PDA

Zobacz pełną wersję : Ściany jednowarstwowe - tak czy nie - i z czego ?



Monika L.
26-09-2003, 11:53
Pomocy !!!
Przede mną decyzja o budowie. Utknęłam niestety w martwym punkcie już przy przerabianiu projektu. Mam pytanie: Jakie ściany zewnętrzne i z jakiego materiału pozwolą uzyskać mi dom ciepły i bez efektu "termosu" ?
W rachubę wchodzą ściany zewnętrzne jednowarstwowe lub dwuwarstwowe. Czy ktoś budował i mieszka w keramzytobetonie ? Co z ceramiką typu POROTHERM, POROTON itd.? A może jednak cieńszy pustak ( 24 ) plus wełna mineralna ? Proszę o pomoc i porady.
Z góry dziękuję.[/list][/i][/b]

kasiek
26-09-2003, 12:07
Temat tak szeroko dyskutowany na forum, że słaba szansa, żebyś zdołała uzyskać duży odzew. Spróbuj poszukać. :wink:
Każda technologia ma wady i zalety, dużo już o nich na forum było, a decyzję niestety każdy musi podjąć sam.

Wowka
26-09-2003, 12:09
W swoim pytaniu poruszyłaś jeden z najczęściej poruszanych na tym forum tematów. Często wywoływał on "pianę na ustach" dyskutantów. Recepty nie ma. Kieruj się zasobnością kieszeni i własną intuicją. Niemniej przy pomocy forumowej wyszukiwarki prześledź tę jakże bogatą dotychczasową dyskusję.
Pozdrawiam

26-09-2003, 14:53
Pamiętaj, tylko o jednym - stan surowy otwarty to ok. 40 % kosztów. Wybór materiału na ściany to kwestia gustu. Ważne by był on porządnie wykonany przez producenta i w dobrym stanie dostarczony na budowę przez pośredników. Widziałem domy wykonane z tych samych materiałów i ich wykonanie bardzo się rózniło. Na jakość postawionego domu wpływa wiele czynników. W skrócie :
dobry materiał
sumienna ekipa
poprawny i szczegółowo opisany projekt itd.

am00
27-09-2003, 00:48
Ściana jednowarstwowa nie jest nigdy tak ciepła jak dwuwarstwowa. Nawet norma dla jednowarstwowej jest w tym względzie znacznie łagodniejsza. Błędy w wykonaniu ściany jednowarstwowej kończą się często dodaniem ocieplenia (przykłady na Forum).

Efekt "termosu" występuje w każdym ciepłym domu.

27-09-2003, 21:33
już wybrałem materiał - dom stoi.

Ale sugerując cokolwiek w tym przypadku zwróciłbym uwagę na akumulację ciepła.
Są domy, które można szybko zagrzać, ale i szybko oddają ciepło.
Są i takie które długo trzymają ciepło ale i chłód - przyjemne latem, no długo się nagrzewają.

Obydwa rozwiązania mają plusy i minusy, a wybierając u każdego coś przeważy.
Koszty postawienia jakiejkolwiek ściany z porównywalnej klasy materiałów jest także podobny.

A efekt termosu można rozwiązać wydajną wentylacją mechaniczną.

Wybierając materiał zrobiłem tak ( kolejność nieprzypadkowa ) :
1. zapewniłem do budowy dobrą ekipę.
2. zastanowiłem się co jest dla mnie ważne ( akumulacja, dobry współczynnik k ) i czy zgodne jest to z normami,
3. znalazłem dobrego i solidnego dostawcę.
4. podpisałem przemyślane umowy i brałem na wszystko rachunki ( gwarancja ),

no może nie na wszystko, ale KURCZE jak coś chciałem zaoszczędzić to zaraz miałem nieterminową dostawę, poprawkę po robocie itp.
Co prawda "w cenie" ale zawalało to mi inne roboty i przesuwało terminy.

Oszczędności pozorne.

CZ.