PDA

Zobacz pełną wersję : GWC rurowy w obrębie budynku - nad ławami czy pod ławami?



wg
25-09-2003, 10:09
Jak w temacie. Planuję GWC rurowy w formie "drabinki" w obrębie fundamentów (rura rozgałęzia się na 5 części po 15 m, łączy się z powrotem i idzie do czerpni). Wykonawca mówi, że nad ławami bo podkopywanie się pod ławy jest niewskazane. Z drugiej strony im głębiej GWC tym lepiej, szczególnie, że u mnie wody gruntowe były w maju na ok 120, teraz są niżej. W przypadku GWC rurowego lepiej żeby był w wodzie. Co o tym sądzicie?

KrzysiekS
25-09-2003, 10:20
GWC rurowego nie daje sie pod budynkiem, gdyz to powoduje obnizenie temperatury ziemi wokol rury zimą.

Daj sobie rure wokol budynku, za ławami, czy tez ocieplonymi scianami fundamentowymi i wejdz do czerpni z zewnątrz i nie rob drabinki pod budynkiem.

wg
25-09-2003, 10:52
Argument logiczny, właściwie po to ocieplam ściany fundamentowe aby zapobiec wyziębianiu piasku pod podłogą. Tylko czy rzeczywiście jest to efekt na tyle duży żeby miał znaczenie?

KrzysiekS
25-09-2003, 11:04
Tak, przeczytaj sobie opracowania przytoczone w postach o GWC rurowym, zwlaszcza to Gerarda Dibowskiego z niemieckiego Uni z roku 2003 (do sciągniecia ze strony internetowej). W tym opracowaniu znajdziesz sporo wyliczen i wksazowek. Ja sie tym kierowalem przy wykonaniu mojego GWC rurowego.

wg
25-09-2003, 11:47
Znalazłem, przejrzałem, ale niemiecki znam w stopniu mniej niż podstawowym. Ciekawe są rysunki i zdjęcia. Jak rozwiązałeś problem skroplin? U mnie jest dosyć wysoka woda gruntowa.
Napisz proszę jak najwięcej o swoim GWC jeśli możesz.
Z góry dziękuję.
Włodek

KrzysiekS
25-09-2003, 12:57
Wykonalem GWC z rury fi 200mm kanalizacyjnej o grubosci scianek 3,9mm, dlugosc 50mb, jedna rura, polozona ze spadkiem w kierunku piwnicy.

Rura została ułożona tak, jak uklada sie kanalizację. Wiecej zobacz na wątku GWC inaczej.

Rura powinna byc ukladana na glebokosci optymalnie koszt/zysk energetyczny na glebokosci 1,5m i powinna miec parametry takie, jak opisalem powyzej (o ile niemieckie badania, na ktorych sie oparlem, są prawidlowe).[/img]

januszek
25-09-2003, 14:12
a co dzieje się z cieplem które przenika przez posadzkę do gruntu, może wlaśnie umiejscowienie w obrębie budymku (ocieplonego) da większe zyski niż na zewnątrz. (no może mniejsze straty) :lol:

wg
25-09-2003, 14:18
A od czego zależy natężenie strumienia ciepła uciekającego przez podłogę? Między innymi od gradientu temperatury, więc im bardziej wychłodzimy piasek pod podłogą tym więcej ciepła będzie uciekać. Sumarycznie - zysków raczej nie będzie, raczej straty. Moja wątpliwość polega raczej na tym na ile istotny będzie ten efekt przy rurach od GWC na 1,2 m poniżej posadzki.

wg
25-09-2003, 14:22
Aha, ale zupełnie odeszliśmy od tematu początkowego. Ponawiam pytanie: jeśli już GWC w obrębie budynku to nad czy pod ławami?

Bartt
25-09-2003, 15:44
1 - nie liczyłem tego, ale sądzę, że prowadząc gwc pod posadzką raczej odzyskujemy straty ciepła przez podłogę, niż generujemy większe (zgadzam się, że zachodzą oba procesy, pytanie, który tylko przeważa) - jeśli macie jakieś konkrety (nie po niemiecku :)), to chętnie doczytam

2 - też mam wody bardzo płytko (50 cm na wiosnę :(), ale nie dawałbym rozprowadzenia "w wodzie". Jeśli będzie nieszczelność zaleje ci rurę i zablokuje przepływ powietrza - pod fundamentem nic z tym nie zrobisz

3 - zamierzam prowadzić między ławami jedną rurę 30m

4 - przy gwc zbyt blisko wody widzę jeden problem - latem (lepsze chłodzenie) i zimą (szybsza regeneracja) mamy zysk; problem tylko z wiosną i jesienią - może dojść do niechcianego nadmiernego schłodzenie powietrza dolotowego w stosunku do temp. zewn. :roll:

KrzysiekS
26-09-2003, 09:15
Z badan dzialających GWC rurowych wynika, że rura pobiera dosyc znaczne ilosci energii z ziemi i dlatego jest stosowana jako GWC. Nie nalezy jej jednak ukladac pod podlogą, lecz poza obrysem budynku, gdyż powietrze przez nią przechodzące znacznie schładza ziemie w jej obrebie.