PDA

Zobacz pełną wersję : Przej?cie z technologii trzywarstwowej na dwuwarstwow?



remx
26-09-2003, 22:38
Witam

W projekcie gotowcu są ściany trzywarstwowe. Chcę aby architekt zmienił to na dwuwarstwowe. Jakie są potencjalnie niebezpieczne obszary. To nie to abym nie ufał architektowi, ale wolę tego przypilnować.
Rozumiem, że prawdopodobnie zmiana powinna być tak wykonana aby nie zmienił się obrys zewnętrzny budynku, tj podczas przejścia na 2-warstwową powinno nastąpić raczej odjęcie grubości od środka domu niż z zewnątrz.

W oryginalnym projekcie jest:
Ściany zewnętrzne: kratówka 25, styropian 8, kratówka 12
Ściany wewnętrzne konstrukcyjne: cegła pełna kl 150
Ściany działowe: dziurawka 12 cm
Strop Teriva I
Elewacje: tynk mineralny
Pokrycie dachu: Dachówka ceramiczna zakładkowa, kąt nachylenia dachu 40 stopni.

Chcę aby ściany zewnętrzne były z MAX'a. Jak wg was byłoby najlepiej zrobić ze ścianami wewnętrznymi konstrukcyjnymi i działowymi. Wiem że na forum obowiązują różne teorie. Ale ewentualne propozycje spróbuję jakoś wypośrodkować.

Jakoś nie mogę się przekonać do styropianu, pewnie zmienię go na wełnę.

HenoK
27-09-2003, 11:38
Witam

W projekcie gotowcu są ściany trzywarstwowe. Chcę aby architekt zmienił to na dwuwarstwowe. Jakie są potencjalnie niebezpieczne obszary. To nie to abym nie ufał architektowi, ale wolę tego przypilnować.
Rozumiem, że prawdopodobnie zmiana powinna być tak wykonana aby nie zmienił się obrys zewnętrzny budynku, tj podczas przejścia na 2-warstwową powinno nastąpić raczej odjęcie grubości od środka domu niż z zewnątrz.

W oryginalnym projekcie jest:
Ściany zewnętrzne: kratówka 25, styropian 8, kratówka 12
Ściany wewnętrzne konstrukcyjne: cegła pełna kl 150
Ściany działowe: dziurawka 12 cm
Strop Teriva I
Elewacje: tynk mineralny
Pokrycie dachu: Dachówka ceramiczna zakładkowa, kąt nachylenia dachu 40 stopni.

Chcę aby ściany zewnętrzne były z MAX'a. Jak wg was byłoby najlepiej zrobić ze ścianami wewnętrznymi konstrukcyjnymi i działowymi. Wiem że na forum obowiązują różne teorie. Ale ewentualne propozycje spróbuję jakoś wypośrodkować.

Jakoś nie mogę się przekonać do styropianu, pewnie zmienię go na wełnę.
Jak dasz 20 cm izolacji cieplnej i nic nie będziesz musiał kombinować a będziesz miał super ciepły dom. :lol:
A tak na serio to problemów trochę może być. Obrys zewnętrzny nie jest tak istotny jak sprawy konstrukcji.
Typowe belki stropowe wykonywane są w module co 30cm i stąd jeżeli rozsuniesz ściany zewnetrzne, może być za małe oparcie belek i trzeba bedzie zamawiać belki indywidualne. Zmianie (korekcie) będą podlegały prawie wszystkie rysunki zbrojenia.
Moim zdaniem lepiej zostawić wewnętrzną konstrukcję bez zmian. Zmniejszyć tylko gabaryty zewnętrzne. Pamiętać o zmianie okapu na mniejszy i wszystko będzie w porządku.

xrrr82
27-09-2003, 14:10
A ja tez myslalem ale przejscie z 2 wastwowych na 1 warstwowa....
Ale po przeczytaniu kilku postow chyba zostane przy bk 24 + styropian 12

jolana
28-09-2003, 13:41
A spojrzyj dokładnie do swojego projektu, może tam jest napisane, w jaki sposób dokonać tego typu zamiany. Nawet w projektach gotowych, przewidzianych dla konkretnej technologii budowy ścian, bywają podane rozwiązania alternatywne.

Tak w każdym razie było w moim projekcie :D

KrzysiekS
29-09-2003, 09:36
Henryk, sciany zewnetrzne nie mają wpływu na dlugosc belek. Sciana elewacyjna nie wspiera belek stropowych. Zwiekszając grubosc izolacji w scianie trojwarstwowej zmianie ulegają jedynie:

1. obrys budynku
2. szerokosc ław i fundamentow,
3. szerokosc balkonu i kalenic

Bez zmian pozostają osie scian oraz dlugosc belek stropowych.

Ja u siebie dalem 20 cm welny poltwardej Polterm Max. Moje sciany to U220 (Max o szer. 25cm) plus 20 cm welny plus 3 cm pustka plus 9 cm dziurawka.

Zastanow się czy ta technologia trojwarstwowa nie jest jednak lepsza o DW.

remx
29-09-2003, 11:34
Nie chciałbym wchodzić w rozważania, która technologia n-warstwowa jest lepsza. Tyle już było na ten temat. Zdecydowałem się na 2 warstwy i nie chcę tego nieustannie analizować. Przekonuje mnie argument HenoK odnośnie lokalizacji ścian nośnych tak jak wewnętrzna ściana nośna w technologii trzywarstwowej. Sam powinienem na to wpaść. Projektu jeszcze nie kupiłem.

bajzi
29-09-2003, 12:43
krzyśku s:
czy to znaczy, że ściana elewacyjna nie jest ścianą konstrukcyjną? zapewniam cię, że dla budownictwa tradycyjnego jest jak najbardziej. tylko przy szkieletach jest to ściana wyłącznie osłonowa.
do wszystkich:
a ściany poziomu mieszkalnego muszą stać mniej więcej na środku ściany fundamentowej, więc nie odkładamy na zewnątrz, czy wewnątrz.
przy ścianie trójwarstwowej ściana fundamentowa ma ok. 50cm, przy innych wystarczy 38 - takie są bloczki fundamentowe, więc należy do tego dopasować wpierw fundamenty, a ściana wyjdzie sama. to sa właśnie kruczki projektów gotowych. teriva w domu jednorodzinnym? jakie są rozpiętości? a może komuś się nie chciało przeliczać i poszedł na łatwiznę? :cry:

KrzysiekS
29-09-2003, 12:58
Sciana elewacyjna nie powinna stanowic wsparcia dla stropu. Moim zdaniem jest to tylko sciana oslonowa. Przenosi ona tylko swoj wlasny ciezar. Tak mam w projekcie i jestem zdania, że to prawidlowe rozwiązanie.

bajzi
29-09-2003, 13:22
krzyśku s: strop w technologii tradycyjnej wspiera się na wieńcu, a wieniec na ścianie. ergo: jeżeli na ścianie leży wieniec jest to ściana konstrukcyjna - nośna. tylko ścianki działowe przenoszą swój ciężar, dlatego też są murowane po zalaniu stropu. może chodzi o warstwę elewacyjną? a jaką masz technologię?

KrzysiekS
29-09-2003, 13:56
Mam technologie trojwarstwową, jak wyżej. U mnie wieniec wspiera sie tylko na scianie konstrukcyjnej z U220.

Więc sciana elewacyjna z DZ 220 (pustak grubosci 9cm) nie jest scianą konstrukcyjną.

mrtn
29-09-2003, 16:28
Wydaję mi się, że najprosztym rozwiązaniem jest zmniejszenie obrysu zewnętrznego. Ściany kondtrukcyjne to w twoim wypadku te 24 cm cegły i dla domku jednorodzinnego wystarczy. Przypuszczam, że wienie również jest oparty na tej warstwie. (powinno to byc widoczne na rysunkach-sczegółach nawet dla laika). A to oznacza, że z powodzeniem możesz sobie całą resztę obłożyć stropianikiem 12-15 cm z tynkiem jakim tam chcesz - różnica w zewnetrzym obrycie - 5-8 cm nie robi znaczenia, a i przez okienka wpada więcej światła.

p.s. Może pustaki ceramiczne zamiast cegły kratowki ??

remx
29-09-2003, 17:17
To właśnie chcę zrobić: pustaki MAX.

mrtn
29-09-2003, 19:33
możesz jescze zrobic tak: pustak max 36 - a na to ocieplenie 8 cm - spełni normę i bedziesz miał dokładnie taką samą ścianę. Ale kilka centymetrów ocieplenia więcej by się przydało. Chociaż nie wrato z tym przesadzać !!