PDA

Zobacz pełną wersję : Automatyczna szufelka w centralnym odkurzaczu.



toto
03-09-2003, 17:28
czy ktoś ma szufelkę w kuchni w instalacji centralnego odkurzacza, czy można połączyć ją rurą elastyczną?

Zbigniew Rudnicki
03-09-2003, 19:02
Tak, mam zamontowaną, ale jeszcze nieczynną.
Trzeba kupić specjalną elastyczną rurę (ok.60cm), sprzedawaną tam gdzie rury sztywne.
Jeżeli doprowadzenie jest z podłogi, to tuż nad podłogą wklejamy kolanko ostre 90 stopni. Do tego kolanka wklejamy kawałek (10cm) rury sztywnej.
Do drugiego kolanka ostrego także wklejamy kawałek ruru sztywnej.
Te kawałki rury sztywnej łączymy rurką elastyczną, kórą wciągamy na te kawałki (chyba na klej).
Drugie ostre kolanko wciskamy bez kleju na wlot szufelki. Będziemy mogli zawsze szufelkę odłączyć.
Szufelki bywają białe, lub czarne.

Metal
04-09-2003, 07:31
Też mam i też jeszcze nieczynną.
Wszystko co napisał Zbigniew to prawda oprócz jednego. Rura elastyczna ze sztywnymi połączona jest na opaski zaciskowe - przynajmniej u mnie. Rura elastyczna jest karbowana, więc na klej mogłoby nie trzymać. Szufelkę nie tylko można podłączyć rurą elastyczną, ale nawet powinno się.

Bartt
04-09-2003, 12:05
A dlaczego elastyczną? Ma to jakieś znaczenie?

Jeśli jest karbowana, będzie łatwiej osadzał się kurz - preferowane są rury gładkie

Metal
04-09-2003, 12:43
A dlaczego elastyczną? Ma to jakieś znaczenie?
Jeśli jest karbowana, będzie łatwiej osadzał się kurz - preferowane są rury gładkie

Ma to znaczenie przy montowaniu szafek kuchennych, które niby montowane są na stałe, ale są jednak elementami ruchomymi i ich dokładne ustawienie znane jest dopiero po dopasowaniu blatu. Praktycznie trzebaby dopasowywać te rury po ostatecznym ustawieniu mebli,a to oznacza dopasowywanie rurek, na leżąco na podłodze, w przestrzeni o wysokości 10cm i to będąc przynajmniej częściowo odzielonym cokołem. Powodzenia. :D
Jeżeli szufelka ulegnie uszkodzeniu (plastikowa dźwignia włączająca, styki elektryczne, zapcha się) nie ma możliwości naprawy bez rozbierania mebli. Krótki odcinek rury elastycznej rozwiązuje te problemy.

Kurz, który się w niej osadzi łatwo usunąć.

Bartt
04-09-2003, 19:09
OK, dzięki :)

Zbigniew Rudnicki
05-09-2003, 07:34
Rura elastyczna do instalacji odkurzania centralnego jest dwupowłokowa.
Na zewnątrz karbowana, wewnątrz gładka.

paj^
05-09-2003, 07:45
dodam jeszcze, ze lepiej jest dac 1 metrowy odcinek, wieksza mozliwosc manewru a rura mimo, ze gietka to nie jest tak elastyczna jakby sie moglo wydawac, rury mam firmy vacu maid

gaga2
12-09-2003, 20:26
Odświeżam temat bo mam pytanie do osób posiadających już odkurzacz centralny.
Mamy problem z wyborem miejsca ułożenia rurek do centralnego odkurzacza.
Nasza wersja, skrytykowana przez doradcę technicznego, to rury położone w piasku w podłodze na gruncie, na tym wylewka, styropian, ogrzewanie wodne i druga wylewka. Podobno to nie jest dobry pomysł, bo temperatura pod podłogą na gruncie niższa o 20 st. od temperatury powietrza spowoduje wykraplanie się wilgoci w rurach i rdzewienie silnika odkurzacza.
Wersja instalatora: rury poprowadzone w "stropie", tj. w przestrzeni pomiędzy z jedej strony wełną i wiązarami a z drugie strony płytami g-k sufitu. Mnie ten pomysł się nie podoba, bo boję się, że rury idące tuż nad sufitem, przykryte tylko płytami g-k - może będą szumieć?
Co o tym sądzicie?
Pozdrawiam,
gaga2

12-09-2003, 22:01
Czy moze mi ktos wytlumaczyc ten "odkurzacz centralny"?

Juz pare watkow o tym czytalem, lecz nie moge sobie tego wyobrazic...

12-09-2003, 22:30
Na przykład: http://www.abcdom.pl/art/art.asp?artykul_id=89

13-09-2003, 10:47
hej, wielkie dzieki... :)

dobra moge sobie teraz wyobrazic ten system. a jednak mam jeszcze pytanka:

co jest np. z moca "ciagu"? jak sobie pomysle, ze urzadzenie stoi daleko, to bym mogl sobie wyobrazic, ze sila wciagania z wieksza odlegloscia maleje...?

naprawde nie slychac po scianach "szumu"?

mimo ze sie uwaza, mozna nie chcaco wciagnac cos, co zbytnio nie przechodzi przez rury. wtedy ma sie chyba problem...?!

greg98
13-09-2003, 14:54
hej, wielkie dzieki... :)

dobra moge sobie teraz wyobrazic ten system. a jednak mam jeszcze pytanka:

co jest np. z moca "ciagu"? jak sobie pomysle, ze urzadzenie stoi daleko, to bym mogl sobie wyobrazic, ze sila wciagania z wieksza odlegloscia maleje...?

naprawde nie slychac po scianach "szumu"?

mimo ze sie uwaza, mozna nie chcaco wciagnac cos, co zbytnio nie przechodzi przez rury. wtedy ma sie chyba problem...?!

Jeśli chodzi o moc ciągu, to nie ma problemu- poprostu jednostki centralne są dobierane w zależności od ilości gniazd i długości przewodów.
Szum słychać, ale tylko przy końcówce i w pomieszczeniu, gdzie znajduje się odkurzacz ;-)
Ssawki mają mniejsze przekroje niż rury, więc problem o którym napisałeś właściwie nie jest prawdopodobny, aczkolwiek dla chcącego nic trudnego ;-)
Grzegorz

Zbigniew Rudnicki
13-09-2003, 19:23
gaga2 Miałem podobne wątpliwości, gdy układałem rury w piasku.
Moi doradcy stwierdzili, że w praktyce wykraplanie wody w rurach prowadzonych w strefie chłodnej jest niezauważalne.
W lecie, gdy wilgotność powietrza jest duża, różnica temperatur nie przekroczy 10-15 stopni.
W zimie różnica temperatur może być większa, za to wilgotność powietrza mniejsza.
Poza tym, po kilku minutach użytkowania rurka ogrzeje się od powietrza.
Można by ewentualnie rurki obsypać w około keramzytem, aby przyspieszyć ogrzanie rurek.
Ze względu na ogrzewanie podłogowe nie mogłem zmieścić rurek nad styropianem.
Jak działa okaże się po uruchomieniu instalacji.

mieczotronix
26-08-2004, 21:30
gdzie to kupić to cholerstwo?
Ma mi robić kominkarz kominek, i w tym kominku mam mieć tąteż szufelkę.

Kto wie, gdzie to kupić (płd okolice wa-wy) piaseczno, itepe?

_ZBYCH_
26-08-2004, 22:00
Na Bartyckiej jest sklep Beam (główny, piętrowy pawilon, na pietrze). Ja u nich kupowałem wszystkie elementy instalacji.

mieczotronix
26-08-2004, 22:09
a, no tak

Wowka
27-08-2004, 07:23
gdzie to kupić to cholerstwo?
Ma mi robić kominkarz kominek, i w tym kominku mam mieć tąteż szufelkę.

Kto wie, gdzie to kupić (płd okolice wa-wy) piaseczno, itepe?


Oczywiście zrobisz jak zechcesz ale czy szufelka w obudowie kominka to dobry pomysł?
- czy pasuje swoim wyglądem do obudowy? Czy nie szpeci?
- czy będzie wygodna w użytkowaniu?
- czy wygodnie będzie zmiatać te paprochy z przestrzeni kilku metrów kwadratowych w ten jeden konkretny punkt?

I tak będziesz musiał przynieść zmiatkę by te wszystkie paprochy zgarnąć w okolice dyszy szufelki.
I tak będziesz musiał robić to na kolanach lub w pozycji półzgiętej. I wydaje się być obojetnym czy w drugiej ręce masz ręczną szufelkę czy też nie.
Samego kominka czy tez wkładu (nie wiem co masz) i tak ta szufelką nie wyczyścisz.
Co do samej szufelki to jednak jej obecność będzie jakimś dysonansem w estetyce obudowy.

Także zastanawiałem się nad montażem szufelki w obudowie wkładu. Zrezygnowałem. I teraz jako posiadacz i kominka i dwóch szufelek (w kuchni oraz przednim holu- wiatrołapie) tej decyzji nie żałuję.

Skończę swoja wypowiedź tak jak zacząłem - Oczywiście zrobisz jak zechcesz

Pozdrawiam

ara
27-08-2004, 07:33
Nie mam pojęcia, jak ta szufla wygląda i na jakim etapie wykończenia np. kuchni trzeba ją zamontować. Niech mi ktoś czarno na białym napisze,proszę :D

Wowka
27-08-2004, 07:47
Samą szufelkę w kuchni montujesz już po zakupie mebli kuchennych. Montuje się ją do cokolika szafki. Najczęściej pod kuchenką.

Samą zaś instalację należy rozprowadzic przed wylaniem wylewek. Jeśli dom jest dwukonygnacyjny to także przed wykonaniem tynków.

ara
27-08-2004, 07:55
To jeszcze zdążę ją wprowadzić do kuchni,
dzięki :)

_ZBYCH_
27-08-2004, 08:09
Szufelka wygląda tak:

http://www.beam.pl/itempics/szufelka_auto.jpg

W cokole szafki widać tylko frontowy panel. Ten wystający element, to nożny włącznik odkurzacza.

P.S. Też mam przygotowane przyłącze do szufelki pod kominkiem :wink: . Co do zmiotki, to taki zestaw kominkowy załatwia temat (stojaczek + zmiotka, pogrzebacz, szufelka do popiołu). Ja uważam, że to dobry pomysł :D.

mieczotronix
27-08-2004, 10:09
- czy pasuje swoim wyglądem do obudowy? Czy nie szpeci?
- czy będzie wygodna w użytkowaniu?
- czy wygodnie będzie zmiatać te paprochy z przestrzeni kilku metrów kwadratowych w ten jeden konkretny punkt?
łojeza!
nie martw się wowka o moją szufelkę!
- będzie z boku kominka, a nie od frontu
- nie wiem, czy będzie wygodna, czy nie, tego się dowiem w praktyce, napewno będę miał więcej możliwości, niż gdybym z niej zrezygnował
- zawsze sie paprochy zmiata w jeden konkretny punkt, żeby je wyrzucić do śmieci (też jeden konkretny punkt)

Wowka
27-08-2004, 10:38
.... - zawsze sie paprochy zmiata w jeden konkretny punkt, żeby je wyrzucić do śmieci (też jeden konkretny punkt)

Tak, ale w przypadku ręcznej szufelki lokalizacja tego punktu jest ruchoma a do szufelki z boku obudowy kominka będziesz musiał popychac pojedynczy paproszek przez kilka metrów.


.... - nie wiem, czy będzie wygodna, czy nie, tego się dowiem w praktyce, napewno będę miał więcej możliwości, niż gdybym z niej zrezygnował

Z tym się zgadzam w 100% :P

Zbigniew Rudnicki
27-08-2004, 10:56
W jednej z instrukcji do instalacji centralnego odkurzania wyczytałem, że instalacja nie może służyć do wybierania popiołu z kominka z 2 wzgledów :
- popiół ma tendencje do zatykania rur
- gorący popiół uszkadza rury.
Pozostaje więc tylko usuwanie paprochów z paliwa (kory) i drobnych pyłów po ręcznym wybraniu popiołu.
Szufelki w Beamie bywają tylko 2 kolorów : czarne i białe (nie ma brązowych i szarych).

Wowka
27-08-2004, 11:00
Tak, dlatego więc napisałem - Samego kominka czy też wkładu (nie wiem co masz) i tak ta szufelką nie wyczyścisz

Do pobierania popiołu służy specjalny separator którego nie da się podpiąć do szufelki. Koniecznym jest standardowe gniazdo ścienne.

mieczotronix
27-08-2004, 11:09
ten odkurzacz nie jest do wybierania popiołu z kominka (jak szufelką zresztą go wybrać?)
tylko wokół kominka podobno dużo się śmieci, jak się przynosi i wkłada drewno itepe. Forumowicze radzili kiedyś zrobić sobie szufelkę w pobliżu kominka. Dlatego robię.
Nie będę miał paru metrów od kominka do szufelki tylko maksimum pótora.

Wowka
27-08-2004, 11:16
....Nie będę miał paru metrów od kominka do szufelki tylko maksimum pótora.

Stary...... będziesz donosił drewno do kominka, wybierał popiół do wiadra, czyścił szybę, wynosił popielnik . ... to zobaczysz na ilu metrach będzie się to sypało....

Ale jak chcesz, podoba się tobie i co najważniejsze możesz sobie na to finansowo pozwolić to dlaczego nie....

Nieustannie pozdrawiam

Zbigniew Rudnicki
28-08-2004, 06:52
Kupując szufelkę trzeba też od razu kupić około 60cm specjalnego elastycznego węża do przyłączenia szufelki z rurą sztywną, która wychodzi ze ściany lub podłogi.
Ponadto przy samej szufelce potrzebne jest kolanko 90 stopni (nie łuk, lecz ostre).
Kolanko nie jest klejone do szufelki - tylko na wcisk, aby można było szufelkę wymienić.

krzyss
29-08-2004, 13:59
Właśnie wyobraziłem sobie (cytat Wowki) "popychanie jednego paproszka przez kilka metrów" :lol: Choćby dla tego widoku warto taką szufelkę zamontować :lol: A tak na poważnie, to chyba jednak wygodniej jest mieć niż nie mieć. Ja założę w trzech miejscach (buty, kuchnia, kominek) (a może jeszcze przy wyjściu na taras ???).

GL35
29-08-2005, 08:37
Witam.
W jaki sposób macie wyprowadzony koniec rurociągu O.C. do podłączenia giętkiego przewodu od szufelki automatycznej, tzn. czy wychodzi on ze ściany czy z podłogi?
Pozdr.

pstryna
29-08-2005, 10:14
o mnie wszystko z podlogi potem literka n z ruru i jest w szufelce

Zbigniew Rudnicki
29-08-2005, 11:22
Szufelki nie można przykleić bezpośrednio do rury sztywnej, lecz poprzez około 50cm specjalnego elastycznego peszla, który można kupić tam gdzie sprzedają elementy instalacji centr. odkurzania.
Umożliwia to wyciągnięcie szufelki z cokołu mebla, dla wymiany, lub konserwacji.
Połączenie peszla z rurą sztywną - na klej, z szufelką - na wcisk.

GL35
29-08-2005, 20:08
Szufelki nie można przykleić bezpośrednio do rury sztywnej, lecz poprzez około 50cm specjalnego elastycznego peszla, który można kupić tam gdzie sprzedają elementy instalacji centr. odkurzania.
Umożliwia to wyciągnięcie szufelki z cokołu mebla, dla wymiany, lub konserwacji.
Połączenie peszla z rurą sztywną - na klej, z szufelką - na wcisk.

Pisałem o giętkim przewodzie, ale mi chodzi o koniec rurociągu -ze ściany czy z podłogi?

joola
29-08-2005, 20:15
U mnie jest z podłogi.

Zbigniew Rudnicki
30-08-2005, 06:44
U mnie też z podłogi.
Ale nie widzę przeszkód aby było ze ściany.
Zależy jak prowadzone są rury w budynku.

krzysztofh
30-08-2005, 07:03
Kurcze, a ja mam dwie szufelki i o ile ta w kuchni na razie ma wyprowadzoną rurę z podłogi w miejscu ciągu szafek kuchennych, do której planuję zrobić przedłużkę to druga jest zrobiona w cokole w wiatrołapie i jest (jeszcze nie sklejona) ale dopasowana rura sztywna do szufekli, która jest z kolei dopasowana do wyciętego cokołu. Nie wiedziałem o takim sposobie podłączenia tzn wężem elastycznym i raczej byłoby trudno to zrealizować bo miejsca na wąż jest za cokołem za mało, ale może są jakiej gumowe tuleje, które stanowiłyby połączenie rozłączne a jednocześnie szczelne.
Co w tym temacie można by zrobić?

krzysztofh
30-08-2005, 07:05
Zapomniałem napisać, że mój system to kanadyjski Vacu Maid.

krzysztofh
30-08-2005, 08:03
Pozwalam sobie jeszcze raz napisać. Właśnie sprawdziłem strony Vacu Maida, Beama, Borysowski i w żadnym z systemów nie ma czegoś co można by potraktować jako elastyczne podłączenie szufelki, więc pytanie do Pana Rudnickiego skąd to wziąć skoro żaden producent tego nie przewiduje.

Zbigniew Rudnicki
30-08-2005, 08:56
Ja kupowałem na stoisku BEAMa na Bartyckiej w W-wie.
Widocznie nie jest to fabryczny wyrób BEAM.
Ten peszel wzmocniony jest spiralnym stalowym drutem.
Kupuje się go na metry (nie na sztuki).

Tomik_B
30-08-2005, 09:02
Szufelki nie można przykleić bezpośrednio do rury sztywnej, lecz poprzez około 50cm specjalnego elastycznego peszla, który można kupić tam gdzie sprzedają elementy instalacji centr. odkurzania.
Umożliwia to wyciągnięcie szufelki z cokołu mebla, dla wymiany, lub konserwacji.
Połączenie peszla z rurą sztywną - na klej, z szufelką - na wcisk.

Czy jest jakaś specjalna końcówka od połączenia szufelki z tym peszlem?

tomas matla
30-08-2005, 09:03
z podłogi,ale chyba to nie ma większego znaczenia

Zbigniew Rudnicki
30-08-2005, 15:57
Do połączenia peszla z szufelką służy t.zw. ostre kolanko (które używa się zawsze jako pierwsze od każdego gniazda).
Kolanko to klei się trwale z peszlem, zaś łączy tylko na wcisk z szufelką.

lukasz-s
16-06-2007, 22:09
Witam!
Gdzie najlepiej zainstalować w kuchni szufelkę podłączoną do centralnego odkurzacza? Chodzi mi o wskazówki praktyczne, bo najchętniej wstawię to tam gdzie będzie najmniej widoczne. Obstawiam szafkę pod zlewem, ale w sumie nie widze jakiś za czy przeciw. A może wogóle nie montować tego wynalazku, sprawdza się? Szczególnie będe wdzięczny za opinie użytkowników.

Pozdr
Łukasz

jacekp71
17-06-2007, 00:12
planujemy kuchenna szufelke jak najblizej miejsca, w ktorym beda przygotowywane posilki. tam u nas zawsze cos sie znajdzie na podlodze ;-)

lukasz-s
17-06-2007, 21:39
planujemy kuchenna szufelke jak najblizej miejsca, w ktorym beda przygotowywane posilki. tam u nas zawsze cos sie znajdzie na podlodze ;-)
Jasne, to sam wymyślę, chodzi mi raczej o uwagi typu "pod zlewem nie bo się ciągle kopie nogą i włącza"
Pozdr
Łukasz

jacekp71
17-06-2007, 22:05
skoroś taki domyslny to powinienes tez wiedziec ze noga ja mozna wlaczyc i pod zlewem kiedy myjesz garki i pod blatem kiedy robisz kanapki ;-)

ale nie chce byc zlosliwy ;-) po prostu odpowiedz na twoje pytanie bedzie rozne zaleznie od kryteriow jakie sobie stawiasz. ja patrze ze strony praktyki, ty wygody. jedno i drugie nie zawze idze w parze.

MARKOG
18-06-2007, 05:07
moim zdaniem szufelka w kuchni nie jest najbardziej niezbędna (rzadko kiedy w kuchni jest bardziej brudno niż w całym domu) - miejsce gdzie naprawdę warto zastosować szufelkę jest wiatrołap z "wiecznym" piaskiem i błotkiem bo butach i własnie w tym miejscu zrobiłem bład i nie wyprowadziłem instalacji (ale jeszcze coś wymyślę ;) )

Bigbeat
18-06-2007, 09:19
Ja dałem w kuchni i w wiatrołapie.

Rezi
18-06-2007, 09:24
przy kominku i w wiatrołapie
w kuchni mamy i wydaje się być zbędna

madagoral
18-06-2007, 10:00
Wiatrołap, wiatrołap i jeszcze raz wiatrołap. W kuchni też może być

romwis
18-06-2007, 10:24
A może by tak jeszcze w pobliżu wyjścia na taras, albo wręcz na samym tarasie?
pzdr.
-romwis

wojtek303
18-06-2007, 17:55
Jestem instalatorem systemów centralnego odkurzania, a także użytkownikiem takiego systemu. Szufelka w kuchni bardzo sie sprawdza gdyż w kuchni powstaje wiele zanieczyszceń typu okruchy itp. np podczas krojenia w krajalnicy czy też innych prac kuchennych. Jej obsługa jest bardzo prosta (wciśnięcie stopą włącznika). Proponuję Ci montaż takiej szufelki w pobliżu tzw. "roboczego blatu kuchennego" czyli tam gdzie powstaje najwięcej zaniczyszceń podczas prac kuchennych. Kolejną zaletą szufelki jest to, że nie musisz rozwijać węża a tylko wystarczy zgarnąć zabrudzenia na podłogę, podmieść jej w pobliże szufelki i wcisnąć włącznik. Ot wsio! Powodzenia.

eranet
18-06-2007, 20:11
mam pytanko do uzytkowników Centrl.Odkurzacza, ponieważ byliśmy zdecydowani, ale elektryk nam dziś to odradzał, bo podobno po jakims czasie zaczyna brzydko pachnieć z instalacji :roll: Będę wdzięczny za opinie i uwagi w tym temacie

lukasz-s
18-06-2007, 20:56
Hej!
Ja dlatego nie daję szufelki w wiatrołapie. Zawsze jest pokusa żeby zgarnąć mokry piasek, śnieg itp. Wtedy wilgoć w instalacji i różne świństwa mogą się rozwijać.
Pozdr
Łukasz

Bigbeat
19-06-2007, 08:23
Kolejny mit, utworzony przez tych, co nie mają, ale słyszeli :) :) :)
Ciekawe, czy ten elektryk to sobie tak tylko wykombinował, czy rzeczywiście gdzieś "wywąchał" zapachy z instalacji.
Oczywistym jest, że wilgotnych rzeczy (np. błotko) odkurzaczem centralnym się nie odkurza - tak, jak to, że samochodem zwykle nie powinno się latać.
A co do syfu w rurach - jeśli zrobione zgodnie ze sztuką (chodzi o użycie właściwych rur, minimalizację ilości kolanek oraz o sposób klejenia, uniemożliwiający tworzenie się "dziobów" kleju wewnątrz), to syfu nie ma wcale - zbyt duże są to prędkości strumienia powietrza, żeby coś miało szansę się trwale przylepić ;)
No i, pamiętajmy, że gniazda do węża są hermetyczne - skąd więc niby miałoby śmierdzieć?
Może ten elektryk przez przypadek wąchał wannę z jaccuzi, albo jakiś klej (butapren)? ;)

qwert
19-06-2007, 09:42
czy możecie pokazać fotki, jak to wygląda zainstalowane. jakoś nie bardzo sobie wyobrażam jak to działa, a chciałbym mieć:)

Bigbeat
19-06-2007, 09:52
Fotki i "samouczki" są np. na:
www.beam.pl
www.beam.com.pl
www.husky.pl
i w wielu innych miejscach.

wojtek303
19-06-2007, 15:09
Całkowicie sie zgadzam z beagbeatem. Natomiast wszelkie syfy, błoto, wodę i snieg wciąga się tym odkurzaczem poprzez specjalny separator.
Pozdrawiam

eranet
19-06-2007, 20:37
dzieki za wyjaśnienia, wolałem zapytać, bo 1 mówił że super, a inny że be... ten co mówił be mówił o rozszczelnieniu po pewnym czasie i zapachu wydobywającym się z gniazdek :roll:

niezły
19-06-2007, 22:02
Prawidłowo wykonana i prawidłowo użytkowana instalacja odkurzacza centralnego będzie działać długo i bezawaryjnie i nieprawda jest że coś z niej śmierdzi

malmuc
26-09-2007, 14:01
ludzie piszą o szufelkach za 160-400 zł, czy są jakieś lepsze-gorsze?
podpowiedzcie proszę

Arek-L
26-09-2007, 14:08
A ja trochę OT.
Napisaliście, że wystarczy "kopnąć" nogą i zasysa. A jest jakieś zabezpieczenie przez małymi dziećmi? A jak któreś wpadnie na pomysł popstrykania, jak w pobliże podjedzie sobie z samochodzikiem miniaturką, która zmieści się w rurze do pierwszego kolanka :lol:

piwopijca
26-09-2007, 14:50
Jezeli zmiesci sie w rurze gdzie przy wejsciu szufelki tez pewnie musi byc kolanko zabezpieczajace to pewnie poleci do odkurzacza.
Mozna zabawke pozniej wyjac, gorzej czy nie uszkodzi rur

Pzdr.

Lili Lili
26-09-2007, 15:04
przy kominku i w wiatrołapie
w kuchni mamy i wydaje się być zbędna
Popieram. Tak mam i jest super funkcjonalnie.

Arek-L
26-09-2007, 15:22
Jezeli zmiesci sie w rurze gdzie przy wejsciu szufelki tez pewnie musi byc kolanko zabezpieczajace to pewnie poleci do odkurzacza.
Mozna zabawke pozniej wyjac, gorzej czy nie uszkodzi rur

Pzdr.

CZyli jest ryzyko, że coś "sie wessie"....
Pozostaje standardowe zabezp. jak w przypadku wszelkich szuflad z mąką :wink:

Bigbeat
26-09-2007, 15:35
Zgodnie ze sztuką każde gniazdo odkurzacza oraz każdą szufelkę należy podłączać specjalnym kolankiem "podejściowym". Różni się ono od innych kolanek w instalacji tym, że ma najmniejszy prześwit - czyli to, co przejdzie przez kolanko "podejściowe", w dalszym odcinku instalacji nie trafi już na żadne miejsca, gdzie będzie "ciaśniej".
Jeśli więc instalacja jest wykonana zgodnie ze sztuką, to to, co się wessie i przejdzie przez kolanko "podejściowe" wyląduje bez problemów w odkurzaczu.
Co do uszkodzenia rur raczej bym nie demonizował - skoro coś się przecisnęło przez 2 czy 3 cm prześwit, krzywdy rurom raczej nie zrobi, bo ani to duże, ani ciężkie.
Natomiast jeśli nie przejdzie przez kolanko "podejściowe", można to bez problemu wyjąć palcami z gniazda czy szufelki.
Jak więc widać problem jest podobny, jak w zwykłym odkurzaczu - tyle, że rurę zwykłego odkurzacza łatwiej zapchać ;)

piwopijca
26-09-2007, 16:10
Tak z grubsza te to widze, ale ...
Nie chodzi o duzy czy ciezki przedmiot, tylko np. z ostrymi kantami . No ale to juz inna bajka.

Pzdr.

Bigbeat
26-09-2007, 16:26
Przecież taka rura nie jest z papieru - nie przetnie się tak łatwo. Przecięcie jej nawet piłką do metalu wymaga kilkunastu ruchów - wiem, bo sam sobie robiłem instalację.
Jeśli coś ostrego raz na jakiś czas wpadnie, to te kilka małych rysek, które się zrobią, nie będzie przeszkadzać.
No ale jeśli ma coś ostrego wpadać kilka razy dziennie, to rzeczywiście będzie masakra ;)
Tylko pytanie, czy kilka razy dziennie będziesz odkurzać, bo mi by się nie chciało...
A bez odkurzania nie wpadnie...

piwopijca
26-09-2007, 16:48
Nie zapominaj ze chodzilo o szufelke i dzieci z nie o odkurzanie.

Pzdr.

efilo
26-09-2007, 17:00
Czytam ze zgrozą.
Przejmujecie się że coś ostrego może uszkodzić rury, a czy nikt nie pomyślał jak to coś ostrego się znalazło w rękach dziecka????? Przecież to jakieś założenia na krawędzi absurdu. :roll:

a w temacie: ja planuję w kuchni i w wiatrołapie. Tylko cały czas się zastanawiam CZYM zgarnę syf do szufelki i GDZIE to coś się będzie znajdować (oprócz tego że musi w pobliżu)

edytan
26-09-2007, 18:50
u mnie będzie szufelka w kuchni i wiatrołapie.
Pan z firmy montującej bardzo, bardzo ostrzegał przed szufelką w wiatrołapie, żeby przypadkiem błota nie odkurzyć. Mówił, że można tylko suche rzeczy odkurzać.
Przy kominku powinny być separatory, bo tłusty lub gorący popiół może zniszczyć rury.

A jeżeli chodzi o zamiatanie do szufelki, to mi się marzy zmiotka na metrowej rączce. Kiedyś takie były, ale teraz nie widziałam.
W wiatrołapie można trzymać w szafie, a w kuchni, np. pod zlewem

Arek-L
26-09-2007, 19:35
efilo, mi nie chodzi o dziecko z żyletką :o tylko np. dziecko z zabawką z jaka niespodzianki, małym samochodzikiem, przykładowo.

efilo
26-09-2007, 20:25
efilo, mi nie chodzi o dziecko z żyletką :o

Tobie może nie, ale dyskusja pofrunęła dalej :lol: I coś ją poniosło :lol:

Lili Lili
27-09-2007, 08:15
Pan z firmy montującej bardzo, bardzo ostrzegał przed szufelką w wiatrołapie, żeby przypadkiem błota nie odkurzyć. Mówił, że można tylko suche rzeczy odkurzać.
Przy kominku powinny być separatory, bo tłusty lub gorący popiół może zniszczyć rury.
Błoto masz tylko w mokre dni i wtedy warto chwilę odczekać aż obeschnie. Pozostała część roku to obsypujące się suche z butów.
Separator przy kominku to 20l wiadro, które podłaczasz do 9m rury i służy do wyciągnięcia resztek popiołu z kominka, którego nie wyjmiesz szufelką z zestawu kominkowego., takiego na stojaczku. Robisz to co najwyżej raz dziennie. Szufelka odkurzacza centralnego przy kominku służy do szybkiego, na bieżąco wciągnięcia drobiazgów popiołu, które wysypały się na podłogę przy otwieraniu drzwiczek (po ostybnięciu) oraz do sprzątnięcia syfu który obsypuje się z drewna kominkowego (wióry po piłowaniu, małe kawałki kory, jakieś obeschnięte porosty). Każdy kto używa kominka wie, co się wokół rozsypuje.

KaiM
27-09-2007, 08:18
a skoro szufelka w kuchni raczej nie - to co sądzicie o zamontowaniu tam takiej elastycznej rozciągliwej rury która normalnie jest krótka i wisi sobie spokojnie z boku szafki (z reguły tej pod zlewozmywakiem), a kiedy jest potrzebna otwiera się szafkę i przy jej pomocy odkurza w całej kuchni.
Czy ktoś to ma i używa?

kosmo77
27-09-2007, 10:06
Witam, ale nie bardzo rozumiem czym różni się Twoja wypowiedź od tego mitu który obalasz. Bez jakichkolwiek dowodów twierdzisz że człowiek, który powiedział że spotkał się z przypadkiem że z instalacji odkurzacza śmierdzi, kłamie. No bo przeciez taki przypadek na pewno nigdy ani nigdzie nie wystąpił, bo przeciez u Ciebie nie śmierdzi (to jedyny argument jaki zauwazyłem). Sorry że się wtrącam, ale jeśli udowadniasz swoje tezy wyłącznie złośliwymi uwagami typu 'wąchał jakiś klej (butapren)' to po prostu nóż mi się w kieszeni otwiera.
Jestem informatykiem, w moim środowisku funkcjonuje cos takiego jak SOA (Standardowa Odpowiedź Administratora): na wszelkie zgłaszane problemy odpowiada - 'U mnie działa!'.

RG


Kolejny mit, utworzony przez tych, co nie mają, ale słyszeli :) :) :)
Ciekawe, czy ten elektryk to sobie tak tylko wykombinował, czy rzeczywiście gdzieś "wywąchał" zapachy z instalacji.
Oczywistym jest, że wilgotnych rzeczy (np. błotko) odkurzaczem centralnym się nie odkurza - tak, jak to, że samochodem zwykle nie powinno się latać.
A co do syfu w rurach - jeśli zrobione zgodnie ze sztuką (chodzi o użycie właściwych rur, minimalizację ilości kolanek oraz o sposób klejenia, uniemożliwiający tworzenie się "dziobów" kleju wewnątrz), to syfu nie ma wcale - zbyt duże są to prędkości strumienia powietrza, żeby coś miało szansę się trwale przylepić ;)
No i, pamiętajmy, że gniazda do węża są hermetyczne - skąd więc niby miałoby śmierdzieć?
Może ten elektryk przez przypadek wąchał wannę z jaccuzi, albo jakiś klej (butapren)? ;)

Bigbeat
27-09-2007, 10:21
Wywołałeś mnie do tablicy.
Małe pytanie: którędy/skąd niby ma śmiedzieć, skoro zarówno gniazda, jak i szufelki są hermetycznie zamykane?
Dlatego uważam to za niemożliwe - chyba, że nie jest to prawidłowo wykonana instalacja i gdzieś np. kończy się niezamkniętą rurą - ale wtedy raczej by w ogóle nie działała.
Czy znasz może konkretnie kogoś, komu śmierdzi z instalacji? Bo gość, któremu odpisywałem, pisał, że elektryk mu mówił, że podobno śmierdzi.
Sorry, ale wiarygodne coś takiego nie jest.
Ja, zanim zdecydowałem się na odkurzacz centralny, znalazłem i rozmawiałem z kilkunastoma osobami, które taki odkurzacz już mają jakiś czas i używają. Nikomu nie śmierdzi, natomiast zapchało się kilka razy tylko jednemu gościowi, który sam zrobił sobie instalację ze zwykłych rur kanalizacyjnych fi 50mm łączonych standardowo na kielich z uszczelką gumową.
Tak więc, sorry, chciałbym się z Tobą całkowicie nie zgodzić ;)

BTW: też jestem informatykiem i znam SOA - natomiast, wbrew temu, co mi zarzuciłeś, jestem przeciwnikiem uogólniania na podstawie pojedynczego przypadku, z czym zresztą walczę także na tym forum.

Lili Lili
27-09-2007, 14:08
Wydaje mi się, że wiem dlaczego wszyscy instalatorzy odkurzaczy tak lansują jedyną słuszną i niezmiernie potrzebną szufelkę w kuchni. Po prostu najłatwiej ją zainstalować, bo nie instaluje jej wcale. Po prostu zostawia szufelkę na elastycznej rurze do zainstalowania przez ekipę instalującą szafki kuchenne. Szufelkę w wiatrołapie czy przy kominku trzeba zainstalować od razu, umieścić w ścianie, jakoś obrobić. Dlatego słyszycie te mądre argumenty o wciąganiu mokrego błota.

Bigbeat
27-09-2007, 16:04
Lili zgadzam się z Tobą w 100%: obrobienie/oprawienie takiej szufelki w ścianie, i to w taki sposób, żeby w razie czegoś dała się wyjąć bez kucia i niszczenia, nie jest łatwe ;) Sprzedawca, u którego kupowałem graty do instalacji odkurzacza i samą jednostkę centralną stwierdził, że to się generalnie nie da i że on, który zajmuje się od kilku lat także instalacjami, nigdy by się tego nie podjął.
To był jeden z powodów, dla których postanowiłem zrobić sobie instalację sam.

kosmo77
27-09-2007, 19:50
Wywołałeś mnie do tablicy.
Małe pytanie: którędy/skąd niby ma śmiedzieć, skoro zarówno gniazda, jak i szufelki są hermetycznie zamykane?
Dlatego uważam to za niemożliwe - chyba, że nie jest to prawidłowo wykonana instalacja i gdzieś np. kończy się niezamkniętą rurą - ale wtedy raczej by w ogóle nie działała.
Czy znasz może konkretnie kogoś, komu śmierdzi z instalacji? Bo gość, któremu odpisywałem, pisał, że elektryk mu mówił, że podobno śmierdzi.
Sorry, ale wiarygodne coś takiego nie jest.
Ja, zanim zdecydowałem się na odkurzacz centralny, znalazłem i rozmawiałem z kilkunastoma osobami, które taki odkurzacz już mają jakiś czas i używają. Nikomu nie śmierdzi, natomiast zapchało się kilka razy tylko jednemu gościowi, który sam zrobił sobie instalację ze zwykłych rur kanalizacyjnych fi 50mm łączonych standardowo na kielich z uszczelką gumową.
Tak więc, sorry, chciałbym się z Tobą całkowicie nie zgodzić ;)

BTW: też jestem informatykiem i znam SOA - natomiast, wbrew temu, co mi zarzuciłeś, jestem przeciwnikiem uogólniania na podstawie pojedynczego przypadku, z czym zresztą walczę także na tym forum.

No to się rozumiemy :) generalnie czytam o odkurzaczu centralnym tylko z ciekawości, bo nie mam takiego i nie znam też nikogo komu śmierdzi bądź nie (pewnie dlatego że nigdy się o to nie dopytywałem). Natomiast założę się że znajdzie się zawsze przypadek co teoretycznie nie ma prawa się zdarzyć - np że śmierdzi z rury z której na dobrą sprawę nie ma prawa śmierdzieć. Jako informatyk na pewno pamiętasz kilka takich przypadków.
Może słynny elektryk odetkał taką rurę jak odkurzacz nie był włączony, albo coś w tym rodzaju (nie znam się...)? Jestem daleki od tego żeby twierdzić że z odkurzacza śmierdzi, albo że nie masz racji w tym że w prawidłowo wykonanym odkurzaczu nie ma prawa nic śmierdzieć. Po prostu Twój sposób argumentacji za bardzo przypomina SOA...

el-ka
27-09-2007, 22:06
Odkurzacz centralny to określona instalacja - jak jest dobrze wykonana ,to nie będzie nic śmierdzieć ,jak źle, to może i tak (chociaż zastanawiam się co tam się utrzyma w rurach i zaśmierdnie przy tym ogromnym pędzie suchego powietrza?). Ale przecież ze źle wykonanej kanalizacji i przy awarii to dopiero śmierdzi (tam to jest prawdziwy syf!), a jednak nikt nie rezygnuje z kibelków w domu na rzecz wygódki w ogródku! (albo wiaderka lub przenośnego kibla turystycznego - to taki odpowiednik zwykłego odkurzacza:wink:).

efilo
28-09-2007, 08:07
Śmierdzi czy nie pomysł z szufelką przy kominku bardzo mi przypadł do gustu :D

A mój instalator jest jakiś dziwny bo sam mi wepchnął szufelkę w wiatrołapie - mimo że będzie ją musiał 'obrabiać'. I to w silikatach :lol:

Bigbeat
28-09-2007, 08:39
To się gostek trochę narobi, jeśli ma być to ładne i serwisowalne. W zasadzie bez stosowania listew przypodłogowych to się nie da.
No, a jeśli chce Ci zalepić tą szufelkę na stałe, to współczuję - co będzie, jeśli np. ułamie się dźwigienka do otwierania/zamykania szufelki? Kucie? Masakra jakaś... ;)

Senser
16-10-2007, 15:09
Jaką jednostkę wybrać??
Generalnie to myślę o BEAM..
Może coś takiego (http://www.beam.com.pl/zestawy_promocyjne/pakiet_lux_z_jednostka,p142642575)??
Czym tu się kierować, jaka funkcja/opcja jest naprawdę ważna??

hunk1
17-10-2007, 20:24
Ja w sprawie rury rozciągliwej zamiast szufelki. Montuje sie gniazdo zwykłe zamiast szufelki. Mnie tez tak proponuja. Rura ma 1 metr i rozciaga sie do 6. Fakt przeciwko - drożej niż szufelka, za - mozna odkurzyc spokojnie całą kuchnie bez zamiatania. Coś w tym jest - trzeba to przemysleć. Ja mam czas do wiosny.

ashca
18-10-2007, 08:01
Czy ma ktoś z was jakieś zdjęcie zamontowanej szufelki w kuchni i wiatrołapie? Jak to wygląda? Bo jakoś nie mogę sobie tego wyobrazić... jak zamówiłam ekipe do montażu rur do odkurzacza to tam gdzie mają być te szufelki to wystawili mi pionowo rury w góre na 0,5 m i tak to zostawili. Teraz mam wrażenie jakby miało mi to zająć miesce w połowie szafki

Lidka i Janusz
18-10-2007, 08:04
[quote="ashca"]Czy ma ktoś z was jakieś zdjęcie zamontowanej szufelki w kuchni i wiatrołapie? Jak to wygląda? Bo jakoś nie mogę sobie tego wyobrazić... jak zamówiłam ekipe do montażu rur do odkurzacza to tam gdzie mają być te szufelki to wystawili mi pionowo rury w góre na 0,5 m i tak to zostawili. Teraz mam wrażenie jakby miało mi to zająć miesce w połowie szafki[/quote

Nie martw się, te rure przycinają, a szufelka montowana jest do cokołu w szafkach.

D`arek
18-10-2007, 10:20
Czy ma ktoś z was jakieś zdjęcie zamontowanej szufelki w kuchni i wiatrołapie? Jak to wygląda?

http://images32.fotosik.pl/3/63775ceaa88123a8.jpg (www.fotosik.pl)

U mnie wygląda to j.w.
Co do uwag praktycznych nie instalowałbym bezpośrednio pod zlewozmywakiem ze względu na częste przypadkowe załączanie szufelki podczas codziennych czynnosci przy nim. Pozdrawiam

Cypek
18-10-2007, 10:28
Mam szufelki w wiatrołapie, kuchni i koło kominka.
Ta w kuchni podobnie jak u kolegi wyżej na foto tylko bliżej ściany, aby jej nie kopać. Podmieść trzeba ciut :)

ashca
18-10-2007, 11:37
Co do uwag praktycznych nie instalowałbym bezpośrednio pod zlewozmywakiem ze względu na częste przypadkowe załączanie szufelki podczas codziennych czynnosci przy nim.

Właśnie sugerując się waszymi radami, kazałam przygotować szufelkę pod blatem, gdzie nie będzie zlewozmywaka.

Senser
18-10-2007, 13:55
A mi właśnie wylądowała pod zlewem...niestety faktycznie czasem przeszkadza...

julienx
18-10-2007, 19:20
Ja mam w kuchni i wiatrołapie, mysle tez przy kominku

aka z Ina
19-10-2007, 00:16
napewno będzie w kuchni :D
ale jak czytam o wiatrołapie i przy kominku to może być ok :wink:

niezły
21-10-2007, 22:13
Senser
Jaką jednostkę wybrać??
Generalnie to myślę o BEAM..
Może coś takiego??
Czym tu się kierować, jaka funkcja/opcja jest naprawdę ważna??


Przy Twoim metrażu ( niestety nie wiem nić na temat samej instalacji ile gniazd jakie zwierzęta i może jakaś wykładzina dywanowa)
Proponuję dwa rozwiązania
Standard Beam 2750 i nic tańszego lub też
Lux Husky Air Q cyklon
Obie te jednostki są godne polecenia różnica miedzy nimi jest zarówno w cenie jak i w wyposażenia oraz mocy a tej w odkurzaczach centralnych nigdy zbyt wiele

A teraz trochę prywaty obie te jednostki mogę sprzedać w bardzo dobrej cenie i taniej niż na stronach sklepów internetowych oczywiście z wyposażeniem
O różnicach między tymi jednostkami już pisałem na Forum

Należy tylko pamiętać że taki zakup jest na lat kilkanaście

rrmi
21-10-2007, 22:22
niezly
Czy mozna prosic Ciebie o kontakt w wiadomej sprawie ?

odaro
09-07-2008, 20:03
Dzisiaj dzwoniłem do przedstawiciela firmy Beam.

Powiedziano mi że automatyczną szufelkę można zamocować tylko w cokole szafki czyli najczęściej w kuchni.

Na pytanie że chce tez w korytarzu usłyszałem że sie nie da chyba że w korytarzu postawię szafkę z cokołem :)
Wg nich nie da się zamocować automatycznej szufelki w ścianie.

Jak instalowaliście automatyczne szufelki na korytarzu.

akacja
09-07-2008, 20:44
W cokole szafy.

odaro
09-07-2008, 20:49
W cokole szafy.

:o To nie dobrze bo u mnie będzie szafa wnękowa z przesuwanymi drzwiami

akacja
09-07-2008, 20:59
U mnie też wnękowa z przesuwanymi drzwiami. Dolna prowadnica nie jest przykręcona do podłogi tylko szafa ma cokół i podłogę w środku. A w cokole szufelka... Cokół mam chyba 12 cm - minimalny, jaki mógł być. Szufelka z BEAM`a.

odaro
09-07-2008, 21:02
U mnie też wnękowa z przesuwanymi drzwiami. Dolna prowadnica nie jest przykręcona do podłogi tylko szafa ma cokół i podłogę w środku. A w cokole szufelka... Cokół mam chyba 12 cm - minimalny, jaki mógł być. Szufelka z BEAM`a.

Ile potrzeba miejsca na taką szufelkę może zrobię jakieś miejsce pod schodami na poddasze.

akacja
09-07-2008, 21:13
Panel przedni ma około 8 x 25 cm, głębokie całe ustrojstwo też jest na jakieś 25 cm. Nie mam jak zmierzyć, bo już zamontowana 8)

odaro
09-07-2008, 21:24
Panel przedni ma około 8 x 25 cm, głębokie całe ustrojstwo też jest na jakieś 25 cm. Nie mam jak zmierzyć, bo już zamontowana 8)

Ee.. no to wejdzie pod schody :lol:

Ciekawe czy da się jakoś upchać w ścianki z K-G

Bigbeat
09-07-2008, 21:27
Ja zrobiłem w ścianie poziome wycięcie na wylot (nawierciłem i meslem) o takich wymiarach, żeby szufelka z założonym kolankiem i rurą się mieściła. Na to poszedł cokół drewniany (taki mam w całym przedpokoju). Cokół "obchodzi" szufelkę: w górę, nad szufelką i w dół. Górna część tego obejścia jest zdejmowana (trochę tutaj trzeba było sprytu, żeby wyglądało ładnie). No a szufelka przykręcana do tego cokołu od zewnątrz na dwa eleganckie wkręty.
Podłączenie do szufelki od drugiej strony ściany - tam mam akurat szafki kuchenne, czyli pod szafkami.

jewrioszka
28-10-2008, 06:39
Witam.

Co prawda wątek troszke wiekowy, ale z racji swojej profesji mam pytanie. Co z tymi rurami w gruncie? Jeśli masz odkurzacz z filtrem workowym to czy przez ta wilgoć nie ulega on zapychaniu. Jak często go czyścisz?

Zbigniew Rudnicki
28-10-2008, 08:46
Po 5 latach użytkowania :
- woda nie wykrapla się (ani razu)
- natomiast raz zdarzyło się wiosną, że była odwilż, ziemia była zamarznięta i wokół domu stała woda. Do rury przeciekło trochę wody. Około 5 litrów.

Mam odkurzacz cykloniczny. Woda zebrała się w naczyniu (kuble) cyklonu.
Raz też, po zatkaniu rury (cykliniarz odessał dużo ścinków parkietu i ledwie ssało), celowo zassałem 1/ kubła ciepłej wody.
Przetkało.

jewrioszka
28-10-2008, 12:15
Dzięki za odpowiedź.

Co praktyka to praktyka.
Prawdopodobnie gdybyś miał odwrócony worek to byłby zapchany (błotkiem).

Teraz juz wiem że przy prowadzeniu rur do innego budynku powinien byc cyklon.

Pozdrawiam.

Lasek
13-05-2009, 14:14
Proszę o ułatwienie mi podjęcia decyzji.
Dom parterowy bez użytkowego poddasza - salon + 4 pokoje (sypianie). Całkowita powierzchnia domu 176m, układ domu w kształcie litery T (wymiar 16x18m).
Pytanie: instalować dwie automatyczne szufelki (przedsionek i kuchnia), czy jedną? Jeśli jedną to gdzie?
No i może jeszcze jedno jak długi wąż do odkurzacza? Standardowe 9m, czy może mniej lub więcej?
Proszę o rzeczowe wypowiedzi, bardziej liczę na praktyków niż teoretyków. :lol:

ravic
13-05-2009, 14:24
Ja bym dał dwie szufelki tak jak mówisz czyli kuchnia i wiatrołap (sam tak daję)
Ja jeszcze nie mam jednostki centralnej więc nie wiem jak się sprawuje wąż 9 m ale podobno jest to standard
Krótki wąż = więcej gniazdek = częściej trzeba przepinać z 1 do 2

thomasso
13-05-2009, 14:31
dwie szyfelki- wiatrołap i kuchnia, wąż -9m

Lasek
13-05-2009, 14:31
Ja bym dał dwie szufelki tak jak mówisz czyli kuchnia i wiatrołap (sam tak daję)
Ja jeszcze nie mam jednostki centralnej więc nie wiem jak się sprawuje wąż 9 m ale podobno jest to standard
Krótki wąż = więcej gniazdek = częściej trzeba przepinać z 1 do 2
Jak już zrobisz gniazdka to długość węża jet przesądzona.

cieszynianka
13-05-2009, 15:05
I w kuchni i w wiatrołapie.
Długość węża zależy od rozmieszczenia gniazdek. Zrób próbę ze sznurkiem, doliczając coś na omijanie mebli :wink:

BOHO
13-05-2009, 15:44
9 m węża...... ale będzie komfort.....

Bigbeat
13-05-2009, 16:13
Znacznie większy, niż ciąganie jamnika na sznurku :)

U mnie też są 2 szufelki (wiatrołap, kuchnia), ale wąż 6m styka spoko.

Eunika
13-05-2009, 16:54
Jeśli masz przejscie z garażu do domu nie przez wiatrołap to tam szufelka jest zbędna ( głównym wejściem wchodzą tylko goscie :D ). Jeśli wszyscy wchodzicie przez wiatrołap to powinna być tam szufelka ( tony piachu z bucików dzieci)+ kuchnia. Ja mam wąż 9 m i jest ok. Poręczniejszy byłby 6 m ale z dłuższym nie ma tragedii.

majki
13-05-2009, 18:58
Proszę o ułatwienie mi podjęcia decyzji.
Dom parterowy bez użytkowego poddasza - salon + 4 pokoje (sypianie). Całkowita powierzchnia domu 176m, układ domu w kształcie litery T (wymiar 16x18m).
Pytanie: instalować dwie automatyczne szufelki (przedsionek i kuchnia), czy jedną? Jeśli jedną to gdzie?
No i może jeszcze jedno jak długi wąż do odkurzacza? Standardowe 9m, czy może mniej lub więcej?
Proszę o rzeczowe wypowiedzi, bardziej liczę na praktyków niż teoretyków. :lol:

Podobne warunki co Twoje. Szufelki 2 : w wiatrołapie i koło kominka. Do tego 3 gniazdka, liczone dla węża 9m.

pozdrawiam, majki

Rezi
13-05-2009, 21:08
obowiązkowo przy kominku

MAREK&KASIA
14-05-2009, 14:23
Do kominków lepszy tzw separator. Popiół nie jest zbyt "zdrowy" dla filtra odkurzacza.

Helios
18-05-2009, 07:09
Co to jest separator? :o :o :o
Ja planuję trzy szufelki: kuchnia, wiatrołap i właśnie kominek :x :x :x
Ale właśnie może zamiast szufelki przy kominku, dać ten separator, cokolwiek to jest :roll: :roll: :roll:

Rezi
18-05-2009, 07:33
separator na popiół z kominka ale szufelka na np. brud lecący z drewna jak się dokłada

inches
18-05-2009, 09:19
Ja zrobię koniecznie 3 tj. kuchnia+wiatrołap i takie cudo do kominka. Wąż 9m.

Piczman
18-05-2009, 10:51
Ja też w kuchni i wiatrołapie, na upartego można by było tylko w wiatrołapie , mam te pomieszczenia obok siebie i drzwi nie będę zakładał, progów też nie będzie więc można lecieć 2 pomieszczenia na raz :wink:, ale zrobiłem 2 szufelki !

Pozdr.

Helios
18-05-2009, 19:05
Dzięki Rezi :D
Ośmielę się jeszcze zapytać co ten separator robi z popiołem :o :o :o
Działa jak odkurzacz??? :(

michcio0711
18-05-2009, 19:16
To jest takie "wiadro", którego rurę podłączasz do gniazda, a do separatora podłączasz rurę z szczotką czy z czym tam chcesz. Odkurzając, zanieczyszczenia pozostają w separatorze, który się opróżnia.
Wyśmienite rozwiązanie do odkurzania pyłu budowlanego czy popiołu.

majar69
19-05-2009, 04:10
Ja mam w wiatrołapie i w kuchni. Mialam pewne opory nie chciałam szufelek w ogóle ale dałam się namówić.

m&k
19-05-2009, 04:33
ja mam w kuchni, wiatrołapie i przy kominku, ale w sumie wolę wyciągnąć wąż i poodkurzać niż zamiatać - przy zamiataniu zawsze jakieś okruchy gdzieś zostaną, które widzę dopiero jak odstawie miotłę :-?

Helios
25-05-2009, 13:48
Dzięki michcio0711 - już wiem :D :D :D

mirela99
19-08-2011, 13:45
W wiatrołapie pierwotnie miała być szufelka wbudowana w cokół szafy. Koncepcja jednak legła w gruzach (tzn. szafa :)) i mam zgryza. Obecnie wystaje mi ze ściany około 10 cm rura, obok leży podłączona szufelka do zabudowy (oczywiście obecnie nie korzystamy z niej). Chcę w tym miejscu ustawić krzesło/ławkę i nie bardzo wiem co z tą szuflą zrobić ? Nie mam jeszcze listew przypodłogowych (będą na 10 cm wysokie) czy sa jakieś szufle do wbudowania w ścianę ? Jak to wygląda i czy będę musiała coś skuwać ?

kurm28
25-10-2011, 21:08
No pewnie, ze są.
Chyba nic sie nie kuje, albo niewiele.
Uruchamia sie przez podniesienie przedniej części np stopą, do góry (podsunięcie dokładnie).


pzdr
k

19winner84
13-01-2012, 12:48
mam ten sam problem ale jeszcze nic nie wymyśliłem

QBELEK
13-01-2012, 23:02
Podobno dobre. Made in Poland.

http://www.leovac.eu/

KRUSZYNO
21-01-2012, 17:49
oczywiście że się kuje musisz wykuć otwór w ścianie i ją zamontować jest troche roboty
ale możesz tą szufelkę zamontować w tym krześle lub ławce ważne zeby tylko stolarz zrobił w tym cokolik i zamontować to w tym cokole :) i problem z głowy