PDA

Zobacz pełną wersję : AGREGAT PRĄDOTWÓRCZY



sebi ( gosc )
14-07-2008, 09:03
Witam Wszystkich

Zwracam sie z prosba o pare informacji dotyczacych w/w sprzetu.
Na co mam zwracac uwage podczas wyboru sprzetu.
Jest mi potrzerny do domu jednorodzinnego, gdzie wszystko bazuje na pradzie.
A jak wczoraj sie okazalo, wystarczy iz energetyka ma awarie, a ja zostaje jak w srednowieczu przy swicy. :evil:
Wdzieczny bede za info
Pozdro
Seba

Trociu
14-07-2008, 10:11
Po pierwsze musisz mieć przygotowaną instalację na wpięcie agregatu. Odpowiednie doprowadzenie dodatkowego kabla do skrzynki rozdzielającej i element zabezpieczający przedostanie się prądu z agregatora do sieci elektrycznej zewnętrznej (coby majstrów nie pokopało).

O ile dobrze pamiętam, również oficjalnie chyba trzeba zgłosić energetyce, że planuje się mieć agregat - ale to trzeba sprawdzić

Wybó samego agregatu - musisz obliczyć mniej wiecej zapotrzebowanie na prąd w momencie awaryjnego korzystania z agregatu - czy będziesz wtedy robić pranie, prasowanie, jakie urządzenia bedziesz chciał wykorzystywać, etc. Na ten podstawie dobierzesz moc.

Reszta uwag pewnie wkrótce

sebi ( gosc )
14-07-2008, 10:17
Bardzo Dziekuje za info

Podczas braku pradu, glownie mi zalezy na pracy pompy wodnej i piecu oraz podstawowego sprzetu AGD

Pozdro
Seba

piterazim
14-07-2008, 10:21
Warto zwrócić uwagę że "podstawowy" czajnik elektryczny to ok 2 kW :D

Jurek_Z
14-07-2008, 10:35
Też wczoraj spotkałem się z tym problemem. Racjonowanie wody - pobór z własnej studni a w momencie zaniku prądu w hydroforze było tylko 2,5 atm. a na kolację zimna płyta przy świecach i błyskawicach za oknami - pełen nastrój jak u Alfreda Hitchcocka.
Nad agregatem myślę od dawna ale jeszcze się nie zdecydowałem. Poza mocą wydaje mi się, że duże znaczenie może mieć charakterystyka napięcia. W agregatach które oglądałem zazwyczaj była piłokształtna i zastanawiam się jaki to będzie miało wpływ na zasilane urządzenia.

panda
14-07-2008, 10:44
Witam Wszystkich

Zwracam sie z prosba o pare informacji dotyczacych w/w sprzetu.
Na co mam zwracac uwage podczas wyboru sprzetu.
Jest mi potrzerny do domu jednorodzinnego, gdzie wszystko bazuje na pradzie.
Jeżeli tylko pod żarówkę to cokolwiek.
Jeżeli więcej (ale to już wiąże się z przerobieniem rozdzielni) to 3 fazowy (jeśli masz urządzenia typu piec czy PC na 400V) ze stabilizacją częstotliwości (czyli do zasilania urządzeń elektronicznych) i o odpowiedniej mocy. Znana firma (nie noname) i dobry silnik np. Hondy czy B&S.
Do tego przełącznik sieć-agregat np. http://www.rozlaczniki.com.pl/ co pozwoli przepiąć wybrane obwody (oświetlenie, alarm, lodówka, ogrzewanie).
Cena dobrego agregatu o sensownej mocy to ok. 7-8 tys.
Jeśli masz kasę to z automatycznym startem po zaniku zasilania - dodatkowo ok. 2 tys.

panda
14-07-2008, 10:47
O ile dobrze pamiętam, również oficjalnie chyba trzeba zgłosić energetyce, że planuje się mieć agregat - ale to trzeba sprawdzić
Nie trzeba

panda
14-07-2008, 10:52
W agregatach które oglądałem zazwyczaj była piłokształtna i zastanawiam się jaki to będzie miało wpływ na zasilane urządzenia.
Czajnik czy betoniarka pójdzie ale siądzie elektronika i dlatego droższe modele mają układ stabilizujący napięcie AVR.
Jeszcze jedno - warto aby agregat był z rozrusznikiem elektrycznym (stacyjka jak w samochodzie)

Jurek_Z
14-07-2008, 11:08
... droższe modele mają układ stabilizujący napięcie AVR.
Jeszcze jedno - warto aby agregat był z rozrusznikiem elektrycznym (stacyjka jak w samochodzie)

i to jest główna przyczyna, że nie kupuję tylko się zastanawiam :-?

panda
14-07-2008, 11:16
... droższe modele mają układ stabilizujący napięcie AVR.
Jeszcze jedno - warto aby agregat był z rozrusznikiem elektrycznym (stacyjka jak w samochodzie)

i to jest główna przyczyna, że nie kupuję tylko się zastanawiam :-?

Żeby nie wyciągać agregatu z domku trzeba jeszcze parę złotych wyłożyć i kupić wąż do gazów spalinowych silników benzynowych i diesla - cena dobrego ok. 150-200 zł/mb. Tanich nie warto, na początku kupiłem taki tani i się przytopił

irysy
14-07-2008, 11:47
U mnie w zeszłym tygodniu elektryk zakończył pracę. Kazałem mu zrobić zewnetrzne podłączenie do agregatu. W razie przerwy w dostawie prądu agregat będzie zasilał kotłownię i kilka wydzielonych gniazdek w domu. Rozdzielnia została oczywiście odpowiednio przygotowana.

Jurek_Z
14-07-2008, 11:49
Dzięki za rady, na pewno wezmę je pod uwagę. A może parę słów na temat jakiegoś konkretnego modelu.

panda
14-07-2008, 12:01
Dzięki za rady, na pewno wezmę je pod uwagę. A może parę słów na temat jakiegoś konkretnego modelu.
Osobiście mam Pramac z AVR S8000 (http://www.znarzedziami.pl/produkt/164,1529,Agregat_pradotworczy_Pramac_z_AVR_S8000.h tml), tylko w innym sklepie kupowany. Trzyfazowy z rozruchem elektrycznym

retrofood
14-07-2008, 12:06
O ile dobrze pamiętam, również oficjalnie chyba trzeba zgłosić energetyce, że planuje się mieć agregat - ale to trzeba sprawdzić
Nie trzeba

Od kiedy???

Jurek_Z
14-07-2008, 12:20
O ile dobrze pamiętam, również oficjalnie chyba trzeba zgłosić energetyce, że planuje się mieć agregat - ale to trzeba sprawdzić
Nie trzeba

Od kiedy???

Z powyższego rozumiem, że trzeba. Proszę o informację na podstawie czego i w jakiej formie. Czy są potrzebne jakieś projekty, zgody itp.

panda
14-07-2008, 12:26
O ile dobrze pamiętam, również oficjalnie chyba trzeba zgłosić energetyce, że planuje się mieć agregat - ale to trzeba sprawdzić
Nie trzeba

Od kiedy???

Z powyższego rozumiem, że trzeba. Proszę o informację na podstawie czego i w jakiej formie. Czy są potrzebne jakieś projekty, zgody itp.

Przepraszam, błąd. Nie jest potrzebne zezwolenie tylko samo zgłoszenie podpisane przez instalatora. Druk zgłoszenia Vattenfall wygląda tak (http://www.vattenfall.pl/www/vf_pl/vf_pl/Gemeinsame_Inhalte/DOCUMENT/154196vatt/217928wnio/P0281996.pdf)

retrofood
14-07-2008, 17:23
O ile dobrze pamiętam, również oficjalnie chyba trzeba zgłosić energetyce, że planuje się mieć agregat - ale to trzeba sprawdzić
Nie trzeba

Od kiedy???

Z powyższego rozumiem, że trzeba. Proszę o informację na podstawie czego i w jakiej formie. Czy są potrzebne jakieś projekty, zgody itp.

czy tak trudno sobie wyobrazić montera siedzącego na słupie i naprawiającego awarię, kiedy nagle dostaje 400V z waszego agregatu, bo wy chcecie sobie zasilić lodówkę????

Bigbeat
14-07-2008, 17:43
Wyobraziłem sobie, że spadnie... ;)
Ale to rzeczywiście nie jest temat na żarty.

Dodam tylko (jeśli można), że nawet, jeśli nikt nie siedzi na słupie, to przypadkowe podłączenie naszego agregatu do linii zasilającej oznacza, że nagle naszym agregatem będziemy chcieli zasilić całą wieś, a może i okolicę ;)
Co to oznacza dla agregatu - też łatwo sobie wyobrazić: w najlepszym wypadku zadziałanie zabezpieczeń (jeśli ma!), w najgorszym zaś kupę dymu ;)

grregg
14-07-2008, 17:58
Dzięki za rady, na pewno wezmę je pod uwagę. A może parę słów na temat jakiegoś konkretnego modelu.

Moi rodzice kupili jakiś "no name" 5,5kW palony z kluczka z silnikiem hondy. Betoniarkę z silnikiem ok 2kW jeszcze jakoś ciągnął, ale już 3,5kW(około) chłodni nie ruszył...
Teraz kupują coś bardziej markowego i z większym zapasem mocy. Podobno te tańsze mają zawyżaną moc. Jeżeli bedziesz coś wybierał to tylko te z opcją palenia na kluczyk - z łatwością odpali to żona ;)

Jurek_Z
14-07-2008, 19:51
O ile dobrze pamiętam, również oficjalnie chyba trzeba zgłosić energetyce, że planuje się mieć agregat - ale to trzeba sprawdzić
Nie trzeba

Od kiedy???

Z powyższego rozumiem, że trzeba. Proszę o informację na podstawie czego i w jakiej formie. Czy są potrzebne jakieś projekty, zgody itp.

czy tak trudno sobie wyobrazić montera siedzącego na słupie i naprawiającego awarię, kiedy nagle dostaje 400V z waszego agregatu, bo wy chcecie sobie zasilić lodówkę????

hmm.... chyba się nie zrozumieliśmy. Ja przecież tylko zapytałem jak prawidłowo zgłosić fakt posiadania agregatu :-?

retrofood
15-07-2008, 05:00
nie zgłasza się faktu posiadania agregatu, bo to nikogo nie obchodzi.
zgłasza się zamiar podłączenia agregatu do urzadzeń zasilanych z sieci elektrycznej. Wtedy ZE okresla techniczne warunki wpięcia. Chodzi o zastosowanie takiej automatyki zabezpieczeń, aby niemożliwe było podanie napięcia z agregatu na sieć. Po zaakceptowaniu schematu i dokumentacji przez ZE nalezy wykonac takie ustrojstwo lub kupić i zamontować. wtedy ZE daje bumagę, ze nie sprzeciwia się montazu i pracy agregatu i tyle.
No chyba, że inne ZE mają inaczej, jednak najlepiej po prostu zasięgnąć informacji u źródła, czyli w ZE.

Jurek_Z
15-07-2008, 06:23
dziękuję za odpowiedź