PDA

Zobacz pełną wersję : Pomóżcie wybrać pomiędzu 2 działkami (FOTO) -kierunki świata



mzawadzk
09-07-2008, 22:11
Witam po długiej przerwie.

Mam dylemat - do wyboru 2 działki w miejscu, które mi odpowiada.

http://www.cs.stevens.edu/~mzawadzk/map1.jpg

Działki stykają się ogródkamim, wjazd jest po przeciwnych stronach (wjazd od wchodu chyba raczej nie wchodzi w grę). Działka 22/30m (660m^2).

W pierwszym odruchu myślałem, że działka nr 2 (niebieska) jest lepsza, bo ma ogródek od strony południowej (pd-wsch), ale byłem tam dzisiaj po południu i okazuje się, że w zasadzie na ogródku miałbym cień od domu.

Natomiast działka nr 1 (czerwona) ma ogródek od strony północno-zachodniej i wygląda na to, że otrzymuje sporo więcej słońca.

Znalazłem info w necie, że zimą słońce wschodzi/zachodzi bardziej na północy (pn-wsch/pn-zach) a latem bardziej na południu - czyli kierunki wsch./zach. nie pokrywa się ze wschodem/zachodem słońca.
Jak to jest z tym słońcem? :wink:

Doradźcie proszę co wybrać - zależy mi na słońcu na ogródku, głównie w godzinach popołudniowych.

-marek

pjr
09-07-2008, 22:24
Na pewno łatwiej znaleźć projekt domu z wjazdem - wejściem od północy.

Page
09-07-2008, 22:37
Ja mam wjazd od południa a salon od północnego-zachodu. I bardzo sobie to chwalę. Na tarasie w południe w upały nie jest tak strasznie gorąco a po południu słońce jest już niżej i od zachodu przyjemnie ogrzewa taras.

Darek Rz
10-07-2008, 06:48
Znalazłem info w necie, że zimą słońce wschodzi/zachodzi bardziej na północy (pn-wsch/pn-zach) a latem bardziej na południu - czyli kierunki wsch./zach. nie pokrywa się ze wschodem/zachodem słońca.
Jak to jest z tym słońcem? :wink:

Doradźcie proszę co wybrać - zależy mi na słońcu na ogródku, głównie w godzinach popołudniowych.

-marek

Witam

Gdyby tak było ze słoncem jak piszesz to w zimie było by lato a w lecie zima .......
Zimą słońce wschodzi najbardziej"wysuniete" na południe i tak samo zachodzi .
Latem słońce wschodzi bardzo ,ale to bardzo na północy i zachodzi również mocno przesuniete na północ stąd "prawie " nie chowając sie za północny horyzont noce w lecie są bardzo krótnie i jasne ....
Ogródek ,to zależy co to takiego ? Czy masz na mysli warzywnik czy miejsce do odpoczynku :lol:
Jeśli ogródek to warzywnik to zostaw go w spokoju i zajmij sie ważniejszymi sprawami jak nasłonecznienie przyszłego domu (a raczej jego wnętrza ) mozliwością zasłoniecia od słońca np. okien salonu przez dom który wybuduje sąsiad - chciałbyś przez okna salonu widzieć ścianę innego domu czy swój ogród ?
Jeśli "ogródek" to taras i miejsce wypoczynku to najlepiej jak będzie od poludniowego wschodu (po południu nie świeci ci w oczy słońce ) a wtedy najczęściej tam bedziesz przebywał jeśli normalnie pracujesz . Jednak jeśli od tej strony sąsiad wybuduje dom to bedzie ci zaglądał w talerze co jedzą goscie i wy sami :lol:

Page
10-07-2008, 07:57
A może kup tę działkę do której prościej doprowadzić media?

krys1
10-07-2008, 08:04
Zobacz jak pasuje twój projekt domu. Ja postawiła bym na dz. nr1 z ogródkiem od pół-zach i tak dopasowałabym taras. Tarasy od południa to porażka, nikt latem tam nie siedzi chyba, że zainwestował w porządne zadaszenie.

Page
10-07-2008, 08:55
Zgadzam się z przedmówcą.

Killer_su
10-07-2008, 10:22
Znalazłem info w necie, że zimą słońce wschodzi/zachodzi bardziej na północy (pn-wsch/pn-zach) a latem bardziej na południu
Jest dokładnie odwrotnir, więc jak sam widzisz musisz uważać na info w necie 8)
Jeżeli na działkach można dowolnie stawiać budynek to nie widzę pomiędzy nimi różnicy pod kontem nasłonecznienia.
Tak jak radzą przedmówcy - kup tę do której łatwiej media doprowadzić i która bardziej Ci się podoba.

mzawadzk
10-07-2008, 10:33
Witam i dziękuję za rady.

Małe sprostowanie - w pierwszym poście pomyliłem się - oczywiście chodziło mi o północ latem i południe zimą.

Co do stawiania budynków na działkach - obowiązuje linia zabudowy: 5m dla działek do strony południowej i 10m dla działek od strony północnej (tamtej drogi jeszcze nie ma).
Także działĸi stykają się ogródkami, a domy są w sumie dosunięte do dróg dojazdowych siebie.

Działka nr 1 ma dojazd od południa drogą publiczną, 2-ka będzie miała jakąś służebność/własność połowy szerokości drogi(?) (bardziej skomplikowane).
Składniam się ku "1" - jeśli macie jeszcze jakieś porady to będę zobowiązany.

* Głównie chodzi mi o to słońce - w jakich godzinach i o jakiej porze roku będę miał nasłoneczniony ogródek?
* Czy da się tak zrobić, żeby sypialnia była od strony wschodniej (też mi na tym zależy - żeby budzić się ze słońcem).

-marek

heniecki
10-07-2008, 20:47
Jesli dzialka nr.2 bedzie miala tak jak piszesz ustanowiona sluzebnosc przejazdu to radzilbym ci zakup dzialki nr.1 i dopasowanie do niej projektu domu. Ja mam teraz dojazd do mojej dzialki z ustanowiona sluzebnoscia az do czasu kiedy gmina nie zrobi mi docelowej drogi, i nie zycze nikomu takich jaj jakich ja doswiadczylem i paru moich sasiadow co sie tez budowali i musieli z niej korzystac.Wszystko bylo pieknie dopoki nie zaczely sie zjezdzac samochody z materialami budowlanymi, wlasciciel tej drogi z poczatkowych ok 5-6m szerokosci zwezil ja do ok. 3m, i uwiez mi ze przejazd o takiej szerokosci dla duzych aut jest niekiedy wyczynem karkolomnym. Tak wiec musisz podjac przemyslana decyzje abys nie miala problemow na dlugie lata.Pozdrawiam i zycze trafnego wybory.

heniecki
10-07-2008, 20:48
Sorki za pomylenie plci. :oops:

atena28
12-07-2008, 16:55
Mi też bardziej odpowiadałaby działka numer 1. A projekt domu zrobiłabym indywidualny z wizytą projektanta na tej działce.

gwiazdeczka66
14-07-2008, 13:25
projekt gotowy dopasujesz sobie do działki zarówno do 1 jak i 2 może sprawdź przy pomocy różdżkarza jak przebiegają cieki wodne na tych działkach i to rozstrzygnie o twoim wyborze, porażka jak dom będzie musiał stać na skrzyżowaniu cieków wodnych, bo jak to mawiał Ferduś KIEPSKI są na tym świecie rzeczy o których się nie śniło fizjonomom :D