PDA

Zobacz pełną wersję : Koszty budowy za metr uzytkowy czy calkowity?



piotrulex
07-07-2008, 14:37
Jak dzielicie

my do zamieszkania mamy z 230 tysi za 127 uzytkowej i nieco ponad 200 calkowitej

dzielac przez calkowita to 1200 za metr wyjdzie

dzielac przez uzytkowa to 1800 wychodzi

Jak Wy dzielicie?

Trociu
07-07-2008, 14:57
My nie dzielimy.
Jaki to ma sens? I do czego Ci to potrzebne?

piotrulex
10-07-2008, 11:54
My nie dzielimy.
Jaki to ma sens? I do czego Ci to potrzebne?

czesto pojawiaja sie tematy ile ksoztowalo postawienie domu za metr czy np stan surowy za metr - ciekawi mnie ktore metry ludzie biora pod uwage.

nic szczegolnego - ciekawosc

proste wydawalo by sie pytanie i proste odpowiedzi do wyboru, ale ...

Trociu
10-07-2008, 12:09
My nie dzielimy.
Jaki to ma sens? I do czego Ci to potrzebne?

czesto pojawiaja sie tematy ile ksoztowalo postawienie domu za metr czy np stan surowy za metr - ciekawi mnie ktore metry ludzie biora pod uwage.

nic szczegolnego - ciekawosc

proste wydawalo by sie pytanie i proste odpowiedzi do wyboru, ale ...
To myślę, że w każdym przypadku będzie to inny metr. Jedni będą sobie liczyć użytkową inni całkowitą. Wszystko pewnie zależy od aktualnego kontekstu i osoby podającej te dane.

piotrulex
10-07-2008, 12:15
..... myślę, że w każdym przypadku będzie to inny metr. Jedni będą sobie liczyć użytkową inni całkowitą.........

eureka :)

wlasnie po to ta ankieta

chce wiedziec jak liczy wiekszosc

ufffffff

jedni faceci sikaja na stojaco, inni na siedzaco

ja np. sikam na siedzaco lecz i bez ankiety wiem ze jestem w mniejszosci :wink: - tak z wygody co by nie bylo dalszych pytan :D

PROSZE TYLKO A ZAZNACZENIE WLASCIWEJ ODPOWIEDZI I EWENTUALNIE KROTKA ADNOTACJE :D

zbigmor
10-07-2008, 13:50
..... myślę, że w każdym przypadku będzie to inny metr. Jedni będą sobie liczyć użytkową inni całkowitą.........

eureka :)

wlasnie po to ta ankieta

chce wiedziec jak liczy wiekszosc

ufffffff

jedni faceci sikaja na stojaco, inni na siedzaco

ja np. sikam na siedzaco lecz i bez ankiety wiem ze jestem w mniejszosci :wink: - tak z wygody co by nie bylo dalszych pytan :D

PROSZE TYLKO A ZAZNACZENIE WLASCIWEJ ODPOWIEDZI I EWENTUALNIE KROTKA ADNOTACJE :D

To zależy czy budujesz dom tylko z powierzchnią użytkową, czy z całkowitą :)

czandra
10-07-2008, 14:12
Wydaje mi się, że dzielenie przez powierzchnię użytkową ma większy sens. W końcu budujemy, by użytkować i to jest najważniejsze. Co z tego, że mam wielki nieużytkowy strych, czy piwnicę, albo 10-stanowiskowy garaż. Koszt budowy tych powierzchni będzie zawsze min. 2-3 niższy niż części użytkowych.

Trociu
10-07-2008, 14:17
Wydaje mi się, że dzielenie przez powierzchnię użytkową ma większy sens. W końcu budujemy, by użytkować i to jest najważniejsze. Co z tego, że mam wielki nieużytkowy strych, czy piwnicę, albo 10-stanowiskowy garaż. Koszt budowy tych powierzchni będzie zawsze min. 2-3 niższy niż części użytkowych.
I tu mamy kolejny element do rozwagi. Jak traktować powierzchnię garażu/kotłowni. W projektach często nie zalicza się tego do powierzchni użytkowej mimo że swobodnie z niej korzystasz. Garaż jak najbardziej użytkujesz i jak najbardziej musisz: "postawić", otynkować, wylać podłogę, pomalować, położyć coś na podłogę, kupić bramę / drzwi.

Tak samo jak powierzchnia o h< 1,90 nie jest traktowana jako użytkowa. A przecież tam musisz też wykończyć i jak najbardziej ją użytkujesz.

czandra
10-07-2008, 14:40
Masz rację, dlatego kompromisem będzie podanie ceny całości z wydzieleniem części nieużytkowej - garaż, piwnica, strych. Kotłownia to trochę inna bajka, bo jej wyposażenie, to może być jedna z najdroższych inwestycji w domu. Tak się robi, gdy przedstawiane są projetky domów. Zawsze podają orientacyjną cenę budowy, metraż całościowo i dodtakowo podział na część użytkową i nieużytkową. Zawsze najbardziej interesuje nas jaki będzie metraż właśnie tej części użytkowej.

piotrulex
11-07-2008, 08:01
Wydaje mi się, że dzielenie przez powierzchnię użytkową ma większy sens. W końcu budujemy, by użytkować i to jest najważniejsze. Co z tego, że mam wielki nieużytkowy strych, czy piwnicę, albo 10-stanowiskowy garaż. Koszt budowy tych powierzchni będzie zawsze min. 2-3 niższy niż części użytkowych.
I tu mamy kolejny element do rozwagi. Jak traktować powierzchnię garażu/kotłowni. W projektach często nie zalicza się tego do powierzchni użytkowej mimo że swobodnie z niej korzystasz. Garaż jak najbardziej użytkujesz i jak najbardziej musisz: "postawić", otynkować, wylać podłogę, pomalować, położyć coś na podłogę, kupić bramę / drzwi.

Tak samo jak powierzchnia o h< 1,90 nie jest traktowana jako użytkowa. A przecież tam musisz też wykończyć i jak najbardziej ją użytkujesz.

a no wlasnie

kotlownia czy garaz sa w calkowitej ujete lecz nie w uzytkowej

wyposazenie kotlowni zdecydowanie wiecej kosztowalo mnie niz calosc pokoju goscinnego czy nawet naszej sypialni ktore sa w uzytkowej

wyczytalem ze koszta dzieli sie przez calkowita bo i tak wyjdzie jakas tam srednia - podaje sie tylko przez co dzielone

garaz nas tez niemalo uczynil bo nieco w ziemi wiec zaizolowanie, okna antywlamaniowe, alarm, ocieplana brama segmentowa z pilotem, ogromny grzejnik itd

w salonie nie mamy zadnych drzwi, wszystkie okna tam wstawione byly tansze od jednej tylko bramy garazowej itd

srednia i tak wyjdzie a o to chodzi