PDA

Zobacz pełną wersję : Gruntowy wymiennik ciepła...i co dalej ? Rzecz o wentylacji



26-09-2003, 08:31
Wiemy już prawie wszystko o GWC, ale czy ktoś może mi powiedzieć jak dalej rozprowadzić powietrze jeśli nie planuję rekuperatora ? Wymyśliłem sobie, że rozprowadzę je kanałami (system Domus z PCV) przy pomocy odpowiedniej mocy (jeszcze nie wyliczyłem jakiej) do pokoi (salonu, sypialni) nad okna, symulując w ten sposób uchylone okna. Dalej powietrze zostanie wypchnięte przez kratki wentylacji grawitacyjnej w kuchni i łazienkach. Czyli jest to wentylacja nawiewna. Czy o czymś zapomniałem ? Czy ktoś z Was robił już coś takiego ?

HenoK
26-09-2003, 22:46
Wiemy już prawie wszystko o GWC, ale czy ktoś może mi powiedzieć jak dalej rozprowadzić powietrze jeśli nie planuję rekuperatora ? Wymyśliłem sobie, że rozprowadzę je kanałami (system Domus z PCV) przy pomocy odpowiedniej mocy (jeszcze nie wyliczyłem jakiej) do pokoi (salonu, sypialni) nad okna, symulując w ten sposób uchylone okna. Dalej powietrze zostanie wypchnięte przez kratki wentylacji grawitacyjnej w kuchni i łazienkach. Czyli jest to wentylacja nawiewna. Czy o czymś zapomniałem ? Czy ktoś z Was robił już coś takiego ?
Moim zdaniem kratki nawiewne powinny być umieszczone przy grzejnikach. Spowoduje to, że chłodniejsze powietrze (pomimo zastosowania GWC) nie będzie tworzyło nieprzyjemnych przeciagów.
Twój pomysł z umieszczeniem wlotów nad oknem jest dobry pod warunkiem istnienia pod tym oknem grzejnika.
Musisz pamiętać o szczelinach pod drzwiami lub kratkach wentylacyjnych w drzwiach łazienki i kuchni.

27-09-2003, 21:52
kratek nawiewnych nie powinno się umieszczać w planowanych bezpośrednich strefach przebywania ludzi ( łóżko, fotel itp ).

ale bez przesady z zastosowanym rekuperatorem i prawidłowo ocieplonej instalacji powietrze w nawiewnikach nie powinno spadać poniżej 15-16 C przy 20-21 C wdomu. A te nawiewniki są przecież ciut oddalone od miejsc gdzie przebywamy.

Przeciągów nie powinno być jeżeli prędkości przepływów powietrza będą odpowiednie, a więc przekroje rur odpowiednie. No i nie będziemy wymieniali całej kubatury domu na godzinę jak liczą niektórzy projektanci.
Taką wymianę określa się jako wietrzenie ( np. po imprezce ).
Normalnie to 30-50%. Oczywiście ilość nawiewów i wyciągów też musi być określona ilość. Kierunek "ciągu" oczywiście od pokoi do kuchni i toalety.

Oj, najlepiej trzeba wszystko policzyć.

... a mowa o rekuperatorach bez dodatkowego dogrzewania powietrza.

... i jeszcze jedno, gdzieś czytałem, ale nie pamiętam dlaczego, że PVC na instalację wentylacyjną to nienjalepszy pomysł. Może ktoś wie, pamięta dlaczego ?

CZ.

Maco
28-09-2003, 19:59
Ktoś napisał na wątku chyba o GWC Januszka, że w Austrii zbadali, że z PVC wydzielają się jony dodatnie (bodajże. W każdym razie te gorsze). To jedyna wzmianka o jakiej pamiętam.

Szaruś
29-09-2003, 09:04
Coś w tym stylu ja pisałem, ale nie wiem czy się tyme przejmować, czy nie, bo to jedyna wzmianka którą znalazłem.

Tutaj (http://www.buw.at/bw/buw.nsf/Menue/29.2.1.3.2) jest ten link.

29-09-2003, 09:06
Dzięki za ostrzeżenie o PVC. Na jednej kondygnacji niestety będę musiał je zastosować (kanały płaskie). A potem jonizować ujemnie. Macie jakiś prosty sposób na ujemną jonizację ?

Co do umieszczenia nad grzejnikami, to starałem się tak właśnie zrobić. W przypadku salonu jednak mam podłogówkę, ale mam nadzieję, że przy wysokości 3,3m nie będzie problemu.