PDA

Zobacz pełną wersję : Jaka antena telewizyjna?



bladyy78
07-07-2008, 12:11
Może mi doradzicie chce zrobić na moi domku antenę zbiorcza i rozdzielić ja na pokoje i teraz nie wiem tylko jaka antenę wybrać, czy wystarczy jedna czy trzeba zastosować kilka anten i każda z nich będzie odbierała inny program. Chce odbierać pr. 1, pr. 2, regionalna 3, TVN i Polsat. Może mi ktoś konkretnie doradzić jaką konkretną antenę, lub anteny kupić żeby obraz był dobry bez zakłóceń?

Darek Rz
07-07-2008, 12:40
Może mi doradzicie chce zrobić na moi domku antenę zbiorcza i rozdzielić ja na pokoje i teraz nie wiem tylko jaka antenę wybrać, czy wystarczy jedna czy trzeba zastosować kilka anten i każda z nich będzie odbierała inny program. Chce odbierać pr. 1, pr. 2, regionalna 3, TVN i Polsat. Może mi ktoś konkretnie doradzić jaką konkretną antenę, lub anteny kupić żeby obraz był dobry bez zakłóceń?

Witam

Co do tego jakie anteny to wszystko zależy od odległosci nadajników które chcesz odbierać . Ale oczywiście musisz zakupić kilka anten kierunkowych (Każda przeznaczona na inne pasmo częstotliwości) i każda ustawiona w kierunku "swojego" nadajnika w odpowiedniej polaryzacji . Wszystkie anteny umieścisz ty lub fachowiec na wspólnym maszcie i połączysz za pomocą zwrotnicy ...ale to juz szczeguły techniczne ....

pozdrawiam

07-07-2008, 12:49
wydaje mi sie ze ta powinna byc OK
http://www.allegro.pl/item385545636_super_antena_tv.html

natomiast do odbioru jedynki najprawdopodobniej będzie Ci potrzebna słabsza ...

Bigbeat
07-07-2008, 12:55
Dokładnie.
Do odpowiedzi na postawione pytanie konieczne są jeszcze dodatkowe informacje:
1. Na których kanałach i w jakiej polaryzacji (pozioma/pionowa) nadawane są te programy (w każdym województwie jest inaczej).
2. Jak rozmieszczone są w stosunku do domu nadajniki tych programów - chodzi o kierunki i o odległości.
3. No i, na koniec, warto by wiedzieć, czy któryś z tych nadajników nie jest wyraźnie słabszy od pozostałych.

Jeśli ktoś jest kompletnym lajkonikiem w tych tematach, to lepiej spuścić się na jakiegoś lokalnego fachmana od anten - on będzie miał obcykane zarówno kanały, jak i kierunki nadajników. Ewentualnie weź takiego kogoś żeby Ci doradził za jakąś niewielką kasę. W ostateczności patrz na okoliczne domy, jakie są tam anteny i w którą stronę - ale jeśli nie masz wprawy, to jedynie odróżnisz popularną siatkową szerokopasmówkę od wieloelementowej Yagi - ale za Chiny Ludowe nie wyczaisz, na który kanał ta Yagi jest zrobiona (to nie jest wszystko jedno).
Ponadto wcale nie ma gwaracji, że sąsiedzi mają zrobione dobrze ;)

(dopisane)
Nie chciałbym wchodzić w drogę brzozie, ale praktyka pokazuje, że anteny z allegro tym gorzej działają, im bardziej są super-hiper.
Po prostu tutaj nie ma uniwersalnych recept i jakichś anten, które wszędzie będą dobrze działały. To tak jak z klejem do wszystkiego. Oczywiście czasem się udaje, ale równie często się nie udaje, i np. wszystkie programy działają super... oprócz jednego, który działa bardzo źle, a na nim właśnie najbardziej zależało Twojej żonie ;) Podejmiesz takie ryzyko?

daggulka
07-07-2008, 13:05
Cha, mam ten sam problem...zakupiłam zwykłą antenę i przy dobrych wiatrach mam TV1, TV2 i Polsat z raz mniejszą raz wiekszą ilością urozmaiceń w postaci dźwięków "kszkszszszksz", bądź obrazu śnieżnego :wink: :lol: .

Sami chyba nie damy rady .... też chyba potrzebuje fachmana :roll: .

jajmar
07-07-2008, 13:27
Może mi doradzicie chce zrobić na moi domku antenę zbiorcza i rozdzielić ja na pokoje i teraz nie wiem tylko jaka antenę wybrać, czy wystarczy jedna czy trzeba zastosować kilka anten i każda z nich będzie odbierała inny program. Chce odbierać pr. 1, pr. 2, regionalna 3, TVN i Polsat. Może mi ktoś konkretnie doradzić jaką konkretną antenę, lub anteny kupić żeby obraz był dobry bez zakłóceń?

Musisz przeanalizowąc kanały i nadajniki w okolicy
http://radiopolska.pl/wykaz/polskatv.php

a potem dobrać anteny do tego co wyszło
np tu
http://www.dipol.com.pl/eshop/category.php?category=957

A później wszystko ładnie połaczyć i cieszyć sie kolorowymi obrazkami :)

jaro'71
07-07-2008, 14:25
Na stronie www.dipol.pl masz prawdopodobnie wszystkie informacje, których potrzebujesz.
Pozdrawiam :D

07-07-2008, 14:45
... równie często się nie udaje, i np. wszystkie programy działają super... oprócz jednego, który działa bardzo źle, a na nim właśnie najbardziej zależało Twojej żonie ;) Podejmiesz takie ryzyko?
analogowe ryzyko podejme wyłacznie dla swojej przyjemności
dla zony wyłacznie cyfrówka :wink:

kropi
13-09-2008, 13:26
No i fajnie, że ktoś już się tym zajął ;)
W mojej wsi wszystkie programy idą w polaryzacji poziomej (przynajmniej tak wynika z wykazu), kierunek plus-minus ten sam, zastanawiam się więc nad takim mykiem - czy zadziała to nie wiem, ale coby nie szpecić chałupy myslę nad montażem anteny na strychu. Jak nie zadziała, najwyżej wrzucę na komin :lol: Dach i ściany mam z ceramiki, zastanawiam się tylko nad typem anteny, gdzie by można o tym poczytać (ten dipol z linku robi jakieś zamki i alarmy, to już mam ;) ) albo może ktoś pomoże?

jajmar
13-09-2008, 13:54
(ten dipol z linku robi jakieś zamki i alarmy, to już mam ;) )

http://www.dipol.com.pl/

Sprobuj w tym dipolu :-)

kropi
13-09-2008, 14:39
Niestety, nasz admin stwierdził widać, że otwieranie tej strony zagraża stabilnosci systemu i firewall nie puszcza. Może jutro :roll:
Dzięki 8)

daggulka
13-09-2008, 18:57
zrezygnowałam ze zbiorczej ....mam satelitkę z możliwością rozbudowy (cyfra+)...co prawda chciałam cyfrowy polsat, ale on nie ma możliwości rozbudowy na więcej odbiorników :roll:

jaro'71
13-09-2008, 20:39
Na stronie www.dipol.pl masz prawdopodobnie wszystkie informacje, których potrzebujesz.
Pozdrawiam :D
ups :oops:
oczywiście www.dipol.com.pl
sorki

gorgonit
14-09-2008, 09:27
cyfry tez prosto nie rozbudujesz :)

potrzebujesz do tego:

splitera karty

dodatkowy tuner

i na antenie sat musisz zamontowac podwójny konwenter

ewentualnie szarpnąc sie na multiswitcha , ale to juz wiekszy wydatek

daggulka
14-09-2008, 09:46
tak, wiem że to nie jest prosta i tania sprawa .... na 3 dodatkowe telewizory to szarpnie jakiś 1000zeta za osprzęt i najtańsze tunery- tak mi wycenił fachowiec :roll:
dodatkowo w każdym z tych pokoi musi być gniazdko telefoniczne ...a tu d...., ni ma - więc kable trzeba na zewnątrz poprowadzić - i to zanim mi chałupę wiosną otynkują :roll:
nie jest to faktycznie takjie proste i tanie , ale do zrobienia :wink:

Lookita
14-09-2008, 10:43
Wstepnie ten problem mam rozwiazany bez zadnej anteny.Mam neostrade,liveboxa i wszystko idzie przez telefon...Pozniej dokupie pakiet cyfry i mam wszystko z gniazdka tel. a nie z dachu.Jak w przyszlosci sie to sprawdzi?Na razie tpsa jedynie do mnie dociera,najlepsze ma oferty z netem,mam jeden tv,2 domownikow,a czas pozniej pokaze.Na razie to rozwiazanie jest najlepsze z dostepnych dla mnie w tej chwili.

ekmir
14-09-2008, 12:31
Wstepnie ten problem mam rozwiazany bez zadnej anteny.Mam neostrade,liveboxa i wszystko idzie przez telefon...Pozniej dokupie pakiet cyfry i mam wszystko z gniazdka tel. a nie z dachu.Jak w przyszlosci sie to sprawdzi?Na razie tpsa jedynie do mnie dociera,najlepsze ma oferty z netem,mam jeden tv,2 domownikow,a czas pozniej pokaze.Na razie to rozwiazanie jest najlepsze z dostepnych dla mnie w tej chwili.

Możesz mieć jednak w tym przypadku problem z programem regionalnym - z cyfry i polsatu jest tylko wawa, więc z tpsy pewnie też tak będzie.
Oczywiście nie ma problemu jeśli jesteś z mazowsza i Twój regionalny to TVP Wawa.
W innych przypadkach trzeba odbierać sygnał naziemny - antena tradycyjna w zależności od częstotliwości nadawczej.

Lookita
14-09-2008, 12:34
zgadza sie,w tpsie mazowieckie newsy...choc ja z innego wojewodztwa...ale ....mam swoj swiat :-)

ekmir
14-09-2008, 12:42
W sprzyjających okolicznościach tzn. takich gdy wszystkie programy nadawane są z jednego nadajnika, przy spełnieniu warunku częstotliwości zawartych w IV i V paśmie - wystarczy jedna dobra antena kierunkowa. Rozprowadzenie sygnału do kilku pokoi nie jest wtedy problemem i koszty takiego przedsięwzięcia - niewielkie.