PDA

Zobacz pełną wersję : Ile za wode?



urbit
24-09-2003, 20:53
Prosze drodzy forumowicze podajcie mi informacje ile płaciliscie za podłączenie wody do działki czy budynku?

YEYO
24-09-2003, 21:01
Sprecyzuj pytanie. Pytasz o przyłącze, czy budowę wodociągu? A może o jedno i drugie?

urbit
24-09-2003, 21:12
Byłem dzisiaj w wodociagach i koszt podłączenia wody do działki to 1400zł +7% vatu.Do tego dochodzi koszt jakis rurek itd około 500zł więc razem około 2100 brutto.Oprócz tego ja sobie sam na swój koszt musze zrobić wykop.Czy to jest standardowy sposób icena przyłącza wody?

mieczotronix
24-09-2003, 21:38
Ja miałem wodę na działce
najpierw zabuliłem 500 pln za wyprowadzenie jej ze studzienki wodomierzowej na powierzchnię, żeby robotnicy mogli z niej korzystać.
Potem zacząłem sie zastanawiać komu mam za pobieraną wodę płacić.
Pokierowano mnie do spółki, której gmina powierzyła zarządzanie wodociągiem w moim rejonie. Ponieważ mojej działki i studzienki nie było w ewidencji tej spółki (choć miałem studzienkę, licznik zaplombowany, studzienka była na wszystkich mapkach, które dostawałem z urzędów, i itede) to jednak złojili mnie strasznie.
Musiałem zapłacić 1000 pln - dla gminy opłaty partycypacyjnej
dopiero wtedy spółka wodna zaczęła ze mną dalej gadać, a tak to straszyli mnie, że zakręcą wodę, bo ją rzekomo pobieram nielegalnie (nie docierało do nich, że jest tam licznik i studzienka jest na ich wszystkich mapkach).
Potem musiałem im odpalić 2300 pln za wymianę studzienki wodomierzowej ze starej (10-cio letniej) zalewanej przez wodę na nową, choć chciałem mieć licznik w domu. Ale nie! To nie możliwe, dopóki domu nie ma, nie może być mowy o liczniku w domu. To co, że dom miał stanąć za 2 miesiące. Po prostu tą nową studzienkę produkuje jakaś firma zaprzyjaźniona ze tą spółką wodociągową (typowe mafijne układy, jak w całym naszym kraju) - dowiedziałem się tego od hydraulika, jak chciałem dać swoją, tańszą studzienkę. I musieli koleżkowcy zarobić...

Bilans?
3800 za korzystanie z wody, która była na działce i leciała z kranu.

urbit
24-09-2003, 21:48
No to nieźle!

Artur_Cholys
24-09-2003, 22:17
Wszystkich którzy lubią ostrą jazdę na karuzeli zapraszam do Gminy Aleksandrów Łódzki.
Podanie o przyłączenie się do sieci wodociągowe złozyłem w maju. Jak się okazało podanie było złe bo prosiłem o przyłącze a sieć jest oddalona o 70m od działki. Złożyłem drugie podanie z prośbą o podanie warunków technicznych wykonania sieci oraz przyłącza wodnego. I tu okazało się że Gmina ma problem z podlegającym mu Przeds.Gospodarki Komunalnej i Mieszkan. zajmującym się sprawami wodociągów.
Moja prosba o wydanie warunków technicznych została zawieszona do momentu kiedy Gmina dogada się ze Spółką, co nastąpiło 15-09-2003. Nadmieniam że warunki techniczne są potrzebne do uzyskania pozwolenia na budowę w celu potwierdzenia źródła zaopatrzenia działki w wodę.
Na tym jeszcze nie koniec .....
Dzisiaj otrzymałem wzór umowy z PGKiM który dotyczy a raczej:
- narzuca wykonanie sieci i przyłącza na mój koszt tj. od projektu po inwentaryzację geodezyjną, wykonanie (położenie rur, płukanie, pomiar labolatoryjny itd)
- łaskawie PGKiM sprawdzi czy aby dobrze wykonane prace
- zrzekam się prawa do wybudowanego wodociągu tzn. przekazuję go do eksploatacji w zamian za "usuwanie awarii" gdzie mowa jest o rurze PE, fi 110
- jeśli ktoś będzie chciał się przyłączyć do sieci to ja nie odzyskam nawet zł. za pociągniecie sieci, choć PGKiM zastrzega sobie prawo do "dowolnego" korzystania z mojej krwawicy i spewnością będzie żądać opłat za podłączenie
- łaskawie zwolnią mnie z opłaty za przyłaczenie mojej sieci do ich sieci!!!!!!!!!!!
GRANDA W BIAŁY DZIEŃ ZABILI MNIE Śmiechem

To są praktyki monopolowe.
Jeśli ktoś wie jak walczyć z nimi proszę o pomoc Muszę coś z tym zrobić

Tak na marginesie koszt 1 mb wodociągu oscyluje od 60 do 150 zł w zależności od średnicy i prac ziemnych

pozdrawiam :evil:

PS. Oczywiście od podpisania umowy uzależnione jest wydanie warunków technicznych przyłącza i co za tym idzie pozwolenia na budowę!!!!

GRom
25-09-2003, 06:15
U mnie 1000 zł dla gminy i 750 zł projekt z mapką i Zud, 1300 przyłączenie wraz z odbiorem i inwentaryzacją.

pik33
25-09-2003, 07:02
Artur: klasyka.

Gmina ma obowiązek wykonania sieci wodociągowej na koszt własny. Ale ponieważ żadna gmina nie ma funduszy...

U mnie powiedzieli, że zrobią... złożyć podanie, czekać, może za rok, dwa, uchwalą środki i zrobią...

A jak chce się mieszkać - nie ma rady. Trzeba inwestycję wziąć na siebie. A odcinek sieci przekazać gminie, bo w Polsce nie ma prywatnych sieci wodociągowych

Poza tym, u mnie poszło bez większych problemów.

(1). Uzyskałem warunki podłączenia do wodociągu
(2). Zamówiłem projekt z uzgodnieniami
(3). Podpisałem umowę z wodociągami gminnymi
(4). Złożyłem podanie o zwolnienie z kosztów podłączenia (1400 złotych) w związku z faktem zainwestowania w gminny wodociąg - zostało uwzlędnione
(5). Wynająłem ekipę która wykonała wodociąg (przecisk pod asfaltówką, 60 metrów rury fi 80, hydrant, przyłącze do domu - fi 32, wodomierz)

Łączny koszt przyłącza wyniósł ok. 6.5 k.

Kingaa
25-09-2003, 07:31
Pik33, na jakiej podstawie gmina ma obowiązek wykonać wodociąg na własny koszt? Już mi się to obiło, ale nie mogę się doszukać w przepisach...

pik33
25-09-2003, 07:41
Prawdę mówiąc nie pamiętam już. Wodociągi robiłem w lipcu a to przy tempie mojej budowy to dwie epoki temu.. ;)

RD
25-09-2003, 09:25
U mnie wykonano kanalizację na zlecenie i koszt Gminy ?
Podpisano umowę na odprowadzenie ścieków i płacę rachunki za ich odprowadzenie. A ni stąd przysłano rachunek oryginał i kopia o wpłacie za budowę kanalizacji przy naszej ulicy w wysokości 1200zł. /same rach. bez żadnej podstawy prawnej nic przy nich nie było/
Nadmieniam, że z Gminą ni z nikim nie parcytypowałem w kosztach bo to zamierzenie publiczne,a na moje pytania do Gminy o tą inwestycję stwierdzono że uregulowano płatności z przędsiębiorstwem - twierdzą że:
1. Sprawiedliwość społeczna - wcześniej ludzie płacili i nie było problemu ?
2. Jakiś średni koszt przyłącza ?
3. Uchwała Rady Gminy z 1998 o którą proszę od 2 tygodni i jej nie zobaczyłem - i czy nie miano wcześniej o niej wspomnieć !
4. Ostatnio w rozmowie z Urzędnikiem pojawił się wątek, że przy inwestycji do 2000zł nie trzeba powiadamiać strony ? /pod. kodeks Cyw./
Jak się bronić ?
Czy Gmina lub Przedsiębiorstwo nie powinno ze mną podpisać jakiejś umowy na rzecz tej płatności ?
Uważam, że przedsiębiorstwo komunalne przy Gminie chce osiągnąć dodatkowy przychód. tylko nie mówcie o opłacie adiacenckiej bo za chwilę zwariuje.

urbit
25-09-2003, 13:06
Czyli wynika z tego że za podłaczenie wody jak zapłace 2100 brutto to wcale nietak źle.Pozdrawiam

S.P.
25-09-2003, 13:11
Właśnie dzisiaj robią mi wodę. Zleciłam to lokalnym wodociągom uznając, że powinni to odebrać bez wstrętów. Wodę miałam na działce w ziemi. Rura zakończona zaworem. Za wykopanie studzienki, zawór, licznik, rury i kran 2859 brutto.

krzyss
26-09-2003, 10:38
Artur_Ch rozważ wiercenie własnej studni - przynajmniej do czasu pozwolenia na budowę... :wink:

urbit
26-09-2003, 15:16
I własnie sie dowiedziałem że podłączenie wody do mojej działki to koszt około 4500zł.Szybko urosło.ALe niestety trzeba wykopać 200 m i tyle samo węża połozyc więc podłączenie razem z przyłaczem,licznikiem itp 2800 a reszta to wykopanie koparką.MAsakra!!!!!!!!1 :( :o

Artur_Cholys
26-09-2003, 21:46
Problem polega na tym że jak składałem podanie o uzyskanie warunków zabudowy to podałem że wodę pociągnę z sieci. Niestety studnia wymagałaby przerzucenia wszystkich dokumentów od początku. Ponadto w okolicy dochodzi do znacznego zasiarczania studni.

Pozdrawiam

Wakmen
27-09-2003, 17:05
W mojej gminie prawdopodobnie dostanę przyłącze wody za 3 tyś. Niestety dopiero w przyszłym roku, z tym że gmina pokryje pozostałe koszty zainteresowanych 13 odbiorców a do położenia jest około 1,5 km rurociągów.
Pożyjemy zobaczymy.

Szymcio
28-09-2003, 07:12
Co wy wiecie o wodzie!!!
Gmina na terenie której mam LEGALNĄ działkę budowlaną ( ujętą w planie zagospodarowania ) "pozwoliła" mi wybudować ok 600 m wodociągu , podłączyć się do niego , potem oczywiście płacić za zużytą wodę no i oczywiście zgodziła się łaskawie przejąć wodociąg nieodpłatnie na własność . Koszt inwestycji ok 40.000,00 zł .

Artur_Cholys
28-09-2003, 21:28
Pozostaje tylko współczuć. Może studnia byłaby tańsza?

wowo
29-09-2003, 09:10
Witam!!!
Ja jak na razie za wykonanie dokumentacji przyłącza wod-kan. zabuliłem 700 zł, tak jest w Zielonej Górze, przyłącze na wiosnę. Całe szczęście, że mam dobrych sąsiadów i podzielą się wodą za drobną opłatą. Pozdrawiam!!!

urbit
02-10-2003, 14:22
Jednak Ja jak narazie to zapłaciłem 1498 zł za przyłacze w Zakładzie Komunalnym który to zarządza wodą na mojej wsi.Lecz nie wiem za co te pieniądze,czy to jest za samo przyłączenie,czy za usługe również?

infiniti
02-10-2003, 14:34
Do ma75:
Gmina ma obowiazek zaopatrzec mieszkancow w wode, jest to zadanie wlasne gminy okreslone w art.7 ustawy o samorzadzie gminnym. Stad nawet jesli buduje sie wodociag na wlasny koszt i pozniej przekazuje gminie, nalezy podjac przynajmniej probe wynegocjowania (czesciowej) zaplaty za to, ze sie wyreczylo gmine w jej obowiazku. Laski bez. Oczywiscie praktyka praktyka, gminy biedne, dzieci gminne glodne, bla, bla, bla, ale panstwo radni robia przekret za przekretem bez skrupulow, wiec z jakiej racji mielibysmy miec jakies obiekcje przed egzekwowaniem prawa???
-infiniti

urbit
02-10-2003, 14:58
Zgadza sie,kombinują jak mogą.Gdy byłem w zakładzie komunalnym(zarządzają wodą na mojej wsi) dostałem przed nos wnioski o wode w którym było zawarte ze za przyłaćzenie trzeba zapłacić 1400+7%vatu.Lecz wiadomio że to jest za przyłączenie,ale ponieważ do hydrantu było 120m trzeba było ponieśc koszty wykopania,kupienie werza,przyłączenia,zegara itd wiec sam prezes zarządał sobie w sumie około 4500zł!Przeraziłem sie i zaczołem dociekać dlaczego tyle?!Jak się okaząło dzis Pan prezes chciał na mnie zarobić i to ostro.Ponieważ Ja się nieznam na tym dałem słuchawke do reki znajomemu który jest kierownikiem firmy która bedzie mi budowała mój dom i wtedy się okazało że Pan prezes zapytał sie go ile on chce na tym zarobic???!!!!!!!!!!
Masakra!Po długich negocjacjach okazało się ze za wode zapłace najwyżej 3 tys a nie 4,5 jak wczęsniej.To jest rozbój w biał dzień.Trzeba wszystko kontorolować bo ani się obrucisz jak cię oszukają!