PDA

Zobacz pełną wersję : Strop



27-03-2002, 11:11
Jestem na etapie budowania scian w domu z poddaszem uzytkowym. W projekcie mam strop FERT czyli ceramiczny. Fachowcy twierdza, ze lepiej lany - betonowy. Dodam, ze buduje z porothermu, sciany zewnetrzne 44 P+W. Prosze o porady - co za, a co przeciw.

empi
27-03-2002, 11:43
Monolityczny na pewno solidniejszy, ale za to bardziej pracochłonne wykonaniu

araman
27-03-2002, 19:30
Ja też buduje z Porothermu 44 i właśnie sie szykuje do wylawania płyty stropowej ale tak mam w projekcie i myślę że jest to dobre rozwiązanie

ArtMedia
28-03-2002, 12:27
Witam.

Co do tego, który jest mocniejszy to wcale niebyłbym taki pewien.
Co innego płyta, a co innego konstrukcja przestrzenna z trójkątów.
Weż kartke papieru, chwyc jedna ręką i zobacz co stanie sie z drugim końcem jesli kartka jest w płaszczyźnie poziomej.
A teraz złóż ta kartkę w rurke o przekroju trójkatnym...
Analogia jest pełna.
Przepraszam za słownictwo, a może wypowie się jakiś konstruktor?

Sebastian.

empi
28-03-2002, 12:44
Sebastian. Zrób rurki o przekroju trójkątnym i połącz je ze sobą twodząc płaszczyznę o powierzchni kartki papieru i teraz je porównój bo dopiero w ten sposób uzyskujesz analogię. Monolit to atom, a nie układanka z klocków.
P.S. Powstał podlaski "oddział" klubu budującego - zajrzyj
pozdrawiam

ArtMedia
28-03-2002, 20:10
Witam.

Pozwolę sobie się z Toba nie zgodzić. W takim układzie powinniśmy zrobić siatkę z papierowych rurek i przestrzenną konstrukcję belkową z dwóch warstw papierowych rurek, połączonych papierowymi "rurkowymi trójkątami" :wink:
Możemy zrobic eksperyment i jestem pewien, że konstrukcja przestrzenna, nawet zrobiona z cieńszych rurek będzie wielokrotnie mocniejsza.
Spróbuj położyć zbrojenie monolitycznego stropu bez deskowania, zobaczysz jak sie wygnie. Zrób to samo z belkami Fert, czy Terriva, nawet po skuciu betonowych stopek. Nie ugna się. A betonu w ich przekroju pionowym jest po zalaniu 22-25 cm, a nie 10-15 jak w monolitycznym, co tez daje znacznie lepszy rozkład sił. Niestety nie jestem konstruktorem, a bardzo chciałbym fachowe obliczenia usłyszeć?
Ale chyba powoli zaczynam odbiegac od tematu...

Sebastian.

30-03-2002, 22:25
Dzieki za rady i wymiane doswiadczen. Pozdrowionka :smile:)

Luna_tyk
31-03-2002, 17:00
Parę uwag, chyba już po czasie.
- pytanie: który lepszy ? to coś na kształt: "być, albo nie być ?". Lepszy - z jakich wzgledów ?
- Rzemieślnicy wolą lać płytę, bo to dla nich prostsze. Pomimo szalowania całej powierzchni, pomimo mozolnego wiązania zbrojenia. Nie muszą rozliczać położenia belek, troszczyć się, jak trafić z belką (-kami) pod ściankę. Dorzuci prętów, zagęści je - i gotowe. Cudem będzie, jeśli właściwie zazbroją naroża w stropie krzyżowo zbrojonym, ale późniejsze spękania to będzie wasze zmartwienie.
- strop gęstożebrowy (Ferta, Akerman, Terriva) to same problemy. Trzeba ciężkie belki ciągnąć na górę, setki pustaków (jeśli nie tysiące, potem to precyzyjnie rozmieszczać, robić jakieś żebra rozdzielcze.
- tyle, że najczęściej strop gęstożebrowy jest sztywniejszy od monolitycznego (w domkach). To nie do przecenienia, zwłaszcza jeśli będą np 12. urodziny dziecka z udziałem bachorów z sąsiedztwa. Jest też stropem cichszym. Co do wytrzymałości, to nie komentuję. Oba powinny być równorzędne, ale wszystko można spiep...
No to się decydujcie. Ja na porotherm 44 P+W położyłem gęstożebrowy też Wienerbergera.

deja
01-04-2002, 10:43
JA KUPILEM TROCHE DREWNIANYCH BELEK 14/25 I MAM STROP ZA 1200 PLN.NA TO KLADE DESKI I MAM PIEKNY STROP-BEZ TYNKOWANIA ZBROJENIA BETONU.BELKI POLOZYLEM RAZEM Z DZIATKIEM A ILE BYLO PRZY TYM ZABAWY.

Mery64
01-04-2002, 15:24
deski?

aleksander
09-04-2002, 20:40
Jak sie ma rozeschnac.I co bale o przekroju 14x25 cm i to z sezonowanego drewna.To wszystko rzecz gustu.Ale z tym to kolega przegiol.Trzymajcie sie wlasciciele drewnianych domow.

piotr.daszczuk
13-09-2009, 15:37
Ja w swoim zrobiłem lany na 14cm choć w projekcie była teriva jeśli chodzi o cenę to wydaje mi się że wyszło taniej.Deski z szalunków poszłu na deskowanie na dachu więc wszystko się wykorzystało.