PDA

Zobacz pełną wersję : Kilka pytań dotyczących zgrzewania rur.



boszax
13-07-2008, 11:40
Nurtuje mnie parę pytań dotyczących zgrzewania rur. Postanowiłem w remontowanej łazience zastosować rury PP zgrzewalne dla wody zimnej i ciepłej. W wielu poradnikach jest ładnie to opisane wkładasz kształtkę rurę zgrzewasz i gotowe i to zazwyczaj na jakimś stole jest robione . Ale mnie zastanawia jak zgrzać np. kolanko z rurką w bruździe w murze, czy w innym trudnym miejscu?? Jakie stosować otuliny? karbowane, czy te z gąbką.Czy wystarczy tylko otulina na rurkach, czy też musi być również na kształtkach? Następnie czy te bruzdy piankować, czy wypełniać zaprawą? Prowadzić rurki bezpośrednio na betonie, czy na np 2cm styropianu (oczywiście chodzi o prowadzenie rurek w podłodze)? Jakiej średnicy użyć rurki? (stary dom bez projekt, więc proszę mnie do niego nie odsyłać :lol: )

bronson
13-07-2008, 12:22
Nurtuje mnie parę pytań dotyczących zgrzewania rur. Postanowiłem w remontowanej łazience zastosować rury PP zgrzewalne dla wody zimnej i ciepłej. W wielu poradnikach jest ładnie to opisane wkładasz kształtkę rurę zgrzewasz i gotowe i to zazwyczaj na jakimś stole jest robione . Ale mnie zastanawia jak zgrzać np. kolanko z rurką w bruździe w murze, czy w innym trudnym miejscu??

zgrzewarka pozwala na zgrzewanie w bruzdzie... ale jescze prościej jest sobie to przygotować ( pozgrzewać ) na boku i dopiero cały większy kawałek wstawiać w bruzdę itp...

tak robili u mnie fachowcy... miałem czas żeby się przyglądać

Grzes z Krakowa
14-07-2008, 09:19
Najwazniejsze to pamietaj aby kazdy laczony element po wcisnieciu zostal obrocony o min3/4 obrotu i z powrotem lub o 360 stopni.
jezeli tego nie zrobisz to wczesniej czy pozniej w tym miejscu zgrzew popusci.
jezeli wczesniej to jeszcze pol biedy gorzej jak posci kiedy juz beda plytki zalozone.

Tak czy siak pamietaj aby kazdy elemnt podczas zgrzewania obrocic.
W miejscach w ktorych nie da sie obrocic zastosuj srubunek.

boszax
14-07-2008, 09:58
A w poradniku firmy Wavin wyraźnie jest napisane:

W czasie zgrzewania niedopuszczalne jest obracanie
zgrzewanych elementów wokół ich osi

Grzes z Krakowa
14-07-2008, 10:04
No to jzu sam nie wiem co doradzic :roll:

ja wiem tylko tyle ze raz jak robilem systemem klejony (genova??) to jak nie obrocilem to rure wywalilo.
U siebie w domu zgrzewalem rury i tez mailem jedno miejsce w ktorym ciezko bylo obrocic element a srubunku nie zastosowalem :(
No i w tym miejscu wywalilo :(


PS

Fachowcem nie jestem, instalacje robilem sam i juz 4 lata bezawaryjnie wszystko sie sprawuje.

Bigbeat
14-07-2008, 10:13
A w poradniku firmy Wavin wyraźnie jest napisane:

W czasie zgrzewania niedopuszczalne jest obracanie
zgrzewanych elementów wokół ich osi
Obraca się tylko połączenia klejone.
Zgrzewanych nie wolno obracać.

1950
14-07-2008, 11:12
Najwazniejsze to pamietaj aby kazdy laczony element po wcisnieciu zostal obrocony o min3/4 obrotu i z powrotem lub o 360 stopni.
jezeli tego nie zrobisz to wczesniej czy pozniej w tym miejscu zgrzew popusci.
jezeli wczesniej to jeszcze pol biedy gorzej jak posci kiedy juz beda plytki zalozone.

Tak czy siak pamietaj aby kazdy elemnt podczas zgrzewania obrocic.
W miejscach w ktorych nie da sie obrocic zastosuj srubunek.
oj Grzesiu, Grzesiu, :roll:
jak małe dziecko,
nie wiem ale powiem :-?

jkrzyz
14-07-2008, 11:25
Na początek - nie obracać, a już na pewno nie o 360 stopni!

Rurki są dość elastyczne, więc nie martw się, zawsze da się odgiąć i zgrzać.
Zgrzewaj instalacje małymi kawałkami. jak nie masz wprawy, to n apdłodze prawie na pewno cos pokęcisz, więc montuj elementy od razu na miejsce, dużo łatwiej dopasować i zgrzać pod odpowiednik kątem.
Izolacji im więcej, tym lepiej, szczególnie na ciepłej wodzie.
Kolana tez w izolację. Chodzi o to, że rurki sie rozszeżają od ciepła i jak zabetonujesz kolana to nie będą miały luzu.

bronson
14-07-2008, 22:42
też mi coś z tym obracaniem przy zgrzewanych nie pasowało... a instalacja sprawdzona i pod wysokim ciśnieniem i wytrwała moje łarzenie przy kładzeniu kabli i tynkarzy przetrwała... a rury u mnie mają gdzie pracować bo wszystko zmieściło się w styro pianie pod wylewką... niemniej jednak ocieplałem wszystkie rury oprócz kolanek

boszax
15-07-2008, 06:13
A ma ktoś może zdjęcia dobrej jakości instalacji zgrzewanej ? Chętnie bym obejrzał.

Grzes z Krakowa
15-07-2008, 13:01
Najwazniejsze to pamietaj aby kazdy laczony element po wcisnieciu zostal obrocony o min3/4 obrotu i z powrotem lub o 360 stopni.
jezeli tego nie zrobisz to wczesniej czy pozniej w tym miejscu zgrzew popusci.
jezeli wczesniej to jeszcze pol biedy gorzej jak posci kiedy juz beda plytki zalozone.

Tak czy siak pamietaj aby kazdy elemnt podczas zgrzewania obrocic.
W miejscach w ktorych nie da sie obrocic zastosuj srubunek.
oj Grzesiu, Grzesiu, :roll:
jak małe dziecko,
nie wiem ale powiem :-?

Czyli calą moją instalacje szlak trafi??
To w takim razie jak mi wytlumaczysz to ze akurat wtym jednym miejscu w ktorym nie obrocilem zlaczek rozwalilo polaczenie??

Bigbeat
15-07-2008, 13:34
Przypadek?
Na podstawie jednego połączenia nie można robić żadnych uogólnień.
To tak jakby powiedzieć: trzeba przechodzić przez ulicę na czerwonym świetle, bo jak raz moja sąsiadka przechodziła na zielonym, to ją samochód potrącił.

maro74
15-07-2008, 13:36
A ma ktoś może zdjęcia dobrej jakości instalacji zgrzewanej ? Chętnie bym obejrzał.
podaj majla na priv to podeślę

1950
15-07-2008, 21:15
Najwazniejsze to pamietaj aby kazdy laczony element po wcisnieciu zostal obrocony o min3/4 obrotu i z powrotem lub o 360 stopni.
jezeli tego nie zrobisz to wczesniej czy pozniej w tym miejscu zgrzew popusci.
jezeli wczesniej to jeszcze pol biedy gorzej jak posci kiedy juz beda plytki zalozone.

Tak czy siak pamietaj aby kazdy elemnt podczas zgrzewania obrocic.
W miejscach w ktorych nie da sie obrocic zastosuj srubunek.
oj Grzesiu, Grzesiu, :roll:
jak małe dziecko,
nie wiem ale powiem :-?

Czyli calą moją instalacje szlak trafi??
To w takim razie jak mi wytlumaczysz to ze akurat wtym jednym miejscu w ktorym nie obrocilem zlaczek rozwalilo polaczenie??
bo widocznie źle zgrzałeś,
a przy dobrych układach to Cię i tak przeżyje,
co wcale nie znaczy że masz źle doradzać :roll:

Grzes z Krakowa
16-07-2008, 10:39
OK przepraszam ze zle doradzilem

Macie racje nie mozna obracac rur.
Zreszta najlepiej to poczytac o tym bezposrednio u producenta rur np
Ekoplastik http://www.ekoplastik.com.pl/wytyczne2.pdf strona 27-28