PDA

Zobacz pełną wersję : Rekuperacja - czy można anemostaty dać w ścianie



enickman
01-07-2008, 15:53
Witam,

W przyszłym roku będę robił wentylację z rekuperatorem - teraz dopiero stan surowy.
Ponieważ w większości pomieszczeń mam strop gęstożebrowy - generalnie nie mam problemów z przepustami, poza jednym pomieszczeniem, gdzie należałoby zrobić przepust, bo będzie wylany monolit.
A że niestety jest to salon, to mam problem z umiejscowieniem przepustu, bo "jak to będzie wyglądało, takie kółko w suficie"

Stąd pytanie - czy można umieścić anemostat (odpowiednik - kratkę nawiewną) w ścianie?
Dodatkowo, czy jeżeli umieszczę nawiewnik w ścianie, za którą będzie rekuperator (między pom. gosp. a salonem), to czy nie będzie za blisko urządzenia (czy nie będzie zbyt wysokiego ciśnienia)?
Ponadto czy nie będzie za blisko wywiewnika w kuchni?

Oto rys. projektu:

http://img71.imageshack.us/img71/6532/c114wnetrzemy3gb3.th.jpg (http://img71.imageshack.us/my.php?image=c114wnetrzemy3gb3.jpg)

Marcin_Pe
02-07-2008, 20:18
dostałem projekt z rekuperatory.pl w którym występują 2 anemostaty ścienne. 1 z nich jakieś 2,5 od centrali... można by przyjąć że wiedzą co robią ale logika wskazywałaby że ciśnienie będzie większe... nie wiem jak to jest w rzeczywistości - pewnie można wyregulować na anemostacie ale czy to nie zwiększa hałasu od przepływu? Ciekawe jak to jest z hałasem samej centrali przy takim krótkim kanale - jeśli ktoś ma, proszę o wypowiedź.

perm
19-09-2009, 19:03
Wygrzebałem ten temat bo chciałbym zapytać czy cała instalacja wentylacji mechanicznej może mieć wyloty i wloty w ścianach pod sufitem?

Planuję pomieszczenie z rekuperatorem przy centralnie położonym korytarzu w parterowym domu. Łatwiej byłoby puścić rury nad obniżonym sufitem tego korytarza i przez ściany wpuścić je do wszystkich pomieszczeń. Korytarz jest mniej więcej w środku domu, sąsiaduje z każdym pokojem, kuchnią itp. Rury będą krótsze, nie trzeba ich dodatkowo izolować, tylko pytanie czy to będzie działać? Niby powinno ale dla mnie wentylacja to trochę czarna magia, wolę się upewnić.
Pewnie nie uwierzycie ale w forumowej wyszukiwarce nic nie znalazłem :). (w innych zresztą też :o )

pazook
19-09-2009, 19:10
Ogólnie nie ma problemu, żeby wloty i wyloty były w ścianach. Natomiast może być problem z takim ułożeniem jak ty planujesz.
Wloty i wyloty najlepiej by były w odpowiednich miejscach. Wloty w najdalszych miejscach od drzwi.
Przy takim ułożeniu jak planujesz mam wrażenie, że głównie powietrzysz korytarz.

perm
19-09-2009, 19:11
Ogólnie nie ma problemu, żeby wloty i wyloty były w ścianach. Natomiast może być problem z takim ułożeniem jak ty planujesz.
Wloty i wyloty najlepiej by były w odpowiednich miejscach. Wloty w najdalszych miejscach od drzwi.
Przy takim ułożeniu jak planujesz mam wrażenie, że głównie powietrzysz korytarz.
To jest argument! Nie wiedziałem. Faktycznie tak się nie da.
Może ktoś jeszcze coś doda?

Tak przy okazji, anemostaty powinny być jak najdalej od drzwi? Sorry za proste pytanie ale zielony w temacie jestem :oops: .