PDA

Zobacz pełną wersję : Ziemia rolna - budowa - działalność usługowa



mkzibi
06-07-2008, 20:53
Mam kilka wątpliwości odnosnie działek rolnych. Zastanawiam sie nad zakupem ziemi rolnej od 1 do 10 hektarów. Podobno warto jeśli cena dobra. Namierzyłem w swoim rejonie kilka takich działeczek za nie duże pieniądze do 100 tyś zł i teraz szukam informacji jak można się na tym pobudować. Nie wiem czy dobrze zrozumiałem.

Jeśłi spełnię warunki:

1. Wykształcenie (mam wyższe)
2. Odpowiednią wielkosć ziemi tak aby było większe od średniego gospodarstwa w gminie
3. Zameldowanie w gminie ( czy to konieczne zawsze?)

to moge zobie wybudowac siedlisko np. dom plus oborę lub stodołę?

Oczywiście nie bardzo zamierzem uprawiać tą ziemię a raczej myślę o jakiejs agroturystyce lub pokojach na wynajem ale najpierw musze coś wybudować.

Czy spełniajac powyższe warunki będe mógł zbudować siedlisko prowadzić działalnosć w zasadzie nie rolniczą tylko usługową?

sSiwy12
07-07-2008, 08:31
Zameldowanie w danej gminie jest jednym z warunków "warunkujących". Możliwe jest uznaniowo "zaliczenie" w gminie bezpośrednio sąsiadującej.
Agroturystyka jest poniekąd "działem specjalnym" produkcji rolnej.
Każda inna funkcja budynku niż mieszkalna wymaga zmiany użytkowania budynku (jesli został wybudowany), a to musi być zgodne z zapisami MPZP lub Studium.

mkzibi
07-07-2008, 08:42
Zameldowanie w danej gminie jest jednym z warunków "warunkujących". Możliwe jest uznaniowo "zaliczenie" w gminie bezpośrednio sąsiadującej.
Agroturystyka jest poniekąd "działem specjalnym" produkcji rolnej.
Każda inna funkcja budynku niż mieszkalna wymaga zmiany użytkowania budynku (jesli został wybudowany), a to musi być zgodne z zapisami MPZP lub Studium.

aha czyli jednak musze się zameldować. No ale nie jest to aż taki problem. Moge się zameldować na stałę a w mieście tymczasowo ze względu np. na prace na etacie.

Zmartwiłeś mnie co do dalszej kwestii. Czyli agroturysyka tak ale coś więcej już nie. MPZP to Miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego, czyli w nim musi być wpisane że dana ziemia moze być pod usługi. jesli zapisu nie ma lub wogóle nie ma planu co jakie musze podjąć kroki żeby np. p[ostawić sobie "zjazd dla gości" lub siedlisko i przyjmować gości? Co masz na myśli mówiąc Studium?

Śledząc Twoje posty na forum widze że trochę sięorientujesz w sprawie. Moge zapytac o jakieś źródła tej wiedzy?