PDA

Zobacz pełną wersję : Kominki Jotul czy innej firmy?



Michu
25-09-2003, 12:26
Chodzi o wkłady kominkowe. Noszę się z zamiarem, sprawdzam ceny i zauważyłem, że podobnej mocy wkłady kominkowe innych firm (np. francuskich) są nawet trzykrotnie tańsze niz wkłady Jotula. Skąd to? Aż taka różnica jakości czy też płacę za markę?
Poradźcie ludzie, bo nie chcę się wpakować w coś kiepskiego, ale nie chcę też przepłacić. To ma być kominek plus instalacja rozprowadzająca ciepło (ok. 100 m kw.)

ABdul al-
28-09-2003, 12:40
Kominek a kominek to czasami dwie zupełnie odmienne budowy a co z tego wynika : inna sprawność , trwałość , czas jednego palenia itp. A ceny.... za 1000.- zł kominek z francuskiej odlewni...???

29-09-2003, 14:53
Jakbym miała pieniądze, to kupiłabym Jotula. Ale nie mam 5000 na sam wkład, kupię więc taki za ok.2000 - najwyżej za parę lat wyrzucę i kupię lepszy. Moi rodzice mają kominek francuski, za który płacili 4 lata temu ok 1500 pln i działa bez zarzutu - nic się w nim nie zepsuło, nie pękło, nie rozszczelniło się....

29-09-2003, 18:19
...i kupie lepszy...drugi raz za obudowe i wykonanie.... wyjdzie taniej?? Nasi kuzyni kupili tani i maja cienkie miny jak palią bo drewna ubywa bardzo szybko a szyba czarna.... Ja poczekam i kupie dobry wkład bo to"serce kominka". Jotul drogawy...może Spartherm??

02-10-2003, 05:42
Tarnawa jeden odlew 10 lat gwarancji polecam .

hinos
05-10-2003, 15:12
Kupiłem przed pięcioma laty wkład polski- robiony ręcznie w cenie 3500 zł, trochę mi się wydawało dużo i wtedy chciałem kupić taki francuski z marketu, ale uchronił mnie przed tym mój wykonawca. Teraz nie żałuje- pali się aż miło. Niestety ni mam dokładniejszych namiarów, gdzieś przepadły mi faktury, dokumenty.

10-10-2003, 10:35
Chodzi o wkłady kominkowe. Noszę się z zamiarem, sprawdzam ceny i zauważyłem, że podobnej mocy wkłady kominkowe innych firm (np. francuskich) są nawet trzykrotnie tańsze niz wkłady Jotula. Skąd to? Aż taka różnica jakości czy też płacę za markę?
Poradźcie ludzie, bo nie chcę się wpakować w coś kiepskiego, ale nie chcę też przepłacić. To ma być kominek plus instalacja rozprowadzająca ciepło (ok. 100 m kw.)

mam prośb - także przymierzamy się do kupna kominka i instalacji rozprowadzajacej ciepło - ale zupełnie nie wiem w jakich kwotach sie poruszać, czy moge prosić o info jaki jest koszt całkowity takiej instalacji z komikiem włacznie, z góry dziekuje :P

Jaga 22
12-10-2003, 08:06
Kupiłam kominek Tarnawa bo jast do palenia ciagłego i nadajesiedo rozprowadzenia ciepła przez wentylator,jest odpowiednioszczelny. Producent daje 10 lat gwar. na cały kominek. Obudowa bedzie prosta bo mamy malo na ten cel ,postawilismy na wkład o wydajności i czasie spalania ponad 8 godzin z jednego załadunku. Producent wkladów polecił skład fabryczny w Żabiej Woli , ceny gwarantowane i transport darmowy. Tel 046 85 78217.

m_arek
13-10-2003, 14:23
Znajomi kupili francuski wkład,nie wytrzymuje do rana.Muszą rozpalać codziennie.Inni moi znajomi kupili Hajduka ( podróba Spartherma ),ten z kolei pali wszystko jak szalony,wielki kawał drewna na 2 godz.
Zanim zdecydowałem się na wkład też prowadziłem wywiad,w końcu to spory wydatek.Uważam,że godne uwagi na naszym rynku są Spartherm i Jotul.Mam Jotula Panoramę i jestem b.zadowolony,a grzeję nim cały dom.Zupełnie bezproblemowo trzyma żar nawet kilkanaście godzin,wstajesz rano,dokładasz drewna,wracasz z pracy-w kominku się pali i jest ciepło.
Poza tym wiadomo,że nie ma rzeczy tanich i dobrych,to tak jak z samochodami,chcesz tanio kupujesz Fiata,chcesz coś lepszego płacisz wiecej... :)

13-10-2003, 19:10
....Ale Jotul to wysoka cena ... Jednak Tarnawa o skandynawskim rodowodzie [ budowa jak Keedy] to dobry sposób na ciepełko za cene na rozsadnym poziomie.... No i to 10 lat gwarancji...

23-10-2003, 06:59
Wkład Tarnawa 14 kW RETRO Brąz - nowy z wystawy- 046 857 82 17.

AndrzejS
04-02-2004, 17:46
Byłem w Zabiej Woli (obudowy z kafli) i w Adamowicach w firmie "KORNAK" (wkłady). Tam właścicielka firmy przedstawiła mi argument, że wkłady z marketów to nie czyste żeliwo, bo jak wytłumaczyć fakt; waga wkładów jej produkcji to od 150 kg a te z marketów 80-100 kg. A ciepło trzyma przecież żeliwo. Inna sprawa to szczelność kominka od której zależy szybkość spalania. A jeśli chodzi o wzory i to konstrukcje to te krajowe chyba oparte sa na tych najlepszych i moim zdaniem nie ma co przepłacać. A właścieciele tych drogich (Jotuli)- nic im nie ujmując - też nie mają porównania jak naprawdę trzymają te krajowe. Chyba że ktoś ma dwa i takie poównanie to co innego. Bo argument, że sąsiad to ...
Może to nie wina wkładu tylko komina, montażu itp.
Pozdrawiam

AndrzejS
11-02-2004, 19:04
Coraz więcej wiem, że coraz mniej o tych wkładach wiem. Ostatni mój preferencyjny typ to Tarnava. Może ktoś mi coś podpowie więcej o Tarnavie jak się sprawują ? ?
Pozdrawiam

anna99
13-02-2004, 19:34
Zdecydowana jestem na Tarnawę. Przede wszystkim nadaje się do ciągłego palenia. Wiem z forum, że żar trzyma nawet do 20 godzin, choć co prawda wtedy to juz mało ciepła ale wystarczy podłożyć i pali się. Poza tym cena bardzo konkurencyjna do Jotula i 10 lat gwarancji. Trzeba tylko trochę przewymiarować. Jak inny kominek 14 kW to Tarnawa 16. Ja kupię Tarnawę 18 kW - nieduża różnica (200 zł) a dużo większa szyba niż w 16.

Zdun Darek B
13-02-2004, 22:18
Moment ! Wkłady w marketach są z żeliwa tylko lekkie bo mają cienkie ścianki . Aby prawidłowo ocenić wkład należy zadać kilka pytań : Jaka jest scianka 8 -10- 18mm? Jaka jest kumulacja ciepła ? Jak odbywa sie proces salania ? Czy jest to proste spalanie czy z dopalaniem ? Czy wkład posiada kurtyne-nawiew na szybe zapobiegającą osadzaniu sie dymu? Jaka jest regulacja ilości tlenu do spalania? Co reguluje proces spalania tłumienie szybrem czy precyzyjna regulacja nawiewów ? Czy wkład ma możliwość podlączenia poboru tlenu zpoza budunku? Jak długo można palić z jednego załadunku?

AndrzejS
15-02-2004, 12:59
Tej samej firmy w różnych miejscach to różnica ponad 600,-PLN
http://www.murator.com.pl/forum/viewtopic.php?t=19215

Zdun Darek B
16-02-2004, 18:46
Czasami takie okazje wynikają z tego że Firma wzieła na salon kominek zadrogi jak na dany rynek i upłynnia ze stratą . Tak było ze sparthermami , na nowy salon dawali z wielkim rabatem to wszyscy brali ze złoceniami i najdroższe modele . Po roku czy dwu opychali prawie po cenie zakupu co budziło nadzieje że takie "rabaty " to normalka. Znam kilaka salonów co 4-5 lat temu nabrali drogich sparthermów a obecnie maja wkłady po 1000-1500.- Zeszli na ziemie.Oferta musi byc dostosowana do siły nabywczej w danym rejonie. Dlatego w wilu miejscach brak Jotula czy francuskich wkładów pełnowartościowych.

AndrzejS
19-02-2004, 15:06
Wczoraj kupiłem Tarnava Retro II 14 kw cena to 1953,10 PLN gwarancja 10 lat. Na dzień dobry bonus - zapłaciłem 1900 PLN. Co wy na to ? Czemu tak taniej, bo kto sprzedaje dużo (i po sezonie) to i marżą niższą się zadowala - tak mi odpowiedzieli.
Szukam teraz kominkarza (jest po sezonie).
Pozdrawiam