PDA

Zobacz pełną wersję : reklamacja okien



majkii
02-07-2008, 22:15
Witam
Zlecilem firmie pomiar otworow okiennych, wykonanie stolarki okiennej i montaz.
W mojej obecnosci fachowiec pomierzyl wszytkie otwory , poobliczal odpowiednie odleglosci , grubosc posadzki itp. Na podstawie tego pomiaru zostala wykonana umowa a do tej umowy wyslalem e-mailem oswiadczenie ze akceptuje warunki
umowy- /nie podpisywalem nic osobiscie/
wszystkie okna zostaly wykonane i zamontowane prawidlowo. Problem pojawil sie przy drzwiach balkonowych- mianowicie sa one o 12 cm
za krotkie i zostawiono przy montazu 12cm szpare pomiedzy oscierznica a nadprozem.

Na moja prosbe wymiany dzwi na takie o wlasciwym rozmiarze dowiedzialem sie wymiary zostaly w umowie wyraznie podane- te z kolei
zostaly przezemnie zaakceptowane wiec firma wykonala stolarke zgodnie z umowa...

2 pytania:
-czy skladajac reklamacje moge sie powolac na przepisy Ustawy z dnia 27 lipca 2002 r. o szczególnych warunkach sprzedazy
konsumenckiej oraz zmianie Kodeksu cywilnego (Dz. U. z 2002 r., Nr 141, poz. 1176).
-jakiej jeszcze podstawy prawnej moge urzyc ?
-czy pozbawilem sie praw do reklamacji poprzez akceptacje wadliwych pomiarow ? nie sprawdzalem tego- zalozylem ze fachowiec wie co
robi...

pozdrawiam

http://images24.fotosik.pl/240/f3bf99998516e5edm.jpg (http://www.fotosik.pl/pokaz_obrazek/f3bf99998516e5ed.html)

majkii
03-07-2008, 10:57
Pozwole sobie sam odpowiedziec :)
Po rozmowie z rzecznikiem praw konsumenta:

Za pomiar odpowiedzialnoc ponosi fachowiec
Dane w umowie sporzadzonej przez wykonawce sa niewlasciwe
Umowa zostala podpisana ,ale uprzednio wprowadzono mnie w blad pozwalajac mi zakladac ze pomiary sa wykonane wlasciwie
Nie mam ani obowiazku ani kwalifikacji do tego by weryfikowac prace fachowca

Moge sie powolac na art.8 Ustawy z dnia 27 lipca 2002 r.

Dodatkowo szukam namiarow na nrmy budowlane ktore zostatly zlamane przy montazu tych drzwi- oscieznica nie jest przymocowana do nadproza

Trociu
03-07-2008, 13:49
Za pomiar odpowiedzialnoc ponosi fachowiec
Dane w umowie sporzadzonej przez wykonawce sa niewlasciwe
Umowa zostala podpisana ,ale uprzednio wprowadzono mnie w blad pozwalajac mi zakladac ze pomiary sa wykonane wlasciwie
Nie mam ani obowiazku ani kwalifikacji do tego by weryfikowac prace fachowca
Nie do końca. Jeżeli drzwi są tylko za niskie, firma okienna może się zasłaniać, że tak sobie zażądałeś - chciałeś mieć na przykład grubszą wylewkę.

Ja bym poszedł z innej strony. Aby poświadczenie majlem było wiążące, o ile mi się wydaje, musi być podpisane kwalifikowanym podpisem cyfrowym. A tak pewnie nie było. Tak więc można domniemywać, że ten email nie został przez Ciebie wysłany. Więc de facto nie zaakceptowałeś tych wymiarów

Trociu
03-07-2008, 13:50
Dodatkowo szukam namiarow na nrmy budowlane ktore zostatly zlamane przy montazu tych drzwi- oscieznica nie jest przymocowana do nadproza
Jeżeli nawet wykażesz im, że drzwi są źle zamontowane, to oni po prostu je zamocują wyżej, zgodnie z ewentualnymi normami. Tą drogą duzo nie wskurasz

Trociu
03-07-2008, 13:53
Na moja prosbe wymiany dzwi na takie o wlasciwym rozmiarze dowiedzialem sie wymiary zostaly w umowie wyraznie podane- te z kolei zostaly przezemnie zaakceptowane wiec firma wykonala stolarke zgodnie z umowa...

-czy pozbawilem sie praw do reklamacji poprzez akceptacje wadliwych pomiarow ? nie sprawdzalem tego- zalozylem ze fachowiec wie co
robi...
W przypadku mojej umowy było jasno napiasne, że klient akceptuje podane wymiary jako obowiązujące. Dodatkowo dla drzwi tarasowych było wskazanie ile jest przewidzianej wylewki.

A ustrzegłem się sytuacji, którą masz tylko dlatego, że sam po majstrze zmierzyłem wszystkie otwory z 3 razy, żeby mieć pewność, ze wszystko jest ok. Potem każdą wycenę, którą otrzymywałem porównywałem z moimi pomiarami. W ten sposób wyłapywałem ich pomyłki.

Alkman
03-07-2008, 18:57
U mnie miałam dokładnie taką samą sytuację. Fachowiec przyjechał,osobiście zmierzył otwory i drzwi balkonowe zrobił ...o ok 10 cm za krótkie. Na szczęście wcale nie wykłócał się, tylko dogadaliśmy się i na drugi dzień przyjechał i zamontował - i tu nie wiem jak to fachowo nazwać - samą listwę plastikową. Jak ktoś dobrze popatrzy, to może zauważy, że szyby w oknach bocznych są osadzone o te 10 cm wyżej. Dodam, że Pan nas przeprosił, dostałam rabat i...montaż dwóch sztuk drzwi zewnętrznych gratis :D

Fakt, że panowie od stanu surowego mnie nie rozpieszczali i uczyłam sie fachu razem z nimi, ale nie miałam już siły uczyć się o prawidłowych wymiarach okien :wink:

majkii
03-07-2008, 19:43
Proponowano mi wstawienie dodaktowego profilu ale sie nie zgodzilem bo obok drzwi znajduja sie okna na wysokosci 220cm. Buduje nowy dom a nie stodole wiec nie widze powodu zeby stosowac jakakolwiek prowizorke w dodatku ze cene nowej stolarki robionej na "miare".
Odnosnie podniesienia tych drzwi: pewnie ze tak moga zrobic z tym ze ja sie na to nie zgadzam bo nie zycze sobie 20cm progu. Wylewke ustalilismy na 15 cm- w projekcie jest 16cm a po obiarach firmy wychodzi na to ze wylewki ma byc 29cm... nie wiem czym sie fachowiec sugerowal- moze myslal ze bede w salonie stosowal wylewki przemyslowe...

ponury63
03-07-2008, 21:13
zgodnie z życzeniem autora wątku - którego bardziej interesują jednak normy - ten wątek zamykam

http://forum.muratordom.pl/normy-budowlane-a-montaz-drzwi,t134838.htm