PDA

Zobacz pełną wersję : Zawór napowietrzaj?cy kanalizy



Bartt
29-09-2003, 11:14
Właśnie taki mam w projekcie. Na jednym z pionów, zamiast wyprowadzenia na dach mam takie ustrojstwo - napiszcie
- jak on działa (np. czy potrzebuje prądu?),
- jest głośny, czy bezdźwięczny?,
- duży czy mały?
- czy spełnia swoją rolę, czy aromatyzuje smrodkiem?
- czy jesteście zadowoleni.
U mnie ma być w kuchni - da się go jakoś zamaskować :-?

krzysztofh
29-09-2003, 11:36
Zawory napowietrzające sa dobierane (ich średnice do rury) na ogół fi110 dla pionu. Jego średnica zewnętrzna jest trochę większa (o kilka cm), tzn. części w której jest membrtana. Nie potrzebuje żadnego zasilania. Jego zadanie to wprowadzić powietrze do rury podczas spuszczania wody w celu wyeliminowania podciśnienia w kanalizacji mogącego spowodować wysysanie wody z syfonów. Jego zadznie to również zablokowanie wydostawania się gazów z kanalizacji na zewnątrz.

29-09-2003, 11:53
Miałem w projekcie. Szybka zmieniłem pod wpływem opinii, między innymi wyczytanych na forum. Ponoć może zalatywać. Lepsza jest wentylacja ponad dachem.

pik33
29-09-2003, 12:22
Ja mam oczyszczalnię i instalacja musi iść nad dach. Przy szambie to samo. W zbiornikach wytwarza się gaz i musi mieć ujście. Jak nie będzie wywiewki nad dachem, smród znajdzie sobie inną drogę.

Honorata
29-09-2003, 17:21
pik33 ja dopiero bede miec oczyszczalnie, powiedz (lub inni uzytkownicy) czy cokolwiek sie wyczuwa ze ona wogole jest (pieknie rozprowadzona po dzialce), czy wydobywaja sie jakies zapachy, zdaje sie ze musi miec jakis odpowietrznik, czy cos takiego,
pytam, bo jej lokalizacja wypada blisko moejgo tarasu

Bartt
30-09-2003, 08:10
OK, ja oczyszczalni nie mam. Dwa piony główne mam wyprowadzone na dach, a trzeci z kuchni (zlew i zmywarka) chcę zastąpić j.w. - na dachu wychodziłby tuż nad wejściem w naczółku.

Jeśli komuś się nie sprawdzał napiszcie, ale bez opini typu "kiedyś słyszałem, że komuś podobno waniało" :)

pitbull
30-09-2003, 08:22
Jesli mozesz to wyprowadz ponad dach. Jesli napowietrzacz bedzie w czesci nieuzytkowej i dobrze wentylowanej nie bedzie sprawial zapachowych problemow. Absolutnie odradzam jako rozwiazanie na poziomie kondygnacji mieszkalnej. Innymi slowy - zalatuje.

haczyk
30-09-2003, 09:40
W domu moich rodziców po "remoncie" łazienki zainstalowany został taki zawór na pionie kanalizacyjnym- NIC TO NIE DAŁO.....

Bartt
30-09-2003, 09:51
haczyk - w jakim sensie - wyciągało wodę z syfonu, śmierdziało, ...

30-09-2003, 12:16
Całą instalację mam napowietrzaną przy pomocy napowietrzaczy, które znajdują sie w pionie wentylacyjnym - nic nie 'zalatuje' i spuszczanie nie wysysa wody z syfonów. Natomiast w jednej łazience, gdzie nie ma pionu wentylacyjnego, napowietrzacz umieszczono pod umywalką (obecnie w szafce) i niestety podczas silnych wiatrów w łazience czuje się kanalizacyjne smrodki. Osobiście odradzam, nie wiem jaki jest powód stosowania napowietrzaczy? Przecież kilka metrów rury pcv i wyprowadzenie ponad dach to są groszowe sprawy.

pik33
30-09-2003, 12:19
pik33 ja dopiero bede miec oczyszczalnie, powiedz (lub inni uzytkownicy) czy cokolwiek sie wyczuwa ze ona wogole jest (pieknie rozprowadzona po dzialce), czy wydobywaja sie jakies zapachy, zdaje sie ze musi miec jakis odpowietrznik, czy cos takiego,
pytam, bo jej lokalizacja wypada blisko moejgo tarasu

Oczyszczalnia już jest zmontowana ale jeszcze nie ruszyła - dom zbyt surowy i nic do niej nie płynie. W zbiorniku mam na razie czystą wodę.

Marek13
30-09-2003, 12:21
rok temu zatkałem wyjście ponad dach, bowiem przy bezwietrznej pogodzie cały "smród" krążył wokoło domu. Zastosowałem napowietrzacze, jeden pod szafka zlewozmywakową w kuchni, drugi w łazience. Nic nie śmierdzi ani nie zalatuje.

czlowiek
30-09-2003, 12:30
czyli opinie podzielone. nie da rady zadecydowac. ja kupilem napowietrzacz za 12zl. okaze sie w praniu co z tego wyjdzie. jak wyprowadzilbym rure ponad dach to mialbym ja kolo okna polaciowego...

haczyk
30-09-2003, 12:43
śmierdzi i bulgocze w umywalce na piętrze ( najwyzej położony syfon w domu)

Bartt
30-09-2003, 19:19
Sądziłem, że napowietrzacz montuje się jako zaślepienie pionu nad np. umywalką.
Marek13 i gość piszą, że montowali pod zlewem - czyli jak rozumiem poniżej kolanka na rurze odpływowej.
Czy możliwe są oba umiejscowienia, czy też byłem w błędzie? Jeśli oba, to które lepsze :roll: [/list]

01-10-2003, 09:35
Do Bartta: napowietrzacz mam nad kolankiem

Marek13
01-10-2003, 09:52
Odpowietrzacz mam za syfonem, a przed podłączeniem, które jest w scianie. Rolą napowietrzacza jest likwiadacja podciśnienia, które może pojawić się w momencie spuszczania wody. Napowietrzacz posiada zawór zwrotny. który przepuszcza powietrze tylko w jedna stronę - z zewnątrz do rur kanalizacyjnych.Jeżeli jest sprawny to powietrze nie ma prawa wydostać się na zewnątrz i nie ma prawa by zapach wydostał się dopomieszczeń mieszkalnych.