PDA

Zobacz pełną wersję : Jaka wysokość płotu?



Jowita39
11-07-2008, 17:54
Sąsiad buduje płot drewniany o wysokości 2m na granicy działki-czyli w odległści 4 m od moich okien.Przez to będę miała ciemno w kuchni i jadalni!

Czy mu wolno?
Czy płot nie powinien być niższy, albo wykonany z innego niż drewno materiału?

Pozdrawiam i proszę o radę
Jowita 39

jajmar
11-07-2008, 18:10
Wolno mu.

czandra
11-07-2008, 23:41
Maksymalna dopuszczalna wysokość to 2,20 m, zatem sie łapie.

Jowita39
12-07-2008, 07:08
Dziękuje

Ale on montuje deska przy desce, bez żadnych prześwitów.Czy tak może?
Czytałam,że płot powyżej 60 cm wysokości powinien być w 25% ażurowy(przepływ powietrza)

mynia_pynia
12-07-2008, 07:48
Taki płot od swojej strony możesz świetnie zagospodarować, puścić winogron, róże, posadzić ciekawe trawy, dołączyć do niego prostopadle też drewniany ażurowany płot i zrobić kącik na kawę z gazetką.

Bigbeat
12-07-2008, 07:57
Ale on montuje deska przy desce, bez żadnych prześwitów.Czy tak może?
Czytałam,że płot powyżej 60 cm wysokości powinien być w 25% ażurowy(przepływ powietrza)
Dokładnie - powinien. Ale ze względu na to, że to on nie będzie miał przepływu powietrza, a nie Ty.
To jest po prostu zalecenie, do którego nie ma (i nie musi być) przepisów wykonawczych.
To tak, jakbyś chciała wyegzekwować na sąsiedzie, żeby nie malował swojego salonu na czarno - bo nie jest to zalecane, a Tobie przeszkadza.
W ten sposób nic nie osiągniesz - nie tędy droga. Zyskasz natomiast napewno zatwardziałego wroga. Może jednak lepiej porozmawiać z sąsiadem i wytłumaczyć mu, dlaczego nie chciałabyś, aby tak się grodził?

Jowita39
12-07-2008, 07:58
Wiem, ale i tak będę się czuła jak w obozie, 4 m od moich okien taki wysoki płot.
Czy wie może ktoś jak to wygląda prawnie pod wzgledem przepływu powietrza?, bo gdzieś czytałam, że taki wysoki płot musi być w 25% ażurowy.

Bigbeat
12-07-2008, 08:06
Nie ma zaleceń prawnych.
I do niczego go nie zmusisz.
Ale skoro lubisz wrogów - Twoja sprawa.
Może zawołaj milicjanta ...sorry policjanta?

Jowita39
12-07-2008, 08:08
Próbowałam z nim rozmawiać, ale z nim się nie da.Sąsiad twierdzi,że to ze wzgędu na psa(owczarek niemiecki), ale to tylko wymówka, bo pies i tak przechodzi z drugiej strony działki chodzi po naszej działce,a przadwczoraj mnie zaatakował i nie wiem jakby się to skończyło gdyby nie mąż.
Są ludzie i ludziska, a mój sąsiad do tych ostatnich należy.
Trudno musze się przyzwyczaić.

dyz
12-07-2008, 09:46
A ja chcę takiego sąsiada co sam się odgrodzi bo dla odmiany mamy takiego, że moja żona sama chce postawić płot właśnie taki wysoki i bez prześwitów. Wystarczy się lekko wychylić z domku a już lecą oboje zajrzeć przez płot co będzie się działo i zaraz pada miliony pytań. Sąsadka nawet jak obrabia grządki w drugim końcu działki i zobaczy że pojawiamy się w ogródku, natychmiast przemieszcza się w naszą stronę. Taka "troska" sąsiedzka dopiero może dopiec ... na dodatek sama piszesz że twój sąsiad należy do tej drugiej gupy - ludzisków, to tym lepiej że się odgradza. Mniej problemów na przyszłość :)

Jowita39
12-07-2008, 10:48
To mnie pocieszyłeś
Wole już swojego sąsiada :x
A te 4 m to sobie zagospodaruje fajne roślinki,winogrono,gril w kąciiku, itp.

Mam jeszcze jedno pytanie

Z drugiej strony granica miedzy działkami przebiega 2,5 m od moich okien-czy tu też może postawić taki wysoki płot na 2m?

jajmar
12-07-2008, 11:51
Z drugiej strony granica miedzy działkami przebiega 2,5 m od moich okien-czy tu też może postawić taki wysoki płot na 2m?

Jakim cudem masz okna 2,5 m od granicy ?

Płot może miec do 2,2 nie ważne sa okna

Jowita39
12-07-2008, 13:20
Tak w zeszym roku geodeta podzielił.
Też się dziwiłam, ale skoro geodeta tak podzielił i w starostwie tak zaakceptowali, to chyba tak można?

jajmar
12-07-2008, 14:02
Tak w zeszym roku geodeta podzielił.
Też się dziwiłam, ale skoro geodeta tak podzielił i w starostwie tak zaakceptowali, to chyba tak można?
:o minister może wydac zgodę na odstępstwo od ustawy PB, nie geodeta czy starostwo

Jowita39
12-07-2008, 14:46
Przepraszam jestem tu nowa i prawa budowlanego jeszcze nie znam zbyt dobrze.
Co mówi ustawa PB o odległości nowo wytyczanej granicy od istniejącego już przedtem budynlku i okien?

Może jeszcze będę musiała zamurować okna?

jajmar
12-07-2008, 14:56
Może jeszcze będę musiała zamurować okna?

Jak nadzór sie tego dopatrzy to wielce prawdopodobne.
Było niedawno w Faktach coś podobnego tylko sprawa tyczy kamienicy która stoi w ostrej granicy z zakładem karnym czy prokuratura (tez zminiły sie granice działek szczegółow nie pamietam) ale mieszkańcy dostali nakaz z nadzoru budowlnego zamurownia okien w mieszkaniach.

Co znaczy nowa granica? Dzieliłas działke na której stał dom?

sSiwy12
12-07-2008, 15:10
Rozporządzenie określa odległości dla nowych budynków, lub przebudów na które niezbędne jest pozwolenie na budowę. To obowiązujące roporządzenie nie mówi nic o odległościach od granicy w przypadku podziału działki.
Podany przykład dotyczy faktu, że lokatorzy w istniejącym budynku samowolnie "wybili" okna.
Tak wiec możliwość, ze trzeba będzie zamurować ona istnieje tylko w przypadku, kiedy "pierwotnie" ta ściana okien nie posiadała.

jajmar
12-07-2008, 15:13
Podany przykład dotyczy faktu, że lokatorzy w istniejącym budynku samowolnie wybili okna.

To albo mi to umkneło w czasie oglądania albo nie podali, nie ważne , zły przykład dałem.
Ale zastanwie mnie fakt iż były to jedyne okna w pomieszczeniach, czyli wcześniej nie mieli okien.

Jowita39
12-07-2008, 15:30
Z tymi oknami to pamiętam te Fakty-oni musieli zamurować okna w kuchniach.A jeśli chodzi o mnie to w zeszłym roku sprzedający tak podzielili dzałke na której stały dwa domy,że ja mam okna 2,5 m od granicy działki.
Przed chwilą stwierdzili,że nawet nie mam tyle i że mój samochód stoi na ich działce .Smieszne ile ma samochód osobowy ma szerokości?-napewno nie 2,5 m.
Musze zawołać geodete, bo nie wkopał jeszcze kamienia granicznego,który przypada pod sąsiada pomieszczeniem gospodarczym, zobowiązał się je rozebrać,ale oczywiście do dzisiaj tego nie zrobił
Będę miała niezłą przeprawe z takimi ludźmi

bartab
17-11-2009, 12:03
WITAM,
NA GRANICY PŁOTU MAM SIATKĘ, PO SWOJEJ STRONIE ROSNĄ 10 LETNIE SWIERKI - O WYSOKOSCI ORAZ BRZOZA O WYSOKOSCI 3-4 M

SASIAD ZADA WYCIECIA DRZEW LUB PRZYCIECIA NA WYS 2,20
JAKIE MAM MOZLIWOSCI ???

Jarek.P
17-11-2009, 12:08
WITAM,
NA GRANICY PŁOTU MAM SIATKĘ, PO SWOJEJ STRONIE ROSNĄ 10 LETNIE SWIERKI - O WYSOKOSCI ORAZ BRZOZA O WYSOKOSCI 3-4 M

SASIAD ZADA WYCIECIA DRZEW LUB PRZYCIECIA NA WYS 2,20
JAKIE MAM MOZLIWOSCI ???

Możliwości masz wiele. Możesz np. sąsiada zignorować, możesz też mu powiedzieć, żeby Cię pocałował w nos.
Ewentualnie grzecznie spytać, z czym mu te drzewa przeszkadzają i jeśli ma to jakiś sens (bo może ma? Może mu całkowicie zasłaniają światło na przykład?) i jesteś skłonny iść mu na rękę, zaproponuj, żeby zajął się formalnościami związanymi z legalną wycinką tych drzew, to Ty je wtedy wytniesz. Bo niestety drzew starszych niż 5letnie nie można ot tak po prostu zerżnąć. Znaczy można próbować, ale jak ktoś podkabluje, to baaardzo kosztowne to może być.

A przy okazji: nie krzycz. Pisz normalnymi literami, o wiele czytelniej będzie.

J.

lazik
17-11-2009, 12:13
WITAM,
NA GRANICY PŁOTU MAM SIATKĘ, PO SWOJEJ STRONIE ROSNĄ 10 LETNIE SWIERKI - O WYSOKOSCI ORAZ BRZOZA O WYSOKOSCI 3-4 M

SASIAD ZADA WYCIECIA DRZEW LUB PRZYCIECIA NA WYS 2,20
JAKIE MAM MOZLIWOSCI ???
Przyciąć lub nie.

sSiwy12
17-11-2009, 12:18
W zasadzie, to sąsiad może tylko zażądać przycięcia (obcięcia) gałęzi przechodzących na jego stronę działki. Jeśli nie spełnisz tego żądania, ma prawo zrobić to sam.

kudlatytraktor
17-11-2009, 14:45
1). "Mój sąsiad to straszny buc, bo....."
No uwielbiam takie teksty, i aż się prosi zapytać jak on nas odbiera, a może w innym temacie na forum, pisze o nas w podobny sposób?
2). Zawsze można znaleźć jakiś knif na sąsiada ale czy warto?
.
.
OKNA - teoretycznie mogą zostać w budynku którego odległość od granicy jest mniejsza niż 4m, ale....
Sąsiad może żądać odszkodowania za dyskomfort związany z brakiem intymności.
Luksfery są traktowane jako element ściany który doświetli nam pomieszczenie (w przypadku WC nie ma problemu ale salon z luksferów zamiast okien???)
DRZEWA - jeśli rosną na północnej lub zachodniej granicy działki no na wschodniej już mniej, mogą faktycznie w niemiły sposób zacieniać działkę sąsiada, ale nie ma niestety prawa (prawo działkowe i rolne coś tam wspomina ale nie w tym przypadku) które by mu dawało możliwość żądania wycięcia tych kniei.
Gdyby takowy ze mną w rzeczowy sposób pogadał i poprosił o przycięcie, z przyjemnością znalazł bym wyjście z grożącego konfliktu.
Jestem zajadły jak indiański pies i wole swą energię spożytkować w naprawdę istotnych problemach do Czego i Was namawiam, to znaczy do wyrozumiałości i luzu bo życie i tak jest nerwowe a dom ma być naszym AZYLEM.

bartab
17-11-2009, 17:12
odnosnie swierkow na granicy płotu ;

nie chce wyciąć drzew - ale czy sąsiad moze prawnie zmusic mnie do wyciecia drzew czy nie ma prawa ?

a moze zmusic mnie do przyciecia - jezeli tak to na jaką wysokość ???
/ wiem ze max wys płotu to 2,20 m / ale drzewa rosną wzdłuż siatki

czy to okresla w sposob jednoznaczny jakaś paragraf ?
prawo budowlane ?

luka
17-11-2009, 19:01
Próbowałam z nim rozmawiać, ale z nim się nie da.Sąsiad twierdzi,że to ze wzgędu na psa(owczarek niemiecki), ale to tylko wymówka, bo pies i tak przechodzi z drugiej strony działki chodzi po naszej działce,a przadwczoraj mnie zaatakował i nie wiem jakby się to skończyło gdyby nie mąż.
Są ludzie i ludziska, a mój sąsiad do tych ostatnich należy.
Trudno musze się przyzwyczaić.

Wiesz co, Jowita, może i dobrze że ten płot taki pancerny...
Jeżeli to taki buncol, to im szczelniej tym lepiej :wink:

Beata&Slawek
13-06-2013, 19:56
Dlatego własnie wybierając projekt trzeba się kierować rozmieszeniem pomieszczeń biorąc pod uwagę lokalizację budynku na działce. Sąsiad stawia tak wysoki płot bo w jego wyobraźni jawi się sąsiadka, która siedząc w kuchni ma jego posesję cały czas na oku i już po kilku latach sąsiedztwa wie o nim wszystko. Przy czterech metrach siedząc na wysokości 2 metrów od gruntu to tak jakbyś siedziała u niego w ogródku i prowadziła obserwację życia prywatnego co innego jakby tam były jakieś małe okna garażowe albo od kotłowni. Prawdę mówiąc gdybym miał tak umiejscowiony okno to wolałbym widok jakiś iglaków niż podwórka sąsiada. A żeby nie zadrażniać i nie przyciemniać sobie jeszcze bardziej zetnij iglaki na wysokoci 2 m i bedzie neutralnie.