PDA

Zobacz pełną wersję : moment wylaczenia pompy cyrkulacyjnej



Doki
28-09-2003, 17:27
Sprawdzilem, ze mam dwie mozliwosci sterowania pompy cyrkulacyjnej w piecu c.o.: albo stale wlaczona, albo wlaczana i wylaczana razem z palnikiem.

Dotad zawsze mialem piece, gdzie mozna bylo ustawic czas cyrkulacji wody po wylaczeniu palnika, zeby oddac do grzejnikow cieplo zgromaczone w wodzie.

Jak myslicie, czy taki system, jaki mam teraz, bardzo pogarsza sprawnosc? Juz doszedlem, jak to obejsc w razie potrzeby.

niezły
28-09-2003, 18:19
A czy nie lepiej było by żeby pompka włączała się i wyłączała nie razem z palnikiem a przy odpowiedniej temperaturze Przy wyłączeniu palnika pompka też przestaje pracować a temperatura wody na kotle jest spora pompka mogła by pracować jeszcze przez kilka minut aż temperatura na piecu spadnie do 40 st. Takie sterowanie kosztuje około 100 zł

Doki
28-09-2003, 18:40
A czy nie lepiej było by żeby pompka włączała się i wyłączała nie razem z palnikiem a przy odpowiedniej temperaturze Przy wyłączeniu palnika pompka też przestaje pracować a temperatura wody na kotle jest spora pompka mogła by pracować jeszcze przez kilka minut aż temperatura na piecu spadnie do 40 st. Takie sterowanie kosztuje około 100 zł

O to wlasnie pytam. Z drugiej strony dane techniczne pieca sa takie: straty przez obudowe pieca (delta t= 50°C): 2%. Straty przez komin przy wlaczonym palniku: 7.1%, przy wylaczonym palniku: 0.2%, czyli niewiele.

Artur_Cholys
28-09-2003, 21:38
Jeśli już mowa jest o włączaniu i wyłączaniu pompy c.o. (uważam że nie ma to sensu, przy cyrkulacji c.w.u. jak najbardziej) to z pewnością przylgowy czujnik temperatury jest lepszy niż włączanie z palnikiem. Danfoss oferuje tzw. ATF. Ceenik na stronie www.danpol.info

Doki
28-09-2003, 21:46
Jeśli już mowa jest o włączaniu i wyłączaniu pompy c.o. (uważam że nie ma to sensu, przy cyrkulacji c.w.u. jak najbardziej) to z pewnością przylgowy czujnik temperatury jest lepszy niż włączanie z palnikiem. Danfoss oferuje tzw. ATF. Ceenik na stronie www.danpol.info

Dlaczego:
1. nie ma sensu wylaczac pompy c.o.?
2. jest sens wylaczac pompe c.w.u., skoro nie ma sensu jej montowac (lepszy jest maly bojler)

I co to jest przylgowy czujnik temperatury, bo na podanej stronie go nie znalazlem.

Artur_Cholys
29-09-2003, 17:52
Na podanej stronie www.danpol.info w cennikach automatyki ciepłowniczej podstrona nr 2 Termostaty elektryczne znajdziesz opis i cennik urządzenia. Jest to typowy termostat który przy spadku/ wzroście temperatury włączy/wyłączy pompę (w zależności od podłączenia).

Stosowanie pompy cyrkulacyjnej w układach c.w.u. w szczególności rozległych w poziomie lub pionie pozwala na skrócenie czasu oczekiwania na ciepłą wodę. Kto ma piętro to wie że czasami można się wsciec z powodu mycia zębów w zimnej wodzie.

Włączanie czy wyłączanie pompy c.o.?
Nie znam instlacji c.o. która w każdym swoim punkcie oddawała tyle samo energii do otoczenia. Izolowane rury w ścianie czy grzejniki mają różne współczynniki. Brak cyrkulacji wody powoduje spadek wydajności elementów które to ciepło oddają najszybciej. W tym przypadku grzejników. Jeżeli temperatura cyrkulowanej wody spadnie wtedy załącza się kocioł i podgrzewa do zadanej wartości. Jeżeli czujniki odpowiedzialne za załączenia są przy kotle a woda nie cyrkuluje może dojść do znacznych odchyleń pomiędzy tym o chcemy mieć a tym co się dzieje itd.....
Pa :oops:

29-09-2003, 19:15
Dzieki za info.
1. przy spadku/wzroscie temperatury gdzie zalaczy pompe?
2. chyba widzimy rozne strony. Na tej, ktorej widze, w ogole nie ma tekstu (termostaty elektryczne).
3. teorie opoznionego wylaczenia pompy cyrkulacyjnej to ja znam, pytalem o praktyczne implikacje. Poniewaz cala instalacja jest wewnatrz budynku, w sumie wszystko jedno, czy cieplo bedzie oddawane przez grzejniki, czy przez rury w podlodze, prawda? Bezwladnosc budynku jest spora, wiec wahan temperatury nie ma co sie obawiac (chyba).
4. moja uwaga odnonie pompy cyrkulacyjnej cwu wziela sie stad, ze sami taka projektowalismy, ale maly bojler na parterze (kotlownia jest na strychu) okazal sie tanszy w instalacji, a kto wie, czy nie w eksploatacji. Taka pompa musi pracowac cala dobe, nie mozna jej wylaczac, bo nie sposob przewidziec kiedy bedziemy czerpac cwu. W nocy tez- takie mam zycie, ze wracam do domu o najbardziej barbarzynskich porach dnia i nocy i moge chciec sie wykapac. A straty ciepla z powodu cyrkulacji jednak sa. Zebow nie wyje woda, tylko pasta, wiec to akurat nie jest problem ;-)
5. uklad u mnie jest sterowany termostatem Honeywell CM67, umieszczonym w livingu. On jest dosc skomplikowany, z lista parametrow do ustawienia dluga na pol ramienia. Na razie eksperymentuje z ustawieniem minimalnego czasu wlaczenia kotla. Poniewaz kociol jest stosunkowo duzy w stosunku do potrzeb, obligatoryjne zalaczenie go na jakis czas spowoduje osiagniecie max temperatury wody ustawionej na kotle i wylaczenie palnika przy utrzymaniu zalaczenia pompy. Zwiekszylem tez histereze regulatora, co wydluza pojedynczy cykl pracy.
Ostatecznoscia bedzie dolozenie do pieca wylacznika pompy z regulowanym opoznieniem.

Doki, niezalogowany

Artur_Cholys
29-09-2003, 22:23
Napisz do [email protected] z prośbą o przesłanie danych o ATF.
W przypadku pompy cyrkulacji c.o. mamy odmienne zdania. Zastanawiam sie tylko skoro wyłączanie pompy c.o.ma tyle korzyści dlaczego Zakłady Sieci Cieplnej montują inteligentne pompy c.o. po kilka tysięcy zł które pracują po 24h/dobę? Wiem powiesz że to sprawa oporów instalacji, dogrzewania końcówek pionów bo instalacje są rozległe itd.. Wiadomo wszystko zależy od potrzeb. Jeśli się uda to ok.
W przypdku cyrkulacji c.w.u. taki ATF utrzymuje w rurze cyrkulacyjnej zadaną temperaturę np 40stC. Jak spada bo rura stygnie przy braku rozbioru załącza pompę na tyle na ile trzeba przepchnąć wody, żeby osiągnąć zadaną temperaturę (i tak non stop). W wyniku takiego działania oszczędzasz:
1. Prąd
2. Pompę
3. Energię do podgrzania wody

I zawsze masz ciełą wodę od ręki. Bez względu na porę dnia po minimalnych kosztach.

Problem termostatów do kotłów jest problemem 95% kupujących kotły ludzi. Polga on na zbyt skomplikowanie napisanej instrukcji. I tak już jest. Wykorzystują z 10% z możliwości. Warto poprosić serwisanta aby ustawił prametry i przeszkolił z obsługi nawet jeśli ma to nas kosztować.

Pa :oops:


:wink:

Doki
30-09-2003, 08:48
. Warto poprosić serwisanta aby ustawił prametry i przeszkolił z obsługi nawet jeśli ma to nas kosztować.

:wink:

:lol: :lol: :lol: :lol:

Ale sie obsmialem. Chyba nie widziales tego serwisanta. To czlowiek prosty, rurke nagwintowac potrafi, ale zaprogramowac termostat...
Na wszelkie pytania dlaczego przyjal takie, a nie inne rozwiazanie, odpowiedz brzmi "bo ja zawsze tak robie" (w domysle: i jest git). Gdyby nie to forum, to juz zupelnie znikad pomocy.

Nie wiem jaka jest kalkulacja podlaczenia inteligentnej pompy za kilka tysiecy zl (czyli, powiedzmy za 1000 euro). Wiem, ze zupelnie glupia pompa kosztuje ok 300 euro, wydatki na ogrzewanie to ok 1000 euro rocznie, wiec jakie musialyby byc oszczednosci, zeby taka automatyka sie zwrocila? Co najmniej 20%. Nie wiem, czy to realne. No, ale odbiegamy od tematu.

30-09-2003, 14:18
Zmień serwisanta albo firmę która Ciebie obsługuje.
:lol:

Doki
30-09-2003, 15:16
Zmień serwisanta albo firmę która Ciebie obsługuje.
:lol:

Nie warto. Po pierwsze, ten musi mnie jeszcze ze 3 lata serwisowac za darmo (gwarancja). Po drugie, oni wszyscy tutaj tacy yntelygentni. :(

Artur_Cholys
30-09-2003, 19:12
"Gość" ma rację. Zgłoś się do firmy która sprzedała to cacko. Jeżeli jest dobra to powinna Ci nieodpłatnie pomóc i wytłumaczyć małe co nie co :lol: .

Doki
07-10-2003, 19:08
Wywlekam watek, zeby odszczekac. :oops:

Instalator przyszedl, byl bardzo pomocny. Wiedzial, ze piec nie ma opozniacza wylaczenia pompy, wiec dolozyl go sam. Okazal sie pomocny i wcale nie taki tepy, jak z poczatku podejrzewalem. Rozstalismy sie w milej atmosferze. Mysle, ze nie bede zwlekal z zaplaceniem jego faktury.

Jak sprawiedliwie, to sprawiedliwie. Jak ktos zrobi cos porzadnie, tonie moze to byc, zebym tu na niego rzucal kalumnie.

Wiec odszczekuje.