PDA

Zobacz pełną wersję : zamknieta komora spalania



Domownik
26-09-2003, 15:57
Rozwazam zakup kotla gazowego w zamknieta komora spalania z wyprowadzeniem spalin bezposrednio przez sciane budynku.
Ostatnio uslyszalem ze popewnym czasie pojawiaja sie problemy z elewacja w miejscu wyprowadzenia rury.
Ponadto podobno prawo budowlane dopuszcza w budownictwie mieszkaniowym maksymalie moc 21KW (dla tego typu kotlow).
Czy ktos ma jakies doswiadczenie w tej sprawie i moze sie nimi podzielic?

adamuss
26-09-2003, 21:27
Mam popdobny problem. Człowiek od pieca wyjaśnił nam, że ściana (elewacja) zmienia barwę także od kaloryfera (co jest prawdą). Tak więc nie ma mozliwości zamontowania na ścianie przewodu spalinowego bez ujemnych konsekwencji. Dla nas problemem wiekszym od zmian koloru elewacji jest obawa przed zapachami z tegoż przewodu. Mniej więcej nad nim będzie druga łazienka. Poza tym wszystkim podłoczęnie komina do pieca Junkers jest dosyć kosztowne i to skłania nas do przewodu tzw. koncentrycznego, wypuszczonego przez ściane.
Co do prawa budowlanego - piec montują mi (i projektowali instalację) ludzie z gazowni, ci sami, którzy stawią się na odbiorze pieca. Nie ma dla nich specjalnego znaczenia moc kotła (26kW). W wypadku, gdyby nie chcieli odebrać prac z ramienia gazowni - zwracaja mi całą kaskę, którą przeznaczymy na normalny komin. Brzmi to optymistycznie, ale myślę, że tak właśnie będzie.

Bren
27-09-2003, 16:16
Sorry ale polskie prawo mówi 21 kW za ściane i ani grama więcej. Co do panów z gazowni to moga podłączyc wszystko bo zgodnie z prawem gazownia nic nie ma do urządzeń. Tak więc na koniec dnia i bardzo wrednych sąsiadach problemjest twój a nie gazowni.

29-09-2003, 09:26
Sorry ale polskie prawo mówi 21 kW za ściane i ani grama więcej. Co do panów z gazowni to moga podłączyc wszystko bo zgodnie z prawem gazownia nic nie ma do urządzeń. Tak więc na koniec dnia i bardzo wrednych sąsiadach problemjest twój a nie gazowni.
Bren, jakie przepisy tak mówią ? Próbowałem znaleźć w prawie budowlanym i nie znalazłem.

29-09-2003, 11:40
Sorry ale polskie prawo mówi 21 kW za ściane i ani grama więcej. Co do panów z gazowni to moga podłączyc wszystko bo zgodnie z prawem gazownia nic nie ma do urządzeń. Tak więc na koniec dnia i bardzo wrednych sąsiadach problemjest twój a nie gazowni.

Od mojego wykonawcy od c.o. dowiedziałem się, że przepis ten dotyczy tylko domów wielorodzinnych. A producenci radzą sobie z tym montując tabliczki znamionowe 21kW na piece np. 24 kW

Bren
29-09-2003, 12:07
Podstawa prawna D.U. 75 z 2002 roku Rozporządzenie p.Pola w sprawie warunków technicznych jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie. W wielorodzinnych dopuszczone jest tylko 5 kW. Co do producentów to oni odpowiadają za tabliczkę znamionową a tak faktycznie to tylko to się liczy

Stanley
29-09-2003, 13:03
A co z kotłem npracujacym w zakresie 10-24 kw np?
kto mi powie, że pracuje na pełnej 24 kw mocy a nie na 10 czy 15???

Bren
29-09-2003, 15:19
Stanley
Liczy się moc znamionowa kotła tj. podana na tabliczce. Idąc w drugą stronę a kto ci powie, że nie pracuje na 24 kW

Stanley
29-09-2003, 15:40
dobrze to jeszcze pytanie z "innej strony"
Czy ktoś tak naprawdę to sprawdza?
Przyodbioerze technicznym np???

Bren
29-09-2003, 15:48
Tak w zasadzie to nikt ale na koniec dnia i przy bardzo wrednych sąsiadach problem może być zawsze

Maciek-MZM
29-09-2003, 15:58
Hej!
Mam taki angielski kociol od 5 lat. Potterton-Myson (czy jakos tak) modem PUMA 80E. Wylot spalin mam przez sciane. Na zewnatrz mam tynk akrylowy i naprawde wierzcie mi nie widze zadnych oznak zmiany koloru. W zasadzie nie widac zadnego dymu, no chyba ze jest zimno i bardzo wilgotno. Polecam takie rozwiazanie, kociol jest bezpieczny oszczedny i nie trzeba robic kratki wentylacyjnej do napowietrzenia pomieszczenia w ktorym jest zainstalowany. No i oczywisty brak komina i wkladu.
:roll:

Maciek-MZM
29-09-2003, 16:00
Zapomnialem dodac ze jak ktos chce moge wyslac mu zdjecie elewacji z ktorej wychodzi rurka :-)

Stanley
30-09-2003, 06:39
Właśnie mnie dopadły wątpliwości
Czy ta rurka czasem aby się nie nagrzewa?
Jak rozumiem spaliny wylatują wewnętrzną a powietrze zasysane jest zewnętrzną rurką?

pytam czy się nie nagrzewa bo przecież to przez styropian mi przelatuje, a chyba nie było zaizolowane :-(

Maciek-MZM
30-09-2003, 08:59
Hej!
Dzieki temu ze zasysasz powietrze zewnatrza czescia rury, to masz autmatyczne chlodzenie wewnetrznej czesci z ktorej wylatuja spaliny. Tez mam styropian ale nic wokol rury sie nie dzieje. Tak ze spokojnie.

Tomek_W
30-09-2003, 10:18
Właśnie mnie dopadły wątpliwości
Czy ta rurka czasem aby się nie nagrzewa?
Jak rozumiem spaliny wylatują wewnętrzną a powietrze zasysane jest zewnętrzną rurką?

pytam czy się nie nagrzewa bo przecież to przez styropian mi przelatuje, a chyba nie było zaizolowane :-(

Jeśli chodzi o nagrzewanie się rurki to nie ma obaw.
U mnie w drewnianym domku jest tylko 50cm rurki chromoniklowej a dalej PCV.

marina123
30-09-2003, 10:32
Maciek-MZm a gdziez Ty wytrzasnales w Polsce angielski kociol? Jest jakis polski dystrybutor anglikow? :-?

czlowiek
30-09-2003, 12:40
Maciek MZM moglbys podeslac zdjecie. chcialbym zobaczyc jak to estetycznie wyglada.

Stanley
30-09-2003, 13:05
Hej!
Tez mam styropian ale nic wokol rury sie nie dzieje. Tak ze spokojnie.

Zostałem uspokojony :wink:
dzięki, teraz tyko musze poczekać na zagazowanie instalacji i odpalamy :lol: ciekawe czy wszystko będzie funkcjonowało :o


Słyszałem że piece [kotły] potrafią stracić* płytę** przy 1-wszym uruchomieniu :-?

*stracić - tu paść zepsuć etc.
**lub inny element istotny do pracy kotła ale kto by tam pamiętał jak to się zwie, grunt aby to serwisant odpalił :lol:

maciek-MZM
01-10-2003, 08:57
Chcialem jeszcze dodac, ze na tabliczce znamionowej mojego pieca mam moc 24kW, a zadnych problemow z odbiorem nie mialem. Moze kilka lat temu byly inne przepisy?

Maciek-MZM
01-10-2003, 09:01
Marina, pewnie ze jest dystrybutor.
Adres: 02 660 Warszawa, ul.Irysowa 3A
Tel: 022, 843 5349; 0 601 305309;
Fax: 022, 843 5349;
WWW: www.pmpolska.com.pl;

Dodam ze mam caly "komplet" tej firmy, grzejniki, zawory i inne pierdoly.

Bartt
01-10-2003, 09:02
maciek-MZM a jak z zapachem :roll:

Maciek-MZM
01-10-2003, 09:15
Z zapachem nie ma problemow, poniewaz wyrzucane powietrze jest cieplejsze od powietrza to sie unosi do gory, jesli staniesz pod rura to cos tam poczujesz, w zasadzie nie zwracam na to uwagi.

Maciek-MZM
01-10-2003, 09:17
Maciek MZM moglbys podeslac zdjecie. chcialbym zobaczyc jak to estetycznie wyglada.

Moglbym tylko nie wiem gdzie na jaki adres ;)

Maciek-MZM
01-10-2003, 09:22
Zeby rozwiac wszystkie watpliwosci: to nie jest tak, ze spaliny leca sobie jak przez komin. W zamknietej komorze spalania sa one wydmuchiwane pod cisnieniem, tak ze nie leca na dom (no chyba ze jest przeciwny wiatr) ani nie zbieraja sie w ladne geste i smierdzace chmurki.
Jestem z tego rozwiazania bardzo zadowolony. minusow nie widze.

ambaran
01-10-2003, 09:38
Maciek,

Czy aby WWW prawidłowe. Nie mogę tej stronki otworzyć.

Marcin

01-10-2003, 09:46
Do Maciek
Znam te kotły były faktycznie dobre. Niestety już ich nie ma na rynku. Na szczęście kotły z zamkniętą komorą spalania są też dostępne u innych producentów

Maciek-MZM
01-10-2003, 09:51
Maciek,

Czy aby WWW prawidłowe. Nie mogę tej stronki otworzyć.

Marcin

Mi tez nie dziala, i jak nas informuje Gosc nie ma juz ich na rynku wiec firmy juz pewnie tez nie ma

czlowiek
01-10-2003, 09:55
Maciek- zaktualizowalem profil. adres powinien byc widoczny.

czlowiek
02-10-2003, 08:38
dziekuje za list.

Maciek-MZM
02-10-2003, 08:50
dziekuje za list.

Nie ma sprawy, polecam sie na przyszlosc... ;)