PDA

Zobacz pełną wersję : O wentylacji - co i po co, wzdłuż i w poprzek!



Strony : 1 2 3 4 5 6 7 [8] 9 10 11 12 13

pawel_1024
02-11-2012, 11:16
Orko.Dom mam bardzo szczelny.Nawet bym zaryzykował twierdzenie,że najbardziej szczelny na zachód od Wisły.
W domu na jedną osobę potrzeba 3-5m3/h świeżego powietrza aby ustalił się stały poziom CO2 na poziomie np.400-500ppm.Powietrze świeże to ok.400ppm,z tym że na wsi nieco poniżej w aglomeracji nieco powyżej.Sztuką jest zrobić tak wentylację aby jak najmniejsza ilość zapewniała komfort.Dla przypomnienia ,krajowa norma to do 900ppm.Przy 1500ppm człowiek zaczyna odczuwać dyskomfort.Jeżeli masz WM z nadmuchem pod sufitem,to faktycznie 3-5m3/osobę będzie za mało ,natomiast jeżeli jest tam wyciąg to wtedy (w moim przypadku)10m3/osobę jest wystarczające.Cała sztuczka opiera się na tym czy mieszać ,czy nie mieszać świeże ze zużytym.

Mało z krzesła nie spadłem. Ty próbujesz w domu mieszkać czy podtrzymać funkcje życiowe żeby się nie zatruć dwutlenkiem węgla wydalanym przez siebie samego? To brzmi paradoksalnie po prostu. :D Sory, ale łzy mi prawie popłynęły... ide na spacer chyba...

O tym żeby ktoś z oszczędności chciał balansować na granicy zatrucia zużytym przez siebie powietrzem dawno nie słyszałem...

Jak wynajdziesz coś oprócz maski na twarz jak w szpitalu z taką rurą, żeby powietrza wpadającego nie mieszać to daj znać. Chętnie się podłączę pod "rurę".

Humor mi poprawiłeś i za to bardzo Ci dziękuję :)

Może to co piszesz to może efekt braku tlenu lub za dużego stężenia dwutlenku, wilgoci oraz tego co wydzielają z siebie meble, wykładziny, praktycznie wszystko co masz w domu...?

pawel_1024
02-11-2012, 11:18
U mnie jest ze 3-4 cm może to za dużo Może te wykładziny coś dają, a pomiędzy pokojami też masz wykładziny?

Część nocna - i korytarz i pokoje w wykładzinach połączone na styk pod drzwiami.

U mnie też będzie ze 4 cm...

bitter
02-11-2012, 12:10
Część nocna - i korytarz i pokoje w wykładzinach połączone na styk pod drzwiami.

U mnie też będzie ze 4 cm...

Pewnie dlatego właśnie masz ciszej ... ale u mnie wykładziny ze względu na upodobania odpadają.

R&K
02-11-2012, 12:20
bitter - więcej dodatków w domu, jakiś dekoracji typu wazony dekoracyjne na komodzie, bufecie, jakieś obrazy, zasłony , może jakaś śłomianka na ścianie ;) i zobaczysz będzie zupełnie inaczej ;)

owp
02-11-2012, 13:09
Te podcięcia macie na szerokość całych drzwi, czy na środku?

nydar
02-11-2012, 13:14
Czy się to komu podoba czy nie ,człowiekowi potrzeba w pomieszczeniu 3-5m3 świeżego powietrza /h by nie czuł dyskomfortu.10m3/h na osobę wystarcza aby stężenie CO2 było takie jak na zewnątrz..

bitter
03-11-2012, 07:37
Te podcięcia macie na szerokość całych drzwi, czy na środku?
Powiedzmy że prawie na całych drzwiach. Jest to estetycznie wykonane i zaczyna się i kończy łukiem. Kilkanaście cm od ościeżnicy jest normalna szczelina a potem półokrągło wchodzi w podcięcie

kangaxx
03-11-2012, 09:09
Czy się to komu podoba czy nie ,człowiekowi potrzeba w pomieszczeniu 3-5m3 świeżego powietrza /h by nie czuł dyskomfortu.10m3/h na osobę wystarcza aby stężenie CO2 było takie jak na zewnątrz..

czujesz się dobrze i rodzinka też to git, w zimie będzie to lepiej działało w lecie są okna, a z ciekawości spytam jak wyglądał odbiór kominiarski, mierzył coś człowiek czy popatrzył tylko na dzury w sufitach?

R&K
03-11-2012, 09:29
tak samo jak i u mnie ... miałem odbiór kominiarski a w domu ani 1 komina

nydar
03-11-2012, 11:04
W lecie nie muszę otwierać okien bo wentylatorek jest włączony,tłoczący powietrze z GWC do domu.

bitter
04-11-2012, 06:19
Dziś z ciekawości sprawdziłem jaką sprawność ma reku. Czujniki pokazują na dworze 6 stopni, w domu 20,5 a temperatura wymienianego powietrza (chyba chodzi o nawiewane) 13,5 stopnia. Jakaś kiepska ta rekuperacja.

kangaxx
04-11-2012, 07:05
deczko ponad 50%, może tak ma być ?

nydar
04-11-2012, 08:02
A z mojego GWC rurowego leci samo i ma +17oC

skalista
04-11-2012, 08:29
Witam
Nie wiem czy to pytanie na ten wątek ale zależy mi na czasie. Pytanie to zadałam również w wątku o wentylacji łazienki ale nie wiem czy tam jeszcze ktoś zagląda...
Jestem w trakcie budowy domu. Chcę powiększyć łazienkę na poddaszu i wydzielić część pod suszarnię. I teraz mam problem: czy w części pod suszarnię powinnam dołożyć kratkę wentylacyjną, a może okno...? W łazience oczywiście będzie kratka i będzie też okno. Wszystko zaznaczyłam na zdjęciu. Komin wentylacyjny jest widoczny na zdjęciu po prawej stronie wejścia, naprzeciwko jest okno i po prawej stronie zaznaczyłam miejsce na suszarnie. Aha, wejście do suszarni będzie szerokie, a poza tym na czas suszenia pomieszczenie może być otwarte. Będzie WG.


https://lh4.googleusercontent.com/-rs-uynG_tEM/UJUOUaFNHkI/AAAAAAAADMo/3xjm5lDcCo0/s640/suszarnia.jpg

miloszenko
04-11-2012, 09:32
Nydar, umiescilbys gdzies opis albo linka do opisu Twojego rozwiazania, ciezko te Twoje dane ogarniac ...

Pozdrawiam

R&K
04-11-2012, 10:09
Dziś z ciekawości sprawdziłem jaką sprawność ma reku. Czujniki pokazują na dworze 6 stopni, w domu 20,5 a temperatura wymienianego powietrza (chyba chodzi o nawiewane) 13,5 stopnia. Jakaś kiepska ta rekuperacja.


http://forum.muratordom.pl/attachment.php?attachmentid=146041&d=1352023689

http://forum.muratordom.pl/attachment.php?attachmentid=146040&d=1352023681

pawel_1024
04-11-2012, 12:04
Jaki masz reku na jakim biegu (jakiej wydajności m3) przy pomiarze?

jasiek71
04-11-2012, 12:17
Dziś z ciekawości sprawdziłem jaką sprawność ma reku. Czujniki pokazują na dworze 6 stopni, w domu 20,5 a temperatura wymienianego powietrza (chyba chodzi o nawiewane) 13,5 stopnia. Jakaś kiepska ta rekuperacja.

gdzie masz centralę i jak zaizolowane kanały, którędy przebiegają ?

R&K
04-11-2012, 12:20
J-G 550 chodzi poniżej 25% wydajności

jasiek71
04-11-2012, 12:36
A z mojego GWC rurowego leci samo i ma +17oC

a z mojego na dziś 13,8* ...
tyle że ja mam bez "wspomagania"...:P

kominiarz
04-11-2012, 12:51
Witam
Nie wiem czy to pytanie na ten wątek ale zależy mi na czasie. Pytanie to zadałam również w wątku o wentylacji łazienki ale nie wiem czy tam jeszcze ktoś zagląda...
Jestem w trakcie budowy domu. Chcę powiększyć łazienkę na poddaszu i wydzielić część pod suszarnię. I teraz mam problem: czy w części pod suszarnię powinnam dołożyć kratkę wentylacyjną, a może okno...? W łazience oczywiście będzie kratka i będzie też okno. Wszystko zaznaczyłam na zdjęciu. Komin wentylacyjny jest widoczny na zdjęciu po prawej stronie wejścia, naprzeciwko jest okno i po prawej stronie zaznaczyłam miejsce na suszarnie. Aha, wejście do suszarni będzie szerokie, a poza tym na czas suszenia pomieszczenie może być otwarte. Będzie WG.


https://lh4.googleusercontent.com/-rs-uynG_tEM/UJUOUaFNHkI/AAAAAAAADMo/3xjm5lDcCo0/s640/suszarnia.jpg

Jak braknie w Twoim przypadku wolnego kanału wentylacyjnego dla potrzeb wentylacji wywiewnej zawsze można się posiłkować takim rozwiązaniem technicznym, czyli dodatkowy przewód w dachu, pamiętaj, że nie można stosować tzw. kominków wentylacyjnych przeznaczonych do kanalizy, czy wentylacji pokrycia dachowego dla potrzeb wentylacji grawitacyjnej – nie mają atestów. Jak masz fotkę konstrukcji drewnianej przy kominie systemowym od kominka to wrzuć proszę, ciekaw jestem czy jest dobrze.

nydar
04-11-2012, 13:49
a z mojego na dziś 13,8* ...
tyle że ja mam bez "wspomagania"...:P

Nie rycz. Mimo małego przepływu spada ,że drżyjcie narody.Pewnie w grudniu będziemy mieli to samo.
Wsadź jaką mufę szklaną na wejściu GWC do domu ,a w nią żarówkę 60W.Będzie widno i gratisowy bonusik.

bitter
04-11-2012, 14:07
gdzie masz centralę i jak zaizolowane kanały, którędy przebiegają ?

Centrala w pomieszczeniu gospodarczym a kanały pomiędzy jedną warstwą 20cm wełny na rigipsach a drugą 20cm ułożoną nad kanałami, pomiędzy belkami stropowymi. Wszystko ocieplone jak trzeba, reku chodzi na 25% wydajności czyli ok 90m3/h ... hmmm

kangaxx
04-11-2012, 15:23
A z mojego GWC rurowego leci samo i ma +17oC

czy mam rozumieć że twoja rura biegnie w ziemi która ma PRZYNAJMNIEJ 17 stopni?, czy moze cos przeoczyłem?

compi
04-11-2012, 16:27
Ta ziemia tak się latem nagrzała, ze teraz schłodzić nie ma jak.... ; ). U mnie w granicach 13-14 stopni z GWC.

nydar
04-11-2012, 16:41
Nie boj ma jak się schłodzić .W grudniu będę miał tyle co ty.

jasiek71
04-11-2012, 16:48
Centrala w pomieszczeniu gospodarczym a kanały pomiędzy jedną warstwą 20cm wełny na rigipsach a drugą 20cm ułożoną nad kanałami, pomiędzy belkami stropowymi. Wszystko ocieplone jak trzeba, reku chodzi na 25% wydajności czyli ok 90m3/h ... hmmm
sprawdź jaka jest temperatura przed samą centralą na kanale wyciągowym, coś mi się wydaje że z tych 20* domowej dolatują jakieś ochłapy ...;)

jasiek71
04-11-2012, 16:50
Mimo małego przepływu spada ,że drżyjcie narody.Pewnie w grudniu będziemy mieli to samo.

czyli tak jak już kiedyś wspominałem ...
ziemia przyjmie wszystko ...

no ale na dzień dzisiejszy jest jeszcze nieźle :)

skalista
04-11-2012, 16:56
Jak braknie w Twoim przypadku wolnego kanału wentylacyjnego dla potrzeb wentylacji wywiewnej zawsze można się posiłkować takim rozwiązaniem technicznym, czyli dodatkowy przewód w dachu, pamiętaj, że nie można stosować tzw. kominków wentylacyjnych przeznaczonych do kanalizy, czy wentylacji pokrycia dachowego dla potrzeb wentylacji grawitacyjnej – nie mają atestów. Jak masz fotkę konstrukcji drewnianej przy kominie systemowym od kominka to wrzuć proszę, ciekaw jestem czy jest dobrze.

Wiem że są takie kominki bo chcę nimi zakończyć systemy kominowe właśnie w łazience na górze i w kuchni (na dole). Są one wymurowane pod samą więźbę i ścięte pod skosem. Póki co posiadam zdjęcie komina w kuchni i to od tyłu (załączę choć wiem że to nie o to chodzi bo niewiele widać). Jutro zrobię zdjęcie komina w łazience. Kominki, które kupiłam są to kominki wentylacyjne firmy roben (tak jak dachówka). Wklejam link: http:1//www.roben.pl/227458.xml. Mam nadzieję, że zadziałają (tyle za nie zapłaciłam, że muszą!!!).Cóż jak trzeba to kupię jeszcze jeden. Musze (musimy ;)) działać szybko bo dachówka już się kładzie.

Bardzo dziękuję za pomoc:)


https://lh6.googleusercontent.com/-WAx5vwJXcxE/UJaYFQTaRFI/AAAAAAAADNI/jQXWq48Bw1o/s640/DSC_0445.JPG

compi
04-11-2012, 16:57
Tylko jedno pytanie. Jeśli teraz ma 17 to ile miał latem? Tylko nie piszcie że też 17 : )

nydar
04-11-2012, 17:08
Miałem coś koło 22.Ale dopiero w tym tygodniu będzie wpięty rekuperator szarych ścieków.Wtedy zobaczymy;)

kominiarz
04-11-2012, 17:18
Wiem że są takie kominki bo chcę nimi zakończyć systemy kominowe właśnie w łazience na górze i w kuchni (na dole). Są one wymurowane pod samą więźbę i ścięte pod skosem. Póki co posiadam zdjęcie komina w kuchni i to od tyłu (załączę choć wiem że to nie o to chodzi bo niewiele widać). Jutro zrobię zdjęcie komina w łazience. Kominki, które kupiłam są to kominki wentylacyjne firmy roben (tak jak dachówka). Wklejam link: http:1//www.roben.pl/227458.xml. Mam nadzieję, że zadziałają (tyle za nie zapłaciłam, że muszą!!!).Cóż jak trzeba to kupię jeszcze jeden. Musze (musimy ;)) działać szybko bo dachówka już się kładzie.

Bardzo dziękuję za pomoc:)


https://lh6.googleusercontent.com/-WAx5vwJXcxE/UJaYFQTaRFI/AAAAAAAADNI/jQXWq48Bw1o/s640/DSC_0445.JPG

Kominki, a kominki to wielka różnica. Ten, który zamieściłem powyżej jest wysoki i znacznie lepiej usytuowany ponad dachem. Ten w linku ma jedną zaletę: posiada średnicę d=150 i jego powierzchnia trzyma normę. Niestety nie mogę namierzyć żadnej deklaracji zgodności na stronie producenta, jest bardzo króciutki i podczas naporu nań silnego wiatru przy takim usytuowaniu może sobie nie poradzić. Odnośnie mojego pytania o komin systemowy od kominka pytałem ponieważ w takim stanie wszystko można jeszcze zrobić. Chodzi mi o bardzo ważną sprawę, komin systemowy musi być oddalony od konstrukcji drewnianej dachu minimum 10cm ponieważ przy ewentualnym pożarze sadzy jego ściana pomimo że jest ocieplona wewnątrz może się nagrzać nawet do 300oC. Jest to często bagatelizowane i wynika z niewiedzy instalatorów. Wszyscy podają jako najważniejsze wady kominów systemowych, że niedylatowany na wylocie, zamurowany na trójniku itp. a to wszystko pikuś z tą odległością 10cm właśnie.

bitter
05-11-2012, 06:32
sprawdź jaka jest temperatura przed samą centralą na kanale wyciągowym, coś mi się wydaje że z tych 20* domowej dolatują jakieś ochłapy ...;)

Muszę przeczytać instrukcję reku bo może ta temperatura wymienianego powietrza to właśnie dolot? Kto ma jan-gaza - jak to jest? Jeżeli by tak było to by oznaczało, że coś nie tak jest z izolacją rur, przecież przy 20 (a miejscami 30) cm ocieplenia nie powinno być żadnego spadku temperatury na kanałach.

Edit: Głupoty piszę, przecież reku mierzy temperaturę dolotu z pomieszczeń w kanale i sterownik pokazuje dziś no 20,9 stopnia czyli na kanałach nie ma straty lub jest minimalna.

skalista
05-11-2012, 06:38
Kominki, a kominki to wielka różnica. Ten, który zamieściłem powyżej jest wysoki i znacznie lepiej usytuowany ponad dachem. Ten w linku ma jedną zaletę: posiada średnicę d=150 i jego powierzchnia trzyma normę. Niestety nie mogę namierzyć żadnej deklaracji zgodności na stronie producenta, jest bardzo króciutki i podczas naporu nań silnego wiatru przy takim usytuowaniu może sobie nie poradzić. Odnośnie mojego pytania o komin systemowy od kominka pytałem ponieważ w takim stanie wszystko można jeszcze zrobić. Chodzi mi o bardzo ważną sprawę, komin systemowy musi być oddalony od konstrukcji drewnianej dachu minimum 10cm ponieważ przy ewentualnym pożarze sadzy jego ściana pomimo że jest ocieplona wewnątrz może się nagrzać nawet do 300oC. Jest to często bagatelizowane i wynika z niewiedzy instalatorów. Wszyscy podają jako najważniejsze wady kominów systemowych, że niedylatowany na wylocie, zamurowany na trójniku itp. a to wszystko pikuś z tą odległością 10cm właśnie.

Dziwna sprawa z tymi kominkami. Tez byłam zdziwiona, że taki niski no ale chyba ktoś nad tym przed wyprodukowaniem pomyślał. Dużo wyższe są odpowietrzające do kanalizacji (też robena) i własnie wyglądem przypominają ten od Ciebie z linku. Nie chciałam wymurowywać komina bo i drożej wychodzi i z obróbkami różnie bywa. Co do komina od kominka to on jest juz wymurowany, zwrócę uwagę na ile centymetrów od więźby. Powinno być dobrze bo robione jest zgodnie z projektem a w projekcie kominy są własnie z bloczków systemowych (ale czy projektant wziął pod uwagę to o czym piszesz...?). A jeżeli jest za blisko to i tak chyba już za późno na jakieś zmiany?

jasiek71
05-11-2012, 06:53
Edit: Głupoty piszę, przecież reku mierzy temperaturę dolotu z pomieszczeń w kanale i sterownik pokazuje dziś no 20,9 stopnia czyli na kanałach nie ma straty lub jest minimalna.
skoro na wlocie do domu pokazuje 13* to sprawdź By pass, być może jest taka sytuacja jak u Konrada ze ta żaluzja się zamknęła na lewą stronę ...

bitter
05-11-2012, 20:36
o i się wyjaśniło ... źle zinterpretowałem odczyt na regulatorze ... pomiar na anemostatach dał 18 stopni

compi
05-11-2012, 21:55
No widzisz. Masz mniej za reku niż Nydar za GWC : )

malux20
05-11-2012, 22:06
czyli co nydar górą?

compi
05-11-2012, 22:33
Nydar ma tak wydajne GWC, i latem i jesienią i zimą, że żaden reku mu nie potrzebny.

malux20
05-11-2012, 22:39
a może mu wykonawca reku zrobił niespodziankę
i reku umieścił w gwc a on o tym nie wie?

jasiek71
06-11-2012, 06:47
o i się wyjaśniło ... źle zinterpretowałem odczyt na regulatorze ... pomiar na anemostatach dał 18 stopni

na anemostatach..., czy wylocie z rekuperatora ?

najbardziej interesujące są temperatury na wlotach i wylotach samego urządzenia ...

Hubixxx
06-11-2012, 15:36
Witam wszystkich użytkowników jest w trakcie wyboru rekuperatora i kanałów do wentylacji mechanicznej i zamierzam sam wykonać całą instalacje.Dom 120 metrów. Co sądzicie o tej firmie Rekuperator Comair HRWC 250 oraz te kanały Uniflexplus+ z góry dziękuje za Pomoc. :)

malux20
06-11-2012, 15:42
nie wiem jak ceny
brać i się nie zastanawiać

mistalova
06-11-2012, 17:13
na anemostatach..., czy wylocie z rekuperatora ?

najbardziej interesujące są temperatury na wlotach i wylotach samego urządzenia ...

Hmmm, no nie wiem, moim zdaniem ważniejsza jest temperatura na anemostatach - wtedy mierzymy sprawność całego układu. Co nam po sprawności samego reku? Liczy się cała instalacja, bo to ma znaczenie w ostatecznym rozrachunku.

R&K
06-11-2012, 17:51
nie do końca! jaka sprawność układu jeśli powietrze ogrzewa się w kanałach 0 czyli zabiera ciepło z domu, jego izolacji , później musisz je przecież uzupełnić

ojtam
06-11-2012, 19:41
nie wiem jak ceny
brać i się nie zastanawiać

Bardzo fajne i bardzo drogie rozwiązanie.
Zerknij jeszcze na http://termokontrol.com.pl/ - system kanałów taki sam, a znacznie tańszy
co do rekuperatora- nie mam pojęcia, nie widziałem, sie nie wypowiem ;)

mistalova
06-11-2012, 20:12
nie do końca! jaka sprawność układu jeśli powietrze ogrzewa się w kanałach 0 czyli zabiera ciepło z domu, jego izolacji , później musisz je przecież uzupełnić

Ale gdzie ono ma się ogrzać? W grę wchodzą jedynie kanały reku-czerpnia i reku-wyrzutnia, ale w przypadku, gdy centrala stoi np. na nieogrzewanym stryszku, to nie ma znaczenia.
Naturalnie, gdy centrala jest np. w piwnicy, a wspomniane przeze mnie kanały są kiepsko ocieplone i przebiegają przez "ciepłe" pomieszczenia (jak np. owa kotłownia) to ewentualne straty mogą mieć znaczenie.
Choć i tak z reguły te kanały są duuużo krótsze niż reku-anemostaty, więc straty na nich mają znaczenie słabsze znaczenie.

jasiek71
06-11-2012, 21:11
Hmmm, no nie wiem, moim zdaniem ważniejsza jest temperatura na anemostatach - wtedy mierzymy sprawność całego układu. Co nam po sprawności samego reku? Liczy się cała instalacja, bo to ma znaczenie w ostatecznym rozrachunku.

proponuję zrobić coś w rodzaju GWC tyle że w domu pod sufitem...
nawet jak na zewnątrz mróz to na anemostatach będzie na plusie bez rekuperatora ...
zgadnij jak sprawny będzie ten system ...;)

mistalova
06-11-2012, 21:29
Ale ja nie mówię o mierzeniu temperatury na samym anemostacie - ja np. czujnik mam wsadzony na jakieś jakieś 30cm w kanał - przy samym anemostacie to fakt, im mniejszy przepływ, tym więcej będzie ogrzany od powietrza w pomieszczeniu.

jasiek71
06-11-2012, 21:34
Ale ja nie mówię o mierzeniu temperatury na samym anemostacie - ja np. czujnik mam wsadzony na jakieś jakieś 30cm w kanał - przy samym anemostacie to fakt, im mniejszy przepływ, tym więcej będzie ogrzany od powietrza w pomieszczeniu.
pomiary zrób zaraz za centralą...;)

bitter
07-11-2012, 05:29
aaaa jasiek ... napisałem w moim dzienniku w takim razie bzdurę. Nie wziąłem pod uwagę działania ciepła domu na kanały. Choć w zasadzie wielkie nie powinno być ze względu na to iżkażdy kanał leży na 5cm płacie wełny na gipsach sufitowych a potem przykryty jest pozostałą wełną ocieplenia stropu.

Wpadłem też na pomysł zmierzenia temperatury aby nie dziurawić kanałów. Otworzę reku i wstawię czujkę ot takiego termometru do mierzenia temperatury na zewnątrz.

jasiek71
07-11-2012, 06:48
aaaa jasiek ... napisałem w moim dzienniku w takim razie bzdurę. Nie wziąłem pod uwagę działania ciepła domu na kanały. Choć w zasadzie wielkie nie powinno być ze względu na to iżkażdy kanał leży na 5cm płacie wełny na gipsach sufitowych a potem przykryty jest pozostałą wełną ocieplenia stropu.


zmierz przy centrali i na najdalszym anemostacie ...;)

taka czujka radiowa jest gites, sam często takiej używam a przy okazji jeszcze pokazuje mi wilgotność ...:yes:

Przemysław_
07-11-2012, 08:24
Różnica pewnie z 3 stopnie w tych metodach pomiaru

kangaxx
07-11-2012, 17:45
proponuję zrobić coś w rodzaju GWC tyle że w domu pod sufitem...
nawet jak na zewnątrz mróz to na anemostatach będzie na plusie bez rekuperatora ...
zgadnij jak sprawny będzie ten system ...;)
sprawność odzysku będzie miał taką jak wg czyli zerową

jasiek71
07-11-2012, 19:43
sprawność odzysku będzie miał taką jak wg czyli zerową

ale na anemostatach miodzio i pizgać zimnem nie będzie:cool:

bitter
08-11-2012, 07:54
146684

Ja jeszcze w temacie wygłuszenia instalacji nawiewnej. W części gdzie mam instalację na skrzynce jest cicho, tam gdzie biegnie po trójnikach (na schemacie prawa część rysunku) niestety o wiele głośniej i na drugim biegu już szłyszalna dość mocno. Czy to możliwe, że skrzynka mimo iż z metalu wygłuszyła tak instalację? Najbardziej chodzi mo o dwa pokoje ten na samym dole w prawym dolnym rogu schematu i ten nad nim. Gdyby dać skrzynkę zamiast trójnika to załatwi to temat? Zobaczcie, że odległość do tego pokoju od reku jest taka sama jak w pokoju na górze rysunku a różnice w głośności są bardzo zauważalne.

jasiek71
08-11-2012, 08:04
146684

Najbardziej chodzi mo o dwa pokoje ten na samym dole w prawym dolnym rogu schematu i ten nad nim.

oczywiście "ten nad nim"... jest najgłośniejszy ...;)

bitter
08-11-2012, 19:57
oczywiście "ten nad nim"... jest najgłośniejszy ...;)

trudno mi to ocenić, na pierwszy rzut oka (ucha) nie słychać różnicy ... to jak będzie z tą skrzynką? Przerabiać instalacje? Ma to sens?

kangaxx
08-11-2012, 22:40
jak możesz to przerób, nie możesz to wstaw tłumik

plusfoto
09-11-2012, 08:11
Czy za raz przy wyrzutni masz okno?

pawel_1024
10-11-2012, 10:45
146684

Ja jeszcze w temacie wygłuszenia instalacji nawiewnej. W części gdzie mam instalację na skrzynce jest cicho, tam gdzie biegnie po trójnikach (na schemacie prawa część rysunku) niestety o wiele głośniej i na drugim biegu już szłyszalna dość mocno. Czy to możliwe, że skrzynka mimo iż z metalu wygłuszyła tak instalację? Najbardziej chodzi mo o dwa pokoje ten na samym dole w prawym dolnym rogu schematu i ten nad nim. Gdyby dać skrzynkę zamiast trójnika to załatwi to temat? Zobaczcie, że odległość do tego pokoju od reku jest taka sama jak w pokoju na górze rysunku a różnice w głośności są bardzo zauważalne.

Tak naprawdę to bez wykonywania wstępnie widać gdzie będzie głośno a gdzie nie.

Sam dobierałeś elementy i robiłeś projekt czy jakaś firma?
Robiłeś pomiary przepływu?
Podaj odległości przepustnic od anemostatów w głośnych pokojach.
Podaj wymiary zew. budynku oraz czy proporcje ułożenia elementów na rysunku są schematyczne, czy odpowiadają rzeczywistemu polożeniu. Mżna to w parę minut przeliczyć. Podaj jeszcze oprócz tego na jakich to jest kanałach wykonane. W razie czego podrzuć info na priv ;)

Na razie pomijam kwestie umieszczenia czerpni i wyrzutni.

R&K
10-11-2012, 10:52
Na razie pomijam kwestie umieszczenia czerpni i wyrzutni.

ze wstępnych obserwacji parametrów WM stwierdzam że idealne ułożenie jednostki to pomieszczenie narożne gdzie w stosunkowo niewielkiej odległości od ściany znajduje się centrala , czerpnia na 1 ścianie , wyrzutnia na 2 ścianie , a same kanały mają możliwie najkrótszą odległość

miloszenko
10-11-2012, 13:41
ze wstępnych obserwacji parametrów WM stwierdzam że idealne ułożenie jednostki to pomieszczenie narożne gdzie w stosunkowo niewielkiej odległości od ściany znajduje się centrala , czerpnia na 1 ścianie , wyrzutnia na 2 ścianie , a same kanały mają możliwie najkrótszą odległość

Zawsze mi sie wydawalo, zeby kanal od czerpni do reku byl jak najdluzszy, wtedy reku mniej meczy sie z rozmrazaniem, temp. na zwentrz kanalu wplywa bardziej na to co wchodzi do reku.

Czy obu Twoje obserwacje nie sugeruja uzyskanie jak najwyzszej sprawnosci samego wymiennika ? Ta sprawnosc bedzie w calym systemie wentylacji zawsze, w innym ukladzie przy dluzszych kanalach swoje dorzucaja kanaly, suma odzysku powinna byc taka sama.

Pozdrawiam

jasiek71
10-11-2012, 16:22
Czy obu Twoje obserwacje nie sugeruja uzyskanie jak najwyzszej sprawnosci samego wymiennika ?
a czy czasem nie o to chodzi ...;)
ta energia co podgrzewa powietrze w kanałach to niby z kąt się wzięła, czy aby czasem nie z domu ...?

bitter
10-11-2012, 16:30
Tak naprawdę to bez wykonywania wstępnie widać gdzie będzie głośno a gdzie nie.

Sam dobierałeś elementy i robiłeś projekt czy jakaś firma?
Robiłeś pomiary przepływu?
Podaj odległości przepustnic od anemostatów w głośnych pokojach.
Podaj wymiary zew. budynku oraz czy proporcje ułożenia elementów na rysunku są schematyczne, czy odpowiadają rzeczywistemu polożeniu. Mżna to w parę minut przeliczyć. Podaj jeszcze oprócz tego na jakich to jest kanałach wykonane. W razie czego podrzuć info na priv ;)

Na razie pomijam kwestie umieszczenia czerpni i wyrzutni.

A więc odpowiadam:
- Projekt robiła firma
- W głośnych pokojach nie ma przepustnic (nie zamontowałem) a dźwięk jest słyszalny niezależnie czy są założone anemostaty czy nie więc nie pochodzi np. od świszczenia anemostatów.
- Instalacja wykonana jest przeze mnie na kanałach flex z castoramy (dość sztywne - nie folia nawinięta na drucik jak u maluxa ;-) ) i trójnikach metalowych.
- wymiary budynku to 11,4 x 13,2 kanały idą mniej więcej jak na projekcie (z pewną tolerancją)

Nie robiłem żadnych pomiarów, nie mam sprzętu i czasu niestety aby się tym zająć bo ciągle kończę jakieś pierdoły w domu.

malux20
10-11-2012, 16:39
skoro tu wspomina się kutafona
to bardzo proszę nie poruszać tematu świstaka i jego zabawek
a dzwoniłeś do faceta ?

jasiek71
10-11-2012, 16:40
- W głośnych pokojach nie ma przepustnic (nie zamontowałem) a dźwięk jest słyszalny niezależnie czy są założone anemostaty czy nie więc nie pochodzi np. od świszczenia anemostatów.


te przepustnice miały stłumić przepływ...
to są najkrótsze odcinki więc maja małe opory a przez to dużą prędkość powietrza w kanale ;)

malux20
10-11-2012, 16:44
jeszcze jedno
wczoraj byłem u szwagra na budowie
budowa na miarę Q7 z 6 litrowym dieslem
instalatorzy po wszelkich castingach
a jak się podpytałem o świsty i hałasy to sami powiedzieli że na 1i 2 biegu będzie cicho a na wyższych jak Bóg da
bez względu na rodzaj inst i jej cenę

jasiek71
10-11-2012, 16:49
j
a jak się podpytałem o świsty i hałasy to sami powiedzieli że na 1i 2 biegu będzie cicho a na wyższych jak Bóg da
bez względu na rodzaj inst i jej cenę

wczoraj testowałem instalację na sztywnych spiro którą ostatnio robiłem, przy 500m3/h ledwo słychać cokolwiek...;)
jak się chce to się da...:P

kangaxx
10-11-2012, 16:51
...jak Bóg da
bez względu na rodzaj inst i jej cenę

:D, dobre

mest
10-11-2012, 16:51
Rozglądam się powoli za rekuperacją do swojego domku ok. 100m2 i prosiłbym o poradę co konkretnego mógłbym znaleźć i ile taka przyjemność będzie mnie kosztowała. Chciałbym móc sterować nią elektronicznie, żeby zimą nie zrobiła mi psikusa i nie zamarzła. Właściwie to chciałbym, żebyście mi napisali na co zwrócić uwagę. Co musi być a co może być. Co to jest ten cały baypass? I oczywiście żeby była cicha.

malux20
10-11-2012, 16:53
ten margines Ledwo może być różny dla różnych ludzi
ale pewnie się da

jasiek71
10-11-2012, 16:56
:D, dobre

może i dobre...
tak żeby było ciekawiej jest w konfiguracji która ostatnio budzi wiele kontrowersji...
4 nawiewy i 11 wyciągów ...

nydar
10-11-2012, 17:17
No to opisz spostrzeżenia o ile skończyłeś

bitter
10-11-2012, 19:23
te przepustnice miały stłumić przepływ...
to są najkrótsze odcinki więc maja małe opory a przez to dużą prędkość powietrza w kanale ;)

Przypomniałem sobie, że jednak jedna przepustnica jest. W mniejszym pokoju, niestety zagrzebana wełną, odkopię ją jutro i zdławię przepływ .. i co niby powinno być ciszej?

kangaxx
10-11-2012, 21:08
jasiek, 11 wyciągów i 4 nawiewy to niby jest źle?

jasiek71
11-11-2012, 12:34
No to opisz spostrzeżenia o ile skończyłeś

ten budynek jest na etapie tynków ...
za ok. miesiąc będzie montowana centrala i GGWC, jak wszystko wystartuje to zdam relację ...;)

jasiek71
11-11-2012, 12:36
jasiek, 11 wyciągów i 4 nawiewy to niby jest źle?

wszystkie nawiewy w ciągach komunikacyjnych, wyciągi we wszystkich przylegających ...;)

Hubixxx
11-11-2012, 14:26
Witam czy ktoś z was instalował te kanały Uniflexplus+ czy sprawdzą się w instalacji wentylacyjnej hałas itd. ?

kangaxx
11-11-2012, 20:07
cała masa instalacji w tym lub podobnym systemie jest zamontowana i działa i ma sie dobrze

mostek
14-11-2012, 05:42
Witam - mam zamiar miec rekuperacje, bede budowal domek okolo125m2 - chce miec najprostszy rek Lunę - bede mial kotlownie z piecem na ekogroszek i w tek kotlowni bedize komin - kuchnia po drugiej stronei domu i teraz pytanie - czy musze robic w kuchni wentylacje grawitacyjna skoro bedzie wywiew do rekuperatora - (kuchnia elektryczna) w 2 lazienkach tez planuje zrobic tylko wywiewy do rekuperatora i czy to wystarczy ,,, ?? bo moj architekt mowi ze musi byc zrobiona tradycyjna wentylacja bo mi budynku nie odbiora ... !! a ja przy okazji robienia wentylacji mechanicznej chcialem przyoszczedzic na dodatkowych kominach itd ... wentylacje chcialem zrobic sam bo w tym nie ma nic skomplikowanego, a tu wychodzi ze podwojne koszty i robota

Pozdrawiam

autorus
14-11-2012, 05:51
dobry pomysł a architekt to oczywiście idiota :) Pomyśl nad zmiana bo się z nim będziesz bujał też w innych kwestiach - szkoda zdrowia.

mostek
14-11-2012, 06:10
no juz sie niestety bujam ... :( - a co de wentylacji to do kogo mam sie udac zeby mi potwierdzil ze moge robic wentylacje mechaniczna tak jak ja chce - jakis urzad czy kominiarz czy kto .. ??i czy musze miec jakis projekt takiej wentylacji .. ?? ja akurat chce najprosciej jak sie da - kuchnia plus 2lazieni wywiem a 4 pokoje nawiem i to wszystko - zrobic to na miekkich przewodach zeby sobie nieutrudniac i tyle... - i po to musi byc projekt .. ??
\
Pozdro.

michal_l
14-11-2012, 06:22
jakis urzad czy kominiarz czy kto

jeżeli masz wentylację grawitacyjną w projekcie domu jaki zaniosłeś do urzędu
to kierownik budowy musi wpisać do dziennika odpowiednie zmiany
tak, aby wentylacja mechaniczna nikogo nie zaskoczyła przy odbiorze technicznym.

Projekt instalacji jest przydatny, szczególnie jeżeli nie bardzo wiesz jak to ma być zrobione.
Z drugiej strony mam wrażenie, że cześć instalacji opisywanych na tym forum jest
bez projektów.
Jak robisz sam to tylko do siebie będziesz miał potem pretensje.

michal_l
14-11-2012, 06:29
kanały Uniflexplus+ czy sprawdzą się w instalacji wentylacyjnej hałas itd. ?

kanały Uniflexplus+ są SPECJANIE do instalacji wentylacyjnych, sam system jest jednym z najlepszych jakie możesz mieć.
System Uniflexplus+ ma wszystkie elementy, w tym skrzynki, z tworzywa, więc potencjalny hałas nie ma żadnych szans.
[przy metalowych skrzynkach [inne systemy] teoretycznie może coś "dzwonić", ale i tak jest cicho].

Anemostaty nawiewne Uniflexplus+ mają specjalną konstrukcję z elementem tłumiącym i dodatkowo ograniczają szum.
Kanały Isocomplus+, którymi łączysz centralę ze skrzynkami Uniflexplus+ mają OD WEWNĘTRZNEJ strony
warstwę pianki izolującej termicznie, ale też dodatkowo tłumiącej hałas.

malux20
16-11-2012, 07:42
mam glikolowy wym .ciepła przed reku
wymiennik ma spust do skroplin
wczoraj jak robiłem połaczenie tego spustu do kanalizy to zobaczyłem że orzez ten otworek nieżle piżdzi
tak ma być?
aha czy ten wymiennik zaizolować w kotłownik bo wyrażnie czuć że wychładza kotłownie

orko
16-11-2012, 08:27
mam glikolowy wym .ciepła przed reku
wymiennik ma spust do skroplin
wczoraj jak robiłem połaczenie tego spustu do kanalizy to zobaczyłem że orzez ten otworek nieżle piżdzi
tak ma być?
aha czy ten wymiennik zaizolować w kotłownik bo wyrażnie czuć że wychładza kotłownie
Zrób sobie syfonik i zalej wodą. Wówczas przestanie ciągnąć a i zapaszki poprawią się!

orko
16-11-2012, 08:34
Wracając do WM i odbioru budynku.
Wymagany jest wpis w dzienniku łącznie z oświadczeniem kierownika ( o poprawności ...) ale także należy dostarczyć projekt wykonany przez osobę z uprawnieniami a także protokół badań i sprawdzeń - wykonany przez np Mistrza Kominiarskiego - musi być wpis o tym że w budynku jest WM działająca prawidłowo.
Z tego wynika, że WM jest traktowana tak jak każda inna instalacja np elektryczna czy wod-kan.

amigo1974
16-11-2012, 08:43
Zrób sobie syfonik i zalej wodą. Wówczas przestanie ciągnąć a i zapaszki poprawią się!

Weź to narysuj bo nie rozumiem tego co ma syfonik do wiatru i chłodu który wieje przez rurkę do do odprowadzenia skroplin. Założyć na tą rurkę wężyk i przepchnąć go aż przez ten syfon dalej w kanalizę żeby tam wiało czy jak?

Piczman
16-11-2012, 08:47
Każdy odpływ czegokolwiek ma w Waszych domach syfon .
Te od reku i nagrzewnicy GWC muszą być szczelnie połączone z króćcem .
Wężyk i opaska .

http://www.pro-vent.pl/obrazki/zabudowa1.gif

amigo1974
16-11-2012, 09:35
Każdy odpływ czegokolwiek ma w Waszych domach syfon .
Te od reku i nagrzewnicy GWC muszą być szczelnie połączone z króćcem .
Wężyk i opaska .

http://www.pro-vent.pl/obrazki/zabudowa1.gif
Paweł od jakiej temperatury zewnętrznej powinien się załączać w automacie ten sterownik od ggwc? Bo nawet jak temp. na zewnątrz spada do -1 st C to on nie załącza GWC a dolne źródło pracującej pompy ciepła ma 9 st C. Co się dzieje? Sterownik jest na 0 przełączony.

michal_l
16-11-2012, 09:57
mam glikolowy wym .ciepła przed reku
wymiennik ma spust do skroplin

zrobić 10 cm syfon [ może być pętla na wężyku] i zalać wodą


wczoraj jak robiłem połaczenie tego spustu do kanalizy to zobaczyłem że orzez ten otworek nieżle piżdzi
tak ma być?

w sensie wieje czy ciągnie?


aha czy ten wymiennik zaizolować w kotłownik bo wyrażnie czuć że wychładza kotłownie

oczywiście, że zaizolować, moim zdaniem powinno być fabrycznie zaizolowane [ AQUACOM ma izolację z kauczuku syntetycznego a i tak izolujemy jeszcze raz wełną]
nie tylko wychładza ale może też się szronić przy większych mrozach.


Paweł od jakiej temperatury zewnętrznej powinien się załączać w automacie ten sterownik od ggwc
nie wiem jaki to sterownik.

w naszych sterownikach COMFORTPLUS+ temperatura załączenia GGWC w trybie zimowym jest regulowana, fabrycznie jest to +3 C [ u nas automatyka inteligentnie steruje wydajnością GGWC]
generalnie im niższa temperatura załączenia GGWC tym lepiej. nie ma sensu podgrzewania powietrza
jeżeli nie ma niebezpieczeństwa zamarzania wymiennika.
pamiętajmy, że im większa różnica w temperaturze strumieni powietrza w centrali, tym bardziej wydajny jest wymiennik!

Moim zdaniem GGWC w zimie powinien pilnować, aby temperatura ZA wymiennikiem była lekko ponad 0 C i to wystarczy.
Podgrzewanie powietrze zwenętrznego przez GGWC do wyższych temperatur [ np. + 5C] i załączenie GGWC już przy wyższych temperaturach powietrza
ewentualnie ma sens tylko przy tragicznie mało wydajnych centralach [wymiennik krzyżowy!] kiedy do domu nawiewa za zimne powietrze.

malux20
16-11-2012, 10:22
raczej ciągnie a nie wieje

Piczman
16-11-2012, 10:27
w naszych sterownikach COMFORTPLUS+ temperatura załączenia GGWC w trybie zimowym jest regulowana, fabrycznie jest to +3 C [ u nas automatyka inteligentnie steruje wydajnością GGWC]
generalnie im niższa temperatura załączenia GGWC tym lepiej. nie ma sensu podgrzewania powietrza
jeżeli nie ma niebezpieczeństwa zamarzania wymiennika.
pamiętajmy, że im większa różnica w temperaturze strumieni powietrza w centrali, tym bardziej wydajny jest wymiennik!

Moim zdaniem GGWC w zimie powinien pilnować, aby temperatura ZA wymiennikiem była lekko ponad 0 C i to wystarczy.
Podgrzewanie powietrze zwenętrznego przez GGWC do wyższych temperatur [ np. + 5C] i załączenie GGWC już przy wyższych temperaturach powietrza
ewentualnie ma sens tylko przy tragicznie mało wydajnych centralach [wymiennik krzyżowy!] kiedy do domu nawiewa za zimne powietrze.

Zgadzam się całkowicie.
Sterownik ( ten konkretny ) załącza pompę poniżej +1 C, uważam ze jest to optymalne .

"Bo nawet jak temp. na zewnątrz spada do -1 st C to on nie załącza GWC"

Poczekaj i sprawdź jak będzie przy -2/3 C, jeśli się nie załączy to trzeba go będzie wymienić .

malux20
16-11-2012, 10:28
Każdy odpływ czegokolwiek ma w Waszych domach syfon .
Te od reku i nagrzewnicy GWC muszą być szczelnie połączone z króćcem .
Wężyk i opaska .

http://www.pro-vent.pl/obrazki/zabudowa1.gif

przyda się informacja następnym klientom ja do tej pory żyłem w przekonaniu wystarczy tacka:eek: na strychu
jak teraz porządnie proponujecie nagrzewnicę ocieplić?
prowizorycznie wełńą?
ciężko to widze
amigo mi teżsię rzuciło że przy minus 1 się nie uruchamia

michal_l
16-11-2012, 11:51
porządnie proponujecie nagrzewnicę ocieplić?

myślę, że najwygodniej będzie matą kauczukową samoprzylepną np. armaflex http://www.izola.pl/armaflex_ac-49.html

michal_l
16-11-2012, 11:53
raczej ciągnie a nie wieje

i tak powinno być

dlatego syfon z co najmniej 10 cm wysokości wody.

R&K
16-11-2012, 14:55
a nie lepiej , prościej i taniej wziąć piankę i zapiankować wymiennik ? dla estetyki ładnie nożykiem obciąć bulwy - jesli komuś pzeszkadza ...
ja właśnie po weekendzie biorę się za izolację wymiennika, stożka oraz połączenie tacki w GGWC oraz WM do kanalizacji

R&K
16-11-2012, 15:02
Moim zdaniem GGWC w zimie powinien pilnować, aby temperatura ZA wymiennikiem była lekko ponad 0 C i to wystarczy.
Podgrzewanie powietrze zwenętrznego przez GGWC do wyższych temperatur [ np. + 5C] i załączenie GGWC już przy wyższych temperaturach powietrza
ewentualnie ma sens tylko przy tragicznie mało wydajnych centralach [wymiennik krzyżowy!] kiedy do domu nawiewa za zimne powietrze.

tu nie ma miejsca na gdybanie ;) juz niedługo wszystko dokładnie zbadam u siebie i będzie wiadomo jaka jest optymalna temperatura
bo może się okazać że mimo nizszej % wydajności reku opłaca się załączać GGWC przy innych temperaturach
liczy się jak najwyższa sprawność całęgo układu a nie tylko GWC czy reku

wcześniejsze pomiary i badania np wykazały że centrala powinna byc jaknajbliżej czerpni - i to jest informacja dla wszystkich inwestorow i instalatorów - wycignijcie wnioski a nie gdybajcie

michal_l
16-11-2012, 15:54
tu nie ma miejsca na gdybanie

jeżeli instalacja byłaby zrobiona z komponentów COMAIR
mógłbym być precyzyjny [ a w ogóle jak by to był AQUACOM to by nie było problemu]
przy +1 stopni na wejściu do centrali i + 22 C powietrza usuwanego
urządzenie COMAIR HRUC 380 będzie nawiewało ok. + 19,5 C [zależne od wilgotności]
i dalsze podnoszenie temperatury na wejściu praktycznie nic nie daje [sprawdzone w badaniach]

Jak nie znam ani typu centrali, ani nie wiem co to za GGWC i jak pracuje
to muszę gdybać.
Pewne ogólne zasady mają zawsze zastosowanie - myślę, że grzanie powietrza za pomocą GGWC do wyższych temperatur
nie będzie miało sensu właśnie dlatego, że jak najwyższa sprawność całego układu a nie tylko GWC czy reku
jest osiągana przy możliwie dużych różnicach temperatury.
Ponieważ odzysk ciepła nie jest 100% podgrzewając powietrze PRZED wymiennikiem powodujemy, że cześć ciepła "wylatuje" wyrzutnią.
cały czas mówimy o najwyższej SPRAWNOŚCI układu.

Nasz sterownik COMFORTPLUS+ dlatego ma możliwość regulacji punktu załączenia, aby była możliwość ustawienia optymalnych wartości dla różnych oczekiwań Klientów i typów central.
Najczęściej Klienci zainteresowani się maksymalnym KOMFORTEM [ czyli możliwe wysoką temperaturą powietrza napływającego do pomieszczeń]
stąd ewentualnie wyższe temperatury działania GGWC.

R&K
16-11-2012, 17:38
michale - nie lubie reklamy - jestes tu bo placisz FM i mozesz pisac co chcesz ....

chcesz na nas zrobic wrazenie - podepinic czujniki pod kilka instalacji , najlepiej u klientow z FM ktorzy potwierdza te dane
pokaz nam temperatury w czerpni, na zewntarz , w kanalach na nawiewie , wylocie czerpni i wyrzutni , w anemostatach nawiewowych i wyciągowych
wtedy porozmawiamy o cudownych materiałach jakich używasz i instalacjach jakie robisz

tyle w tym temacie
reszta to REKLAMA

michal_mlody
16-11-2012, 17:56
Panowie takie pytanie:
instalacja WM na skrzynkach rozprężnych (rozdzielających) od reku do skrzynek fi160 później fi 100,
Jest jakaś wymagana minimalna długość tej fi160?

michal_mlody
16-11-2012, 18:02
Każdy odpływ czegokolwiek ma w Waszych domach syfon .
Te od reku i nagrzewnicy GWC muszą być szczelnie połączone z króćcem .
Wężyk i opaska .

http://www.pro-vent.pl/obrazki/zabudowa1.gif
JAnGaz też musi być tak pochylony jak na powyższym schemacie?

malux20
16-11-2012, 20:54
wcale nie musi mi instalator nie robił szczelnie i z syfonem tylko podpowiedział żebym na strychu położył tackę i będzie ok
o przepraszam michał dopiero teraz doczytałem

Karlsen
16-11-2012, 20:57
Panowie takie pytanie:
instalacja WM na skrzynkach rozprężnych (rozdzielających) od reku do skrzynek fi160 później fi 100,
Jest jakaś wymagana minimalna długość tej fi160?

Odległość od centrali do do pierwszego anemostatu powinna wynosić nie mniej niż 4 metry.

malux20
16-11-2012, 21:06
tak przy okazji można spierniczyć instalację na spiro -w kwesti szczelności?

malux20
16-11-2012, 21:49
szanuję wybory ludzi którzy z powodu braku czasu zlecają wykonanie to profesjonalistom
jednak osobom wachającym się z powodu kasy czy robić reku podpowiadam i gorąco namawiam na wykonanie instalacji we wlasnym zakresie
nie da się tego spierniczyć przy odrobinie dobrej woli
robota lekka
oczywiście przy stropach betonowych troszke trudniej ale przy odpowiednim planowaniu to nie problem
jakie macie doświad czenie przy samodzielnej instalacji?

Arturo72
16-11-2012, 22:07
tak przy okazji można spierniczyć instalację na spiro -w kwesti szczelności?
Zdecydowanie łatwiej moim zdaniem niż przy fleksach nie wspominając o PE.
Po prostu jest więcej łączeń gdzie można popełnić babola.

jakie macie doświad czenie przy samodzielnej instalacji?
Ja mam bardzo przyjemne :)
Wentylacja chodzi bez zarzutu:)

malux20
16-11-2012, 22:10
ty sie ze mną zgadzasz że jeśli ktoś szuka oszczędności to robić samemu instalację

noname2
16-11-2012, 22:27
zdecydowanie robić samemu WM.
Robota prosta, nieskomplikowana. Zamówic projekt, lub jak ktoś lubi , umie zrobic samemu. Lub jeszcze lepiej , zamówic potrzebne rzeczy do WM w jednej firmie to i projekt sie za free dostanie.
Zasada jaką kieruje się wiekszość firm to wziaść pieniądze i spieprzac. A pozniej szukaj wiatru w polu.
Jeśli robi się samemu to inwestor będzie zwracał uwage na szczelności co jest podstawą w WM. I nie żałować na dobre taśmy .Zwrócic uwage na połaczenia i na oczyszczenie z kurzu coby taśma dobrze dolegała.
Ktoś ma jeszcze jakieś przemyślenia na co zwrócic uwagę ??

malux20
16-11-2012, 22:30
nie wrzucałbym tu wszystkich firm jeśli ktoś zrobi umowę , projekt a następnie wystawi rachunek to jest pierwszy sygnał że będzie ok

podstawa to jednak projekt i umowa
podpowiadam
wpiszcie formułkę
instalacja kompletnie wykonana

noname2
16-11-2012, 22:39
nie wrzucałbym tu wszystkich firm jeśli ktoś zrobi umowę , projekt a następnie wystawi rachunek to jest pierwszy sygnał że będzie ok

dlatego napisałem większość. Ale i tak jestem za tym żeby robić to własnymi siłami. Jak mawiają energooszczędni "nie święci garnki lepią" .
Starch ma wielkie oczy. Rekuperacja - nie jest wiedzą tajemną. Naprawdę można zrobić to samemu a już w domu parterowym - z uwagi na prostote - to grzech oddawać to firmie czy przypadkowym osobom.

malux20
16-11-2012, 22:41
firmie nie -jedynie to większe pieniądze
przypadkowym - to kuszenie losu

Karlsen
17-11-2012, 08:09
Koledzy, zostawcie ten wątek na detale dotyczące wentylacji. Za kilka lat poza pierwszym wątkiem Adama nikt nie będzie w stanie dowiedzieć się wzdłuż i w poprzek o wentylacji :)

R&K
17-11-2012, 11:12
Koledzy, zostawcie ten wątek na detale dotyczące wentylacji. Za kilka lat poza pierwszym wątkiem Adama nikt nie będzie w stanie dowiedzieć się wzdłuż i w poprzek o wentylacji :)


widzę po wypowiedziach innych użytkowników którzy w wypowiedziach cytaty mają że malux znów szaleju się najadł . ... brak słów - ja jego postów na całe szczęście nie widzę już

kilka wniosków po przeniesieniu mojej jednostki z poddasza do pomieszczenia technicznego oraz skuteczności WM i wpływy GGWC na układ
parametry i wyniki znacznie się poprawiły wcześniejsze sa w moim DB

obecne kształtują się następująco
pompka do GGWC
I bieg 43W
II bieg 63W
III bieg 75W

odległość wymiennika od centrali ok 1m, wydajność centrali MAX - teoretycznie 550 m3/1h
sam wymiennik jeszcze nie ocieplony 0,2 , w domu 21,3
bez GGWC następujące parametry (czujniki w centrali )
IN - 3,6
OUT - 9,6
Nawiew - 14,1
Wywiew - 19,4

z GGWC
IN - 9,4
OUT - 12,2
Nawiew - 15,6
Wywiew - 19,6

wszystkie kanały idą w domu ciepłymi miejscami w sufitach podwieszanych lub na poddaszu w izolowanych przestrzeniach

michal_l
17-11-2012, 15:05
dziękuję R&K za konkretne dane

na razie widać, że mam rację - włączanie GGWC przy temperaturach znacznie powyżej 0 C nie ma sensu.

większa temperatura IN dała większą temperaturę OUT [ czyli do wyrzutni]
a w sumie niewielką zmianę temperatury nawiewanego powietrza [do pomieszczeń]

Im niższa będzie temperatura powietrza na zewnątrz [ już mamy przymrozki]
tym więcej sensu w GGWC.
Czekam na kolejne pomiary. :rolleyes:

malux20
17-11-2012, 19:14
:rolleyes:
szalej smaczny pewnie
jako główny kutafon jeszcze tego nue smakowałem
jestem amatorem to jeśli ostatnio brednie jakieś napisałem to proszę o zwrócenie uwagi
karlsen masz chyba rację może osobny temat dla początkujących szalejowców

moim zdaniem w niektórych budynkach wykonanie instalacji jest łatwe a że ta instalacja wymaga staranności -każdy chcący budujący to zrobi

mistalova
18-11-2012, 11:51
Popieram - też sam zbudowałem WM i działa idealnie.

Sławek...
18-11-2012, 19:07
...a Netbet sam dom wybudował i mieszka mu się idealnie....

compi
18-11-2012, 19:34
On miał łatwiej bo z WG : )

Sławek...
19-11-2012, 08:45
...no tak... to zmienia diametralnie postać rzeczy... ;)

netbet
19-11-2012, 09:12
On miał łatwiej bo z WG : )

.. bo ja wiem czy miał łatwiej? ;) kominy... wysokości... cegły... brr...;)

compi
19-11-2012, 10:08
Napisałem to z ironią..... Jestem więcej niż pewien, że miałeś więcej "zabawy" z murarką, obróbkami, zakończeniami niż samorób robiący WM.

malux20
21-11-2012, 22:44
kolego który mi opisywaleś na pw swoją sytuację opisz tu dla innych - może ktoś skorzysta

Przemysław_
09-12-2012, 14:23
R&K Jak tam temperatury przy reku? Jak będziesz miał chwilę pochwal się wynikami.

malux20
09-12-2012, 15:15
przewód comaira fabrtcznie ocieplony dodatkowo ociepliłem wełną 10cm
jest to przewód miedzy centralą a skrzynką nawiewną .
przewód ten na długości około 1,5 m przechodzi przez część licho ocieploną strychu
czy ten przewód docieplić jeszcze dodatkowo czy to nic nie da?

R&K
09-12-2012, 19:36
R&K Jak tam temperatury przy reku? Jak będziesz miał chwilę pochwal się wynikami.

4 pomiary w tym 2 niepełne (bez temp. w anemostatach )

dla przypomnienia
pompka do GGWC
I bieg 43W
II bieg 63W
III bieg 75W

odległość wymiennika od centrali ok 1m, sam wymiennik już ocieplony,
w domu 20,5 stopnia, na zewnątrz ok -6,6
pomiar nr 1
wydajność centrali MINIMALNA - 20% czyli ok 100-110 m3/1h
z GGWC na 1 biegu następujące parametry (czujniki w centrali )
IN - 8,5
OUT - 10,5
Nawiew - 14,6 (anemostat nawiewny w salonie 17,8)
Wywiew - 17,6 (anemostat wywiewny w WC 20,7)

pomiar nr 2
wydajność centrali średnia - 50% czyli ok 220-230 m3/1h
z GGWC na 2 biegu następujące parametry (czujniki w centrali )
IN - 8,2
OUT - 10,6
Nawiew - 14,9
Wywiew - 18,0

pomiar nr 3
wydajność centrali MAXYMALNA - 100% czyli ok 550 m3/1h
z GGWC na 3 biegu następujące parametry (czujniki w centrali )
IN - 6,6
OUT - 10,4
Nawiew - 14,2
Wywiew - 18,0

pomiar nr 4
wydajność centrali MAXYMALNA - 100% czyli ok 550 m3/1h
BEZ GGWC następujące parametry (czujniki w centrali )
czerpnia z poddasza - mimo temperatury zewnętrznej -6,6, temperatura pod dachem -3,8

IN - 2,1
OUT - 9,4
Nawiew - 13,8 (anemostat nawiewny w salonie 15,2)
Wywiew - 18,1 (anemostat wywiewny w WC 19,2)

nydar
09-12-2012, 20:15
Szacun.Bardzo szanuje ludzi za podawanie faktycznych osiągów różnych rozwiązań.Bez względu na te osiągi.

jasiek71
09-12-2012, 20:34
Konrad ile czasu czekałeś po przełączeniu wydajności czy bez GGWC jak zapisywałeś wyniki ...?

jasiek71
09-12-2012, 20:44
Szacun.Bardzo szanuje ludzi za podawanie faktycznych osiągów różnych rozwiązań.Bez względu na te osiągi.

tutaj wszyscy powinniśmy się tego trzymać ...:yes:

niestety dość często zdarza się lekkie "kolorowanie" danych lub np. nie wspominaniu o "rekreacyjnym" paleniu w kominku itp...;)

R&K
10-12-2012, 07:47
Konrad ile czasu czekałeś po przełączeniu wydajności czy bez GGWC jak zapisywałeś wyniki ...?

chwilę odczekałem - po Twoim pytaniu zrobiłem dziś poiar raz jeszcze i faktycznie odczekałem zbyt krótko

pomiar nr 1
wydajność centrali MINIMALNA - 20% czyli ok 100-110 m3/1h
Z GGWC następujące parametry (czujniki w centrali )
czerpnia z poddasza - mimo temperatury zewnętrznej -7,3, temperatura pod dachem -3,3 w domu 20,5

IN - 8,1
OUT - 10,1
Nawiew - 14,5
Wywiew - 17,5

pomiar nr 2
wydajność centrali MAXYMALNA - 100% czyli ok 550 m3/1h
BEZ GGWC następujące parametry (czujniki w centrali )
czerpnia z poddasza - mimo temperatury zewnętrznej -7,3, temperatura pod dachem -6,9 w domu 20,5

IN - -1,6
OUT - 6,8
Nawiew - 12,1 (anemostat nawiewny w salonie 14,6)
Wywiew - 17,8 (anemostat wywiewny w WC 18,9 w Kuchni 20,6)

Liwko
10-12-2012, 08:21
W kiblu masz tylko 19*?

R&K
10-12-2012, 09:27
to WC w korytarzu dla gości - jest ono przyklejone do garażu i pomieszczenia technicznego, czyli pomieszczeń nieogrzewanych - sterownik i kabel jest wspólny dla WC i korytarza - przy czym w WC tylko jest mala pętla puszczona - możliwe są 2 opcje grzania - takiego by utrzymać w WC 21 stopni i wtedy przegrzewam korytarz , lub grzanie normalne korytarza , a WC jest nieco chłodniej - głownie z powodu sąsiadujących pomieszczeń

Liwko
10-12-2012, 09:43
to WC w korytarzu dla gości - jest ono przyklejone do garażu i pomieszczenia technicznego, czyli pomieszczeń nieogrzewanych - sterownik i kabel jest wspólny dla WC i korytarza - przy czym w WC tylko jest mala pętla puszczona - możliwe są 2 opcje grzania - takiego by utrzymać w WC 21 stopni i wtedy przegrzewam korytarz , lub grzanie normalne korytarza , a WC jest nieco chłodniej - głownie z powodu sąsiadujących pomieszczeń

A nie możesz tam powiesić jakiegoś małego grzejniczka i grzać w pierwszej taryfie? Chyba nie zbankrutujesz a komfort się zwiększy.

Sławek...
10-12-2012, 10:01
a po co mu komfort w kibelku dla gości ? ;)

Liwko
10-12-2012, 10:12
a po co mu komfort w kibelku dla gości ? ;)

A drugi kibel gdzie ma bo nie znam projektu?
A jak przychodzą goście to co wtedy robi?

R&K
10-12-2012, 10:14
na parterze jest łazienka z wszystkimi udogodnieniami i WC dla gości

Sławek...
10-12-2012, 10:21
Liwko jak przyjdą goście to nie przeziębią się jak załatwią swoje potrzeby w 19 stopniach ;)
pewnie w prywatnych łązienkach/łazience temp są już normalne i w sumie u R&K-a wyszło to może przez przypadek ze względu na sąsiedztwo pomieszczeń nieogrzewanych ale wcale to nie jest takie głupie żeby niepotrzebnie nie grzać mało używanego pomieszczenia a nawet jakby było używane często to przecież w małym WC nikt się nie rozbiera to i taka temp starczy...

Liwko
10-12-2012, 10:21
na parterze jest łazienka z wszystkimi udogodnieniami i WC dla gości

Jak tam jest 19* to przynajmniej długo nie siedzą :D

Liwko
10-12-2012, 10:22
Liwko jak przyjdą goście to nie przeziębią się jak załatwią swoje potrzeby w 19 stopniach ;)
pewnie w prywatnych łązienkach/łazience temp są już normalne i w sumie u R&K-a wyszło to może przez przypadek ze względu na sąsiedztwo pomieszczeń nieogrzewanych ale wcale to nie jest takie głupie żeby niepotrzebnie nie grzać mało używanego pomieszczenia a nawet jakby było używane często to przecież w małym WC nikt się nie rozbiera to i taka temp starczy...

Pewnie to cały 1m2. Oszczędność jak cholera.

Sławek...
10-12-2012, 10:32
niby 1 m2, ale ten 1 m2 dogrzewałby pośrednio sąsiednie pomieszczenia więc jakieś straty by się uzbierały przez cały sezon...
a poza tym to największe oszczędności zbierają się z niewielkich kwot, jak zaczniesz lekceważyć uciekające pojedyncze złotówki to nawet nie zauważysz jak już uciekają setki ;)

Liwko
10-12-2012, 10:39
niby 1 m2, ale ten 1 m2 dogrzewałby pośrednio sąsiednie pomieszczenia więc jakieś straty by się uzbierały przez cały sezon...
a poza tym to największe oszczędności zbierają się z niewielkich kwot, jak zaczniesz lekceważyć uciekające pojedyncze złotówki to nawet nie zauważysz jak już uciekają setki ;)

Przestań, bo od oszczędzania do zwyczajnego sknerstwa droga krótka. Ma być komfortowo, i dla mnie i dla gości. Ja bym może powiesił jakiś grzejniczek na podczerwień z czujnikiem ruchu.

Jacekss
10-12-2012, 10:42
co racja to racja, podobnie jest z oświetleniem, ludzie stosują bajerki jakieś ledy w podbitce, no a energia leci, niby malo ale rocznie sie uzbiera. podobnie z ogrzewaniem, tu stopień więcej, tu mostek tu dziura / szczelina w bramie garażowej, nieszczelne drzwi wejściowe - i się uzbiera

btw. ten grzejniczek to dobry pomysł, np jakiś promiennik podczerwieni

Sławek...
10-12-2012, 10:51
Liwko nie chcę się wdawać w polemikę na temat temperatury w WC dla gości o pow 1 m2, ale nie przesadzaj z tym brakiem komfortu, przecież nie mówimy o temp 0 stopni tylko 19, niektórzy tak mają w salonie...

Liwko
10-12-2012, 11:06
Liwko nie chcę się wdawać w polemikę na temat temperatury w WC dla gości o pow 1 m2, ale nie przesadzaj z tym brakiem komfortu, przecież nie mówimy o temp 0 stopni tylko 19, niektórzy tak mają w salonie...

Nie no ok, jego rybki, jego akwarium. Ja mam w łazienkach około 22-24 i wtedy śmiało siadam na klapę. Gościom też nie muszę się tłumaczyć, a przynajmniej z pode łba nie patrzą :D
Luzik, żarty ;)

Sławek...
10-12-2012, 11:10
...hehe, jak Cię przypili to i na mróz wystawisz i będziesz szczęśliwy ;)

malux20
10-12-2012, 11:26
przewód comaira fabrtcznie ocieplony dodatkowo ociepliłem wełną 10cm
jest to przewód miedzy centralą a skrzynką nawiewną .
przewód ten na długości około 1,5 m przechodzi przez część licho ocieploną strychu
czy ten przewód docieplić jeszcze dodatkowo czy to nic nie da?

co podpowiadacie?

malux20
10-12-2012, 11:33
dziękuję za odpowiedzi na skrzynkę\]
rozumię dlaczego nie wpisuje tu pan odpowiedzi pozdrawiam

Jacekss
10-12-2012, 11:34
a to licho ocieplony strych co to znaczy, ile wełny? przewód wentylacyjny jest ocieplony 10cm wełny ?
jak licho ocieplony to 1 warstwa a na rure dałeś 10cm to wg mnie powinno wystarczyć, oczywiście od wypadku zawsze można dać więcej :)

malux20
10-12-2012, 11:45
częsc strychowa ocieplona 30-45cm wełny
tylko jeden przewód przez 1,5 m idzie pod symboliczną warstwą 10 cm pod dachówką

Jacekss
10-12-2012, 11:49
czyli 10cm + 10cm.. na dł 1,5m ... to raczej wystarczy..

malux20
10-12-2012, 11:52
dziękuję
pierwotnie to 70% instalacji tam miałem umieszczonej

Sławek...
10-12-2012, 11:59
może malux komuś podpadłeś i dlatego Cię tak ukarał ;)
chociaż w sumie jak nie ma którędy puścić kanałów to pozostaje takie rozwiązanie...

malux20
10-12-2012, 12:00
:P

Jacekss
10-12-2012, 12:29
no jakby 70% było ułożone w taki sposób to byłby pewnie problem
ale 1,5m i jeszcze w wełnie 10cm, spoko

Liwko
10-12-2012, 14:17
przecież nie mówimy o temp 0 stopni tylko 19, niektórzy tak mają w salonie...

Oficjalnie niby 19, ale kto go tam wie...

153754

malux20
10-12-2012, 14:43
ale się zmiesci w ozc
swoją drogą kibel w zamrażarce-nowatorskie zabijanie zarazków

Jacekss
10-12-2012, 14:50
Liwko - oj ten wagonik pkp chyba długo nie jeździł po trasie, albo zaczęli bardziej oszczędzać i wyłączyli ogrzewanie :)

malux20
10-12-2012, 14:53
w 2 klasie

Liwko
10-12-2012, 15:53
Liwko - oj ten wagonik pkp chyba długo nie jeździł po trasie, albo zaczęli bardziej oszczędzać i wyłączyli ogrzewanie :)

Ktoś nie zamknął okna :D

Sławek...
10-12-2012, 20:34
...hahaha...dobre to było Liwko...teraz już rozumiem o jakim minimum komfortu mówiłeś... jeżeli to fotka od R&K-a to zdecydowanie proponuję dołożyć rurek w podłogówce i zawiesić jednak jakiś grzejnik i wycofuję się z tego co poprzednio powiedziałem ;)

malux20
10-12-2012, 20:44
w ozc mi asolt liczył 24 w łazienkach
i tego się będę trzymal
przynajmniej suche powietrze w wc

Sławek...
10-12-2012, 20:56
malux 24 stopnie w pomieszczeniach w których się rozbierasz, w samym wc nie musi tyle być, chyba że sikasz bez ciuchów ;)

malux20
10-12-2012, 20:59
:)

malux20
11-12-2012, 09:03
noname poradziłeś sobie z przewodami darco łączonymi bez muf tylko taśmą -jak to opisywałeś wyłapałeś to po ociepleniu
sprawdziłeś wszystkie łączenia?
wszystko ok

Jacekss
12-12-2012, 08:18
czy zwykły anemometr z alledrogo taki za 60-70 zł będzie przydatny do pomiarów rozpływu powietrza w WM, czy warto coś takiego kupować?
wiadomo że trzeba bedzie sobie przeliczać z m/s na m3/h

Sławek...
12-12-2012, 08:45
...anemostat...do pomiarów?...

Arturo72
12-12-2012, 09:01
czy zwykły anemostat z alledrogo taki za 60-70 zł będzie przydatny do pomiarów rozpływu powietrza w WM, czy warto coś takiego kupować?
wiadomo że trzeba bedzie sobie przeliczać z m/s na m3/h
Anemometr ? Wg mnie prosty,dla orientacyjnego pomiaru przepływu się nada.Ja mierzyłem u siebie takim za ok.300zł i miał jedynie opcję mierzenia szybkości przepływu powietrza.Po drobnych przeliczenich wychodziła ilość przepływu na h ;)

kangaxx
12-12-2012, 11:45
do własnego prostego użytku zawsze się nada, jeśli jest na tyle dokładny że wyniki są powtarzalne to ustawisz nim sobie co chcesz, ale dane traktuj z dużą rezerwą

Jacekss
12-12-2012, 12:24
oczywiście chodziło o anemometr, taki z wiatraczkiem. fakt zbytnich wodotrysków to się po nim nie spodziewam, byle udalo sie ustalić odpowiednie proporcje dla nawiewu i wywiewu na poszczególnych .. uwaga anemostatach .. uff udało się bez błędu :)

Sławek...
12-12-2012, 12:26
panowie, nie dyskwalifikujcie prostych urządzeń pomiarowych bo można je zastosować do samodzielnej regulacji instalacji;)
mogą one mieć spory błąd pomiarowy zmieniający się w zależności od wielkości mierzonych przepływów (np sumując poszczególne odczyty z anemostatów nawiewnych wyjdzie zupełnie inna wartość niż pomiar na króćcu nawiewnym urządzenia ;) , ale można sobie z tym poradzić i wyregulować instalację wystarczająco dokładnie żeby nie mieć kaca moralnego, że coś jest źle...
1. proponuję zrobić sobie prostą i tanią tubę do pomiaru (np z rury kanalizacyjnej 160 + redukcja 160/100 lub nawet mniej - najlepiej dopasować do średnicy pasującej do wielkości "wiatraczka" przy anemometrze)
2. odczytywane podczas pomiarów na anemostatach wielkości wydatku w m3/h (nie prędkości - jeśli anemometr jest w stanie odczytać tylko prędkość to trzeba ją przeliczyć na wydatek ) zapisać w tabeli
3. zsumować wyniki oddzielnie dla nawiewów i wyciągów (te wartości powinny być zbliżone do siebie co jest oczywiste)
4. przeliczyć poszczególne wydatki na anemostatach na % ogólnej sumy (np dla uproszczenia mamy 2 nawiewy, jeden odczyt 30 jednostek , drugi 20 jednostek; suma daje 50 jednostek, po przeliczeniu na % nawiew pierwszy to 60 % a drugi 40 % sumy ogólnej) trzeba to zrobić oddzielnie dla nawiewu i oddzielnie dla wyciągu
5. przeliczyć na % w podobny sposób wielkości projektowane nawiewów i wyciągów (tu trzeba wziąć dane z projektu)
6. porównać wielkości projektowe z odczytami (te w %)
7. dokonać koniecznych korekt w instalacji i powtórzyć pkt 2-4
8. jeśli już jest ok to cieszyć się wystarczająco dokładnie wyregulowaną instalacją ;)

może to trudne do uwierzenia, ale na prawdę regulacja nie będzie odbiegała od tej robionej drogimi urządzeniami tym bardziej, że i tak nie da się wyregulować instalacji do 3 miejsca po przecinku ;)...

Jacekss
12-12-2012, 13:18
no właśnie o to mi chodziło żeby zachować proporcje przepływów względem poszczególnych anemostatów, wiadomo +/- ileś tam procent, byle było to zbliżone
idealnie co do 2 miejsca po przecinku nie musi być ;)
czyli najlepiej skombinować sobie taką tubę / przejściówkę anemostat - anemometr tak żeby cały strumień wpadał na tego drugiego, czy tak ?!

Sławek...
12-12-2012, 13:25
chodzi o to żeby dla każdego mierzonego anemostatu były te same parametry pomiaru i żeby dało się w ogóle pomiar przeprowadzić, bez tuby nie zmierzysz w zasadzie nic na anemostatach.
z resztą profesjonalne anemometry mają też dedykowane dla siebie profesjonalne tuby ;)

michal_l
12-12-2012, 14:23
Moim zdaniem dla pomiarów "amatorskich" wystarczy tuba własnej konstrukcji
jedyny problem to odpowiedni rozmiar samej tuby - nie może być za mała!
Ideą tuby jest łagodne poprowadzenie strumienia powietrza wywiewanego przez anemostat w stronę anemometru - możliwie bez turbulencji
utrudniających prawidłowy pomiar np. anemometrem skrzydełkowym.

noname2
12-12-2012, 14:29
noname poradziłeś sobie z przewodami darco łączonymi bez muf tylko taśmą -jak to opisywałeś wyłapałeś to po ociepleniu
sprawdziłeś wszystkie łączenia?
wszystko ok
to się okaże . czy wyłalpalem tych" kilka" baboli o których wspomniał instalator , tj czy wyłapalem wszystkie . Na razie mi proszkiem nie wieje po oczach. ale stresa miałem po uruchomieniu wentyli. Bede gadał jak zatarta płyta - chcesz mieć dobrze zrób" se sam" . Filozofi w rozkładaniu nie ma , jeno dobry projekt i do przodu. A najlepiej na przewodach na ktorych Ty zrobiłeś. Z punktu A do punktu B bez łączeń. Mniej problemów , szczelne połączenia , rzecz bezcenna.

jamroh
14-12-2012, 23:53
Witam,

Przeczytałem już masę artykułów nt. wentylacji ale będę wdzięczny za pomoc. Mieszkanie w starej kamienicy,raczej otwarta przestrzeń (drzwi od poszczególnych pomieszczeń nie są zamykane). Kocioł z otwartą komorą spalania w kuchni, gdzie znajduje się jedyna kratka wentylacyjna, Z kratki wieje. Wg kominiarza powodem jest hermetyzacja pomieszczenia z czym trochę ciężko się zgodzić,gdyż dopiero przy całkiem otwartym oknie jest ciąg, a nawet bardzo mocne rozszczelnienie okien w całym mieszkaniu nie pomaga...

No ale faktem jest, że brakuje nawiewu, a ponieważ uszczelniam drzwi wejściowe oraz szafkę w toalecie z której też wieje,chciałbym zrobić nawiew. Żeby nie wyziębiać kuchni chcę nawiew podprowadzić rurą w okolice kotła. Tutaj pojawia się problem, bo nie bardzo mam możliwość aby rura szła dołem. Raczej mam możliwość przekuć się u góry (obok kratki wentylacyjnej), w poziomie poprowadzić około 3 m rury, a następnie na dół max 1,5 m pod kocioł - czy w takim układzie powietrze będzie się zasysać z zewnątrz i wychodzić koło kotła? Czy nawiew musi być pod kotłem? A może z góry kocioł też zassie powietrze (bokami, obok komina na spaliny)?

Ile - baaardzo orientacyjnie - m3 gazu na dobę jest normą przy ogrzaniu mieszkania 58 m2 przy lekkich mrozach? Nieocieplona kamienica ale grube ściany z cegły i po bokach sąsiedzi, wysokość pomieszczeń 3,2 m,temperatura 20*C dzień i 19* C noc, okna PCV, drzwi stare ale uszczelnione. Podgrzewanie wody tylko na potrzeby prysznica (2 osoby) - bo brak wanny. Jestem świadomy, że ciężko oszacować, ale może ile Wam wychodzi dobowo/ miesięcznie zużycie i przy jakich warunkach???

Dziękuję za pomoc. Dla przypomnienia najważniejsze pytanie to czy przy opisanym przeze mnie kształcie tunelu z nawiewem, powietrze będzie się dostawać przez rurę do pomieszczenia?

adam_mk
15-12-2012, 00:06
NIE!

Poczytaj o zasadzie nieoznaczoności.
Pomiar nie powinien zaburzać wielkości mierzonej.

CO, tak naprawdę, chcecie osiągnąć?

Adam M.

kominiarz
15-12-2012, 11:38
jamroh,

w mieszkaniu przy WG jest mniejsze ciśnienie, niż na zewnątrz, szczególnie jak w domu jest kocioł otwarty, który na godzinę niezależnie czy chodzi czy nie połyka przez komin z 50 kubików na godzinę. Jak zrobisz otwór w ścianie strumień powietrza będzie następujący: z przestrzeni otaczającej budynek wepchnie do mieszkania z mieszkania wepchnie do komina, w którym jest podciśnienie. Jak kanał nawiewny będzie prawidłowy 200cm2, obsłuży zarówno kocioł jak i wentylację wywiewną. Oswajaj się powoli z myślą zakupu nowego kotła (zamkniętego) poprawisz znacząco komfort w mieszkaniu, zarówno pod kątem bezpieczeństwa jak i nieprzyjemnego nawiewu.

„Dla przypomnienia najważniejsze pytanie to czy przy opisanym przeze mnie kształcie tunelu z nawiewem, powietrze będzie się dostawać przez rurę do pomieszczenia?”

TAK

herakles
15-12-2012, 11:39
Uszczelniłeś drzwi i okna i się dziwisz że Ci wieje z kratek wentylacyjnych. A jak ci komin się przytka to ZACZADZIEJESZ!!! Wiesz co załóż na głowę torebkę foliową, zobacz jak fajnie. Kominiarz całkiem asertywnie Ci powiedział. Po kiego grzyba robić strumień zimnego powietrza? Usuń uszczelnienia.

kominiarz
15-12-2012, 11:58
Harakles, to są jasne sytuacje wynikające z przepisów.

Jak jest w domu / mieszkaniu np. piec kaflowy, trzon kuchenny, piecyk gazowy – kąpielowy możemy doprowadzić powietrze do spalania przez nieszczelności starej stolarki okiennej, nawiewniki różnej maści itd.

jak jest kocioł gazowy lub węglowy – otwarty zawsze musi być kanał nawiewny min. 200cm2

jamroh
15-12-2012, 12:03
Kominiarz,

Dziękuję za informację. Kotła z zamkniętą komorą nie kupuję bo ten jest nowy, a długo nie pomieszkam - planuję zmienić w ogóle mieszkanie. Dlatego wolę zrobić nawiew, żeby nie dmuchało z różnych zakątków mieszkania i żebym nie zastanawiał się, czy kocioł ma odpowiednią ilość tlenu. Naturalnie powietrze z nawiewu powinno iść z dołu do góry, dlatego się zastanawiałem czy zaburzenie tego (z góry do dołu) zostanie zrównoważone podciśnieniem i będzie spełniać swoją rolę. Cieszę się, że tak :) Tak na styk powinna być rura 150, czy 125 będzie faktycznie za mało?

Herakles,
Po co odpowiedź która nic nie wnosi? Po co strumień powietrza do kotła to wyjaśnił już kominiarz (raz jeszcze dziękuję za wypowiedź). Sam załóż torebkę na głowę...

adam_mk
15-12-2012, 12:25
kominiarzu
Obudź się wreszcie!
Przestań opowiadać o przepisach (które CIEBIE bezwzględnie obligują pod groźbą utraty zawodu) a zacznij wyjaśniać skąd TAKIE przepisy się wzięły!

Ludzie kupili sobie za ciężko zarobione pieniądze okna.
Wybierali najszczelniejsze, jakie istnieją.
Wywalili te ładne, ale nieszczelne....
A teraz TY opowiadasz - że przepis nakazuje im zrobienie dziury w ścianie o wielkości małego okna....
To po jaki huj oni te szczelne okna kupili?
ŻADEN kominiarz im konieczności takiego postępowania istnieniem przepisu nie wyjaśni!

Ale...
Jeżeli nie zrozumieją mechanizmu, jaki usiłują uruchomić - to wyniosą ich w workach do kostnicy (co często ostatnio się dzieje).
Dlatego tłumaczenie powinno być takie :
Zaczadzicie się, jak uszczelnicie za bardzo dom! Ogień w kotle/piecu gazowym aby się palić potrzebuje powietrza - SKĄD JE MA WZIĄĆ W USZCZELNIONYM DOMU?
Kocioł produkuje spaliny... JAK CHCECIE SIĘ ICH POZBYĆ ZE SZCZELNEGO DOMU?


To są treści kierowane do tych, którzy SAMI postanowili rozwiązać problem ucieczki ciepła, wentylacji i ogrzewania.
ZACZNIJCIE MYŚLEĆ O TYM CO WYKONUJECIE!
ZDOBĄDŹCIE WIEDZĘ O MECHANIZMACH, KTÓRE URUCHAMIACIE!
Albo?
Wyjmijcie kasę i zapłaćcie tym, którzy wykonają potrzebne zadania zgodnie ze sztuką i prawami fizyki...
Nie da się kłócić z prawami Natury...
to ONA ma tu rację!

Adam M.

adam_mk
15-12-2012, 12:30
Oj jamroh !

"Herakles,
Po co odpowiedź która nic nie wnosi? Po co strumień powietrza do kotła to wyjaśnił już kominiarz (raz jeszcze dziękuję za wypowiedź). Sam załóż torebkę na głowę... "

Zupełnie nie rozumiesz co się do Ciebie pisze!
Poszukaj tej reklamówki i naprawdę zrób to doświadczenie!

Adam M.

autorus
15-12-2012, 12:32
Adaś widzę ze nerwy ci siadają. Ciepła herbatka działa cuda :) :lol2::lol2::lol2:

kominiarz
15-12-2012, 13:14
przecież to nie ja te przepisy wymyśliłem, nie zgadzasz się z nimi to napisz to do komitetów normalizacyjnych, ktoś to przeliczył, wdrożył w życie i tak jest, przytaczasz zasadę Wernera Karl Heisenberga weź też pod uwagę zasadę wiązania teorii z praktyką. Piszesz abym się obudził... napisz do tych co instalują takie kotły, Jamroh pisze, że to nowy kocioł, po jaką cholerę został tam zainstalowany? Przecież taki kosztuje cirka 2000 tysie, a turbo 2300, nie ma dzisiaj praktycznie bariery wysokości komina przy kotłach turbo, wyrzucają spaliny na wysokość ponad 20 metrów jak kotły kondensacyjne np. mini term Termetu.

„Przestań opowiadać o przepisach (które CIEBIE bezwzględnie obligują pod groźbą utraty zawodu) a zacznij wyjaśniać skąd TAKIE przepisy się wzięły! „

nie ma takiej groźby, obowiązują zarówno mnie jak i Ciebie, oświeć mnie proszę skąd się te przepisy wzięły.

Liwko
15-12-2012, 14:00
To po jaki huj oni te szczelne okna kupili?



A fuj Adamie... Taki błąd...:(

jamroh
15-12-2012, 15:55
(...)
Zaczadzicie się, jak uszczelnicie za bardzo dom! Ogień w kotle/piecu gazowym aby się palić potrzebuje powietrza - SKĄD JE MA WZIĄĆ W USZCZELNIONYM DOMU?
Kocioł produkuje spaliny... JAK CHCECIE SIĘ ICH POZBYĆ ZE SZCZELNEGO DOMU?
(...)
Wyjmijcie kasę i zapłaćcie tym, którzy wykonają potrzebne zadania zgodnie ze sztuką i prawami fizyki...
(...)
Adam M.

1. Powietrze kocioł ma brać z nawiewu - dlatego zgodnie z przepisami chcę go zrobić.
2. Spaliny odprowadza komin do którego podłączony jest kocioł. Ponadto jest kratka wentylacyjna, która po zrobieniu nawiewu mam nadzieję zacznie spełniać swoją rolę.
3. No i jak zawsze chodzi o kasę. A ja się cieszę, że są osoby takie jak "kominiarz" które potrafią pomóc na forum, a nie tylko myślą o naganianiu sobie klientów...

Ps Dotąd miałem nieszczelne drzwi przez które wiało, kibel z którego wiało, rozszczelniłem okna dzięki czemu wiało, a mimo to z kratki... wiało. Dlatego dziwi mnie krytyka uszczelniania mieszkania, przecież nie ma pizgać przez chatę jak na dworcu albo na klatce. A tak zrobię nawiew, podprowadzę pod kocioł i mam nadzieję, że problem podciśnienia zniknie. A kocioł już sobie zimne powietrze zassie i puści ze spalinami kominem.

kominiarz
15-12-2012, 16:12
Jamroh, dziękuję za dobre słowo, które coraz rzadziej gości na tym forum.

Nie chcę być gołosłowny, wyciąg z obowiązujących przepisów:

POLSKA NORMA PN -B -02431-1
Ogrzewnictwo
Kotłownie wbudowane na paliwa gazowe o gęstości względnej mniejszej niż 1 Wymagania

2.2.1 Pomieszczenia z kotłami o łącznej mocy cieplnej do 30 kW

2.2.1.4 Wentylacja
W pomieszczeniu w którym znajdują się kotły powinien znajdować się niezamykany otwór wentylacji nawiewnej o powierzchni nie mniejszej niż 200 cm2, którego dolna krawędź powinna być umieszczona nie wyżej niż 30 cm ponad poziomem podłogi oraz niezamykany otwór wentylacji wywiewnej o powierzchni nie mniejszej niż 200 cm2, umieszczony możliwie blisko stropu .

Dopuszcza się doprowadzenie powietrza zewnętrznego z sąsiednich pomieszczeń wyposażonych w niezamykany otwór wentylacji nawiewnej o powierzchni nie mniejszej niż 200 cm2.

Stosowanie wentylacji wyciągowej mechanicznej jest niedopuszczalne.

herakles
15-12-2012, 16:28
No to p ci ten nawiew, uchyl okno! Po co rozkuwać to mieszkanie efekt ten sam. Naprawdę zrób to doświadczenie z torebką, ono wiele Ci pozwoli zrozumieć. Na początek bym Ci proponował zlikwidować uszczelnienie drzwi wejściowych. Powietrze z klatki zawsze cieplejsze niż z dworu. I zrób coś z tym prędko bo sobie zrobisz krzywdę. Adam Cię tu próbuje zmusić do myślenia, jeśli Cię to przerasta, zawołaj tego kominiarza zapłać mu i niech zrobi tak, żeby było dobrze. Jeśli chcesz sam, zacznij od torebki i zacznij myśleć. Pamiętaj, żyjesz tylko dzięki temu, że z tej kratki wieje, jakby z niej nie wiało to by Cię z nami już nie było. A co się stanie jak ona się gdzieś przytka, bo jaką torebkę zaciągnie? Aha, jak tam grzybki już powinny wyrosnąć dorodne okazy?

herakles
15-12-2012, 16:31
O a może byś się na klatkę przekuł.??? Tam na klatce, jak sąsiedzi nie jarają całkiem dobre podgrzane powietrze jest. Wiem, bo sam zimą korzystam, a u mnie klatka ogrzewana...

kominiarz
15-12-2012, 16:55
Problem w tym, że kratka wywiewna usytuowana ponad dachem blisko kanału spalinowego potrafi zaciągnąć spaliny do mieszkania, na pewno już troszkę rozrzedzone ale jednak nadal niebezpieczne,

Adamowi nie chodziło o dziury pod drzwiami...

herakles, nie rób sobie żartów, to są poważne sprawy.

herakles
15-12-2012, 17:22
Przepraszam, ale nie widzę tu żartu z mojej strony! Żartem jest uszczelnianie mieszkania czym tylko się da, jeszcze z kotłem w środku. Przepraszam, ale to jest SZALEŃSTWO. Wcale nie mniejsze niż ta foliowa torebka. Bo foliową torebką tylko sobie co najwyżej zrobi krzywdę a nie innym. Po prostu nerwy mi troszkę puszczają jak takie coś czytam, zresztą nie tylko mi. Z tym podmieszaniem spalin to przesadzasz, ale jest ryzyko, że równie genialny sąsiad podłączył piec do kanału wentylacji, którego wylot jest tuż obok, wtedy faktycznie robi się niebezpiecznie. Komin też może być przecież nieszczelny w środku. Nie może wiać z kratki! Ja to bym w takim mieszkaniu się bał siedzieć bez otwartego okna.

kominiarz
15-12-2012, 17:34
Z tym podmieszaniem spalin to przesadzasz

Nie przesadzam, tak jest. Robię takie badania.

autorus
15-12-2012, 18:16
u mnie kominów w kotłowni brak. Chociaż planuje kominek ale z własnym zasilaniem powietrznym.

herakles
15-12-2012, 18:47
Uwaga na to zasilanie. Pomyśl co się stanie z rurą która ma -10 / -20 *C. Ano zrobi się oblodzona rura(wiem widziałem). To trzeba bardzo dobrze przemyśleć.

herakles
15-12-2012, 18:53
Kominarz, sam wiesz, że chałupa sprzed 100 lat jest co prawda niezniszczalna, ale w kominie od różnych kwasów, czy może jaki pożar sadzy po drodze był mogło się coś dość mocno rozszczelnić. Albo rozszczelni się której pięknej nocy bo sąsiad zaszaleje przy kozie i już się mieszkańcy nie obudzą.

plusfoto
15-12-2012, 18:57
Uwaga na to zasilanie. Pomyśl co się stanie z rurą która ma -10 / -20 *C. Ano zrobi się oblodzona rura(wiem widziałem). To trzeba bardzo dobrze przemyśleć.
O holera to wszystkie GWC przestaną działać:(

kominiarz
15-12-2012, 19:36
u mnie kominów w kotłowni brak. Chociaż planuje kominek ale z własnym zasilaniem powietrznym.

Autorus, jak będziesz robił kanał do zasilenia powietrzem kominek śmiało go możesz zaizolować, szczególnie jak będzie długi, jak będzie coś po drodze dotykał może przenieść zimno na inne elementy budynku, spotkałem się ostatnio z z przypadkiem blokowego kanału wentylacyjnego z nieogrzewanej piwnicy, zasysał bardzo zimne powietrze, był nieizolowany i po drodze do góry wychładzał wszystko, ściany, stropy itd. podłoga w łazience przy ostatnich mrozach miała 10oC, o tym projektanci zapomnieli lub nie mieli pojęcia.

nydar
15-12-2012, 20:56
Uwaga na to zasilanie. Pomyśl co się stanie z rurą która ma -10 / -20 *C. Ano zrobi się oblodzona rura(wiem widziałem). To trzeba bardzo dobrze przemyśleć.
Masz rację .Ona się zrobi oblodzona,a bardziej oszroniona,ale na zewnątrz a nie w środku.W środku jest brak wilgoci aby to nastąpiło.Wiem bo tak mam.Przed zaizolowaniem,szroniła na zewnątrz a nie wewnątrz . Nie ma obawy ,że wewnątrz zmieni się średnica.

herakles
15-12-2012, 21:11
Oczywiście, że na zewnątrz. SKUJE JĄ LÓD, a nie żaden szron. Będzie na niej kilka centymetrów lodu i lało się z niej dodatkowo woda. Bardzo dokładnie temat doprowadzenia powietrza z zewnątrz trzeba przemyśleć.

Plusfoto chyba nie doczytałeś....

nydar
15-12-2012, 21:18
Bez względu na to ,czy lód ,czy szron,trzeba zaizolować od zewnątrz.To jest istotą problemu.Więcej strachów nie dostrzegam.

herakles
15-12-2012, 22:05
Oczywiście!!!

ALE,

popatrz sobie na zdjęcia w necie jak to ludzie robią. Czasem tak, że się NIE DA!!! I co wtedy? Ano odłączają. Lepiej od razu zrobić dobrze.

adam_mk
16-12-2012, 12:22
kominiarz

Staram się jak potrafię (i chyba słabo mi idzie) wyjaśnić, że opowieściami typu - "bo tak mówią przepisy, które nas obowiązują" - nic dobrego się nie zrobi.
Przepisy są w porządku!
Zawierają to, co trzeba!
Ale...
Ludziska nie zawierają tego co potrzebne!
Wiedzy, logiki, rozumu...
A za cudzy płacić nie chcą!
- No to ich potem nogami do przodu wynoszą, bo kocioł z otwartą komorą kosztuje 2000 a taki kombajn z zamkniętą 3200.
Co rok czytam tu o kratach wentylacyjnych, z których pizga zamiast wywiewać.
A jak wywiewa - to kradnie ciepło i dlatego zatyka się czym popadnie taką kratkę...

Idiocie i nieukowi może się zdarzyć zamontowanie kotła z otwarta komorą w pomieszczeniu bez należytego dopływu powietrza z zewnątrz.
TOBIE - NIE!!!
O tym pisałem.
Powinniśmy kłaść oczywistości do opornych łbów, skoro tu już dyskutujemy.
Eksperyment z foliową torbą na łbie dobrze pokazuje to, o czym piszemy.
A i tak znajdzie się baran, któremu wydaje się on kpiną a nie poszukiwaniem odpowiedzi na pytania jakie stawia...

Takie coś warto sobie obejrzeć:
http://psp.opole.pl/uploads/czad_zestaw_od_2009.pdf

A to tylko jedno województwo...
I to nie najludniejsze!

Adam M.

Sławek...
16-12-2012, 12:53
adam dopóki będzie trwała u inwestorów gonitwa i walka o jak najtańsze wybudowanie domu to sytuacja się nie zmieni, niestety ale dążenie do taniości zabija zdrowy rozsądek i zmienia patrzenie na świat...

Indiana_
16-12-2012, 13:14
Sam niedawno miałem klienta na montaż kondensata.
No to wyceniłem niedrogiego DeDietricha MCRII za 3500 + montaż, ale klient poszperał po necie po forach i stwierdził, że skoro ma grzejniki to i tak kondensat mu niepotrzebny. Chce mieć tańszy kocioł. No to OK, co się będę kopał, nie ja przecież rachunki płacę, więc wyceniłem kocioł turbo za jakieś 2500zł +montaż. Ale klient znowu, że za drogo, teraz chce mieć z otwartą komorą :-) Mówię, że to głupota do potęgi, gdyż w kuchni trzeba by zrobić solidną dziurę w ścianie jako nawiew, a że wiem dobrze że od razu po moim wyjściu zostanie ona zaślepiona, więc odmawiam montażu.
Po dwóch dniach dzwonię, czy przemyślał sprawę i czy montujemy kocioł turbo, a ten mówi, żebym już nie przyjeżdżał, bo znalazł znajomego który mu powiesi kocioł z otwartą komorą bez żadnego kucia otworu :-)

Sławek...
16-12-2012, 14:15
widzisz Indiana i już Twoje akcje jako instalatora spadają bo nie potrafisz spełnić wysublimowanych potrzeb klienta ;)

miki121
16-12-2012, 14:35
ja mam tak też często...
ale cóż przecież klienci wiedzą lepiej :)

adam_mk
16-12-2012, 17:14
Kolejny chętny do podniesienia słupka statystyki zatruć/zgonów...
A jak go szlag trafi (oby nie z całą rodziną) to nawet w dupę za głupotę nie będzie kogo kopnąć.

Adam M.

autorus
16-12-2012, 18:45
:(:(:(:( ło matko.

Jakoś bym zrozumiał jakby komuś kuku chciał zrobić. Wiadomo nieładnie , przy najmniej tak mnie uczyli. Ale żeby sobie kuku robić to już trzeba sprawę nazwać po imieniu tzn DEBIL.

Sławek...
16-12-2012, 19:19
...nie debil tylko Oszczędny Inwestor ;)

taki nie weźmie porządnej firmy (raczej żadnej nie weźmie, znajdzie jakiegoś Ziutka i mu on ten Ziutek dom postawi), nie kupi przyzwoitego towaru, on śpi w nocy i śni mu się jak wszyscy z niego zdzierają, jak czyhają na jego kasę, on dobrze wie, że zbuduje dom taniej niż inni, bo inni dali się omamić a on jest mądrzejszy, może nawet najmądrzejszy ;)..

też znam takich, nie da się ukryć ;)

herakles
16-12-2012, 19:37
Panowie, przestańcie "głupio wydane fury pieniędzy" nazywać mądrością. "Oszczędny Inwestor" to mądry inwestor. Porządna firma, co to jest? Jest taki wątek, w którym opisują te porządne firmy. Mnie się nie śni, że wszyscy ze mnie zdzierają, TO NIESTETY FAKT. Jak coś zrobisz sam to ma to kilka zalet. Po pierwsze TANIO po drugie DOKŁADNIE. A porządna firma, to DROGO i na odwal się. Takie mam osobiste doświadczenia, takie doświadczenia mają moi znajomi i twoja uczciwa postawa tego nie zmieni. A jeśli kogoś to boli to za karabin i niech szczela do partaczy!

Karlsen
16-12-2012, 20:33
Z mego doświadczenia, z daleka omijałem "fachmanów", którzy podczas pierwszego kontaktu w ramach autopromocji używali stwierdzenia "będzie pan zadowolony". Brrrr. Nawet jak to piszę, to ciarki po plecach chodzą.

psulek
16-12-2012, 21:10
A z mojego doświadczenia fachowcy są różni. Na szczęście nie miałem jeszcze większych problemów, poza jedną ucieczką. Część rzeczy, które można zrobić samemu zrobiłem, na resztę nie było czasu ani ochoty no i innych nie wykona się samemu i bez odpowiednich (drogich) narzędzi.

Sławek...
16-12-2012, 23:55
..."będzie Pan zadowolony" to klasyk fachowców a "płacę od razu, z kasą nie ma żadnych problemów" to klasyk inwestorów hehe

michal_l
17-12-2012, 07:35
już kiedyś proponowałem, abyśmy wspólnie na forum zaproponowali
listę rzeczy na które potencjalny inwestor powinien zwrócić uwagę zanim wybierze firmę
wykonującą np. instalację WM.
Dzięki temu uda się [być może] uniknąć generalizowania w stylu : "wszyscy fachowcy to oszuści"

Moim zdaniem fachowiec od wentylacji powinien:
1. przygotować wstępną wycenę na podstawie szkicu instalacji wentylacyjnej,
2. przedstawić Klientowi wzór umowy, jaka będzie podstawą współpracy,
3. przedstawić Klientowi kilka wariantów wykonania instalacji wraz z zaletami i wadami każdego z nich
4. przygotować projekt instalacji
5. zakończyć pracę pomiarami instalacji [ protokół]

Proszę o sugestie jak jeszcze możemy ułatwić wybór dobrego fachowca?

jamroh
17-12-2012, 11:14
No to p ci ten nawiew, uchyl okno! Po co rozkuwać to mieszkanie efekt ten sam(...)Na początek bym Ci proponował zlikwidować uszczelnienie drzwi wejściowych. Powietrze z klatki zawsze cieplejsze niż z dworu.

Herakles, chyba nie sądzisz, że zamierzam spędzić zimę przy otwartym oknie? Po co rozkuwać? Ano po to, żeby nie wiało przez całe mieszkanie (bynajmniej nie chodzi o mikro wentylację, a makro pizgawicę - bo taką ilość powietrza powinienem dostarczyć ;) ) tylko żeby potrzebne do spalania - albo wyrównania podciśnienia - powietrze dostarczyć bezpośrednio pod kocioł. Bliżej i w większej ilości. Pomysł z klatką schodową dobry, o ile nie jest to zniszczona brama z otwartymi drzwiami, gdzie wcale dużo cieplej nie jest... Panowie (Pan i Pan adam_mk) sami sobie zaprzeczacie. Najpierw z uporem maniaka każesz Herakles zakładać torebkę na głowę (jakiś fetysz?), żeby później odradzać robienie nawiewu, bo po co kłóć. A to wszystko przy akompaniamencie adama_mk, który imputuje mi, że nie rozumiem o co chodzi z torebką... zdecydujcie się, czy krytykujecie robienie nawiewu, czy straszycie tlenkiem węgla bo troszkę się to wyklucza ;)

herakles
17-12-2012, 13:16
Herakles, chyba nie sądzisz, że zamierzam spędzić zimę przy otwartym oknie? Po co rozkuwać? Ano po to, żeby nie wiało przez całe mieszkanie (bynajmniej nie chodzi o mikro wentylację, a makro pizgawicę - bo taką ilość powietrza powinienem dostarczyć ;) ) tylko żeby potrzebne do spalania - albo wyrównania podciśnienia - powietrze dostarczyć bezpośrednio pod kocioł. Bliżej i w większej ilości. Pomysł z klatką schodową dobry, o ile nie jest to zniszczona brama z otwartymi drzwiami, gdzie wcale dużo cieplej nie jest... Panowie (Pan i Pan adam_mk) sami sobie zaprzeczacie. Najpierw z uporem maniaka każesz Herakles zakładać torebkę na głowę (jakiś fetysz?), żeby później odradzać robienie nawiewu, bo po co kłóć. A to wszystko przy akompaniamencie adama_mk, który imputuje mi, że nie rozumiem o co chodzi z torebką... zdecydujcie się, czy krytykujecie robienie nawiewu, czy straszycie tlenkiem węgla bo troszkę się to wyklucza ;)

http://c3201142.cdn.imgwykop.pl/comment_IwqPQWJAs71gGQOC0L85r0NoBcB1gZbl,w400.jpg

Ale zaczynasz myśleć, dobry znak, szanse na przetrwanie rosną!

jamroh
17-12-2012, 13:40
Poza torebką która Cię podnieca i którą mam nadzieję sam założysz, nic konstruktywnego nie zaproponowałeś. Jeden pomysł z klatką schodową który u mnie się nie sprawdzi. Brawo.

Przemysław_
17-12-2012, 16:44
Załóż torbę może Ci się spoodoba i zobaczysz dlaczego.

herakles
17-12-2012, 20:51
Ty cały czas nie panimajesz, co ja ci przekazać tą torebką chce. ZAŁÓŻ JĄ. To co jest w środku, to jest to, co TY zrobiłeś z mieszkaniem. A jak Ci się spodoba ten fetysz to weź większą i załóż na głowę z zapaloną zapalniczką w środku. To będziesz miał TO co zrobiłeś wstawiając tam ten piec. Tylko weź w obecności kogoś to zrób, jakbyś odleciał za daleko, coby cię na ziemię ściągnął, bo nie chciałbym jutro we wiadomościach usłyszeć, że ktoś się torebką i zapalniczką udusił...

I jeszcze jedno. Ta dziura co ją chcesz wykuć, wiesz jaka ona duża będzie?

Co do przepisów. Przepisy w tym kraju są DOBRE, nawet bardzo dobre. Powiem więcej IDIOTOODPORNE i uniwersalne. Szkoda, że wszystkie przepisy w tym kraju takie nie są.

Poradzę Ci tak, zrób zgodnie z przepisami, dłużej pożyjesz.

Z szafki w łazience wieje od pionów, proponuję na dole i u góry psiknąć pianką, zamiast uszczelniać drzwi. No chyba, że masz szafkę w kominie wentylacyjnym.

Pytałem o grzyba, bo na pewno go masz(prawda?), może go jeszcze nie zlokalizowałeś ale raczej nie ma bata, żeby się nie zrobił. Pozbędziesz się go doprowadzając temat wentylacji do porządku. Dlatego u siebie jakbym był, to najpierwej usunąłbym uszczelnienia z okien i drzwi. Delikatnie po trochu, na taki akceptowalny poziom. Jak kratka nie zaczęłaby wciągać, ciąłbym uszczelki do skutku, ale to bym zrobił u siebie, ja bym sobie takiego pieca nie wstawił, a jak bym go zastał to opchnąłbym go wpizdu i kupił właściwy. Ty zrób zgodnie z przepisami.

jamroh
17-12-2012, 21:25
No właśnie nie mam na siłę uszczelnionego mieszkania bo celowo mocno rozszczelniam okna, a do tego nie zapycham kratki mimo, że wieje. Dlatego zgodnie z przepisami chcę zrobić nawiew, żeby przywrócić wentylację a nie dmuchać powietrzem z dachu przez brudny komin. Grzyba nie mam, podobnie jak nie mam problemów z wilgocią typu parujące szyby - po prostu rozszczelniam, wietrzę, grzeję. Jeżeli wolałbyś na moim miejscu wycinać uszczelki byle tylko nie robić nawiewu - to Twoja sprawa. Ciekawe czy szybę też byś wybił żeby tylko nie kuć w ścianie? Ale niezależnie od tego co byś wolał, radzę zacząć od czytania innych wypowiedzi ze zrozumieniem. Torebka foliowa nie jest odpowiedzią na każde pytanie. Trochę kultury osobistej też nie zaszkodzi. No i proszę nie mylić bezczelności i ignorancji z profesjonalizmem.

Taka to była rozmowa:
- wieje mi z kratki...
- to załóż torebkę na głowę
- ...mam kocioł z otwartą komorą...
- oj, torebka na głowę
- ale przecież chcę zrobić nawiew...
- tylko torebka na głowie
- a co z nawiewem...
- ja bym wycinał uszczelki i wycinał i wycinał aż by przestało wiać, taki jestem fachowiec!
- (a to niech sobie wycina... ciekawe czy sam chodzi z torebką :D )

Na dalsze przepychanki z Panem heraklesem szkoda mi czasu. Osobie która udzieliła mi merytorycznej odpowiedzi nt. nawiewu dziękuję, a foliowych fachowców pozdrawiam :)

Sławek...
18-12-2012, 00:20
...jamroh ja ich wszystkich przebiję: zamontuj sobie pompę ciepła ;)

herakles
18-12-2012, 09:21
...jamroh ja ich wszystkich przebiję: zamontuj sobie pompę ciepła ;)

:lol2: :lol2: :lol2: :lol2: :lol2:

jamroh
18-12-2012, 14:51
...jamroh ja ich wszystkich przebiję: zamontuj sobie pompę ciepła ;)

No chyba nie mam wyjścia :D Najlepsze rozwiązanie w kamienicach :D :D :D

HAL9000
27-12-2012, 15:32
Nie wiem w jakim wątku, więc tu zadaję pytanie. Jeśli instalacja wentylacyjna jest zrobiona na rurach PE-FLEX 75 dla strumienia powietrza do 30 m3/h to w przypadku reku o wydajności 350 m3/h ile powinno być otworów nawiewnych aby całą tą masę powietrza przepchać? Czy należy zwyczajnie podzielić maks wydajność rekuperatora przez maksymalny przepływ w przewodach, czy też inaczej się to liczy?

coulignon
27-12-2012, 16:45
no tak tylko jest to lekko od dupy strony. Najpierw ustalasz ilość powietrza dla każdego pomieszczenia. Potem dobierasz do tego zapotrzebowania średnicę i ilość kanałów dla kazdego pomiezszcania. Na końcu wychodzi ci jaka powinna być wydajnośc centrali.Po Twoim pytaniu mam wrażenie że do rekuperatora chcesz doprojektować potrzebną ilość pomieszczeń i ich kubaturę .

HAL9000
27-12-2012, 20:13
Trochę mnie kolega objechał, ale chyba nie przeczytał dokładnie mojego postu - napisałem "jeśli jest zrobiona" . Człowiek, który wykonał (połowicznie) moją instalację wentylacyjną, takie właśnie przewody zastosował, a centrala wentylacyjna miała być o wydajności 350 m3/h. Tak na marginesie, to nie raczył mnie nawet poinformować, że takie przewody zastosuje, chociaż wcześniej mowa była o płaskich. Dzisiaj w necie natknąłem się na takie przewody i zauważyłem, że w specyfikacji mają przepływ do 30 m3/h. I tak sobie pomyślałem, skoro one mają taki przepływ, a centrala ma mieć maks 350 to powinno być tych przewodów 12 nawiewnych, aby upchać całe to powietrze. Stąd było moje pytanie. Może głupie, ale jestem raczej dyletantem w tej dziedzinie.

ArturWi
27-12-2012, 20:41
Dzisiaj w necie natknąłem się na takie przewody i zauważyłem, że w specyfikacji mają przepływ do 30 m3/h. I tak sobie pomyślałem, skoro one mają taki przepływ, a centrala ma mieć maks 350 to powinno być tych przewodów 12 nawiewnych, aby upchać całe to powietrze. Stąd było moje pytanie. Może głupie, ale jestem raczej dyletantem w tej dziedzinie.
Przepływ to one mogą mieć i 100m3/h ;)
Pytanie z jaką prędkością będzie w nich przepływało powietrze przy takich wydajnościach co ma wpływ na głośność instalacji.
Instalacje projektuje się na max.4m/s,wtedy jest "cisza" także musisz obliczyć sobie,znając ilość i średnicę kanałów z jakimi prędkościami powietrze przepływa u Ciebie przy danej wydajności na rekuperatorze.

coulignon
27-12-2012, 21:15
prędkośc powietrza w kanale obliczasz ze wzoru V= Q /3600*S gdzie Q to wydajność w m3/godz a S to pole przekroju kanału (w m2). Wynik wyjdzie w m/s. Żeby dla 70mm przekroczyć prędkośc 4 m/s (5 m/s to absolutnie graniczna predkość) musiałbyś pchnąć jednym kanałem ponad 55 m3/godz.
Tak więc bez obaw jeśli masz więcej niż 6 rurek.

Instaltechnic
28-12-2012, 12:06
prędkośc powietrza w kanale obliczasz ze wzoru V= Q /3600*S gdzie Q to wydajność w m3/godz a S to pole przekroju kanału (w m2). Wynik wyjdzie w m/s. Żeby dla 70mm przekroczyć prędkośc 4 m/s (5 m/s to absolutnie graniczna predkość) musiałbyś pchnąć jednym kanałem ponad 55 m3/godz.
Tak więc bez obaw jeśli masz więcej niż 6 rurek.

PE-FLEX 75 ten co ja kładę ma 63mm w środku, więc przy optymistycznych warunkach przepływu, żeby się zmieścić poniżej 4m/s nie możesz puścić jedną rurą więcej niż 45m3. To daje 8 rurek pod reku 350m3. Przy 6 rurach masz 5,20m/s przepływu, przy 7 masz 4,46m/s. Przy 6-ciu niestety będzie słychać że działa, bo reku działając na maksa hałasuje i przepływ 5,2m/s też się dołoży; przy 7-miu już według wytycznych; przy 8-miu już cicho...

HAL9000
28-12-2012, 12:42
To myślę, że będzie ok chociaż byłem pełen obaw. Dziękuję za uspokajające odpowiedzi.

Jacekss
28-12-2012, 12:56
a to u mnie przy prostokątnych hałasuje już wcześniej niż te 4m/s
reku jak puszcze tak do 150m3/h to jest ok praktycznie nie słychać ale jak dam te ok 300m3/h to już jest

Instaltechnic
28-12-2012, 14:54
No tak, tylko ważne co hałasuje. Może rura, a może anemostat, może rozgałęzienia, może reku słychać, może inne powody...
Przy 4 m/s ogólnie nie powinno, ale są różne instalacje i nie można generalizować.

Kolejne sprawa, że każda rura przy tej samej prędkości będzie miała inny poziom generowania i przenoszenia hałasu.

PS. Złożyć teoretycznie każdy może, ale żeby było zgodnie ze sztuką i oczekiwaniami, to jednak nie takie proste. Żadna wiedza nie jest tajemna, ale też każdą rzecz da się spierniczyć. Najgorsze że nie każdą da się łatwo naprawić.

phoenix*
01-01-2013, 12:00
Witajcie w nowym roku :)

Ostatnio tu bylem jakies 80 stron temu, sie temacik rozrasta :) i dobrze.
Troche rzeczy z glowy mi ulecialo :( Wybaczcie jezeli sie powtarzam ale ciezko mi by bylo przebrnac przez 80 stron wstecz (leniuch).

mam dwa pytanka, Dom z plaskim dachem kubatura niemal 1000m3.
1) jaka centralka w sensie mocy do takiej kubatury sie nadaje ? (aby nie chodzila ciagle na maxa),
czy moze zamiast jednej duzej centrali zrobic dwie mniejsze ?
2) dach plaski wiec odpada chowanie kanalow wentylacyjnych na poddaszu, czy jest jakas inna alternatywa niz podwieszany sufit ?

pozdro

miki121
01-01-2013, 12:28
Witajcie w nowym roku :)

Ostatnio tu bylem jakies 80 stron temu, sie temacik rozrasta :) i dobrze.
Troche rzeczy z glowy mi ulecialo :( Wybaczcie jezeli sie powtarzam ale ciezko mi by bylo przebrnac przez 80 stron wstecz (leniuch).

mam dwa pytanka, Dom z plaskim dachem kubatura niemal 1000m3.
1) jaka centralka w sensie mocy do takiej kubatury sie nadaje ? (aby nie chodzila ciagle na maxa),
czy moze zamiast jednej duzej centrali zrobic dwie mniejsze ?
2) dach plaski wiec odpada chowanie kanalow wentylacyjnych na poddaszu, czy jest jakas inna alternatywa niz podwieszany sufit ?

pozdro

Kanały PE o różnych rozmiarach :)
Co do centralek szczerze mówiąc maksymalnie wrzuciłbym tam 550m3 większa nie ma sensu chyba że planujesz w domu spa :)

phoenix*
02-01-2013, 10:48
ale masz na mysli te rury PE chowane w scianach czy suficie ?
chodzi mi o to czy da sie jakso to zamocowac chowajac w stropie i nie robiac podwieszanego sufitu z plyty K-G.

pozdr

autorus
02-01-2013, 11:15
Kanały PE o różnych rozmiarach :)
Co do centralek szczerze mówiąc maksymalnie wrzuciłbym tam 550m3 większa nie ma sensu chyba że planujesz w domu spa :)

To czemu u mnie przy kubaturze 1200m3 mam 2reku x 700m3 w projekcie? A i ważne. Nie planuje SPA :p

Jacekss
02-01-2013, 11:32
No tak, tylko ważne co hałasuje. Może rura, a może anemostat, może rozgałęzienia, może reku słychać, może inne powody...
Przy 4 m/s ogólnie nie powinno, ale są różne instalacje i nie można generalizować.
Kolejne sprawa, że każda rura przy tej samej prędkości będzie miała inny poziom generowania i przenoszenia hałasu.


na dole w suficie podwieszanym umieściłem kanały prostokątne metalowe, i niestety są one głośne w porównaniu z tymi okrągłymi (typu flex). na poddaszu mam właśnie flexy i jest ciszej..
możliwe że dołożenie tłumika na wyjściu nawiewu z reku poprawiłoby sytuację

Instaltechnic
02-01-2013, 11:49
na dole w suficie podwieszanym umieściłem kanały prostokątne metalowe, i niestety są one głośne w porównaniu z tymi okrągłymi (typu flex). na poddaszu mam właśnie flexy i jest ciszej..
możliwe że dołożenie tłumika na wyjściu nawiewu z reku poprawiłoby sytuację

Napisz jaki masz reku i max wydajność. Nie masz żadnego tłumika w instalacji?

nydar
02-01-2013, 11:52
To czemu u mnie przy kubaturze 1200m3 mam 2reku x 700m3 w projekcie? A i ważne. Nie planuje SPA :p

A projektant wpisał w projekcie dostawcę systemu?

Jacekss
02-01-2013, 12:29
Napisz jaki masz reku i max wydajność. Nie masz żadnego tłumika w instalacji?

Reku to BRINK Medium 300, mx 300m3/h
na teraz nie mam tłumika, na szybko podłączałem instalacje do reku po to aby sprawdzić jak działa + uruchomić sterownik
dołożenie tłumika to sprawa otwarta, kwestia kupienia i podłączenia

Instaltechnic
02-01-2013, 13:42
Reku to BRINK Medium 300, mx 300m3/h
na teraz nie mam tłumika, na szybko podłączałem instalacje do reku po to aby sprawdzić jak działa + uruchomić sterownik
dołożenie tłumika to sprawa otwarta, kwestia kupienia i podłączenia

Ten reku nie jest cichy przy 300m3/h - to fakt. Masz też dość głośne kanały. Sprawdź czy nie leżą na konstrukcji sufitu bezpośrednio lub na samym wykończeniu sufitu w bliskiej odległości od reku - mogą dodatkowo przenosić hałas. W ociepleniu masz pewnie ciszej, bo flex i bo w wełnie...

Producent zaleca podłączenie nawiewu do pomieszczeń przez tłumik długości 1m, bo na wylocie masz chyba ze 20dB głośniej... Koszt około 150zł.
Jak idziesz spać i chodzi na niższym biegu nie może być słyszalny - wcale ;)

Jacekss
02-01-2013, 13:59
ok dzięki za info, po przeprowadzce zamontuje sobie jakiś tłumik :)
sam z siebie reku przy maks wydajności już hałasuje, możliwe że to ten hałas przenosi sie dalej, flexy trochę tłumią więc jest całkiem ok
natomiast kanały prostokątne metalowe pewnie przenoszą te hałasy "wyśmienicie" ;)
na najniższym biegu w zasadzie nic nie słyszę i to jest plus - to mnie cieszy bo będę mógł wentylować dom nonstop

Liwko
02-01-2013, 16:26
Jakby ktoś się pytał ile wydaję na filtry to ma odpowiedź http://allegro.pl/ovata-80g-m2-szer-160cm-gr-0-8cm-owata-watolina-i2894311169.html (http://forum.muratordom.pl/redirector.php?url=http%3A%2F%2Fallegro.pl%2Fovata-80g-m2-szer-160cm-gr-0-8cm-owata-watolina-i2894311169.html)
Taki metr bieżący starcza mi na dwa lata :D

Gdyby link przestał działać to szukać ovaty ;)

autorus
02-01-2013, 16:38
A projektant wpisał w projekcie dostawcę systemu?

:) a wpisał.

"6.2 Dobór urządzeń


CENTRALA ZEFIR RK-700-UPE 2 KPL.
Producent: „EKOKLIMAX – PROJEKT”

WENTYLATOR KVK125 + REE1 + AWE-SK 1 SZT.
Producent: „Systemair”

NAGRZEWNICA KANAŁOWA CBM100 1 SZT.
Producent: „Systemair”


FILTR FFR100 Z FILTREM EU7 1 SZT.

Producent: „Systemair”

WENTYLATOR SILENT200 2 SZT.
Producent: „Venture Indastries”

WENTYLATOR SILENT100 2 SZT.
Producent: „Venture Indastries” "

nydar
02-01-2013, 17:56
No i wszystko jasne.Z samych projektów chłopina nie wyżyje.

Instaltechnic
02-01-2013, 18:22
Jakby ktoś się pytał ile wydaję na filtry to ma odpowiedź http://allegro.pl/ovata-80g-m2-szer-160cm-gr-0-8cm-owata-watolina-i2894311169.html (http://forum.muratordom.pl/redirector.php?url=http%3A%2F%2Fallegro.pl%2Fovata-80g-m2-szer-160cm-gr-0-8cm-owata-watolina-i2894311169.html)
Taki metr bieżący starcza mi na dwa lata :D

Gdyby link przestał działać to szukać ovaty ;)

Liwko - a może lepiej zamiast meblowej ovaty zastosować tkaninę filtracyjną?
Będzie to co prawda z 10 zł/rok, ale będzie układ włókien, przepustowość powietrza oraz klasa filtracyjna będzie deklarowana od G3 wzwyż i dedykowana do wentylacji. Ovata będzie dość gruba i miękka, bo po to jest produkowana...
To tylko moja sugestia ;)

Liwko
02-01-2013, 18:34
Liwko - a może lepiej zamiast meblowej ovaty zastosować tkaninę filtracyjną?
Będzie to co prawda z 10 zł/rok, ale będzie układ włókien, przepustowość powietrza oraz klasa filtracyjna będzie deklarowana od G3 wzwyż i dedykowana do wentylacji. Ovata będzie dość gruba i miękka, bo po to jest produkowana...
To tylko moja sugestia ;)

Jeszcze tej ovaty nie próbowałem, ale zajadę do znajomego tapicera i skubnę mu jej trochę. Przy następnej wymianie (dopiero co wymieniłem) przetestuję.
Powietrze w domu nie musi być sterylne, a filtr ma wyłapać większy syf. Obadam na własnej skórze :D

Instaltechnic
02-01-2013, 18:39
:) a wpisał.


Ciekawe z jakiego powodu masz mieć aż 1400m3/h? To jest dość dużo i chyba trochę na wyrost, ale nie znam projektu instalacji więc nie oceniam.
Sam oceń reku, bo z tego co kojarzę to te modele mają wymienniki krzyżowe, więc wydajność taka sobie. Może lepiej niech Ci ktoś z instalatorów potwierdzi poprawność i celowość projektu oraz doboru lub uwzględni innych producentów jako alternatywę ;)

Sam czasem proponuję jakieś poprawki w projektach i firmy projektujące nie mają mi za złe, a klient po jakimś czasie użytkowania wcale nie narzeka...

Instaltechnic
02-01-2013, 18:43
Jeszcze tej ovaty nie próbowałem, ale zajadę do znajomego tapicera i skubnę mu jej trochę. Przy następnej wymianie (dopiero co wymieniłem) przetestuję.
Powietrze w domu nie musi być sterylne, a filtr ma wyłapać większy syf. Obadam na własnej skórze :D

To nie o sterylność chodzi a głównie o czysty wymiennik oraz o łatwą możliwość przepływu. Zabrudzenie kanalików w wymienniku, to większe opory i mniejsza sprawność...