to chętnie wyślę dokumenty na prywatną pocztę.

marcin&bazia
05-12-2013, 09:00
Tak jak podejżewałem wszystko się rozsypało. :(

fotohobby
05-12-2013, 09:30
Zrób print screen tych obliczeń w Excelu i wklej tutaj

marcin&bazia
05-12-2013, 10:07
228658

marcin&bazia
05-12-2013, 10:16
Dorzucam jeszcze rzut Parteru
228659

marcin&bazia
06-12-2013, 15:05
Koledzy forumowicze
Doradźcie mi co zrobić z kotlownią
- na etapie budowy stropu nie zrobiłem otworów pod wentylację bo instalator wmówił mi, że przy ogrzewaniu gazem muszę mieć wentylację mechaniczną. Z tego co doczytałem to g...no prawda. Piec będzie z zamknietą komorą spalania i planuję dowiercić dwa otwory wentylacyjne. Jest to dla mnie ważne bo w kotłownia będzie również pełniła funkcję pralnio suszarni.
-Obawa jaką mam to schody opuszczane z stropu niewiem czy są szczelne ?? i czy duży wpływ będą miały jeżeli by nie były.
-Czy w takiej kotłowni stosować drzwi szczelne z progiem ??
-Czy rozmieszczenie otworów na projekcie jest ok. ( w przyszłą sobotę będę miał wiertnicę i mogę jeszcze coś zmienić )
-Czy rekuperator brink 300 wystrczy do takiej instalacji??
- Czy wyciąg nad kuchenką to dobre rozmieszczenie , nie będzie się zatłuszczała za bardzo instalacja, może zrobić niezależny okap z wyciągiem i zrezygnować z jednego wyciągu reku w kuchni.

mar1973
06-12-2013, 16:50
witam

instalator miał rację - w kotłowni musi być wentylacja grawitacyjna!!!
nie można zamontować kotła gazowego bez bez działającej wentylacji grawitacyjnej

jeżeli dasz okap z pochłaniaczem, który w czasie gotowania, smażenia bedzie działał - winno być ok



Koledzy forumowicze
Doradźcie mi co zrobić z kotlownią
- na etapie budowy stropu nie zrobiłem otworów pod wentylację bo instalator wmówił mi, że przy ogrzewaniu gazem muszę mieć wentylację mechaniczną. Z tego co doczytałem to g...no prawda. Piec będzie z zamknietą komorą spalania i planuję dowiercić dwa otwory wentylacyjne. Jest to dla mnie ważne bo w kotłownia będzie również pełniła funkcję pralnio suszarni.
-Obawa jaką mam to schody opuszczane z stropu niewiem czy są szczelne ?? i czy duży wpływ będą miały jeżeli by nie były.
-Czy w takiej kotłowni stosować drzwi szczelne z progiem ??
-Czy rozmieszczenie otworów na projekcie jest ok. ( w przyszłą sobotę będę miał wiertnicę i mogę jeszcze coś zmienić )
-Czy rekuperator brink 300 wystrczy do takiej instalacji??
- Czy wyciąg nad kuchenką to dobre rozmieszczenie , nie będzie się zatłuszczała za bardzo instalacja, może zrobić niezależny okap z wyciągiem i zrezygnować z jednego wyciągu reku w kuchni.

Indiana_
06-12-2013, 18:44
Musi być WG, jeśli jest kocioł na paliwo stałe. To jest bezwzględny wymóg, zresztą jak najbardziej słuszny, a do WG jeszcze obowiązkowo nawiew w postaci dziury w ścianie.
Obowiązek montażu WG wynika z nazewnictwa pomieszczeń:
WG powinna być zamontowana w pomieszczeniu zwanym kotłownią. Jeśli jednak w projekcie wyraz "kotłownia" zmienimy na "pralnia" lub "pomieszczenie techniczne", już wymogi się zmieniają :-) - nie musimy dawać tutaj kratki WG, można dać WM (o ile oczywiście nie ma tam kotła węglowego!)
Kocioł gazowy z zamkniętą komorą można sobie wstawić choćby do zamykanej szafki w kuchni i jest git - nie ma wymogów odnośnie wentylacji tego pomieszczenia.

Elfir
06-12-2013, 19:46
witam

instalator miał rację - w kotłowni musi być wentylacja grawitacyjna!!!
nie można zamontować kotła gazowego bez bez działającej wentylacji grawitacyjnej


Nie masz racji, jeśli to będzie kocioł gazowy z zamkniętą komorą spalania i przewodem powietrznym doprowadzonym z zewnątrz. Wówczas sposób wentylacji (grawitacyjna czy mechaniczna) nie ma znaczenia.

Natomiast kocioł zwykły, atmosferyczny, faktycznie wymaga kratki nawiewnej

Elfir
06-12-2013, 19:51
- na etapie budowy stropu nie zrobiłem otworów pod wentylację bo instalator wmówił mi, że przy ogrzewaniu gazem muszę mieć wentylację mechaniczną. Z tego co doczytałem to g...no prawda. Piec będzie z zamknietą komorą spalania i planuję dowiercić dwa otwory wentylacyjne. Jest to dla mnie ważne bo w kotłownia będzie również pełniła funkcję pralnio suszarni.

Nie musisz mieć wentylacji mechnicznej, ale możesz. Piec gazowy z zamknięta komorą spalania i koncentrycznym przewodem powietrzno-spalinowym działa przy WM i jest to jak najbardziej zgodne z prawem.
Musisz tylko w pomieszczeniu umieścić nawiew i wywiew WM zbilansowane

Tutaj masz przepisy prawa - gazowe i kominiarskie:
http://forum.muratordom.pl/showthread.php?186469-Wentylacja-mechaniczna-a-kot%C5%82ownia

Ja tak mam w swoim domu. Kominiarz odebrał bez problemów, gazownia to samo.


Co do wyciągu w kuchni - słabo współdziała z rekuperacją, bo jej wydajnośc jest większa niż rekuperatora i tworzy podciśnienie w domu, ale da się załatwić. O tym są już wątki, starczy poszukać.

marcin&bazia
06-12-2013, 20:02
Ja tak mam w swoim domu. Kominiarz odebrał bez problemów, gazownia to samo.


Elfir czy takie pomieszczenie robiłeś jako szczelne?? - drzwi z progiem
czy 50m3/h przey maksymalnym wydatku wystarczy na wentylację pralni?? - wiadomo że mało kiedy będzie na 100% chodziła wentylacja.

Elfir
06-12-2013, 20:28
Moja wentylacja mechaniczna była obliczana przez instalatora - on dobierał wydajności dla kazdego pomieszczenia.
Tak naprawde przy kotle kondensacyjnym wentylacja potrzebna jest nie dla kotła, ale dla ewentualnej nieszczelności instalacji gazowej, więc chodzi o delikatny przepływ.

Ja w pomiesczzeniu z kotłem mam też rekuperator i pralkę, więc u mnie wydajnośc jest większa niż w łazience, by nie było wilgotno podczas prania i suszenia (wilgoć źle wpływa na elektronikę). Ale 50 m3/h to baaardzo dużo :) Jaką kubaturę ma to pomieszczenie?

Drzwi szczelnych nie będę robiła, bo po co?

marcin&bazia
06-12-2013, 20:52
kubatura będzie 29m3. Tak jak pisałem obawiam się, że schody na strych nie zachowają szczelności dlatego też przy zrównoważonym nawiewie i wywiewie chcę to pomieszczenie wydzielić szczelnie od reszty domu.
Niestety jestem uparty i za punkt honoru wziąłem sobie tą instalację na samodzielne wykonanie dlatego jestem wdzięczny za uwagi. Oferty jakie dostawałm to prawie pod 30 000zł a to przecież dom parterowy z nieużytkowym poddaszem.
Mam nadzieję, że ktoś zerknie na powyższe posty co do prawidłowości wykonanych otworów nawiewno -wywiewnych brak tylko dwóch w kotłowni które muszę dowiercić.

Elfir
06-12-2013, 20:56
ja mam instalację za 15 tyś całą.

marcin&bazia
06-12-2013, 21:06
No ja takiej oferty nie dostałem a zapytań chyba z 10 wysłałem.
jeszcze pytanie gdzi umieszczasz sterownik do reku

Elfir
06-12-2013, 21:46
reku mam na piętrze w kotłownio-pralni a sterownik na parterze pośrodku otwartej części dziennej przy wejściu na schody

bebosz
01-02-2016, 09:57
Witam wszystkich.

Od paru miesięcy przeglądam posty dotyczące instalacji wentylacyjnej z rekuperacją. Jest tam sporo informacji mogących pomóc w jej zrobieniu. Mam jednak wrażenie, że brakuje tematu przedstawiającego zwięźle jak złożyć samemu instalację przy użyciu istniejących już na rynku gotowych części i urządzeń. Zakładam, że osoby zainteresowane tym tematem posiadają średnią ogólną wiedzę techniczną, umieją w ręku trzymać wiertarkę, itp. urządzenia oraz mają już projekt instalacji lub w miarę szczegółową jej koncepcję.

Dokładnie chodzi mi o to, aby kupić (ale gdzie) poszczególne części, złożyć je samemu (ale jak), tak żeby zaoszczędzić (spore pieniądze) na robociźnie, a żeby cały system sprawnie chodził. Nie bardzo wiem na ile to jest możliwe i jaki zakres specjalistycznej wiedzy trzeba posiadać. Myślę jednak, że przy udziale bardziej doświadczonych forumowiczów, może to być ciekawy wątek. Od razu zakładam, że w wątku tym, kupujemy gotowy rekuperator (a nie składamy go sami - to już było), dokupujemy rury, złączki, opaski, anemostaty i składamy to jakoś w całość, później regulujemy, uruchamiamy i cieszymy się, że zrobiliśmy coś sami za mniejsze pieniądze.

Moim zdaniem, aby ten temat rozpocząć trzeba odpowiedzieć na kilka pytań:

- jaki rekuperator kupić i gdzie (jakieś adresy sklepów, hurtowni może wysyłkowych) ?

- jakie rury, kolanka i złączki do tego dokupić i znowu gdzie )może jakieś adresy) ?

- jakie elementy są jeszcze do tego potrzebne (pewnie jakieś taśmy, opaski, uszczelnienia, wieszaki) ?

- co jest jeszcze potrzebne z urządzeń lub elementów dodatkowych aby taka instalacja prawidłowo została złożona ?

- jak dobrać wielkość poszczególnych elementów do tych "nieszczęsnych" przepływów, oporów, sprężów.

- w jaki sposób później to zmontować, na co w szczególności zwrócić uwagę, którędy najlepiej przeprowadzić rury, gdzie założyć anemostaty.

- no i najważniejsze jak to wszystko wyregulować, żeby sprawnie chodziło ?.

Wiem, że to nie jest takie łatwe, ale chyba spróbować warto.

Aha, jeszcze jedno - proszę aby życiowi malkontenci nie zaśmiecali tematu sformułowaniami - nie można, nie warto, tego się nie da zrobić. Jak się chce to praktycznie wszystko można.

Pozdrawiam i czekam na pomoc forumowiczów z doświadczeniami w tym zakresie.

Zrobilem material video ktory mam nadzieje cos pomoze
https://www.youtube.com/watch?v=dx16Jqij2Hk
Pozdrawiam

cezary.pl
06-02-2016, 15:07
rekuperacja jest obecnie coraz bardziej powszechna i sprzyja dobrej wentylacji pomieszczeń, ja polecam cykl artykułów , które mogą byc przydatne. http://www.liderbudowlany.pl/artykul/151/tania-wentylacja-z-odzyskiem-ciepla
Osobiscie nie zabieram się za działania w pojedynkę, bezpieczniej wydaje mi sie zlecic tego typu prace, ale może i nie ma wielkiej filozofii w odpowiednim dzialaniu, tylko to we mnie jest blokada. .

Mam poważne zastrzeżenia odnośnie hałasu wytwarzającego przez taki lokalny rekuperator, podobnie jak z klimatyzacji.

Pozdrawiam
Cezary

amimor
06-02-2016, 19:16
Sam zbudowałem rekuperator podłączyłem go najpierw do kanałów w domu przy pomocy aluflex ale jakoś nie bardzo mi szło izolowanie bo mam go na poddaszu nieocieplonym. Więc zmieniłem na przewód izolowany elastyczny z zielonego marketu i byłem bardzo pozytywnie zaskoczony bo mimo że wcześniej na połowę napięcia 12V było słychać trochę to po tej wymianie 24V i cisza. a wymieniłem tylko 2x2m rury na poddaszu reszta została po staremu. Ten kanał ma taką cechę że wewnętrzna rura jest dziurkowana więc w kanale wylotowym trochę się wody skondensowało przez dziurki przeciekło i izolacja zamokła. No to wymieniłem na taki bez dziurek no ale ten niestety nie wygłusza tak dobrze. Czy ktoś ma jakieś rozwiązanie? Może jest jakiś typ kanału wygłuszający i jednocześnie wodoodporny ? Znalazłem jeszcze SONODEC CLASSIC ma według opisu warstwę paro przepuszczalną tylko nie wiem jak to wytrzyma kondensację podejrzewam że pojawia się ona tylko gdy ktoś się kompie i porostu więcej leci powietrza wilgotnego.

_John
06-02-2016, 23:08
Czy ktoś ma jakieś rozwiązanie? Może jest jakiś typ kanału wygłuszający i jednocześnie wodoodporny ?
Tak.
Na istniejący kanał naciąg jeszcze jeden.
Lub to co masz owiń dodatkowo wełną.